Mainz Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

[adinserter block=”1″]

Almanya‘nın Ren Nehri kıyısındaki güzel konumu ile dikkat çeken eski bir üniversite kenti olan Mainz, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Tarihi, Romalıların burada bir kale inşa ettiği döneme, 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Zengin bir kültürel tarihe sahip olan kent, uluslarası üne sahip birkaç festivaliyle de tanınıyor. Ayrıca Almanya’nın şarap başkenti olarak bilindiğinden dolayı binlerce şarap sever Alman turisti de ağırlamaktadır.

Eski ile yeninin harmanlaştığı bu güzel şehir, Rheinland-Pfalz eyâletinin başkenti. ülkenin en büyük üzüm bağları bölgesi olan Rheinhessen’e ev sahipliği yapmasından dolayı da, birbirinden kaliteli birinci sınıf şarap üreticilerine sahip. Tarihi eski kent bölgesiyle sevilen Mainz’de gezip görülecek birbirinden önemli tarihi ve turistik yapıların yanı sıra, şehirde yapılacak birkaç turistik aktivite de bulunabilir.

Mainz Gezilecek Yerler Listesi 

Kartpostallık Eski Kent bölgesi, Romalılardan kalma Mainz Katedrali etrafında dolambaçlı sokaklarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Özenle restore edilmiş ahşap binaların, rokoko ve barok tarzdaki yapıların altındaki küçük atölyeler, restoranlar, şarap lokalleri ve birbirinden nezih mekanlar eşsiz bir şehir deneyimi sunuyor.

Mainz Gezilecek Yerler Haritası
Mainz’deki en önemli ve en popüler 10 yeri haritadan da keşfedebilirsiniz. Haritayı google maps‘te açmak için tıklayın.

Şehirdeki önemli gezilecek yerler arasında, mavi pencereleriyle ünlü St. Stephan Üniversite Kilisesi (Stephanskirche), şehrin farklı manzaralarını sunmasıyla ünlü Mainz Katedrali ve birbirinden güzel çeşmelere ev sahipliği yapan şehir meydanları geliyor. Şehirde çok sayıda çeşme olsa da, özellikle görülmesi gereken katedral meydanındaki en eski çeşme olan pazar çeşmesi ve karnaval çeşmesidir. Kentin yapılanma bölgesinde henüz yeni (2008) bir yapı olan Sinagog’da Yahudilerin kent yaşamına merakı olanların göz atabileceği yerlerden.

1.Mainz Katedrali

Mainz Katedrali
Mainz Katedrali

Mainz’in kumtaşı katedrali, duvarlarında binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Tasarım, Orta Çağ’dan kalma Romanesk, ancak şapellerde ve çatıda bazı Barok ve Gotik stilleri görmek mümkün. Katedralin tarihi MS 975 yılına kadar uzanıyor olsa da, günümüzdeki yapının esas oluşumu 11. ve 13. yüzyıl arasında yapılan eklemeler ve genişleme çalışmalarından kalma.

Güçlü prensler ve başpiskoposların birçok mezarı ve anıtının yanı sıra, yüzlerce yıllık sanat eserleri de katedral içerisinde görülebilir. İç mekandaki mezar ve anıtlar Gotik’ten Barok’a kadar Avrupa sanat tarihinin tüm aşamalarını ve 19. yüzyılın Ortaçağ canlanma stillerini temsil eder. Katedral Müzesi de kendi başına görülmeye değer bir koleksiyona sahip.

2.St. Stephan Kilisesi

St. Stephan Kilisesi
St. Stephan Kilisesi

14. yüzyıldan kalma bir kilise olan St Stephan (Stephanskirche), Mainz gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında yer alabilecek bir tarihe ve görkemli mimariye sahip. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gördükten sonra orijinaline benzer şekilde yeniden inşa edilmiş. Ancak pencereler restore edilemeyecek derecede hasar gördüğünden Sanatçı Marc Chagall, Eski Ahit’ten sahneleri temsil eden dokuz mavi vitray pencere oluşturmuş.

[adinserter block=”2″]

Eski Kent bölgesinin en yüksek noktasında yer alan kilise, tarihi 1200’lere uzanan sunağı ile dikkatleri çekmeyi başarıyor. İçeriye göz atacak olursanız bu sunağı gördüğünüzden emin olun deriz.

  • St Stephan Kilisesi’ne Girişler ücretsiz.

3.Gutenberg Müzesi

Gutenberg Müzesi
Gutenberg Müzesi

Johannes Gutenberg’in doğumunun 500. yıldönümünde 1900 yılında açılmış olan Gutenberg Müzesi, Matbaa dünyasına adanmış bir müze. Dünyada, türünün en büyüğü olan müze adını 15. yüzyılda yayıncılıkta devrim yaratan hareketli metal tipi baskı tekniğinin mucidi olan Johaan Gutenberg’den alıyor.

Müzenin önemli koleksiyonları arasında baskı ekipmanları, Gutenberg’in yayınladığı ilk eser olan Gutenberg İncil’in kalan 29 kopyasından ikisi de dahil olmak üzere şaşırtıcı eserler yer alıyor. Ayrıca 770 yılında Japonya’da üretilmiş olan, bilinen en eski tahta baskı örneği de müze içerisinde görülebiliyor.

  • Gutenberg Müzesi giriş ücreti 10£

4.Markt (Pazar Meydanı)

Markt (Pazar Meydanı)
Markt (Pazar Meydanı)

Katedral ve Pazar Meydanı olarak da bilinen Markt, Mainz Katedrali’nin etrafındaki 4 meydanın en büyüğü ve katedral ile birlikte 10. yüzyılda geliştirilmiş olması bakımından tarihi bir öneme sahip. Salı, Cuma ve Cumartesi günleri meydana pazar kuruluyor. Meydanın şüphesiz en gözde eseri, 1526 yılında bağışlanan oldukça süslü bir çeşme olan Marktbrunnen‘dir. (Pazar Çeşmesi).

Katedralin hemen önünde bulunan şapel ise Gotthardkapelle’dir ve meydanda en çok ilgi gören yapılar arasında yer alıyor.

5.Augustinerkirche

Augustinerkirche
Augustinerkirche

Augustinerkirche (St. Augustin Kilisesi), şehirdeki önemli tarihi dini yapılardan. 1768-1771 yılları arasında inşa edilen bu katolik kilise, ikinci dünya savaşından neredeyse hiç etkilenmemiş. Barok stiliyle dikkat çeken kilise, eski şehrin merkezinde bulunuyor. İç mekan da en az dış cephe kadar süslü ve gösterişli bir dekorasyona sahip. İçeride son derece süslü sunak dikkatinizi ilk çekecek olan yer olsa da, kafanızı kaldırıp kilisenin tavanına baktığınızda yapının ana şaheserini göreceksiniz. Karmaşık olarak boyanmış İncil sahneleri altın parşömen çerçevelerle çevrili ve oldukça detaylıdır.

6.Mainz Eyalet Müzesi

Mainz Eyalet Müzesi
Mainz Eyalet Müzesi – Foto Kaynak ; www.artflakes.com

Bir arkeoloji, sanat ve kültür müzesi olan Mainz Eyalet Müzesi (Landesmuseum Mainz), tarih öncesinden 21. yüzyıla kadar olan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Barok tarzda bir kışla binasında yer alan müze, gotik ve rönesans sanatını sevenlere güzel bir deneyim sunmakta. Müzede, Hans Baldung Grien’in eserleri ve Lorenzo di Credi tarafından yapılmış olan ”Meryem İle Çocuk” tablosu Gotik ve Rönesans sanatına örnek olabilecek en güzel eserler arasında yerini alıyor.

[adinserter block=”1″]

Müzenin tarih öncesi koleksiyonunda 25 bin yıllık heykel ve taş devri araçları da bulunmaktadır.

7.Schillerplatz

Schillerplatz - Mainz Gezilecek Yerler
Schillerplatz – Karnaval Çeşmesi

Mainz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz meydanlardan biri de, ağaçlarla kaplı olan Schillerplatz olabilir. Meydan, Roma döneminde halka açık olan bir meydan olarak kullanılırken Orta Çağ’da bir pazar yeri olarak kullanılmış. Günümüzde meydanda Hükümet dairelerini barındıran Barok ve Rokoko tarzında birbirinden görkemli saraylar ve binalar yer alıyor.

Meydanda şair ve oyun yazarı olan Friedrich Schiller‘in bronz bir heykeli de görülebilir. Ancak meydanın en dikkat çeken yeri, Fastnachtsbrunnen olarak bilinen Karnaval Çeşmesi‘dir. Mainz tarihi ve yerel folklordan 200’den fazla bronz figür ile dekore edilmiş bu çeşme meydanda en ilgi gören yer.

8.Antik Denizcilik Müzesi

Antik Denizcilik Müzesi
Antik Denizcilik Müzesi

Antik Navigasyon Müzesi olarak da bilinen bu müze, yıllar boyunca yelkencilik sanatına bir bakış açısı ve her yaş için harika bir öğrenme deneyimi sunuyor. Tekne temalı bu turistik cazibe, 1994 yılında açılmış. Burada basit kürek teknelerinden daha büyük Roma kalyonlarına kadar tarihin çeşitli dönemlerinden 6 kopya yer alıyor. Müzedeki diğer önemli noktalardan biri de, Ren’i korumakla görevli Roma denizcilerinin hayatıyla ilgili mektuplar ve belgelerin yer aldığı bölümdür.

4. yüzyıldan kalma birkaç Roma savaş gemisinin iyi korunmuş kalıntıları 1980’li yıllarda Ren’in inşaat çalışmaları sırasında bulunmuş. Müzenin çekirdeğini oluşturan bu gemilerin iki farklı tasarımı bulunuyor. Gemilerin dışında görebileceğiniz birkaç önemli eser de bulunduğundan Mainz gezisinde göz atılmaya değer bir yer olacaktır.

  • Antik Denizcilik Müzesi giriş ücreti 10£

9.Demir ve Ahşap Kule

Demir ve Ahşap Kule - Mainz Gezi Rehberi
Demir ve Ahşap Kule

Mainz’in savunma duvarlarının ana kalıntıları olan Demir ve Ahşap Kulenin (Holzturm ve Eisenturm) tarihi 1200 yılına uzanıyor ve 1400 yılında ise geç gotik bir tasarım ile yeniden dizayn edilmiş. İki kule de II. Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş olmasına rağmen 1961 yılında Mainz’in 2000. yıldönümünü kutlamak için restore edilmiş.

İki kule de, tarihinde gözetleme kuleleri ve hapishane olarak kullanılmış. Ahşap Kule, soygunlarıyla ve hapishaneden kaçışıyla Almanya’nın en ünlü haydutlarından Schinderhannes‘in uzun süre hapsedildiği yer. Günümüzde bu kuleler sanat sergileri ve etkinlikler için kullanılıyor ve şehrin önde gelen turistik yerlerinden.

  • Giriş Ücreti 10£

10.Mainz Botanik Bahçeleri

Mainz Üniversitesi’nin bir parçası olan, yaklaşık 25 dönümlük bir alanı kaplayan Mainz Botanik Bahçeleri, 1946 yılında eski bir askeri eğitim alanında oluşturulmuş. Bölgesel türlerden tropikal çeşitlere kadar 8500 bitki türüne ev sahipliği yapan bahçeler, günümüzde en çok ilgi gören yerlerden biri.

[adinserter block=”1″]

Bir dağ bahçesine de ev sahipliği yapan botanik bahçelerini turlarla da ziyaret edebiliyorsunuz.

  • Botanik Bahçelerine Girişler ücretsiz

DİĞER ALMANYA YAZILARI

MAİNZ’DE TURİSTİK YERLERE YAKIN NEREDE KALINIR ? 

Mainz Gezilecek Yerler
Mainz Gezi Rehberi

Frankfurt‘tan sadece 35 dakikalılık tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Mainz’e günübirlik geziler düzenlemek yerine bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız Eski Şehir Bölgesi sınırları içerisinde şehirdeki turistik noktalara yakın bir tesiste konakladığınızdan da emin olun. Şehirde 100’e yakın konaklama birimi bulunuyor ve bu tesislerin büyük bir bölümü de Eski Kent’e yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Otel tavsiyesi olarak da ; 

ibis Mainz City – 2 Yıldız ; Mainz Eski Kent bölgesinde olan bu otel, şehirdeki en ekonomik ve en popüler otellerden. Barı, otoparkı ve aile odaları da bulunan bu tesis Gutenberg Müzesi gibi şehrin önde gelen turistik noktalarına 3-5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hotel Königshof – 3 Yıldız ; Mainz Central İstasyonu karşısında bulunan bu otel de, eski şehir bölgesine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip olan bu otel de, şehirdeki en çok satan 5 otelden biri.

Mainz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 10 yerin dışında birkaç turistik yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat bu şehirde 1 gün gibi kısa bir süre kalmayı planlıyorsanız, ilk olarak şehrin önde gelen bu 10 yeri ile gezinize başlayabilirsiniz. Şehirdeki en çok ziyaret edilen ve en önemli yapılar arasında bu listenin dışında pek bir yer kalmasa da, Mainz’de daha fazla zamanınız kalırsa, Römisch-Germanisches Zentralmuseum olarak bilinen Leibniz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’ne de göz atmayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...