Fransa’nın en önemli liman kenti olan Marsilya, birbirinden güzel sahilleri ve müzeleri, tarihi yapıları ve güzel-kibar insanlarıyla oldukça etkileyici bir şehir. Marsilya gezilecek yerler listenize Eski Liman bölgesinden başlayabilirsiniz. Eski Liman boyunca birbirinden önemli turistik yapıları sırasıyla görebiliyorsunuz. Ayrıca Marsilya’da gezilecek yerler için bir liste hazırlarken nerede konakladığınız da oldukça önemli. Eğer Marsilya’da konaklama için hiçbir fikriniz yoksa Marsilya’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Marsilya’daki otellerin büyük bir bölümünde erken veya son dakika fırsat indirimleri bulunmakta. Bu fırsat indirimlerinden yararlanacak olursanız, %30’a kadar daha uygun otelleri veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla fırsat indirimleri olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca bu şehirdeki oteller hakkında biraz daha detaylı bilgileri bulmak istiyorsanız Marsilya Otelleri adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya’da gezilecek yerler listesi hazırlarken konaklayacağınız yeri iyi seçmenizde yarar var. Güzel bir bölgede konaklayacak olursanız şehirdeki birçok turistik noktaya çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Marsilya daha çok müzelerden alışveriş caddelerinden ve tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha birçok turistik yeri bir arada görmek mümkün. Aşağıdaki listedeki yerler şehirdeki en popüler ve en önemli yerlerden. Bu yüzden 2-3 günlük bir Marsilya gezisi için aşağıdaki liste sanırım yeterli olacaktır.

1.Vieux Port

Eski Liman bölgesi olarak bilinen Vieux Port, Marsilya gezilecek yerler listesine başlamak için en ideal yerlerden olacaktır. Bu limanın güney tarafında birbirinden güzel kafeleri, barları, restoranları ve butik mağazaları fazlasıyla görebilirsiniz. Eski Liman, 26 yüzyıl önce gemilerin demir attığı Marsilya’nın doğduğu yer olarak bilinir. Balıkçılığın gelişmesi ile birlikte Fransa’nın en popüler turizm noktalarından biri haline gelmiş bu yer Marsilya’da kaçırılmaması gereken en güzel yerlerden biri.

Yatların ve teknelerin sıralandığı bu limanın manzarası gerçekten görülmeye değer. Ayrıca bu liman çevresindeki oteller de şehirdeki en popüler ve en çok tercih edilen otellerden. Bu yüzden Marsilya’da konaklama için bu bölge çevresinde bulunan otelleri de düşünebilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Eski Liman bölgesinde veya bu bölgeye yakın konumda bulunan otellere göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

2.Notre Dame de La Garde

Farklı ve eşsiz mimari yapısıyla büyüleyici olan bu yapı, Romano Bizans Bazilikası olarak da biliniyor. Bu dini yapı Marsilya’nın en yüksek yeri olarak bilinen La Garde’nin üzerinde bulunuyor. Neo Bizans Mimarisi tarzında mimar Henri-Jacques Esperandieu tarafından 1864 yılında yapılmış. Kulenin üzerinde bulunan çocuk İsa’yı kucağında tutan Meryem heykeli ise 1931 yılında eklenmiş. Marsilya’nın sembolü olarak bilinen bu dini yapıyı da Marsilya gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

3.Chateau d’If

Fransa’nın Alcatraz’ı olarak bilinen Chateau d’If 1527 yılında inşa edilmiş tarihi bir yapı. Daha çok tarihe meraklı olan turistlerin tercih ettiği yer olarak bilinse de görülmeye değer güzel yerlerden. Bu şatonun en ilginç yanı ise 17. yüzyılda cezaevi olarak kullanılmış olmasıdır. Eğer Alexander Dumas’ın eserlerinden biri olan ”Monte Kristo Kontu” nu biliyorsanız, bu şatoyu görmek çok daha anlamlı olacaktır. Bu tarihi şato bu romanın tarihi esin kaynağı olmuş.

4.Marseille Cathedral

Neo-Roma ve Bizans mimarisi tarzında olan bu dini yapı 19. yüzyılda Fransa’da inşa edilmiş ilk katedral olma özelliğini taşımakta. Kubbeli dizaynı ve farklı yapıdaki iç yapısı ile turistlerin ilgisini kazanmış olan bu katedrali de Marsilya gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

5.Longchamp Sarayı

Marsilya’daki en görkemli ve gösterişli saraylardan biri olan Longchamp Sarayı, şehre su getirilmesini kutlamak amacıyla inşa edilmiş. Sarayın bulunduğu kompleks içerisinde bulunan Parc Longchamp da Fransız tarzı bir saray bahçesi. Üç bölüme ayrılan bu sarayda Chateau d’eau adı verilen bir su kalesi, Doğa Tarihi Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi’ne ev sahipliği yapmakta. Burada bulunan Güzel Sanatlar Müzesi Marsilya’nın en eski müzesi olarak biliniyor. Bu müze içerisinde ise 17. ve 21. yüzyıla ait heykelleri ve tabloları da görebilirsiniz.

6.Le Panier

Antik dönemde Yunanlıların yaşadığı zamanlarda bir pazar bölgesi olarak bilinen bu bölge Marsilya’nın en eski bölgesi olarak biliniyor. Bu bölgenin birbirinden güzel eski yapıları ve dar sokakları bulunmakta. Bu bölgede dar sokaklarda yürürken eski çağ ve yeni çağın izlerini çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu bölgede birbirinden güzel restoranları ve butik dükkanları da fazlasıyla bulabilirsiniz. Turistlerin favori yerlerinden olan Le Panier’i de Marsilya gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

Le Panier bölgesinin en popüler yerlerinden biri de La vieille Charite adlı eski bir imarethanedir. Günümüzde müze ve kültür merkezi olarak kullanılmakta olan bu yeri de bu bölgede görebiliyorsunuz. 1671-1749 yılları arasında Pierre Puget tarafından Neoklasik tarzda tasarlanmış bu yapı görülmeye değer.

7.Aziz Viktor Manastırı

M.Ö 3. yüzyılda yapılmış olan bir mezarlığın üzerine kurulmuş olan Aziz Viktor Manastırı Marsilya’da görülmeye değer yerler arasında. Bu manastırın oldukça farklı bir hikayesi bulunuyor. 3. yüzyılda Roma İmparatorluğu zamanında bir asker olan Aziz Viktor Roma tanrılarına tapmayı reddediyor ve Hristiyan oluyor. Tabi daha sonra Roma yönetimi tarafından 3 asker arkadaşıyla birlikte sokaklarda dövülerek yürütülüyor ve daha sonra da öldürülüyor. Manastır ismini de bu öldürülen Aziz Viktor’dan almış.

8.Mucem

2013 yılında inşa edilen bu komplekste Akdeniz’in dört bir yanından gelen eserler sergilenmekte. Rudi Ricciotti tarafından tasarlanmış olan bu sıra dışı bina Marsilya’da turistlerin favori yerlerinden biri olarak bilinmekte.

9.La Canebiere 

Yine Marsilya gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz yerlerden biri olan La Canebiere, şehrin en önemli ve en popüler caddelerinden biri olarak bilinmektedir. Şehirdeki en kalabalık ve ünlü alışveriş mağazalarını bu caddede fazlasıyla bir arada bulabiliyorsunuz. İster ünlü markaları isterseniz de yerel markaları bir arada bulmak mümkün. Bunun yanında cadde birçok restoran ve kafeye de ev sahipliği yapmakta.

Ayrıca bu caddede bulunan oteller veya caddeye yürüme mesafesinde olan oteller şehirdeki en çok tercih edilen otellerden. Eğer Marsilya’da henüz nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, bu bölgeye de gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Bu caddeye yürüme mesafesinde olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

10.Musee Cantini

Marsilya’daki en güzel müzelerden bir diğeri ise, mütevazi yapısı ile dikkat çeken Cantini Müzesi’dir. 17. ve 18. yüzyıl Provençal sanatının harika örneklerine ev sahipliği yapan bu müzeyi de kaçırmayın.

Marsilya gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Bu listeye ek olarak birkaç yer eklemek de pekala mümkün. Fakat 2-3 günlük bir Marsilya gezisi için bu liste fazlasıyla yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here