Mallorca Gezilecek Yerler – En Güzel 16 Yer

Palma de Mallorca, Mayorka (Mallorca) adasının tek gerçek şehridir. Zaten başkada şehir yoktur. Mayorka bir adadır. Palma ise bir şehir. Bu yüzden karıştırmamak gerek. Mallorca, güzel havası, muhteşem manzarası ve lezzetli mutfağı ile ünlü bir Akdeniz adasıdır. Balear Adaları‘nın en büyüğü olan Mallorca, İspanya’nın bir parçasıdır, ancak daha sağlam bir manzaraya ve diğer dünya kalitesine sahiptir. Kayalık dağlar ve yemyeşil ormanlık yamaçların dik bir şekilde denize düştüğü bu adada yapılacak birçok şey bulabiliyorsunuz.
Mallorca gezilecek yerler listesi, genel olarak tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu adada daha gezip görülecek birçok yer olduğu gibi yapılacak da birçok şey bulunmaktadır.

Not : Mallorca bir ada, Palma de Mallorca adanın bir kasabası/şehridir. Biz Mallorca’da gezilecek yerleri, yani adanın etrafındaki önemli yerlere değineceğiz. Tabi Palma de Mallorca şehri, adanın merkezi ve gezilecek yerler bakımından en zengin yeridir. Fakat, listedeki yerlerin Palma de Mallorca’da değil, Mallorca Adası içerisinde olduğunu bilin.

Mallorca Gezilecek Yerler

Mallorca’da gezilecek yerlere geçmeden önce, adada nerede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Ada içi en ideal konaklama bölgesi, şüphesiz adanın merkezi olan Palma de Mallorca Kasabası’dır. Palma de Mallorca’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Palma de Mallorca’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehrin bölgelerini ve bölgelere özel konaklama tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Mallorca Gezilecek Yerler Listesi

Mallorca’da, gezilecek birçok tarihi yer olduğu gibi, bu ada plajları ve muhteşem denizi ile de ünlü. Bu adada, gezilecek yerler bakımından popüler olan tarihi ve turistik noktaların büyük bir bölümü ada merkezinde (Palma de Mallorcada)bulunuyor. Bu yüzden, gezinize merkezde başlayabilirsiniz.

1.Palma de Mallorca Şehri/Kasabası

Palma de Mallorca Gezilecek Yerler
Palma de Mallorca Kasabası

Palma de Mallorca, adanın en güzel ve en kalabalık yeri.

Burası tarihi ve turistik yapılarıyla, adada ilk göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden. Aydınlık bir ortaçağ şehri olan Palma de Mallorca, Vandaller tarafından işten atılan ve sonunda Bizanslılar ve daha sonra Moors tarafından fethedilen Romalılar tarafından kurulmuş.

Palma, uzun zaman boyunca bir liman kasabası olmuş ve turistlerin, İbiza‘daki partilere gitmeden önce biraz kültür birikimi yaptığı yerlerden.

Adanın bu merkezi yeri, Mallorca Katedrali’ne, Alcazar’a (Kraliyet Sarayı) ve keşfedilmeye değer dar, dolambaçlı sokaklara ev sahipliği yapar. Bu yüzden, Mallorca’daki gezinize ilk olarak adanın başkenti olan Palma’dan başlayabilirsiniz.

2.Palma Katedrali

Palma Katedrali - Mallorca Gezilecek Yerler
Palma Katedrali

Daha çok La Seu olarak bilinen Palma’nın Santa Maria Katedrali, eski Palma kentinde, Parc de la Mar ve Akdeniz’e bitişik, muazzam bir Katalan Gotik katedralidir.

1299 yılında Aragonlu James I tarafından inşaatine başlanmış olan katedral, 1601 yılına kadar tamamlanamamış. Birçok eklemeler yapılarak günümüze kadar gelmiş bu yapı, Palma’daki en yeni duran tarihi yapılardan.

44 metre yüksekliğindeki bu katedrale de bir göz atın.

3.Jambon ve Drach Mağaraları (Coves dels Hams – Coves del Drach)

Drach Mağarası - Mallorca Gezilecek Yerler
Drach Mağarası

Mallorca’da yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri ise, başka bir yerde benzerini göremeyeceğiniz bu mağaralardan birini ziyaret etmek olacaktır.

Palma’nın hem karada hem de denizde çok sayıda mağarası var, en popüler iki tanesi ise, Coves del Drach ve Coves dels Hams’tır. Her ikisi de, adanın doğu bölgesinde, Porto Cristo kasabası yakınında bulunmaktadır.

Palma ve Porto Cristo’dan turlar ile bu mağaralara rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Mallorca’da yapılacak en güzel şeyler arasında olan bu mağaraları kaçırmayın deriz.

4.Port de Soller (Soller Limanı ve Kasabası)

Port de Soller - Soller Limanı ve Kasabası Mallorca

Mallorca’da görülecek en güzel yerler arasında olan Soller Kasabası ve limanı turistler arasındaki en popüler yerlerden.

Serra de Tramuntana dağlarının batı kenarında, adanın uzak tarafındaki küçük bir kasaba olan Port de Soller, yakın zamana kadar gizli bir mücevhermiş. Kasabaya ulaşmak çok zormuş, ancak 1990’lı yıllarda yeni tünelin açılmasıyla birlikte turizm kasabasına dönüşmüş olan bu kasaba, günümüzde oldukça kalabalık. Özellikle yüksek sezonlarda.

5.La Almudaina Kraliyet Sarayı – Alcazar

Almudaina Kraliyet Sarayı - Mallorca Gezilecek Yerler
Almudaina Kraliyet Sarayı

Palacio Real de La Almudaina, Mağribi Müstahkem Saray Alcazar olarak da bilinir. 11. yüzyılda Arap fethinden sonra Müslüman halifeler tarafından yaptırılmış, ancak 1309’da Mayorka James II tarafından yeniden yaptırıldığı söylenmektedir.

1349’da Peter IV’ün altındaki Aragon tacı’na geçinceye kadar Mallorca’nın kraliyet sarayıymış.

Son olarak 1960 yılında yeniden inşa edilmiş ve günümüze kadar sağlam bir şekilde durabilmiş nadir yapılardan.

6.Bellver Kalesi (Castell de Bellver)

Bellver Kalesi - Mallorca Gezilecek Yerler
Bellver Kalesi

Palma’nın kenarındaki bu büyük 1300’lü yıllardan kalma kale, adanın en önemli ve en turistik noktalarından biridir.

18.yüzyıldan askeri bir hapishane olarak kullanılmadan önce, bir kraliyet ikametgah yeri olarak kullanılmış.

Surlar iyi korunmuştur ve günümüzde tarih müzesi olarak kullanılmaktadır. Dairesel tasarımıyla dikkat çeken bu kaleyi de gezilecek yerler listenize ekleyin.

7.Cap de Formentor – Formento Deniz Feneri

Formento Deniz Feneri - Mallorca Gezilecek Yerler
Formento Deniz Feneri

Adanın kuzeyindeki, çevredeki koyların muhteşem manzarasına sahip olan çarpıcı bir mekandır.

Eğer manzara tutkunu biriyseniz buraya bayılacaksınız. Avrupa’daki en güzel manzaraya sahip yerlerden biri olarak kabul edilen fenerin bulunduğu nokta, eşsiz fotoğraf kareleri için de en ideal adreslerden biridir.

Port de Pollença’dan ana yol boyunca giderek bu deniz fenerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz turlara da katılabilirsiniz. Fakat biraz pahalı olduğundan dolayı, kendi başınıza çok daha ucuza getirebilirsiniz.

8.Capdepera Kalesi

Capdepera Kalesi - Mallorca Gezilecek Yerler
Capdepera Kalesi

Mallorca’nın en güzel yerleri arasında olan bu tarihi yapıyı da adada görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Aragon Kralı II. James’in, Saracen Menorca’larını bir ordunun istila ettiğine ikna etmek için kale arazisine (Menorca’da görülebilecek) yerleştirilmesi için büyük yangınlar emri verdiğinde, Menorca’nın teslim edilmesinde önemli bir rol oynamıştı. Menarco’ya da tecavüz edilen yerin bura olduğu söylenir.

9.Valldemossa Charterhouse (Manastır)

Valldemossa Charterhouse Mallorca Gezilecek Yerler
Valldemossa Charterhouse

Valldemossa Charterhouse (Kraliyet Carthusian Manastırı veya Nasıralı İsa’nın Kraliyet Charterhouse’ı olarak da bilinir), görülmeye değer bir başka eski kraliyet ikametgahı ve manastırıdır.

Burayı sadece binanın güzelliği için değil, etraftaki eşsiz manzara için de tercih edebilirsiniz. Serra de Tramuntana’nın çevresindeki manzara, Mallorca’daki en iyi manzaralar arasında.

Charterhouse, sanat ve kültür tarihine sahiptir. Chopin, burada kış aylarında müzik yapan bir kış geçirmiş ve Picasso ve Miro’nun beğenilerinin eserleri ile bir güzel sanat müzesi bünyesinde çalışmıştır.

10.Caló des Moro

Caló des Moro
Caló des Moro

Adanın güneyindeki bu tenha koy, etrafı rüzgârlardan koruyan kayalık yeşil kayalıklarla çevrilidir. Bu, denizi ve kıyıları huzurlu bir yer haline getirir. Burası, Mallorca’da denize girilebilecek yerler arasında 10 numara diyebiliriz. Özellikle yüksek sezonlarda biraz daha sakin yerler arayanlar için en ideal yerdir.

Buradaki sular, en isteksiz yüzücüleri bile yüzmeye iten çarpıcı bir turkuaz rengidir. Plajın kendisi oldukça küçüktür ve kayalara ulaşmak için biraz çaba gerektirir, ancak manzaralar ve kristal sular görülmeye değerdir.

11.Cala Figuera Köyü

Cala Figuera - Mallorca Gezilecek Yerler
Cala Figuera

Bu şirin balıkçı köyü, küçük kasaba çekiciliğini korurken, gezginlere dünyanın ilerleyişini izleyebilecekleri çok sayıda restoran ve kafe sunmaktadır. Balıkçılar günlük avlarla düzenli olarak geri dönerler, böylece her menüden en taze deniz ürünlerini bekleyebileceğinizi bilirsiniz.

Cala Figuera’nın kendine ait bir plajı yokken, liman suları sizi çekebilir veya arabayla kısa bir mesafedeki Cala Santanyi’ye gidebilirsiniz.

Eğer Mallorca’da araçsız geziyorsanız, buraya ulaşmak biraz zor olabilir. Fakat imkansız da değil. Turlar ile de bu balıkçı köyünü görebilirsiniz. Fakat ortalama 30-45 dakika turlar burada durmaktadır. Yani, köyün tam anlamıyla tadını alamayabilirsiniz. Mallorca gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Cala Figuera’yı aracınız varsa, çok rahat görebilirsiniz.

12.Mondragó Tabiat Parkı

Mondrago Tabiat Parkı Mallorca
Mondrago Tabiat Parkı Mallorca

Mallorca’nın en güzel parkları arasında olan Mondrago Tabiat Parkı’nın kıyı rezervi, adada geçirilecek en iyi günlerden birini sunuyor. Sulak alanlar, plajlar, yollar ve keşfedilecek uçurumlarla dolu olan bu parka mutlaka göz atın.

Popüler bir mekan olmasına rağmen, Mondragó Tabiat Parkı hala huzurlu ve Mallorca’nın doğal güzelliğini tam olarak takdir etmenizi sağlıyor.

Mondragó Tabiat Parkı, ılıman iklimin çeşitli mesafelerde ve zorluk derecelerinde patikalarda yürümenize izin verdiği ilkbaharda yürümek için idealdir. Buradaki renkler, yemyeşil yeşil ağaçlar ve görkemli masmavi sulara zıt doğal kayalıklarla etkileyicidir.

13.Alcudia Eski Şehir Bölgesi

Alcudia - Mallorca Gezilecek Yerler
Alcudia Kasabası

Yemyeşil yeşillikler ve çam ormanları ile çevrili Alcudia, Mallorca’nın en doğal kentlerinden biridir. Bu harika korunmuş duvarlı ortaçağ kasabası, aynı zamanda ilginç tarihi eserleri, lezzetli mutfağı ve geleneksel festivalleriyle ünlüdür.

Kasaba denizden uzakta yatıyor ve Orta Çağ’da tehlike arz eden korsanlara karşı korunmak için güçlendirildi. Antik surlardan, sadece Xara ve Palma kapıları ve Sant Ferran Rönesans dönemi kalesi kalır. Alcúdia, ortaçağ sokaklarını ve görkemli Rönesans evlerini sarmalayan kendine özgü bir Eski Dünya ambiyansına sahiptir.

Önemli kiliseler arasında Santa Ana ve Sant Jaume ile 15. yüzyıldan kalma bir Mesih görüntüsüne sahip Sant Crist Barok şapeli sayılabilir. Alcúdia ayrıca, antik bir Roma yerleşimi üzerine inşa edildiğinden, arkeolojik alanlara da sahiptir. Sant Jaume Kilisesi’nin güneyinde Roma evlerinin kalıntıları, bir forum ve bir amfitiyatro bulunmaktadır.

Şehrin dışında çeşitli ilginç turistik yerler bulunur. Kuş izlemekten hoşlananlar için, körfezdeki La Albufera doğal parkı, yıl boyunca iki yüzden fazla kuş türünü kendine çekiyor. Yakındaki popüler bir sahil bölgesi, kumlu plajı, şık sahil şeridi ve restoran manzarasıyla Puerto Alcudia beldesidir.

14.Puerto Portals

Puerta Portals - Mallorca Gezilecek Yerler
Puerta Portals

Mallorca’nın Güneybatı Kıyısındaki bu lüks sahil tesisi, İspanyol kraliyet ailesinin ve diğer belirleyici ziyaretçilerinin favori yerlerinden biridir. Şık yat limanı lüks yatlarla doludur ve modaya uygun kişileri yat kulübüne, şık mağazalara, kafelere ve restoranlara çeker. Pahalı butikleri ve gösterişli arabaları (Ferraris ve Porsches yaygın) kasabada yarışırken görülen Puerto Portals, Monako’daki Monte Carlo’nun daha küçük bir versiyonuna benziyor.

Yakınlarda, Marineland çocuklu aileler için bir cazibe merkezidir. Çocuklar su parkında oynamayı ve yunusları ve deniz aslanı gösterisini izlemeyi severler. Ayrıca yakındaki güzel bir plaja ve bir gurme restoranına sahip olan Mood Beach Club da yakınlardadır.

15.Valldemossa Kasabası

Valdemossa Kasabası
Valdemossa Kasabası

Yukarıda, Valdemossa’nın eşsiz manastırından bahsetmiştik. İşte o manastır bu kasaba içerisinde yer almaktadır.

Bu kasabayı ayrıca yazmak istedik, çünkü bu kasabanın kendisi bir tarihi eserdir. Bu kasabada gezilecek ve görülecek birçok yeri bulabilirsiniz. Ayrıca, Mallorca’daki en popüler yerlerden biridir.

Valdemossa Kasabası

Tramuntana Dağları ve Akdeniz arasındaki pitoresk bir ortamda, tarihi Valldemossa köyü cazibe ile doludur. Dik yaya sokakları ve eski taş cepheli binalar özel bir ortam katmaktadır. Dağlık bölge bereketli bir bitki örtüsüne sahiptir ve yamaçlar plajlara ve koylara inmektedir. Tepenin altındaki kasaba, küçük bir balıkçı köyü gibi hissedebilen Valldemossa Limanı’nın güzel bir limanıdır.

16.Deia Köyü

Deia Köyü - Mallorca Gezilecek Yerler
Deia

Valle de los Naranjos’ta (Portakal Vadisi), Sóller’den yaklaşık 15 kilometre uzakta bulunan bu büyüleyici sanatçıların köyü, tepelerin ve güzel kokulu narenciye tarlalarının çevrelediği bir yamaçta yer almaktadır. Kasabanın şirin taş evlerinde kiremitli çatılar ve kırsal Akdeniz mimarisinin tipik yeşil panjurları vardır.

Ünlü şair Robert Graves pastoral ortamı takdir etti ve uzun yıllar boyunca kasabada yaşadı. Graves’in yaşadığı ev, Ca N’Alluny, şimdi halka açık bir müze. Deià, güzel manzaranın keşfedilmesi için en ideal yerlerden biridir.

Deia’nın tarihi merkezinin ötesinde birkaç değerli turistik mekan bulunmaktadır. Cala Deia, küçük bir plajı ve yüzmek için mükemmel suları olan küçük bir koy. Şaşırtıcı manzaralar ve doğada huzurlu bir kaçış için, şehir dışına Carretera de Valldemossa’daki güzel Monestir de Miramar ve Son Marroig Bahçeleri’ne gidin. Bu pastoral ortamda, bahçeler ziyaretçileri güzel peyzajları, terasları, pavyonları, yaya köprüleri ve pagodaları ile memnun ediyor. Miramar Manastırı, çarpıcı kayalıklara ve kıyı şeridinin masmavi denizine bakan balkonlara sahip çarpıcı bir araziye sahiptir.

Mallorca Gezilecek Yerler

Mallorca gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bu adada gezilecek ve görülecek birçok yer olduğundan yeteri kadar zamanınız olduğundan da emin olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mallorca’yı rahat ve hızlı bir şekilde gezmek istiyorsanız da, araç kiralama şart. Ehliyetleriniz yeni dönem ehliyet ise, Mallorca’da rahatlıkla araç kullanabilirsiniz. Ayrıca, araç kiralama ücretleri de öyle bütçenize sarsacak türden değil.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...