Madrid Gezilecek Yerler | Madrid’de Görülecek 27 Yer

İspanya‘nın başkenti olan Madrid, hayat ve kültürle dolu bambaşka bir şehir. Birkaç cümle anlatılması, yargılanması zor bir şehir. Şehir, daha çok sanatı ve alışveriş olanakları ile ön plana çıkıyor olsa da, Madrid’de yapılacakların sınırı yok. Birbirinden güzel tarihi yapıları, meydanları, gece hayatı ve eşsiz sokak sanatçıları ile Madrid, güzel bir İspanya kültürü deneyimini yaşatıyor.
Madrid, sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bir şehir. Çok kolay bir şekilde Barselona’dan Madrid’e ulaşabiliyor olmanız da, bu şehri ziyaret etmek için basit nedenlerden. Madrid gezilecek yerler listesi için çok fazla tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Fakat, bu şehirde belli başlı gezip görülecek ve yapılacak aşağıdaki 25 yer arasından şehirdeki sürenize ve zevkinize göre güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi

Bu şehirde gezilmesi gereken birçok turistik yer olduğu kadar yapılacak da birçok şey var. Bir Santiago Bernabeu Stadı deneyimi veya El Rastro’da ikinci el pazarında hediyelik bir şeyler almak gibi daha birçok yapılacak şeyi de listede bulabilirsiniz.

Madrid’de Nerede Kalınır ? 

Centro (Şehir Merkezi) : Madrid’in en merkezi, en çok tercih edilen ve turistik yerlere yakınlık bakımından en iyi bölgesi, Centro olarak bilinen şehir merkezi bölgesidir. Düşük bütçeli bir Madrid gezisi planlamıyorsanız, bu bölgede konaklayarak şehirdeki hemen hemen her yere çok kolay ve çabuk bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu bölgede, süper lüks oteller bulabileceğiniz gibi düşük bütçeli butik otelleri de bulabiliyorsunuz. Bölgedeki Oteller

1.Madrid’in Ana Meydanı Olan ”Plaza Mayor” İle Gezinize Başlayın

Plaza Mayor Madrid
Plaza Mayor

Madrid denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olan Plaza Mayor, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir.

Burası, yerel halkın buluşma noktası olduğu gibi turistlerin de şehir gezisine başladığı en güzel yerlerden.

Geçmişten bugüne, taç giyme törenlerinden boğa güreşlerine kadar birçok etkinliğin sahne alanı olan bu meydan, Madrid’in tarihi yerleri ile dolup taşan bir yer. Burada, şehirdeki en eski tarihi yapıları görebileceğiniz gibi, şehrin önemli cazibe merkezlerine de bu meydanda çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Plaza Mayor, 1600’lü yıllarda yapılmış tarihi 3 katlı binalarla çevrili, yakışıklı bir rönesans meydanı. Bu meydan, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri. Meydana, 9 girişten birini kullanarak girebilir, tarihi mimariye göz atabilir veya meydanda bulunan kafelerde oturup bir şeyler içerken insanları seyredebilirsiniz. Burası, her turistin sevebileceği, şehrin en popüler meydanı, kaçırmayın.

2.Madrid’de Alışveriş İçin Gran Via Caddesini Deneyin

Gran Via Caddesi Madrid
Gran Via

Madrid’de alışveriş yapmak, gerçekten güzel bir deneyim olsa gerek. Bizim gibi vitrinlere bakınmak da çok fena sayılmaz, deneyin. Eğer bu şehirde güzel bir alışveriş deneyimi istiyor ve 3-5 liraya pazar satıcıları aramıyorsanız, şehirdeki en şık ve en lüks mağazalarla donatılmış ”Gran Via” ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

Burası, dünyanın en ünlü markalarını bir arada bulabileceğiniz, bir kemer için 1000£ ödeyebileceğiniz bir yer.

Gran Via, sadece alışveriş için değil, Madrid’i tanımak için de güzel yerlerden biridir. Burası, şehrin eğlence ve kültür merkezi olarak da bilinir. Şehrin en hareketli ve canlı yeridir.

Turistlerin ve İspanya halkının alışveriş heyecanı bittikten sonra, burada gece kulüpleri yavaş yavaş kendini gösteriyor. Madrid’de gece hayatı için de birkaç şey planlıyorsanız, Gran Via’ya mutlaka göz atın.
Burayı gezinirken de 1928 yılında inşa edilmiş olan geniş Telefon Binası’na da göz atmayı unutmayın.

3.Madrid’in En Turistik Yerleri Arasında Olan Retiro Park’ta En Az Yarım Gününüzü Geçirin

Retiro Park Madrid Gezilmesi Gereken Yerler
Retiro Park

Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında biraz daha sakin, yeşil ve huzur dolu bir yer arıyorsanız Retiro Park‘ta aradığınızı az da olsa bulabilirsiniz.

Park, çocuklu aile bireylerinin her biri için güzel deneyim sunuyor. Bu yüzden de, son yıllarda daha çok aile parkı olma yoluna girmiş bir parktır, diyebiliriz.

Fakat, öğleden önceleri bu park çok daha sakin olabilmektedir. Özellikle turistlerin gezilecek noktalar ile ilgilendiği saatler arasında, siz de bu parkın keyfini çıkarabilirsiniz.

”Madrid’in Yeşil Kalbi” olarak bilinen Retiro, Prado Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

Çocuklarınız ile parkı ziyaret ediyor ve sevgiliniz ile farklı bir şeyler yapmak isterseniz, Alfonso XII anıtının hemen yanındaki gölette kürek çekip etrafı seyredebilirsiniz.

Bunun yanında parkta, Filipin Sergisi’ne ev sahipliği yapmak amacıyla 1887 yılında inşa edilmiş olan demir ve cam köşkler parkın en muhteşem yerlerinden.

Parkta bulunan İspanya’nın en yaşlı ağaçlarından biri olan, 1633 yılında dikilmiş olan Montezuma Selvi’ye de göz atmayı unutmayın.

4.Puerta del Sol Meydanı

Puerta del Sol Meydanı Madrid Gezilecek Yerler
Puerta del Sol Meydanı

Madrid meydanları arasında popüler bir diğer meydan ise, yeni yıl kutlamalarının yapıldığı, şehrin tam merkezi olarak bilinen ”Puerta del Sol”dur.

”Güneş Kapısı” olarak bilinen Puerta del Sol, Sol Meydanı, Puerta Meydanı gibi isimlerle de anılıyor.

Postane Binası’nın hemen yanındaki bu büyük meydan, Plaza Mayor gibi şehrin buluşma noktalarından bir tanesidir.

Madrid’deki bütün yollar, İspanya’nın tam merkezi olarak bilinen Puerta del Sol Meydanı’na çıkıyor. Ayrıca meydan, ayı heykelime ve çile ağacına ev sahipliği yapmaktadır.

Çeşmeler, mağazalar, restoranlar ve kafelerle dolu bu meydan, her zaman kalabalıktır. Özellikle Madrid gece hayatı için barlar ve gece kulüplerine giden birçok kişi bu meydanda toplanır veya bu meydandan geçer. Bu yüzden, yorucu bir günün ardından sessiz bir yer arıyorsanız, aradığınızı burada bulamayabilirsiniz.

Bu meydanda yapılacak en güzel şeylerden biri de, kafelerden birine girip bir şeyler içmek ve içerkende insanları ve onların telaşlarını izlemektir. (Meydanda bulunan restoranlar pahalı olsa da, kafelerde ucuz birkaç içecek bulabilirsiniz)

5.Prado Müzesi de Madrid’in Gezilecek Yerleri Arasında, Mutlaka Uğrayın

Prado Müzesi Madrid
Prado Müzesi

Prado, sadece İspanya’nın değil, dünyanın da en iyi ve en popüler müzeleri arasındadır. Müze, barok ve rönesans ustalarının mükemmel eserlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Kraliçe Maria Isabel de Braganza’nın (Kral Ferdinand VII’nin karısı) teşvikiyle 1819 yılında açılmış olan bu müze, 8 bin resim ve İspanyol, İtalyan ve Flaman sanat stilleri içeren 750’e yakın heykele ev sahipliği yapıyor.

Müzede kaçırılmaması gereken eserlerden bazıları ise, Velazquez’in “Las Meninas,” Goya’nın ”Madrid’de 3 Mayıs 1808” ve El Greco’nun “Çobanların Hayranlığı” adlı eserlerdir.

6.Madrid Kraliyet Sarayı’nı da Görün

Madrid Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Madrid’in sembolik yapılarından biri olan Kraliyet Sarayı, 1700’lü yılların ortalarında Kral Philip V için yaptırılmış devasa bir saray.

Barok ve Neoklasik stillerinin karışımındaki mimari yapısıyla dikkat çeken bu saray, Batı Avrupa’nın en büyük Kraliyet Sarayı olarak biliniyor.

Madrid Kraliyet Sarayı
Madrid Kraliyet Sarayı

Saray, her ne kadar dışarıdan muhteşem bir mimariye sahip olsa da, sarayın içi en az dışı kadar muazzam ve dikkat çekici. Rengarenk freskler ve Kraliyet Koleksiyonları görülmeye değer.

7.Ulusal Arkeoloji Müzesi’ndeki Sanat Eserlerine Göz Atın

Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Milli Kütüphane
Milli Kütüphane (Arkeoloji Müzesi Hemen arka taraftadır)

İspanya’nın dört bir yanından toplanmış eserlerin geniş bir koleksiyonuna ev sahipliği yapan bu müze, Madrid müzeleri arasındaki en popüler olanı.

Roma döneminden önceki eşyalara kadar birçok değerli eserleri görebileceğiniz bu müze, Neoklasik bir binada Milli Kütüphane ile aynı binada bulunuyor.

1867 yılında II. Isabel’in Kraliyet Kararnamesi ile kurulmuş olan bu müzeyi de, Madrid’de görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

8.San Miguel Pazarı’nda Güzel Bir Yemek Yiyin

San Miguel Pazarı Madrid Gezilecek Yerler
San Miguel Pazarı

Madrid’de yemek için tercih edilebilecek yerlerden biri olan San Miguel Pazarı, art nouveau tarzında, tarihi 1916 yılına uzanan bir yapıda bulunuyor.

Burada, bir bardak bira, rioja veya vermut ile birlikte, patatas bravas, gambas al ajillo ve boquerones gibi tüm favorilere hizmet veren bir dizi tapas barları bulabilirsiniz.

Ayrıca Miguel Pazarı, Madrid’de nerede yenir ? sorusuna da en güzel cevaplardan bir tanesidir.

9.El Rastro Pazarı’ndan İkinci El Bir Şeyler Satın Alın

Madrid Gezilecek Yerler Harita
Madrid – cataloniahotels.com

Sadece pazar günleri açık olan bu pazar, 3500 tezgaha ev sahipliği yapıyor. Pazar kurulduğunda Madrid’deki kalabalığı çok rahat hissedebiliyorsunuz.

Bu pazarda sadece ikinci el eşyalar bulunmuyor. Yepyeni ürünleri de bu pazarda bulabiliyorsunuz.

Pazarda bulabileceğiniz ürünleri yazmakla bitiremeyiz, fakat kelimenin tam anlamıyla A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz bir pazar. Madrid gezilecek yerler listesi için biraz daha farklı bir deneyim olacaktır, bir göz atın.


Booking.com

10.Thyssen-Bornemisza Müzesi’ndeki Sanat Koleksiyonuna Göz Atın

Thyssen-Bornemisza Müzesi
Thyssen-Bornemisza Müzesi

Madrid’de yapılacak en güzel şeyler arasında, bu müzenin eserlerine göz atmakta vardır.

Madrid’in “Altın Sanat Üçgeni”nin bir parçası olan bu müze, Prado Müzesi’nden sonra hala müze görmeye iştahınız varsa göz atılabilecek en güzel yerlerden.

Hans Holbein, Hans Baldung Grien ve Albrecht Dürer gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz bu müzeyi de gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

11.Madrid’de Gezilecek Yerler Arasında Oldukça Popüler Olan Cibeles Meydanı’na da Göz Atın

Cibeles Meydanı Madrid Gezilecek Yerler
Cibeles Meydanı

Madrid’deki en ünlü meydanlardan biri olan Cibeles Meydanı, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

Çarpıcı mimari yapılarıyla dikkat çeken bu meydana, Plaza del Sol meydanından çok rahat bir şekilde yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Meydandaki ana bina olan Cibeles Sarayı eskiden bir postaneydi ama şimdi Madrid’in Belediye Binası olarak hizmet veriyor. Meydanın çeşmesinde, doğurganlığı temsil eden Roma tanrıçası Kibele, “Büyük Anne” bulunuyor

Sarayın belirli bölümleri ziyaretçilere açık. Sarayın gözlem güvertesinde de şehrin en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz.

12.Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi (Reina Sofia Müzesi)

Reina Sofia Müzesi
Reina Sofia Müzesi

İspanya’nın en iyi çağdaş sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen Reina Sofia Müzesi, müze kurulmadan önce, Madrid’in ilk devlet hastanesiymiş.

Kübizm, gerçeküstücülük ve çağdaş heykel gibi diğer 20. yüzyıl sanat akımları bu müzede sergileniyor.

Braque ve Kandinski gibi İspanyol olmayan sanatçıların birkaç eseri olmasına rağmen, eserlerin çoğu Picasso, Dalí, Miró ve Tàpies gibi 20. yüzyıl müziğine vurgu yapan İspanyol sanatçılara aittir.

Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müzeyi Madrid gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

13.Madrid’de Gece Hayatı İçin Malasana Bölgesi’ne Gidin

Malasana Bölgesi Madrid

Madrid gece hayatı için bir planınız mı var ? o zaman şehrin en hareketli ve en canlı bölgelerinden olan Malasana’ya göz atabilirsiniz.

Hint kumaşlarıyla süslenmiş ve harika kokteyller sunan samimi, mum ışığında içme mekanı El Jardín Secreto geceye başlamak için en güzel mekanlardan. Buradan şehrin en ünlü gece kulüplerine geçebilir, sabahın geç saatlerine kadar eğlenebilirsiniz.

Bu bölgede bulunan barlar ve gece kulüpleri, şehrin diğer kısımlarına nazaran biraz daha uygun olmasının en önemli nedeni de, buraya daha çok öğrenci kesimin geliyor oluşudur.

14.Santiago Bernabeu Stadı’nı Maç Yokken Görün

Santiago Bernabeu Stadı - Madrid Gezilecek Yerler Blog
Santiago Bernabeu Stadı

Varken zaten süper pahalı oluyor. Yani bir maç izlemek istiyorsanız, kale arkası için bile 100£’nun üzerinde bir ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat, stadı maç yokken de görebiliyorsunuz.

Dünyanın en büyük futbol stadyumlarından biri. Real Madrid taraftarı olmasanız bile, bir futbol taraftarıysanız mutlaka bu stada bir göz atın. O efsane maçların oynandığı bu stadda olmak bile ayrıcalık.

Stadı gün boyu ziyaret edebilirsiniz. Giriş biletlerini de online olarak veya stadyumdaki ”Gate 7” adı verilen kapının yanındaki gişeden biletinizi alabilirsiniz.

15.Las Ventas Meydanı – Plaza de Toros

Las Ventas Meydanı
Las Ventas Meydanı

İspanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Madrid’de de boğa güreşleri ünlüdür. Buradaki gösterileri mart-ekim ayları arasında hemen hemen her hafta sonu izleyebiliyorsunuz. Fakat bu gösteriyi izleyebileceğiniz en güzel zaman da, San Isidro festivalinin yapıldığı haziran aylarının başıymış. Eğer, Madrid’e haziran ayında gidiyorsanız, bu festivallere mutlaka göz atın.

İçeriye girmeseniz de dışarıdan da gösterilerin yapıldığı yere göz atabilirsiniz. İçeride gösteri için birçok farklı izleme seçeneği bulunuyor. Eğer ucuz bir bilet arıyorsanız, güneşin altında ve sahneye uzak olursunuz. Yok parayı basarım derseniz de gölgede, sahneye çok yakın yerlerden koltuk alabilirsiniz. Fakir ve zengini ayırt eden bu sistemi sevmediğimizden değil, ucuz olan biletin bile bize pahalı geldiğinden, biz gösterileri es geçmiştik. Fakat, eşsiz bir deneyim olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

16.Flamenko Gösterisi’ne Katılın – Madrid’de Yapılacaklar Arasında Süper Popüler

Flamenko Gösterisi Madrid Gezi Rehberi

Madrid’de yapılacak en güzel şeyler arasında bu Flamenko Gösterilerine katılmak da vardır. Her ne kadar bu tutkunun başkenti Sevilla olsa da, Madrid’deki gösteriler de İspanya’nın en iyileri arasında sayılıyor.

Las Tablas, katılımcılar arasında turistler ve yerliler için iyi bir karışım olan nispeten ucuz, geleneksel şovlar sunuyor. Giriş fiyatı ücretsiz bir de içecek içeriyor. Fakat İspanya’nın ünlü isimlerinin gösterilerini izlemek istiyorsanız da, doğru adres ”Taberna Casa Patas – the House of Feet” adlı mekandır. Tabi burası, Las Tablas’a göre çok daha pahalıdır.

17.Debod Tapınağı

Debod Tapınağı Madrid Gezilecek Yerler Blog

Madrid’in tarihi yerleri arasında olan Debod Tapınağı da, Madrid’de görülecek en güzel yerlerden biri.

Mısır’da Aswan’ın güneyinde bulunan, 2. yüzyıldan kalma bu tapınak, eski Mısır’daki en önemli tanrılardan biri olan İsis’e adanmıştır. Günümüzde Madrid’de olan bu tapınak da, turistlerin favori yerlerinden biri olarak biliniyor.

Kültü Roma İmparatorluğu’na yayılmış ve Roma imparatorları Augustus ve Tiberius bu tapınağın tasarımına katkıda bulunmuş. Mısır hükümeti tarafından İspanya’ya, Mısır’ın Nil Nehri’nin tehdit ettiği bazı UNESCO anıtlarının korunmasına yardım ettiği için Franco’ya teşekkür etmek amacıyla verilmiş.

18.Madrid’in Eşsiz Manzarasını Circulo de Bellas Artes’ten İzleyin

Circulo de Bellas Artes
Circulo de Bellas Artes’ten Görebileceğiniz o meşhur manzara

Madrid’in en güzel manzaralarından biri olan Plaza de España’nın yakınlarındaki bu 1920’lerin gökdeleni, Roma’nın bilgelik tanrıçası ve kültür ve sanatın koruyucusu olan Minerva’nın Art Deco heykeliyle taçlandırılmış 7. kattaki bir terasa ev sahipliği yapıyor.

Asansör ile terasa çıkmak için cüzi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Terasa çıktığınızda da bir şeyler içmeniz şart. Yani şart değil de, bir şeyler içmeden de orada bulunmanıza izin verileceğiniz sanmıyoruz. Manzara güzel. Fakat öyle nefesinizi kesebilecek türden değil. Bu yüzden, Madrid’in olmazsa olmazlarında bir yer değil.

19.Casa de Campo Park

Madrid’de yapılacaklar arasında bir diğer güzel aktivite ise, Casa de Campo Park, Madrid’in eğlence merkezine ve hayvanat bahçesine ev sahipliği yapan şehrin en büyük parkı olarak bilinir.

Göl kenarındaki restoranlarla dolu yürüyüş parkurları ile ünlü olan bu park, daha çok çocuklu ailelerin ilgisini çeken yerlerden.

20.Almudena Katedrali

Almudena Katedrali
Almudena Katedrali

Şehrin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan Almudena Katedrali, 1993 yılına kadar tamamlanamamış bir katedral.

Neo-Gotik tarzda dekore edilmiş iç mekanı, katedralin en dikkat çeken yerlerinden.

Çağdaş, renkli bir tavan, görkemli bir 15. yüzyıl sunağı ve eşsiz bir dekorasyon ile süslenmiş iç mekan, kesinlikle görülmeye değer.

Sunağın arkasındaki şapelde, Madrid’in koruyucu azizi San Isidro’nun 12. yüzyıldan kalma tabutunu da görebiliyorsunuz.

21.Caixa Forum’a Göz Atın

Caixa Forum Madrid
Caixa Forum

Madrid’in en çarpıcı çağdaş simge yapılarından biri. Prado’un karşısındaki caddede yer alan bu göz alıcı 21. yüzyıl yapısı yanındaki dört katlı asma bahçesiyle ünlü.

Dört katlı paslanmaz çelik ve tavanlı bir sergi salonu. Dünya standartlarında çağdaş sanat, fotoğraf ve multimedya gösterileri yılda üç veya dört kez değişen bir temelde gerçekleşiyor. Ayrıca, hediyelik eşya dükkanı da gayet ucuzdur ve birçok çeşit ürüne ev sahipliği yapmaktadır.

22.Plaza de Espana Meydanı’nı Madrid Gezilecek Yerler Listesine Eklemeyi Unutmayın

Plaza de Espana Meydanı
Plaza de Espana Meydanı

Madrid’de görülmeye değer bir diğer meydan ise, Kent Meydanı olarak da bilinen Plaza de Espana‘dır (İspanya Meydanı).

Gran Via Caddesi’nin sonunda bulunan bu meydan, Büyük bir çeşme ve İspanyol yazar Cervantes’ü onurlandıran ünlü bir heykel içermektedir. Fakat bu meydanı ziyaret etmedeki amaç, turist trafiğinden kaçmak ve huzurlu bir yerde nefes almaktır. Park, çok fazla turist trafiğine sahip değil. Özellikle öğleden sonra 4-5 gibi bu park oldukça sakin olmaktadır. Gran Via’da uzun soluklu alışverişlerinizden sonra uğrayabileceğiniz en güzel yerlerden biri.

23.Puerta de Alcala (Alcala Kapısı)

Puerta de Alcala Madrid Gezilecek Yerler Blog
Puerta de Alcala

Madrid meydanları arasında oldukça popüler olan Plaza de la Independencia (Bağımsızlık Meydanı) da yer alan Puerta de Alcala da, Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında.

Kentin girişine izin veren beş eski kraliyet kapısından biri olan Alcala Kapısı, Retiro Park’ın hemen yanında bulunuyor.

Madrid’in turistik yerleri arasında birçok caddeyi içeren bu kapının tarihi 1778 yılına kadar gidiyor. Francesco Sabatini’nin tasarlamış olduğu bu kapı, Avrupa’daki birçok Zafer kemerine ve Berlin’deki Brandenburg Kapısı gibi yapılara öncü olmuş. Hem tarihi hem de mimari bakımdan görülmeye değer yerlerden biri.

24.KIO Kuleleri (Avrupa Kapısı – Gate of Europe)

KIO Kuleleri Madrid
KIO Kuleleri

Instagram selfi fotolarının en güzel adreslerinden biri olan Kio Kuleleri, Madrid’in finans bölgesinde bulunuyor.

15 derecelik açı ile eğik olan bu kuleler, adeta yerçekimine meydan okuyor. Dünyanın ilk eğik gökdelenleri olması bakımından oldukça önemli ve birkaç instagram fotoğrafı için görülmeye değer yerlerden.

25.Literary Quarter

Literary Quarter Madrid
Literary Quarter

Madrid’in en güzel ve en havalı semtlerinden biri olan bu bölge, İspanyol edebi devi ve Don Kişot yazarı Miguel de Cervantes’in evi idi ve bu günlerde birbirinden güzel barlar ve restoranlarla çevrili bir yer.

Madrid’in kültürel yapısını çok daha iyi görebileceğiniz bu mahalleyi de gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

26.Atocha Tren İstasyonu da Madrid’in Gezilecek Yerleri Arasında, Mutlaka Uğrayın

Atocha Tren İstasyonu
Atocha Tren İstasyonu

Bir tren istasyonunu gezip görülecek yerler listesine eklemek ilginç gelebilir, fakat bu tren istasyonu daha önce gördüğünüz istasyonlar ile pek alakası olmayan, güzel bir istasyon.

Bu tren istasyonunun, onlarca kaplumbağaya ev sahipliği yapan kendi iç yağmur ormanı bulunuyor. Kaplumbağalar ve yeşil alanlara ilginiz varsa göz atabileceğiniz yerlerden.

27.Madrid Botanik Bahçesi

Madrid Botanik Bahçesi

Madrid’in en yeşil ve en güzel alanlarından biri olan Botanik Bahçesi de, turistlerin favori yerlerinden.

8 hektarlık büyük bir alanda bulunan bu bahçe, Prado Müzesi’nin hemen yanında yer alıyor.

Madrid Çevresinde Gezilecek Yerler 

Madrid şehir merkezindeki gezip görülecek yerlerden sonra, şehirde hala zamanınız varsa, şehir merkezinde çok daha fazla oyalanmayın deriz. Madrid’e yakın gezilecek yerler arasında günübirlik turlar ile görebileceğiniz birçok güzellik bulunuyor. Bunlardan bazıları ;

1.Toledo

Toledo Madrid Çevresi
Toledo

İspanya’nın 2500 yıllık eski başkentini olan Toledo’ya yapacağınız günübirlik bir gezi, Madrid gezinize çok daha anlam katacaktır. Toledo’nun kökleri iki buçuk bin yıllık Roma, Visigotik, Musevi, Mağribi ve Hristiyan mirasını içeriyor ve şehir 1561’e kadar İspanya’nın başkentliğini yapmış.

Madrid’den Toledo’ya tren veya otobüsler ile ulaşabiliyorsunuz. Tren ücreti ise 15£ civarındadır ve yolculuk 45 dakika sürüyor.

2.Segovia

Segovia İspanya Madrid
Segovia

Madrid çevresinde görülecek en güzel yerlerden bir tanesi olan Segovia Kasabası iki şey ile ünlüdür. Birincisi, Roma su kemeri, ikincisi ise, Masal Kalesi’dir. Sırf bu iki yer için bile Segovia’ya günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Segovia, Madrid’e yaklaşık olarak 90km uzaklıkta bulunuyor. Otobüsler ile 1 saat 15 dakikalık bir yolculuk sonrası, bu keşfedilmeyi bekleyen eşsiz kasabaya ulaşabilirsiniz.

3.El Escorial Manastırı ve Sarayı

El Escorial Manastırı ve Sarayı
El Escorial Manastırı

Madrid şehir merkezine ortalama 50 km uzaklıkta bulunan El Escorial Manastırı ve Sarayı, Küçük San Lorenzo del Escorial kasabasında yer alan UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu manastır, Madrid gezisinden sonra görülebilecek en güzel yerlerden.

Muazzam manastır ve saray kompleksi, düşünülemez sanat hazineleriyle, İspanya’nın en çok ziyaret edilen turistik merkezlerinden biri olarak da bilinmektedir.

4.Avila

Avila
Avila

10£ gibi bir ücrete tren ile Madrid’den gidebileceğiniz Avila, Ortaçağ duvarı ile güzel tarihi bir kasabadır.

Kasabanın ortaçağ kalbini saran güzelce korunmuş 12. yüzyıl duvarlarıyla ünlü olan bu kasabaya da, trenler ile 1.30 saatte ulaşabiliyorsunuz.

Göz At : Madrid Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Barselona’dan Madrid’e Ulaşım

Barselona’da Madrid’e gitmek için en ideal 2 seçenek bulunuyor. Bunlardan birinci ve en çok tercih edileni Trenlerdir. Bu trenler ile yolculuk 3 saat sürmektedir. Madrid’e giden bu trenlerin ilki 06:05’te ve sonuncusu da 20:00’dadır.

Barselona’dan Barcelona sants adı verilen istasyona gitmeniz gerekiyor. Burası, trenlerin hareket ettiği en ideal istasyon. Madrid’de ise, Atocha istasyonunda iniyorsunuz. Yani iner inmez Atocha Tren İstasyonundaki kaplumbağaları ve yağmur ormanını da görebilirsiniz.

Barselona Madrid tren bilet ücretleri ise, 2020 itibariyle 35£’dur. Fakat güncel bilet fiyatlarını ve tren saatlerini görebilmek için RailEurope‘un kendi sitesine göz atabilirsiniz.

NOT : Barselona’dan Madrid’e en hızlı 2.30 saatte gidebiliyorsunuz. Fakat bu güzergahtaki trenleri günde 2 veya 3 defa bulabiliyorsunuz. Yarım saat erken gitmenin önemli olduğunu düşünüyorsanız, RailEurope’un sitesinde tren saatlerini bulabilirsiniz.

Madrid’de Günübirlik Gezilecek Yerler – 1 Günde Madrid

Madrid Gezi Rehberi

Madrid kaç günde gezilir ? diye soracak olursanız, bu soruya genel olarak 3 gün cevabı verilir. Fakat, bu şehirde için en ideal süre 2 gündür. Çünkü 2 günde, dolu dolu şehri çok rahat bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. Ayrıca, oldukça pahalı otellere 1 gün fazla ücret ödemeye de gerek yok.

Ancak Madrid’de 24 saatiniz varsa, gezinizi biraz hızlandırmak ve bazı önemli noktalardan feragat etmeniz gerekiyor.

24 saatlik bir Madrid gezisi için en ideal rota, Puerta del Sol Meydanı, Gran Via Caddesi, Retiro Park ve Plaza Mayor’dur (Madrid Meydanı). Bu 4 yer, bu şehirde 1 saatiniz olsa da, mutlaka görülmesi gereken yerler. Çok oyalanmadan bu 4 yeri de öğle saatlerinden akşama kadar çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Daha fazla zamanınız varsa ve sanatsever biriyseniz mutlaka müzelerden birini de görün. Müzeler ile ilgilenmiyorsanız da, pazarlardan bir tanesine göz atabilirsiniz.

Madrid’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Madrid Gezilecek Yerler Listesi
Madrid gezilecek yerler blog

Madrid’de konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bu bölgeler arasında, turistik yerlere yakınlık bakımından en ideal olan 4 konaklama bölgesi bulunmaktadır. Bunlar ;

  • Centro (Şehir Merkezi) ; Bu bölge, şehirdeki en pahalı bölge olarak bilinse de, birkaç bütçeli butik oteli de burada bulabiliyorsunuz. Şehir merkezinde konaklamanın en güzel yanı, hemen hemen her yere yürüyerek gidebiliyor olmanız ve saat kaç olursa olsun, yapabileceğiniz birçok şeyi burada bulabiliyorsunuz. Bu yüzden, eğer bütçeli bir Madrid gezisi planlamıyorsanız, ilk olarak bu bölgeye göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu bölgedeki otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • Lavapies Bölgesi ; Şehir merkezine ve Madrid’deki görülecek yerlere çok da uzak olmayan bu bölge, Madrid otelleri arasında en ucuz olanları bulabileceğiniz bölgedir. Sadece tesisler değil, bu bölgede restoranlar ve barlar da, şehir merkezine ve şehirdeki cazibe merkezlere göre çok daha uygundur. Bu bölgedeki otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • Chueca Bölgesi ; Madrid’de gece hayatına yakın bir bölgede konaklamak istiyorsanız, bu bölgeye göz atabilirsiniz. Sadece barlar ve gece kulüplerine yakın olmak için değil de, turistik yerlere de kolay ulaşabilmek için bu bölgeye göz atabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Malasana Bölgesi ; Bu bölge, şehrin sokak sanatına sahip olan bölgesi olarak bilinir. Birbirinden güzel ve havalı kafeleri, restoranları ve barlarıyla ünlü olan bu bölge de, Madrid’de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden birisi. Şehir merkezine ve Madrid’in turistik yerleri de bölgeye yakın bir konumda bulunuyor. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Madrid’de konaklama için çok daha detaylı bir bilgi arıyorsanız da, Madrid’de nerede kalınır adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca biraz daha bütçeli otellerde veya hostellerde konaklamayı planlıyorsanız da, Madrid Hostelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Madrid gezilecek yerler listesi, bu 27 yer ile sınırlı değil. Yani, bu listeye daha birçok yer daha eklemek mümkün. Fakat, Madrid’de gezip görülecek ve yapılacak en güzel şeylerin başında bu 27 yer gelmektedir. Çok daha fazla zamanınız kalırsa, şehir merkezi yerine, Madrid yakınlarındaki diğer turistik yerlere göz atın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Kasanızı Koruyacak Kurumsal Araç Kiralama Şirketi: Enterprise

Bir veya daha fazla arabaya ihtiyacınız olan bir şirketiniz var ve ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Arabaları satın almak yerine kurumsal araç kiralama şirketlerinden kiralama...