Midilli

Yunan Adaları arasında en popülerlerden biri olan Midilli Adası, tarihi, canlı gece hayatı ve kültürel değerleriyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Birbirinden güzel konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu adada konaklama ücretleri ise, Mykonos veya Santorini gibi diğer Yunan Adaları’na nazaran çok daha uygun.

Adadaki en ideal ve en popüler konaklama bölgeleri ise, Mithymna (Molyvos), Petra ve Midilli Merkez  adlı bölgelerdir. Bu bölgelerde ister süper lüks bir otel, isterseniz de bütçeli bir butik oteli rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu bölgelerin dışına çıkmanıza da pek gerek yok. Zaten diğer bölgeler pek popüler olmadığı gibi, konum bakımından da pek tatmin edici değil.

 • Midilli’nin en güzel konaklama bölgesi Mithymna (Molyvos)
 • Adada biraz daha hareketli olan bölge, Petra
 • Ve adanın en merkezi bölgesi Midilli (Mytilene) Bölgesi’dir.

1.Midilli (Mytilene)

Adanın kalbinde olayım diyenlere ; 

Mytilene Ucuz Konaklama
Mytilene

Midilli Adası’nın başkenti ve merkezi olarak bilinen Mytilene (Midilli), en fazla konaklama birimini bulabileceğiniz bölgedir. Burası, Liman Bölgesi olarak da bilinmektedir.

Bu bölgede konaklayacak olursanız adanın canlı gece hayatına, alışveriş bölgelerine, restoranlara, kafelere ve barlara yürüme mesafesinde olursunuz. Ayrıca bu bölgedeki oteller havaalanına ortalama 5-7 km uzaklıkta. Yani havaalanından otelinize de kısa sürede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Merkezde konaklayacak olursanız, adanın limanına ve Tsamakia Plajı’na da yürüme mesafesinde olursunuz. Yani adadaki en önemli yerlere yürüyerek bu bölgeden gitmek pekala mümkün. Fakat merkezdeki otel fiyatları diğer bölgelerdeki otellere nazaran 1 tık pahalı.

Midilli merkezde bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 


Booking.com

Mytilene Otelleri

Lesvion Hotel (3 Yıldız) : Adanın en gözde ve en popüler 3 yıldızlı otellerinden biri olan Lesvion Hotel, eşsiz konumu ve uygun oda fiyatlarıyla gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek otellerden. Adanın merkezinde güzel bir konuma sahip bu otel, limana da 1 km uzaklıkta bulunuyor. Açık büfe kahvaltısı, olumlu müşteri yorumları ve 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu otel, mütevaziliğiyle tercih edilebilecek otellerden.

Blue Sea Hotel (3 Yıldız) : Midilli Ana Limanı ve deniz manzaralı bir tesis. Arkeoloji Müzesi’ne 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden Belediye Plajı’na ve Eski Kale’ye yürüyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Aile odaları ve barı da olan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Ayrıca bu otelde erken rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmakta. Yani 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız biraz daha uygun fiyatlara odaları bu otelde bulabilirsiniz.

Theofilos Paradise Boutique Hotel (4 Yıldız) : Yine ada merkezinde, biraz daha lüks bir otel arayanların tercih edebileceği bu 4 yıldızlı otel, Tsamakia Plajı’na ve Mytilene Limanı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Türk hamamı ve saunası da olan bu otel, adanın en bilinen meydanlarından biri olan Sapfo Meydanı’na yürüme mesafesinde olduğu gibi, Mytilene Kalesi’ne 5 dakika ve Arkeoloji Müzesi’ne ise sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani konum olarak adanın en güzel otellerinden biri.

2.Petra

Petra Otel Önerileri
Petra

Biraz daha Yunan Kültürüne Yakın olmak isteyenlere ;

Her geçen yıl daha çok turistin tercih ettiği Petra, adanın en popüler bölgeleri arasında.

Petra Plajı’na ev sahipliği yapan bu bölgede konaklama ücretleri merkeze göre daha uygun. Mytilene’ye birkaç km uzaklıkta bulunan Petra, adanın merkezinde bulabileceğiniz tüm turistik aktivitelere ve olanaklara sahip olduğundan, Petra’nın dışına çıkmadan da muhteşem bir Midilli tatili yapabilirsiniz.

Midilli merkezden (Mytilene) sonra en çok tercih edilen bölgelerden biri olan Petra’da konaklayacak olursanız, çok daha uygun fiyatlı oteller bulabilir ve Petra Plajı’na yakın olursunuz. Daha çok bütçeli bir tatil planı yapıyorsanız, Petra’daki otellere mutlaka göz atın deriz.

Petra’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. 


Booking.com

Petra Otel Tavsiyeleri

 • Sun & Sea Hotel (3 Yıldız) : Petra bölgesinin en iyi konuk değerlendirme puanına sahip olan bu otel, güneşlenme terası ile ünlü. Petra Plajı’na sadece 50 metre uzaklıkta bulunan bu otelin 9+ konuk değerlendirme puanına sahip. Yani sırf bu puana bakarak bile bu oteli gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Modern ve şık odalarıyla 4 yıldızlı otelleri aratmayan bu tesisin en güzel yanı da adadaki en iyi fiyat/fayda oranına sahip olmasıdır.
 • Niki Studios Sea – Front – Apart Otel : Yine muhteşem konuk yorumlarına sahip olan bu tesis, tam olarak Petra’nın sahil şeridinde yer alıyor. Adacıkların ve Ege Denizi’nin manzarası sunan bu otel, bir apart otel olarak hizmet vermekte. Petra’nın merkezine 2 dakika ve yerel tavernalalara 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu tesise mutlaka göz atın deriz.
 • Blue Sky Hotel (3 Yıldız) : Petra’nın en güzel yerinde bulunan bu tesis, adadaki en çok tercih edilen otellerden biri olarak biliniyor. Petra Plajı’na 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden adadaki gezilecek ve görülecek yerlere çok kolay bir şekilde de ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Daha çok çiftlerin tercih ettiği bir otel olarak bilinen Blue Sky, 3-4 kişilik odaları ve 8+ konuk değerlendirme puanıyla göz atılmaya değer tesislerden.
 • Hotel Ilion (2 Yıldız) : Midilli’deki en uygun ve en popüler otellerden biri olan Hotel Ilion daha çok düşük bütçeli bir konaklama birimi arayanların tercih edebileceği tesislerden. Petra Plajı’nın tam karşısında yer alan bu otelden Petra merkezine yürüyerek 2 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

3.Mithimna (Molivos)

Mithimna (Molivos)
Mithimna (Molivos)

Petra bölgesine 4 km uzaklıkta olan bu bölge, adada konaklama için en çok tercih edilen yerlerden. Hem bulunduğu konumu hem de fiyatları ile ünlü olan bu bölge, daha çok ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, her yaştan turistin tercih edebileceği bir bölgedir.

Bu bölgede konaklama ücretleri Petra’ya göre 1 tık yüksek ve Midilli merkeze göre biraz daha uygun.

Bu bölgede konaklayacak olursanız Petra Plajı’na ortalama 2-4 km uzaklıkta olursunuz. Bunun yanında Midilli merkezde bulabileceğiniz birçok imkanı da Mithimna merkezinde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Mithimna (Molivos) bölgesinde bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Booking.com

Mithimna (Molivos) Otel Tavsiyeleri

 • Delfinia Hotel & Bungalows (3 yıldız ) : Özel plaj alanı ve açık yüzme havuzuyla hizmet veren bu otelin odalarının hepsi deniz veya bahçe manzaralıdır. Açık büfe kahvaltısıyla da meşhur olan bu otelin en güzel yanı da fırsat indirimlerinin olması. Bunun yanında adanın en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerinden biri olması da oldukça güzel. Sahilde yer alan bu otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.
 • Aphrodite Hotel (4 Yıldız) : Plaja sadece birkaç metre uzaklıkta bulunan otelin tenis kortu ve açık yüzme havuzu bulunuyor. Güzel manzaraya sahip bir de terası olan bu otelin açık büfe kahvaltısı da oldukça meşhur. Olumlu konuk yorumlarına ve 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu otelde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmakta. Yani bu otelde 1-2 ay öncesinde rezervasyon yapacak olursanız %30’a varan fırsat indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Özel plaj alanı da olan bu otel, biraz daha lüks arayanların tercih edebileceği tesislerden.
 • Olive Press Hotel & Apartments – 3 Yıldız ; Molivos Plajı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, konum olarak Mithimna’daki en merkezi tesislerden biri. Sahilde bulunan bu otelin, özel plaj sandalyesi, şemsiyesi ve şezlongları da var. Açık yüzme havuzu da olan bu tesisi incelemeyi de unutmayın.

Midilli Otel Tavsiyeleri 

Midilli’de konaklayacağınız bölgeye karar verdiyseniz otel veya diğer konaklama birimi seçimi çok kolay olacaktır. Zaten yukarıdaki 3 bölgede memnuniyet oranınız hemen hemen aynı olacağından dolayı, sadece zevkinize uygun olan bölgeyi tercih etmeniz yeterli.

1.Blue Sea Hotel – (3 Yıldız)

Midilli Adası'nda Nerede Kalınır
Blue Sea Hotel

Midilli’nin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, oldukça merkezi konumu ve şık odalarıyla adadaki en çok tercih edilen otellerden. Midilli Limanı’na 100 metre uzaklıkta bulunan bu otelden, Midilli Adası’ndaki birçok plaja, barlara, restoranlara ve kafelere yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Midilli otobüs terminaline 400 metre uzaklıkta bulunması da otelin en büyük artılarından. Buradan hareket eden otobüsler ile adadaki tüm bölgelere rahatlıkla ulaşmak mümkün. Bunun yanında otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Ayrıca otel, adadaki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri.

2.Lesvion Hotel – Midilli Merkez 

Midilli Adası'nda Nerede Kalınır
Lesvion Hotel

Midilli’deki en popüler oteli arıyorsanız, Lesvion Hotel tam aradığınız tesistir. Midilli (Mytilene) merkezin tam kalbinde bulunan bu otel konum olarak adadaki en iyi otellerden. Konumuna ve otelin imkanlarına bakarak da otelin oda ücretlerinin uygun olduğu söylenebilir.

Bu otele 3-5 dakika yürüme mesafesinde barlar, restoranlar, pazarlar ve kafeleri fazlasıyla bulabilirsiniz. Oldukça popüler bu otelde 1-2 ay öncesinden erken rezervasyon yaparak fırsat indirimlerinden yararlanmak da mümkün. Ayrıca otelin 8+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

3.Heliotrope The Studios – Daire 

Midilli Adası'nda Nerede Kalınır
Heliotrope Studios

Midilli’de otelde konaklamak yerine dairelerde konaklamayı düşünenler için en ideal tesislerden biri olan Heliotrope, adanın tam kalbinde bulunuyor. Süper merkezi konumu ve geniş daireleriyle popüler olan bu tesis yakınlarında birçok kafe, bar, market ve alışveriş bölgelerini bulabiliyorsunuz.

Olumlu konuk yorumlarına ve 9+ konuk değerlendirme puanına bakarak bile tercih edebileceğiniz bu tesisin 3-4 yıldızlı otel kıvamında olduğunu da unutmayın.

4.Pyrgos of Mytilene (4 Yıldız)

Pyrgos of Mytilene
Pyrgos of Mytilene

Biraz daha lüks bir konaklama birimi arıyorsanız, bir şatoya benzeyen bu 4 yıldızlı otele de göz atabilirsiniz. 1916 yılından kalma bir konaktan çevrilmiş bu otel, adanın en güzel gece hayatı bölgelerine, barlarına ve restoranlarına da yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Limana 2 km uzaklıkta bulunan bu otelden kaleye yürüyerek 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. 8+ konuk değerlendirme puanına sahip bu otele de göz atmayı unutmayın.

5.Sun & Sea Hotel (3 yıldız)

Sun & Sea Hotel
Sun & Sea Hotel

Adanın en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellerinden biri olan bu tesis, Petra’nın güzel bir konumunda bulunuyor. Petra Plajı’na sadece 1 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel açık havuzu ve güneşlenme terası ile ünlü.

Daha çok çiftlerin romantik bir tatil için tercih ettiği bu otelin 9+ konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Sırf bu puana bakarak bile bu oteli tercih etmek mümkün.

6.Blue Sky Hotel (3 Yıldız)

Blue Sky Hotel
Blue Sky Hotel

Petra’da konaklamayı planlıyorsanız, Petra’nın bu güzel 3 yıldızlı oteline gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz. Petra Plajı’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelde spa ve spor salonu da bulunmaktadır.

Yüzme havuzu ve barı da olan bu otelin en güzel yanı Petra’daki en uygun otellerden biri olması ve erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olmasıdır.

Midilli’de Konaklama Konusunda Bilmeniz Gerekenler

 • Midilli Adası, Midilli, Petra, Mithimna (Molyvos) gibi birçok bölgeden oluşmakta. Tabi bu bölgeler arasındaki mesafe 60 km’ye kadar çıkabilmekte. Bu 3 bölgenin dışında adada konaklama için 5-6 tane daha bölge bulunuyor. Fakat bu bölgeler çok turistik olmadığı gibi turistlere alışık bir bölge olarak da bilinmiyor. Tabi bu bölgeleri mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin. Fakat konaklama için bu 3 bölgenin dışına çıkmanızı pek tavsiye etmiyoruz.
 • Midilli’de bulunan konaklama birimlerinin büyük bir bölümünde erken rezervasyon fırsat indirimleri bulunmakta. Yani 1-2 ay öncesinden rezervasyon yapacak olursanız aynı tesiste biraz daha uygun odaları bulabilirsiniz. Fakat bu erken rezervasyon olayını fazla abartmayın. Yani 5-6 ay öncesinden bu adada rezervasyon yapmanın size pek getirisi olmayacaktır. Çünkü otellerin büyük bir bölümü indirimleri 1-2 ay öncesinde belirlemektedir.
 • Midilli Adası’nda 3-4 günden kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız merkezde konaklamanızda yarar var. Yok 1 hafta veya üzeri bir süre bu adada konaklamayı planlıyorsanız Mithimna veya Petra deriz. Yani 1 haftalık bir süre için merkezdeki pahalı otellerde konaklamanın pek mantığı yok.
 • Adada araç kiralamayı düşünüyorsanız, bunu otelleriniz aracılığıyla yapmanızda yarar var. Fiyatlar bu şekilde biraz daha pahalı olsa da, turist tuzaklarından da uzak durmuş olursunuz. Adadaki hemen hemen her otelin anlaşmalı olduğu Rent A Car şirketleri var. Bu yüzden ister adaya ulaştıktan sonra, isterseniz de rezervasyonunuzu yaparken otelden bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Midilli merkez yüksek sezonda süper kalabalık olabiliyor. Ayrıca oteller yüksek sezonda merkez bölgesinde süper artıyor. Bu yüzden bütçe sorununuz varsa ve yüksek sezonda adayı ziyaret ediyorsanız, mutlaka ilk olarak diğer 2 iki bölgeye göz atmanızda yarar var.
 • Midilli’de konaklama için sadece Midilli’nin merkezini düşünmeyin. Midilli’ye yakın olan birçok bölge bulunmaktadır. Hatta yakın olmayan bölgeler bile Midilli tatili için en güzel seçenekler arasındadır.
 • Midilli tatili için sadece otellere göz atmayın. Eğer kalabalık grup veya ailece seyahat ediyorsanız Petra’da bulunan veya diğer bölgelerde bulunan daireleri de tercih edebilirsiniz. Burada dairede konaklamanın en güzel yanı hem istediğiniz yemekleri yapabiliyor olmanız, hem de pahalı restoranlarda yemek yemek zorunda olmamanız. Bunun yanında bir otelde 2-3 oda ayırmak ciddi anlamda pahalı olabiliyor. Fakat bir dairede konaklamak bir otel oda fiyatına denk gelmekte. Yani 4-5 kişilik dairelerde çift kişilik otel oda ücretlerine vereceğiniz aynı ücret ile konaklayabilirsiniz.Booking.com

Midilli Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Midilli’de otel fiyatları 50£’dan başlayıp 300£’ya kadar çıkabilmekte. Fakat bu otel ücretleri genelde yüksek sezon için. Midilli’de uygun bir konaklama birimi bulmak istiyorsanız en azından 2-3 hafta öncesinden otel aramaya başlamanız gerekiyor. Son birkaç günde bulacağınız otellerin büyük bir bölümü normal ücretin üzerinde olacaktır.

Ortalama 70-130£ arasında dilediğiniz bir otelde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Bu fiyat aralığında 3-4 yıldızlı otelleri hatta bazı bölgelerde 5 yıldızlı otelleri bile bulabilirsiniz. Tabi bunun yanında 50£’nun altında konaklama birimi bulmakta mümkün. Fakat çok düşük bütçeli bir Midilli tatili planlamıyorsanız, 60£’nun altındaki otellerde pek konaklamanızı tavsiye etmeyiz.

Petra’da konaklama ücretleri de hemen hemen 50£’dan başlayıp 200£’ya kadar çıkabilmekte. Fakat Petra’da 50£’nun altında daha fazla konaklama birimi bulabiliyorsunuz. Ayrıca Midilli merkezde bulunan bir 4 yıldızlı otel Petra’da bulunan bir 4 yıldızlı otelden çok daha pahalı diyebiliriz. Bu yüzden adada araç kiralamayı planlıyorsanız, bu 3 bölgeden nerede konaklayacağınızın çok da önemi yok. Aracınız olduktan sonra dilediğiniz yere çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Petra Bölgesi için en ideal konaklama ücretleri de 50£-80£ arası diyebiliriz. Biraz daha lükse düşkünseniz 100£+ otelleri tercih edebilirsiniz.

Mithimna’da ise, 30-40£’ya çok güzel daireleri bulabiliyorsunuz. Bu daireler genelde 2-3 kişilik olsa da, 4-5 kişilik olan daireleri de bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz. Bu bölgenin en ideal konaklama ücretleri ise 40£-80£ arasındadır. Yani bu fiyat aralığında en güzel otellerde veya dairelerde konaklayabiliyorsunuz.

Eğer Midilli’de lüks bir otelde veya dairede konaklamayı planlıyorsanız, ilk olarak Midilli merkeze ve daha sonra da Petra Bölgesi’ne bakmanızı tavsiye ediyoruz. Adanın en güzel lüks tesisleri bu iki bölgede bulunuyor. Tabi Mithimna Bölgesi’nde de birkaç lüks otel bulmak da mümkün.

Midilli’de Otel Rezervasyonu için de, booking ve Expedia’ya göz atabilirsiniz. Bu iki sitede de, aradığınız zevkte ve bütçede tesisleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat, booking üzerinden çok daha iyi bir şekilde konuk yorumlarını görebilir, erken rezervasyon otel fırsatlarına göz atabilirsiniz. Bu yüzden, ilk olarak Booking üzerinden araştırmanıza başlayın deriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...