Makedonya Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Avrupa’nın en gizli hazinelerinden biri olan Makedonya, önemli tarihi mekanlarıyla ünlü, yüzyıllar içinde değişmemiş gibi pastoral köylere sıkışmış kalıntılara sahip eşsiz bir doğal cennettir.

Ülke, kısmen Balkan, kısmen Akdeniz, Roma, Yunan, Arnavut ve Osmanlı kültüründen etkilenmiştir.

Birbirinden güzel modern şehirlere, köylere, doğal güzellikler ve turistik noktalara ev sahipliği yapan bu ülkede, başlıca popüler olan şehirler Üsküp ve Ohri olsa da, Makedonya bu iki ülkeden çok daha fazlasıdır.

Aslen Kuzey Makedonya veya Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak bilinen ülke, Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan gibi dünyanın en önde gelen turistik yerlerine ev sahipliği yapan ülkelere komşudur. Bu da, Makedonya konum bakımından oldukça önemli kılmaktadır.

Gelelim Makedonya gezilecek yerler listemize ;

1.Üsküp

Üsküp - Makedonya

Avrupa’nın en eklektik başkenti olan Üsküp, Makedonya’nın en ünlü şehri ve en çok turist trafiğine sahip olan şehridir.

Ülke genelinde en güzel kültür gezisi sunan şehir Üsküp, eski ve yeniyi bir arada bulabileceğiniz şehirdir. Burada, birbirinden güzel tarihi yapıları, birbirinden güzel mimari yapıları, heykelleri, çarşısı ve gece hayatıyla muhteşem bir deneyim sunuyor.

Skopje olarak da bilinen Makedonya’nın başkenti Üsküp, Osmanlı dönemine ait camileri ile de oldukça popülerdir. 6 bin yıl boyunca çeşitli İmparatorluk ve Krallıklar tarafından yönetilen bu şehirde bu tarihi camilerin dışında, birçok farklı medeniyete ait eski yapıları da görebiliyorsunuz.

Bunlar arasında en popüler olan şüphesiz ”Üsküp Kalesi” ve ”Taşköprü”dür. İki tarihi yapı da, şehrin en önde gelen turistik noktalarından.

Tabi bir de, Üsküp Türk Çarşısı vardır. Burası, şehirdeki en iyi alışveriş bölgelerinden biri olduğu gibi, şehirdeki en iyi yemekleri de bulabileceğiniz yerdir. İstanbul’da ki tarihi çarşıları anımsatan bu çarşı da, Üsküp’te kaçırmak isteyemeyeceğiniz yerlerden.

Restoran, mağaza, müze ve kafe zenginliğinin yanı sıra, Üsküp kentin ana meydanı etrafında dönen, eşsiz bir gece hayatına da sahip. Özellikle genç turistlerin büyük bir bölümünün gece hayatı için de tercih ettiği bu şehirde, ülkenin en iyi gece kulüplerini, barlarını ve partilerini de bulabilirsiniz.

Ayrıca şehrin bu ana meydanı, 20 yıllık Makedon bağımsızlığını kutlayan görkemli Macedonia Gate (Porta Makedonya) adındaki zafer kemerine ev sahipliği yapmaktadır.

Üsküp’te yapılacakların sınırı olmadığı gibi, gezip görebileceğiniz şeylerin de sınırı yok. Bu şehri tam anlamıyla keşfedebilmek adına da en azından 2 gününüzü bu şehir için ayırdığınıza emin olun.

Göz At : Üsküp’te nerede kalınır ?

2.Ohrid

Ohrid Gölü Makedonya
Ohrid

Bir zamanlar 365 kiliseye ev sahipliği yaptığı için ”Balkanlar’ın Kudüsü” olarak da anılmış olan Ohrid (Ohri), Makedonya’nın en güzel tarihi şehirlerinden biridir.

Eski arnavut kaldırımlı sokakları, küçük, şirin kafeleri ve restoranlarıyla farklı bir atmosfere sahip olan bu şehirde sıkılmadan 1-2 günüzü geçirebilirsiniz.

Ohrid‘de görebileceğiniz birbirinden değerli yapılar bulunuyor olsa da, bunlar arasında mutlaka göz atılması gereken yerlerden biri olan Çar Samuel Kalesi’dir. Sunduğu eşsiz manzaranın yanı sıra, tarihiyle de oldukça dikkat çekici olan bu kale, şehirdeki en ünlü yapılardan biridir.

Tabi şehrin en bilinen yeri ise, Ohri Gölü’nün bulunduğu kısımdır. Burası, turkuaz suların nefes kesici manzarasına ev sahipliği yapar ve her turistin mutlaka uğradığı noktalardan biridir.

Şehrin kıyı şeridinde güzel bir yürüyüşe çıkabilir, Kaneo sahilindeki Aziz Yuhanna Kilisesi’nden nefes kesen manzaralar seyredebilirsiniz. Bu şehir, hem tarihiyle hem de doğal güzelliğiyle çok çabuk sevebileceğiniz bir şehir.

Göz At : Ohrid’de nerede kalınır ?

3.Manastır – Bitola

Manastır - Bitola
Manastır – Bitola

Bitola olarak da bilinen Manastır, Makedonya’nın en büyük ikinci şehridir.

Makedonya’nın güneyinde, Yunanistan’ın sınırına çok da uzak olmayan bu şehir, tarihi binaları, birbirinden güzel sanat galerileri ve hoş atmosfere sahip kafeleriyle ünlü.

Bitola üç farklı dağ silsilesi arasında yer alıyor. Bu yüzden de, şehri çevreleyen yemyeşil tepeler ve dağların arasında doğal yürüyüşler yapabilir, muhteşem fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Şehirde, camilerin ve kiliselerin yanı sıra, renkli ve şık evleri de görebilirsiniz. Osmanlı Dönemi’ne ait ”Eski Çarşı” ise, insanları izleyip, bir şeyler içmek için keyifli bir yer.

Müzeler arasında ise, mutlaka Bitola Müzesi’ne göz atın. Bu müzede şehrin tarihi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Şehrin biraz dışındaki Heraklea Lynkestis kalıntılarına da göz atmayı unutmayın.

4.Pelister Millî Parkı

Pelister Millî Parkı - Makedonya da Gezilecek Yerler
Pelister Millî Parkı

Makedonya’nın doğal güzelliklerinden biri olan ”Pelister Milli Parkı”, 1948 yılında kurulmuş. Dağlık bir alan olan bu park, ülkedeki en popüler rotalardan bir tanesi.

Rezerv, aralarında ayılar, kurtlar ve yükselen kartallar olan bir dizi endemik hayvana ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Pelister Milli Parkı, yükselen tepeler arasında iki buzul gölüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar ”Pelister’in Gözleri” olarak da bilinmektedir.

Burada, vadiler ve ormanlar arasında birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan yürüyüş parkurlarını da bulabilirsiniz. Uzun bir yürüyüşe çıkmak, doğanın tam kalbinde olmak isterseniz, Pelister göz atabileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Bu milli parkta, yılın belirli zamanlarında kayak veya kampta yapabilirsiniz. Özellikle kampçıların favorisi olan bu parka da mutlaka göz atın deriz.

5.Pirlepe

Pirlepe Ortodoks Kilisesi
Pirlepe

Eski bir kalenin kalıntıları ile süslenmiş çıplak bir tepenin altında bulunan Pirlepe, tarihle dolu bir şehirdir. Ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Manastır’a da yakın olan bu şehirde görülecek birbirinden değerli tarihi ve turistik yapıları bulabilirsiniz.

Pirlepe, bir zamanlar Orta çağ krallığının koltuğuydu, bu yüzden de etrafta çok sayıda manastır ve kilise de görebiliyorsunuz.

Şehirde güzel bir manzarayı seyretmek istiyorsanız, 10. yüzyıldan kalma olan kaleye kadar yürümeniz şart. Buradan şehrin nefes kesen manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde birçok kaya oluşumunu da görebilirsiniz.

Ülkedeki en doğal Makedon kültürünü görmek istiyorsanız, Pirlepe’yi de rotanıza ekleyin.

6.Matka Kanyonu

Matka Kanyonu - Makedonya Gezi Rehberi
Matka Kanyonu

Eşsiz manzarasıyla ünlü olan Matka Kanyonu, daha çok Üsküp’te günübirlik geziler ile ziyaret edilen bir yer olsa da, burada konaklayabileceğiniz tesisleri de bulabilirsiniz.

Taksi veya otobüs ile çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz bu kanyon için, Üsküp’te birçok tur firmasını bulabilirsiniz. Fakat turlar ile gitmek yerine bireysel olarak bu kanyonu görün. Otobüsle gitmek istemezseniz de, 2-3 kişiyseniz taksilerin ücretlerine de mutlaka göz atın.

Burası, Makedonya’da görebileceğiniz en güzel manzaraya sahip yerlerden biri. Daha çok uzun yürüyüş parkurları ile ünlü olsa da, burada eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilir, tekne gezintisine çıkabilir, manastırları veya mağaraları ziyaret edebilirsiniz. Yani Matka Kanyonu’nda yapılacak birçok şey bulabilirsiniz.

7.Mavrova Millî Parkı

Mavrova Millî Parkı - Makedonya Gezilecek Yerler listesi
Mavrova Millî Parkı

Makedonya’nın diğer doğal harikalarından biri olan Mavrova Milli Parkı, ülkenin en yüksek dağı (Korab Dağı), en iyi kayak merkezi (Zare Lazareski) ve ülkenin en sevilen festivallerinden (Galičnik Düğün Festivali) ev sahipliği yapmasıyla oldukça ünlüdür.

Bu yüzden yıl boyunca ilginç kültür ve güzel doğa sunan bir yer arıyorsanız, Mavrova Milli Parkı’na mutlaka göz atın.

Janche ve Galichnik köyleri ise, Makedonya’nın en güzel yemekleri ile ünlüdür. Son yıllarda çok daha popüler bir hale gelen bu köyler de yapılacak en güzel şey, Makedon yemeklerini tatmaktır.

8.Bay of Bones Museum

Bay of Bones Museum - Makedonya
Bay of Bones Museum

Su Üzerindeki Müze olarak da bilinen bu tarihi yer, Ohri sahili boyunca Gradishte ve Pestani yakınlarındaki Ploca Micov Kamen kazı alanında bulunan bir arkeolojik komplekstir.

Kazık yerleşiminin otantik bir yeniden inşası olan bu müze, Ohrid’den günübirlik turlar ile gidilebilecek en güzel yerlerden.

Daha çok sunduğu manzarasıyla ünlü olsa da, tarihiyle de oldukça dikkat çekicidir. Burada, erkeklerin ve kadınların M.Ö. birinci bin yılda nasıl yaşadıklarını hayal edebilirsiniz. Ayrıca yakınlardaki tepede yeniden inşa edilmiş antik bir Roma askeri kalesi de bulunuyor. Her ikiside Ohrid’den tekneler ile rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Bay of Bones Museum
Bay of Bones Museum

9.Kratova

Kratova - The Stone Dollss
Kratova – The Stone Dollss

Soyu tükenmiş bir volkanın kraterinde yer alan, müze şehri olarak anılan Kratova, taş kuleleri ve 19. yüzyıl mimarisiyle ülkenin en ünlü şehirlerinden biridir.

Şehirdeki yeraltı tünelleri ve Rada Köprüsü dahil olmak üzere birçok Orta Çağ köprüsü bulunmaktadır.

Kratova’ya Üsküp’ten günübirlik turlar ile gidiyorsanız, ”The Stone Dolls” adı verilen taş sütunlar kümesine de göz atmayı unutmayın.

10.Radozhda

Radozhda Mağara Kilisesi - Makedonya
Radozhda

Arnavutluk sınırından sadece 2 km uzaklıkta Ohrid Gölü’nde bulunan Radozhda, Makedonya’nın en doğal köylerinden biri. Köyde bulunan 7 tarihi kilisenin dışında, burada huzurlu köy ortamının keyfini çıkarabilir ve eşsiz gün batımı manzaralarını seyredebilirsiniz.

Burada, tarihi 14. yüzyıla kadar giden St. Archangel Mihail mağara kilisesine de mutlaka göz atın.

Makedonya’da gezip görülebilecek daha birçok şehir, doğal güzellikler, köyler ve kasabalar bulabilirsiniz. Makedonya için güzel bir gezi rotası oluşturmayı planlıyorsanız da ilk olarak Üsküp’e gitmenizde yarar var. Bu şehir, hem araç kiralayabileceğiniz, hem de ülke için güzel bir plan yapabileceğiniz yerdir. Bunun yanında, Makedonya’nın nasıl bir gece hayatına sahip olduğunu merak ediyorsanız da, Üsküp gecelerine mutlaka göz atın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...