Manchester Gezi Rehberi

İngiltere’nin en kötü ve en anlaşılması zor aksanına sahip, ”Bus” kelimesine ”Boss” diyen, ”I was Sitting On Bus (Boss – Patron) diyince yanlış anlaşılmalara sebep olan İngiltere’deki en ilginç aksanına sahip insanlarıyla, Manchester takımıyla nam salmış, güzel bir şehir.
Manchester gezilecek yerler ise, daha çok tarihi ve kayda değer caddeleri, meydanları ve mekanlardan oluşuyor.

Bu şehirde gezilecek yer yok diyenlere, siz aldırmayın. Manchester bir İngiliz şehri, elbetteki tarihi ve turistik yerlerin en fazlasına ev sahipliği yapacaktır.

Bunun yanında Manchester’da yapılacak şeyler de oldukça fazla. Bu şehir, İngiliz kızlarının ve 18-19 yaş İngiliz gençlerinin en çılgın olarak yetiştiği şehir. Kuala Lumpur’da 3-4 yıl boyunca hostel işlettiğim zamanlarda, ziyaretçilerin büyük bir bölümü İngiliz’di. Buna istinaden, İngilizler konusunda sarraf olacak düzeydeyim diyebilirim 🙂 Bunu söylememde ki neden ise, eğer İngiltere’de gerçek bir İngiliz parti deneyimi yaşamak istiyorsanız, Manchester bunun için en güzel adreslerden.

Manchester Gezilecek Yerler Listesi

Manchester Gezilecek Yerler Listesi

Manchester’da görülecek yerler bakımından popüler olan yerlerin hemen hemen hepsi ücretsizdir. Yani, gezilecek yerler için özel bir bütçe ayırmanıza da gerek yok. Sadece birkaç yer için giriş ücreti ödüyorsunuz.

1.Manchester Müzesi

Manchester Müzesi - Manchester Gezilecek Yerler
Manchester Müzesi

Artık her gidilen şehirde o şehrin isminin olduğu müzeyi görmek bir adet olmuştur. Bu yüzden de, bu şehirde ilk olarak göz atabileceğiniz yerlerden biri Manchester Müzesi diyebilirim.

Müzelerle aranız yoksa, bu müzeyi es geçebilirsiniz. Çünkü bu müzeye girişler ücretli. Yok illa bu müzeyi de görmek istiyorum diyorsanız müze hakkında birazcık bilgi verelim;

Bu müze, dünyanın dört bir yanından getirilmiş 4.5 milyonu aşkın eseriyle, ziyaretçilerine eşsiz bir şölen sunuyor.

Manchester Müzesi, ülkenin Ülkenin en büyük üniversite müzesi olarak da bilinir.

Müzenin bulunduğu bina gotik tarzda inşa edilmiş, yani pek dikkat çekici değil. Fakat, müze içerisinde bulunan eserler takdire şayan.

Müze içerisinde bulunan eserler arkeoloji ve doğal tarihin en iyi eserleri arasında. Bunun yanı sıra, fosiller, antik dünya ve dünya kültürü gibi çeşitli konulara odaklanan bir galeriyi de bu müze içerisinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, canlı sürüngenler ve amfibiler topluluğu ve dünyadaki nadir kurbağaların bazılarına ev sahipliği yapan bu müzenin en önemli eseri ise, T.Rex’i Stan adı verilen çok iyi bir şekilde günümüze kadar korunmuş olan Dinazor İskeletidir.

2.John Rylands Kütüphanesi

John Rylands Kütüphanesi Manchester
John Rylands Kütüphanesi – İngiltere’deki en güzel kütüphanelerden biridir.

Manchester’a kadar gitmişim, kütüphaneye mi gideyim demeyin. Burası, bizim o kütüphanelere benzemiyor. Sırf dış mimarisi için bile bu yapıyı görmeye gidilir.

1900 yılında açılmış olan bu kütüphanenin dış cephesi, İngiltere’deki en iyi gotik tarzda yapılmış mimariye sahip.

Muhteşem mimari kubbeli tavanlara, yumuşak aydınlatmaya ve süslü kemerlere sahip olan bu kütüphaneyi, Manchester’ın gezilecek yerleri arasında güzel bir yere sahip diyebilirim.

Turistlerin de favori yerlerinden biri olan bu kütüphanenin içerisine girebilir, ortaçağ el yazmalarına göz atabilir veya çok önemli şahsiyetler tarafından yazılmış kişisel mektuplara göz atabilirsiniz.

Burası, Manchester’ın o büyük karmaşasından kaçıp, sessiz, sakin bir yerde huzuru bulabileceğiniz en güzel yer. Burayı dinlenmek için bile ziyaret edebilirsiniz, çünkü kütüphane şehrin ortasında bulunuyor.

3.Manchester Sanat Galerisi

Manchester Sanat Galerisi
Manchester Sanat Galerisi

Manchester Müzesi’ne giriş ücreti ödemek istemeyen, yine sanat eserleri görmek isteyenlerin Manchester’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bu sanat galerisi, 1823 yılından beri şehir merkezinin tam ortasında yer alan bir binada hizmet vermekte.

Galeri, yüzyıllara yayılmış yerel ve uluslararası eserlere ev sahipliği yapmakta.

Burada Gainsborough, Turner ve Pissarro gibi sanatçıların resimlerini bulacaksınız. Merak etmeyin ben de koleksiyona göz atana kadar bu şahsiyetlerin kim olduğunu bilmiyordum. Eserlerinin altında birkaç bilgi bulup okuyabilirsiniz.

Ayrıca galeride seramikten metal işçiliğine ve ev eşyalarına kadar el sanatları koleksiyonlarının yanı sıra 1600 yılından günümüze giyim ve aksesuarları da bu galeride görebiliyorsunuz.

Bu galeri için tur paketleri almanıza gerek yok. Ne kadar iyi İngilizce bilseniz de Manchester aksanına sahip bu rehberlerin İngilizce konuşup konuşmadıklarını bile anlayamayabilirsiniz 🙂

4.Manchester Belediye Binası

Manchester Belediye Binası
Manchester Belediye Binası

Her şehrin bir belediye binası olduğu gibi, bu şehrin de güzel ve eski bir belediye binası var.

1877 yılından kalma bu gotik bina, Manchester’in en güzel tarihi yapıları arasında.

Binanın 85 metre uzunluğunda bir de saat kulesi bulunuyor.

Altın rengi yaldızlı kemerli tavanlar ve güzel spiral merdivenler ile muhteşem iç mekana sahip bu binayı listenize ekleyin derim.

5.Bilim ve Endüstri Müzesi

Bilim ve Endüstri Müzesi Manchester
Bilim ve Endüstri Müzesi

Manchester ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir diğer güzel müze ise, Bilim ve Endüstri Müzesi’dir.

Manchester, tarihinde bilim ve teknoloji alanlarında önemli rol oynamış. Bu müzede, şehrin bu katkısını gözler önüne seriyor.

Ulaşım, güç ve bilgisayar gibi alanlarda birçok sergiyi bu müzede görebiliyorsunuz.

Ayrıca müzede, son 300 yıl içerisinde kullanılmış olan, orjinal makinelerin gösterlerini de seyredebiliyorsunuz.

Müze, bilimsel deneyler, sanal gerçeklik kabinleri ve oyunlar dahil olmak üzere hem çocuklar hem de yetişkinler için uygun birçok uygulamalı aktiviteleri barındırıyor. Bu yüzden, çocuklarınız ile Manchester’ı ziyaret ediyorsanız, bu müze kaçmaz.

6.Old Trafford

Manchester Gezilecek Yerler Listesi
Manchester Gezilecek Yerler Listesi

Manchester’a kadar gidip de, Old Trafford’a uğramıyorsanız, ya futbolu sevmiyorsunuz, yada futboldan anlamıyorsunuz 🙂

1910’dan beri Manchester United FC’ye ev sahipliği yapan stadyum, ülkenin en büyüğü ve en ikoniklerinden biridir.

Futbol sahası, sahne arkası ve otel bünyesindeki müzede benzersiz bir deneyim için bir tur rezervasyonu yapın. Yada turları boşverin, kendiniz şöyle içeriye bir göz atın. O da olmadı, paranız cebinden taşıyorsa, gezinizi Manchester’ın bir maçına denk getirin.

Stadyum ve futbol kulübünün tarihi hakkında bilgi edinin ve Bobby Charlton ve George Best gibi futbol efsanelerini hakkında bilgiler edinin.

Resmi ürünler için Manchester United mağazasına uğrayın ya da Red Café’de yemek için lezzetli bir şeyler alın. T-shirtler akıl almaz pahalı olsa da, paraya acımıyorsanız, Liverpool yerine Manchester diyorsanız, alın bir T-shirt gitsin.

7.Chinatown

Chinatown Manchester
Chinatown

Yine mi Chinatown demeyin 🙂 Eğer turistseniz, Chinatown’lar sizin gezilecek yerler listenizde olmalı.

Çeşitli restoranlara, mağazalara ve süpermarketlere ev sahipliği yapan Chinatown, ucuz yemekleri bulabileceğiniz en güzel adreslerden.

Otantik Szechuan mutfağı için, bir dükkanın bodrum katında bulunan, bölgedeki en iyi restoranlardan biri olan Red Chilli’yi deneyin. Yemek seçen biri olsanız dahi buraya bayılacaksınız.

8.Royal Exchange Kompleksi

Royal Exchange Kompleksi Manchester Gezilecek Yerler
Royal Exchange Kompleksi içerisinde bulunan Tiyatro Salonu – royalexchange.co.uk

Burası Kraliyet Borsası değil 🙂 her ne kadar Türkçe karşılığı Kraliyet Borsası veya benzeri şeyler olsa da, burası bünyesinde tiyatro ve alışveriş merkezi bulunan kentin en popüler eğlence komplekslerinden biri.

Kompleksin bulunduğu bina, 1921 yılında kurulmuş ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sapasağlam kurtulmuş nadir yapılardan.

Buraya, çocuksuz gidilmiyor diye bir algı oluşmuş. Çünkü içeri girer girmez, sağda solda koşuşturan çocukları görüyorsunuz. Fakat, burası en iyi tiyatro gösterilerini izleyebileceğiniz bir yer olarak da biliniyor. Ortalama 30 pounda bir gösteri izlemek mümkün. Fakat biz pahalı diye es geçtik, siz de içeri bir göz atıp çıkabilirsiniz.

Kompleks içerisinde, eğlence sonrasında oturup dinlenebileceğiniz veya bir şeyler yiyebileceğiniz restoranları da bulabilirsiniz. Yani Manchester gezilecek yerler listeniz için güzel bir yer.

9.Castlefield

Castlefield Manchester Gezilecek Yerler
Castlefield

Bir “Kentsel Miras Parkı” olarak adlandırılan Castlefield, Manchester’ı keşfetmek için mükemmel bir yerdir ve eski kanallar boyunca veya yeniden inşa edilmiş Roma Kalesi boyunca sevgiyle restore edilmiş Viktorya dönemine ait evlerin arasında yürüyüş yapmak paha biçilemez.

Burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de, güzel instagram fotoğraf kareleri yakalamaktır. Bölge, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerler ile dolu.

1761’de Worsley’deki maden ocaklarından Manchester’a kömür taşımak ve restore edilmiş ofislere, mağazalara, otellere ve restoranlara dönüştürülen pek çok eski depoya bakmak için inşa edilen Bridgewater Kanalı’nı keşfettiğinizden emin olun.

Burada görebileceğiniz diğer kayda değer yerler ise, çağdaş sanat sergileri ile Castlefield Sanat Galerisi ve Halle Orkestrası ve birinci sınıf konserlere ev sahipliği yapan Bridgewater Salonu’dur.

10.Manchester Katedrali

Manchester Katedrali
Manchester Katedrali

İngiltere’ye veya Manchester’a kadar gidip de bir katedral görmeden de olmaz.

Tarihi 1422 yılına kadar giden bu dini yapı, katedral statüsüne 1847’te geçmiş. Günümüzde katedralin en dikkat çeken yerleri 1486 ve 1508 yılları arasında inşa edilmiş.

Aziz John Şapeli, Manchester Alayı kilisesidir ve küçük Leydi Şapeli, 1440 yılından kalma ahşap bir ekrana sahiptir.

Bu zamana kadar gördüğünüz birçok katedrale benziyor olsa da, şehrin silüetini yansıttığı için bir göz atmaya değer.

11.Halkın Tarihi Müzesi

Halkın Tarihi Müzesi Manchester
Halkın Tarihi Müzesi Manchester – planetfulloflove.com

Manchester’da gezilecek bir diğer güzel müze ise, People’s History Museum – Halkın Tarihi Müzesi’dir.

Birleşik Krallık’taki çalışan insanların tarihini toplayan ve kutlayan, Halkın Tarihi Müzesi ülkedeki türünün tek örneği.

Müze, eski bir endüstriyel binada, demokrasiyi ve İngiltere’deki sıradan insanları keşfetmesi için mükemmel bir ortam sunuyor.

Buradaki koleksiyonlar, ev ve iş yerinin etrafındaki eşyaların yanı sıra eğlence ve dinlence amaçlı ilgi alanlarına sahiptir.

Burada, oy hakkı kazanma hareketi, sendikacılık, refah ve futbol kültürü dahil, birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Müze aynı zamanda el sanatları atölyelerinden birebir görüşmelere kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak İngiliz yaşamını öğrenmenin interaktif bir yolunu sunuyor. Halkın Tarihi Müzesi, 1800’lerden beri günlük İngiliz vatandaşlarının yaşamları hakkında benzersiz ve bilgilendirici bir bakış açısı sunmakta, görmeye değer.

12.Heaton Park

Heaton Park Manchester Gezilecek Yerler
Heaton Park

Manchester’da görülmeye değer yerler arasında olan bu park, 600 metre dönümlük alanı ile Avrupa’nın en büyük yeşil alanıdır.

Park, doğanın keyfini çıkarmak, güzel bir yürüyüş yapmak veya çimlerde oturup dinlenebileceğiniz şehrin en turistik yerlerinden biridir.

Parkın 1789’dan kalma orijinal ahırlar etrafında inşa edilmiş Hayvan Merkezini ziyaret edin. Burada keçi, eşek, alpaka, domuz ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Hazlitt Wood’da saklı olan pitoresk Hazlitt Wood Pond’u bulun. 20. yüzyılın başlarından kalma tarihi bir tramvay ile Heaton Park Tramvayına doğru bir gezintiye çıkın.

Orta çağlardan beri bu sitede duran görkemli bir ev olan Heaton Hall’u ziyaret etmeden de parktan ayrılmayın.

Bunların dışında, parkta daha yapılacak birçok aktiviteyi bulabilirsiniz. Burası aile dostu bir park. Çocuklarınız ile Manchester’ı ziyaret ediyorsanız, mutlaka bu parka göz atın.

13.Fletcher Moss Botanik Bahçesi

Fletcher Moss Botanik Bahçesi Manchester
Fletcher Moss Botanik Bahçesi

Manchester’da gezilecek en güzel yerler arasında olan bu botanik bahçesi, çiçekleri, bitkileri, yeşilliği seven her turistin severek zaman geçirdiği yerlerden.

1919’da açılan Fletcher Moss Botanik Bahçesi, doğada harika bir gün geçirmek için çeşitli aktiviteler sunmaktadır.

Botanik bahçesi, taş döşeli bahçe, gölet, süs bahçeleri ve ağaçlık bahçelerine sahiptir.

Bahçe aynı zamanda bir doğa rezervine ev sahipliği yapmakta ve güzel bitkilerin arasında yaban hayatı bulmak için hoş bir yerdir.

14.Kuzey Mahallesi – Northern Quarter

Manchester Gezilecek Yerler
Kuzey Mahallesi

Manchester gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Kuzey Mahallesi’dir.

Manchester’ın alternatif ve bohem başkentidir ve bağımsız işletmeler, butikler ve kafelerle dolu güzel ve eğlenceli bir yerdir.

Kuzey Mahallesi, bir zamanlar alışveriş merkezi olan ve bugün alternatif giysiler ve biblolar için çarşı olarak kullanılan Affleck’in Sarayına ev sahipliği yapan bir alışveriş cennetidir.

Bu mahallenin en güzel zamanı da akşamlarıdır. Burada, hava karardıktan sonra başka bir hayat başlamaktadır. Birbirinden güzel caz barlar ve gece kulüpleriyle eşsiz bir Manchester gece hayatı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Klasik ve çağdaş vinil için ünlü Piccadilly Records adlı mekanı ziyaret ettiğinizden de emin olun.


Booking.com

Manchester Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ?

Gezilecek yerlerin listesini yaptınız, nerede konaklayacağınızı biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz 4 bölge bulunuyor. Bunlar ; Manchester şehir merkezi bölgesi, Salford ve Northern Quarter – Kuzey Mahallesi.

Manchester Gezilecek Yerler

  • Bu şehirdeki turistik yerlere yakın olup, şehirde görülecek yerleri çok rahat ve hızlı bir şekilde aradan çıkarmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en ideal bölge, Manchester şehir merkezi bölgesidir. Fakat, bu bölge biraz pahalı. Bu yüzden bu bölgede konaklama birimi ararken çıtanızı biraz düşürmenizde yarar var. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.
  • Şehirdeki en bütçeli konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge ise, Salford Bölgesi‘dir. Burası, bütçeli seyahat edenlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Ayrıca, birkaç lüks oteli de bu bölgede bulabiliyorsunuz. Bu bölgeden şehirdeki gezilecek yerlere de çok rahat ve kolay bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Bu bölgedeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Son olarak, gece hayatı için bir planınız varsa, Kuzey Mahallesi bölgesinde bulunan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Buradan Manchester’da gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere toplu taşıma araçlarıyla ile çok hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün. Ayrıca, şehirdeki en iyi gece hayatını deneyimleyebileceğiniz adreste burasıdır. Bu bölgede bulunan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Manchester Gezilecek Yerler

Manchester gezilecek yerler listesine ek olarak birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, bunların hepsini tek tek görmek en az 3 gününüzü alacaktır. Bu yüzden 2 günlük bir gezi için bu listedeki gezilecek yerleri bitirebilirseniz, güzel bir Manchester gezisi yapmış olursunuz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...