Madrid Kraliyet Sarayı,(Bilgiler ve Tavsiyeler)

Madrid Kraliyet Sarayı, Kraliyet ailesi için resmi bir konuttur. Genelde halka açık olan saray bazı günlerde sadece devlet törenleri için kullanılmaktadır. Bu yüzden gitmeden önce sarayın ziyaret için uygun olup olmadığını öğrenmekte fayda var. İspanya’da Palacio Real olarak bilinen bu saray 18. ve 19.yy’lar arası inşa edilmiştir. Saray 1794 yılında ortaçağdan kalma Alcazarın yerini almıştır.

Saray Charles III’in damak zevkine göre dekore edilmiştir. Saray odaları ve ziyafet salonları ziyaretçilerin görüşüne açıktır.

Not ; Flaş kullanarak fotoğraf çekmek yasaktır.Bu yüzden fotoğraf makinanızın flaş kullanmadan çalıştığına emin olun.

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Madrid Kraliyet Sarayı’nda Neler Görebilirsiniz?

Öncelikle Saray etrafında dolaşarak muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz gibi sarayın hemen arkasında bulunan avlu görülmeye değerdir. Madrid Kraliyet Sarayı için alacağınız biletleri seçmeden önce eğer ingilizceye yeteri kadar hakimseniz 2-3£ fazladan ödeyerek Audio Guide (Sesli Rehber) alabilirsiniz. Ya da sadece grup ile dolaşan kalabalığı takip edebilirsiniz. Rehber daha çok sarayın tarihini,odalarda kimlerin yaşadığını, binada çalışan ünlü mimarlar hakkında ve eserlerin kimlere ait olduğu hakkında bilgi vermektedir. Rehberli tur 45 dakika sürmektedir. Ancak saray gezinizi rehber eşiliğinde yapmak istemiyor,kafanıza göre gezmek istiyorsanız rehbere ihtiyacınız yoktur.Ancak unutmamanız gereken rehbersiz saray ziyaretiniz 30 dakika ile sınırlıdır. Sonuçta fazladan 2-3£ veriyorsunuz ve fazladan sarayda 15 dakika zaman geçirebilme hakkı elde ediyorsunuz.

Saray geziniz boyunca,lüks salonlara,ziyafet salonlarına,taht odasına,yerleşim alanlarına, Kraliyet cephaneliğine ve Kraliyet eczanesine erişiminiz bulunmaktadır.

Not: Saraya girmek için saray önünde muhteşem kuyruklar oluşmaktadır. Biz pazar günü öğleden sonra 2 gibi gitmiştik ve hiç kalabalık değildi.Eğer fırsatınız varsa pazar günü gelmeye çalışın ancak sarayın pazar günleri 16:00’a kadar açık olduğunu unutmayın.

Madrid Kraliyet Sarayı

Madrid Kraliyet Sarayı Hakkında Bilgiler

1.Saray, Kraliyet Ailesinin resmi ikamet adresi olmasına rağmen,Kraliyet Ailesinin sarayda yaşamadığını biliyor muydunuz?. Kraliyet Ailesi aslında Palacio de la Zarzuela (Zarzuela Sarayı)’nda yaşamaktadır.Ancak resmi işler Madrid Kraliyet Sarayı’nda yapılmaktadır.

2.Saray, 1738-1755 yılları arasında yapım aşamasında olduğunu ve popüler Bernini Esque tarzda yapıldığını biliyor muydunuz?.

3.Saray, hükümdar olarak en son Alfonzo XII’ye ev sahipliği yapmıştır. Sarayda yaşayan son resmi kişi ise ikinci Cumhurbaşkanı Manuel Azana olmuştur.Bu da onu devletin son başkanı yapmıştır.

4.Sarayda 3.418 oda bulunmaktadır ve ziyaret açık olan 50 oda bulunmaktadır.

5.Sarayın merkez merdiveninde 70’den fazla basamak vardır.

Sarayda her çarşamba günü öğleden sonra tören olduğu söylenmektedir.Fakat bunu görmeye şansımız olmadı. Tören nasıl oluyor?, tam olarak neler yapıyorlar?, detaylı bir fikrim olmasa da Sarayda gösterilecek olan geçici sergiler hakkında olduğunu düşünmekteyim.Çarşamba günü Madrid’de olursanız aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Madrid Kraliyet Sarayı Nerede – Nasıl Gidilir ?

Tam adres Plaza de Oriente. Otobüs ile saraya ulaşmak isterseniz, 3,25,39 ve 148 nolu otobüsler sarayın en yakınına giden araçlardır. Metro ile 2 veya 5 nolu hat üzerindeki trenlere binerek Opera durağına ulaşabilirsiniz.Opera durağı, metro üzerinden saraya en yakın olan duraktır.

Bilet Ücretleri ; 10£’dur. Ancak resmi turist rehber kartı olanlara ücretsizdir.Bu kartı da turist ofislerinde belirli  bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. Ayrıca grup olarak (8 ve üzeri kişi) gelirseniz 5£ ve Avrupa öğrenci belgeniz varsa 5£ indirim kazanabilirsiniz.

Genel olarak Madrid Kraliyet Sarayı kesinlikle görülmeye değerdir. Madrid gezilecek yerler listenizin en üst sıralarına koymanız gereken bu saray Madrid’in en turistik bölgelerinden biridir.Saraya girmeseniz bile saray etrafında bulunan parklarda dolaşabilir resim çekebilir veya dinlenebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...