Mısır Çarşısı Hakkında – Nerede – Nasıl Gidilir ?

Mısır Çarşısı, İstanbul yeni camii arkasında bulunan Eminönü’nün en işlek yeri olarak biliniyor. Hemen yan tarafında Çiçek pazarı bulunan çarşı içerisinde bulunan dükkanların büyük bir bölümünü baharatçılar oluşturuyor. İçeri girer girmez çarşının her köşesini sarmış bu baharat kokularını fazlasıyla hissedebiliyorsunuz. Çarşı içerisinde daha birçok farklı dükkan bulmak, takıcısından çeyizcisine, hediyelik eşyasından giyime birçok ürünü bu çarşı içerisinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Kısaca hemen hemen tüm ihtiyacınızı karşılayabilmekte.

Çarşıya mısır çarşısı denmesinin sebebi, eskiden mısırdan getirilen malların en iyi satılan yeri olmasıymış. Çarşı birçok farklı isimle de anılmış. Bunlardan en bilinenleri ise, Valide Çarşısı ve Yeni Çarşı olarak bilinmekte.

Mısır Çarşısı
Çarşının yeni camii tarafından girişi

Mısır Çarşısı özellikleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; Çarşı ”L” şeklinde yapılmış ve çarşıda toplamda altı kapı bulunuyor. Haseki kapısında bulunan bölüm iki katlı bir yapıya sahip ve üst katı zamanında mahkeme bölümleri olarak kullanılmış. Burada esnaflar arasındaki münasebet ve halk ile esnaf arasındaki sorunlar gideriliyormuş.

Mısır Çarşısı’na kadar gelmişken Sultanahmet’e uğramayı da unutmayın. Zaten İstanbul’da gezilecek yerler bakımında popüler olan yerlerin büyük bir çoğunluğu da Sultanahmet’te bulunmakta.

Ayrıca Mısır Çarşısı’nın bulunduğu bölge konaklama bakımından tercih edilebilecek en güzel bölgelerden. Bu bölgede konaklayarak şehirdeki birçok turistik yere çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Galata Kulesi‘de bu bölge yakınlarında bulunmakta.

Eğer İstanbul’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Daha fazla otel tavsiyeleri ve seçenekleri için de İstanbul Otelleri adlı yazımıza bir göz atmanızda yarar var.

Çarşının en önemli yeri şüphesiz ”Dua Meydanı” olarak bilinen yer. Hemen burada bir de ezan köşkü bulunuyor. Çok çok etkileyici olmasa da çarşıya girmişken bir göz atabilirsiniz.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı günümüze kadar iki büyük yangını atlatmış. Bunlardan biri 1691 yılında diğeri ise 1940 yılında. Fakat 1940’daki yangından sonra İstanbul belediyesi büyük bir restorasyon çalışması yapmış ve günümüzdeki çarşının şekli bu restorasyondan sonra oluşmuş.

Kapalı Çarşı’ya nazaran daha küçük olan Mısır Çarşısı, turistlerin daha çok tercih ettiği yerlerden diyebilirim.

Mısır Çarşısı tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, yeni camiye bir vakıf olması amacıyla IV. Mehmed’in annesi, Hatice Turhan Sultan tarafından 1660’da Mimar Kasım Ağa’ya yaptırılmış. Çarşı inşaatinde adı geçen bir diğer isim ise, Mimar Mustafa Ağa’dır.

Mısır Çarşısı

Çarşının yapımında moloz taş, kesme taş ve tuğla kullanıldığı söylenir. Çarşıda bulunan tonoz ise, oldukça büyük bir yapıda inşa edilmiş. Çarşı içerisinde 86 adet de dükkan bulunuyor.

Bir zamanlar antikacıların en fazla olduğu yerlerden biri olan bu çarşıda esnaf, turistlere alışmış. Tezgahtar ve dükkan sahiplerinin çoğu ingilizce konuşabildikleri gibi Rusça ve Arapçada gayet güzel konuşabiliyor, tavsiye verebiliyorlar. Çarşıda en çok hoşuma giden şey ise, dilediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Yani dükkanın önünde bulunan esnaflar bir şeyler satmak için yakanıza yapışmıyor.

Her ne kadar daha çok baharat dükkanları bulunuyor olsa da, aklınıza gelebilecek birçok ürünü fazlasıyla ve çok uygun fiyata bulabiliyorsunuz.

Çarşı içerisinde bulunan kapıların isimleri ise ; Eminönü kapısı, tahtakale kapısı, hasırcılar kapısı, çiçek pazarı kapısı, yeni cami kapısı ve haseki kapısı olmak üzere 6 adet kapı bulunuyor.

Karnınız acıktığında farklı bir yerde restoran aramanıza gerek kalmıyor. Çarşı içerisinde kebap, döner, pide gibi birçok yemek çeşidini bulabiliyorsunuz. Restoran olarak tavsiye isterseniz, üst katta bulunan pandelli lokantasına göz atabilirsiniz. Fiyatlar diğer restoranlara göre biraz daha uygun ve servis oldukça iyi.

Çarşının en çok ilgi gören ürünleri ise, zayıflatıcı bitki çayları veya otları oluyor. Bir kalabalık kadın grubunu dükkanlar önünde bilgi alırken görebilirsiniz. Bu zayıflatıcı bitkiler daha çok kadınların ilgisini çekse de birçok erkeği de bu dükkanlar önünde görmek mümkün. Fakat işin garibi ”Şişmanlığa Son” ”Gel haftada 5-10 kilo ver” diye bağıran esnafların %99’luk bölümü şişman 🙂

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Nerede – Nasıl Gidilir ?

[huge_it_maps id=”145″]

 

Eminönü’nde bulunan bu çarşıya ulaşmak için Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak eminönü tramvay durağında inebilirsiniz. Bu duraktan çarşıya 2 dakikada yürüyerek ulaşmak mümkün. Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı veya Ayasofya Müzesi tarafından çarşıya ulaşmaya çalışıyorsanız, tramvay kullanmanıza sanırım gerek yok. 5 dakika yürüyerek buradan çarşıya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlgİnizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...