Macaristan Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Başkent Budapeşte ile ünlü olan Macaristan, genç turistlerin en çok tercih Avrupa destinasyonlarından biri olarak biliniyor olsa da, güçlü tarihi, birbirinden güzel turistik yerleri ve yapılacak aktiviteleri ile her turistin severek gezebileceği ülkelerdendir.

Eşsiz manzaraya sahip kırsal bölgeler, birbirinden güzel ve canlı şehirler, kasabalar ve tarihi yapılar ile Macaristan’da gezilecek birçok turistik yerleri bulabilirsiniz. Bu ülke, Budapeşte’den ibaret olmasa da, ülkenin en meşhur yeri ve en çok turist trafiğine ev sahipliği yapan şehri, Budapeşte’dir.

Macaristan Gezilecek Yerler Listesi

Macaristan’ın neresinde olursanız olun, hiçbir zaman muhteşem dağlardan ve göllerden, güzel nehir manzaralarından ve yemyeşil vadilerden uzak olmazsınız. Tuna Nehri’nin verdiği güzellikleri ülkenin birçok noktasından görebiliyorsunuz.

Gelelim Macaristan’da keşfedilmeyi hak eden kasaba, şehir ve ülkede görülecek ünlü yerlere ;

1.Miskolctapolca Cave Bath

Miskolctapolca Mağara Banyosu
Miskolctapolca Mağara Banyosu

Miskolctapolca Mağara Banyosu, Macaristan’da görebileceğiniz en eşsiz ve doğal yerlerden biridir. Bu termal kaplıca banyosu, doğal bir mağara sisteminde yer almaktadır.

Mineraller bakımından oldukça zengin olan ve 30°lik sabit bir sıcaklıkta suya sahip. Sağlığa faydalı olduğu söylenen Miskolctapolca kaplıca banyosu, turistlerin ülkedeki en favori banyolarından biridir.

Burada bulunan termal suların tarihi 17. yüzyıla kadar gitmektedir. O zamandan beri ziyaretçilerini ağırlayan bu termal suları 1950’lerden sonra popülerliğini kazanmış. Günümüzde ülkedeki en çok ziyaret edilen termal banyolardan biri olarak bilinir ve şifa arayandan çok eğlence arayanların tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinir.

Bu banyolar Ocak ayı dışında yılın tüm zamanı açıktır ve söylenene göre bu sular, eklem ağrılarına iyi geliyormuş.

2.Tihany

Tihany - Macaristan
Tihany

Macaristan’ın en güzel köylerinden biri olan Tihany, Balaton Gölü’ndeki en ünlü tatil beldelerinden biri olarak bilinir ve aslen küçük bir yarımadadır.

Ülkenin en güzel manzaralarından bazılarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Tihany, rotanıza ekleyebileceğiniz enfes bir yer. Yürüyerek kolaylıkla keşfedilebilecek bir yer olduğundan dolayı da, doğa severler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Badem ağaçlarının çiçeklendiği yaz aylarında buradaki manzara görülmeye değer. İlkbaharda da manzaranın en az yaz aylarındaki kadar güzel olduğu söylenmektedir. Yani yılın herhangi bir zamanında görülecek yerlerden biri.

Tihany’de manzaranın dışında birkaç tarihi yerleri de görebilir, dolambaçlı tarihi sokaklarında kaybolarak, köyün güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

3.Budapeşte

Budapeşte Macaristan Gezilecek Yerler
Budapeşte

Budapeşte, şüphesiz Macaristan’da gezilecek şehirler arasında en ünlüsüdür. Ülkenin başkenti olduğu gibi Avrupa’nın da en güzel şehirlerinden biridir.

Budapeşte’de yapılacak birçok turistik aktivite, tarihi yerler, köprüler ve eşsiz bir gece hayatı bulabilirsiniz. Bu şehir, her yaştan ve tarzdan turistin severek 2-3 gün konaklayabileceğiniz muhteşem bir şehir.

Bu şehirde kaçırılmaması gereken o kadar çok yer var ki, saymakla bitmez. Ancak mutlaka görülmesi gereken önemli yerlerden bazılarına örnek verecek olursak, Buda Kalesi, Macaristan Parlamento Binası, Zincir Köprü ve Szechenyi Termal Banyoları’dır.

Göz At : Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de nerede kalınır ?

4.Debrecen

Debrecen Şehri Macaristan
Debrecen

Ülkedeki en güzel şehirlerden bir diğeri ise, Debrecen’dir. Macaristan’ın yöresel yemeklerinin en ünlüsünü ve en iyisini bulabileceğiniz bu şehir, tüm yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenciler, turistler ve işadamlarıyla yılın tüm zamanı oldukça hareketli olan Debrecen’de Macaristan’ın en güzel müzelerinden sayılan birkaç yeri de görebilirsiniz.

Bu şehirde, birbirinden canlı ve hareketli barları, gece kulüplerini ve parti adına birçok şeyi bulabiliyorsunuz. Özellikle öğrencilerin tatil olduğu zamanlarda, şehirdeki en iyi partilere de katılabilirsiniz.

Gündüzleri sakin ve tarihi sokaklarını dolaşın. Akşam olduğunda da, barlara göz atın. Çok hareketli barları sevmiyorsanız, atmosferi biraz daha sakin olan birçok barı da bulabilirsiniz.

5.Sopron

Sopron Şehri - Macaristan
Sopron

Avusturya sınırından 8 km uzaklıkta olan Sopron, Macaristan’da görülecek en farklı şehirlerden biridir. Birbirinden güzel Ortaçağ ve Barok yapıları ile tarih severlerin favori adreslerinden biri olan Sopron’u da gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

100’den fazla anıta ev sahipliği yapan bu güzel şehirde yapılacak da birçok turistik aktiviteyi bulabiliyorsunuz.

Şehrin eski kent bölgesinde bulunan yapıları, Roma kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan Ortaçağdan kalma şehir surlarının sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehirdeki bu tarihi yerleri gezmeden de, Sopron’u gezmiş sayılmıyorsunuz.

6.Visegrád Kraliyet Sarayı

Visegrád Kraliyet Sarayı
Visegrád Kraliyet Sarayı

Budapeşte yakınlarında görülebilecek tarihi yerlerden biri olan bu Kraliyet Sarayı, Budapeşte’ye sadece 40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Visegrad Kraliyet Sarayı ve bu eski saray kalıntılarına da ülke gezisinde mutlaka göz atın deriz.

Bulunduğu tepe ve sunduğu eşsiz manzarasının yanı sıra, tarihi bakımdan ülkede önemli bir yere sahip olan bu kale, ilk olarak 1316 yılında inşa edilmiş ve daha sonra birçok İtalyan eklemesi yapılarak genişletilmiş.

Günümüzde, sarayın büyük bir bölümü yıkılmış olsa da, uzun yürüyüş sevenlerin, tarih sevenlerin ve kartpostallık fotoğraf kareleri yakalamak isteyen gezginlerin göz atabileceği yerlerden.

7.Aggtelek Ulusal Parkı ve Mağaraları

Baradla Mağarası - Macaristan Gezilecek Yerler
Baradla Mağarası

Ülkedeki en farklı ve en güzel yerlerden biri olan Aggtele Ulusal Parkı, Macaristan gezisinin olmazsa olmazlarındandır.

En etkileyici Sarkıt Mağaraları’ndan biri olan ”Baradla Mağarası” Budapeşte’den turlar ile görebileceğiniz nefes kesen bir yer. Budapeşte’den ortalama 2.5 saatlik sürüş mesafesinde olan bu mağara Aggtelek Ulusal Parkı tarafından korunmaktadır.

200 metrekarelik geniş bir alanı kaplayan bu ulusal parkın birçok bölümü de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Baradla Mağarası, sadece Avrupa’nın değil, dünyanın da en etkileyici mağaralarından biri olarak kabul edilmekte ve 25 km’den fazla bir uzunluğa sahip. Ana tünel ise, 7 km uzunluğundaymış.

Mineral bakımdan zengin olan damlayan sular, mükemmel bir renklerde dev sarkıtlar ve dikitler oluşturmuş.

Yapılan kazılar sonucunda mağaranın, 7 bin yıl kadar önce, insanlar için bir sığınak olarak kullanıldığı gerçeğini ortaya çıkarmış. Tabi bu milli parkta görebileceğiniz tek mağara Baradla değil. Son zamanlarda ziyaretçiye açılmış olan Imre Vass Mağarası, Béke Mağarası ve Rákóczi Mağarası da görülecek muhteşem yerlerdendir.

Turlara katılacak olursanız, bu turlar ile sadece mağaraları görmüyorsunuz. Bu turlar, ekolojik, zooloji ve botanik turları da kapsamaktadır. Ayrıca bu turlar ile, Jósvafő köyünün eşsiz doğal yerlerini de görebiliyorsunuz.

8.Szentendre

Szentendre Macaristan
Szentendre

Budapeşte’de günübirlik turlar ile rahatlıkla gidebileceğiniz yerlerden biri olan bu muhteşem kasaba, Macarlar tarafından ünlü olsa da, son zamanlarda turistlerin de gezilecek yerleri arasında oldukça popülerleşmiştir.

Rahat gezebileceğiniz sokakları, antika dükkanları ve birkaç müzesi ile ünlüdür. Fakat hem çevresinde hem içerisinde birbirinden farklı gezilecek noktalara sahip olmasıyla da favori yelerdendir.

Bu kasabada daha fazla zamanınız varsa, otobüse atlayın ve ülkenin birçok yerinden tarihi binaların olduğu Macar Açık Hava Müzesi’ni görün. Eşsiz bir tarih deneyimi sunan bu açık hava müzesi, kasabaya çok da uzak sayılmaz.

Yaz aylarında Macaristan’ı ziyaret ediyorsanız, bu kasabaya hafta sonu gitmemenizde yarar var. Macarların büyük bir bölümü, yaz aylarında tüm hafta sonlarını burada geçirir ve aşırı kalabalık olmaktadır.

9.Siófok

Siófok
Siófok

Macaristan’ın en güzel şehirleri arasında olan Siofok, yine Budapeşte’den rahatlıkla gidilebilecek şehirlerden biridir. Başkente ortalama 120 km uzaklıkta bulunan bu küçük şehir, hiç bitmeyen partileri ile ünlüdür ve sürekli hareketli bir kenttir.

Balaton Gölü güney sahilinin yanında bir tatil beldesi olarak nam salan Siofok, özellikle Macar halkının hafta sonlarını partilerle geçirdiği bir yer olarak bilinse de, genç turistlerin son yıllarda akın ettiği bir yerdir.

Siofok’ta kışın çok fazla turist görmek mümkün değil. Fakat yaz aylarında, özellike hafta sonlarında, diğer Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin akınına uğramaktadır.

Parti ile aranız yoksa, şehrin biraz dışında gölün manzarasını seyredebileceğiniz birkaç plajı da bulabiliyorsunuz. Şehir, birçok Avrupa ülkesinden, özellikle Almanya’dan çok fazla sayıda okul gezilerine ev sahipliği yapar. Bu yüzden de, etrafta çoluk çocuk kaynar. Tabi hava karardıktan sonra, bu çocukların hiçbirini de göremezsiniz.

10.Keszthely

Keszthely Festetic Sarayı
Keszthely Festetic Sarayı

Macaristan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Keszthely, Balaton Gölü çevresindeki ormanlar, tepeler ve ovalarla çevrili güzel bir yerdir.

Bu şehirde her turiste göre bir şeyler bulmak mümkün. Birbirinden güzel tarihi yerleri ile tarih severlere, müzeleri ile sanatseverlere, partileri ile gece hayatı için plan yapanlara ve plajları ile berrak sularda yüzmeyi sevenlere hitap eden bu şehirde yapılacak şeyler saymakla bitmez.

Keszthely’nin en ünlü yeri, klasik bir müziğin tadını çıkarmak için en ideal yer olan Festetics Sarayı’dır. Macaristan’ın en eski yerlerinden biri olan bu saray günümüzde, Helikon Sarayı Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi 1745 yılına kadar giden bu sarayı görmeden de şehirden ayrılmayın deriz.

11.Pécs – Gazi Kasım Paşa Camii

Gazi Kasım Paşa Camii
Gazi Kasım Paşa Camii

Macsek Dağları’nın eteklerinde bulunan bu güzel şehir, ülkedeki en büyük beşinci şehirdir ve Macaristan’daki önemli turistik yerlerden biridir. Tarihi yerleri, anıtları ve renkli sokakları ile ünlü olan bu şehir, ılıman iklimi sayesinde Macarlar arasında da ünlüdür.

Çevresindeki üzüm bağları ve birbirinden güzel şarapları ile de ”Üzümlerin ve şarabın şehri” olarak bilinmektedir.

Macaristan gezisi için listenize farklı bir rota eklemek isterseniz, bu şehre de mutlaka göz atın deriz.

Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de, Gazi Kasım Paşa Camii’dir. Bu camii, ülke Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolündeyken ilk olarak 16. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş.

Bir camii olarak tasarlanmış olmasına rağmen, günümüzde bir Roma Katolik Kilisesi olarak kullanılmaktadır. Tüm ülkedeki en iyi Türk mimarisi örneklerinden biri olarak kabul edilir ve şehirdeki en önemli tarihi yapılardandır.

12.Estergon Bazilikası

Estergon Bazilikası - Macaristan Gezilecek Yerler
Estergon Bazilikası

Dünyanın en büyük 18. kilisesi olarak ün yapmış olan bu dini yapı, Budapeşte’den günübirlik turlar ile rahatlıkla görebileceğiniz, ülkenin en önemli tarihi yerleri arasındadır.

72 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesiyle birçok yerden görebileceğiniz, Estergon Bazilikasının en dikkat çeken yeri, şüphesiz Bakócz Şapeli’dir. Tabi bu bazilikayı ziyaret etmedeki en büyük amaç ise, dünyanın tek tuval üzerindeki en büyük resmini görmektir. Michelangelo Grigoletti’nin bu sunak resmi, bazilikanın en dikkat çeken yeri ve dünyaca bilinen şaheserlerden.

Bazilika’daki eski mısır tarzında inşa edilmiş olan büyük mezar, birçok başpiskoposun ve din adamlarının diğer yüksek rütbeli üyelerinin kalıntılarını içermektedir. Bu yüzden de, bazilikanın en dikkat çeken yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Macaristan’da görülecek tarihi bir yer arıyorsanız ve sanata merakınız varsa, bu bazilikayı ve içerisinde Michelangelo’nun eserini listenize ekleyin deriz.

13.Pannonhalma Manastırı

Pannonhalma Manastırı - Macaristan Gezilecek Turistik Yerler
Pannonhalma Manastırı

996 yılında kurulmuş olan bu manastır, Macaristan’ın gezilecek en eski turistik yerlerinden biridir ve şu anda manastırda yaşayan 50 keşiş vardır. Bunun yanında bir ilahiyat koleji ve çocuklar için yatılı okul da bulunmaktadır.

Eski Macar metinleri dahil olmak üzere, ülkenin en eski belgelerini Manastırdaki arşivlerde görebiliyorsunuz. Bu manastırda bulunan keşiler, manastırın kurulduğu tarihten itibaren şarap yapıyorlarmış. Günümüzde, Pannonhalma kasabasında bulunan bu manastırı görebilir, içerisine göz atabilirsiniz.

14.Eğri Kalesi (Eger Castle)

Eğri Kalesi - Macaristan Gezi Rehberi
Eğri Kalesi

Ülkedeki en ünlü yerlerden biri olan Eğri Kalesi’nin İtalyan kale tasarımlarından örnek aldığı söylenmektedir. Ülkenin kuzeyindeki ilk savunma hatlarından biri olarak bilinen bu kale, günümüzde ziyaretçiye açıktır.

13. yüzyıldan kalma bu kaleye ulaşmak için, Tinódi Sebestyén’den Arnavut kaldırımlı Vár köz’e tırmanmanız gerekiyor.

Kompleksin doğu tarafındaki Gotik 12. yüzyıl St John Katedrali’nin temelleri günümüzde hala görülebilmektedir. Bu kaleye daha çok manzarası için gidiliyor olsa da, sırf tarihi bir yer görmek için bile gidebilirsiniz. Özellikle kale içerisindeki sergilerde, kalenin dramatik tarihi hakkında bilgileri ve resimleri de görebiliyorsunuz.

Bunun yanında kalenin bulunduğu Eger kenti de, Macaristan’da gezilecek en önemli şehirler arasındadır. Şehir, Osmanlı İmparatorluğu tarafından şekillendirilmiş ve günümüzde birçok Barok yapıya, güzel atmosfere sahip kafelere ve Dobo Meydanı’na ev sahipliği yapmaktadır.

Eger, bu tarihi yerler ile sınırlı değildir. Şehirde daha yapılacak birçok aktiviteyi de bulabilir, diğer önemli noktalara da göz atabilirsiniz.

15.Szeged

Szeged Macaristan
Szeged

Macaristan’daki en popüler şehirlerden biri olan Szeged, ülkedeki ünlü yerlerden biri olsa da, dışarıdan gelen turistlerin pek bilmediği bir şehir. Daha çok Avrupa’daki turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, son yıllarda artan turist trafiği sayesinde, adından çokça bahsedilmektedir.

Bu şehirde yapılacak birçok turistik aktivite bulabilirsiniz. Adak Kilisesi, İç Çekler Köprüsü ve muhteşem Szeged Sinagogunu görün. Szechenyi Meydanı’nı keşfedin. Çevredeki mekanlara göz atın ve Macar kültürünü çok daha yakından görün.

Macaristan’da Daha Başka Nereler Gezilir ?

Ülkedeki gezip görülecek yerler, tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat güzel bir Macaristan gezisi için listedeki en turistik 15 yer ile başlayabilirsiniz. Bu noktalardan sonra daha fazla zamanınız kalırsa da ülkede görülecek diğer yerlere göz atabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanlar ise ;

  • Badacsony ; Balaton Gölü’nün kuzey kıyısında güzel bir kasabadır ve yemyeşil alanı ile görülmeye değer bir yerdir.
  • Kecskemét ; Ülkedeki en popüler nehirler olan Tuna ve Tisza arasında yer alan bu kent, üzüm bağları, yeşil alanları ve meyve bahçeleri ile ünlüdür. Macaristan’ın en doğal yerleri arasında olan bu şehri de, listenize ekleyebilirsiniz.
  • Tokaj ; Macaristan’ın en iyi şaraplarını bulabileceğiniz yerlerden biri olan Tokaj, ülkedeki en büyük şarap bölgesi olarak bilinmektedir. Bunun yanında, 28 köyden oluşan Tokaj, tarihi yerlerinden dolayı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Tokaji şaraplarını denemek istiyorsanız, bu köyleri tek tek gezebilir, şarap sarhoşu olabilirsiniz.

Macaristan’da gezilecek turistik yerler adlı bu yazıda yer alan 15 yere ek olarak daha birçok şehirden, kasabalardan ve ünlü yerlerden bahsetmek mümkün. Ancak yukarıdaki görülecek önemli yerler, ülkedeki en çok turist trafiğine ev sahipliği yapan şehirler, kasabalar ve köylerden oluşmaktadır. Macaristan gezisi için bu popüler noktalar arasından güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...