Moskova Gezilecek Yerler | En Turistik 25 Yer

En hareketli Avrupa başkentlerinden biri olan Moskova, Rusya’nın 800 yıldız varlığını sürdürdüğü tarih dolu bir şehir. Tabi Moskova, tarihin dışında sunduğu güzellikleri ile de turistlerin gönlünde taht kurmuş bir şehir.

Moskova o kadar büyük bir şehir ki, gezip görülecek yüzlerce şey var. Birbirinden güzel modern mimari yapılardan, şehrin sembolik meydanlarına, müzelere ve eşsiz bir gece hayatına sahip bu şehirde sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebiliyorsunuz.

Moskova gezilecek yerler için 50’den fazla noktayı rahatlıkla saymak mümkün. Fakat bu şehirde öne çıkan, turistlerin favori yerlerinden olan 25 yer, güzel bir Moskova gezisi için yeterli olacaktır.

Moskova Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Moskova’yı tam anlamıyla gezmek uzunca bir zaman gerektiriyor. Bu yüzden, eğer Moskova’da 1 hafta gibi uzun bir süre konaklamayı planlamıyorsanız, her yeri göremeyeceğinizi unutmayın. Zaten şehrin en turistik cazibe merkezlerinden sonra, Moskova’ya fazlasıyla doyuyorsunuz.

Moskova’da Nerede Kalınır ?

Kremlin Kitay Gorod Bölgesi ; Bu bölge, şehrin en merkezi yeridir. Buradan, Moskova’nın en önemli turistik yerleri sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde. Bölgede bulunmayan gezilecek noktalara ise, toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabiliyor. Şehrin tam kalbinde konaklamak, her yere çok rahat bir şekilde ulaşmak istiyorsanız, şehirdeki en popüler bölge olan Kitay Gorod Bölgesi’ne göz atabilirsiniz. Bölgedeki Oteller

1.KIZIL MEYDAN

KIZIL MEYDAN Moskova
Kızıl Meydan

Şüphesiz Moskova denilince, ilk olarak şehrin kalbi olan Kızıl Meydan akla geliyor.

Tarihi bir önemi olan bu yerden şehirdeki diğer turistik noktalara da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Oldukça kalabalık olan bu meydanı ziyaret için akşam saatlerini tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü, gündüz vakti yüzlerce turist arasından dilediğiniz fotoğraf karelerini yakalayamıyorsunuz.

Oldukça büyük bir alana ev sahipliği yapan bu eşsiz meydan, 15. yüzyıldan beri Moskova’daki hemen hemen tüm geçit törenlerine, festivallere ve idam cezalarına ev sahipliği yapmış. Yani kanlı canlı bir meydan.

Severek gezeceğiniz bu meydanın etrafında birbirinden güzel tarihi yapıları da görebiliyorsunuz. Şehrin, en güzel noktasında bulunduğundan dolayı da Moskova gezinize başlamak için güzel bir yer.

”Moskova’ya Gittim” demenin en güzel yolu Kızıl Meydan’da fotoğraf çektirmek olacaktır. Birbiriyle yarışan turistler arasında siz de bir Kızıl Meydan fotoğrafı çektirmeden dönmeyin. Ayrıca Moskova’nın turistik yerleri arasında olan Aziz Vasil Katedrali, Lenin’in Mozolesi ve Sakız (Gum) Alışveriş Merkezi de bu meydan çevresinde bulunuyor. Yani bu meydana ziyaret ederek, şehrin diğer gezilecek noktalarını da görebiliyorsunuz.

Kızıl Meydan çevresinde otel tavsiyesi olarak: 3 yıldızlı bir otel olan PEOPLE Red Square Hotel‘e veya 4 yıldızlı bir otel olan Vremena Goda Hotel‘e göz atabilirsiniz.

2.AZİZ VASİL KATEDRALİ

Aziz Vasil Katedrali Moskova Rusya
Aziz Vasil Katedrali akşamları çok daha güzel

Moskova’daki en önemli ve en popüler katedrallerden biri olan Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da bulunuyor. Yani iki yeri bir arada görebiliyorsunuz.

Bu katedral daha çok renkli yapısından dolayı tercih ediliyor olsa da, tarihiyle de turistlerin takdirini alan yapılardan.

Katedral, 1555-1561 yılları arasında Korkunç lakaplı IV. Ivan’ın emri ile inşa edilmiş.

Birbirine geçirilmiş 10 şapelden oluşan bu yapıda da, İtalyan mimarlarının izlerini görmek mümkün. Daha çok soğana benzeyen rengarenk kubbemsi çatısıyla ünlü olan bu yer, Moskova’ya gittim, diye fotoğraf çektirebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Herkesin yaptığı gibi siz de Kremlin Sarayı ile Aziz Vasil Katedrali‘ni karıştırmayın.

Renkleri, desenleri ve ilginç mimarisiyle Rusya’nın sembolik yapılarındandır. Bir efsaneye göre de Korkunç Ivan bu yapının başka bir yerde benzerinin inşa edilememesi için İtalyan Mimar Barma’nın gözlerini kör ettiği söyleniyor.

3.KREMLİN SARAYI – Moskova Kremlini

Moskova Kremlini

Aslen 12. yüzyılda ahşaptan inşa edilmiş. Fakat Moğol saldırıları sonucunda yıkılınca 1482-1495 yılları arasında yeniden inşa edilerek günümüzdeki görkemli yapısına kavuşturuluyor. Sarayın en dikkat çeken yeri ise şüphesiz Büyük Ivan Çan Kulesi.

Kendine özgü mimari üslubuyla farklı bir güzelliği olan bu saray, Moskova’nın en sembolik yapılarından biri.

Günümüzde Rusya Devlet Başkanı’nın resmi ikâmetgah yeri olarak hizmet veriyor. Ayrıca saray içerisinde birçok bölümden oluşan müzeler bulunmakta. Bu koleksiyonlar arasında en çok rağbet gören ise, Rusya Ulusal Hazinesi’dir.

4.PUŞKİN MÜZESİ

Puşkin Müzesi Moskova Müzeleri
Puşkin Müzesi

Moskova’nın gezilecek yerleri arasında olan, birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapan Puşkin Müzesi’nde, antik Mısır’dan çağdaş Avrupa sanatçılarının eserlerine kadar süper geniş bir koleksiyonu görebiliyorsunuz. Bunun yanında Batı Anadolu’dan çalınmış olan Troya hazineleri de burada bulunuyor.

Daha çok kopyalarla dolu olan bir müze olarak biliniyor. Zaten içerideki eserlerin büyük bir bölümü de kopya. Ayrıca ödediğiniz ücrete değer mi ? bence değmez. Fakat güzel sanat eserlerine düşkün biriyseniz de mutlaka göz atın derim. Daha önce görmediğiniz eserleri de görmek mümkün.

Çocuklu ailelerin bu müzeyi gezmesini de pek tavsiye etmem. Çocuklarınız bağırıp çağırıyor ve müze içerisinde koşuşturuyorsa müzeden atılma riskinizde bulunmakta. Şayet benim gittiğim zamanda bir Hollandalı aile dışarı çıkarılmıştı. Çocuğun yaptığı tek şeyde ağlamaktı. Fakat müzede ses yankısı oldukça etkili olduğundan çalışanlar rahatsız oluyor galiba.

5.LENİN’İN MOZOLESİ

Lenin'in Mozolesi Moskova
Lenin Mozolesi

Yine Moskova’daki en popüler yerlerden biri olan Lenin’in Mozolesi de kaçırılmaması gereken yapılardan.

Sovyetler Birliği’nin kurucusu olan Vladimir İlyiç Lenin’in tahnit edilmiş naaşının bulunduğu yer. Tarihe merakı olanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biri.

1924-1930 yılları arasında inşa edilmiş olan bu mozolede, küp şeklinde olan yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah ay taşı ise yası temsil etmekteymiş. Lenin’in dışında diğer Sovyet devlet adamlarının mezarı da bulunuyor.

İçeride fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Ayrıca biraz sessiz olmanız gerekiyor. Burada konuşmamak, Lenin’e saygıyı gösteriyormuş.

6.TVERSKAYA CADDESİ 

VERSKAYA CADDESi akşam, Moskova
Tverskaya Caddesi

Moskova’nın ünlü tarihi yapıları ve müzeleri olduğu kadar, caddeler de oldukça meşhur. Tverskaya da bunlardan bir tanesi.

Turist trafiğinin en fazla olduğu yerlerden biri olan bu caddede birbirinden farklı mimari yapılara ev sahipliği yapan 19. ve 20. yüzyıl binalarını görebiliyorsunuz.

Turistler daha çok bölgeyi eğlence ve alışveriş mekanları için tercih etmekte. Ara sokaklarda ve cadde üzerinde birbirinden güzel ve eğlenceli, barları, restoranları ve kafeleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

7.GORKİ PARKI

Gorki Parkı Moskova Gezilecek Yerler
GORKİ PARKI

Maksim Gorki anısına 1928’de inşa edilmiş olan bu park, Moskova gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Her yaştan kesime hitap eden bu parkta tekne turlarını, bungee jumping’i ve lunaparkı bulabilirsiniz. Daha çok çocuklu ailelerin ziyaret ettiği bu parkı es geçmeyin. Her yaştan turist burada rahatlıkla eğlenebiliyor.

Bu parkın en güzel aktivitesi ise, at gezintisidir. Kışın oluyor mu bilmiyorum, fakat yaz aylarında atlar ile bir gezintiye çıkabiliyorsunuz. Ücretler de çok abartılı değil. Kış aylarında ise buz pisti kuruluyormuş. Nasıl olduğu hakkında bir fikrim olmasa da, kışın ziyaret ediyorsanız bir göz atabilirsiniz.

Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu park yakınları da konaklama konusunda oldukça popüler. Özellikle bütçeli otellerde konaklamak isteyen çiftlerin veya ailelerin en çok tercih ettiği yerlerden.

Booking.com aracılığıyla bu park çevresinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

8.ARBAT CADDESİ

Arbat Caddesi Moskova
Arbat Caddesi

Moskova’nın en hareketli caddelerinden biri olan Arbat Caddesi, daha çok hediyelik dükkanlar ve restoranlar ile çevrili.

Birbirinden güzel hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bu caddede araç trafiğine izin verilmiyor. Aslında caddenin en güzel yanı da bu. Bu yüzden de bizim İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Yani birçok Rus’un bir yerlere gitmek için bu caddeden geçmesi gerekiyor.

Denis Davydov olarak bilinen savaş kahramanın evi de bu cadde üzerinde bulunuyor. Vaktiniz varsa bu eve de bir göz atın.

Ayrıca birçok tarihi yapıyı da bu caddede görebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir şey var. Moskova’da iki tane Arbat Caddesi bulunuyor. Eski ve Yeni olmak üzere. Siz eski olanı ziyaret edin, yeni olanın pek bir albenisi yok.

Puşkin’in ve karısının heykelini de bu cadde üzerinde görebiliyorsunuz. Arbat Caddesi, daha çok kafelerde veya restoranlarda zaman geçirmek isteyen turistlerin uğrak yerlerinden olsa da, siz buraya tarihi yapıları da görmek için gidin.

9.BOLŞOY TİYATROSU

Bolşoy Tiyatrosu Moskova
Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’nın en popüler yapılarından bir diğeri de, farklı mimari yapısıyla popüler olan Bolşoy Tiyatrosu’dur.

Joseph Bove tarafından tasarlanmış olan bu yapı, Neoklasik tarzıyla oldukça şık bir mimariye sahip. Bu sembolik yapıyı Rusların 100’lük banknotlarında da görebiliyorsunuz.

Sadece Rusya’nın değil, dünyanın da en ünlü ve en popüler opera binalarından biri.

Opera sanatçısı Fyodor Şalyapin, Galina Vişnevskaya; balerin ve baletler Galina Uanova, Mihail Barışnikov ve Maris Liepa gibi dünyaca ünlü isimler bu Bolşoy Tiyatrosu’ndan çıkmadır. Rus sanatçılar burayı, kariyerlerinin bir çıkış noktası olarak görüyor.

Bu tiyatroya ulaşım için en kolay yol ise, Kızıl Meydan’dan Mokhovaya Caddesi’ni takip etmektir. Eğer metro ile buraya gitmeye çalışıyorsanız da Teatralnaya istasyonunda inmeniz gerekmekte.

10.TRETYAKOV DEVLET GALERİSİ

Tretyakov Müzesi Moskova
Tretyakov Galerisi ve Eserleri

Yine sanat severlere hitap eden yerlerden biri olan Tretyakov Devlet Galerisi de Moskova görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

Farklı yapıdaki koleksiyonları ile sanata ilgisi olanlara güzel bir deneyim sunan bu galeriye de mutlaka göz atmakta yarar var.

1856 yılında bir sanayici olan Pavel Tretyakov tarafından kurulmuş bu müzede 11. yüzyıldan 20. yüzyıla binlerce eseri bir arada görebiliyorsunuz. Daha çok tabloları ile ünlü olan bu galeriye de Kızıl Meydan’dan metro ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

11.Cathedral of Christ The Savior

Cathedral of Christ The Savior
Cathedral of Christ The Savior

Moskova’nın en gözde katedrali olan Cathedral of Christ The Savior’un ilginç bir hikayesi bulunuyor.

1880’li yılların başında halkın bağışları ile inşa edilmiş olan bu katedral 1931 yılında Stalin tarafından yıktırılıyor. Sebebi ise, Stalin’in din karşıtı politikası. Bu katedral yıkıldıktan sonra yerine havuz yaptırılıyor. Bu havuzda yüzenlerde din fanatikleri tarafından boğularak öldürülmüş.

Daha sonra 1997 yılında yine halkın bağışlarıyla yapılıyor ve günümüze kadar yıkılmadan gelmeyi başarıyor.

103 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek Ortodoks Kilisesi ünvanına sahip bu katedralin en güzel fotoğraflarını köprüden çekebiliyorsunuz.

Güzel bir mimari yapıya sahip bu katedralden eşsiz fotoğraf kareleri yakalamakta mümkün.

Katedrali’n yanındaki nehir ve köprü de mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz yerlerden.

12.DEVLET TARİH MÜZESİ 

Devlet Tarih Müzesi Moskova
Tarih Müzesi

Yine müzelere merakı olanların ziyaret edebileceği Devlet Tarih Müzesi, Kızıl Meydan‘a oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yani Kızıl Meydan’a gidiyorsanız bu müzeye de göz atabilirsiniz.

Salı günleri kapalı olan bu müzeye ulaşım için 1 numaralı metro hattını kullanmanız gerekiyor. Okhotny Ryad adı verilen istasyonda inerseniz, kısa bir sürede yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Oldukça büyük bir tarihi müze olan Devlet Tarih Müzesi’nde 40’a yakın oda bulunmakta ve 5  milyona yakın eserin sergilendiği söylenmekte.

1883 yılında açılmış olan bu müzenin en dikkat çeken yeri ise, Orta Çağ Rus Sergisi‘dir. Bu sergi sayesinde Moğol İstilası hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyorsunuz.


Booking.com

13.GUM (SAKIZ) ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Gum - Sakız Alışveriş Merkezi
Gum – Sakız Alışveriş Merkezi

Lenin’in Mozolesi‘nin tam karşısında yer alan bu alışveriş merkezi de turistlerin en favori yerlerinden biri. Baya pahalı olsa da, marka severler için tam bir cennet diyebiliriz.

Tüm dünya markalarını içerisinde barındıran bu yapı ”Tax Free” olan ender alışveriş merkezlerinden biri. Yemek veya bir şeyler içmek için de bu alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz. Restoranlar çok pahalı olmasa da mağazalardaki fiyatlar uçuyor.

Yaz-Kış demeden insanların burada dondurma kuyruğunda olduğunu göreceksiniz. Özellikle yaz aylarında burayı ziyaret edecek olursanız kuyrukta saatlerce bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden burada dondurma yemeye çalışmanın pek bir mantığı yok. Ayrıca burası Roma değil Moskova 🙂

AVM’nin en alt katında hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir yer de bulunuyor. Fiyatlar da öyle uçuk değil. Ayrıca dip not olarak, eğer şarj aletiniz yanınızdaysa bu alışveriş merkezinin bazı yerlerinde prizler bulabiliyorsunuz. Kullanmak ücretsiz.

14.SERÇE TEPELERİ (SPARROW HİLLS)

Serçe Tepeleri Moskova
Serçe Tepeleri’nden Görebileceğiniz eşsiz manzara

Şehirdeki en yüksek noktalardan biri olan Serçe Tepeleri daha çok manzarası ile ünlü bir yer.

Moskova nehrinin sağ kıyısında bulunan bu yer Moskova’yı en güzel görebileceğiniz yer diyebilirim. Birbirinden güzel binalara da ev sahipliği yapan bu yeri de Moskova’nın en turistik yerleri arasında, mutlaka göz atın.

İster yazın isterseniz de kışın güzel yürüyüşler yapabileceğiniz bu tepe, turistlerin ilk olarak göz atmak istediği yerlerden.

Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu yer, soğuk kış aylarında çekilmez olabilir. Sonuçta şehrin en yüksek yerlerinden birindesiniz ve hava gittikçe soğuklaşıyor burada.

Bu tepeye gitmeden önce hava durumuna da mutlaka göz atın derim. Hava sisli ise buraya gelmenizin hiçbir mantığı yok. Daha çok spor yapmak için gidilen bu yerde bulunan gözlem yerine gitmeyi de unutmayın. Zaten en iyi manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yer bu gözlem yeridir.

15.OSTANKİNO TV KULESİ

Ostankino Televizyon Kulesi Moskova
Ostankino Televizyon Kulesi Moskova

Şehrin en güzel yerlerinden birisi de, upuzun bu tv kulesidir. 540 metre uzunluğunda olan bu kule 1967 yılında kurulmuş. Dünyanın en yüksek serbest yapıları arasında dördüncü sırada yer almasıyla ünlü.

Kulenin gözlem yerinden 360 derecelik bir Moskova manzarasını seyredebiliyorsunuz. Asansör yardımıyla kulenin güvertesine çıkmakta mümkün.

Ekim Devrimi’nin 15. yıl dönümü için yapılmış olan bu kule, Nikolai Nikitin adlı mimar tarafından tasarlanmış. Eğer bütçeniz müsaitse kule üzerinde bulunan restoranı deneyebilirsiniz. Gayet güzel manzaraya sahip bu restorandan Moskova’yı seyrederek güzel bir akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

16.KOZMONOTLUK ANIT MÜZESİ

KOZMONOTLUK ANIT MÜZESİ
KOZMONOTLUK ANIT MÜZESİ

Enteresan bir ismi olan bu müzeye de zamanınız varsa göz atın.

Daha çok uzay bilgisine merakı olanlar için görülmeye değer olan bu müzenin bence abartılacak kadar güzel bir yanı olmasa da, turistlerin en favori yerlerinden.

Müze, Rusya’nın uzay keşifleri hakkındaki birçok faaliyetlerini halka tanıtmayı amaçlıyor. Uzaya gerçekleştirilen ilk insanlı uçuşun 20. yıl dönümü şerefine açılmış bu müzede Sovyet üretimi ilk roket motorunu da görebiliyorsunuz.

Bu müzenin önünde bulunan Uzay Fatihleri Anıtı ise burada görülmeye değer en güzel yapılardan. Müzedeki sergilerin en kötü yanı İngilizce bilgilerin bulunmaması. Yani birkaç bilgi İngilizce diğer kalanların hepsi Rusça. Müzeyi kurmadaki amaç turistlere mi hitap etmek Ruslara mı ? bilemedim.

Müze içerisinde uzay gelişimi ile ilgili Amerikalılar ile nasıl yarıştıklarını sergileyen birçok propagandayı da burada görebiliyorsunuz.

17.MOSKOVA HAYVANAT BAHÇESİ

Moskova Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi

Moskova’da çocukla gezilecek yerlerden biri olan bu hayvanat bahçesi, 10 bine yakın tür hayvana ev sahipliği yapıyor. Daha çok çocuklu aileler için popüler olsa da, her yaştan gezginin severek gezebileceği yerlerden.

Moskova Planetaryumu’da burada bulunuyor. Yani burayı ziyaret ederek iki yeri bir arada görebilirsiniz. Bu planetaryumda, uzay ve gezegenler hakkında bilgileri, interaktif gösteriler aracığıyla öğrenebiliyorsunuz.

18.ALEXANDER BAHÇESİ

Alexander Bahçesi Moskova
Alexander Bahçesi

Buram buram tarih kokan bahçelerden biri olan Alexander bahçesi de Moskova’da görülmeye değer yerler arasında. Kısa yürüyüşler ve yeşil alanda fotoğraf çekmek isteyen gezginlerin ziyaret edebileceği bu bahçenin en güzel yanı da metroya yakın olması.

Prens Vladimir’in anıtını da görebileceğiniz Alexander Bahçesi olmadan, Moskova gezisi eksik kalır.

19.NOVODEVİÇİ MANASTIRI VE MEZARLIĞI

Moskova Gezilecek Yerler Novodeviçi Manastırı
Novodeviçi Manastırı

Mezarlık da ziyaret edilir mi demeyin. Bu mezarlık başka.

Novodeviçi Manastırı’nın hemen yanında bulunan bu mezarlık, Nazım Hikmet’in de mezarına ev sahipliği yapmakta. Mezarlıktan çok sanat galerisi gibi olması yönüyle turistlerin beğenisini kazanmış bir yer.

Birçok ünlü ismin mezarının olduğu bu yer, muhteşem anıt ve yapılarla süslü. Oldukça temiz ve düzenli olan bu mezarlığı da listenize ekleyebilirsiniz.

Novodeviçi Manastırı ise, Bogoroditse-Smolensky manastırı olarak da bilinmekte. ”Yeni Bakireler” olarak da telaffuz edilen bu manastır dünyaca ünlü. 17. yüzyıldan bu yana sağlam kalan yapı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Sırf bu yüzden bile görülmeye değer.

20.MOSKOVA METROSU

Moskova Metro istasyonu
Moskova Metrosu

Zaten metroyu çok kullanacak olursanız, bu saray gibi yerleri göreceksiniz. Fakat özellikle gitmek istiyorsanız, Mayakovskaya ve Revolyutsii duraklarından başlayabilirsiniz.

Metrolar daha çok bir saray yapısını andırıyor. İşte Moskova Metrosu’nun popülerliği de buradan gelmekte.

II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş zamanında sığınak olarak kullanabilecek şekilde inşa edilmiş. Moskova’da tam 223 durak bulunuyor. Halkın Sarayı olarak 1935 yılında hizmet vermeye başlamış bu metro duraklarına mutlaka göz atın derim.

21.DOSTOYEVSKİ MÜZESİ/EVİ

Dünyaca ünlü yazar Dostoyevski de bir Rus. Sırf bu yüzden bile Moskova’ya gidilir mi ? tabi ki gidilmez :). Fakat Dostoyevski’nin evi Moskova ziyaretinde en çok merak ettiğim yerlerden biriydi. İlk okuduğum kitaplar bu yazara ait olduğundan dolayı bende büyük bir iz bırakmıştır kendileri.

Bu ev içerisinde 16 yıllık bir zamanın izlerini görebilirsiniz. 16 yıl boyunca yaşadığı bu evde ünlü yazarın kişisel eşyalarını, oyuncaklarını ve kitaplarını görebilirsiniz. Evin bulunduğu yer de ise bir morg ve psikiyatri hastanesi bulunmasının da Dostoyevski’nin karakterinin yerleşmesinde etkili olduğu söylenmekte. Tabi ne kadar doğru bilinmez.

Bu eve ulaşmak için metro ile Novoslobodskaya istasyonunda inip ve Dostoevskogo’ya kadar yürüyün.

22.LUBYANKA MEYDANI VE BİNASI

Lubyanka Meydanı Moskova Gezilecek Yerler
Lubyanka Meydanı

Lubyanka Hapishanesi’ne ev sahipliği yapan bu binayı da Moskova’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma bu yapı Neo-barok tarzda inşa edilmiş. Çok bir popülerliği olmasa da Moskova’ya kadar gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden.

Bina içerisinde ayrıca bir de müze bulunmakta. Günümüzde bu bina Rus Federal Güvenlik Servisi’nin yeri. Bu binaya ulaşmak için Lubyanka istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır.

23.STALİN’İN GÖKDELENLERİ

Stalin'in Gökdelenleri
Stalin’in Gökdelenlerini en iyi görebileceğiniz yer serçe tepesidir.

Yedi kuleler olarak bilinen bu kulelerden her biri farklı bir amaca hizmet ediyormuş. Birisi otel iken diğeri ise Üniversite gibi.

Ukrayna ve Leningard otelleri de bu kulelerde hizmet veriyor. Dilerseniz bu otellerde konaklayabilir veya kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

24.İZMAİLOVSKY PARK

İZMAİLOVSKY Parkı
İZMAİLOVSKY

Nehir turu yapabileceğiniz bisikletleri burada bulabilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yemyeşil alana sahip bu parkın çevresi de Moskova’da görülecek en güzel yerler arasında.

Moskova’nın en büyük parklarından biri olarak bilinen İzmailovsky, 300 hektarlık geniş bir alana sahip.

1931 yılında kültür ve dinlenme parkı olarak kurulmuş İzmailovsky’de gölet, dönme dolap, atış galeri, sinemalar ve paten parkı gibi birçok eğlence yeri de bulunmaktadır.

25.MANEGE MEYDANI (Manezhnaya Square)

MANEGE MEYDANI Moskova
MANEGE MEYDANI

Daha çok cam kuleleri ile popüler olan bu meydan, şehirdeki en önemli turistik noktalardan biri.

Birbirinden farklı birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu meydana ulaşım da oldukça kolay. Kızıl Meydan’dan kuzey tarafa doğru yürüyecek olursanız meydanı kısa bir süre sonra göreceksiniz.

Zamanında çarlık askerlerin at eğitimi aldığı yerlerden biri olarak bilinir. Ayrıca Alexander Bahçeleri ve Meçhul Asker Anıtı da burada bulunmakta. Yani her şekilde görülmeye değer bir meydan.

NOT : Moskova’da İngilizce bilen sayısı çok az. Bu yüzden adres konusunda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Yön tabelaların çoğu da Rusça olunca iş biraz zorlaşıyor. Bu yüzden Rusça için en azından bir küçük el kitapçığı alın. Yönünüzü Rusça sorabilirsiniz.

Moskova’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Moskova’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih oteller olsa da, bu şehirde daireleri ve hostelleri göz önünde bulundurun.

Moskova’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler ise :

1.ARBAT

Pentahotel Moskova Gezilecek Yerler
Pentahotel

Moskova’nın turistik yerlerine yakın olan bu bölge, Arbat Caddesi ile meşhur bir yer. Birbirinden kaliteli otelleri ve diğer konaklama birimlerini bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Şehrin tam merkezine yakın olan bu yer, daha çok alışveriş ve kültür seyahati için Moskova’yı ziyaret edenlerin tercih edebileceği bölgelerden.

Arbat bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da : Pentahotel Moscow, Arbat adlı 4 yıldızlı otele veya Azimut Hotel Smolenskaya Moscow adlı daha bütçeli olan tesise göz atabilirsiniz.

2.YAKİMANKA (Tretyakov Galerisi Yakınları)

Moskova Gezilecek Yerler President Hotel
President Hotel

Kremlin ve Kızıl Meydan’a ortalama 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan bu bölge de Moskova’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. Birbirinden farklı tarzda otellere ev sahipliği yapan bu bölgenin en güzel yanı da şehirdeki en canlı mekanlara yakın olması.

Yakimanka bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgenin en gözde oteli ise şüphesiz 4 yıldızlı olan President Hotel‘dir. 8.5 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olan, birbirinden farklı fırsat indirimleri olan bu otele mutlaka göz atın derim.

3.TVERSKOY (FAVORİM) – Moskova’da Gezilecek Yerler İçin En İdeal

Moskova Gezilecek Yerler Custos Hotel
Custos Hotel

Eğer Moskova gezilecek yerler listesi için güzel bir yerde konaklamayı planlıyorsanız, Tverskoy bölgesi bunun için en ideal olandır.

Bu bölge, şehirdeki metro istasyonunun en çok olduğu bölgedir. Yani bu bölgeden dilediğiniz herhangi bir yere çok rahat ve kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Tverskoy’da ister süper lüks bir otel arıyor olun, isterseniz bütçeli bir otel. Aradığınızı bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu bölge merkeze çok yakın değil. Yani ortalama 1-2 km. Fakat ulaşım ağı muhteşem. Bu yüzden tereddüt etmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken zevkinize ve bütçenize uygun olan oteli bulmak.

Tverskoy bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da : 3 yıldızlı bir otel olan Eliseevsky Hotel‘e veya Custos Hotel Petrovsky adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

4.BASMANNY

Moskova Gezilecek Yerler Gregory Urban
Gregory Urban

Moskova’daki en iyi konaklama bölgelerinden bir diğeri ise Basmanny’dir. Moskova gezilecek yerler arasında popüler olan Kızıl Meydan gibi yerlere ortalama 1-2 km uzaklıkta bulunsa da, otel ücretleri merkezdekilere nazaran çok daha uygundur. Moskova’nın hemen hemen her bölgesinde oteller süper pahalı. Bu bölgede de pahalı. Fakat diğer bölgelere nazaran 1 tık daha uygun denebilir.

Basmanny bölgesindeki oteller Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da, Gregory Urban adlı tesise göz atabilirsiniz.

Moskova’da konaklama için bölgeye karar verdiyseniz artık otellere veya hostellere göz atabilirsiniz. Bölge bölge otel aramanın en güzel yanı ise, aynı tarzda bir oteli çok daha uygun bir fiyata bulabiliyor olmanız.

Zaten şehrin tam kalbinde konaklamanın pek bir mantığı yok. Tamam şehrin turistik yerlerine yakın olursunuz. Fakat diğer turistik yerlere gitmek için yine de toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor.

Metro ağı Moskova’da oldukça gelişmiş olduğundan dolayı da dilediğiniz herhangi bir bölgede rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Hemen hemen her yer 5-15 dakika metro yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Fakat Moskova gece hayatı için bir plan yapıyorsanız mutlaka gece hayatına yakın olan bölgeleri tercih edin derim. Çünkü gecenin geç saatlerinde otelinize dönmek istediğinizde taksi ücretleri oldukça pahalı olacaktır.

Moskova’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Moskova Gezilecek Yerler Blog
Moskova Blog

Eğer Moskova’da 1 günde gezip görülecek yerler için bir plan yapıyorsanız, şehrin en turistik yerleriyle başlayın. Hızlı hızlı gezilecek noktaları görmek yerine, az gezin ama öz gezin.

Bir günde Moskova’da yapılacaklar sınırlı olsa da, yine de güzel bir Moskova gezisi yapmak mümkün.

Gezinize Kızıl Meydan ile başlayın. Burası, öyle 5-10 dakika gezilebilecek yerlerden değil. Bura için en azından 1-2 saatinizi ayırın. Meydan, tek başına bir turistik yer olsa da, meydan çevresindede birbirinden güzel tarihi yapıları da bulabilirsiniz.

Kızıl Meydan‘a ulaştığınızda ilk olarak Aziz Vasil Katedrali‘ne göz atın. Eğer çok fazla sıra yoksa, içerisine de mutlaka göz atın. Katedralin önünde birkaç fotoğraf çektikten sonra, Kremlin Sarayı’na gidin. Bu saray da, Moskova’da kaçırılmaması gereken önemli noktalardan. Saray ziyareti için çok fazla zaman ayırmanıza da pek gerek yok. Bu kısıtlı zaman içerisinde, sarayın içine girmenize de gerek yok.

Sarayı da ziyaret ettikten sonra, Tverskaya Caddesi‘ne bir göz atın. Burası şehrin en havalı bölgesi ve alışveriş cenneti. Burada alışveriş için sağlam bir bütçeye ihtiyacınız var. Bu yüzden, caddede kafelerden birinde oturun ve yoldan gelip geçen insanları seyredin. Bu caddedeki restoranları çok pahalı olduğu için tavsiye etmiyoruz. Fakat, yeteri kadar bütçeniz varsa da, şehrin en güzel restoranlarını burada bulabilirsiniz.

Hala zamanınız varsa da, Puşkin Müzesi, Arbat Caddesi veya Gorki Park ile günübirlik Moskova turunuzu sonlandırın.

Moskova Kaç Günde Gezilir ?

Moskova Kızıl Meydan
Moskova Kızıl Meydan

Aslında bu soruya şehirden ne bekliyorsunuz ? sorusuyla cevap vermek gerekse de, ortalama 2-3 günde Moskova’yı güzel bir şekilde gezebilirsiniz diyebiliriz.

Moskova’yı 1 günde gezmek çok zor, 4 günde bu şehir için çok fazla. Turistlerin büyük bir bölümü Moskova için 3 günlük bir süre ayırsa da, siz 2 günle yetinmeye çalışın. Sonuçta Rusya’nın en pahalı şehrindesiniz.

Moskova’ya Ne Zaman Gidilir ?

Moskova Gezi Rehberi - Kızıl Meydan
Mozkova gezilecek yerler blog

Moskova’ya kışın gitmek moda. Çünkü, Rusları televizyonlardan ve internetten kışlık elbiseler ile tanıyoruz. Fakat, yazın burası akıl almaz derecede kalabalık olabiliyor. Özellikle hafta sonları.

Moskova için en ideal zaman havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı mayıs ayıdır. Ayrıca Eylül ve ekim ayı da bu şehir için en ideal zamanlardır. Ancak, otellerin fiyatlarının tavan yaptığı aylar, haziran-ağustos ayları arasıdır ve Moskova yazları müthiş olur. Eğer düşük bir bütçeniz yoksa, kesinlikle yaz ayları, varsa da mayı veya ekim ayı bu şehri ziyaret için en ideal zamandır.

Moskova gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda bulunan 25 yere ek olarak birkaç yerden bahsetmekte mümkün. Fakat, bu şehirde çok uzun konaklamayacaksanız, 2-3 günlük bir Moskova gezisi için şehrin en önemli, en popüler ve en güzel bu 25 yeri sanırım yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...