Messina Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Sicilya‘daki en büyük üçüncü şehir (Palermo ve Katanya‘dan sonra) olan Messina, güzel korunmuş doğal limanı ve Messina boğazındaki anakaraya yakın konumu, şehrin tarihini ilk zamanlardan beri belirlemiştir.

15 metrelik Madonna heykelinin sokaklardan geçerek taşındığı renkli bir festival olan ”Vara Festivali”ne ev sahipliği yapan bu güzel şehir, Sicilya keşfine başlamak için en güzel yerlerden. Şehirde gezip görülebilecek birbirinden eski tarihi yapıları, müzeleri ve heykelleri bulabilirsiniz.

Gelelim Messina Gezilecek Yerler Listemize ;

1.Messina Katedrali

Messina Katedrali
Messina Katedrali

Şehrin tarihi merkezinde ”Piazza del Duomo”da bulunan Messina Katedrali, şehirdeki ana katolik kilisesidir ve tarihi 1551 yılına kadar gitmektedir. Michelangelo’nun bir öğrencisi olan, Floransa‘dan Montorsoli tarafından inşa edilmiş olan bu görkemli yapı, günümüzde şehrin en çok ziyaret edilen yapısı olarak bilinir.

II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir hasar almış olan bu katedral, orijinal tasarımına ve malzemelerine sadık kalınarak yeniden yapılmış. Katedral, savaştan sonra büyük çaplı bir restorasyondan geçerek günümüzdeki görünümüne kavuşturulmuş.

Katedralin içerisindeki duvarlar, birçok dini figürleri tasvir eden heykeller ile kaplı. Ana sunakta ise, Mesih’i tasvir eden bir sanat eseri bulunuyor. Tavandaki kirişler ise, renkli fayanslar ile dekore edilmiş.

Norman Katedralleri‘nin birçoğunda olduğu gibi, Messina Katedrali de 3 koridor, bir transept ve üç apsisi olan sütunlu bir yapıya sahip. Hem dış mimarisi hem de iç mekanı ile, ilginizi çekebilecek bu yapıyı da listenize ekleyebilirsiniz.

2.Piazza del Duomo (Katedral Meydanı)

Piazza del Duomo (Katedral Meydanı)
Piazza del Duomo (Katedral Meydanı)

Messina’nın en merkezi yerlerinden biri olan Piazza del Duomo, Katedral Meydanı olarak da biliniyor ve tarihi şehir merkezinin tam kalbinde, Messina Katedrali’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Tabi bu meydanda, katedralin dışında görebileceğiniz birbirinden güzel tarihi yapılar da bulunuyor. Limana yakın bir konumda bulunduğundan dolayı, yolcu gemilerinin yanaşmasıyla turistlerin ilk olarak göz attığı bu meydan, şehrin en hareketli ve en kalabalık noktalarından biri.

Meydanın tam ortasında bulunan oldukça gösterişli ve süslü bir çeşme olan, ”Fontana di Orione” ise, Katedral Meydanı’nın en iyi bilinen eserlerinden.

Ayrıca meydanda, birkaç restoran, kafe ve gölgelik alanlarda bulunmaktadır. Öğle arasında gelip mola verebileceğiniz veya kafelerden insanları seyredebileceğiniz ”Piazza del Duomo”, şehir gezisine başlamak için de güzel bir yerdir.

3.Messina Çan Kulesi ve Astronomik Saat

Messina Çan Kulesi ve Astronomik Saat
Messina Çan Kulesi ve Astronomik Saat

Katedralin hemen yanı başında bulunan bu görkemli Çan Kulesi de, en az katedral kadar dikkat çekici ve önemli.

Dört katmana sahip olan bu kulenin üst kısmında ise, astronomik bir saat bulunuyor. Saat mekanizması ise, turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölümdür.

Öğleyin, mekanizmadaki hareketlere tanıklık edebilir, figürlerin hareket ettiğini de görebilirsiniz. Dilerseniz kulenin içerisine girip karmaşık mekanizmayı izleyebilirsiniz.

Astronomik saatin gösterisini tam öğle saatlerinde izleyebilirsiniz. Gösteri, bir afiş sallayarak ve kükreyen yaldızlı bir aslanla başlar ve pencerelerden çıkan animasyonlu figürlerle 15 dakika boyunca devam eder. Turistlerin öğle saatlerinde meydana akın etmesinin en önemli nedeni de, bu anı yakalamak içindir.

4.Santissima Annunziata dei Catalani Kilisesi

Santissima Annunziata dei Catalani Kilisesi
Santissima Annunziata dei Catalani Kilisesi

Oldukça küçük bir kilise olmasına rağmen Norman mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ”Santissima Annunziata dei Catalani Kilisesi”, Piazza del Duomo adlı Katedral Meydanı’nın güneydoğusunda güzel ve merkezi bir konumda yer alıyor. Meydanı ziyaret ettikten hemen sonra, kısa bir süreliğine de olsa bu dini yapıya göz atabilirsiniz.

Kilisenin dış mimarisi, kemerler, taş sütunlar ve güzel sanat eserlerine sahip. Bunun yanında iç mekan ise, oldukça basit dekorasyona sahiptir.

5.Messina Regional Museum

Messina Regional Museum
Messina Regional Museum – Foto Kaynak ; commons.wikimedia.org

Bölgenin tarihini güzel bir şekilde yansıtan ”Messina Regional Museum” (Bölge Müzesi), şehirdeki en popüler müzelerden. Diğer birçok yapının aksine bu müze, Katedral Meydanı’na biraz uzak bir yerde bulunuyor. Tabi, tarihi şehir merkezinden müzeye çok rahat bir şekildede ulaşabilirsiniz.

Müze, arkeolojik bölüm, heykel koleksiyonu ve resim galerisi olmak üzere 3 bölüme ayrılıyor ve her bölüm birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Caravaggio imzası taşıyan ”Lazarus’un Ölümden Dirilişi” adlı eser gibi, birçok önemli sanat eserlerini de bu müze içerisinde görebilirsiniz.

İtalyan ve Rönesans sanatına merakınız varsa, bu müzeye mutlaka uğrayın.

6.Messina Anıtsal Mezarlığı (Camposanto)

Kilise Bahçe Mezarlığı olarak da bilinen Messina Anıtsal Mezarlığı, şehirdeki en güzel kompleks olarak bilinir. Özellikle Messina halkı için burası, bir dinlenme yeri olarak kullanılıyor.

Neoklasik ve Art Nouveau tarzında yapılmış birçok heykeli de görebileceğiniz bu mezarlık, daha çok halka açık bir parkı andırıyor da diyebiliriz.

İtalya’nın en güzel mezarlıklarından biri olarak kabul edilen Camposanto, ”Piazza Dante” adı verilen meydanın batı tarafında bulunuyor.

Tepenin üstünde, şehrin ve boğazın eşsiz manzarasına da sahip olan bu mezarlıktaki Pantheon (İyonik Sütunlu) ise, mezarlığın en dikkat çeken yapıları arasında geliyor.

7.Zona Falcata (Falcata Bölgesi)

Zona Falcata (Falcata Bölgesi)
Zona Falcata (Falcata Bölgesi)

Denizcilik ticaretinin gerçekleştiği bölge olan ”Zona Falcata”, şehirdeki ana limanın kenarında bulunmaktadır.

Büyük kargo gemileri, tankerler ve cruise gemilerinin sürekli aktif olduğu bu bölgede, gemilerin limana giriş çıkışlarını, malların sürekli bir yerlere taşındığını görebiliyorsunuz. Via S Ranieri‘ye kadar gidecek olursanız da, limanın kenarına ve buradaki süslü deniz fenerine ulaşabilirsiniz. Ve buradan panoramik bir manzara seyretmek de pekala mümkün.

8.Temple Christ the King (Kral Mesih Tapınağı)

Temple Christ the King (Kral Mesih Tapınağı)
Temple Christ the King (Kral Mesih Tapınağı)

Messina’nın güzel bir manzarasını seyretmek istiyorsanız, Kral Mesih Tapınağı aklınızda olsun. Aslında yapının çok gösterişli dış veya iç mekanı yok. Ancak, bulunduğu konum itibariyle güzel bir şehir manzarası sunuyor ve bu yüzden de turistleri cezbetmektedir.

Viale Principe Umberto‘nun yukarısında bulunan bu anıtın tarihi 1937 yılına kadar gidiyor. Yani öyle çok eski bir yer değil. Altıgen tasarımıyla dikkat çeken bu tapınağın kubbesini de, şehirdeki birçok noktadan görebiliyorsunuz.

Korint tasarımının unsurlarını Barok armatürlerle birleştiren bu tapınak, aslında bir kilisedir. Fakat, tapınak olarak biliniyor ve turistler tarafından da tapınak olarak adlandırılmaktadır.

9.Carmine Kilisesi (Chiesa del Carmine)

Carmine Kilisesi (ChiCarmine Kilisesi (Chiesa del Carmine)esa del Carmine)
Carmine Kilisesi (Chiesa del Carmine)

Messina’da en iyi bilinen kiliselerden bir diğeri olan ”Carmine Kilisesi” bembeyaz mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Başka hiçbir yapıya benzemediğinden ve alışılmışın dışında bir mimariye sahip olduğundan dolayı da, şehirdeki en popüler yapılardan biri.

Çok daha eski bir tarihe dayanan bu kilise, 1908’de yaşanan büyük depremden sonra, yeniden yapılıyor. Günümüzdeki halini ise, bu yeniden yapılanmadan sonra almış.

Kilise, dışarıdan kesinlikle görülmeye değer. İç mekan ise, biraz daha süslü. Kubbenin fresklerine göz atabilir veya kilise içerisindeki şapelleri inceleyebilirsiniz.

10.Messina Neptün Çeşmesi

Messina Neptün Çeşmesi
Messina Neptün Çeşmesi

İtalya‘nın birçok yerinde olan Neptün Çeşmesi, Messina da yerini almış. Via Garilbaldi’nin kenarındaki tekne limanının yakınında yer aldığından dolayı, şehrin birçok noktasından buraya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Bu büyük ve süslü çeşme, ”Giovanni Montorsoli” tarafından tasarlanmış ve bir deniz tanrısı olan Neptün‘e adanmıştır.

Çeşmenin etrafında, efsane canavarların heykellerinden bazıları da bulunuyor. 1557 yılında inşa edilmiş Neptün Çeşmesi, gösterişli ve güzel bir mimariye sahip. Yeteri kadar zamanınız varsa, mutlaka uğrayın deriz.

Messina’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Messina’yı günübirlik bir gezi ile görmek yerine bu şehirde konaklamayı da planlıyorsanız, Messina Katedrali’nin bulunduğu Piazza dei Duomo adı verilen meydana yakın olduğunuzdan da emin olun. Burası, şehrin kalbinin attığı yerdir ve şehirde önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümü bu meydan çevresinde bulunmaktadır.

Otel Önerisi olarak da ; 

  • Hotel Sant’Elia – 3 Yıldız ; Düşük bütçeli bir otel için, şehrin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesindeki bu tesise göz atabilirsiniz. Güzel konuk değerlendirme puanına ve uygun fiyata sahip olan bu tesis, daha çok bütçeli bir konaklama birimi arayanların tercih edebileceği bir otel.
  • Hotel Royal Palace – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, sahilde bulunan bu tesisi inceleyebilirsiniz. Aile odaları da olan bu tesis, şehrin en popüler oteli olarak biliniyor.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...