Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Lyon, Fransa’nın en popüler ve en turistik şehirlerinden biri. Rhone ve Sahne nehirleri arasına kurulmuş olan bu şehri 2-3 gün içerisinde rahatlıkla gezebilirsiniz. Lyon gezilecek yerler birbirine yakın olduğu gibi birçok turistik noktaya da yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Lyon’da gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konakladığınız da oldukça önemli. Özellikle şehir merkezine yakın yerlerde konaklayacak olursanız şehirdeki birçok turistik noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Lyon’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Lyon’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Lyon’da bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken veya son dakika rezervasyon fırsatları bulunmakta. Bu fırsatlardan yararlanmak için Booking.com aracılığıyla Lyon Otellerine göz atabilirsiniz. Lyon’da fırsat indirimi olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lyon Gezilecek Yerler Listesi

Lyon’da gezilecek birçok yer bulunmakta. Fakat bu turistik yerler arasında en önemli ve en popüler 10 yer size 2-3 günlük bir Lyon gezisi için sanırım yeterli olacaktır. Turistik yerler listenize merkezde bulunan yerlerden başlayacak olursanız sıralama çok daha kolay olacaktır.

1.Vieux Lyon

Şehrin Eski Kenti olarak bilinen Vieux Lyon şehirdeki en popüler yerlerden. Birbirinden güzel tarihi yapılara, caddelere ve meydanlara ev sahipliği yapan bu yeri kaçırmayın. UNESCO Dünya Mirası içerisinde yer alan yerlerden biri olan Vieux Lyon, Avrupa’nın en büyük Rönesans alanı olan yerlerden biri olarak bilinmekte.

Bu bölgede bulunan yapıların büyük çoğunluğu 15 ve 17. yüzyıllar arasında Alman, İtalyan ve Flamanlar tarafından inşa edilmiş. Bu bölgenin en önemli yapıları ise birbirinden güzel 3 kilisedir. Buraya kadar gelmişken bu kiliselere de göz atabilirsiniz.

Eski Kent bölgesi konaklama bakımından oldukça popüler. Özellikle şehirdeki turistik yerlere ve merkeze yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız, bu bölge çevresinde bulunan otellere göz atabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla bu bölge yakınlarında bulunan otellere göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

2.Lyon Güzel Sanatlar Müzesi

Paris’teki Louvre Müzesi’nden sonra Fransa’daki en büyük güzel sanatlar müzesi olarak kabul edilen bu müzede Antik Mısır, Modern Sanat ve birçok ünlü sanatçıya ait eserleri bir arada bu müzede görebilirsiniz. 7 bin metrekarelik bir alanda hizmet veren bu müzenin 70 odası bulunuyor. Tüm müzeyi gezmek çok kolay olmasa da 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yapılmış olan heykel ve resimleri kaçırmayın. Zaten müzenin tamamını gezmek çok kolay olmayacaktır.

3.Lyon Katedrali

Lyon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer turistik yapı ise görkemli yapısı ile Lyon Katedrali’dir. 1476’da inşası tamamlanmış olan bu tarihi yapı Gotik ve Romanesk tarzda yapılmış. Katedralin en dikkat çeken yeri ise 14. yüzyıldan kalma olan astronomik saattir. Farklı tarihi ve görkemli yapısıyla görülmeye değer yerlerden.

4.Notre Dame de Fourviere Bazilikası

Füniküler yardımıyla veya merdivenleri çıkarak ulaşabileceğiniz bu bazilika, Lyon’daki en güzel ve en turistik yerlerdendir. 1872-1884 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı şehrin yüksek bir tepesinde bulunuyor. Bu yüzden de şehrin birçok yerinden bu bazilikayı rahatlıkla görebilirsiniz. Dış cephesi Romanesk tarzda olan yapının iç kısmı ise Bizans mimarisi tarzındadır. Turistler burayı daha çok şehir manzarası için tercih ediyor olsa da, mimari bakımdan da oldukça dikkat çekmektedir.

5.Parc de La Tete D’or

Fransa’nın en büyük parklarından biri olarak bilinen Para de La Tete D’or şehirdeki en popüler yerlerden biri. Bir hayvanat ve botanik bahçesine ev sahipliği yapan bu büyük parkta dinlenebilir günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu parkı kaçırmayın.

6.Bellecour Meydanı

Şehirdeki en hareketli meydanlardan biri olan  Bellecour Meydanı Lyon’da gezilecek en güzel yerlerden biri. Birbirinden güzel kafeleri ve restoranları ile de oldukça güzel bir yer. Bu meydanın en popüler özelliği de ONLY LYON yazısının olmasıdır. Birçok turist gibi sizde bu yazının önünde fotoğraf çektirebilirsiniz. Meydan çevresinde birçok alışveriş caddesini de bulmak pekala mümkün. Bunun yanında Bellecour Meydanı çevresi Lyon’da konaklama bakımından oldukça ideal. Birbirinden güzel ve ekonomik otelleri bu meydan çevresinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Bellecour Meydanı’na yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

7.Opera National de Lyon

1831 yılında inşa edilmiş olan bu Opera Binası, Lyon’daki en güzel ve en popüler yapılardan biri. Şehir merkezine yakın bir konumda bulunan bu binayı da Lyon Gezilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz. Birçok performansın sergilendiği bu opera binasında konserlere de katılabilirsiniz.

8.Terraux Meydanı

UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan bu süper popüler meydan Lyon’daki en turistik yerlerden biri. Birçok turistik ve tarihi yapıya ev sahipliği yapan meydanda birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bulabiliyorsunuz. Terraux Meydanı çevresinde bulunan oteller konaklama bakımından şehirdeki en popüler ve en ekonomik yerlerden. Ayrıca bu meydana yakın yerlerde konaklayacak olursanız şehirdeki turistik yerlerin büyük bölümüne yürüyerek çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Terraux Meydanı’na yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

9.Fourviere Tepesi

Saone nehri kıyısında yer alan bu tepe, Lyon’daki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Lyon’u kuşbakışı izlemek için en ideal yerlerden biri olan bu tepeyi de gönül rahatlığıyla Lyon Gezilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz. Tepede bulunan metalik kule ise bu tepenin görülmeden dönülmemesi gereken yerlerinden.

10.Rue St Jean

Lyon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel caddelerden biri olan Rue St Jean Eski Lyon bölgesinin en güzel ve en hareketli caddelerinden biri olarak bilinmektedir. Birbirinden güzel kafeleri ve restoranları bulabileceğiniz bu caddeyi de gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Lyon gezilecek yerler listesi tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değil. Fakat bu şehirde ortalama 2-3 günlük bir gezi için sanırım bu 10 yer yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here