Marsilya Gezilecek Yerler | En Turistik 17 Yer

Yoğun bir trafiğe sahip limana ve canlı bir şehir enerjisine sahip olan Marsilya, kozmopolit bir şehir olarak Fransa‘nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak biliniyor. Ülkenin en eski ve Paris‘ten sonra en büyük ikinci şehri olan Marsilya, antik tarihten, kültürel çeşitlilikten eşsiz sahil manzarasına, size sunabileceği birçok şey var.

Avrupa ile kuzey Afrika arasında köprü sayılan bu şehir, Cezayir’den gelen çok büyük bir göçmen nüfusuna sahip. Yani, birbirinden farklı ve popüler geleneksel arap pazarlarını da bu şehirde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Marsilya gezilecek yerler listesi için birbirinden güzel turistik ve tarihi yerlerden söz etmek mümkün. Bunlar arasında en popüler ve en önemli olanları aşağıdaki 17 yer arasında bulabilirsiniz.

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi – Turistik ve Tarihi Yerler

Marsilya’da gezip görülecek yerler bakımından en çok dikkatinizi çekecek olan şeyler, şehrin tarihi yapıları olacaktır. Birbirinden güzel dini yapılar, caddeler ve binalar, şehrin öne çıkan yerleri arasında olsa da, bu şehir bundan çok daha fazlasıdır.

Marsilya’da Nerede Kalınır ?

Le Vieux Port (Eski Liman) Bölgesi ; Şehirdeki en çok tercih edilen, en merkezi ve en güzel bölge Eski Liman Bölgesi’dir. Bu bölgeden, Marsilya’da gezip görülecek yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca, şehirde herhangi bir yere de bu bölgeden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgede, birçok lüks otel bulabileceğiniz gibi bütçeli butik otelleri de bulabiliyorsunuz. Bölgedeki Oteller

1.Notre-Dame de la Garde Bazilikası

Notre-Dame de la Garde Bazilikası Marsilya
Notre-Dame de la Garde Bazilikası

Marsilya’nın sembolik yapılarından biri olan bu dini yapı, Fransa’nın da en dikkat çeken bazilikaları arasında sayılmaktadır.

Eski Liman’ın yakınında bulunan bu bazilikayı, limanın herhangi bir yerinden görebiliyorsunuz. Denizin 150 metre yukarısındaki bu bazilika, 19. yüzyıldan kalma ve Neo-Bizans tarzında bir dini yapıdır.

Marsilya’nın olmazsa olmazlarından bu bazilikanın bulunduğu yer de, hem liman hem de Marsilya’nın güzel manzarasını sunuyor. Buraya, Eski Liman’dan düzenli olarak hareket turist treni ile ulaşabilirsiniz.

kulesinin tepesinde Bakire ve Çocuk’tan oluşan büyük bir altın heykel ile ünlü olan bu bazilika, Marsilya gezinizde ilk olarak göz atabileceğiniz güzel ve tarihi yerlerden.

2.Vieux Port – Eski Liman

Vieux Port - Eski Liman Marsilya Görülecek Yerler
Vieux Port – Eski Liman

Marsilya’nın kalbinin attığı yerlerden biri olan Eski Liman, Marsilya’da kaçırılmaması gereken yerlerden biri. Burası, şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri. Ayrıca turistlerin büyük bir bölümü de buraya, taze balık ve deniz ürünleri yemek, eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak ve Teknelere göz atmak için gitmektedir.

Burası, Marsilya’da nerede yenir ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. Burada, birbirinden taze balıkları, kaliteli restoranlarda bulabiliyorsunuz. Şehrin diğer kesimlerindeki restoranlara nazaran biraz daha pahalı olsa da, balıklar ile aranız iyiyse, buradaki restoranlara mutlaka göz atın deriz.

Eski Şehir Bölgesi’nin bir parçası olan bu liman, şehirdeki turistik yerlere en kolay ulaşabileceğiniz yerlerden. Yani, Marsilya gezinize başlamak için mükemmel bir yer arıyorsanız, Eski Liman bunun için en iyi yer olacaktır.

Eğer yaz aylarında Marsilya’yı ziyaret ediyorsanız, burada yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de gün batımını seyretmektir. Özellikle çift olarak bu şehri ziyaret ediyorsanız, ”Eski Liman’da Gün Batımını Seyretmek” Marsilya’da yapılacak şeyler arasında listenizin ilk sıralarında olmalı.

3.Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi MUCEM

Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi MUCEM
Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi

Marsilya müzeleri arasında en ünlü ve en güzel müzelerden biri olan MUCEM, Akdeniz uygarlıkları ve tarihi hakkında birçok bilgiyi bulabileceğiniz müzelerden biri.

Müzede, sergilerin yanı sıra, Akdeniz kültürünü iyi bir şekilde anlayabileceğiniz kısa filmleri ve konferansları da bu müzede bulabiliyorsunuz.

Tanrılar, baharatlar, seyahat yolları ve bahçeler bu eklektik müzede ele alınan çeşitli konulardan sadece birkaçı. Oldukça ilginç bir müze olması dolayısıyla ve diğer birçok müzeden farklı olmasından dolayı, gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer diyebiliriz.

4.Calanques Ulusal Parkı

Calanques Ulusal Parkı Marsilya da gezilecek yerler
Calanques Ulusal Parkı

Marsilya’da görülecek en güzel yerler arasında olan bu Ulusal Park, beyaz kireçtaşı kayalıklardan ve devasa yüksekliğe ulaşan ve keskin bir şekilde denize inen derelerden oluşmakta.

Eski Liman’dan hareket eden minibüsler ile buraya gidebiliyorsunuz. Fakat, yeteri kadar bütçeniz varsa, Kano Sporu yapabileceğiniz turlar bile var. Biraz pahalı olsa da, denenmesi gereken aktivitelerden olsa gerek. En azından anlatılanlara göre.

5.Saint Victor Manastırı/Kilisesi

Saint Victor Manastırı/Kilisesi
Saint Victor Manastırı/Kilisesi

Marsilya’nın tarihi yerleri arasında oldukça etkileyici olan yapılardan biri de, Saint Victor Manastırı’dır.

Şehit Saint Victor’a ithaf edilen bu manastırın ön tarafı, ortaçağ kalesi görünümüne sahip diyebiliriz. Kulenin tarihi 11. ve 14. yüzyıla kadar gitmeseni rağmen, kilisenin temelleri Erken Hristiyan ve Carolingian dönemlerine aittir.

Kriptada, orijinal katoek kilisesi ve Saint Victor Mağarası bulunmaktadır. Bazilika da 13. yüzyıldan kalma bir Black Madonna da bulunuyor. Günümüzde hala oldukça sağlam bir yapıda olan bu manastıra da göz atmayı unutmayın.

6.Le Panier (Eski Şehir Bölgesi)

Eski Şehir Bölgesi marsilya
Eski Şehir Bölgesi

Marsilya’nın tarihi yeri olarak da bilinen Le Panier, Eski Liman’ın yukarısında bir yamaçta yer alıyor.

Şehrin en turistik yerlerinden biri olarak bilinen Le Panier, Marsilya’nın tarihi ve kültürel merkezi olarak bilinir.

Eskiden işçi sınıfı olarak bilinen bu bölge, günümüzdeki Marsilya’nın en havalı bölgelerinden biri olarak biliniyor. Çok ırklı ve sanatsal bir karaktere sahip olan bu bölge, şehirde mutlaka göz atmanız gereken turistik yerlerden.

Dik, dar dolambaçlı sokakları ve şirin pastel binaları ile dikkat çeken bu bölgede kaybolarak gezin. Ara sokaklardaki güzellikleri keşfedin. Birbirinden güzel fotoğraf malzemelerini bu ara sokaklarda bulabilirsiniz.

Bu bölge ayrıca, bir yerleşim bölgesidir. Balkonlardaki iplere asılmış olan çamaşırlar da bunun en büyük kanıtıdır.

7.Château d’If

Château d'If Marsilya Gezilecek Yerler Listesi
Château d’If

Tarihi ve doğal ortamı nedeniyle şehrin önemli turistik noktaları arasında olan Chateau d’If adlı bu alana limandan kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz.

Manzara korumalı koyları, turkuaz suları, bozulmamış plajları, kumlu dere ve etkileyici kireçtaşı kayalıklarla muhteşem bir yer. Akdeniz güneş ışığı sayesinde, ışık su üzerinde muhteşem bir etki yaratır ve bir mikro iklimlendirme nadir çiçek türlerinin gelişmesini sağlamaktadır.

16. yüzyılda Kral François I tarafından bir kale olarak inşa edilmiş olan Chateau d’If, bir şato anlamına geliyor olsa da, aslında kale olarak bilinir. Ayrıca bu kale, uzun bir süre hapishane olarak da kullanılmış. Güzel bir manzara sunmasından dolayı ve tarihi önemi içi listenize ekleyebileceğiniz yerlerdendir.

8.Marsilya Tarih Müzesi

Marsilya Tarih Müzesi
Marsilya Tarih Müzesi – viator.com

Le Panier Bölgesi’nde Eski Liman’a sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bu müze de, Marsilya’nın turistik yerleri arasında.

Marsilya’nın Gallo-Yunan kökenlerinden Orta Çağ’a kadar olan zamanı anlatan bu müze, etkileyici bir tarihi eser koleksiyonuna ev  sahipliği yapıyor.

Müzedeki koleksiyon 2.600 yıllık tarihini kapsamakta ve şık ve modern bir binada sergilenmektedir.

Müzede en dikkat çeken eserlerden bir tanesi, 3.yüzyıl Roma gemisinin gövdesidir. Müzede ayrıca bir park ve bir kazı alanı için açık hava müzesi olan Jardin des Vestiges bulunuyor. Müzenin bahçelerinden ise, antik Massalia limanının kalıntılarını görebilirsiniz.

9.Vieille Charité

Vieille Charité Marsilya
Vieille Charité

Marsilya’nın tarihi yerleri arasında olan Vieille Charite, Place de Moulins’te yer almaktadır. Yapı, 1640 yılında kurulmuş.

1749’da binaya dört kanatlı üç katlı bir devlet hastanesi eklenmiş ve kompleksin avlusunda bir de şapel bulunmaktadır. İtalyan Barok mimarisin en güzel örneklerinden biri olan bu şapel de 1707 yılında inşa edilmiş. Vieille Charite’nin cephesinin tarihi ise, 1863 yılına gitmektedir ve çok daha moderndir.

Vieille Charité binası bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak ve bir müze olan Centre de la Vieille Charité’ye ev sahipliği yapmıştır. Bu müze de, burada görebileceğiniz en güzel yerlerden ve yıl boyunca birçok sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

10.Marsilya Katedrali (Cathédrale de la Major)

Marsilya Katedrali (Cathédrale de la Major)
Marsilya Katedrali

Marsilya’nın turistik ve tarihi yerleri arasında en çok fotoğraflanan yapı olan Marsilya Katedrali, denizin yanında güzel bir konumda bulunuyor. Le Panier mahallesine çok da uzak olmayan bu dini yapı, şehrin en önemli ve en turistik yapıları arasında.

Katedralin inşaasına 1852 yılında başlanmış olsa da, yapı 1893 yılına kadar tamamlanamamış. Beyaz ve yeşil kalker kullanılarak yapılmış olan, Romanesk ve Bizans stillerinin harmanlanmasıyla dekore edilmiş bu yapı, 141 metre uzunluğundadır.

11.La Corniche (Korniş)

La Corniche Marsilya Gezilecek Yerler
La Corniche

Bir kıyı şeridi olan La Corniche, şehirdeki en iyi manzaraları sunan yerlerden biri. Körfezdeki Château d’I kulelerinin en iyi manzarasını buradan görebiliyorsunuz. Baştan sona burada yürüyüş yaparak, şehirdeki en iyi manzara fotoğraflarını yakalayabilirsiniz.

Buradan en güzel görebileceğiniz yerlerden biri, Vallon des Auffes adı verilen Balıkçı Limanı’dır. Özellikle akşam saatlerinde buraya gelecek olursanız, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

12.Velodrome Stadyumu

Velodrome Stadyumu
Velodrome Stadyumu

Marsilya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden bir diğeri de, daha çok futbol severlere hitap eden Velodrome Stadı’dır.

Dünyanın futbol katedrallerinden biri olarak bilinen bu stadyum, kıvrımlı çatısıyla dikkat çekiyor. Bu çatının bu şekilde dizayn edilmesinin en önemli nedeni ise, Mistral rüzgarından korunmakmış.

67 bin kapasiteli bu stadyum, ülkedeki en büyük futbol stadyumudur ve stad hakkında hemen hemen her şeyi 1 saatlik turlarda öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca bu turlar ile soyunma odalarına da kadar gidebiliyorsunuz.

13.Longchamp Sarayı (Palais Longchamp)

Longchamp Sarayı Marsilya da Görülecek Yerler
Longchamp Sarayı

Marsilya’nın Musée des Beaux Arts bölgesi olarak bilinen bu saray, Marsilya’daki en eski müze olarak hizmet veriyor. Galeri, İtalyan ve Provençal sanatçılarının etkileyici bir eser koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır ve resimlerin ve sanat eserlerinin çoğu, 17. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemdendir.

Güzel sanat eserlerinin yanı sıra, sırf dış mimariyi ve bahçeyi görmek için buraya göz atabilirsiniz.

14.La Canebière

Marsilya Gezilecek Yerler
La Canebière – marseille1-7.fr

Eski Limana ve La Panier Bölgesi’ne oldukça yakın bir konumda olan Canebiere, Marsilya’da gezilecek yerler arasında en önemli bölgelerden biridir.

Eskiden sokağın her iki tarafında bulunan devasa, süslü binalar ve zarif oteller artık  restoranlara, mağazalara ya da ofislere dönüştürülmüş, ancak yine de önceki ihtişamlarını korumakta olduğu söylenmektedir.

Eski Liman’dan buraya yürüyerek 15-20 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

15.Fort Saint Jean

Fort Saint Jean Marsilya
Fort Saint Jean

Marsilya’nın gezilecek yerleri arasında olan For Saint Jean, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinmektedir. Eşsiz bir şehir manzarasına sahip olan bu yer, denize bakan oldukça modern bir yaya köprüsü ile bağlanmaktadır.

12. yüzyılda inşaasına başlanmış olsa da, yapımı 500 yıl sürmüş.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Almanlar burayı mühimmat deposu olarak kullanıyor, Ağustos 1944’te patlayan kalenin çoğunu da imha ediyor. Yeniden yapılanma ise 60’lı yılların sonunda başlamış.

Burası MUCEM’e (Avrupa ve Akdeniz Uygarlıkları Müzesi) aittir.

Günümüzde 130 metre uzunluğunda yaya köprüsü ile bağlandığı Fort Saint Jean, eşsiz şehir manzarası sunmasının yanı sıra, birçok kalıcı sergiye ev sahipliği yapıyor. Bahçesine giriş ücretsiz olduğundan dolayı da, Marsilya’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

16.L’Estaque

L’Estaque Marsilya Gezilecek Yerler
L’Estaque – Marsilya Gezilecek Yerler Blog

19. yüzyılın sonlarına ait ressamların esin kaynağı olarak bilinen bir balıkçı köyü olan L’Estaque, Marsilya’da görülecek yerler arasında.

Cézanne ve Braque gibi ünlü sanatçıların da çok fazla zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinir. Oldukça mütevazi bir havası olan bu balıkçı köyünün en güzel yeri de, eski limanıdır. Birbirinden güzel fotoğraf karelerini burada çekebilirsiniz.

17.Vallon des Auffes Marseille

Vallon des Auffes Marseille
Vallon des Auffes Marseille

Küçük bir geleneksel balıkçı cenneti olan bu liman, Marsilya’daki en güzel yerlerden biri. Özellikle akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Bu limana Korniş adı verilen sahil şeridini takip ederek çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Limanda yapılacak çok fazla şey yok. Fakat, buradaki manzara görülmeye değer.

Marsilya Çevresinde Gezilecek Yerler

Marsilya‘nın merkezinde çok fazla zaman harcamanıza da gerek yok. Yukarıdaki en popüler ve en turistik 17 yeri gezdikten sonra hala bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, Marsilya’ya yakın gezilecek yerlere göz atabilirsiniz. Marsilya’ya 1-2 saat uzaklıkta olan birbirinden güzel şehirler ve kasabaları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

1.Arles

Arles Fransa da Gezilecek Yerler
Arles

Tarihi ve kültürel yapısı ile, Marsilya’dan günübirlik bir gezi düzenleyebileceğiniz yerlerden olan Arles, Marsilya’ya tren ile 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Fransa’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden olan Arles, birbirinden güzel tarihi yapıları ile ünlü olsa da, Amfitiyatrosu ile daha çok ön plana çıkmaktadır. Eğer bu şehre günübirlik bir gezi düzenleyecekseniz, bu amfitiyatroyu da mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

2.Nimes

Nimes Marsilya Çevresi Gezilecek Yerler
Nimes

Marsilya’dan arabayla 1.5 saat uzaklıkta olan Nimes, Fransa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi.

Güney Fransa’nın güneşinde boğulmuş Nîmes, binlerce yıl öncesine dayanan tarihi sayesinde zengin bir kültürel mirasa sahiptir.

Nîmeste, Roma döneminde en önemli anıt olan amfitiyatro (Arènes) ve tamamen bozulmamış klasik bir Roma tapınağının nadir bir örneği olan eşsiz Maison Carrée de dahil olmak üzere iyi korunmuş antik Roma anıtları görülebilmektedir.

Ayrıca Nimes’in eski şehir bölgesi de, birbirinden güzel ağaçlarla çevrili sokakları, canlı ve hareketli kafeleri, restoranları da bulabilirsiniz.

3.Cassis

Cassis
Cassis

Marsilya’ya sadece 22 km uzaklıkta olmasına rağmen, farklı bir dünya olarak bilinen Cassis, Marsilya ziyaretinde göz atılması gereken eşsiz yerlerden. Cassis’te gezilecek birçok yer bulabilirsiniz. Cassis’in turistik cazibe merkezleri arasında 12. ve 14. yüzyıldan kalma tahkimat kalıntılarına sahip eski yerleşim merkezi, 1381’de inşa edilmiş bir kale ve güzel Fontaine des Quatre Nations vardır.

Güzel manzaralara ev sahipliği yapan bu balıkçı köyünü de zamanınız varsa, mutlaka göz atın deriz.

4.Gordes

Gordes
Gordes

Marsilya yakınlarında gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer ise, eşsiz bir manzarası olan Gordes Köyü’dür.

Fransa’nın en güzel köyleri arasında olan Gordes, birbirinden güzel tarihi binalar ile bir ortaçağ ambiyansına sahiptir.

Köyün en güzel yerleri, şüphesiz tepedeki kilise ve kaledir. Burası, köyün en güzel manzarasını görebileceğiniz yerlerden biri olduğu gibi, köyün en dikkat çeken tarihi yerleridir.

Gordes köyünün merkezi, yüksek konumunda, kayaya karşı inşa edilmiş yüksek evlerin arasından geçen dar Arnavut kaldırımlı sokaklardan oluşan bir yerdir. Burası, tarih ve manzara meraklıları için güzel bir deneyim sunmaktadır.

Göz At : Nice gezilecek yerler

Marsilya’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Marsilya Gezilecek Yerler Listesi
Marsilya Gezilecek Yerler Blog

Marsilya’da konaklama için birçok bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler arasında, en çok tercih edilen, en merkezi ve turistik yerlere en yakın olan bölgeler ise, Le Panier, Le Vieux (Eski Liman) ve La Corniche Bölgeleri’dir.

  • Le Panier Bölgesi ; Marsilya’da konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri olsa da, otel konusunda çok fazla seçeneği olmayan bir bölgedir. Yani illa otellerde konaklamak istiyorsanız, bu bölgede yeteri kadar otel bulunmadığını bilin. Fakat bu bölge, birbirinden güzel dairelere ve konuk evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca turistik yerler, bu bölgeye yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölgedeki tesislere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Eski Liman Bölgesi (Le Vieux Port) : Burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir. Marsilya gezilecek noktalar, bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Ayrıca bu bölge, şehirdeki önemli cazibe merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede bir konaklama birimi bulabilirseniz, mutlaka bu bölgeyi tercih edin deriz. Eski Liman bölgesindeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • La Corniche Bölgesi ; Marsilya’da ailece nerede kalınır ? sorusuna güzel bir cevap arıyorsanız, bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz. Burası aile dostu bir bölgedir ve ailenin her bireyi için eğlenceli bir şeyleri burada bulmak mümkün. Şehirdeki turistik yerlere ve merkeze de çok uzak sayılmayan bir bölge olduğundan, daha bütçeli otelleri bulabileceğiniz bu bölgeye de göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Marsilya’nın konumuna göz atarak konaklama bölgelerini çok daha iyi görebilirsiniz.

Marsilya Gezilecek Yerler Videosu

Marsilya gezilecek yerler listesi için yukarıdaki 17 yere ek olarak birkaç turistik ve tarihi yerden bahsetmekte mümkün. Fakat, Marsilya için genelde 1-2 günlük bir süre ayrıldığından dolayı, yukarıdaki şehrin en önemli 17 yeri güzel bir Marsilya gezisi için yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...