Malezya’da Gezilecek Yerler | YERLİSİNDEN GEZİ ROTASI

Malezya‘yı sadece Kuala Lumpur ile sınırlandırmak istemiyor, ülkenin birbirinden güzel adalarını, şehirlerini ve önemli gezilecek noktalarını da rotanıza eklemek istiyorsanız, ülke gezisine nereden başlayacağınız, hangi sezonda Malezya’yı ziyaret ettiğiniz ve bütçeniz oldukça önemli konulardan.

4 yıla yakın Kuala Lumpur’da hostel çalıştırdığım zamanlarda, her gelen ”Backpacker” adı verilen sırt çantalı gezginlere ilk önerdiğim şey, ”Rotanızı İyi Belirleyin” olmuştur.

Malezya, gezilmesi oldukça kolay bir ülke. Fakat, yanlış rotaları tercih ettiğinizde, 10 saate yakın otobüs yolculuklarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Malezya’da basit, sıradan ve kısa bir gezi rotası tavsiyesi isterseniz, kuzeye gitmeyi düşünüyorsanız, Kuala Lumpur, Cameron Highlands, Taman Negara (Ormanlık alan, sağlam yürüyüş gerektirir. Sigara içiyorsanız geçin burayı) Penang, Langkawi.

Bu gezi rotası, 1 hafta 10 günlük bir rotadır. Tabi daha bahsedebileceğim Perhentian İsland (Open Water ve Advanced dalış sertifikalarını en ucuz alabileceğiniz yer) ve Sabah, nam-ı değer KK (Kota Kinabalu) orangutan görmek isteyen, Malezya’da daha fazla zamanı olanlar içindir.

Eğer Kuala Lumpur’dan sonra Singapur’a gitmek ve arada bir yer görmek isterseniz KL, Melaka ve Singapur yapabilir veya yukarıdaki rotayı takip edip Langkawi’den 20-30£’ya Singapur’a uçabilirsiniz.

Gelelim Malezya’da gezilecek yerler listemize ;

1.Kuala Lumpur

Kuala Lumpur
Kuala Lumpur

Tabi ki geziye KL ile başlamak çok mantıklı olacaktır. Eğer Singapur’dan Malezya’ya geçmiyorsanız.

Kuala Lumpur, Malezya’nın başkenti, en kalabalık ve en modern şehridir. Çok kültürlü bir şehirdir. Fakat sokaklarda, restoranlarda, kafelerde ve daha birçok yerde görebileceğiniz insanlar genelde ”Hindistanlı”dır.

2014 yılının sonlarında Kuala Lumpur’a ilk gittiğimde, Hindistanlıları sokaklarda çok fazla hissedemezdiniz. Fakat, 2015 yılından sonra akıl almaz bir Hint trafiğine maruz kalmıştır bu şehir. Şöyle ki, Hindistan’da milyonlarca işsize kapı açan Malezya, yüzbinlerce Hintliyi ülkeye kabul etmiştir. Sebebi de basit ”Ucuz İşçi”.

Ancak Kuala Lumpur’u bambaşka bir yer haline getiren, tabiri caizse Hindistan yapan, bu Hintli kardeşçikler, şehri ve turistleri perişan bir hale getirmiştir (Genelleme yapmak doğru olmasa da). Gece kulüplerinden çıkmayan, bir kızın etrafında 50 tane Hintliyi görebileceğiniz Kuala Lumpur’un gece kulüplerinde dikkatli olmakta, tercih edebildiğiniz en lüks gece kulüplerine gitmenizde yarar var.

Kuala Lumpur, Malezya’da mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Fakat 2 günden fazla bu şehirde konaklamanızı tavsiye etmem. Ayrıca gece hayatı için Kuala Lumpur, aradığınız şehir olmayabilir. Hangi bara veya gece kulübüne gideceğiniz bu şehirde çok ama çok önemli.

Kuala Lumpur, Petronas İkiz Kulesi ve Batu Mağaraları ile ünlüdür. Şehre gelen her turist bu 2 yeri görür. Fakat, Kuala Lumpur’da bana göre kaçırılmaması gereken 5 yer vardır. Bunlar ; Petronas, Batu Mağaraları, Heli Lounge Bar (Çatı Katı barından eşsiz bir şehir manzarası sunar), Sky Bar (Light show (Işık gösterileri) için en ideal yerdir) ve son olarak KL Tower (Menara Kl Tower) adı verilen kulenin gözlem yeridir.

Tabi, şehirde görebilecekleriniz bunlar ile sınır değil. Kuala Lumpur’da zamanınız varsa, 40 dakikada gidebileceğiniz bir başka idari merkez olan ”Putrajaya” birbirinden güzel tarihi ve mimari yapılarıyla sevebileceğiniz yerlerden.

Ayrıca şehir merkezine otobüs ile 50 dakika uzaklıkta olan Genting Highlands da, kumarhanesi, ünlü tapınağı ve eşsiz manzarası ile bu şehirde yeteri kadar zamanı olanlara tavsiye edebileceğim yerlerden.

Daha Fazlası için ; Kuala Lumpur Gezilecek Yerler 

Göz At : Kuala Lumpur’da nerede kalınır ?

2.Cameron Highlands

Cameron Highlands
Cameron Highlands

Hostele gelen gezginlere mutlaka tavsiye ettiğim bu yer, ”İsland” değil ”Highland”tır. Neden böyle bir açıklama yaptığımı hemen belirteyim. Toplamda 4-5 kişi Kuala Lumpur’a bizim hostele geri dönüp ”Ay ben orayı İsland sandım, deniz göremeyince bi garip oldum” demelerinin ardından, ”Highlands”ın üzerine bastıra bastıra söylemeye başladık.

Tabi ki hazırlıksız bir şekilde Malezya turuna çıkıyorsanız, İngilizceniz zayıf ve araştırma yapmadıysanız, Highlands kulağa İsland olarak gelebiliyor. Bu yüzden, buranın bir ada değil, Highland yani bir tepe olduğunu unutmayın.

Cameron Highland, uzun bir çay geleneğine sahip dağlık bir bölgedir. Her ne kadar güzel kartpostallık fotoğrafı ile ünlü olsa da, en ilgi çekici yeri ”Mossy Ormanı”dır. Dünyadaki en yaşlı ormanlardan biri olarak kabul Mossy Ormanı, Cameron’da kaçırmamanız gereken yerlerden.

Tek bir yer görmek istiyorsanız, ”BOH Çay Plantasyonu”nu kaçırmayın. Kafesine gidip bahçeden koparılmış taze çaylardan cüzi bir ücret ödeyerek için. Her çeşit çayı da küçük mağazasından satın alabilirsiniz. Fakat bizim karadeniz çaylarının eline su dökemez haberiniz olsun.

TAVSİYELER

Cameron Highlands
Cameron Highlands – Çay Plantasyonu

Cameron Highlands Nasıl Gezilir ; Öncelikle motosiklet konusunda uzman biri değilseniz, burada motosiklet KİRALAMAYIN. Neden ? çünkü Cameron’un yerel halkı, kendisini ”Fast and Furios”teki Brian O’Conner sanıyor ve nasıl bir araç sürdüklerine dair hiçbir fikri yok.

İkincisi, karşıdan geleni net bir şekilde göremeyebiliyorsunuz. Özellikle Çay Plantasyonu’nun olduğu dağlık alan tek yol ve karşıdan geleni köşeleri döndüğünüzde görüyorsunuz. Bu da ciddi anlamda sıkıntı olabiliyor.

Cameron Highlands’a birçok kez gitmiş biri olarak (Motosikleti sadece 1 kez denedim) burayı en iyi turlar ile gezebileceğinizi söyleyebilirim. Eski tarz Jeep’ler ile 6-7 kişilik turlara katılın. Bu turlar, ”Yarım Gün” ve ”Tam Gün” olarak ikiye ayrılıyor. Yarım günlük tur, her ne kadar yeterli olsa da, zamanınız varsa tam gün turlara katılın (Öğle yemeği tur ücretine dahildir).

Son olarak, yanınıza mont alın. Cameron Highlands, Malezya’nın en soğuk ve yağmurlu olan yerlerinden biri. Özellikle ”Mossy Ormanı”ndan donacaksınız.

NOT : Cameron Highlands yürüyerek gezilir mi ? ne duydum ne gördüm. Buna cesaret edebilecek gezginin en azından 1 haftaya ihtiyacı var. Tabi 1-2 yer görsem yeter diyorsanız, yürüyerek de birkaç yer görebilirsiniz. Ama önemli yerleri yürüyerek görme gibi bir aksiyona sanırım gerek yok.

Kuala Lumpur’dan Cameron Highlands’a veya Malezya’nın herhangi bir adasına, şehrine, Singapur‘a otobüs biletini online alın ve ”EASYBOOK.COM” adlı siteden başka siteyi kullanmayın. Cameron için otobüs firması tavsiyesi olarak da Unititi Express’i önerebilirim. Mükemmel değildir, fakat aralarındaki en iyisi ve en problemsiz olanıdır.

3.George Town – Penang

George Town - Penang
George Town – Penang Hill’den görebileceğiniz manzara

George Town, Penang’ın başkenti. Bu yüzden, ikisi de aynı şeydir. Kafanız karışmasın.

Her ne kadar bölgenin büyük bir bölümü UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almasıyla ünlü olsa da, Penang, yemekleri ve partileriyle de ünlü bir yerdir.

”Malezya’nın gıda başkenti” olarak da bilinen George Town, Malezya’nın en iyi sokak yemeklerini bulabileceğiniz yerlerden biridir.

Burada görülecek birbirinden güzel yerleri bulabilirsiniz. Fakat kaçırmamanızı tavsiye edebileceğim yerler, liman bölgesi, sahili ve sokak sanatıdır. George Town, sokak sanatı ile instagramlarda fenomen olmuş bir yerdir. Bu yüzden, sokakları detaylı bir şekilde gezin. Son olarak Penang Hill adı verilen tepeye çıkmayı da unutmayın. Burası, Penang’ın en iyi manzarasını sunan yerlerden biri.

TAVSİYE ;

George Town’da parti hostelinde konaklamayın. Hele Tipsy Tiger’da hiç konaklamayın. Burada hırsızlık çok, güvenlik sıfır, süper gürültülü ve gecenin sonunu görmek istemeyeceğiniz bir yer. Fakat buraya sırf partiye katılmak için gidebilirsiniz. Gecenin sonunda burada konaklamak istemezsiniz.

4.Taman Negara

Taman Negara
Taman Negara – Canopy

İki kez zorla götürüldüğüm yerlerden biri. Hiç istemedim. Çünkü burası, benim gibi günlük 1-2 paket sigara içenlerin ciğerini patlattığı yer. Her yer yokuş/merdiven. Çık babam çık. Bir türlü bitmiyor. İlk gittiğimizde merdivenlerde oturup arkadaşların dönmesini 2 saat beklemiştim. Abartmıyorum. Buradaki merdivenler herkesin harcı değil.

Taman Negara, ”Wildlife” Vahşi yaşam ortamı ile de ünlü. Özellikle ”Deep Jungle” adı verilen 5-6 saatlik turlara katılacak olursanız, vahşi yaşamı görebileceğiniz gibi, muhteşem bir ”Trekking” yapabilirsiniz.

130 milyon yıllık yaprak döken yağmur ormanının yaşadığı, korunan bir alan olan Taman Negara, doğayı, yeşili ve yürümeyi sevenlerin bayılıp bayılıp ayılabileceği yerlerden. Muhteşem bir doğal güzelliğinin yanında, eşsiz manzaraya sahip noktaları ile de, Malezya’nın gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

Eğer kendinize güveniyorsanız ”Tahan Dağı”na mutlaka çıkın. Benim yarı yolda pes ettiğim bir yürüyüş parkuru. Yüksek, yorucu ve uzun.

Taman Negara - Malezya Gezilecek Yerler Listesi
Taman Negara

Park, Malayan kaplanı ve Malayan tavus kuşu-sülünler de dahil olmak üzere bir dizi nesli tükenmekte olan türe ev sahipliği yapıyor. Yani öyle her yerde bu hayvanları göremiyorsunuz.

TAVSİYE ; Taman Negara’yı turlar olmadan gezmeyin. Muhteşem şekilde işaretlendirme sistemi var. Fakat, dönerken mutlaka kaybolacaksınız. Bunun yanında, turlar ile çok daha motivasyonlu bir şekilde gezebiliyorsunuz. Hem nereye gideceğinizi düşünüp stres yapmanıza da gerek yok.

NOT : Taman Negara’da sadece girişte su alabileceğiniz bir yer var. Bol bol su alın çok soğuk olmayacaktır fakat yine de yağmurluk tarzı ceketlerden alın ve son olarak sigara kullanıyorsanız, parka girmeden önce bol bol için. Park içerisinde sigara içmek yasak 🙂

5.Langkawi

Langkawi Cenang Plajı
Langkawi Cenang Plajı

Hayatınızda hiç ”Duty Free” adaya gidip sabahlara kadar ucuz biraları içip, plajlarda güneşlendiniz mi ?

Malezya’ya gelene kadar bunu yapmak pek mümkün değil. Langkawi, benim Malezya adaları arasında en sevdiğim yer ve sizin de seveceğinizi düşündüğüm muhteşem bir ada.

Langkawi, üç Geoforest parkına ve çok sayıda hindistan cevizi ağacı kaplı plajlara ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, aslında burası Kuala Lumpur’daki içki fiyatlarına isyan eden turistlerin 1 haftaya yakın konakladıkları bir yer.

Burada birbirinden güzel plaj bulabilirsiniz ve yılın büyük bir bölümünde ziyaret edilebilecek bir iklime sahiptir.

Langkawi Cenang Plajı
Langkawi Cenang Plajı

Burada, deniz seviyesinden 660 metre yükseklikte bir yaya geçidi olan 125 metre uzunluğundaki Langkawi Sky Bridge adı verilen köprüden geçmeyi, teleferiğe binmeyi ve Telaga Tujuh Şelaleleri’ne gitmeyi de unutmayın.

Kuala Lumpur’da bira ücreti 20 Rm ise, burada 4 Rm. Alkolle aranız iyiyse, mutlaka herhangi bir markete uğrayın.

Langkawi Malezya Gezi Rehberi
Langkawi Teleferik Heyecanı yaşamayı unutmayın

TAVSİYE ; Burada dalış için birkaç yeri bulabilirsiniz. Fakat, dalış yapmayı planlıyorsanız ”Perhentian İsland” veya ”Borneo” tarafına gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

6.Malakka – Melaka

Malakka - Melaka
Malakka – Melaka

Her ne kadar Malakka olarak adlandırılıyor olsa da, birçok turistin Melaka olarak bildiği bu şehri, 4-5 yıl öncesine kadar hiç tavsiye etmezdim. Yada sadece günübirlik turlar ile gidileceğini düşünürdüm.

Fakat 2019 yılında Melaka’ya yapmış olduğum 2 günlük bir geziden sonra tüm fikrim değişti. Melaka 2014 yılından 2019’a kadar muhteşem bir şekilde gelişmiş küçük bir şehir.

Portekiz, Hollanda ve daha sonra İngilizler tarafından sömürge egemenliği üzerinden oluşturulan şehir, bir zamanlar Malay Yarımadası’nın kenarında güçlü bir ticaret merkeziydi.

Burada yapılacak en güzel şeylerden biri, kanal boyunca uzun bir yürüyüşe çıkmaktır. Eskiden sivrisineklerin kol gezdiği bu kanal kenarları çok daha iyi durumda. Tabi hala sivrisinekler var. Fakat eskisi kadar değil.

Melaka Malezya
Melaka Kanal Manzarası

Kanal boyunca eşsiz manzara fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kanalların hemen yanında bulunan kafelere veya restoranlara oturup bir şeyler yiyebilir, gece pazarını görebilir, müzelere göz atabilirsiniz. Melaka, Malezya’nın turizm bakımından en hızlı gelişen şehirlerinden biri. Bunu bizzat görmüş biri olarak, bu küçük şehri de mutlaka listenize ekleyin derim.

7.Perhentian Islands

Perhentian Adaları Malezya
Perhentian Adaları

Perhentian Adaları, iki bölümden oluşur. Biri Perhentian Kecil (Küçük Olan) ve diğeri de Perhentiyen Besar’dır (Büyük Ada).

Genelde zengin turistlerin büyük bir bölümü Perhentian Adaları’nın büyük olanına yani Kecil’e gider. Fakat bu bölge pahalıdır ve daha çok romantik çiftlerin, balayı için tatil yapanların tercih ettiği yerdir.

Küçük ada da, genç gezginler arasında oldukça popülerdir. Bu yüzden küçük adada kalmak hem çok daha ucuz hem çok daha eğlencelidir. Eğer hostel ve otel için küçük adada nerede konaklayacağınızı bilmiyorsanız, ”Long Beach”e yakın olun yeter. Bu plaja 1 km ve daha az mesafede olan otel, hostel ve diğer konaklama birimleri arasından bütçenize ve zevkinize uygun olanı tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Perhentian Adaları hakkında çok fazla konuşulucak, anlatılacak şey var. Fakat, bu adayı ziyaret ediyorsanız, en azından ”Open Water” dalış lisansınızı alın 1.200 RM civarı (4 gün konaklama ve kahvaltı dahil). Zaten hem Malezya’daki hem de Tayland‘daki en ucuz dalış kurslarını alabileceğiniz yer Perhentian’dır.

Perhentian, Malezya’da en çabuk bronzlaşabileceğiniz, en güzel orman yürüyüşleri yapabileceğiniz ve birbirinden güzel birçok turistik aktivitesi ile çok çabuk sevebileceğiniz bir yer. Malezya’daki en güzel adalardan biri olan Perhentian’ı da listenize ekleyin.

Perhentian Adası Malezya
Perhentian – Küçük ada

Kuala Lumpur’dan Perhentian Adaları’na Nasıl Gidilir ? ; Yukarıda da belirttiğim gibi easybook.com’a giriyorsunuz. Arama bölümüne KL – Kuala Besut JETTY yazıyorsunuz. Kuala Besut, hızlı tekneler ile adaya ulaşabileceğiniz yerdir. Adaya direkt otobüs maalesef yok 🙂 Otobüsler TBS Otobüs Terminali’nden hareket eder. Yolculuk 7 saattir ve 1 kez mola verilir.

Kuala Besut’a geldikten sonra, biletinizi buradaki tur firmalarından alabilirsiniz. Aynı fiyat, merak etmeyin. Sonra bu hızlı tekneler ile adaya ulaşabiliyorsunuz.

NOT : Burada dikkat etmeniz gereken şey, eğer büyük adaya gitmek istiyorsanız, farklı teknelere bineceğinizi unutmayın. Eğer paralarınız cebinizden taşmıyorsa, muhteşem bir romantik tatil planı yapmıyorsanız, Büyük Ada’yı es geçip, küçük adaya gidiyorsunuz ve kaptana ”Long Beach”e gitmek istediğinizi söylüyorsunuz. Bu kadar. Long Beach yakınlarında da otelinizi veya hostelinizi de ayarladığınızı düşünürsek her şey tamam.

NOT – 2 : Perhentian Adalaları Kasım ve Şubat ayları arasında kapalıdır. Yani adaya bu aylar arasında gidemezsiniz. Ayrıca Ekim ve Mart ayında adaya gitmeyin derim. Süper yağmurlu olabiliyor.

8.Tioman Adası

Tioman Adası
Tioman Adası

Malezya’nın en güzel ve en küçük adalarından biri olan Tioman, çoğu zaman Langkawi’ye nazaran daha az tercih ediliyor olsa da, burada görülecek yerlerin ve yapılacak turistik aktivitelerin sınırı yok diyebilirim.

Güneyde, yani Melaka’dan sonra veya Singapur’da önce görebileceğiniz adalardan biri.

Mersing Deniz Parkı’nın bir parçası olan bu ada, ayrıca Langkawi gibi Duty Free olan yere de sahip. Yani burada da her şeyi stoklayabilirsiniz.

Tioman Adası Malezya
Tioman Adası

Tioman da, tıpkı Langkawi gibi, Malezya’nın en ucuz adalarından biridir. Muhteşem Malay yemeklerinin yanı sıra, güzel plajları ve doğal manzarası ile de sevebileceğinizi düşündüğüm bir adadır.

NOT : Tioman’a gitmek için öncelikle Mersing’e gitmeniz gerekiyor. Yine easybook.com adlı siteden biletlerinizi online olarak alabilir, TBS Otobüs Terminali’nden bu otobüsler ile Mersing’e oradan da Tioman’a geçebilirsiniz.

9.Kuching

Kuching
Kuching’de birçok mağara bulabilirsiniz.

Son yıllarda Malezya’nın en ünlü yerlerinden biri haline gelen Kuching, Borneo’da bulunur ve 200 yıllık kent Sarawak devletinin başkentidir. İngiliz sömürgeciliğinden kurtulmuş yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Bako Ulusal Parkı ve Semenggoh orangutan rezervi gibi yerler, Kuching’in en ünlü yerlerinden oluşmaktadır ve kesinlikle listenize eklemenizi tavsiye edebileceğim yerlerden biridir.

Kuching
Kuching

10.Kota Kinabalu

Kota Kinabalu
Mount Kinabalu

Sabah’ın başkenti olan Kona Kinabalu, Borneo’daki en meşhur yerlerden biridir.

Kota Kinabalu, tropik adalara, yağmur ormanlarına, vahşi yaşam sığınaklarına, milli parklara ve Malezya’nın en yüksek zirvesi olan Mount Kinabalu’ya yakınlığı nedeniyle ülkenin en hızlı büyüyen turizm merkezlerinden biridir.

Günümüzde Malezya’nın en ünlü turistik destinasyonlarından biri haline gelmiş olan Kota Kinabalu, ”Backpacker”lar veya yerel halk arasında ”KK” olarak bilinir. Bu ”7/11” gibi market olan ”KK” değil, Kota Kinabalu’nun kısaltılmış olan ”KK”yi.

Kota Kinabalu
Kota Kinabalu

Şehirden biraz uzaklaşmak isterseniz de, Tunku Abdul Rahman Park, şnorkelli yüzme, dalış ve yüzme için ideal olan beş küçük adaya sahiptir ve her Kota Kinabalu’ya giden turistin mutlaka göz atmasınız tavsiye edebileceğim yerlerden biridir.

Malezya’nın gezilecek noktaları tabi ki bu 10 yer ile sınırlı değildir. Malezya’da daha birçok tarihi ve turistik yerleri bulabilir, listenize birkaç ada ve şehir daha ekleyebilirsiniz.

Malezya gezi planınız için veya ülke hakkında sorabilecekleriniz için bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince tecrübelerimi paylaşabilirim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...