Malaga Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

İber Yarımadası‘nın doğusunda bulunan Pablo Picasso’nun doğduğu, yılın 300 günü güneşli olan bu efsane şehrin, İspanya‘da en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olmasına şaşmamalı. Avrupa’da kışın gidilebilecek en güzel yerlerden biri olan Malaga, çoğu turistin sadece havaalanı için kullandığı şehirlerden biridir. Birçok turist, önce bu şehrin havaalanına daha sonra da, Marbella ve Torremolinos gibi yerlere gider. Fakat, bu şehir en az 2 günü hakeden bambaşka güzelliğe sahip şehirlerden.

Malaga gezilecek yerler listesi için birbirinden eski tarihi yapılardan, değerli koleksiyonlara sahip müzelerden ve eşsiz yemeklerden bahsetmek mümkün. Bu şehirde gezip görülecek birçok yer olsa da, biz şehirdeki en iyi, en güzel ve en popüler 10 yerden bahsedeceğiz.

Malaga Gezilecek Yerler Listesi

Malaga’da bulunan tarihi ve turistik yerlerin büyük bir bölümü birbirine oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden 1-2 günde bu şehri çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Eski Kent Bölgesi de, şehir gezisine başlangıç noktası için düşünülebilecek yerlerdendir.

Malaga’da nerede kalmalı ? 

Eski Şehir Bölgesi (Old Town) : Malaga’da konaklama için en merkezi ve en çok tercih edilen bölge olan Eski Şehir Bölgesi, Malaga’da birçok turistik ve tarihi yere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu bölge, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de oldukça yakın. Şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen Eski Şehir Bölgesi, Malaga’da konaklama için en ideal ve en iyi yerdir. Bölge, hem lüks otellere, hem de bütçeli otellere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki Oteller

1.Picasso Müzesi

Picasso Müzesi
Picasso Müzesi – hostalmalaga.es

Gerçeküstü ve Kübik sanat akımının öncülerinden biri olarak bilinen ünlü ressam Pablo Picasso’ya adanmış olan bu müze, Malaga’da kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden biri.

Picasso’nun birçok eşyasını görebileceğiniz bu evde, bir kitap dükkanı ve bir de kafe bulunmakta.

Bu müze şehirdeki en popüler ve en güzel yerlerden biri diyebiliriz. Dünyaca ünlü ressamın 1881 – 1884 yılları arasında bu evde yaşadığını düşününce bu müzeyi görmemek içten bile değil. Müzede ana serginin dışında birçok kültürel etkinlikleri de bulabiliyorsunuz.

2.Malaga Katedrali

Malaga Katedrali
Malaga Katedrali

Bir Roma-Katolik kilisesi olan Malaga Katedrali, yapımı uzun yıllar sürmüş ve son halini 1782 yılında almış.

Rönesans izlerini görebileceğiniz bu 84 metre uzunluğundaki katedrali de listenize mutlaka ekleyin derim. Özellikle tarihi yapılara ve kiliselere merakınız varsa.

Katedralin iç mimarisinde ise, Barok stil tarzı mimarisinin ve Afrika tarzı mimarisinin izlerini görebilirsiniz. Güney kulesi hala tamamlanamamış olan bu katedral ”La Manquita” yani ”Tek Kollu Kadın” olarak bilinmekte.

Katedralin içerisinde 16. ve 19. yüzyıllar arasındaki döneme ait dini resimleri, heykelleri ve el yazmaları görebiliyorsunuz.

3.Plaza de la Merced 

Plaza de la Merced 
Plaza de la Merced

Malaga’da bulunan en güzel meydanlardan biri olan Plaza de la Merced, şehirdeki en önemli turistik yerlerden biri. Akşamları yerel halkın buluşma noktası olarak bilinen bu meydanı da listenize eklemenizde yarar var.

Açık hava aktivitelerinin birçoğu burada gerçekleşmekte. Gündüzleri meydan oldukça kalabalık ve canlıdır. Çünkü şehirdeki en önemli mağaza ve dükkanlar bu meydanda ve çevresinde bulunuyor.

15. yüzyıldan beri şehrin cazibe merkezlerinden biri olan Plaza de la Merced Meydanı kaçırılmaması gereken yerlerden biri diyebiliriz.

4.Alcazaba Kalesi

Alcazaba Kalesi
Alcazaba Kalesi

Hammudi Hanedanı yönetiminde 11. yüzyılda inşasına başlanan bu tarihi yapının bulunduğu tepe üzerinden güzel bir Malaga manzarası seyredebilirsiniz.

Mağribi bir kale sarayı ve İslami dönemden kalma önemli bir anıt olarak bilinen Alcazaba, Malaga’nın en turistik yerleri arasında yerini almış.

Dış kalede, sarayın, Arapların eski Roma sütunlarından oluşturduğu çeşmeler ve ağ geçitleri ile çarpıcı bahçeleri bulunuyor.

İkinci duvarlar arasında da üç huzurlu avlu bahçesine yayılmış saray ve görkemli konutlar var.

5.Castillo Gibralfaro (Gibralfaro Kalesi)

Castillo Gibralfaro
Castillo Gibralfaro

929 yılında Cordoba Halifesi üçüncü Abd-al-rahman tarafından bir tepe üzerine inşa ettirilmiş olan bu kale de, Malaga’da görülmeye değer tarihi yerler arasındadır.

Fenikeliler ve Romalılar tarafından kullanılmasına rağmen 1340’ta Nasır Kralı Yusuf tarafından bir kaleye dönüştürülmüş bu yapı, şehrin ve Akdeniz’in güzel manzarasını seyredebileceğiniz yerlerdendir.

Gibralfaro Kalesi Malaga
Gibralfaro Kalesi

6.Teatro Romano (Roman Tiyatrosu)

Roman Tiyatrosu
Roman Tiyatrosu

M.Ö 1. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Roman Tiyatrosu, Alkazaba Kalesi’nin girişinde yer almakta.

Kentin en eski yapılarından biri olarak kabul edilen bu tiyatroda tarihi bilgileri öğrenebilir, tiyatro çevresinde çıkarılan el aletlerini ve seramikleri de görebiliyorsunuz.

1951 yılında yeniden keşfedilmiş olan bu alan, bir zamanlar taş ocağı olarak kullanılmış olmasına göz önüne alacak olursak, gayet iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz.


Booking.com

7.Botanik Bahçesi 

Botanik Bahçesi 
Botanik Bahçesi

Günümüzde palmiye ağaçları, su bitkileri, akdeniz florası bitkileri ile kaplı bahçe birçok kuş türüne de ev sahipliği yapmakta.

Bu botanik park şehirdeki en fazla ziyaret edilen yerlerden biri olarak biliniyor. Botanik Parkın bu kadar ünlü olmasının nedeni ise, büyük ve küçük tarım alanlarının birleştirilmesiyle oluşmuş olmasıdır.

19. yüzyılda ise hızla Avrupa’da üne kavuşan bu botanik parkı da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

Bu park 1911 senesinde Rafael-Amalia Echeverria çiftine satılır ve bu çift parkı daha çok genişleterek palmiye ağaçları diktirir. 1990 yılında ise Malaga Belediyesi parkı satın alır ve altyapı çalışmaları sonrasında 1994 yılında park ziyaretçiye açılır.

8.Plaza de Toros

Plaza de Toros
Plaza de Toros

Malaga gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Boğalar Meydanı veya Boğa Güreşi Sahası olarak bilinen Plaza de Toros Meydanı, 1874 yılında inşa edilmiş.

Şehirdeki en büyük aktivitelerden biri olan bu boğa güreşi sahası, 14 bin seyirci kapasitelidir. Sahanın içerisinde bir de müze bulunmakta. Gösteriler oldukça pahalı olsa da, arenanın içerisine gösteriye katılmadan göz atabiliyorsunuz.

9.Malagueta Plajı

Malagueta Plajı
Malagueta Plajı

Eğer yaz aylarında Malaga’yı ziyaret ediyor ve plaj arıyorsanız, Malagueta Plajı sizin için en ideal yerlerden biri olacaktır.

Turistlerin denize girmek ve güneşlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri olan bu plaj, 1200 metrelik sahil şeridi ile hamakları ve şemsiyeleri, çocuk oyun alanları ve yemek- içecek olanaklarıyla tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biri diyebiliriz. Bu yüzden yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız mutlaka bu plaja da uğrayın derim.

10.Larios Caddesi (CALLE MARQUES DE LARİOS)

Larios Caddesi
Larios Caddesi

Larios Caddesi olarak bilinen bu yerde birbirinden güzel kafeleri, restoran, mağaza ve barları bulabilirsiniz. Malaga gece hayatı bir planınız varsa bu caddeye mutlaka bir göz atın derim.

Malaga halkını yakından tanımak yerli halk ile iç içe olmak isteyenlerin tercih edebileceği bu caddeyi kaçırmayın. Caddeyi haritada görün.

Malaga Çevresinde Gezilecek Yerler

Malaga da Gezilecek Yerler - Malaga Gezi Rehberi
Malaga Gezi Rehberi

Malaga’da gezip görülecek yerlerden sonra hala şehirde veya İspanya’da vaktiniz varsa, Malaga yakınlarında gezilecek yerler için de bir plan yapabilirsiniz. Birbirinden güzel şehirleri, kasabaları ve turistik yerleri bu şehir çevresinde bulabilirsiniz.

Granada ; İspanya’nın en gözden ve en turistik şehirlerinden biri olan Granada, eşsiz tarihi yapıları ve El Hamra Sarayı, eşsiz bir şehir. Granada’da gezilecek en güzel yerlerden bazılarının El Hamra Sarayı içerisinde olduğundan dolayı da, günübirlik bir Granada gezisinde sırf bu sarayı ziyaret etmekte yeterli olacaktır. Granada’dan Malaga tren ile 1.5 saat sürmektedir.

Cadiz ; Malaga’dan 2.5 saat sürüş mesafesinde olan Cadiz, canlı yeşil suyu, renkli balıkçı tekneleri ve dolambaçlı sokakları ile bilinen görkemli sahil şehri olarak bilinir. Şehrin büyüleyici Roma kalıntılarından ve kalelerinden kalabalık sokakları çevreleyen eksantrik tapas barlarına kadar herkes için bir şeyler var.

Sevilla ; Malaga’dan tren ile ortalama 2 saaatte ulaşabileceğiniz bu Endülüs Başkenti, tarih ve kültürle dolu güzel bir şehir. Dünyanın en büyük Gotik Katedrali’ne, Santra Cruz’daki Yahudi Mahallesi’ne, Plaza de España’ya ve çok daha güzel tarihi, turistik yerlere ev sahipliği yapan bu şehir, İspanya’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında gelmektedir.

Cordoba : İspanya’nın en güzel şehirlerinden bir diğeri de Cordoba’dır ve Malaga’ya trenle sadece 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Cordoba’da gezilecek yerler daha çok tarihi yerlerden oluşmaktadır. Eklektik kültür karışımı ile ünlü bu şehri de Malaga’dan sonra görün deriz.

Madrid ve Barselona, Malaga’ya çok yakın olmasa da, tren veya uçak ile çok kısa sürede İspanya’nın bu iki ünlü şehrini de rahatlıkla görebilirsiniz.

Malaga’da Nerede Kalınır ? – Malaga Otel Tavsiyeleri

Malaga Gezilecek Yerler
Malaga Gezilecek Yerler Blog

Malaga’da nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz, ilk olarak Malaga’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Bunun yanında bu şehirde en ideal ve en iyi bölgeler ise, Calle Larios olarak bilinen şehir merkezi, Malaga Centro olarak bilinen şehrin tam merkezi, Soho veya La Malagueta adlı bölgelere göz atabilirsiniz. Bu bölgelerde birbirinden farklı ve uygun konaklama birimlerini fazlasıyla bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgelerde konaklayacak olursanız şehirdeki en iyi konumlardan birinde olursunuz. Bu yüzden konaklama birimlerine sırasıyla bu bölgelerden başlayabilirsiniz.

–Calle Larios olarak bilinen bölge şehir merkezi olarak bilinse de şehrin tam kalbi değildir. Yani şehrin tam kalbindeki oteller kadar pahalı değildir. Bu bölgelerde bulunan oteller booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

–Malaga Centro olarak bilinen bölge ise, şehrin tam kalbidir. Yani şehirdeki en güvenli ve en iyi konuma sahip bir bölgede konaklamak istiyorsanız bu bölgeye göz atabilirsiniz. Tabi bu bölgelerde bulunan konaklama birimlerinin diğer bölgelere nazaran 1-2 tık daha pahalı olabileceğini de unutmayın. Malaga Centro yani şehrin tam kalbinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

–Soho bölgesi ise daha çok şehir merkezi dışında otel arayanların tercih edebileceği yerlerden. Fakat bu bölgeden şehir merkezine çok kolay ve hızlı bir şekilde de ulaşabilirsiniz. Yani bu bölgede konaklayarak şehirdeki turistik yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Malaga Gezilecek Yerler Videosu

Malaga gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 10 yere ek olarak, daha birçok tarihi ve turistik yerlerden bahsetmek mümkün. Fakat şehirdeki en turistik ve en güzel bu 10 yer ile gezinize başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Malaga yakınlarındaki şehirlere veya diğer turistik yerlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...