Montreal Gezilecek Yerler – En Güzel 12 Yer

Montreal, Quebec eyâletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci büyük şehri olan Montreal, Kanada‘da Fransızca’nın daha yoğun ingilizcenin ise, daha az kullanıldığı bir şehirdir.
Quebec’in ekonomik ve kültürel başkenti Montreal, eski Avrupa cazibesi ile modernizmin eklektik bir karışımına sahip kozmopolit bir şehirdir. Genellikle “Kanada Paris’i” olarak adlandırılır ve bunun nedenini anlamak zor değildir. Kuzey Amerika’nın en hareketli şehirlerinden biri, çarpıcı bir mimariye sahip ve gurmeler, alışveriş severler ve spor hayranları için bir cennettir.
Montreal gezilecek yerler, birbirinden güzel sokakları, dini yapıları, tarihi ve turistik yapıları ile, güzel bir Kanada deneyimi sunan etkileyici şehirlerden.

Montreal Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde gezilecek yerler listenize şehrin sokaklarından, caddelerinden ve dini yapılarında başlayabilirsiniz. Zaten, şehrin her sokak ve caddesi, Fransız tarzı mimarisi ve Fransızca konuşan binlerce insanı ile kendinizi Paris sokaklarında hissetmeniz çok sürmüyor.

Bu şehirdeki gezip görülecek yerleri bitirdikten sonra, zamanınız kalırsa, Montreal’in gece hayatını da görün. Farklı bir gece hayatı kültürüne sahip bu şehirde, geceleri çok daha güzel olabiliyor.


Booking.com

1.Mont-Royal

Mont-Royal Manzarası
Mont Royal’den görebileceğiniz en güzel manzaralardan biri

Bu küçük tepe, Appalachian ve Laurentian Dağları arasında, Downtown Montreal’in tam batısında yer almaktadır.

New York’un Central Park’ını tasarlayan mimarın tasarladığı Mount Royal Parkı ise, bu küçük tepenin bir parçası.

Bu tepe, daha çok şehrin panoramik manzarasını seyretmek isteyenlerin favori yerlerinden. Güzel bir yürüyüş ile tepeden şehrin farklı birçok manzarasını seyredebiliyorsunuz.

2.Old Montreal (Eski Montreal Bölgesi)

Old Montreal Bölgesi
Old Montreal Bölgesi

Şehrin en eski bölgesi olarak bilinen Eski Montreal Bölgesi, tarihi 17. yüzyıla kadar giden güzel bir mahalledir.

Şehrin en büyük tarihi bina konsantrasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgede dolaşın ve Gotik Canlanma Notre-Dame Bazilikası da dahil olmak üzere en görkemli yapılardan bazılarını görün.

Eski Montreal’deki eski parke taşları sokakları mükemmel Fransız restoranları, butik dükkanlar ve sayısız müze ile kaplıdır. Ayrıca Champ de Mars’tan şehir merkezinin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Burası Montreal çiftlerinin en fazla takıldığı bölgelerden biri. Restoranların ve barların büyük bir çoğunluğunda aradığınız şarabı bulabilirsiniz.

3.Jean-Talon Pazarı

Jean Talon Pazarı - Montreal Gezilecek Yerler
Jean Talon Pazarı

Bizim Türk pazarlarından çok farkı olmasa da, yine de görülmeye değer pazarlardan. Bir pazarda aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi bu pazarda bulabiliyorsunuz.

Daha çok yerel halkın tercih ettiği bu marketten, taza meyveler alabilirsiniz. Hem de süper marketlere nazaran çok daha uygun bir fiyata. Ayrıca, Montreal’de daire konaklamayı planlıyorsanız da, evde yemek için her şeyi burada bulabilirsiniz.

Hiçbir şey almasanız dahi, dolaşmak ve yerlilerle karışmak için harika bir yer.

4.Old Port (Eski Liman)

Old Port - Eski Liman- Montreal Gezilecek Yerler
Eski Liman

Fransızca Vieux-Port, Eski Liman, Eski Montreal’deki sahil boyunca uzanan geniş bir yeşil alandır.

Limanın 1830 yılına kadar gidiyor. Ayrıca, Montréal Bilim Merkezi, Montreal Saat Kulesi ve Plage de l’Horloge (Saat Plajı) gibi ilgi çekici yerlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Birçok gösterilen yapıldığı da söylenen bu Eski Liman’a mutlaka bir göz atın. Özellikle yaz aylarında Montreal’i ziyaret ediyorsanız, burayı kaçırmayın.

Kış aylarında, açık havada bulunan Natrel paten pistinde buz pateni yapma şansını kaçırmayın. Yaz aylarında ise, bir gemiye atlayın ve St Lawrence Nehri boyunca yelken açın 🙂

5.Montreal Botanik Bahçesi

Montreal Botanik Bahçesi
Montreal Botanik Bahçesi

Montreal Botanik Bahçesi, Montreal’deki Rosemont-La Petite-Patrie bölgesinde yer alan 75 hektarlık bir bahçedir. Dünyadaki en önemli botanik bahçelerinden biri olmasının yanı sıra Kanada Ulusal Tarihi Bölgesi olarak da biliniyor.

Bahçenin temel özelliklerinden biri, dünyanın her yerinden bitkileri içeren devasa sera kompleksidir. Aynı zamanda, çoğu temaya dayanan sayısız açık bahçeye sahiptir.

Bonsai ve penjing görmek, Japon Bahçesi’nde koi yedirmek veya Alp Bahçesi’ndeki küçük dağ bitkilerine bakmak için 2,5 hektarlık Çin Bahçesi’nde dolaşın. Ayrıca, İlk Ulusun şifalı bitkileri de dahil olmak üzere, yerli bitkilerin korunmasına odaklanan bir bahçe vardır. Onu da görün.

6.Notre Dame Bazilikası

Notre Dame Bazilikası Montreal
Notre Dame Bazilikası

1656 yılında kurulan Montréal’in en eski kilisesi Notre-Dame Bazilikası, orijinalinden daha büyük bir enkarnasyonun içindedir. Neo-Gotik cephenin ikiz kuleleri Place d’Armes’e bakmaktadır. Karmaşık ve zarif iç dekor Victor Bourgeau tarafından tasarlanmıştır.

Kilisede görülmeye değer yerler arasında, heykeltıraş Louis-Philippe Hébert (1850-1917), Casavant Frères firmasının 7.000 boru organı ve Montreal’in kuruluşundan sahneleri gösteren vitray pencereler tarafından oyulmuş muhteşem minberdir.

Bazilika için turlar genelde 20 dakika sürüyor. Fakat, daha detaylı bir anlatım isterseniz de, 1 saatlik turları da bulabilirsiniz.

7.St. Joseph’s Oratory

St. Joseph's Oratory
St. Joseph’s Oratory

Mount Royal Park’ın batı çıkışına yakın olan Oratoire Saint-Joseph, Kanada’nın koruyucu azizine adanmıştır. 1924 yılına uzanan devasa Rönesans tarzı kubbeli bazilika ile hacılar için tercih edilen bir mekândır.

Congrégation de Sainte-Croix kardeşi André, 1904’te burada, kanonlaştırıldığı mucizevi şifa eylemleri gerçekleştirdiği küçük bir şapel inşa etmişti. Mezarı, orijinal şapeldeki kutsal alanın bir bölümünde bulunuyor. Adak armağanları ikinci bir şapelde sergilenmektedir.

Kilisenin arkasındaki bir manastır Mont-Royal’a kadar uzanıyor. Montréal ve Lac Saint-Louis’deki gözlemevinden iyi bir manzara izlemek de mümkün.

8.Jean Drapeau Parkı

Jean Drapeau Parkı - Montreal Gezilecek Yerler
Jean Drapeau Parkı

Saintele Sainte-Hélène (Samuel de Champlain’in eşi olarak adlandırılmış) ve yapay Notre-Dame adası Expo’67’nin bölgesiydi. Şimdi Parc Jean Drapeau olarak biliniyor ve birçok ailenin favori yerlerinden.

1967 dünya fuarının bir kalıntısı olan Biyosfer artık ekolojik sorunlara adanmış bir müzedir. Bina bir küre şeklinde tasarlanmış ve kendi şeklindeki dünyanın en büyük yapısı olarak bilinir.

Adalardaki diğer turistik yerler arasında La Ronde Eğlence Parkı’nın gezintileri ve oyunları, Stewart Müzesi’nde tarihi 1820 İngiliz cephaneliği, Bassin Olympique (Olimpiyat kürek etkinliklerinin yapıldığı yer) ve yarış pisti Circuit Gilles Villeneuve yer alıyor.

9.Saint-Louis Meydanı ve Montreal Gezilecek Yerler Listesi’nin Gözdesi Rue Denis

Saint-Louis Meydanı Montreal Görülecek Yerler
Saint-Louis Meydanı

Sherbrooke Metro İstasyonu yakınında, Saint-Louis Meydanı, Montréal’in en güzel eski meydanlarından biri olarak değerlendirilmekte ve yüzyılın başlarında bir Fransız-Kanada yerleşim bölgesinde yer almaktadır.

Ağaç gölgeli meydanın etrafındaki küçük sokaklarda hala birkaç çekici Victoria evi var. Bazıları hoş restoranlar barındırıyor.

Meydanın doğu ucunda ve St Laurent’e paralel uzanan Rue St Denis, Montréal’deki en alışveriş, sanat ve yemek caddelerinden biridir.

Tarihi binalar butiklere, bistrolara ve kafelere dönüştürülmüştür

Bir ucunda, St. Denis, öğrenci fikirli Quartier Latin semtinde başlar ve bağımsız tasarımcıları ve şef tarafından işletilen restoranlarıyla modaya uygun plato alanına batıya doğru ilerler

10.Lachine Kanalı Ulusal Tarihi Bölgesi

Lachine Kanalı Ulusal Tarihi Bölgesi
Lachine Kanalı Ulusal Tarihi Bölgesi

Montreal Adası’nın güneydoğu kıyısında bulunan Lachine ismini, 17. yüzyılda Çin’e giden bir rota arayan ”La Chine”den almış.

Günümüzde güzel bir yürüyüş yoluna ev sahipliği yapan bu bölgede kanal turuna bile çıkabiliyorsunuz.

11.Chinatown

Montreal Çin Mahallesi - Chinatown
Çin Mahallesi – Chinatown

Dünyanın hemen hemen her ilinde bir Çin Mahallesi bulunduğu gibi, Montreal’de bir Çin Mahallesi bulunmaktadır.

Bu renkli mahalle 1860’lı yılların sonlarına dayanır ve başlangıçta madenlerde çalışmaya ve demiryolunu inşaa etmeye gelen Çinli işçilerin birçoğunun daha iyi bir yaşam arayışı içinde kentlere taşınmasıyla başlar. Bugünün Çin Mahallesi, artık yalnızca Çinli değil, yerli halk ve turistlerin iyi bir yemeğin tadını çıkarmaya gittiği bir yer olan Asya restoranları ve dükkanlarıyla doludur.

Montreal’de ucuz yemek arıyorsanız, aradığınızı bu Çin Mahallesi’nde fazlasıyla bulabilirsiniz.

12.McCord Müzesi

Mccord Müzesi Montreal
Mccord Müzesi – musee-mccord

Montreal’deki en iyi ve en popüler müze olan Mccord, şehir merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz yerde bulunuyor.

McCord Müzesi, Kanada’nın sosyal tarihi, özellikle de yerli halklar üzerine olağanüstü bir sergi koleksiyonuna sahiptir. Kostüm, giysi, aksesuar, yorgan ve diğer el yapımı tekstil koleksiyonları toplamda 20.000’den fazla obje ve Montreal moda tasarımcılarının çalışmalarını içeriyor.

Binlercedan fazla mobilya, gümüş, seramik, cam ve yiyecek ve ev kullanımıyla ilgili eşyaların yanı sıra oyuncaklar, spor malzemeleri ve halk sanatı, Kanadalı yaşamın resmine renk ve iç detaylar katmaktadır. First Nations halklarının eserleri ve sanat eserleri arasında giyim ve aksesuar, avcılık ve balıkçılık ekipmanları, savaş silahları, yerli aletler, tören eşyaları ve sanat ile erken yerli kültürlerden gelen arkeolojik buluntular bulunur.

Montreal’de Nerede Kalınır ? 

Montreal Gezilecek Yerler
Montreal

Bu şehirde konaklama için birçok bölge bulunuyor. Fakat bu bölgeler arasında en popüler, en ideal ve gezilecek yerlere en yakın olan bölgeler ise;

Old Montreal ; Şehrin eski bölgesi olarak bilinen Old Montreal, turistlerin en fazla olduğu bölgedir. Şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinen bu bölge, diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı olsa da, hem konum hem de her şeyin elinizin altında olması gayet güzel. Bu bölgede, hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Griffintown ; Montreal’de konaklama için en bütçeli bölgelerden biri. Birbirinden uygun fiyatlı restoranları, kafeleri ve otelleri bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Bölge, turistik yerlere de kolay ulaşım ağına sahip. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gay Village ; Şehirde gay topluluğunun en fazla olduğu bu bölge, Montreal gece hayatı için en ideal seçimlerden biri. Birbirinden güzel barlara ve gece kulüpleri burada fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Tabi aileler için pek uygun bir yer gibi durmasa da, şehirdeki en güvenli ve en iyi atmosfere sahip bölgelerden biri. Bölgede birçok aile oteli de bulmak pekala mümkün. Bu bölgeden de şehirdeki turistik noktalara kolay bir şekilde ulaşabilir, şehir merkezine çok kısa sürede toplu taşıma araçlarıyla gidebilirsiniz. Buraya tıklayarak bölgedeki otellere göz atabilirsiniz.

Montreal Gece Hayatı

Şehrin gece hayatının kalbinin attığı yer Gay Village olarak bilinen bölgededir. Bu bölge, daha çok genç kesimin bulunduğu bir bölge olduğundan dolayı da şehirde en uygun ve en bütçeli restoranları, kafeleri ve barları da bulabiliyorsunuz.

Gece hayatı bu şehirde genelde, gay barlardan başlamakta. Kızlı erkekli birçok kişinin bulunduğu bu barların büyük bir bölümünde de Happy Hour uygulaması bulunuyor. Eğer akşam 6-8 arasında bu barlara gidecek olursanız, çok daha uygun fiyatlara içkileri bulabiliyorsunuz.

Montreal Kaç Günde Gezilir ?

Bu şehir için 2 gün yetecektir. Zaten şehri ziyaret eden turistlerin büyük bir bölümü de Montreal için 2-3 günlük bir gezi planı yapmaktadır. Gezilecek yerler dolu dolu 1 güne sıkıştırılabilir, fakat aceleye getirmek istemezseniz 2 gün bu şehir için gayet ideal olacaktır.

Göz At : Toronto gezilecek yerler

Montreal gezilecek yerler listesindeki bu 12 yere ek olarak birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat, bu 12 yer şehirdeki en popüler, en iyi ve en güzellerden oluşmakta. İlk olarak listedeki yerleri bitirin. Daha sonra zamanınız kalırsa da, şehir merkezine 30-45 dakika uzaklıkta bulunan çok daha güzel yerlere gidebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...