Lyon Gezilecek Yerler | En Turistik 17 Yer

Fransa‘nın büyük bir Rönesans kenti olan Lyon, Paris ve Marsilya gibi ülkenin popüler şehirlerine nazaran, köşelerde sıkışıp kalmış bir şehir gibi duruyor olsa da, öyle olmadığını şehre adımınızı attığınız andan itibaren anlayabiliyorsunuz. Burası, romantik çiftlerin, sanatseverlerin ve tarihe merakı olan turistlerin favori şehirlerinden biri. Eşsiz sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeler, farklı tarihi hikayelere sahip dini yapılar ve kültürel yapısıyla, Lyon gezilecek yerler için eşsiz bir liste oluşturabiliyorsunuz.

Sanata olan merakınızı gideren, tarihe olan tutkunuzu tetikleyen Lyon, son zamanlarda Fransa’nın en çok turist trafiğine sahip şehirlerinden biri olarak gündeme gelen şehirlerden.

Büyük bir UNESCO Dünya Mirası olan Lyon’da en seveceğiniz mahallenin Presqu’île mahallesi olacağını, turistik yerler arasında doyamacağınızı düşündüğüm yerin Parc de la Tête d’Or adlı parkın ve tarihi yer olarak da takdirinizi kazanabileceğini düşündüğüm yer ise, Traboule geçiti olsa da, bu şehir, bu gezilecek noktalardan çok daha fazlasıdır.

Lyon Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel 17 Yer

Lyon’un gezilecek yerleri, bu 17 yere sığdıralamayacak kadar geniş çaplı olsa da, bu şehir için 1-2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, bu 17 yer arasından zevkinize ve şehirdeki sürenize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

Lyon’da Nerede Kalınır ? 

La Presqu’Ile Bölgesi ; Şehirdeki en merkezi ve en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi olarak bilinen La Presqu’Ile, kentin en turistik bölgesidir. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi, diğer gezilecek noktalara da kolay bir ulaşım ağı sunmaktadır. Şehri en iyi şekilde keşfedebilmek ve her şey kolayca ulaşabilmek adına, Lyon’da konaklama için bu bölgeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bölgedeki Oteller!

1.Vieux Lyon

Vieux Lyon
Vieux Lyon

Burası şehrin en eski bölgesi. Lyon’un tarihi yerleri için etrafa bakınabileceğiniz en güzel yer.

Rönesans bölgesi olarak da bilinen Vieux Lyon, gezilecek yerlere başlamak için güzel bir yer olacaktır. Burası, birbirinden güzel tarihi yapıları bir arada bulabileceğiniz tarih dolu bir yer.

Lyon’un ipek endüstrisi dünya çapında iyiydi. Bu yüzden de, Almanya ve İtalya gibi şehirlerden zengin tüccarlar Lyon’a göçmeye başlamış. Tabi yıllar geçtikten sonra bu zengin tüccarlar bölgeye Gotik, İtalyan Rönesansı ve Fransız Rönesans tarzlarında binalar inşa etmeye başlamış. Sonuç olarak bugün göreceğiniz o muazzam yapılar ortaya çıkmış.

Vieux Lyon, şehirde her açıdan takdir edilebilecek bir bölge. Şehrin en güzel yemeklerini bulabileceğiniz bir restoran, konaklayabileceğiniz orta bütçeli şık ve lüks bir otel veya şehirdeki en eski yapılar, bu bölge size her şeyi aynı tepside sunabiliyor.

Eğer Lyon’da birkaç saatiniz varsa, La Presqu’Ile Bölgesi ve Vieux Lyon adlı bölge arasında kararsızsanız, modernliğe önem veren biriyseniz, La Presqu’Ile, tarihe önem veren biriyseniz Vieux Lyon. İki bölge de kendisini çabucak sevdiren, eşsiz cazibe merkezleri ile dolu, seçim yapmak zor.

2.Presqu’île Mahallesi

Presqu’île Mahallesi Lyon Gezilecek Yerler
Presqu’île Mahallesi

Lyon’un en güzel yeri, kalbinin attığı, şehre anlam veren bölge Presqu’île Mahallesi.

Burası, Lyon’da en çok turistik yere, restoranlara, kafelere ve otellere ev sahipliği yapan bir bölge. Lyon gezinizi sadece bu mahalleden ibaret yapsanız bile, çok büyük şeyler kaçırmazsınız.

Kentin kalbi olarak bilinen bu mahallenin adının (Presqu’île) tam olarak Türkçe karşılığı ”Neredeyse Ada”dır. Lyon gezilecek yerler haritası üzerinde bu mahalleye bakacak olursanız, adaya benzeyen, ortadan iki nehir (Rhone ve Saone) ile ayrılan bir yer görüyorsunuz. Yani haritada bile adaya benzediğinden dolayı, ”Neredeyse Ada” adını almış.

Bu mahalleyi kaybolarak gezin, geniş caddelerden sıkılıp, dar sokaklara girin. Kaybolun. Göreceğiniz birçok şeyi takdir edecek, bu mahalleyi çok daha fazla seveceksiniz.

Akşam olduğunda nerede olursanız olun, bir şarap için yerel halkın yaptığı gibi, siz de bir bardaki yerinizi alın. Fransa’nın en güzel ve en pahalı şaraplarından bir tane sipariş verin. Paranız yoksa, uzaktan içenleri seyredin.

3.Traboules

Traboules Lyon Turistik Yerler
Traboules – Geçitlerin en popüler olanı Rose Kulesi’nin altındadır

Bu geçitler, Lyon’da oldukça ünlü. Vieux Lyon’da veya Saône Nehri yönündeki binaların altında bolca görebileceğiniz bu geçitler, zamanında şehrin ipek işçileri için kullanılmış.

Bu geçitler sayesinde nehir kıyısında doğrudan erişim sağlayabiliyorlarmış, bu da tekstil taşımacılığını çok daha hızlı ve kolay bir hale getiriyor.

Bu geçitlerin çoğu, konut evlerinin altında bulunuyor. Yani, binada yaşayan insanları da unutmamak gerek. Lyon’da kaçırılmaması gereken güzel bir deneyim. Mutlaka bu geçitlerden birine göz atın.

4.Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Notre-Dame de Fourvière Bazilikası
Notre-Dame de Fourvière Bazilikası

Lyon’un tarihi yerleri arasında en sevilen yapılardan biri olan bu bazilika, oldukça küçük. Bu yüzden de burayı ziyaret etmek çok fazla zamanınızı almıyor.

Fourviere Tepesi’ndeki güzel konumu sayesinde eşsiz bir manzaraya da eşlik eden bu bazilika, Saone Nehri’nden 130 metreye kadar yükseliyor. Bazilikaya ulaşmak için de fünikülerleri kullanabilirsiniz.

Fransız-Prusya Savaşı’ndan bir süre sonra inşa edilmiş (1872-1884) bu dini yapının iç mekanı oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş. Gotik ve Bizans stillerinin karışımı ile yapılmış ve birbirinden değerli mozaiklere ve resimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bazilikanın içerisine şöyle kısaca bir göz attıktan sonra, buraya geliş amacınızı gerçekleştirin. Yani bazilikanın kuzeydoğu kulesine çıkın ve şehrin nefes kesen manzarasına tanıklı edin. Burası Lyon’da en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden, fotoğrafa merakınız varsa burayı da Lyon gezilecek yerler listenize ekleyin.

5.Lyon Katedrali – Cathédrale Saint-Jean-Baptiste

Lyon Katedrali
Lyon Katedrali

Lyon’un simge yapılarından biri olarak kabul edilen bu katedral, Fransa’nın da en tanınmış dini yapılarından biri.

Saint John Katedrali olarak da bilinen bu yapı 12. yüzyılda inşa edilmiş. Katedralin en ünlü olduğu yer ise, vitray pencereleridir. 13. ve 14. yüzyılda eklenmiş olan bu pencereler, katedrale farklı bir hava katıyor. Geniş gül penceresi, renkli ışığın kaleydoskopuna izin veriyor. Bu sayede de, içeriden de hoş bir görüntüye sahne olmaktadır.

Katedralin büyük bir çoğunluğu, geç gotik romanesk tarzında yapılmış. Yapının mutlaka incelenmesi gereken yeri ise, 1598’de Nicolas Lippius tarafından yapılmış olan astronomik saattir.

6.Opéra de Lyon (Lyon Ulusal Operası)

Lyon Operası
Lyon Opera – balladins.com

19. yüzyıldan kalma zengin bir opera binası olan yapı, şehirdeki en pahalı konserleri izleyebileceğiniz yer. Fakat burayı ziyaret etmenizde amaç, konserlere katılmaktan çok, mimarinin yapının güzelliğini takdir etmek olmalı.

Burada çok çeşitli operaların yanı sıra, dans gösterileri ve klasik müzik konserleri de sunulmaktadır. Operalara nazaran daha uygun bilet fiyatlarına sahip olmasından dolayı da, düşünülebilecek seçeneklerdendir.

Süslü İtalyan tarzı oditoryum, sansasyonel bir tavan resmine, yaldızlı balkonlara ve peluş kadife koltuklara sahip, güzel bir şekilde dekore edilmiş. Oyunların çoğu Fransızca olsa da, bütçe sıkıntısı olmayanların göz atabileceği aktivitelerden biri diyebiliriz.

7.Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d'Or Lyon
Parc de la Tête d’Or

Yaz aylarında romantik bir tekne turu sunan göle sahip bu şehir parkı, Lyon’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en özel yerlerden.

Şehrin en yeşil bu alanı, 117 hektarlık geniş bir alana yayılmış. Park içerisinde ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Çocuklar için güzel bir Hayvanat Bahçesi, bitkilere merakı olanlar için Botanik Bahçesi, Gül Bahçesi ve ailece huzur dolu bir tekne gezintisine çıkabileceğiniz göl bile var.

Bunların yanında park, aile dostudur. Burada çocuklar için birçok eğlenceli aktiviteleri bulabilirsiniz. Grand Carrousel, midilli gezintileri ve eski moda bir choo-choo treni bunlardan sadece birkaçıdır.


Booking.com

8.Lyon Ünlüleri Duvar Resmi (Mural of Famous People from Lyon)

Lyon Ünlüleri Duvar Resmi – minhzie.wordpress.com

Lyon’un gezilecek yerleri arasında biraz daha değişik bir yer olan bu ünlüler duvarı, 800 metrekarelik bir duvar resmi. Yani öyle hafife alınır bir yanı yok. Gayet, başarılı bir çalışmanın ürünü olan bu duvar, Saint Vincent Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Bu duvar resmi, 25 tarihi figür ve altı çağdaş figürle, Lyon’dan 31 ünlü kişiye ev sahipliği yapıyor. 1995 yılında yapılmış olan bu duvarı bulmak için Paul Bocuse’yi bulun veya “Le Pot Beaujolais” adındaki restoranı bulun. Bu restoranın hemen karşısında bu Lyon Ünlüleri Duvar Resmi’ni bulabilirsiniz.

9.Musée Des Beaux-Arts (Güzel Sanatlar Müzesi)

Güzel Sanatlar Müzesi Lyon Gezilecek Yerler
Musée Des Beaux-Arts – www.cap-voyage.com

Lyon müzeleri arasında en dikkat çeken birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan bu Güzel Sanatlar Müzesi’dir.

17. yüzyıldan kalma bir manastır, Avrupa’nın en büyük sanat ve kültür müzelerinden birine dönüştürülmüş, çok da başarılı olmuş. Hem dış mimarisiyle, hem de iç dekorasyonu ve eserleri ile, sanat ziyafeti sunan bir müze.

Fransız ve uluslar arası sanatların korunması ve sergilenmesi amacıyla 1803’te ziyaretçisiyle bululan bu müze, 1998’de yenilenerek günümüzde kıvama gelmiş.

Müzede 70 oda bulunuyor. Bu odalarda, Eski eserler, sanat ve heykel, nümismatik, modern sanat ve ortaçağ eserlerinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından en prestijli sanat eserlerini ödünç alan geçici sergileri görebilirsiniz.

10.Lyon Antik Tiyatrosu (Roman Theatre of Fourviére)

Lyon Antik Tiyatrosu
Lyon Antik Tiyatrosu

Lyon’un turistik yerleri arasında oldukça popüler olan bu Antik Tiyatro, Augustus tarafından M.Ö 15. yüzyılda kurulmuş.

Lyon Roma Tiyatrosu Fransa’daki en eski tiyatro olarak bilinmektedir.

Tiyatro inanılmaz bir formda ve kendinizi antik tarihin içine çekmek için mükemmel bir ortam sunuyor. Yakın zamanda yenilenmiş olması da, burayı ziyaret etmek için diğer önemli nedenlerden.

Eğer yaz aylarında Lyon’u ziyaret ediyorsanız, Fourviére geceleri adı verilen festivalleri takip edin. Bu festivallere bu antik tiyatroda katılabiliyorsunuz.

11.Minyatür Müzesi ve Sinema (Musée Miniature et Cinema)

Minyatür Müzesi ve Sinema
Minyatür Müzesi ve Sinema – www.museeminiatureetcinema.fr

Lyon’da görülecek yerler arasında bir diğer önemli müze ise,  Auguste ve Louis Lumiére’in film çekme makinasını icat ettiği Minyatür Müzesi ve Sinema’dır.

Lyon tarihinin kendine özgü bir bölümünü keşfetmek ve bu Fransız kentinin bugün eğlenceyi nasıl şekillendirdiğini görmek istiyorsanız, mutlaka bu müzeye göz atın.

Minyatürcü Dan Ohlmann tarafından yaratılan bu eşsiz Müze, Ohlmann’ın iki ana tutkusunu sergiliyor: Diorama sanatı ve film seti sanatı ve özel efektleri kaçırılmaması gereken bir deneyim.

12.Confluence Museum

Confluence Museum Lyon da Gezilecek Yerler
Confluence Museum

Lyon’daki en modern yapılardan biri olan Confluence Müzesi, şehirdeki en ilgi çekici müzelerden biri.

Müze, 100 yıl önce yapay olarak uzatılmış ve Rhône ve Saône nehirlerinin birleştiği yerde bulunan bir yarımadanın üzerinde yer almaktadır. Böylesine bir yere bu müzenin inşa edilmesi zor olsa da, 536 metre uzunluğunda çakılan kazıklar sayesinde bugünkü eşsiz bina tasarlanmış.

Müze, insanlığın hikayesini ve yaşam tarihini anlatıyor. Avrupa müzeleri dünyasında emsalsiz olan, dünyayı daha iyi anlamak için tüm bilimler arasında bir diyalog kuran bu müze kaçmaz.

13.Palais de la Bourse (Borsa Sarayı)

Palais de la Bourse Lyon Gezilecek Yerler Listesi
Palais de la Bourse

Çok çeşitli amaçlara hizmet eden bu saray, tarihi bir anıt olarak 1994’te ilan edilmiş. İşte bu yüzden, sırf dış mimariye göz atmak için bile buraya göz atabilirsiniz.

Bu saray, Konferanslara, sergilere, kokteyllere ve akşam yemeklerinin yanı sıra halka açık etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

14.Bellecour Meydanı

Bellecour Meydanı Lyon
Bellecour Meydanı

Lyon’da görülmesi gereken yerler arasında olan bu meydan, şehrin en hareketli yerlerinden biri olarak biliniyor.

Tüm Avrupa’nın en büyük yaya meydanı olarak bilinen bu meydan, Fransa’da daki en büyük meydanlardan biri olarak nam salmış.

Bugün, Mars kırmızısı kaldırımının geniş bir alanı, ortada bir Louis XIV heykeli, bir turizm ofisi ve çocuklar ve yetişkinler için bir dönme dolabın görüldüğü bu meydan, Fransız Devrimi sırasında giyotin yoluyla yapılan idamlara da ev sahipliği yapmış. Hem tarihi hem de birbirinden güzel yapılara ev sahipliği yapmasıyla göz atabileceğiniz yerlerden. Akşam saatlerinde bu meydana gidecek olursanız, dönme dolabın birkaç fotoğrafını çekin. Işıklar açıldıktan sonra çok daha güzel bir görüntüye ev sahipliği yapan bu dönme dolap, çocuklu aileler için de güzel bir deneyim sunuyor.

15.Place des Jacobins (Jacobins Meydanı)

Jacobins Meydanı Lyon
Place des Jacobins

Şehrin en önemli meydanlarından bir diğeri de, tam ortasındaki çeşmesiyle ünlü olan Jacobins Meydanı’dır. Birbirinden güzel mağazalar, kafeler ve restoranlar ile çevrili olan bu meydan, Lyon’da alışveriş için de düşünebileceğiniz adreslerdendir.

Meydanın ortasında duran oymalı beyaz mermer çeşme, 1885 yılında Gaspard André tarafından yapılmış ve meydanın en dikkat çeken yeridir. Kesinlikle Lyon gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden. Özellikle güzel fotoğraf kareleri yakalamak istiyorsanız.

16.Place des Terreaux (Terreaux Meydanı)

erreaux Meydanı Lyon Gezilecek Yerler
erreaux Meydanı

Lyon’un en güzel mahallesi olan Presqu’île de bulunan bu meydan, şehirdeki en turistik ve en hareketli yerlerden biri diyebiliriz.

Burası bir Lyon merkezi ve UNESCO miras alanı, buluşma yeri, açık hava kafelerinde bira içebileceğiniz, Güzel Sanatlar Müzesi’nin basamaklarına bakabileceğiniz ve Bartholdi Çeşmesi’ni izleyebileceğiniz ya da güzel belediye binasına uğrayabileceğiniz bir yer.

17.Hôtel de Ville – Lyon Belediye Binası

Hôtel de Ville - Lyon Belediye Binası
Lyon Belediye Binası

Terraux Meydanı’nı süsleyen bu bina, aslında Lyon’un Belediye Binasıdır. Özellikle akşam saatlerinde ışıkların açılmasıyla beraber, güzel bir görüntü oluşturan bu binaya da, dışarıdan bir göz atın.

Şehirdeki en eski yapılardan biri olan bu binanın çevresi, şehrin en hareketli ve en canlı bölgesidir. Ayrıca bu bina, şehirdeki diğer turistik yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Lyon Çevresinde Gezilecek Yerler

Lyon’da gezilecek yerler için yukarıdaki 17 yere birkaç güzel nokta daha eklemek mümkün. Fakat, bu şehirde bu 17 yerden sonra daha fazla zamanınız kalırsa, mutlaka Lyon yakınlarında görülecek yerlere de göz atın. Şehir merkezine 30-100 km uzaklıkta bulunan birbirinden güzel kasabalar, şehirler ve bölgeleri bulabilirsiniz.

1.Vienne

Vienne Fransa
Vienne

Lyon’un 30 km güneyinde bulunan Vienne, günümüze kadar çok iyi korunmuş eski binalarıyla ünlüdür. Şehir, inanılmaz Gallo-Roma kalıntılarının yanı sıra ilginç Romanesk ve Erken Gotik kiliselere sahip.

Birbirinden farklı antik yerleri, kiliseleri ve değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapan müzeleri görebileceğiniz bu şehir, Lyon’dan sonra ziyaret edebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

2.Pérouges

Pérouges Lyon Çevresinde Gezilecek Yerler
Pérouges

Lyon yakınlarında gezilecek en güzel yerlerden bir diğeri de, Ain Nehri’ne bakan bir tepenin üzerinde yer alan hoş bir pastoral ortamda bulunan, Lyon’a 40 km uzaklıktan bulunan Perouges Kasabası’dır.

Arnavut kaldırımlı sokakları ve eski taş binalarıyla eşsiz bir deneyim sunan Perouges Kasabası, en güzel Fransız yemeklerini bulabileceğiniz yerlerden biri.

3.Lac d’Aiguebelette

Lac d’Aiguebelette
Lac d’Aiguebelette

Hem kumlu hem de çimenli plajlarla bezeli güzel bir zümrüt gölü ve dağların muhteşem manzarasına sahip güzel bir yer.

Plajların bazılarında içecek, atıştırmalık ve dondurma satın alabileceğiniz snack barlar bulunmaktadır. Ayrıca, gölü keşfetmek istiyorsanız, tekneler, deniz bisikletleri, kayaklar ve kürek tahtaları kiralayabilirsiniz – görülecek çok fazla yaban hayatı olan bu göl, özellikle yaz aylarında Lyon’dan sonra en çok tercih edilen destinasyonlardan biri olarak biliniyor.

Lyon çevresinde Nice, Monaco ve Nantes gibi şehirleri de bir sonraki durak olarak düşünebilirsiniz. Fakat bu 3 şehir Lyon’a biraz daha uzaktır.

Lyon’un konumuna haritada göz atarak hangi şehirlere çok daha yakın olduğuna göz atabilirsiniz.

Lyon’da Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalmalı ?

Vieux Lyon
Lyon Gezilecek Yerler Blog

Lyon’da konaklama için birçok bölgeden bahsetmek mümkün. Fakat bu bölgeler arasında en çok tercih edilen, turistik yerlere en yakın ve en merkezi olan bölgeler ise,

  • La Presqu’Ile Bölgesi ; Burası, şehirdeki en çok tercih edilen bölge olmakla beraber, şehirdeki en fazla otele ev sahipliği yapan bölgedir. Bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında bölge, şehirde herhangi bir yere gitmek için muhteşem bir ulaşım ağı sunmaktadır. Eğer, bütçeli bir Lyon gezisi planlamıyorsanız, bu şehirde konaklama için ilk olarak bu bölgeye göz atın deriz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Vieux Lyon Bölgesi ; Bu bölge, şehrin en eski yeridir, fakat Lyon gece hayatı bu bölgeden sorulmaktadır. Birbirinden güzel barlar ve gece kulüpleriyle güzel bir gece deneyimi sunan Vieux Lyon, kültür gezisi için de ideal bir bölgedir. Çünkü şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümü bu bölgede bulunmaktadır. Bölge, konum olarak da diğer bölgelere ve cazibe merkezlerine kolay bir erişim sunmaktadır. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Lyon Gezilecek Yerler Videosu

Lyon’da gezilecek yerler bu 17 yer ile sınırlı değildir. Listeye birkaç turistik ve tarihi yerleri de eklemek mümkün. Fakat, Lyon’da çok fazla zamanınız yoksa ilk olarak şehrin en popüler bu 17 yeri ile başlayın. Şehirdeki sürenize göre bu yerlerden güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...