Midilli Gezilecek Yerler | Görülecek En Popüler 13 Yer

Yunan Adaları ile aranız iyiyse, Midilli’ye bayılacaksınız. Kendine has bir dokusu olan bu adanın ismi aslında Lesvos fakat, biz Türkler tarafından Midilli olarak biliniyor. Bunun en önemli sebebi de adaya feribotlarla gidip gelinmesiymiş.

Midilli, dik yamaçlara kurulmuş taş evleri, birbirinden güzel plajları ve doğal köyleri ile Yunan Adaları arasında en çok sevilen adalardan biri.

Midilli’de gezilecek yerler adlı bu listede çevre köyleri, adaları ve bunlara has özel gezilmesi gereken önemli noktaları da bulabilirsiniz.

Eğer adada nerede konaklayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa Midilli’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilir, bölge bölge incelemelere ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Midilli’de konaklama için en ideal bölgeler, Mytilini (Midilli Merkez), Petra ve Mithimna (Molivos ) Bölgeleridir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Gelelim Midilli gezilecek yerler listemize ; 

1.Molivos Kalesi

Molivos Kalesi - Midilli
Molivos Kalesi

Adanın kuzeyinde bir tepede bulunan Molivos, bir Bizans Kalesi’dir. Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan bu kale, Arkaik döneme kadar uzanan çok daha eski bir kalenin üzerine inşa edilmiş.

Kale, Osmanlılar tarafından işgal edilebileceğini öngören Venedikliler tarafından güçlendirilmiş ve Smyrna’nın saldırılarını püskürtmeyi başarmıştır.

Molivos Kalesi
Molivos Kalesi Manzarası

1450 yılındaki ilk saldırıya karşı dayanmış olan kale, 1458 yılında kasabayı çevreleyen 150 gemi tarafından kuşatılarak, kale düşmüş.

Osmanlı döneminden birçok kalıntıyı görebileceğiniz bu kale, Mithymna’da (Molivos) bulunmaktadır. Adanın birçok noktasından bu kaleye çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kaleyi haritada görmek için tıklayın.

2.Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi (Sigri)

Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi
Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi

Jeolojiye ilginiz olsun veya olmasın, bu Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi, görülmeye değer en dikkat çekici müzelerden bir tanesi.

Müze, iki ana salona ayrılıyor. Birincisi, bitkilerin yeryüzündeki evrimi bağlamında taşlaşmış ormanla alakalıdır. Burada, 40 farklı ağaç türünü keşfedebiliyorsunuz. Gövdeler, kökler, dallar, tohumlar ve yapraklar, her tür hakkında detaylı şekilde bilgileri bulabilirsiniz.

Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi
Midilli Taşlaşmış Ormanı Doğal Tarih Müzesi

İkinci salonda ise, son 20 milyon yılda Ege’nin volkanik tarihi, kayalar, kuvars mineralleri, Neolitik çakmaktaşı aletler ve bir zamanlar Ege’de yaşayan soyu tükenmiş primatların kafatasları ile antropolojik sergiler yer alıyor.

3.Midilli Kalesi

Midilli Kalesi
Midilli Kalesi (Limandan Görünüm)

Midilli Kalesi, 25 hektarlık bir alanı kaplayan, Akdeniz’in en büyük kalelerinden biridir.

Kalenin temeli 6. yüzyıla, İmparator Justinianos dönemine dayanmaktadır. Bu kalenin 14. yüzyılda Cenova hakimi olan Francesco I Gattilusio’nun eviymiş.

Midilli Kalesi
Midilli Kalesi

Kompleks kısmen yıkılmış bir durumda olsa da, Kraliçe’nin Kulesi, Bizans Sarnıcı, Osmanlı Hamamı ve İslam Manastırı hala görülebiliyor. Ayrıca kalenin altında bulunan baskınlar sırasında çocukların ve kadınların sığınabilecekleri tonozlara da göz atmayı unutmayın. Midilli Kalesi’ni haritada görmek için tıklayın.

4.Molyvos (Mithimna)

Molyvos (Mithimna)
Molyvos (Mithimna)

Midilli Adası’ndaki en güzel kasabalardan bir diğeri ise, Mithimna olarak da bilinen Molyvos’tur.

Molyvos, bir kale ile taçlanan ve antik kalıntıları gizleyen oldukça küçük bir sahil kasabasıdır.

1965 yılında UNESCO tarafından korunma altına alınmış bu kasaba, gece gündüz her daim canlı ve hareketli. Küçük büyük birçok tavernası ile gece gündüz her türlü aktiviteyi burada bulabiliyorsunuz.

Molyvos her ne kadar küçük bir sahil kasabası olsa da, birbirinden güzel ve kaliteli birçok restoranı ve kafeleri burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Molyvos (Mithimna)
Molyvos (Mithimna)

Kasaba küçük ve yürüyerek kolayca keşfedilebilir. Geleneksel sokaklarda kaybolarak gezin. Gezinizi kasabanın limanındaki restoranlarda tamamlayın.

Ayrıca Molyvos Midilli Adası’nda konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden. Booking.com aracılığıyla bu kasabada yer alan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

5.Petra

Petra Midilli
Petra

Midilli Adası’nın en güzel kasabalarından bir diğeri olan Petra, turistlerin en favori bölgelerinden biri. Hem görülecek hem de konaklanacak güzel bir bölge olarak bilinen Petra’ya mutlaka göz atın.

Uzun kumsalı olan geleneksel bir kasabadır Petra. Molyvos’a yakınlığı sayesinde hem konaklama için hem de gezilecek noktalar için en çok tercih edilen bölgelerden biri. Petra’dan Molyvos’a araç ile 5 dakikada rahatlıkla gidebiliyor olmanız da bölgenin en güzel yanı.

Kasabada birçok yer araç ve motosiklet trafiğine kapalı. Yani doya doya yürüyerek gezilebilecek güzel bir yer.

Petra’nın geleneksel pazarlarını görün, bakımlı caddelerinde yürüyün ve sahil şeridini keşfedin.

Petra - Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Petra

Şehrin tam ortasında yükselen 35 metre yüksekliğindeki kalesi ve konaklama birimleriyle ünlü olan bu kasabada bulunan uzun plaj Molyvos’taki plajdan çok daha iyi olduğu söylenir. Midilli’de denize girme gibi bir niyetiniz varsa Petra kasabası aklınızda olsun.

Kasabanın bir kısmı Kutsal Panagia Tapınağı denilen bir kiliseyi çevrelemekte. Bir tepede bulunan bu kiliseye gidecek olursanız eşsiz bir manzarayla karşılaşacağınızı da unutmayın. Petra için en azından yarım gününüzü ayırın. Bu kasabada yapılacak çok şey var.

6.Plomari

Plomari
Plomari

Plomari bizim Midilli’deki favori yerlerimizden biriydi. Rengarenk evleri, eşsiz manzarası ve daha çok fazlasını bu kasabada bulabiliyorsunuz.

Meşhur anason aromalı likör olan UZO burada içilir. Zaten kasaba da bu içkisiyle meşhur.

Geleneksel bina cepheleri, kolay ulaşabilen bir liman ve dolambaçlı sokaklar ile bu kasabaya bayılacaksınız. Kasabanın tepelerini keşfettikten sonra meydanda bulunan birçok kafe ve uzo içebileceğiniz yerlerde dinlenebilirsiniz.

Bunun yanında kasabada iki tane Uzo Müzesi bulunuyor. Bu içkinin nasıl yapıldığını görmek istiyor ve tadına bakmak istiyorsanız bu müzelerden bir tanesini mutlaka ziyaret edin.

Plomari
Plomari

Dünyada rakının ilk üretildiği yer olarak bilinen bu kasabada, her yıl Ağustos ayında Uzo Festivali varmış. Midilli’ye ağustos ayında gidiyorsanız, bu festivale aklınızda olsun.

 • Uzo Müzesi Dünyası : Plomari Köyü’nden sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan bu müze, harika bir zeytinlik içerisinde yer almaktadır. 120 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bu damıtım şirketi uzo üretiminde uzun bir geleneğe sahiptir ve uzoyu 30 ülkeye ihraç etmesi bakımından önemlidir. Yeteri kadar zamanınız varsa, bu müzeye de mutlaka göz atın deriz.

7.Sigri

Sigri
Sigri

Küçük bir balıkçı köyü olan Sigri, çok sayıda yetenekli zanaatçiye ev sahipliği yapmakta. Daha çok deniz kenarında zaman geçirmeyi planlıyorsanız Sigri’ye uğrayabilirsiniz.

Özellikle su sporlarıyla ilgileniyorsanız, yaz aylarında burayı mutlaka ziyaret edin.

Ucuz, gezinmesi kolay ve iyi yemeklerle çevrili olan bu köyde kaçırılmaması gereken noktalardan biri ise, Lesvos Doğal Tarih Müzesi’dir (Yukarıda bahsettik). 1994 yılında kurulmuş olan bu müzenin görevi ormanın araştırılması, tanıtılması, teşhir edilmesi, korunması ve diğer tüm uygun şekilde kullanılmasıdır.

Sigri’de görülmeye değer diğer noktalar ; 

 • Petrified Forest (Taşlaşmış Orman ) : Sigri merkeze 12 km uzaklıkta bulunan bu orman nadir bir doğal alan olarak biliniyor ve bölgenin yoğun volkanik aktivitesi nedeniyle taşlaşmıştır. 1985 yılında resmen doğal bir anıt ilan edilmiş olan bu Taşlaşmış Orman’a da aracınız varsa mutlaka göz atın.
 • Ottoman Castle (Osmanlı Kalesi) : Sigri Limanı’nda 1757 yılında Türklerin köyü korsanlardan korumak amacıyla inşa ettikleri bu kale, küçük kare şeklinde ve Arap mimarisine sahip.
 • Fosil Müzesi : Bu ilginç müze, taşlaşmış ormanın tam girişinde Sigri’ye 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Dünyadaki bitkilerin evrimini 3.5 milyar yıl öncesinden gelişmiş bitkilerin görünümüne kadar sunmaktadır.

8.Sykaminea

Sykamenia
Sykamenia

Bir kedi cenneti olarak da bilinen Sykaminea, dağlara gizlenmiş bir yer olarak bilinmektedir. El değmemiş doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile ünlü Sykaminea da adanın en ilgi çeken köylerinden.

Kasabanın en dikkat çeken yeri, Panagi Gorgona Kilisesi’dir. Denizin üzerindeki bir kaya üzerinde bulunan bu kilise köyde en popüler olan yapılardan bir tanesi.

Sykaminea
Sykaminea

Daha çok kalabalıktan uzaklaşmak, daha az turist görmek isteyenlerin tercih edebileceği bir köy olsa da, görülmeye değer.

9.Mantamados

Mantamados Midilli
Mantamados Midilli

Çömlekçilik ve geleneksel sanatlara merakınız varsa Mantamados kasabasına da mutlaka göz atın.

Yunanistan’daki en büyük el yapımı çanak çömleklerinin çeşitlerini sunan bu kasaba büyük sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de sanatseverler için güzel bir deneyim olacaktır.

10.Kalloni

Kalloni Bölgesi
Kalloni Bölgesi

Nesli tükenmekte olan kuş türleri ve yürüyüş ormanları ile tanınan Kalloni, doğanın tadını çıkarmak ve vahşi yaşamı görmek için gidilebilecek en güzel yerdir.

Geleneksel balıkçılık türleri, binicilik, su sporları ve zeytinlik turları gibi birçok aktivite yerel halk tarafından sunulmakta.

Kalloni
Kalloni

Yakınlarda, Agia Paraskevi Köyü’nde bulunan Endüstriyel Zeytin Üretimi Müzesi’ne de göz attığınızdan emin olun.

11.Gera

Midilli Gera
Gera

Midilli’de daha çok gevşemek ve kafa dinlemek için tercih edilen bir yer olan Gera, bir koyda yer almaktadır. Termal banyolar, el değmemiş plajlar ve Therma Spa gibi görülmeye değer kaplıcalar sunmakta.

Rahatlamak ve stresten kurtulmak için tercih edilen bu kasaba, Pitoresk manzaraları, temiz su ve sade ev tasarımları ile beğenebileceğiniz güzel bir yer.

12.Agiassos

Agiassos
Agiassos

Dar sokaklardan ve taş evlerden muhteşem bir manzaralar sunan güzel bir dağ köyü olan Agiassos, Midilli’de sevebileceğiniz bölgelerden.

Kumaşı hala el ile ören sanatkarları, sokaklarda seramik yapan ustaları  ve birbirinden iyi marangoz ustalarına ev sahipliği yapan bu köy için en azından yarım gününüzü ayırın.

Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar yerel otlar ve lezzetli yiyecekler eşliğinde çay servisi yapan birçok kafeyi burada bulabilirsiniz.

Kasabanın tam merkezinde kendi yaşamlarında mucizeler umuduyla dini hacılar tarafından ziyaret edilen eski bir kilise bulunmakta. Bu kiliseye de zamanınız varsa mutlaka göz atın.

13.Mytilini 

Mytilini - Midilli de Gezilecek Yerler
Mytilini

Mytilini, adanın başkenti ve kalbinin attığı yer olarak bilinir. Adada turistik görülecek noktaların büyük bir bölümü de burada bulunmaktadır.

Ayvalıktan kalkan feribotlar buraya gelmekte. Sabah-akşam feribotları bulabildiğinizden dolayı ulaşım konusunda en iyi yer diyebiliriz.

Midilli gezinize adanın en hareketli merkezi olan Mytilini’den başlayabilirsiniz.

Midilli Merkez’de göz atabileceğiniz noktalar ; 

 • Arkeoloji Müzesi : Birbirine yakın iki binada yer alan bu müzede küçük heykeller, tarih öncesi eserler, antik tapınakların parçaları, madeni paralar, takılar ve adanın her yerinde yapılan kazılardan çıkarılmış eserlerin sergilendiği güzel bir müze.
 • Antik Tiyatro : Mytilene’nin gezilecek en güzel yerleri arasında olan Antik Tiyatro, Midilli’nin kuzey tarafından, çam ağaçlarının ortasında bulunmakta. Aslen Helenistik dönemde inşa edilen bu tiyatro günümüze kadar birçok reformdan geçmiş.
 • Yeni Camii : Yine Mytilene’nin merkezinde bulabileceğiniz güzel bir yapı olan Yeni Camii, 19. yüzyılın önemli bir tarihi eseridir. Camii, Midilli’de bulunan en büyük müslüman camii olarak bilinir.
 • Valide Camii : 1615 yılında inşa edilmiş bu camii de Mytilene’de görülebilecek tarihi yapılardan biri.
 • Belediye Sanat Galerisi : Halim Bey’e ait eski ve tipik bir konakta yer alan bu galeri birçok değerli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.
 • Agios Therapon : Aziz John’a adanmış olan bu kilise, Neoklasik ve Rönesans unsurlarının etkileyici mimarisine sahip üç koridorlu bir bazilikadır ve 19. yüzyılda inşa edilmiş.
 • Aziz Athanasius : 17.yüzyıldan kalma dikkat çekici bir yapıya sahip bu kiliseyi de  listenize ekleyebilirsiniz.
 • Bizans Müzesi : 1978 yılında kapılarını ziyaretçiye açmış olan bu müze el yazma dini kitapları, rahip kıyafetlerini ve diğer birçok önemli eşyaya ev sahipliği yapmakta.

Midilli’de göz atabileceğiniz köyler ve turistik destinasyonlar tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Listeye birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat Midilli’deki en popüler ve en güzel bölgelerden oluşan bu 13 yer arasından zevkinize ve zamanınıza göre güzel bir liste hazırlayabilirsiniz.

Midilli Otel TavsiyeleriBooking.com


Midilli’de konaklama için birçok kasaba ve bölge bulunmaktadır. Fakat bu kasabalar arasında tavsiye edebileceğimiz yerler, Petra, Mytilene (Midilli Merkez) ve Mintimna (Molyvos) adlı kasabalardır.

Bu 3 kasabada aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer bütçe sorun değil diyorsanız, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yer Midilli Merkez Bölgesi’dir. Bu bölgede konaklama birimi seçeneği oldukça fazla olduğu gibi diğer kasabalara ulaşım için de en ideal yerlerden biri. Ayrıca Ayvalık’tan kalkan feribotlar buraya gelmekte. Yani nerede konaklarsanız konaklayın ilk olarak merkeze geliyorsunuz. Tabi Ayvalık dışında başka bir yerden bu adaya gitmeye çalışmıyorsanız.

Bu bölgenin en güzel yanı, yapılacak birçok turistik aktivitelerinin olması ve birçok motosiklet ve araç kiralayabileceğiniz yerlerin olmasıdır. Fakat biraz daha bütçeli bir gezi planı yapıyorsanız, merkez dışındaki yerlerde konaklamanızda yarar var.

Molyvos (Mintimna) da konaklama bakımından tercih edilebilecek en güzel kasabalardan biri. Bu kasaba adanın merkezine göre biraz daha uygun konaklama birimlerine sahip. Ayrıca yine adanın en güzel yerlerinden biri plan Petra’ya da 5 dakikalık sürüş uzaklığında bulunmaktadır.

Bu adada birbirinden kaliteli ve lüks otelleri bulabilirsiniz. Bunun yanında uygun fiyatlı birçok tesisi de bulmak mümkün. Bizim ve birçok turistin yaptığı gibi siz de bu bölgede konaklayarak güzel bir Midilli tatili yapabilirsiniz.

Son olarak önerebileceğimiz konaklama bölgesi de Petra’dır. Petra daha çok uygun fiyatlı konaklama birimleri arayanların tercih ettiği bir kasaba olsa da, lüks otel veya daireleri de burada bulabiliyorsunuz. Ayrıca Molyvos’a yakın olması sebebiyle de gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgelerden biri.

Bu 3 bölgede Midilli’de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgelerden. Her bölge kendine özgü tarzıyla ünlü. Her bölgede de restoran, kafe ve plaj gibi ihtiyacınız olabilecek şeyleri bulabilirsiniz.

Midilli Gezisi hakkında bilgiler

 • Gezinize konaklayacağınız yerden başlayın. Çoğu turistin yaptığı gibi Midilli merkezde konaklayacak olursanız, en azından 1 gününüzü bu merkezdeki turistik yerler için ayırın. Merkezde yapabilecekleriniz, diğer bölgelere nazaran biraz daha fazladır. Ayrıca araç veya motosiklet kiralayacaksanız, Mytilene’de yani Midilli merkezde seçeneğiniz biraz daha fazla.
 • Eğer Midilli için 1 hafta gibi uzun bir süreniz varsa, plajları da mutlaka deneyin. Özellikle yaz aylarında bu adaya gidiyorsanız, her plaja yarım gününüzü ayırın. Bu kadar uzun bir süreniz varsa da her köyü mutlaka detaylı bir şekilde gezin. O köylerde birkaç saatinizi harcayın. Köye has özellikleri keşfedin. Kaleleri kaçırmayın.
 • Eğer motosiklet kullanabiliyorsanız, araç kiralamanızı pek tavsiye etmeyiz. Hem fiyat bakımından hem de her yere girebilme bakımından motosikletler çok daha kullanışlı olacaktır. Maalesef bunun için de ehliyetinizin olması gerekiyor. Ehliyetsiz olarak motosiklet kullanabileceği bazı yerlerde söylense de biz denemediğimizden böyle bir bilgimiz de yok.
 • Adadaki en güzel plajlar ise ; Vatera, Petra, Anaxos, Saint Hermogenes, Melinda, Kaloni ve Saint Isidore plajlarıdır. Tabi bu plajlara birkaç plaj daha eklemek pekala mümkün. Fakat ilk olarak tercihinizi bu plajlardan yana kullanın deriz.Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...