Malmö Gezilecek Yerler | En Turistik 12 Yer

Öresund Köprüsü ile Kopenhag’a bağlı olan Malmö, İsveç‘in üçüncü büyük şehri ve son zamanlarda ülkedeki turist trafiğinin en fazla arttığı şehirlerden biridir.

Tarihi 13. yüzyıla kadar giden bu şehir, her ne kadar modern yapısı ile dikkat çekiyor olsa da, aslında tarih dolu bir şehirdir. 16. yüzyıla kadar ”Danimarka” olan daha sonra İsveç’e katılan bu şehir çok çeşitli nüfusu ile de ünlüdür.

Malmö’de yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabiliyorsunuz. Birbirinden değerli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzeler, şehir parkları, modern mimari yapıları ve tarihi yerleri ile, sıkılmadan 1-2 günününüzü geçirebileceğiniz bir şehir.

Gelelim belli başlı Malmö gezilecek yerler listemize ;

1.Malmö Kalesi

Malmö Kalesi
Malmö Kalesi

Bir zamanlar Danimarka Kalesi olan, ”Malmö Castle” olarak da bilinen bu kale, hem tarih severlerin hem de sanatseverlerin severek gezebileceği turistik noktalardan.

Kale içerisinde, hayvanat bahçesinden akvaryuma, sanat müzesinden şehir ve doğa tarihi müzesine birçok önemli cazibe merkezi bulunuyor.

Önceden Kraliyet Sarayı ve hapishane olan bu kale, her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden önemli noktaları bulunuyor.

Eğer Malmö’de birkaç müzeyi bir arada görmek istiyorsanız, ilk olarak Malmö Kalesi’ne göz atın. Ayrıca burada, kalıcı sergilerin dışında yılın belirli dönemlerinde geçici sergilere de yer verilmektedir.

Sizi 16. yüzyıla götürecek bu kaleyi listenize mutlaka ekleyin deriz. Kaleye şehrin birçok noktasından kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Konum için tıklayın.

2.Lilla Torg

Lilla Torg
Lilla Torg

Lilla Torg, kelime anlamı ”Küçük Meydan” olan şehrin kalbinin attığı yerdir. Bu meydan, hangi sezon olursa olsun her zaman kalabalık ve turistik bir yer olduğu söylenir.

Yaz aylarında biraz yoğun bir turist trafiğine sahip olsa da, turist olarak bir şeyler yapmayı planlıyorsanız, ilk olarak ”Lillla Torg” meydanına uğrayın. Burası, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne kolay bir ulaşım sunduğu gibi, görülmeye değer birkaç turistik yere de ev sahipliği yapmaktadır.

Meydanda birçok teraslı kafeleri ve restoranları bulabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, Malmö’de yeme içme için tercih edilebilecek en iyi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, geleneksel İsveç yemeklerinede suşiye kadar birçok mutfağa ait yemekleri de buradaki mekanlarda bulabilirsiniz.

Eğer koşuşturma içerisine girmek istemez veya biraz daha sakin bir yerde bir şeyler yemek isterseniz de, Rönesans Malmö Hotel’deki Rosen restoran sakin kaliteli yemekler sunar, deneyebilirsiniz.

3.Stortorget

Stortorget - Belediye Binası
Stortorget – Belediye Binası

Malmö’nün bir diğer güzel meydanı olan ”Stortorget” hemen Lilla Torg’un yakınında bulunmakta ve şehirdeki en büyük ve en eski meydandır.

Tarihi 1540 yılına kadar giden bu meydan, daha çok çevresindeki tarihi yapılarıyla dikkat çekmektedir. Şehirdeki büyük idari binaların büyük bir bölümü burada bulunuyor ve bunlar arasında en dikkat çekeni ise, ”Belediye Binası”dır.

Bu Belediye Binası’nın tarihi de meydanın kurulduğu ilk yıllara kadar gitmektedir. Yani şehirdeki en eski binalardan biri.

Bir diğer dikkat çeken hükümet binası ise, Skåne County valisinin 1600’lerden kalma ikamet ettiği binadır. İki sevimli çatı penceresi ve cephesinin merkezinde ince bir üçgen şeklinde olmasıyla meydanda mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Meydanın tam ortasında ise, bu şehri Danimarka’dan geri alan 17. yüzyıl Kralı X Gustav’ın atlı bir heykeli bulunuyor.

4.Kungsparken, Malmö

Kungsparken, Malmö
Kungsparken, Malmö

Kungsparken, kanal tarafından Slottsträdgården’den ayrılmış olan Malmö’nün en eski parkıdır (1869).

Park, üç kıtadan 120 ağaç türü, zarif bir merkezi çeşme ve kanalı takip eden geniş asfalt yollar ile düzenlenmiş ve şehrin en huzurlu noktalarından. Çok turistik bir yer olmadığından dolayı da, kalabalıktan kaçmak için güzel bir yerdir.

Park’ta yapılacak çok fazla turistik aktivite olmasa da görülecek birkaç noktayı bulabiliyorsunuz. Bunlardan çeşmenin hemen yanındaki, 1980’lerde İskandinav mitolojik temasıyla yeniden tasarlanmış olan 19. yüzyıl mağarası (Grottan) bulunuyor ve parkın en popüler yapılarındandır.

5.St. Peter’s Church 

St. Peter's Church 
St. Peter’s Church

Sadece Malmönün değil, İsveç’in en bilindik kiliselerinden biri olan St. Peter’s Church (Aziz Peter Kilisesi), şehirdeki en eski yapı olarak bilinir. Tarihi 14. yüzyıla kadar giden bu kilise, gotik mimarisiyle dikkat çekiyor.

Orta nefeste, yüksek nervürlü tonozlar dar sütunlarla desteklenir ve tüm duvarlar havadar bir atmosfer için beyaza boyanmıştır. Kilisede bir sanat eseri görmek istiyorsanız da, ahşap bir sunak olan ”Yüksek Sunak”a göz atabilirsiniz. Kilisenin dış mimarisi kadar iç mimarisi de oldukça ilgi çekicidir.

Dış duvarlarında kireçtaşı görüntüleri ve tavanında orijinal freskleri bulunan 15. yüzyıldan kalma kulenin kuzeyindeki Krämarekapellet (Tüccarlar Şapeli) için de en azından 10-15 dakikanızı ayırın. Kilisenin bu güzel bölümünü de seveceksiniz.

6.Öresund Köprüsü

Öresund Köprüsü
Öresund Köprüsü

İsveç’e kadar gidip de bir mimari şaheseri olan, Malmö’den kolayca ulaşabileceğiniz ”Öresund Köprüsü”nü görmeden de olmaz.

İsveç ile Danimarka arasındaki bu köprü, Avrupa’daki en uzun kombine demiryolu ve karayolu köprüsü olarak bilinmektedir.

Malmö’nün şehir merkezine arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan bu köprü, 1999 yılında açılmış. Köprünün ün kazanmasındaki en büyük pay ise ”The Bridge” adlı diziye aittir.

İlk olarak köprü Peberholm adasına oradanda Kopenhag’a erişim sağlamaktadır. Eğer Kopenhag‘da gitme gibi bir niyetiniz varsa, bu köprüyü kullanabileceğinizi unutmayın.

7.Södergatan

Södergatan
Södergatan

Malmö’nün en eski iki caddesinden biri olan ”Södergatan” (Güney Caddesi) 1978 yılında şehrin ilk yaya caddesi haline gelmiş.

Malmö’de alışveriş için bir planınız varsa, buradaki pahalı mağazalara göz atabilirsiniz. Burası, uluslararası cadde markaları ve Åhléns City gibi klasik İsveç mağazalarını bulabileceğiniz en güzel caddedir.

Bu caddede bulunan en eski bina ise, 16. yüzyıldan kalma Flensburgska Huset’tir. Beyaz taş ve kırmızı tuğla katmanlarıyla çok rahat bir şekilde diğer binalardan ayırt edebiliyorsunuz.

Fakat caddenin en ünlü yeri ise, 1985 yılında kurulan bir davul uzmanının önderlik ettiği bir müzisyen geçit töreninin soyut bir heykeli olan ”Optimistorkestern” (İyimser Orkestra) adlı heykeller grubudur. Sırf bu heykelleri görmek için bu caddeyi ziyaret yüzlerce turistin yaptığı gibi, siz de bu orkestra ekibiyle birkaç fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

8.Turning Torso

Turning Torso - Malmö Gezilecek Yerler Blog
Turning Torso

Malmö gibi modern mimarinin en canlı olduğu şehirlerde bir de gökdelen görmeden olmaz.

Malmö Merkez İstasyonu’na ortalama 2.5 km uzaklıkta olan bu binaya, tren istasyonundan yürüyerek gidilebileceği söylenir. Siz onlara aldırış etmeyin. Tren istasyonundan bu gökdelenin bulunduğu yere gitmek yaklaşık 45-50 dakikanınızı alıyor. Bu yüzden, otobüse veya taksiye atlayın.

Bina, 190 metre yükseklikte ve ofis ve konut olarak hizmet vermektedir. 2005 yılında açılmış olan bu modern bina, bükümlü mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Çok fazla albenisi olmasa da, şehir merkezine yakın bir konumda (2 km) bulunduğundan göz atabileceğiniz bir yapı.

Santiago Calatrava tarafından tasarlanmış olan bina, İskandinavya’daki en yüksek gökdelen olması bakımından önemlidir. Ziyaretçiye açık olmasa da, sırf dışarıdan birkaç fotoğraf çekmek için gidilecek bir yer.

9.Pildammsparken

Pildammsparken
Pildammsparken

Malmö’nün en güzel parklarından biri olan ”Pildammsparken” şehir merkezinin güneyinde 45 hektarlık bir alanda bulunuyor.

Baltık Denizi çevresindeki ulusların sanatını, kültürünü ve endüstrisini gösteren 1914 Baltık Sergisi için tasarlanmış olan bu park, önceden şehrin su rezervlerinin bulunduğu yermiş.

Günümüzde Konserler ve festivaller için de kullanılan bu park, su kulesi ve Neoklasik tarzdaki Margareta Köşk’ü ile ünlüdür.

Şehirdeki en turistik parklardan biri olan Pildammsparken’e de zamanınız varsa mutlaka göz atın.

10.Moderna Museet Malmö

Moderna Museet Malmö
Moderna Museet Malmö

Aziz Peter Kilisesi’ne 7 dakika yürüme mesafesinde (Konum için tıklayın) bulunan bu müzenin bir benzeri Stockholm‘de de bulunmaktadır.

Modernizm Müzesi (Moderna Museet), 2009 yılında açılmış devlete ait bir müzedir. Ayrıca müze kurs ve seminerler de düzenlemektedir.

Eskiden çarpıcı yeni turuncu-kırmızı eke sahip bir elektrik santrali olan bina, modern ve çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Film, fotoğrafçılık, tasarım ve resimleri içeren bu müzeye girişler ücretsiz. Sırf bu yüzden bile göz atabilirsiniz 🙂

Müzenin bir de kafesi bulunmaktadır. Bir şeyler yemek veya içmek isterseniz, fiyatların şehrin geneline göre biraz daha uygundur.

Web sitesi ; https://www.modernamuseet.se/malmo/en/

11.Folkets Park

Folkets Park
Folkets Park

Halk Parkı olarak da bilinen Folkets Park, daha çok küçük çocuklu ailelerin favori yerlerinden biri olsa da, yetişkinlerin de eğlenebileceği bir yerdir.

Hem İsveç halkının hem de turistlerin favori destinasyonlarından biri olarak bilinen bu park, şehirdeki gerçekleşen etkinliklerin ve festivallerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla da ünlüdür.

Parkta görebileceğiniz bazı noktalar, göletler ile yeşil bir alan, popüler bir çocuk oyun alanı, minyatür golf ve kaykay için bir yarım borudan oluşmaktadır.

Kış aylarında parktaki yüzme havuzu buz pateni alanına dönüştürülüyor. Yani, hem yazın hem de kışın uğrayabileceğiniz bir park.

1906 yılında beri hizmet vermekte olan bu park, yaz aylarında, film gösterimleri, fuar gezintileri ve macera oyun alanlarıyla ilgi görmektedir. Ayrıca şehri ziyaret edeceğiniz tarihler için yaklaşan etkinlikler takvimini de mutlaka bir göz atın. Malmö’yü ziyaret edeceğiniz zamanda bir festivale denk gelme ihtimalinizde oldukça yüksek. Özellikle yaz aylarında bu şehri ziyaret ediyorsanız.

12.Gamla Staden – Eski Şehir

Gamla Staden - Eski Şehir
Gamla Staden – Eski Şehir

Malmö’nün tarihi şehir merkezi olarak da bilinen ”Gamla Staden” birbirinden güzel ve eski binalarıyla turistlerin favori adreslerinden biri olarak biliniyor.

Bu bölgedeki bazı turistik noktalardan yukarıda bahsetmiştik. Fakat zamanınız varsa bu bölgeyi baştan aşağı gezin. Bölge, şehirdeki önemli yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmaktadır.

Arnavut kaldırımlı sokakları, şirin kafeleri, hoş restoranları, müzeleri, alışveriş alanları ve tarihi meydanları ile eşsiz bir deneyim sunan tarihi şehir merkezi için en azından yarım gününüzü ayırın. Eğer Malmö’ye günübirlik bir gezi düzenliyorsanız, gezinize ilk olarak bu bölgeden başlayın deriz.

Malmö’de daha yapılacak ve görülecek birbirinden güzel turistik noktaları bulabilirsiniz. Fakat bu şehir için genellikle 1-2 gün zaman ayırmayı planlıyorsanız, listedeki 12 yer sanıyoruz yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...