Milano Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Milano Gezi Rehberi adlı bu yazıda Milano hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve seyahatinizi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. Milano lehçesinde, Milan olarak adlandırılan İtalya’nın en güzel ve en modern şehirlerinden biri olan Milano, Avrupa’nın en büyük 5. şehri olarak bilinmektedir.Ayrıca moda başkenti olduğu için Dünyaca tanınan bir şehirdir. Futbol, Opera ve Moda, Milano’yu turistler açısından daha çekici bir şehir yapmaktadır.

Milano Gezi Rehberi adlı bu yazıda yer alan başlıklar ;

 • Milano gezilecek yerler
 • Milano günlük giderler
 • Milano kaç günde gezilir?
 • Milano’da nerede kalınır?
 • Milano alışveriş rehberi

Milano Gezilecek Yerler

Milano Gezi Rehberi
Duomo II-Milano Katedrali

Milano gezilecek yerler bakımından çok zengin bir şehir olmasa da, gezilecek ve görülecek önemli birkaç yer de yok değildir. İlk olarak görmeniz gereken yer, şüphesiz Duomo II olarak bilinen Milano Katedrali‘dir. Farklı mimarisi ve zengin tarihi ile turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biridir. Bir diğer görülmeye değer yer ise, Vittorio Emanuele II Galerisi’dir. Birçok ünlü markaya ev sahipliği yapan, farklı dizaynda yapılmış bu galeri, Milano’da kaçırılmaması gereken yerlerdendir. Son olarak benim en çok beğendiğim yerlerden biri olan Sforzesco Kalesi’dir. Bu kale gerek farklı yapısı, gerekse tarihi ile sevebileceğiniz yerlerdendir. Milano’da gezilebilecek diğer yerler ise ; La Scala,Navigli Lombardi (Kanal),Sant’Ambrogio Bazilikası,Brera Resim Galerisi,Piazza Mercanti ve Santa Maria delle Grazia Kilisesi’dir.

Milano’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Milano’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Milano’daki en ideal otellere ve fırsat indirimleri olan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi-Bütçeli Günlük Giderler ( 53£-60£ )

-Etkinlikler : 10£ ( 1 önemli yer ve Ücretsiz turistik yerler)

-Yemek : 21£

 • Kahvaltı : 3£
 • Öğle Yemeği : 6£
 • Akşam yemeği : 10£
 • Ekstra : 2£ (Tatlı veya içecek)

-Ulaşım 1.50£

-Konaklama : 20£ (Hostel)

Tutumlu günlük giderler (30£-35£)

-Etkinlikler : 5£ (Ücretsiz yürüyüş turları + Ücretsiz önemli yerler)

-Yemek : 14£

 • Kahvaltı : 0£ (Ücretsiz hostel kahvaltısı)
 • Öğle yemeği : 4£ (Sokak yemekleri veya fast food)
 • Akşam yemeği : 9£ ( Kendi yemeğinizi hostelde yapabilirsiniz)
 • Ekstra : 1£ ( Bir bira alıp parkın birinde keyfini çıkarın )

-Ulaşım : 0£ ( Ayaklarınızı kullanın)

-Konaklama :11£ ( Hostel Paylaşımlı dorm odaları )

Milano Etkinlik ve Müze giriş ücretleri 

Milano Katedrali : Ücretsiz, Arkeolojik alana geçiş 6£, Müze 2£,Teraslar 8£-13£

Anıt Mezarlığı (Monumental Cemetery) : Ücretsiz

Teatra Alla Scara (Opera) Müzesi : 7£

Museo del Novecento : 5£

Biblioteca Ambrosiana : Sergiye göre değişmektedir. Genelde 15£ civarındadır.

Milano Müzesi : 10£-30£ Sergiye göre değişmektedir.

Yürüyüş Turları : Ücretsiz ( Rehbere 2-3£ tip vermeyi unutmayın), Ücretli olanlar ise 35-40£’dur.

Şehir Bisiklet Turu : 35£

Milano Gezi Rehberi, Yemek Fiyatları

Milano gezi rehberi
Milano gezi rehberi

Bütçeli kahvaltı : Ücretsiz veya 4£

-Milano’da birçok hostel ücretsiz kahvaltı vermektedir. Basit bir kahvaltı da olsa sizi bir süre idare edebilmektedir.

-Panettone (Milano çöreği) hemen hemen çoğu pastahanelerde bulabileceğiniz. Bu küçük tatlı çörek genelde 1.50£-2.50£ arasındadır.

-Kahveler ve çaylar 1£-2.25£’dur.

Bütçeli öğle yemeği : 3.50£-10£

Milano Gezi Rehberi
Milano Gezi Rehberi

-Süper bütçeli bir öğle yemeği planlıyorsanız, marketlerden peynir,sandviç ekmeği ve meyve suyu gibi gerekli malzemeleri alarak 3£-4£’ya işin içinden çıkabilirsiniz.

-Pizza ve makarna yemeyi düşünüyorsanız birçok restoranı bulunan Pastarito’yu deneyebilirsiniz. Fiyatlar gayet uygundur (7£-12£)

-Panini veya Jambon sandviçler genelde 4£’dan başlamaktadır. Öğle yemeğini geçiştirmek için iyi bir seçenek olabilir.

-Piadino genelde çok uygun bizim kreplere benzeyen bu yemekleri 2-3£’ya çok rahatlıkla bulabilirsiniz.

-Ayrıca Kebaplarda gayet makuldur. Bir dürüm genelde 3-4£’dur.

Bütçeli akşam yemeği : 8£-15£

-Restoranların genelinde bir akşam yemeğinizi 13£’ya halledebilirsiniz. Turistik alanlara yakın restoranlardan uzak durmanız yeterli.

-Asya mutfağına ait restoranları rahatlıkla bulabilirsiniz ve 8£-12£ bir akşam menüsü alabilirsiniz.

-Akşam yemeğinizi hostelde yapabilirseniz, sizin için en tasarruflusu bu olacaktır. 4-5£’ya gerekli malzemeleri alarak akşam yemeğini bu şekilde halledebilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi
Milano Gezi Rehberi

İçecekler

 • Standart bira :4£
 • Aynı standart bira marketlerde : 1.30£
 • Soğuk içecekler : 0.80£-1.50£
 • Kahveler : Barlarda genelde 3£’dan başlamaktadır.

Milano Ulaşım Ücretleri

Milano Gezi Rehberi
Milano Gezi Rehberi

Milano gezi rehberi için önemli konulardan biri de, ulaşım ücretleridir.Milano’da genelde bazı önemli noktalara gidebilmek için ulaşım araçlarına ihtiyacınız olabilmektedir. Genel olarak ulaşım ücretleri gayet uygundur.

-Tek bilet (90 dakika da 2 aktarma) : 1.50£

– 4 adet toplu bilet : 6£

-24 saat geçiş kartı  : 4.50£

-48 saat geçiş kartı : 8.25£

-Havaalanından şehir merkezine tren : 12£

-Havaalanından şehir merkezine otobüs : 8£

-Havaalanından şehir merkezine taksi : 90£

-Bisiklet kiralama : 1 saat  0.50£, 90 dakika 1.50£ en fazla 2 saat olarak kiralayabilirsiniz ve hemen hemen çoğu turistik bölgelerde bisikletlerinizi güvenli bir şekilde bırakabileceğiniz bisiklet istasyonları vardır.Geç kaldığınız her saat için 3£ ödemek zorundasınız.

Milano Gezi Rehberi
Milano Gezi Rehberi

Milano Konaklama ücretleri 

Milano gezi rehberi için en önemli konulardan biri de, konaklama ücretleridir.Milano Konaklama bakımından biraz pahalı olsa da birkaç bütçeli seçenekler de yok değildir. Şehirde çok fazla hostel olmamasına rağmen otel fiyatları pahalı da değildir.

-Hosteller :  10£-35£ (Paylaşımlı dorm odaları)

-Bütçeli oteller : 80£-150£. Şehrin biraz daha dışına çıkarak uygun oteller bulabilirsiniz.

-Stüdyo daireler : 50£-100£ (Gecelik). Stüdyo daireler grup olarak seyahat ettiğiniz zaman gayet mantıklı bir seçimdir. Kendi yemeğinizi çok uygun fiyatlara yapabilieceğinizi unutmayın. Airbnb yolu ile birçok stüdyo daire bulabileceğiniz gibi, oda kiraları daha uygundur. 35-60£’ya muhteşem odalar bulabilirsiniz. Ancak  tanımadığınız insanlarla birlikte aynı evi paylaşacağınızı unutmayın.

Milano Kaç Günde Gezilir?

Milano gezi rehberi bakımından önemli konulardan bir diğeri de, şehir için ziyaret süresidir.Her ne kadar Milano, Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olsa da, gezilecek yerleri çok fazla olmadığından dolayı, bu şehir için bir gün yeterli olacaktır. Eğer şehre alışveriş için geldiyseniz, ziyaret sürenizin en az iki gün olmasında yarar var.

Milano’da Nerede Kalınır ?

Milano gezi rehberi için bir diğer önemli konu ise, konaklama bölgesi seçimidir.Milano’da konaklama ücretleri, İtalya’nın diğer şehirlerine göre biraz pahalıdır, diyebilirim. Özellikle hostelde konaklayacaklar için, konaklayacağınız hostelin hangi bölgede olduğu oldukça önemlidir. Duomo (Milano Katedrali) ve şehir merkezi etrafı birçok turistik noktaya yürüyerek gidebileceğiniz bölge olduğundan dolayı, Hostel ve Otel ücretleri bu bölgede biraz pahalıdır. Bu bölgede daha çok iş adamları ile Milano’ya alışveriş yapmak için gelenler konakladığı için, otel fiyatları oldukça pahalı olacaktır. Bu yüzden, şehir merkezinde konaklamayı planlıyorsanız, hostel veya 3 yıldızlı oteller, ilk seçenekleriniz arasında olmalıdır.

Brera Quarter (Brera Bölgesi) adı verilen bölge, benim kaldığım hostelin bulunduğu bölgedir ve hostel fiyatları şehir merkezine oranla gayet uygundur. Bölgeden şehir merkezine yürüyerek ulaşmak çok kolay olmasa da, zor da değildir. Ayrıca,metro,otobüs ve tramvay araçlarını bu bölgede çok rahat kullanabilirsiniz.

Milano’da konaklama için düşünülmesi gereken en ideal ve en turistik diğer bölgeler ise ; Navigli, Parco Sempione ve merkez istasyon yakınlarıdır. Buralarda, otel ve hostel fiyatları çok daha ucuz olduğu gibi, daha çok bir kasaba tarzındadır ve dilediğiniz birçok şeyi bu bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Milano Alışveriş Rehberi

Milano, bir alışveriş başkenti olduğu için, Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin büyük çoğunluğu, bu şehirde bulunan Dünyaca tanınmış markalardan alışveriş yapmak için gelmekte. Milano’da alışveriş için en ideal yer, bana göre Vittorio Emanuele II Galerisi’dir. Galeri hem aşırı pahalı mağazalara hem de, standart fiyatta mağazalara ev sahipliği yaptığından dolayı, alışveriş için ilk adreslerden olmalıdır.Bu galeri yeterli gelmediği zaman, Via della Spiga, Via Manzoni bölgeleri de, düşünülebilecek yerlerdendir. Milano Alışveriş Rehberi adlı yazımda, daha detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi
Vittorio Emanuele II Galerisi-Milano Gezi Rehberi

Milano Gezi Rehberi-Tavsiyeler

-İstasyon meydanında yemek yemeyin.Bu alanda ki çoğu restoran turist tuzaklarıyla doludur ve muhteşem pahalıdır. 15 dakika yürüyerek bu alanın dışında ki tüm restoranlar da, çok daha uygun fiyatlara yemeklerinizi yiyebilirsiniz.

Taksi kullanmayın : Taksiler Milano da ciddi anlamda çok pahalıdır. ve çoğu Ülkede olduğu gibi, 5dk’lık mesafede bir yere gitmek istediğinizde tüm şehri dolaşmak zorunda kalabilirsiniz. Aile olarak veya grup olarak ya da yalnız, havaalanından şehir merkezine dahi taksi tutmayın, otobüs ve tren bilet ücretleri gayet uygundur ve bunlarla havaalanından şehir merkezine çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

-Radiobus denilen araçlar gece 2’ye kadar faaliyet göstermektedir. Gece bir partiye veya bir yere oturmaya gittiğinizde, taksiler yerine Radiobus’ları kullanabilirsiniz. Bilet ücretleri 3£’dur.

-Milano’ya gelip alışveriş yapmadan olmaz. Ancak,pahalı mağazalar ve alışveriş merkezleri yerine Brera District’e gidebilir, çok uygun fiyatlara alışverişinizi yapabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...