Minsk Gezisi

Beyaz Rusya’nın yani Belarus’un hem başkenti hem de en güzel büyük ve en güzel şehri olan Minsk, sanılanın aksine her geçen turistik bir şehir olarak adı geçen şehirlerden. Bundan birkaç yıl öncesine kadar adından bile bihaber olduğumuz bu şehir, daha çok çılgın gece hayatı ve güzel kızlarıyla ünlü olsa da, tarihi ve kültürüyle de çok çabuk sevebileceğiniz bir destinasyon.

Svislach ve Nyamiha nehirlerinin kıyısında kurulmuş bu güzel şehir, kurulduğu yıldan beri savaşlarla mücadele etmek zorunda kalmış ve en son da 1941’de yemiş en büyük darbeyi. Savaştan sonra Sovyetler Birliği’nin el atmasıyla şehir toparlamış kendini. Adeta baştan yaratılmış olan bu şehir, Beyaz Rusya’da tarih ve kültür dolu bir deneyim sunmakta.

Minsk, birçok blogda söylenenin aksine oldukça güvenli bir şehir. Gecenin geç saatlerine kadar sokaklarda dolaş, parti yap, sorunsuz bir şekilde oteline dön. Her ne kadar Rusya’nın etkileri şehirde görülebiliyor olsa da, insanları çok daha farklı. Kibar, nazik ve kavgacı tipler değil.

Temiz, yemyeşil, güvenli ve hareketli bir şehir olan Minsk, birbirinden güzel müzeleri, parkları, binaları, caddeleri ve diğer önemli gezip görülecek noktaları ile eşsiz bir deneyim sunuyor. Sırf gece hayatı için bu şehri ziyaret ediyorsanız dahi, mutlaka az biraz kültür gezisi de yapın deriz.

Minsk’te nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Minsk’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun bölgeleri bulabilir, bölgelere özel otel veya diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Minsk’te çoğu zaman erken veya son dakika fırsat indirimleri bulunmakta. Minsk’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim Minsk gezi listemize ; 

1.Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)

Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)
Independence Square (Bağımsızlık Meydanı)

Bağımsızlık Meydanı, Minsk’teki en önemli meydanlardan biri. Burası, Avrupa’nın en büyük meydanı olarak bilinmekte ve şehirdeki en çok ziyaret edilen meydandır.

Aziz Simon ve Aziz Helen Kilisesi ve Minsk Belediye Binası gibi şehrin önde gelen yapılarından bazıları da bu meydanda bulunuyor. Burada bir metro istasyonu, bir Lenin heykeli, bir alışveriş merkezi, bir üniversite ve hatta bir İrlanda barı var.

Bu meydanı keşfetmeden önce, gezinize ilk olarak Bağımsızlık Bulvarı’ndan başlayın. Bulvar üzerindeki alışveriş mağazalarını, restoranları ve kafeleri geçtikten sonra da gezinizi bu meydanda bitirebilirsiniz.

2.Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

Minsk Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi
Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

Minsk’teki en dikkat çeken müzelerden bir tanesi olan Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi, War Museum olarak da biliniyor.

Açıldığı zamanda (1944 yılında) ikinci dünya savaşı hala devam ediyordu. Belarus, savaştan en fazla etkilenen yerlerdendi. Milyonlarca insanını kaybetmiş, ülkenin Stalin’in Sovyetler Birliği döneminde hüküm sürdüğü bir durum yeniden yaşamıştı.

Müze ise, bu savaşın detayları hakkında en iyi bilgiyi sunmaktadır. Tarihi boyunca sürekli büyümüş ve gelişmiş olan Savaş Müzesi, günümüzde Kahramanlar Meydanı’nda bulunan oldukça görkemli bir binada yer alıyor.

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi
Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

1941-1945 yılları arasında Nazi Almanya’sının Sovyetler Birliği ile savaştığı yıllardan kalan kalıntıların sergilendiği bu müze, 140 binden fazla parça esere ev sahipliği yapmaktadır. Müzede en çok dikkat çeken eserler ise el yapımı silahlardır.

Müze, 2014 yılında Belarusların Nazilerden kurtuluşunun 70. yıl dönümü anısına yeniden açılmış. Tarihe merakı olanların ilgisini çekebilecek bu müzeyi de listenize ekleyin.

3.Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu

Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu
Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu

Sovyet mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu, Konstrüktivizm akımına uygun bir şekilde inşa edilmiş.

1934-1939 yılları arasında inşa edilmiş olan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından bombalanmış olsa da hala ayakta kalmış ve hasar aldıktan sonra bir ahır olarak kullanılmış.

Tabi Sovyetler kenti tekrar ele geçirdikten sonra güzel bir restorasyon çalışması yapılarak günümüze kadar getirilmesi sağlanmış. Eşsiz bir park içerisinde konumlanmış olan bu Opera Binası yaklaşık 1300 kişiliktir ve her gün farklı bir gösteriyi burada izleyebilirsiniz.

Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu
Belarus Cumhuriyeti Ulusal Akademik Büyük Opera ve Bale Tiyatrosu

Tabi gösterilerin fiyatları biraz abartılı olabiliyor. Özellikle hafta sonu gösterileri çok daha pahalı olabilmektedir. Gösterilere katılmasanız dahi, binanın içerisini konser yokken görebiliyorsunuz.

4.Gorky Park

Gorky Park
Gorky Park

Gorky Park, tarihi 1800’lü yıllara kadar giden, Minsk’in en eski yerlerinden. Svislach Nehri kıyısında inşa edilmiş olan bu park, ”Şehir Parkı” olarak adlandırılmış. Parkın büyük bir kısmı bu nehrin sağ tarafında yer almakta.

Gorky Parkı’n açılışı ise, 1 Mayıs 1805’te yapılmış. Fakat park, günümüzdeki halini daha sonra yapılan eklemeler ve geliştirmelere sonrasında almış.

19. yüzyılın sonunda parkın tam ortasına bir yaz tiyatrosu inşa edilmiş ve 1912’de de çiçek bahçesi eklenmiş. Parkın adı, Sovyet zamanında ünlü bir Rus yazar Maksim Gorky’den gelmekte ve parkın adı 1936 yılında son halini (Gorky Park) almış.

Gorky Park
Gorky Park Planetaryum

G. Zaborski’nin tasarımına göre inşa edilmiş olan parkın ana girişi, tarihi bir miras olarak kabul ediliyor. Günümüzde park Zafer Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Ayrıca şehrin en eğlenceli yapılarından olan dönme dolap da burada bulunmaktadır.

Bu park içerisinde 100 yaşından büyük olan farklı ağaçları görebileceğiniz gözlemevine ve planetaryuma da göz atmayı unutmayın.

5.Zafer Meydanı (Victory Square)

Zafer Meydanı (Victory Square)
Zafer Meydanı

Moskova’daki Kızıl Meydan’a benzerliği ile dikkat çeken Zafer Meydanı’nın tam ortasında II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Rus ve Belaruslu askerlerin anısına 1954 yılında yapılmış bir anıt bulunuyor. Bu Dikilitaşın dört tarafında bulunan çelenkler ise, savaşta Almanlarla mücadele edilen cepheleri simgelemekte.

Bunun yanında anıt 38 metre yüksekliğinde ve anıtın tepesinde Sovyet döneminde orduda en yüksek ödül olan Zafer Nişanı’nın bir kopyası bulunuyor.

Ulusal televizyon ve radyonun ana ofislerinin yakınında bulunan bu meydan, geçit törenleriyle ve yeni evli çiftlerin poz verdiği yer olması ile ünlüdür.

Zafer Meydanı, sadece Minsk’in değil, Belarus’un da en önemli meydanlarından biri olarak biliniyor. Minsk Zafer Meydanı’nın tarihi ve meydanın altındaki müzede Belarus tarihindeki rolü hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bunun yanında, meydanın çevresinde birbirinden güzel 1950’den kalma yapıları görebilirsiniz. Ayrıca, Gorky Park’ın ana girişi de Zafer Meydanı’ndadır.

6.Holy Spirit Cathedral (Kutsal Ruh Katedrali)

Holy Spirit Cathedral (Kutsal Ruh Katedrali) Minsk Gezilecek Yerler Blog
Holy Spirit Cathedral (Kutsal Ruh Katedrali)

1633-1642 yılları arasında Bernadine rahipleri için inşa edilmiş olan Kutsal Ruh Katedrali, Belarus Ortodoks Kilisesi’nin merkezidir.

Minsk’in en iyi bilinen yapıları arasında olan Kutsal Ruh Katedrali, şehrin kalbinde yer almakta ve iki kulesi ile dikkat çekmekte.

1741 yılında orijinal yapı yangından dolayı hasar görmüş ve yeniden inşa edilmiş. Günümüzde gayet gösterişli ve güzel bir mimariye sahip olan bu katedralin içerisine göz attığınızdan da emin olun.

Minsk’in bir sembolü olan Kutsal Ruh Katedrali, Hıristiyan Ortodoks Belaruslular için oldukça önemli bir yerdir. Bir zamanlar manastır olarak da kullanılmış olan katedral, tarihi ve mimarisiyle şehrin en gözde yapılarından, kaçırmayın.

Theotokos ikonunun da bulunduğu katedral içerisindeki en önemli eserlerden biri ise, Aziz Sofya’ya ait olan ikondur.


Booking.com

7.Island of Tears (Gözyaşı Adası)

Island of Tears (Gözyaşı Adası)
Island of Tears (Gözyaşı Adası) Şapeli

Bir yaya köprüsü ile Minsk’in tarihi kent bölgesine bağlı olan Island of Tears (Gözyaşı Adası) 1988 yılında oluşturulmuş ve üzerinde heykellerle donatılmış bir şapeli ile ünlüdür.

Island of Tears (Gözyaşı Adası)
Island of Tears (Gözyaşı Adası) Akşam

Afganistan’daki savaşta şehit düşen askerler anısına inşa edilmiş olan bu şapel çevresindeki heykeller, yas tutan aileleri temsil ediyormuş. Hem tarihi bakımdan hem de görsel bakımdan önemli olan bu adaya da mutlaka göz atın derim.

8.Belarus Ulusal Kütüphanesi

Minsk Belarus Ulusal Kütüphanesi
Belarus Ulusal Kütüphanesi

Mihail Vinogradov ve Viktor Kramarenko tarafından tasarlanmış ve 2006 yılında açılmış olan Belarus Ulusal Kütüphanesi’nin ana bölümü 236 metre yüksekliğiyle oldukça dikkat çekici.

Toplamda, kütüphanenin çeşitli dillerde ve medya türlerinde 8 milyondan fazla öğesi bulunuyor.

Aslen 1922 yılında kurulmuş olan bu yapı 2006 yılında yeniden modern bir şekilde inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Eşsiz bir modern dizayna sahip olan bu kütüphane, içerik olarak ülkenin en büyük kütüphanesi olarak biliniyor. Rusça eser bakımından dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi konumunda olan bu yapı, elmas şeklinde ve 26 kat olarak hizmet vermekte.

Belarus Ulusal Kütüphanesi
Belarus Ulusal Kütüphanesi

Bu kütüphanenin en güzel yanı da akşamları muhteşem bir ışık şöleni sunmasıdır. Ayrıca binanın 24. katındaki restoranda yemek veya içecek hizmetlerini de bulabilirsiniz.

Daha çok mimari yapısıyla dikkat çeken Belarus Ulusal Kütüphanesi’nin içini de görebileceğinizi unutmayın.

9.Beyaz Rusya Güzel Sanatlar Millî Müzesi

Beyaz Rusya Güzel Sanatlar Millî Müzesi
Beyaz Rusya Güzel Sanatlar Millî Müzesi

1939 yılında yapılmış olan bu Beyaz Rusya Güzel Sanat Milli Müzesi’nde 30 binden fazla eser olduğu söylenmektedir. Eserler arasında tablo, çizim ve heykeller bulunmaktadır.

Şehirdeki birçok yer gibi bu müze de, ikinci dünya savaşı sırasında hasar almış olsa da restorasyon sayesinde bugünkü güzel halini almış. Avrupa’nın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müze, 13. ve 19. yüzyıl arasındaki yerel ve Rus sanatçılarının birçok tablosuna ev sahipliği yapmaktadır.

Slav el yazma eserlerine ve Rus kültürüne ait eşyaların sergilendiği bu müzeyi de, sanata merakınız varsa listenize ekleyebilirsiniz.

10.Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi

Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi
Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi

19. yüzyılın başlarında Neo-Gotik tarzda kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi, halk arasında ”Kızıl Kilise” olarak da bilinmektedir.

Minsk’te ki ana Katolik kilisesi konumunda bulunan yapının yüksek olan kulesi, ailenin yaşadığı evlat acısını, kısa olan kule ise çocuklarını simgeliyor. 1905-1910 yılları arasında Edward Woynillowicz’in maddi desteğiyle kurulmuş bu kilisenin isimleri ise, ölen iş adamının çocuklarının isimlerinden alınmış.

Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi
Aziz Simon ve Azize Helena Kilisesi

Günümüzde konserler, tiyatro gösterileri ve sanat sergilerinin düzenlendiği bir yer olarak da kullanılan bu kilise de listenize ekleyebileceğiniz güzel yapılardan.

11.Minsk Botanik Bahçeleri

Minsk Botanik Bahçeleri
Minsk Botanik Bahçeleri

87 yıllık bir geçmişe sahip olan yeşiller içindeki Minsk Botanik bahçeleri, 53 hektarlık bir alan üzerinde bulunmakta ve 9 binden fazla bitki türünü burada görebilirsiniz.

Avustralya, Güney Amerika ve Kafkasya gibi yerlerden çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan bu Botanik Bahçelerine de mutlaka göz atın. Özellikle sakin ve huzurlu bir yerde zaman geçirmek istiyor, çiçeklere göz atmak istiyorsanız bu bahçeyi seveceksiniz.

1932 yılında kurulmuş olan bu botanik bahçeleri şehir merkezine yakın bir konumda bulunmakta. Bu yüzden çok rahat bir şekilde bahçeye ulaşabiliyorsunuz.

Gizemli ve romantik birçok ağaçlıklı yolu (kayın yolu, meşe yolu, huş yolu) bu bahçelerde bulabiliyorsunuz.

Bahçenin kalbinde ayrıca bir gölet bulunmaktadır. Egzotik bitkilere ev sahipliği yapan piramit şeklindeki sera ise, yıl boyunca açık ve bahçede kaçırılmaması gereken noktalardandır. Narin orkide koleksiyonunu burada görebilirsiniz.

12.Palace of Republic (Cumhuriyet Sarayı)

Palace of Republic (Cumhuriyet Sarayı) - Minsk Gezilecek Yerler Listesi
Palace of Republic (Cumhuriyet Sarayı)

Daha çok mimarisi ve iç dekorasyonu ile turistlerin ilgisini çeken Palace of Republic, Minsk’in en popüler yapılarından biridir.

Bazı turistlerin pek sevmediği yapılardan biri olsa da, kendi izleniminizi oluşturmak için bu saraya mutlaka göz atın. Çok görkemli ve mucizevi bir mimari esere sahip olmasa da, Minsk’te ilginizi çekebilecek bir yapıdır.

Saray, şehrin tarihi bölümünde yer alıyor. Yani ulaşması oldukça kolay. Sarayda her yıl konserler, tatiller, tiyatro ve Yeni Yıl gösterileri düzenleniyor. Şehri ziyaret edeceğiniz tarih için yaklaşan etkinlikler takvimine göz atın. Buradaki etkinliklerden birine denk gelebilirsiniz.

Saray ziyaretinizden sonra, çevredeki ara sokakları keşfetmeyi de unutmayın. Burası, şehirdeki diğer turistik yerlere oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

13.Trinity Hill

Trinity Hill
Trinity Hill

Trinity Banliyosu olarak da bilinen Trinity Hill, şehrin tarihi bölgesi olarak biliniyor.

Eğer tarihe merakınız varsa, birbirinden eski tarihi yapıları bulabileceğiniz bu bölgeyi seveceksiniz.

Bir dönemler şehrin ticari hayatının merkezi olan bu bölge, ikinci dünya savaşı sırasında tüm şehrin yıkılmasının ardından 1980 yılların başında Minsk’in eski halini yansıtmak amacıyla inşa edilmiş.

Birbirinden güzel ve renkli evlere ev sahipliği yapan bu bölgede bir de park ve gölet bulunuyor. Dinlenip eğlenebileceğiniz bu parka ve gölete de mutlaka göz atın derim. Svislac nehri kenarında kurulan bu bölgede ayrıca birçok restoran, kafe, antikacılar ve hediyelik dükkanları da bulabilirsiniz.

14.Loshitsa Park

Loshitsa Park
Loshitsa Park

Minsk’in en sevilen parklarından bir diğeri olan Loshitsa Park, aslında bir kompleks. Loshitsa malikanesi ve park kompleksi olarak bilinmektedir.

Loshitsa Parkı’n tarihi 1557 yılına kadar gidiyor. Şehirdeki en eski park olmasıyla ünlü olan bu parkta birbirinden güzel görülecek yapıları bulabilirsiniz.

Şehrin güney kesiminde bulunan bu güzel park, Svisloch Nehri kıyısında yer alır ve yaklaşık yüz hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Loshitsa Park’ın güney kesiminde, bu yerde Svisloch’a akan küçük Loshitsa nehri üzerinde küçük bir yapay rezervuar da bulunmaktadır.

15.Minsk-Arena

Minsk-Arena
Minsk-Arena

Belarus’un çağdaş mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan ”Minsk Arena” Avrupa’nın en büyük kültür ve spor tesislerinden biri olarak bilinmektedir.

Çok amaçlı merkez arena, bir velodrom, bir paten stadyumu ve geniş bir otoparktan oluşmakta.

Mayıs 2014’te Minsk Arena, 2014 IIHF Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu yer, 2010 yılında açılmış.

Konserlere, gösterilere, büyük sergilere ve forumlara da ev sahipliği yapan Minsk-Arena’yı da listenize ekleyebilirsiniz.

MİNSK’TE KALINACAK YERLER

Şehirde turistik olarak yapılacak birçok aktivite var.

Şehri yürüyerek de çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Özellikle konaklayacağınız yeri merkeze yakın yerlerde tercih edecek olursanız.

Minsk’te görmeden dönmemeniz gereken yapıların başında Aziz Simon ve Helen Kilisesi geliyor. Tabi Minsk kilise ile sınırlı değil.

Aziz Simon ve Helen Kilisesi çevresi konaklama bakımından tercih edilebilecek en güzel bölgelerden biri. Özellikle turistik yerlere toplu taşıma araçlarını kullanmadan ulaşmak istiyorsanız. Bu yapı çevresinde birçok otel veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Aziz Simon ve Helena Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Minsk Gezilecek Yerler Listesi
Minsk

Zafer Meydanı yakınlarında bulunan konaklama birimleri şehirdeki en ideal ve en uygun tesislerden. Bu meydana yakın tesislerde konaklayacak olursanız şehirdeki birçok turistik noktaya çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Zafer Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Minsk’te gezip görülecek noktalar, tabi ki bu 15 yer ile sınırlı değil. Listeye birkaç önemli yeri daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu şehirde 1-2 gün gibi bir süreniz varsa, ilk olarak listedeki popüler noktalardan başlayın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...