Marakeş Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Modern dünyanın ortaçağ ile çatıştığı bir şehir olan Marakeş, Fas‘ın en ünlü ve en turistik şehirlerinden biri. Güzel camilere, saraylara, bahçelere, ünlü Jemaa el Fna Meydanı ve pazarına ev sahipliği yapan bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak çok şey var.
Marakeş gezilecek yerler listesi genellikle tarihi yapılardan ve pazarlardan oluşuyor olsa da, bu şehir bundan çok daha fazlasıdır.

Kentin eski şehri olan Medine, her ne kadar, Marakeş’in eski yüzü olsa da, bu şehirde Fransız hissi uyandıran Avrupai mahalleler de bulunmaktadır.

Bir tarafta çölde deveye binilirken, diğer tarafta modern binalar arasında dolaşabilirsiniz. Burası, eski ve yeninin harmanlaşmış en güzel örneklerindendir.

Marakeş Gezilecek Yerler Listesi 

Marakeş’te gezip görebileceğiniz yerlerin büyük bir bölümü Eski Şehir Bölgesi’nde yani, Medine tarafında bulunmaktadır. Bu yüzden de, Marakeş gezinize başlangıç noktası olarak Mediye’yi seçebilirsiniz.

Marakeş’te Nerede Kalmalı ?

Medina Bölgesi ; Şehirdeki en merkezi, en çok tercih edilen ve şehirdeki turistik yerlere ulaşım bakımından en ideal olan bölgedir. Eğer, Marakeş’in merkezinde güvenli bir yerde konaklayayım diyorsanız, Medina’nın dışına pek çıkmanıza da gerek yok. Aradığınız hemen hemen her şeyi burada bulabilirsiniz. Bölgedeki Oteller!

1.Ali Bin Yusuf Medresesi

Ali Bin Yusuf Medresesi
Ali Bin Yusuf Medresesi

Marakeş’in en turistik yerleri arasında olan Ali Bin Yusuf Medresesi (Ben Youssef Madrasa), geçmiş eğitimin tarihsel temsili olarak durmaktadır.

Eskiden Kuzey Afrika’nın en büyük özel Kuran Okulu olan bu medrese, İslam hukukunun öğretilmesine adanmış ve 14. yüzyıldan beri burada bulunmaktadır.

100’den fazla küçük penceresiz odaları olan bu medresede, büyük avludan zengin bir şekilde dekore edilmiş dua salonlarına kadar büyüleyici mimariye göz atabilirsiniz.

Günümüzde, turistlerin en çok beğendiği yerlerden biri olan Ali Bin Yusuf Medresesi, Marakeş’te kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

2.Jemaa el-Fnaa Meydanı

Jemaa el-Fnaa Meydanı Marakeş
Jemaa el-Fnaa Meydanı

Marakeş’in kalbinin attığı yer olarak bilinen Jemaa el-Fnaa Meydanı, kına dövmesi sanatçılarıyla ünlüdür.

Gündüzleri birçok sokak sanatçısının bulunduğu bu meydan, geceleri geleneksel kuzu yemeklerine sahip birçok tezgah bulunmaktadır.

Marakeş’in gerçek kültürünü öğrenebileceğini bu meydan, turistlerin en fazla olduğu yerlerden bir tanesi. Biraz kalabalık ve bunaltıcı olabiliyor olsa da, Marakeş’te görülecek yerler arasında oldukça popülerdir.

3.Majorelle Bahçesi

Majorelle Bahçesi Marakeş
Majorelle Bahçesi

Marakeş’in en güzel yerleri arasında olan bu Majorelle Bahçesi, bu büyülü bahçeye tutkusu ve yaratıcılığını 40 yıl boyunca harcayan Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından tasarlanmıştır.

Büyüleyici küçük parkurlar, sakin akarsu ve 300’den fazla etkileyici bitki türü ile tamamlanan Majorelle Bahçesi, şehrin bunaltıcı havasından ve kalabalığından kaçmak için en ideal yerlerden biridir.

4.Koutoubia Camii

Koutoubia Camii Marakeş
Koutoubia Camii

Marakeş’teki en büyük cami olan Koutoubia sadece manevi bir merkez değil aynı zamanda uluslararası mimarlık için de bir referans noktasıdır.

İspanya ve Rabat’taki binalar için trend belirleyen, güzel 12. yüzyıl minaresi, karakteristik kemerli ve sert oranlara sahip, süslemeli bir mimarlık örneğidir.

Bu caminin bir ilginç yanı da, müslüman olmayanların camiye girilmesine izin verilmiyor oluşudur.

5.Bahia Sarayı

Bahia Sarayı Marakeş
Bahia Sarayı

Fas tarzının özünü yakalamak için 19. yüzyılda inşa edilmiş olan Bahia Sarayı, Marakeş’in en güzel yapılarından.

Tavanlarından itibaren süslü dekorasyon parçalarını görebileceğiniz bu saraya öğle sıcağında gidin. Hem sıcaktan kaçmış olursunuz hem de öğle sıcağında bir şeyler yapmış olursunuz.

6.Saadian Mezarları

Saadian Mezarları Marakeş Gezilecek Yerler Listesi
Saadian Mezarları

Bu mezarlar, birçok hükümdar ve Saadi hanedanının üyeleri için son dinlenme yeri olarak hazırlandı. Tarih açısından zengin olan Saadian mezarları, yüzyıllarca mühürlendikten sonra 1917’de yeniden keşfedilmiş.

Parlak çiniler, Arap hat sanatı ve karmaşık oymalar ile görkemli bir şekilde dekore edilmiş olan Saadian Sultan Ahmed el Mansur Eddahbi mezarı için hiçbir masraftan kaçınılmamış.

Marakeş’in hemen dışındaki bu mezarları da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin deriz.

7.Tanneries 

Tanneries (Tabakhaneler) Marakeş
Tanneries

Medine Bölgesi’nin doğu tarafında bulunan tabakhanelerden mutlaka bir tanesine göz atın. Eski Şehir Bölgesi olan Medine’de gezerken ağır bir kokuya yaklaştıysanız, tabakhaneye de yaklaştınız demektir. Zaten turist olduğunuz bari şekilde anlaşıldığından, sizi yolda çağıracaklardır.

Çantalardan elbiselere kadar her şey burada bulunur ve bunların nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Modern fabrikalara alternatif sunan tabakhaneler her turistin sevebileceği yerlerden.


Booking.com

8.Marakeş Fotoğraf Evi

Marakeş Fotoğraf Evi
Marakeş Fotoğraf Evi

Marakeş’te görülecek en güzel yerlerden biri de, Medine’nin doğusunda, Fas tarihini belgeleyen birçok sergiye ev sahipliği yapan 3 katlı bir bina olan, bu fotoğraf evidir.

Burada, 100 yıl öncesinde Marakeş’in aynı şekilde kalmış yerlerini görebileceğiniz fotoğraflar bulunuyor.

Bir tür müze olan bu müzeye Marakeş ve çevresinin görsel tarihine göz atmak için gidebileceğiniz yerlerden. Ayrıca çatı katında bulunan kafede de bir şeyler yiyip içebiliyorsunuz.

9.El Badi Sarayı

El Badi Sarayı Marakeş
El Badi Sarayı

Bir zamanlar Marakeş’in en güzel saraylarından bir tanesi olan El Badi Sarayı, günümüzde geniş bir kalıntı koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Merkezde büyük bir havuz bulunurken, Medine’nin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz saray kuleleri de bulunuyor. Buradan, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Günümüzde birbirinden güzel mozaiklere de ev sahipliği yapan bu kompleks, kalıntılardan çok daha fazlasıdır.

10.Marakeş Müzesi

Marakeş Müzesi - Marakeş Gezilecek Yerler
Marakeş Müzesi

Bu müze, Fas Abdelaziz Savunma Bakanı olan Mehdi Mnebhi’nin eski evi olan Dar Menebhi Sarayı’nda bulunuyor.

Müzeden çok saray dikkat çekmektedir. Saray, 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş ve klasik Endülüs mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Binanın öne çıkan özelliklerinden biri veranda ve geleneksel avlunun etrafındaki odalardır. Bu odalarda genel olarak silahlar, çömlekler ve diğer geleneksel Fas objelerinden oluşan müze koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Dilerseniz sarayın hamamına girebilir veya geçici sergilerden de birini ziyaret edebiliyorsunuz.

11.Almoravid Koubba

Almoravid Koubba Marakeş
Almoravid Koubba

Marakeş’in en dikkat çeken yerlerinden biri olan Almoravid Koubba, 1117 yılında inşa edilmiş oldukça eski bir bina. Bir abdesthane olarak da kullanılmış olan Almoravid Caminin bir parçasıymış.

Bugün bu binanın önemi sadece tarihi değil; üslubunun Fas mimarisi üzerinde de büyük etkisi oldu. Avuç içi, çam kozalakları ve ağaç yaprakları gibi kubbenin dekoratif unsurlarının bolluğu özellikle önemlidir. Her ne kadar kalıntılardan ibaret olsa da, Marakeş’in turistik yerleri arasında oldukça önemli ve görülmeye değerdir.

12.Bab Agnaou

Bab Agnaou Marakeş Gezilecek Yerler
Bab Agnaou

12.yüzyılda, Fas’ın Almohad Hanedanlığı tarafından yönetildiği zamanda inşa edilmiş olan Bab Agnaou, şehirdeki en güzel ve en önemli kapılardan biridir.

Bu kapı kentin ana girişi olarak bilinse de, burası hiçbir zaman şehrin kapısı olmamış ve bunun yerine Bab Er Robb kapısı, şehre resmi giriş kapısı olarak kullanılmış.

Bab Agnaou’da öyle çok ilginizi çekebilecek bir şey yok. Fakat, Marakeş’te yeteri kadar zamanınız varsa, bu kapı da görülmeye değer yerlerden biri. Ayrıca Bab Agnaou, Kraliyet Sarayı ve Saadien Mezarları gibi yerlere ulaşım için de kullanılmaktadır. Yani özellikle görmeseniz de, Kraliyet Sarayı’na giderken buradan geçebilirsiniz.

13.Menara Bahçeleri

Menara Bahçeleri Marakeş
Menara Bahçeleri

Menara ismi, bir deniz feneri anlamına geliyor olsa da, bahçelerde bir deniz feneri bulunmamaktadır. Fakat, yüksek olan bir yer de Menara olarak bilindiğinden dolayı bu bahçelerin ismi, Menara olarak biliniyor.

Saadi hanedanlığı tarafından 16. yüzyılda inşa edilmiş olan bu bahçeler, Faslı Abderrahmane sultanı tarafından da 1869 yılında restore edilerek günümüzdeki halini almış.

Köşk ve yapay bir göl meyve bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili. Havzanın amacı ise, çevredeki bahçeleri ve meyve bahçelerini, kanat adı verilen sofistike bir yeraltı kanal sistemi kullanarak sulamaktı.

Marakeş’e yaklaşık 30 km mesafedeki dağlardan su taşıyan eski bir hidrolik sistem sayesinde havza su ile beslenmektedir.

14.Semmarine Pazarı

Semmarine Pazarı Marakeş Gezilecek Yerler
Semmarine Pazarı

Marakeş Pazarları, şehirde gezip görülecek en güzel yerlerden. Fakat, Semmarine Pazarı bu pazarlar arasında en ünlüsü ve en çok tercih edileni.

Bu labirent mağazasında kilim, biblo ve tüm şekil ve büyüklükteki çanak çömlekler sunulmaktadır. Labirent gibi bir pazar olan Semmarine de çok çabuk kaybolabiliyorsunuz. Ancak, kaybolduğunuzda doğru yolu bulmak da çok kolay olmuyor. Bu yüzden, nereye girdiğinize dikkat edin.

Burası, yerel kültürü en iyi görebileceğiniz yerlerden. Pazarlık şart. Eğer Marakeş anısına güzel bir hediyelik almayı planlıyorsanız, sıkı bir pazarlıkla aradığınız her şeyi bu pazarda bulabilirsiniz.

Semmarine Pazarı, Marakeş’te alışveriş için en ideal yerlerden, kaçırmayın.

15.Gueliz

Gueliz Marakeş
Gueliz – Marakeş gezilecek yerler blog

Avrupa tarzı alışveriş merkezleri ve küçük ev eşyaları butiklerinin yanı sıra, alışveriş sonrası için mükemmel bir bar ve restoran seçeneği de bulabileceğiniz Gueliz mahallesi, Medine’nin batısına kısa bir mesafede bulunuyor.

Eski Marakeş’in bir diğer yüzü olan Gueliz, şehrin modern tarafıdır. Biraz daha modern yapıları ve bölgeyi görmek istiyorsanız, Gueliz’e mutlaka uğrayın.

Göz At : Kazablanka’da Gezilecek Yerler

Marakeş’te Nerede Kalınır ? – Marakeş Otel Tavsiyeleri

Marakeş’te konaklama için birçok seçenek bulunmaktadır. Fakat, bunlar arasında gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz 3 konaklama bölgesi bulunmaktadır. Bunlar ;

  • Medina Bölgesi ; Şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Biraz fazla turistik bir bölge olmasının dışında, şehirdeki en iyi bölgedir. Birçok turistik yere yakın, birbirinden güzel restoranlara, kafelere ve pazarlara ev sahipliği yapmaktadır. Marakeş’in tarihi kısmını oluşturan bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Gueliz Bölgesi ; Şehrin modern tarafını oluşturan bu bölge, Marakeş gece hayatı için de plan yapanların tercih edebileceği yerlerden. Evet, Marakeş’te gece hayatı da oldukça popülerdir. Özellikle Gueliz adlı modern mahallede. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.
  • Hivernage Bölgesi ; Marakeş’in en havalı bölgelerinden biridir. Genç, zengin ve ünlü bir oyun alanı olan Hivernage, birinci sınıf otelleri, şık restoranları ve sofistike barlarıyla ünlüdür. Birbirinden güzel alışveriş merkezlerini ve sanat galerilerini de bu bölgede bulabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Marakeş gezilecek yerler listesine göre, bu konaklama bölgeleri arasından aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Birbirinden güzel otellere ev sahipliği yapan bu 3 bölgenin dışına da çıkmanızı pek tavsiye etmiyoruz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...