Milano Gezi Rehberi

İtalya‘nın en havalı ve en pahalı şehirlerinden biridir, Milano. Birbirinden güzel tarihi yapıları, meydanları, müzeleri ve tonlarca alışveriş olanakları, turistlere eşsiz deneyim sunan şehirlerden.
Antik dönem boyunca, orta çağlar ve daha sonra Milano, İtalya’daki komuta yeri nedeniyle büyük ölçüde zenginleşti. Kent İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş olmasına rağmen, iyileşmiş ve genişlemesini ve büyümesini sağlayan büyük bir ekonomik patlama görmüştür.
Bugün Milano, İtalyan mimarisinin bir araya geldiği tarihi mimarinin, modern yüksek katlı gökdelenlerin eşsiz bir karışımını sunmakta. Şehir, özellikle son moda perakendecilerin bolluğu ve güzel Duomo Katedrali ile ünlü olsa da, Milano gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi için, bundan çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Milano da yapılacak şeyler
Milano merkez

Milano’da konaklama için henüz tercih yapamadıysanız, Milano’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Milano’daki en ideal otellere ve fırsat indirimleri olan konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Milano Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler Listesi

Milano, daha çok kiliseleri ve kaleleri ile ünlü bir şehir. Bu şehri gezerken en çok denk geleceğiniz şeylerden iki tanesi, Kale ve Kilise olacaktır. Tabi, bu kilise ve kalelerin dışında, bu şehirde gezip görebileceğiniz birçok tarihi ve turistik yeri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Şehirde, gezilecek yerler listenize başlayabileceğiniz en ideal yerlerden biri ”Piazza del Duomo” olarak bilinen Duomo Meydanı’dır. Çünkü bu meydan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yakın konumda bulunmakta ve diğer turistik yerlere de kolay bir ulaşım ağına sahiptir.

1.Milano Katedrali – Duomo di Milano

Milano Katedrali - Duomo
Milano Katedrali, şehrin en gözde yapılarından

Milano denilince akla ilk gelen yerlerden biri tabi ki bu şehrin sembolü olan Duomo Katedrali’dir. Burası, ”Ben Milano’ya gittim” demenin en kolay yolu. Hemen katedralin önünden, Katedral arka planlı bir fotoğraf çektirmeden de buradan ayrılmayın.

Tamamlanması 600 yıldan fazla sürmüş olan bu katedral, gerçekten anıtsal bir yapıdı ve mimari yapısıyla ile ünlü.

Resmi olarak bu katedral 1386 yılında inşa edilmiş, fakat katedralin tam olarak bittiği tarih ise 1965 yılı.

İtalyan gotik tarzındaki ön cephesi etkileyici ve sayısı kule, heykel ve farklı dekorasyon ile taçlandırılmış.

Katedralin iç mekanı ise, farklı renklerle ve dekorlarla dolu birçok eseri içeriyor. Vitray pencereler ise, bu dini yapıyı süsleyen en güzel yerlerden.

Bu katedralin bulunduğu yer, Milano’nun kalbinin attığı yer olarak biline Piazza dei Duomo, yani Duomo Meydanı’dır. Burası, daha önceden söylediğimiz gibi şehirdeki gezinize başlayabileceğiniz en güzel yer. Fakat, burada katedrali gördükten sonra, biraz daha zaman geçirin. Meydan çevresinde birbirinden güzel kafeleri ve restoranları da bulabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi ; Hotel Rio – 3 yıldız (Milano Katedrali’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır) Oteli incele

2.Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Santa Maria delle Grazie Kilisesi Milano
Santa Maria delle Grazie Kilisesi

Tarihi 1497 yılına kadar giden bu kilise, Milano’nun tarihi yerleri arasında.

Kilise, kırmızı tuğlalar ve geniş bir arka bazilikanın kullanıldığı Gotik bir tarza sahip. Corso Magenta’da bulunan bu kilise, son yıllarda turistlerin çok daha ilgi gösterdiği yerler arasında. Önceleri çok daha popüler olmadığı söylenen bu kilise, son yıllarda tanıtımının güzel yapılmasından olsa gerek, şimdilerde turistlerin favori adreslerinden biri.

Kilisenin içerisinde, dünyanın en büyük sanatsal şaheserlerinden biri yatıyor ; Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği. Sırf, dünyaca ünlü bu eseri görmek için bu kiliseye gidebilirsiniz.

Mimar Donato Bramante tarafından dizayn edilmiş olan bu kilisenin,  21 yıl süren restorasyon çalışmaları 1999’da bitmiş. Baş yapıtları görmek için sadece 25 kişiye izin veriliyor. Bu yüzden, rezervasyonunuzu online olarak önceden yapmanız da yarar var.

3.Milano’da Alışveriş İçin Grand Galleria Vittorio Emanuele II’ye Göz Atın

Galleria Vittorio Emanuele II Milano Gezilecek Yerler Listesi
Galleria Vittorio Emanuele II Alışveriş Merkezi

Milano’nun bu ünlü alışveriş merkezine girerken, bir alışveriş merkezine değil de, bir saraya veya opera binasına giriyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Zengin ve etkileyici iç dekoru ve mimarisiyle ünlü olan bu alışveriş merkezi, Guiseppe Mengoni tarafından 1877 yılında tasarlanmış. Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olarak da bilinmekte.

Haç şeklindeki alışveriş merkezi güneş ışığına mükemmel şekilde izin veren dört cam panelli kolla kaplanırken, duvarlar ve mağaza önleri süslü paneller ve sıva resimleri ile dekore edilmiş.

Gucci, Prada, Versace ve Borsalino gibi birçok ünlü markayı burada bulabiliyorsunuz, yani pazarlık yaparak alışveriş yapmak istiyorsanız, aradığınızı burada bulamazsınız.

Milano’da hiçbir şekilde alışveriş yapmayı planlamıyorsanız dahi, bu eşsiz yapının dekorunu, mimari yapısını ve resimleri görmek için bile burayı ziyaret edebilirsiniz.

4.Sforzesco Kalesi

Sforzesco Kalesi Milano
Sforzesco Kalesi

Milano kaleleri arasında, en etkileyici ve en turistik olan Sforzesco, harika mimarisiyle turistlerin ilgisini kazanmış yerlerden.

15. yüzyıldan kalma bu kale, Milano’da merkezi bir konuma sahip, geniş arazilerde ve bahçelerde güzel bir yerde bulunmakta.

Kalenin orjinali 1370 yılında yapılmış. O zamandan beri çok kez değiştirilip eklemeler yapılmış olmasına rağmen, etkileyici görüntüsü ve zarafetini hala koruyor.

Kalenin önünde, siperlerle kaplı büyük bir tuğla duvar ve bir merkezi koruma kulesi bulunuyor. Merkez avluya girerken kalenin büyüklüğü hakkında hiçbir fikriniz olmuyor, fakat avluya geldikten sonra, kalenin büyüklüğüne şaşırabiliyorsunuz.

Kale dışında burada bir de, çok sayıda ilginç eser ve tarihi bilgi içeren küçük müzeleri de bulabilirsiniz.

İtalya’da Rönesans zamanında aileler arasındaki düşmanlığın olduğuna en iyi örnek teşkil eden Sforzesco Kalesi, inşa edildiği 14. yüzyıldan sonra, güç ve prestij sergileyen bir yer haline gelmiş.

Kalenin en ünlü sakinleri arasında,  Ludovico il Moro ve Beatrice d’Este’de var. Günümüzde bu Kale Museo d’Arte Antica koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bu müzede Michelangelo’ya ve Pieta Rondanini’ye ait eserler de bulunmakta.

Milano ucuz otel tavsiyesi ; Hotel Carlo Goldoni – 2 yıldız ; Şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunmakta ve şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri. Oteli incele

5.Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera Milano
Pinacoteca di Brera

Palazzo Brera’da bulunan Pinacoteca, geniş bir İtalyan sanat koleksiyonu içeren kaliteli bir Sanat Galerisi’dir ve sanat severlerin en favori yerlerinden biri olarak bilinir.

Saray, daha önceki yıllarda bir manastır ve milli kütüphane olarak hizmet vermiş ve 19. yüzyıla kadar müzeye dönüştürülmemiş bile.

Galerinin içinde, Raphael’in Bakire Evliliği, Bellta’dan Pieta, Rubens’in Son Akşam Yemeği ve Correggio’nun Magi’nin hayranlığı gibi eserleri bulabilirsiniz.

Pinacoteca di Brera Eserleri
Pinacoteca di Brera

Hem Sforzesco Kalesi’ne hem de Piazza del Duomo’ya yakın mesafede yer alan Pinacoteca di Brera’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

18. yüzyılda İtalya’nın en iyi sanat parçalarını biriktiren Napolyon sayesinde, Brera Resim Galerisi veya Müzesi, Dünya’nın en iyi ve en şaşırtıcı resimlerine sahip müzelerinden biri haline gelmiş.

6.Sant Ambrogio (Aziz Ambrogio Kilisesi)

Sant Ambrogio (Aziz Ambrogio Kilisesi) Milano
Sant Ambrogio (Aziz Ambrogio Kilisesi)

Milano’nun en önemli ikinci bazilikası olan, Sant’Ambrogio’nun kurucusu, 4. yüzyıl Milano Piskoposu ve kentin koruyucu Azizi adını alan, Ambrose olarak bilinmekte. 

Günümüzde hala, Ambrose’nin izlerini bazilika’da görmek mümkün.

Bazilikanın hazineleri arasında Charlemagne tarafından eklenen Altın Mihrap’ta bulunuyor. 5. yüzyıldan mozaiklerin bulunduğu bu bazilika da, görülmeye değer.

Basit bir Romanesk tasarıma sahip bu kilisenin tarzı, kuruluşundan bu yana pek değişmemiş ve Milano kentindeki yerel halk için odak noktası olarak hizmet etmiş.

İki büyük kulesi ile dikkat çeken bu kilisenin merkezi avlusu ise, süslü kemerle güzel bir şekilde çevrelenmiş.

Kilisenin iç kısmı, Oratory’nin tavanı ve Mesih’in kubbelerden birinin hoş tasviri de dahil olmak üzere bazı güzel mozaiklere ve sanat eserlerine sahip.

Milano’nun tarihi ve dini önemi hakkında iyi bir fikir verecek olan bu kiliseyi de gezilecek yerler listenize ekleyin.

7.Piazza dei Mercanti – Mercanti Meydanı

Milano Mercanti Meydanı
Mercanti Meydanı

Ortaçağ boyunca kentin yönetim merkezi olan Piazza Mercanti, şehrin en eski yerlerinden biri. Piazza dei Duomo ve Piazza Corduiso arasında yer alan bu meydan, Milano’daki görülmeye değer başlıca yerlere yürüme mesafesinde bulunuyor.

Meydanda, Pallaza della Ragione, Pallaza delle Scuole Palatine ve Loggia degli Osii dahil olmak üzere birçok önemli bina yer almaktadır. Bunun yanında, Roma kökenli olan anıtları ve heykelleri de bu meydanda görebiliyorsunuz.

İnce mimarisiyle dikkat çeken Milano’nun bu antik yerini de mutlaka görün. Tarih seven biriyseniz, meydana bayılacaksınız.

8.Piazza del Duomo – Duomo Meydanı

Piazza del Duomo - Duomo Meydanı
Piazza del Duomo – Duomo Meydanı

Şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Duomo Meydanı, gezilmesi gereken yerler arasında.

Etkileyici bir mimariye ve heykellere sahip olan devasa bir kamusal alan olan Duomo, turistleri en fazla bir arada görebileceğiniz yer.

Meydanın merkezinde, birleşik İtalya’nın ilk kralı Vittorio Emmanuel’in görkemli bir heykeli bulunurken, bir tarafta da etkileyici Kraliyet Sarayı yer alıyor.

Ayrıca burası, Milano’da en fazla alışveriş mağazasını, kafeleri ve restoranları bulabileceğiniz yerlerden.

9.La Scala Opera Binası 

La Scala Opera Binası
La Scala Opera Binası

Dünyadaki en çok ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu Opera Binası, Duomo’nun kuzeyinde ve Castello Sforzesco’nun doğusunda bulunuyor.

Ana oditoryumun içinde oturma yerinin ve sahnenin dekorasyonu ve ihtişamı muhteşem – 6 oturma bölümü ve bireysel kutular, sahneyi yarım dairede çerçeveliyor ve her yer kırmızı kadife perdeler ve altın mobilyalarla dolu.

Dünyanın en iyilerinden biri olan, akustik özellikleri ve zenginliği ile ünlü bu Opera Binası, kaçırılmaması gereken bir yapı.

1778 yılında Antonio Salieri’nin  “L’Europa Riconosciuta” adlı ilk perfonmansından bu yana, ilk opera binası olarak ün kazanmış. Mimar Giuseppe Piermarini tarafından Neoklasik tarzda tasarlanmış olan bu binanın mimarisi için bile buraya gidilir.

Dilerseniz konserlere de katılabilirsiniz. Fakat, bunu planlamadan önce fiyatlara bir göz atın. Çünkü çok uçuk olan bu fiyatlar iştahınızı kaçırabilir.

Opera Binası için rehberli turlar bulunuyor. Fakat, ingilizceniz çok iyi değilse bu turlara katılmak yerine, bireysel olarak binayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

10. Milano Parco Sempione

Sempione Parkı Milano Gezilecek Yerler
Sempione Parkı

Milano parkları arasında oldukça popüler olan Sempione Parkı, Sforzesco Kalesi’nin hemen arkasında bulunuyor.

Aslen 1888 yılında kurulmuş olan bu park 95 dönümlük bir alanı kaplamakta ve fantastik bir huzur kemerine sahip diyebiliriz.

Bu güzelim park harika bir şekilde düzenlenmiştir ve sayısız patika, bisiklet parkuru ve ormanlık alanın yanı sıra, birçok heykel ve süslü çeşme içermekte.

Ayrıca parkta, bir müze ve şehrin panoramik manzarasını sunan devasa bir saat kulesi olan Torre Branca’yı da bulabilirsiniz.

Şehrin yoğun turist ve insan trafiğinden kurtulmak, biraz nefes almak için güzel bir yer.

11.Brera Mahallesi

Brera Sokakları Milano
Brera

Bu büyüleyici bölge, Dugon’un kuzeyinde, Borgonuovo ve Broletto arasında yer almaktadır. Bu bölge, sanat akademileri, galeriler, restoranlar ve birbirinden güzel barlar ile doludur.

Arnavut kaldırımlı sokaklar ile çevrili Brera’yı gezmenin en güzel yolu, kaybolmaktır. Bu bölgede, sokaklarda kaybolarak gezin, plan yapmayın. Ana caddelerden ayrılmaktan korkmayın. Ara sokaklarda birbirinden güzel tarihi yapıları görebilirsiniz.

Brera Bölgesi, ayrıca Milano’da nerede kalmalı ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. Bu bölge, konaklama için şehirdeki en çok tercih edilen yerlerden biri. Dilerseniz buraya tıklayarak bölgedeki en iyi ve en ideal tesislere göz atabilirsiniz.

12.Naviglio Grande

Naviglio Grande Milano
Naviglio Grande

Orijinal olarak 1177 yılında inşa edilmiş olan kanal uzun yıllar çalışmış ve bugünkü haline gelmiş.

Kanalın şehir merkezinde yer alan bölümü yürüyüş yapmak için harika bir yer ve eski binaların yanı sıra çeşitli mağaza ve restoranlarla doludur.

Bu kanalın birçok yerini görmeye çalışın. Yukarıdaki fotoğraftaki gibi birçok yeri bu kanal çevresinde görebiliyorsunuz.

13.San Lorenzo Bazilikası

Milano Gezilecek Yerler

Milano’daki en önemli dini yapılardan biri olan San Lorenzo Bazilikası, Milano merkezinin güney batı kesiminde bulunan bir Katolik kilisesi.

Milano’daki en eski kiliselerden biri olan Bazilika, 402 yılında kurulmuş ve o zamandan beri hizmet vermekteymiş.

Ana giriş bir dizi sütunlu tarafından çevrilmiştir ve İmparator Maximian’ın heykeli avluda durmaktadır.

İçerisi öyle aman aman bir yer olmasa da göz atmaya değer. Saint Aquilino şapelini de içeri de görebilirsiniz.

Romanesk tarzıyla dikkat çekmesi ve en eski yapılardan biri olması dolayısıyla görülmeye değer yerler arasında diyebiliriz.

14.Torre Branca – Beyaz Kule 

Torre Branca
Torre Branca

Parco Sempione’de bulunan Torre Branca, 108.6 metre yüksekliğinde devasa bir yerde duran büyük bir gözlem kulesidir.

1933 yılında inşa edilmiş olan bu kule, Gio Ponti tarafından tasarlanmış ve başlangıçta Torre Littoria olarak adlandırıldığı söyleniyor.

Asansörü olan bu kuleye çıkabilir, Milano’nun en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

15.AC Milan San Siro Stadı

Milano Gezilecek Yerler

Biz göremedik bari siz görün 🙂

Stadio Giuseppe Meazza olarak bilinen bu stadyum, İnter ve Milan gibi, İtalya’nın önde gelen futbol takımlarının maçlarını izleyebileceğiniz yerdir. 1926 yılında açılmış, 80 bin kapasiteli bu stadyumu da, dilerseniz ziyaret edebiliyorsunuz. Maç olmadığı günlerde ziyaretçiye açıktır.

16.Porta Ticinese

Porta Ticinese - Milano Gezilecek Yerler
Porta Ticinese

Milano’nun oldukça merkezi bir yerinde bulunan bu anıt, eski şehir kapısı olarak da biliniyor.

16. yüzyılda inşa edilmiş olan bu tarihi yapı, önünde fotoğraf çektiren turist kalabalığı ile ünlü bir yer. Özellikle gidilecek yerlerden olmasa da, birçok turistik yere yakın olduğundan dolayı 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerden.

17.Monumantal Cemetery (Anıtsal Mezarlık)

Monumantal Cemetery (Anıtsal Mezarlık)
Monumantal Cemetery (Anıtsal Mezarlık)

1863-1866 yılları arasında İtalyan mimar Carlo Maciachini tarafında yapılmış olan bu mezarlık, Milano’ya gelen turistlerin uğrak yerlerinden.

Daha önce hiçbir yerde görmediğiniz mezarları bu anıtsal mezarlıkta görmek mümkün. Bu anıtsal mezarlık da oldukça farklı yapıda olan mezarlıkları ile, bir 5 dakikalığına uğrayabileceğiniz yerlerden.

18.Piazza Affari

Affari Meydanı Milano
Affari Meydanı

Bu, Milano’nun en eşsiz ve ironik mekanlarından biridir ve aynı zamanda ücretsizdir! 2010’da, İtalya ekonomik durgunluğun ortasındayken, Milano borsasının önündeki Piazza Affari’ye “orta parmağını” veren bir elin olduğu bir heykel yerleştirilmiş.

Heykel, Libertà, Odio, Vendetta, Eternità’nın (Özgürlük, Nefret, İntikam, Sonsuzluk) kısaltması olan AŞK olarak adlandırılır.

Milano gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, daha bu listedeki yerlerden sonra zamanınız kalacak olursa, Milano’ya yakın gezilecek yerlere göz atın. Bu listeden sonra, şehir içerisinde alışveriş dışında çok fazla yapacağınız şey kalmayacaktır.

Göz At : Amsterdam gezilecek yerler 


Booking.com

Milano Çevresi’nde Gezilecek Yerler

Milano çevresinde gezilecek şehirler oldukça fazla. Fakat, bunlar arasında oldukça popüler ve ulaşması da bir hayli kolay olan bazı yerler ise ;

1.Como Gölü

Como Gölü
Como Gölü

Milano çevresinde görülecek en güzel yerler arasında ilk olarak Como Gölü gelir. Bu doğal güzellik, şehir merkezine ortalama 50 km uzaklıkta bulunuyor.

İtalya’nın en renkli yerlerinden biri olarak bilinen bu yere giderek, tekne turlarına katılabilir, dilerseniz birkaç günde burada konaklayabilirsiniz. Milano’dan Como Gölü‘ne trenler ile çok rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

Como, sadece gölden ibaret değildir. Gölün etrafında bulunan birçok tarihi ve turistik yerler de, bu bölgeye renk katmakta. Birbirinden farklı kiliseleri, müzeleri de burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

2.Varese

Varese Milano Çevresi Gezilecek Yerler
Varese Milano Çevresi Gezilecek Yerler

Milano’dan Varese kentine tren ile ortalama 50 dakikada gidebiliyorsunuz. Otobüs ile gitmek bildiğim kadarıyla bir 15 dakika daha fazla sürüyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan birçok yere sahip Varese, Milano’dan sonra görülecek en güzel yerlerden biri.

Burada, her biri yaşam boyu pişmiş toprak heykellerde İsa Mesih’in hayatından hikayeler anlatan, 14 şapelle kaplı kutsal bir dağ yolu olan Sacro Monte di Varese’yi göreceksiniz, ki zaten sırf bunun için bu kente gitmelisiniz.

Varese nerede diye google’a yazdığınızda Milano’nun çok yakınları çıkıyor olsa da, burası Milano’ya 50 dakika uzaklıkta haberiniz olsun. Öyle 10-15 dakikada gidebileceğiniz bir yer değil.

3.Bergamo

Bergamo Milano'ya Yakın Gezilecek Yerler
Bergamo Milano’ya Yakın Gezilecek Yerler

Milano’dan trren ile Bergamo’ya ortalama 1 saatte gidebiliyorsunuz. Fakat, farklı trenler olduğundan dolayı da yolculuk daha da uzayabiliyor. Bergamo’ya en kısa sürede gidebileceğiniz tren 55 dakika. Fakat, bazı saatlerdeki trenler Bergamo’ya 1 saat 30 dakika sürmekte. Bu yüzden, en kısa sürede ulaşabileceğiniz doğru treni seçtiğinizden emin olun.

Bergamo, Milano’nun kuzey-doğusunda mükemmel bir resim şehridir. Eski kentin manzarası oldukça ünlüdür ve 16. yüzyılda inşa edilmiş bir Venedik duvarı ile çevrili. Çok sayıda Saray, Meydan ve Kiliseler var. Kısacası, mükemmel bir günlük gezi diyebiliriz.

Bergamo’da konaklama pek tavsiye edilmiyor. Bu yüzden, Milano’dan sabah treni ile gidip akşam treni ile rahat bir şekilde dönebilirsiniz. Evet 1 gününüzü bura için harcayın, değecektir.

Milano çevresinde gezilebilecek daha birçok yer var. Fakat, en yakın 3 tanesini biz böyle değerlendirdik. Como’da konakladık. Çünkü, gidip gelmesi felan ve Como’nun eşsiz güzelliği ciddi anlamda güzel olduğundan, Como’da mümkünse 1 veya 2 gün konaklayın.

Milano’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Milano’da konaklama için birçok farklı bölge bulunuyor. Bu bölgeler arasında en çok tercih edilen ve gezilecek yerlere güzel konumda bulunanlar ise ;

  • Centro Storico – Şehir Merkezi Bölgesi ; Burası şehrin kalbi. Yani Duomo Meydanı’nın bulunduğu yer. Burada konaklama ücretleri biraz pahalı olsa da, şehirdeki hemen hemen her yere buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden, Milano’da konaklama için ilk olarak bu bölgeye göz atın derim. Bu bölgedeki otellere göz at.
  • Citta Studi Bölgesi ; Milano’da ucuz konaklama için tercih edebileceğiniz bir bölgedir. Turistik yerlere çok yakın olmasa da, kolayca ulaşabilirsiniz. Bölgedeki otellere göz at.
  • Navigli Bölgesi ; Milano’da gece hayatı için bir planınız varsa veya şehirdeki en genç kesimin bulunduğu bölgede konaklamak istiyorsanız, bu bölgedeki tesislere göz atabilirsiniz. Burası, şehrin en sıcak ve en havalı bölgelerinden biri. Fakat şehir merkezindeki konaklama birimlerine nazaran biraz daha uygun. Bu bölgedeki otellere göz at

Bu 3 bölgenin dışında Brera Bölgesi’ni de listenize ekleyebilirsiniz. Fakat, Brera biraz daha varoş bir bölge olduğundan son yıllarda turistlerin yavaş yavaş uzaklaştığı bölgelerden biri olarak biliniyor. Ayrıca Milano Merkez Otelleri için şehir merkezi bölgesine göz atmanız yeterli olacaktır.

Milano’nun merkezi konumuna göz atarak, bölgeler hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilir, turistik yerlere yakın olan bölgeleri çok daha iyi görebilirsiniz.

Göz At : Barselona gezilecek yerler

Milano’da Alışveriş

Milano Alışveriş Rehberi - Milano Gezilecek Yerler
Milano’da Alışveriş

Milano alışveriş kenti. Bu yüzden, bu şehirde adımınızı attığınız her yerde mağazaları bulabilirsiniz. Fakat, bu şehri ziyaret etmedeki amacınız dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapmak ise, Galleria Vittorio Emanuele II’ye gidin. Burada aklınıza gelebilecek dünyaca ünlü hemen hemen tüm markaları bulabileceğiniz yerdir.

Eğer Milano’da ucuz alışveriş planı yapıyorsanız, bu alışveriş merkezi ile sizin işiniz yok. Brera veya Navigli bölgelerine gidecek olursanız, pazarlık bile yapabileceğiniz mağazaları bulabilirsiniz. Tabi ki buralar, Galleria Vittorio Emanuele II’de alışveriş yapmaktan çok daha ucuz ve kolaydır.

Milano Ulaşım

Milano Gezilecek Yerler Videosu
Milano Tramvayı

Şehirde birçok yere metro ve tramvay ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Zaten otellerin ve diğer konaklama birimlerinin büyük bir bölümü de metrolara yakın bir konumda bulunuyor. Bu yüzden, otobüse veya taksiye bu şehirde pek ihtiyacınız olmuyor.

Eğer, Milano’ya yakın yerlere gideceksiniz trenleri kullanın. Çünkü otobüsler biraz daha uzun sürebiliyor. Mesela Varese’ye tren ile 50 dakikada gidebilirken, otobüs ile 1 saat 15 dakikada gidebiliyorsunuz. Ayrıca, çoğu zaman trenler otobüslere nazaran daha ucuz. Fakat çok fazla sefer olmadığından dolayı da, saatlerinizi iyi bir şekilde ayarlamanız gerekiyor.

Günübirlik Milano’da Gezilecek Yerler – 1 Günde Milano

Milano Alışveriş Yerleri
Milano

Eğer Milano’ya günübirlik bir gezi yapıyorsanız, görebileceğiniz yerler oldukça sınırlı. Fakat, hızlı bir şekilde birçok yeri de görmek mümkün.

Bu şehirdeki en önemli yerleri 1 günde aradan çıkarmanın en iyi yolu, gezinize Duomo Meydanı’ndan başlamak olacaktır. Burada gezip görülecek birçok yer bulunuyor. Zaten burası için en azından 2-3 saatinizi ayırın. Buradan, şehirdeki turistik noktalara da çok kolay bir şekilde ulaşabileceğinizden dolayı, ilk olarak bu meydana bir gidin.

Meydandaki turistik ve tarihe yerlere göz attıktan sonra, Galleria Vittorio Emanuele II’ye gidin. Fakat alışveriş için değil. Milano’ya gittim diyebilmek için 🙂 Burası, Instagram fotoğraflarının en güzel mekanı. Alışveriş merkezinin tam ortasında bir poz verin ve daha sonra buradan ayrılın.

Biraz daha zamanınız kalırsa, tarihi yapılarla veya kiliseler ile zaman kaybetmeyin. Brera Bölgesi’ne veya Navigli’ye gidin. Özellikle akşama doğru Navigli çok daha güzel olacaktır. Buraya gidip bir şeyler yiyip için. Sonra zaten 1 gün bitmiş olacak, bu yerler arasında koşmuyorsanız.

Milano Gezilecek Yerler Videosu

Göz At : Paris gezilecek yerler

Milano gezilecek yerler, bu liste ile sınırlı olmasa da, Milano için 1-2 günlük bir gezi planı yapıyorsanız, bu liste sanırım yeterli olacaktır. Milano, daha çok alışveriş için tercih edilen şehirlerden biri olduğundan dolayı, bir Roma ve Floransa kadar turistik olmadığını da unutmayın derim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...