Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona

Barselona’ya 40 km uzaklıkta bulunan Montserrat Manastırı ve dağı, Barselona şehir kalabalığından kurtulmak için, günübirlik gidilebilecek, etkileyici yerlerden biri. Şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebilen, dağ ile çevrili bu yerde bulunan manastır, tüm güzelliği ve ihtişamıyla ziyarete açık.

Montserrat Manastırı Hakkında Bilgiler

Dağın tepesinde bulunan bu manastırın tarihi 10.yüzyıla kadar gitmekte. Katalanların hacı merkezi olarak bilinir ve birçok katalan, nisan-eylül ayları arasında bu manastıra akın ediyor.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Montserrat’ta dağlarla çevrili bu alan oldukça etkileyici

Manastırın hemen yan tarafında, hediyelik eşya satışı yapan bir yer, postane ve otelde bulunuyor. Tabi, burada bulunan otel süper pahalı olduğu için ve burayı 3-4 saatte rahatlıkla gezebileceğinizden dolayı, bu dağ başında konaklamaya da gerek yok. Bunun yanında, bölgede bir de oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz cafe ve restoranlar da bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere, burada bulunan restoranlar aşırı pahalı olacaktır. Ancak, para problem değil diyorsanız, kesinlikle uçurumun kenarında olan, eşsiz manzarasına hayran kalacağınız ”Restaurant de Montserrat” adlı mekana uğrayın derim.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Montserrat Manastırı ve Dağı

Montserrat, uzun yürüyüş yolları ile ziyaretçiye eşsiz bir manzara sunuyor. Tüm şehri izleyebileceğiniz seyir yerlerinden güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Montserrat Manastırı’nın en bilinen özelliği ise, Siyah Meryem adlı ikonaya ev sahipliği yapıyor olması denebilir. Zaten, buraya gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu da bu ikonayı görmek için geliyormuş.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Manastıra bu küçük sarı teleferik ile ulaşabilirsiniz

Barselona’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, Barselona’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge otel ve diğer konaklama birimleri tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Barselona’da bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Montserrat’a Nasıl Gidilir ?

Buraya ulaşmak için şehir merkezinden trenleri kullanmak gerekiyor. Hemen hemen tüm turistler bu dağa çıkmak için ”Plaça d’Espanya” adlı durağı kullanmakta. Bu durak, Katalan Ulusal Sanat Müzesi‘ne de oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Bu duraktan biletinizi gidiş-dönüş olarak makinelerden alabiliyorsunuz. Tek bilet yerine gidiş-dönüş bileti alırsanız 3-5£ kar edebileceğinizi de unutmayın.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Manastırın iç kısmı da, en az dışı kadar güzel

Biletinizi alırken dikkat etmeniz gereken şey, Montserrat’tan sonra, Füniküler ile mi, yoksa Teleferik ile mi Montserrat dağına çıkacaksınız. Buna karar verip biletinizi ona göre alıyorsunuz. Benim tavsiyem, teleferik opsiyonlu bileti almanızdan yana olacaktır. Çünkü, teleferik ile dağa çıkarken kısa bir süreliğine de olsa, muhteşem bir manzara size eşlik ediyor. Ancak, füniküler (Demir yolu aracı) opsiyonlu bilet alacak olursanız, yolculuğunuz boyunca manzara adına pek bir şey göremiyorsunuz.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Eşsiz Montserrat Manzarası

Montserrat’ta inmeniz gereken durak ise, Monistrol de Montserrat. Ancak, teleferik ile tepeye çıkmak için bilet aldıysanız, bu duraktan 1 durak önce inmeniz gerekiyor. Eğer, Monistrol de Montserrat durağında inecek olursanız, biletinizi Füniküler opsiyonlu almış olmanız gerekiyor. Bu durakta teleferik durağı bulunmadığından tekrar bir önceki durağa gitmeniz gerekiyor. Bu da fazladan zamanınızı alacaktır.

Montserrat Manastırı‘na giden trenler her saatte bir faaliyet gösteriyor ve tren bilet ücreti ise, ortalama 20£(gidiş-dönüş alacak olursanız).

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Manastırın dış cephesi

Montserrat dağının tepesine çıkmayı planlıyorsanız, manastırın olduğu yerden, füniküler (demir yolu aracı) ile dağın zirvesine çıkabilirsiniz. Fazladan bir 7-8£ vererek çıkacağınız bu dağın zirvesinden eşsiz bir manzara göreceğiniz aşikar. Ancak, benzer manzarayı yürüyüş yollarında ve manastır çevresinde görebileceğinizden dolayı, sanırım fazladan bir ücret ödeyip zirveye çıkmaya da gerek yoktur.

Montserrat Müzesi : Dağın tepesinde bir de müze bulunuyor. Monet, Degas ve Picasso gibi ünlü sanatçıların resimlerini bu müzede görebileceğiniz gibi, birçok tarihi eseri de aynı müzede görmek mümkün.

Montserrat Manastırı ve Dağı, Barselona
Montserrat Manastırı ve Dağı

Montserrat Bazilikası : Montserrat Manastırı‘nın bir de bazilikası bulunuyor. 16. yüzyılda yapıldığı bilinen bu bazilikada bulunan en önemli eserler ise, taş işlemeleri ile yapılmış ”Hz İsa ve 12 Havariler” adlı eser ve Siyah Meryem Ana ikonasıdır.

Montserrat Manastırı Hakkında Görüşüm

Montserrat, Barselona’ya ortalama 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Bu 1 saat yolculuğu çekip buraya gelmeye değer mi ? derseniz, duruma göre değişir. Eğer, Barselona gezilecek yerler listenizi bitirdiyseniz ve fazladan 1 veya yarım gününüz varsa, bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız, kesinlikle buraya gelin derim. Ancak, zar zor Barselona’da hayatta kalmaya çalışıyor ve bu şehir için 2-3 günlük bir gezi planladıysanız, burayı es geçseniz de olur. Sonuçta, göreceğiniz güzel bir manzara ve tarihi bir yer. Öyle abartılacak kadar bir yanı da yok. Buraya gelmek yerine Park Güell‘e giderek benzer bir manzarayı da orada seyredebilirsiniz.

Barselona’ya giden turistlerin büyük bir çoğunluğu da, bu yeri es geçiyor. Hem şehir merkezine uzak olması, hem de tren seferlerinin saatte bir olması, ulaşımı zorlaştırıyor. Bu yüzden, seçim sizin.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...