Midilli Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Midilli Gezilecek Yerler Listesi

Yunan Adaları ile aranız iyiyse, Midilli’ye bayılacaksınız. Kendine has bir dokusu olan bu adanın ismi aslında Lesvos fakat, biz Türkler tarafından Midilli olarak biliniyor. Bunun en önemli sebebide adaya feribotlarla gidip gelinmesiymiş.
Midilli gezilecek yerler listenizi yaparken bu adada araba veya motosiklet kiralayıp kiralamayacağınıza ve ne kadar bir sürede konaklayacağınıza kara vermenizde yarar var. Aşağıdaki listede bulunan gezilecek yerler ve yapılacak listesi 3-7 günlük bir Midilli gezisi için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Midilli dik yamaçlara kurulmuş taş evleri, birbirinden güzel plajları ve doğal köyleri ile Yunan Adaları arasında en çok sevilen adalardan biri.

Midilli’de gezilecek yerler sadece Lesvos’tan oluşmuyor. Yani bu listede çevre köyleri, adaları ve bunlara has özel gezilmesi gereken yerleri de bulabilirsiniz.

Adanın gezilecek yerlerini hazırlarken nerede konaklayacağınıza göre bir liste düzenlenmenizde yarar var. Eğer nerede konaklayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa Midilli’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilir, bölge bölge incelemelere ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Midilli’de konaklama için en ideal bölgeler, Mytilini (Midilli Merkez), Petra ve Mithimna (Molivos -Favorimiz) Bölgeleridir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Midilli Gezilecek Yerler Listesi

Midilli’de gezilecek ve görülecek yerleri ilk olarak bölgelere ve köylere göre daha sonra o bölgelerde ve köylerde gezilecek yerlere göre ayarladık. Aşağıdaki 20 yer arasından kendinize güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

1.Mytilini – Midilli Merkez

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Midilli Merkez – Adanın en hareketli ve en canlı yerlerinden biri olarak bilinemktedir.

Midilli’de gezilecek yerler sorusuna ilk olarak verilebilecek cevap şüphesiz adanın merkezi oluyor. Bu merkez, adanın en başkenti desek doğru olur.

Ayvalıktan kalkan feribotlar buraya gelmekte. Sabah-akşam feribotları bulabildiğinizden dolayı ulaşım konusunda en iyi yer diyebiliriz.

Midilli gezinize adanın en hareketli merkezi olan Mytilini’den başlayabilirsiniz. Zaten sırf burada gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmaktadır.

2.Mytilene Kalesi – Midilli Merkez

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Midilli Kalesi, Midilli merkezde görülmeye değer yerlerden

Midilli gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu görkemli yapı, kapladığı 25 hektarlık alan ile Akdeniz’in en büyük kalelerinden biri olarak biliniyor.

Kalenin temeli 6. yüzyıla, İmparator Justinianos dönemine dayanmaktadır. Bu kalenin 14. yüzyılda Cenova hakimi olan Francesco I Gattilusio’nun eviymiş.

Kompleks kısmen yıkılmış bir durumda olsa da, Kraliçe’nin Kulesi, Bizans Sarnıcı, Osmanlı Hamamı ve İslam Manastırı hala görülebilecek yerler arasında. Ayrıca kalenin altında bulunan baskınlar sırasında çocukların ve kadınların sığınabilecekleri tonozlara da göz atmayı unutmayın.

Midilli Merkez’de bulunan diğer gezilecek yerler ; 

 • Arkeoloji Müzesi : Birbirine yakın iki binada yer alan bu müzede küçük heykeller, tarih öncesi eserler, antik tapınakların parçaları, madeni paralar, takılar ve adanın her yerinde yapılan kazılardan çıkarılmış eserlerin sergilendiği güzel bir müze.
 • Antik Tiyatro : Mytilene’nin gezilecek en güzel yerleri arasında olan Antik Tiyatro, Midilli’nin kuzey tarafından, çam ağaçlarının ortasında bulunmakta. Aslen Helenistik dönemde inşa edilen bu tiyatro günümüze kadar birçok reformdan geçmiş.
 • Yeni Camii : Yine Mytilene’nin merkezinde bulabileceğiniz güzel bir yapı olan Yeni Camii, 19. yüzyılın önemli bir tarihi eseridir. Camii, Midilli’de bulunan en büyük müslüman camii olarak bilinir.
 • Valide Camii : 1615 yılında inşa edilmiş bu camii de Mytilene’de görülebilecek tarihi yapılardan biri.
 • Belediye Sanat Galerisi : Halim Bey’e ait eski ve tipik bir konakta yer alan bu galeri birçok değerli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmakta.
 • Agios Therapon : Aziz John’a adanmış olan bu kilise, Neoklasik ve Rönesans unsurlarının etkileyici mimarisine sahip üç koridorlu bir bazilikadır ve 19. yüzyılda inşa edilmiş.
 • Aziz Athanasius : 17.yüzyıldan kalma dikkat çekici bir yapıya sahip bu kiliseyi de Mytilene’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
 • Bizans Müzesi : 1978 yılında kapılarını ziyaretçiye açmış olan bu müze el yazma dini kitapları, rahip kıyafetlerini ve diğer birçok önemli eşyaya ev sahipliği yapmakta.

3.Molyvos (Mithimna)

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Molyvos

Midilli gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel bir diğer kasaba ise, Mithimna olarak da bilinen Molyvos’tur.

Molyvos, bir kale ile taçlanan ve antik kalıntıları gizleyen oldukça küçük bir sahil kasabasıdır. Sırf bu kasaba için bile Midilli’ye gidilir.

1965 yılında UNESCO tarafından korunma altına alınmış bu kasaba, gece gündüz her daim canlı ve hareketli. Küçük büyük birçok tavernası ile gece gündüz her türlü aktiviteyi burada bulabiliyorsunuz.

Molyvos her ne kadar küçük bir sahil kasabası olsa da, birbirinden güzel ve kaliteli birçok restoranı ve kafeleri burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Kasaba küçük ve yürüyerek kolayca keşfedilebilir. Geleneksel sokaklarda kaybolarak gezin. Gezinizi kasabanın limanındaki restoranlarda tamamlayın.

Ayrıca Molyvos Midilli Adası’nda nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. Booking.com aracılığıyla bu kasabada yer alan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

4.Molyvos Kalesi 

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Molyvos Kalesi

Midilli gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazlarından olan Molyvos Kalesi, bir Bizans Kalesi’dir. Tarihi 11. yüzyıla kadar giden bu kalenin Arkaik döneme kadar giden bir kalenin üzerine inşa edildiği sanılmakta.

İlk saldırıya, 1450 yılında karşı durmuş bu kale, kasaba 150 gemi tarafından kuşatıldığında 1458 yılında düşmüş.

Bölgenin eşsiz bir manzarasını sunan bu kaleye de mutlaka göz atın. Zaten konaklama için Molyvos’u tercih edecek olursanız, ulaşım oldukça kolay olacaktır.

5.Petra

Petra Midilli
Petra

Midilli Adası’nın en güzel kasabalarından bir diğeri olan Petra, turistlerin en favori yerlerinden biri. Hem gezilecek hem de konaklanacak güzel bir bölge olarak bilinen Petra’ya mutlaka göz atın.

Uzun kumsalı olan geleneksel bir kasabadır Petra. Molyvos’a yakınlığı sayesinde hem konaklama için hem de gezilecek yerler için en çok tercih edilen yerlerden biri. Petra’dan Molyvos’a araç ile 5 dakikada rahatlıkla gidebilirsiniz.

Kasabada birçok yer araç ve motosiklet trafiğine kapalı. Yani doya doya yürüyerek gezilebilecek güzel bir yer. Petra’nın geleneksel pazarlarını görün, bakımlı caddelerinde yürüyün ve sahil şeridini keşfedin.

Şehrin tam ortasında yükselen 35 metre yüksekliğindeki kalesi ve konaklama birimleriyle ünlü olan bu kasabada bulunan uzun plaj Molyvos’taki plajdan çok daha iyi olduğu söylenir. Midilli’de denize girme gibi bir niyetiniz varsa Petra kasabası aklınızda olsun.

Kasabanın bir kısmı Kutsal Panagia Tapınağı denilen bir kiliseyi çevrelemekte. Bir tepede bulunan bu kiliseye gidecek olursanız eşsiz bir manzarayla karşılaşacağınızı da bilin. Petra için en azından yarım gününüzü ayırın. Bu kasabada yapılacak çok şey var.

6.Plomari

Plomari Midilli Adası
Plomari – Greece-is.com

Plomari bizim Midilli’deki favori yerlerimizden biriydi. Rengarenk evleri, eşsiz manzarası ve daha çok fazlasını bu kasabada bulabiliyorsunuz.

Meşhur anason aromalı likör olan UZO burada içilir. Zaten kasabada bu içkisiyle meşhur.

Geleneksel bina cepheleri, kolay ulaşabilen bir liman ve dolambaçlı sokaklar ile bu kasabaya bayılacaksınız. Kasabanın tepelerini keşfettikten sonra meydanda bulunan birçok kafe ve uzo içebileceğiniz yerlerde dinlenebilirsiniz.

Bunun yanında kasabada iki tane Uzo Müzesi bulunuyor. Bu içkinin nasıl yapıldığını görmek istiyor ve tadına bakmak istiyorsanız bu müzelerden bir tanesini mutlaka ziyaret edin.

Dünyada rakının ilk üretildiği yer olarak bilinen bu kasabada her yıl Ağustos ayında Uzo Festivali varmış. Midilli’ye ağustos ayında gidiyorsanız, bu festivale de katılabilirsiniz.

Plomari’de görülmeye değer yerler ; 

 • Uzo Müzesi Dünyası : Plomari Köyü’nden sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan bu müze harika bir zeytinlik içerisinde yer almaktadır. 120 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bu damıtım şirketi uzo üretiminde uzun bir geleneğe sahiptir ve uzoyu 30 ülkeye ihraç etmektedir.

7.Sigri

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Sigri

Bizim pek de beğenmediğimiz fakat turistler arasında bir hayli popüler olduğundan dolayı Midilli gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

Küçük bir balıkçı köyü olan Sigri, çok sayıda yetenekli zanaatçiye ev sahipliği yapmakta. Daha çok deniz kenarında zaman geçirmeyi planlıyorsanız Sigri’ye göz atın. Özellikle su sporlarıyla ilgileniyorsanız, yaz aylarında buraya mutlaka göz atın.

Ucuz, gezinmesi kolay ve iyi yemeklerle çevrili olan bu köyde kaçırılmaması gereken yerlerden biri ise, Lesvos Doğal Tarih Müzesi’dir. 1994 yılında kurulmuş olan bu müzenin görevi ormanın araştırılması, tanıtılması, teşhir edilmesi, korunması ve diğer tüm uygun şekilde kullanılmasıdır.

Sigri’de görülmeye değer yerler ; 

 • Petrified Forest (Taşlaşmış Orman ) : Sigri merkeze 12 km uzaklıkta bulunan bu orman nadir bir doğal alan olarak biliniyor ve bölgenin yoğun volkanik aktivitesi nedeniyle taşlaşmıştır. 1985 yılında resmen doğal bir anıt ilan edilmiş olan bu Taşlaşmış Orman’a da aracınız varsa mutlaka göz atın.
 • Ottoman Castle (Osmanlı Kalesi) : Sigri Limanı’nda 1757 yılında Türklerin köyü korsanlardan korumak amacıyla inşa ettikleri bu kale, küçük kare şeklinde ve Arap mimarisine sahip.
 • Fosil Müzesi : Bu ilginç müze, taşlaşmış ormanın tam girişinde Sigri’ye 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Dünyadaki bitkilerin evrimini 3.5 milyar yıl öncesinden gelişmiş bitkilerin görünümüne kadar sunmaktadır.

8.Sykaminea

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Sykamenia

Bir kedi cenneti olarak da bilinen Sykamine dağlara gizlenmiş bir yer olarak bilinmektedir. El değmemiş doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile ünlü Sykaminea da Midilli’de gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

Kasabanın en dikkat çeken yeri Panagi Gorgona Kilisesi’dir. Denizin üzerindeki bir kaya üzerinde bulunan bu kilise kasabanın kaçırılmaması gereken yerlerinden.

Daha çok kalabalıktan uzaklaşmak, daha az turist görmek isteyenlerin tercih edebileceği bir kasaba.

9.Mantamados

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Mantamados Midilli

Çömlekçilik ve geleneksel sanatlara merakınız varsa Mantamados kasabasına da mutlaka göz atın. Ülkedeki en büyük el yapımı çanak çömleklerinin çeşitlerini sunan bu kasaba büyük sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden de sanatseverler için güzel bir deneyim olacaktır.

10.Kalloni

Kalloni Bölgesi
Kalloni Bölgesi

Nesli tükenmekte olan kuş türleri ve yürüyüş ormanları ile tanınan Kalloni, doğanın tadını çıkarmak ve vahşi yaşamı görmek için gidilebilecek en güzel yerdir.

Geleneksel balıkçılık türleri, binicilik, su sporları ve zeytinlik turları gibi birçok aktivite yerel halk tarafından sunulmakta.

Yakınlarda, Agia Paraskevi Köyü’nde bulunan Endüstriyel Zeytinyağı Üretimi Müzesi’ni ziyaret edin.

11.Gera

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Gera

Midilli gezilecek yerler listesine eklenebilecek bir diğer güzel yer ise, daha çok gevşemek ve kafa dinlemek için gidilen bir yer olan Gera’dır.

Bir koyda yer alan bu kasaba, termal banyolar, el değmemiş plajlar ve Therma Spa gibi görülmeye değer kaplıcalar sunmakta.

Rahatlamak ve stresten kurtulmak için tercih edilen bu kasaba, Pitoresk manzaraları, temiz su ve sade ev tasarımları ile beğenebileceğiniz güzel bir yer.

12.Agiassos

Midilli Gezilecek Yerler Listesi
Agiassos

Dar sokaklardan ve taş evlerden muhteşem bir manzaralar sunan güzel bir dağ köyü olan Agiassos, Midilli’de kaçırılmaması gereken yerlerden.

Kumaşı hala el ile ören sanatkarları, sokaklarda seramik yapan ustaları  ve birbirinden iyi marangoz ustalarına ev sahipliği yapan bu köy için en azından yarım gününüzü ayırın.

Sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar yerel otlar ve lezzetli yiyecekler eşliğinde çay servisi yapan birçok kafeyi burada bulabilirsiniz.

Kasabanın tam merkezinde kendi yaşamlarında mucizeler umuduyla dini hacılar tarafından ziyaret edilen eski bir kilise bulunmakta. Bu kiliseye de zamanınız varsa mutlaka göz atın.

Midilli gezilecek yerler bu köylerle sınırlı diyebiliriz. Listeye 1-2 yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat Midilli’deki en popüler ve en güzel yerlerden oluşan bu 12 yer arasından zevkinize ve zamanınıza göre güzel bir liste hazırlayabilirsiniz.

Midilli’de Nerede Kalınır ? 

Midilli’de konaklama için birçok kasaba ve bölge bulunmaktadır. Fakat bu kasabalar arasında tavsiye edebileceğimiz yerler, Petra, Mytilene (Midilli Merkez) ve Mintimna (Molyvos) adlı kasabalardır.

Bu 3 kasabada aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Eğer bütçe sorun değil diyorsanız, ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yer Midilli Merkez Bölgesi’dir. Bu bölgede konaklama birimi seçeneği oldukça fazla olduğu gibi diğer kasabalara ulaşım için de en ideal yerlerden biri. Ayrıca Ayvalık’tan kalkan feribotlar buraya gelmekte. Yani nerede konaklayacaksanız konaklayın ilk olarak merkeze geliyorsunuz. Tabi Ayvalık dışında başka bir yerde bu adaya gitmeye çalışmıyorsanız.

Bu bölgenin en güzel yanı, gezilecek ve yapılacak şeylerinin çok olması ve birçok motosiklet ve araç kiralayabileceğiniz yerlerin olması. Fakat biraz daha bütçeli bir gezi planı yapıyorsanız, merkez dışındaki yerlerde konaklamanızda yarar var.

Midilli gezilecek yerler listesinde olan Molyvos (Mintimna) da konaklama bakımından tercih edilebilecek en güzel kasabalardan biri. Bu kasaba adanın merkezine göre biraz daha uygun konaklama birimlerine sahip. Ayrıca yine adanın en güzel yerlerinden biri plan Petra’ya da 5 dakikalık araç mesafesinde bulunmakta.

Bu adada birbirinden kaliteli ve lüks otelleri bulabilirsiniz. Bunun yanında uygun fiyatlı birçok tesisi de bulmak mümkün. Bizim ve birçok turistin yaptığı gibi siz de bu bölgede konaklayarak güzel bir Midilli tatili yapabilirsiniz.

Son olarak önerebileceğimiz konaklama bölgesi de Petra’dır. Petra daha çok uygun fiyatlı konaklama birimleri arayanların tercih ettiği bir kasaba olsa da, lüks otel veya daireleri de burada bulabiliyorsunuz. Ayrıca Molyvos’a yakın olması sebebiyle de gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgelerden biri.

Bu 3 bölgede Midilli’de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bölgelerden. Her bölge kendine özgü tarzıyla ünlü. Her bölgede de restoran, kafe ve plaj gibi ihtiyacınız olabilecek şeyleri bulabilirsiniz.

Midilli gezilecek yerler hakkında bilgiler

 • Midilli’de gezilecek yerler listenize konaklayacağınız yerden başlayın. Çoğu turistin yaptığı gibi Midilli merkezde konaklayacak olursanız, en azında 1 gününüzü bu merkezde turistik yerler için ayırın. Merkezde gezilecek yerler diğer kasabalardaki gezilecek yerlere göre biraz daha fazla diyebiliriz. Ayrıca araç veya motosiklet kiralayacaksanız, Mytilene’de yani Midilli merkezde seçeneğiniz biraz daha fazla.
 • Eğer Midilli için 1 hafta gibi uzun bir süreniz varsa, plajları da mutlaka deneyin. Özellikle yaz aylarında bu adaya gidiyorsanız, her plaja yarım gününüzü ayırın. Bu kadar uzun bir süreniz varsa da her köyü mutlaka detaylı bir şekilde gezin. O köylerde birkaç saatinizi harcayın. Köye has gezilecek yerlere göz atın. Kaleleri kaçırmayın.
 • Eğer motosiklet kullanabiliyorsanız, araç kiralamanızı pek tavsiye etmeyiz. Hem fiyat bakımından hem de her yere girebilme bakımından motosikletler çok daha kullanışlı olacaktır. Maalesef bunun için de ehliyetinizin olması gerekiyor. Ehliyetsiz olarak motosiklet kullanabileceği bazı yerlerde söylense de biz denemediğimizden böyle bir bilgimiz de yok.
 • Adadaki en güzel plajlar ise ; Vatera, Petra, Anaxos, Saint Hermogenes, Melinda, Kaloni ve Saint Isidore plajlarıdır. Tabi bu plajlara birkaç plaj daha eklemek pekala mümkün. Fakat ilk olarak tercihinizi bu plajlardan yana kullanın deriz.Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here