Milano, 1 günde gezilebilecek, Dünyaca bilinen katedralleri, müzeleri ve bazilikalarıyla meşhur bir şehir. Ayrılmak istemeyeceğiniz bu şehirde, çoğu etkinlikler ücretsiz olmasına rağmen, müze giriş ücretleri biraz pahalıdır. Ancak haftanın belirli günlerinde ücretsiz ziyaret edebileceğiniz müzeleri de bulmak mümkün. Milano gezilecek yerler, genelde dini yapılardan oluşuyor olsa da, tarihe ve sanata ilgi duyanlar için de, birkaç turistik yer bulmak mümkün.

Milano Gezilecek Yerler
Milano Gezilecek Yerler

Milano’da konaklama için henüz tercih yapamadıysanız, Milano’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Milano’daki en ideal otellere ve fırsat indirimleri olan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler-Milano’da Görülmesi Gereken 15 Yer

1.Duomo II (Milano Katedrali)

Milano Gezilecek Yerler
Milano Katedrali (Duomo II)

Avrupa’nın en ayrıntılı gotik katedrallerinden biri olan Santa Maria Nascente-Milano Katedrali, İtalya‘nın en büyük, Dünya’nın ise en büyük 5. katedrali olarak biliniyor. Aziz Mary Nascent adına adanmış bu katedral’in inşaatine 1386 yılında başlanmış ve 1418 yılında kutsandığı sanılmakta. Binanın son rütuşları ise, 1965 yılında uygulanmış ve günümüzde Milano gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken en turistik yerlerden biri.

2.Santa Maria delle Grazia

Milano Gezilecek Yerler
Santa Maria delle Grazie

1400 yılların sonunda, Mimar Donato Bramante tarafından dizayn edilen bu kilise, Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı eseriyle ünlü bir kilise. 21 yıl süren restorasyon çalışmaları 1999’da bitmiş. Baş yapıtları görmek için sadece 25 kişiye izin veriliyor. Bu yüzden, rezervasyonunuzu online olarak önceden yapmanız da yarar var.

3.Galleria Vittorio Emanuele II

Milano Gezilecek Yerler
Galleria Vittorio Emanuele II

1800 yıllarda inşa edilen bu galeri, Dünya’nın en eski kapalı alışveriş merkezlerinden birisi olarak bilinmekte. Mavi cam tavanlarıyla, mozaik döşemeleriyle, büyük kubbesiyle ve ünlü markalarıyla Milano’da gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda. Gucci, Prada, Versace ve Borsalino gibi birçok ünlü markayı burada bulabilirsiniz. Alışveriş için olmasa da, görülmesi gereken güzel bir yapıdır.

4.Quadrilatero d’Oro

Milano’nun en seçkin alışveriş bölgesi olan Quadrilatero d’Oro, aynı zamanda Dünya’nın en önemli moda merkezlerinden birisi olarak biliniyor. Milano’da alışveriş dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden olan bu bölgede, Armani, Chanel ve Hermes gibi birçok Dünya markasını bulabilirsiniz. Bu bölgede her bütçeye uygun restoran ve cafe bulamayacağınızdan dolayı, yemek veya bir şeyler içmek için bölgenin dışına çıkmanızda yarar var.

5.Sforzesco Kalesi

Milano Gezilecek Yerler
sforzesco-kalesi

İtalya’da Rönesans zamanında aileler arasındaki düşmanlığın olduğuna en iyi örnek olan Sforzesco Kalesi, 14.yüzyılda sadece kale olarak inşa edilmiş. Ancak, daha sonra güç ve prestij sergileyen bir yer haline gelmiş. Kalenin en ünlü sakinleri arasında,  Ludovico il Moro ve Beatrice d’Este’de var. Günümüzde bu Kale Museo d’Arte Antica koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bu müzede Michelangelo’ya ve Pieta Rondanini’ye ait eserleri görebiliyorsunuz.

6.La Scala

Milano’da en iyi bilinen turistik yerlerden biri olan Scala, Dünyanın en tanınmış opera binalarından biri. 1778 yılında Antonio Salieri tarafından  “L’Europa Riconosciuta” nin ilk perfonmansından bu yana, ilk opera binası olarak ün kazanmış. Mimar Giuseppe Piermarini tarafından Neoklasik tarzda tasarlanan bu binada konserlere ve gösterilere katılmasanız da, binanın içerisine bir göz atabilirsiniz.

7.Navigli Lombardi

Milano Gezilecek Yerler
Navigli Lombardi

Sulama işlerini kolaştırmak için 12. yüzyılda kurulan kanal, 1300 yıllarda taşımacılık için geliştirilmiş ve 19. yüzyıla kadar genişletilmiş. Bu bölgede yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri, tekne turlarına katılmak olacaktır. 1 saat süren bu kanal gezisinde, şehrin birçok önemli turistik ve tarihi yerlerini görebilirsiniz.

8.Basilica di Sant’Ambrogio

Milano Gezilecek Yerler
Ambrosso Katedrali

Milano’nun en önemli ikinci bazilikası olan, Sant’Ambrogio’nun kurucusu, 4. yüzyıl Milano Piskoposu ve kentin koruyucu Azizi adını alan, Ambrose olarak bilinmekte. Günümüzde hala, Ambrose’nin izlerini bazilika’da görmek mümkün. Bazilikanın hazineleri arasında Charlemagne tarafından eklenen Altın Mihrap’ta bulunuyor. 5. yüzyıldan mozaiklerin bulunduğu bu bazilika da, Milano’da görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yerlerden.

9.Pinacoteca di Brera (Brera Resim Galerisi)

Milano Gezilecek Yerler
Brera Resim Galerisi

18.yy’da İtalya’nın en iyi sanat parçalarını biriktiren Napolyon sayesinde, Brera Resim Galerisi veya Müzesi, Dünya’nın en iyi ve en şaşırtıcı resimlerine sahip müzelerinden biri olarak biliniyor. 40’tan fazla odası olan bu müzede; Raphael, Tintoretto, Veronese ve Caravaggio gibi İtalyan ressamların eserlerini de bulabiliyor olmanız, bu müzeyi ziyaret etmek için yeterli. Ayrıca, Rembrandt van Dyck ve Goya gibi Avrupa sanatçılarının eserlerine de sergilerde yer veriliyor.

10.Piazza Mercanti (Mercanti Meydanı)

Ortaçağ boyunca kentin yönetim merkezi olan Piazza Mercanti, ziyaretçilere ortaçağın anılarını yaşatmakta. Günümüzde meydan, eski meydana göre daha küçük olduğu söylenmekte ve gerçekten bir meydana göre oldukça küçük bir yer diyebilirim. Tarih sevenler için muhteşem bir yer olan Mercanti Meydanı, Milano gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz gayet hoş yerlerden.

11.San Lorenzo Maggiore Bazilikası

Milano Gezilecek Yerler
San Lorenzo Maggiore Bazilikası

Milano’nun en eski dini yapılarından biri olan San lorenzo, gerek tarihi, gerekse mimari yapısı ile turistlerin ilgi odağı olmuş yapılardan. 402 yılında inşaasına başlanmış bu yapı, 18. yüzyıla kadar tam anlamıyla tamamlanamamış. Romanesk tarzında yapılmış bu bazilikayı da, Milano’da görülecek yerler listenize ekleyin derim.

12.Porta Ticinese

Milano Gezilecek Yerler
Porta Ticinese

Milano’nun oldukça merkezi bir yerinde bulunan bu anıt, eski şehir kapısı olarak da biliniyor. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, önünde fotoğraf çektiren turist kalabalığı ile ünlü bir yer. Özellikle gidilecek yerlerden olmasa da, birçok turistik yere yakın olduğundan dolayı 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerden.

13.Monumantal Cemetery (Anıtsal Mezarlık)

Milano Gezilecek Yerler
Anıtsal Mezarlık

1863-1866 yılları arasında İtalyan mimar Carlo Maciachini tarafında yapılmış olan bu mezarlık, Milano’ya gelen turistlerin uğrak yerlerinden. Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz mezarları bu anıtsal mezarlıkta görmek mümkün. Bu anıtsal mezarlık da oldukça farklı yapıda olan mezarlıkları ile, Milano’da görülmeye değer yerler arasında.

14.Como Gölü

Milano Gezilecek Yerler
Como Gölünün eşsiz manzarası

Milano’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, bu doğal güzellik, şehir merkezine ortalama 50 km uzaklıkta bulunuyor. İtalya’nın en renkli yerlerinden biri olarak bilinen bu yere gelerek, tekne turlarına katılabilir, dilerseniz birkaç günde burada konaklayabilirsiniz. Milano’dan Como Gölü‘ne trenler ile çok rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Ayrıca, Milano şehir merkezini ziyaret etmek yerine, Como’yu ziyaret etmek, çok daha eğlenceli olacaktır.

Como, sadece gölden ibaret değildir. Gölün etrafında bulunan birçok tarihi ve turistik yerler de, bu bölgeye renk katmakta. Birbirinden farklı kiliseleri, müzeleri de burada fazlasıyla bulabilirsiniz. Son olarak, Milano şehir merkezini gezmek yerine, Como’yu gezin derim. Biraz pahalıya mal olacak olsa da, oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

15.San Siro Stadyumu

Milano Gezilecek Yerler
San Siro

Stadio Giuseppe Meazza olarak bilinen bu stadyum, İnter ve Milan gibi, İtalya’nın önde gelen futbol takımlarının maçlarını izleyebileceğiniz yerdir. 1926 yılında açılmış, 80 bin kapasiteli bu stadyumu da, dilerseniz ziyaret edebiliyorsunuz. Maç olmadığı günlerde ziyaretçiye açıktır.

Milano gezilecek yerler, bu liste ile sınırlı olmasa da, Milano için 1-2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, bu liste sanırım yeterli olacaktır. Milano, daha çok alışveriş için tercih edilen şehirlerden biri olduğundan dolayı, bir Roma ve Floransa kadar turistik olmadığını da unutmayın derim.

[huge_it_maps id=”121″]

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here