Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale

Mecidiye Tabyası‘nda numaratör ünvanı ile görev almış Koca Seyit’in 18 mart günü yapılan deniz savaşı sırasında 175 kg mermiyi kaldırarak Ocean adlı zırhlıyı vurduğu yer, Seyit Onbaşı Anıtı‘nın bulunduğu bu yer olarak bilinir. Mecidiye Şehitliği’nin hemen yanında bulun bu anıt, Çanakkale Şehitliği bölgesinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak biliniyor.

Eğer turlar ile anıtın bulunduğu yere ulaşacak olursanız, araçların park ettiği yerde bir büyük anıt göreceksiniz. Bu anıtta Koca Seyit, mermiyi kucağında tutmakta. Fakat bu heykel temsilidir. Yani Seyit Onbaşı gerçekte mermiyi kucağında değil sırtında tutmakta. Bu yüzden burada bulunan heykel, o büyük zaferin yaşandığı yer değil.

Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı Anıtı Çanakkale
Deniz kenarında bulunan Seyit Onbaşı’nın kucağında taşıdığı mermi heykeli. Sadece temsilidir.

Araçlarınızdan indikten sonra hafif yukarıya doğru çıktığınızda, sağlı sollu birçok hediyelik eşya satışı yapan yerleri göreceksiniz. Oldukça uygun fiyata birkaç Çanakkale hatırası aldıktan sonra, Mecidiye Tabyası‘na doğru giderken sizi ilk olarak,  Fevzi Efendi Mezarı ve Mecidiye Şehitliği karşılıyor.

Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı Anıtı Çanakkale
Mecidiye Şehitliği ve Fevzi Efendi Mezarı

Mecidiye Şehitliği hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, şehitlik Mecidiye Tabyası’nda şehit düşen 16 askerimizin adına 1919 yılında yapılmış. Küçük bir alan üzerine yapılmış bu şehitlik içerisinde bulunan anıt üstünde, Seyit Onbaşı’nın sırtındaki mermi ile kabartmalı olarak yapılmış resmini görebilirsiniz. Şehitliğin hemen yanında bulunan Fevzi Efendi Mezarı da, görülmeye değer yerlerden.

Fevzi Efendi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Fevzi Efendi III. Selim döneminde yaşamış, mimar, matematikçi ve devlet adamı olarak bilinmekte. Nizam-ı Cedid Ordusunun hazine defterdarlığına kadar yükselmiş ve kulelerin güçlendirilmesi için Çanakkale Boğazı’na gönderilmiş. İngiliz Donanması 19 şubat 1807 tarihinde boğazı geçmesi ile birlikte idam edildiği bilinir. Bu yüzden, trajik bir hikayesi bulunmakta ve günümüzde Çanakkale Savaşı yıllarında anılan en önemli kişilerden biri diyebilirim.

Mecidiye Tabyası – Seyit Onbaşı Anıtı ve Koca Seyit’in Hikayesi

Gelibolu Yarımadası’nı (Çanakkale Şehitliği) rehberler eşliğinde gezmenizi her yazımda tavsiye ettiğim gibi bu yazımda da tavsiye ediyorum. Her ne kadar turlara sıcak bakmasam da, Çanakkale Şehitliği rehber eşliğinde gezilmesi gereken yerlerden. Tabi, sıradan basit bir rehber ile değil.

Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı Anıtı Çanakkale
Seyit Onbaşı Anıtı

Rehberimiz Seyid Onbaşı hakkında birkaç hikaye anlatmıştı. Fakat, aralarında benim en çok beğendiğim iki hikaye ise şöyle ;

×Seyid Onbaşı’nın Komutanı soruyor ; Kim bu 175 kg ağırlığında mermiyi kaldırdı ?

-Seyit Onbaşı cevaplıyor ; Ben kaldırdım Komutanım.

×Peki nasıl kaldırdın ? göster bana diyor, Komutan

-Seyit Onbaşı, bir deniyor iki deniyor fakat kaldıramıyor.

×Komutan soruyor ; Ne oldu Onbaşı, neden kaldıramıyorsun ?

-Seyit Onbaşı, şu an talim yapıyoruz komutanım. Düşmanlar yine kapımıza dayansın yine kaldırırım diyor.

Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı Anıtı Çanakkale
Seyit Onbaşı Anıtı ve Hemen Çaprazında bulunan küçük müze

Bir diğer hikaye ise ; 

Uzun bir süre sonra savaş biter ve Seyit Onbaşı evine, ailesinin yanına döner. Kapıyı 9 yaşına gelmiş küçük kızı Ayşe açar.

Seyit Onbaşı, sen Ayşe olmalısın der. Küçük kız kapıyı süratle Seyit Onbaşı’nın suratına kapatarak annesine koşar.

-Annesi sorar ; ne oldu kızım neden ağlıyorsun ?

×Küçük kız, anne kapıda bir adam var.

-Eee neden ağlıyorsun kızım ?

×Çünkü o adam seni sordu.

-Bunun için mi ağlıyorsun kızım ?

-Yok yok sen daha farklı ağlıyorsun, hadi bana gerçek sebebini söyle der, annesi.

×Ayşe, annesine dönerek, kapıdaki adam senin bana her gece uyumadan önce anlattığın babama benziyor anne, o yüzden ağlıyorum der.

Yazılarla pek anlam ifade etmiyor olsa da, o an o kutsal topraklar da bulunurken, bu hikayeyi gerçek bir rehberden, olayı an be an yaşıyormuşçasına dinlemek, tarif edilemez bir duygu verir insana. İşte bu yüzden, Seyit Onbaşı Anıtı ve Çanakkale Şehitliği rehber eşliğinde gezilmesi gereken yerdir. Tur seçerken bayan rehberli olan turları seçmeyi de unutmayın.

Mecidiye Tabyası Seyit Onbaşı Anıtı Çanakkale
Mecidiye Tabyası girişinde bulunan çadırlarla çevrili hediyelik eşya satışının yapıldığı yer. (Fiyatlar gayet uygun)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mecidiye Tabyası Nerede, Nasıl Gidilir ?

Eğer, turlar ile burayı gezmiyor ve özel aracınız yoksa, Kilitbahir iskelesinin oradan belirli aralıklarla kalkan minibüsler ile buraya gelebilirsiniz. Ücret, 15 TL’dir ve bu minibüsler ile Çanakkale Şehitliği’nin bir kısmını da görebiliyorsunuz.

Özel araçlarınız ile Seyit Onbaşı Anıtı‘na gitmeye çalışıyorsanız, önce Çanakkale merkezde bulunan Feribot İskelesi’nden Kilitbahir’e geçmeniz gerekiyor. Daha sonra Kilitbahir Kalesi, Namazgah Tabyası rotasını izleyerek anıtın bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Seyit Onbaşı Anıtı‘nın hemen girişinde bir de müze bulunmakta. Fakat, fiyatlar bana biraz abartılı geldi. Bu yüzden size tavsiyem, buraya gelmeden önce hemen girişte bulunan çadırlar ile çevrili olan yerden hediyelik eşyalarınızı almanız olacaktır.

Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı Anıtı, gerek iman gücünün en iyi hikayesi olması dolayısıyla gerekse eşsiz tarihi ile, Çanakkale gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli yerlerden biri diyebilirim. Çanakkale’ye kadar gelip de, Seyit Onbaşı’yı ve bu tabyayı görmeden gezinize son vermeyin derim.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...