Madrid Havaalanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Madrid Havaalanı, Barajas Havaalanı olarak bilinmekte ve şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Madrid Havaalanı terminalleri dört tanedir ve bunlar arasında 24 saat boyunca ücretsiz ulaşım araçlarını bulabilirsiniz. Bu terminallerde yemek yiyebileceğiniz yerleri, ATM’leri veya alışveriş yapabileceğiniz yerleri rahatlıkla bu terminallerde bulabilirsiniz.

Madrid Havaalanı transfer için en ideal ve en çok tercih edilen ulaşım aracı, metrolardır. Ancak, konakladığınız bölgeye göre daha rahat ulaşım sağlamak açısından, tüm ulaşım araçlarına göz atarak sizin için uygun olan tercih etmenizde yarar var.

Madrid Havaalanı Ulaşım Araçları

Metro 

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen araçlardır. Havaalanında bulunan herhangi terminalden 8 nolu hat üzerinden giden metroları kullanarak şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metrolar 06:00-02:00 arasında her 5 dakikada bir hareket etmektedir. Bilet ücreti ise 5£’dur. Ancak metrolar ile şehir merkezine gidecekseniz, konakladığınız yere yakın olan metro durağı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmekte. Aksi takdirde metro durağından konakladığınız yere ek olarak bir ulaşım aracı ayarlamanız gerekebilir.

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Otobüs

Sarı renkte olan bu Ekspress otobüsler ile şehir merkezine çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine kadar sadece 3 durakta duran bu otobüsler, 24 saat boyunca hiç ara vermeden faaliyet göstermektedir. Otobüsün durakları arasında Madrid’in en popüler meydanlarından biri olan Cibeles Meydanı’da bulunmaktadır. Gündüz vakitlerinde her 15 dakikada bir bulabileceğiniz bu otobüsler geceleri her 35 dakikada bir hareket etmektedir. Şehir merkezine yolculuk süresi ortalama 40 dakika sürmektedir. Bilet ücreti 5£’dur ve biletlerinizi otobüs içerisinden alabilirsiniz.

Taksi

Her havaalanında olduğu gibi Barajas Havaalanı’ndan da oldukça rahat ve pahalı olan taksileri, şehir merkezine ulaşmak için kullanabilirsiniz. Ancak, havaalanında birçok sahte taksiciler peşinize takılacaktır. Madrid’de kontrol edilemeyecek kadar fazla sahte taksiler bulunmaktadır. Bu taksilerin ücretleri,taksimetler açılmadan pazarlık üzerine kuruludur. İşte bu yüzden turist olarak uzak durmanız gereken ulaşım aracıdır. Normal standart taksiler ile 25-30£ arasında bir ücrete şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Aerocity

Madrid Havaalanı’ndan şehir merkezine illa taksiler ile ulaşmayı planlıyorsanız, Aerocity adı verilen bu özel taksileri kullanabilirsiniz. Oldukça rahat ve modern araçlar ile şehir merkezine oldukça rahat ulaşabilirsiniz. Eğer 3 kişiyseniz konaklayacağınız yere kadar ödeyeceğiniz ücret 23£, 4 kişiyseniz 26£ olacaktır. Ancak, tek başınızaysanız havaalanından turist bularak bu taksileri kullanabilirsiniz. Tek başınıza taksi kullanacaksanız dahi bu taksileri kullanmanızı tavsiye ederim.

Aresmobile

Lüks sevenlerdenseniz bu araçlar tam size göredir,diyebilirim. Ortalama 70£ gibi bir ücrete özel şoförleriniz ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Oldukça iyi seviyede ingilizce bilen bu şoförler ile Madrid hakkında birçok detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...