Belarus’un yani Beyaz Rusya’nın başkenti olarak bilinen Minsk, Türk turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Bu şehir daha çok gece hayatı için tercih ediliyor olsa da, Minsk’te gezilip görülecek birçok yer bulunmakta. Tarihi 11. yüzyıla kadar dayanan bu şehir II. Dünya Savaşı’ndan sonra yıkılma noktasına kadar gelmiş olsa da Sovyetler Birliği tarafından Nazilerin elinden kurtularak himaye altına alınmış. Günümüzde birçok tarihi izleri görebileceğiniz bu şehir en güzel Doğu Avrupa şehirlerinin başında gelmekte. Minsk gezilecek yerler listenizi oluştururken konaklama konusunda da iyi bir karar vermek şart. Eğer nerede ? hangi bölgede konaklayacağınıza karar verebilirseniz, turistik noktalar oldukça kolay olacaktır.

Minsk’te nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Minsk’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en uygun bölgeleri bulabilir, bölgelere özel otel veya diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Minsk’te çoğu zaman erken veya son dakika fırsat indirimleri bulunmakta. Minsk’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Minsk Gezilecek Yerler Listesi

Minsk’te gezilecek ve görülecek birçok yer bulunmakta. Fakat şehri yürüyerek çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Özellikle konaklayacağınız yeri merkeze yakın yerlerde tercih edecek olursanız. Minsk’te görmeden dönmemeniz gereken yerlerin yapıların başında Aziz Simon ve Helen Kilisesi geliyor. Tabi Minsk bu iki kilise ile sınırlı değil. Aşağıdaki listeden zevkinize ve ziyaret sürenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

1.Aziz Simon ve Helen Kilisesi

Minsk’te gezilecek yerler listesinin başında gelen bu kiliseler şehirdeki en popüler ve en önemli yapılardandır. 19. yüzyılın başlarında Neo-Gotik tarzda kırmızı tuğladan inşa edilmiş olan bu yapı halk arasında Kızıl Kilise olarak da bilinmektedir. Minsk’te ki ana Katolik kilisesi konumunda bulunan yapının yüksek olan kulesi ailenin yaşadığı evlat acısını, kısa olan kule ise çocuklarını simgeliyor. 1905-1910 yılları arasında Edward Woynillowicz’in maddi desteğiyle kurulmuş bu kilisenin isimleri ise, ölen iş adamının çocuklarının isimlerinden alınmış. Mimari yapısı ve güzel tarihi ile görülmeye değer en güzel yapılardan biri diyebiliriz.

Aziz Simon ve Helen Kilisesi çevresi konaklama bakımından tercih edilebilecek en güzel bölgelerden biri. Özellikle turistik yerlere toplu taşıma araçlarını kullanmadan ulaşmak istiyorsanız. Bu yapı çevresinde birçok otel veya diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Aziz Simon ve Helen Kilisesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Gözyaşı Adası

Bir yaya köprüsü ile Minsk’in tarihi kent bölgesine bağlı bu adayı da Minsk Gezilecek Yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. 1988 yılında oluşturulan bu adanın üzerinde heykellerle donatılmış bir şapel bulunmakta. Afganistan’daki savaşta şehit düşen askerler anısına inşa edilmiş olan bu şapel çevresindeki heykeller yas tutan aileleri temsil ediyormuş. Hem tarihi bakımdan hem de görsel bakımdan önemli olan bu adaya da mutlaka göz atın derim.

3.Zafer Meydanı

Minsk’te gezilecek yerler arasında bir diğer önemli yer ise, Zafer Meydanı’dır. Moskova’daki Kızıl Meydan’a benzerliği ile dikkat çeken bu meydanın tam ortasında II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Rus ve Belaruslu askerlerin anısına 1954 yılında yapılmış bir anıt bulunuyor. Bu Dikilitaşın dört tarafında bulunan çelenkler ise, savaşta Almanlarla mücadele edilen cepheleri simgeliyor. Bunun yanında anıt 38 metre yüksekliğinde ve anıtın tepesinde Sovyet döneminde orduda en yüksek ödül olan Zafer Nişanı’nın bir kopyası bulunuyor.

Meydan günümüzde oldukça popüler. Gerek anıt için gerekse meydanın çevresinde bulunan 1950’li yıllardan kalma binaların olması. Bu binalar Sovyet mimarisinin en iyi örneklerindendir. Bunun dışında meydanda bulunan Parlemento Binası’na göz atabilirsiniz.

Zafer Meydanı yakınlarında bulunan konaklama birimleri şehirdeki en ideal ve en uygun tesislerden. Bu meydana yakın tesislerde konaklayacak olursanız şehirdeki birçok turistik noktaya çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla Zafer Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan konaklama birimlerine göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

4.Kutsal Ruh Katedrali

Oldukça güzel bir mimariye sahip bu katedral Minsk gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden. 1633-1642 yılları arasında Bernadine rahipleri için inşa edilmiş olan bu yapı kaçırılmaması gereken yapılardan. Theotokos ikonunun da bulunduğu katedral içerisindeki en önemli eserlerden biri ise, Aziz Sofya’ya ait olan ikondur.

5.Belarus Opera ve Tiyatro Binası

Sovyet mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı Konstrüktivizm akımına uygun bir şekilde inşa edilmiş. 1934-1939 yılları arasında inşa edilmiş olan İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından bombalanmış olsa da hala ayakta kalmış ve hasar aldıktan sonra bir ahır olarak kullanılmış. Tabi Sovyetler kenti ele tekrar geçirdikten sonra güzel bir restorasyon çalışması yapılarak günümüze kadar getirilmesi sağlanmış. Eşsiz bir park içerisinde konumlanmış olan bu Opera Binası yaklaşık 1300 kişiliktir ve her gün farklı bir gösteriyi burada izleyebilirsiniz.

6.Belarus Modern Milli Kütüphanesi

1922 yılında kurulmuş olan bu yapı 2006 yılında yeniden modern bir şekilde inşa edilerek günümüzdeki halini almış. Eşsiz bir modern dizayna sahip olan bu kütüphane içerik olarak ülkenin en büyük kütüphanesi olarak biliniyor. Rusça eser bakımından dünyanın en büyük üçüncü kütüphanesi konumunda olan bu yapı elmas şeklinde ve 26 kat olarak hizmet vermekte. Bu kütüphanenin en güzel yanı da akşamları muhteşem bir ışık şöleni sunmasıdır. Ayrıca binanın 24. katındaki restoranda yemek veya içecek hizmetlerini de bulabilirsiniz.

7.Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

1941-1945 yılları arasında Nazi Almanya’sının Sovyetler Birliği ile savaştığı yıllardan kalan kalıntıların sergilendiği müzedir. Daha çok müze severler tarafından ziyaret ediliyor olsa da, tarihe meraklı olanların da gönül rahatlığıyla tercih edebileceği yerlerden. 140 binden fazla parça esere ev sahipliği yapan bu müzeyi kaçırmayın. 1966 yılında kurulmuş olan bu müzede en çok dikkat çeken eserler ise el yapımı silahlardır.

8.Trinity Bölgesi

Trinity Banliyosu olarak da bilinen bu bölge şehrin tarihi bölgesi olarak biliniyor. Eğer tarihe merakınız varsa mutlaka Minsk gezilecek yerler listenize bu bölgeyi de ekleyin derim. Bir dönemler şehrin ticari hayatının merkezi olan bu bölge ikinci dünya savaşı sırasında tüm şehrin yıkılmasının ardından 1980 yılların başında Minsk’in eski halini yansıtmak amacıyla inşa edilmiş. Birbirinden güzel ve renkli evlere ev sahipliği yapan bu bölgede bir de park ve gölet bulunuyor. Dinlenip eğlenebileceğiniz bu parka ve gölete de mutlaka göz atın derim. Svislac nehri kenarında kurulan bu bölgede ayrıca birçok restoran, cafe, antikacılar ve hediyelik dükkanları da bulabilirsiniz.

9.Belarus Ulusal Sanat Müzesi

1939 yılında yapılmış olan bu müzede 30 binden fazla eser olduğu söylenmektedir. Eserler arasında tablo, çizim ve heykeller bulunmaktadır. Şehirdeki birçok yer gibi bu müze de ikinci dünya savaşı sırasında hasar almış olsa da restorasyon sayesinde bugünkü güzel halini almış. Avrupa’ nın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müzede 13. ve 19. yüzyıl arasındaki yerel ve Rus sanatçılarının birçok tablosuna ev sahipliği yapmaktadır. Slav el yazma eserlerine ve Rus kültürüne ait eşyaların sergilendiği bu müzeyi de gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

10.Botanik Bahçeleri

87 yıllık bir geçmişe sahip olan yeşiller içindeki bu güzel yer 53 hektarlık bir alan üzerinde bulunmakta ve 9 binden fazla bitki türünü burada görebilirsiniz. Avustralya, Güney Amerika ve Kafkasya gibi yerlerden çeşitli bitkilere ev sahipliği yapan bu Botanik Bahçelerini de Minsk gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim. 1932 yılında kurulmuş olan bu botanik bahçeleri şehir merkezine yakın bir yerde bulunmakta. Bu yüzden çok rahat bir şekilde burayı ziyaret edebilirsiniz.

Minsk gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 2-3 günlük bir Minsk gezisi için sanırım bu liste yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here