Daha çok kızları ile meşhur olan Rusya’nın başkenti Moskova, birbirinden güzel tarihi yapıları, gece hayatı, nehri, müzeleri ve farklı yapıdaki binaları ile popüler. Birbirinden özel yerlere ev sahipliği yapan bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak birçok şey bulunuyor.
Moskova gezilecek yerler bakımından popüler olan 21 yer, ortalama 2-3 güne sığdırılabiliyor. Tabi daha fazla zamanınız varsa, gece hayatına ve Moskova’daki etkinliklere de mutlaka katılın derim.

Moskova’da gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınız hakkında az çok bilgi vermekte yarar var. Öncelikle Moskova’da tesis seçimi yapmadan önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra, tesis seçimi oldukça kolay olacaktır.

Moskova’da her bölgede konaklamak pek mümkün değil. Çünkü bazı bölgeler süper pahalı olabiliyor. Zaten şehir genel olarak pahalı olduğundan dolayı, bütçenize uygun otelleri bulmak pek de kolay olmuyor. Moskova’da nerede konaklayacağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa Moskova’da nerede kalınır ? yazımıza göz atarak konaklama konusunda en detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Moskova’da konaklama için süper bütçeli bir plan yapmıyorsanız, şehirdeki en popüler, en iyi konuma ve en iyi konuk değerlendirme puanına sahip olan şu 2 otele göz atabilirsiniz :

  1. İzmailovo Alfa Hotel (4 Yıldız) 
  2. Cosmos Hotel (3 Yıldız)

Bu iki otel, şehirdeki en iyi fiyat / fayda oranına ve en güzel konuk değerlendirme puanına sahip otellerden. Booking.com aracılığıyla Moskova’da fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Moskova Gezilecek Yerler Listesi

Moskova’da gezip görülecek birçok tarihi ve turistik yapılar şehir merkezine yakın yerlerde bulunuyor. Bu yüzden gezinize şehir merkezinden başlayabilirsiniz. Genelde turistler gezilecek yerler listesine Kızıl Meydan’dan başlıyor. Siz de öyle yapacak olursanız, çok daha rahat bir gezi sıralaması yapabilirsiniz.

1.KIZIL MEYDAN

Kızıl Meydan Moskova
Kızıl Meydan

Şüphesiz Moskova gezilecek yerler listesinin en başında Kızıl Meydan geliyor. Tarihi bir önemi olan bu yerden şehirdeki diğer turistik noktalara da rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Süper kalabalık olan bu meydana akşama doğru gidin derim. Sabahları ve öğle saatlerinde turlarla gelen müthiş kalabalıklara denk gelebiliyorsunuz.

Oldukça büyük bir alana ev sahipliği yapan bu eşsiz meydan, 15. yüzyıldan beri Moskova’daki hemen hemen tüm geçit törenlerine, festivallere ve idam cezalarına ev sahipliği yapmış. Yani kanlı canlı bir meydan. Severek gezeceğiniz bu meydan etrafı tarihi ve turistik yapılarlar çevrili.

”Moskova’ya Gittim” demenin en güzel yolu Kızıl Meydan’da fotoğraf çektirmek olacaktır. Birbiriyle yarışan turistler arasında siz de bir Kızıl Meydan fotoğrafı çektirmeden dönmeyin derim. Moskova gezilecek yerler listemizde olan Aziz Vasil Katedrali, Lenin’in Mozolesi ve Sakız (Gum) Alışveriş Merkezi de bu meydan çevresinde bulunuyor. Yani bu meydana gelerek birçok turistik yapıyı bir arada görebilirsiniz.

Kızıl Meydan ve çevresi Moskova’da konaklama için en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip yerlerden biri. Bu yüzden hala otel rezervasyonu yapmadıysanız, mutlaka Kızıl Meydan çevresinde bulunan otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atın. Bu meydana yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu meydan çevresinde otel tavsiyesi olarak da : 3 yıldızlı bir otel olan PEOPLE Red Square Hotel‘e veya 4 yıldızlı bir otel olan Vremena Goda Hotel‘e göz atabilirsiniz.

2.AZİZ VASİL KATEDRALİ

Rengarenk Yapısı İle Aziz Vasil Katedrali
Rengarenk Yapısı İle Aziz Vasil Katedrali

Moskova’daki en önemli ve en popüler katedrallerden biri olan Aziz Vasil Katedrali, Kızıl Meydan’da bulunuyor. Yani iki yeri bir arada görebiliyorsunuz. Bu katedral daha çok renkli yapısından dolayı tercih ediliyor olsa da, tarihi de öğrenilmeye değer.

Katedral, 1555-1561 yılları arasında Korkunç lakaplı IV. Ivan’ın emri ile inşa edilmiş. Birbirine geçirilmiş 10 şapelden oluşan bu yapıda da İtalyan mimarlarının izlerini görmek mümkün. Daha çok soğana benzeyen rengarenk kubbemsi çatısıyla ünlü olan bu yer, Moskova’ya gittim, diye fotoğraf çektirebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Herkesin yaptığı gibi siz de Kremlin Sarayı ile Aziz Vasil Katedrali’ni karıştırmayın.

Renkleri, desenleri ve ilginç mimarisiyle Rusya’nın sembolik yapılarındandır. Bir efsaneye görede Korkunç Ivan bu yapının başka bir yerde benzerinin inşa edilememesi için İtalyan Mimar Barma’nın gözlerini kör ettiği söyleniyor.

3.KREMLİN SARAYI

Moskova Kremlin Sarayı
Kremlin Sarayı

İlk olarak 12. yüzyılda ahşaptan inşa edilmiş. Fakat Moğol saldırıları sonucunda yıkılınca 1482-1495 yılları arasında günümüzde yapısı ile inşa ediliyor. Sarayın en dikkat çeken yeri ise şüphesiz Büyük Ivan Çan Kulesi diyebilirim.

Kendine özgü Mimari Üslübuyla farklı bir güzelliği olan bu saray, Moskova gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alması gereken yapılardan. Rusya’nın sembolü olan bu yapı Moskova’nın en eski yapılarından.

Günümüzde Rusya Devlet Başkanı’nın resmi ikâmetgah yeri. Ayrıca saray içerisinde birçok bölümden oluşan müzeler bulunmakta. Bu koleksiyonlar arasında en çok rağbet gören ise, Rusya Ulusal Hazinesi’dir.

4.BOLŞOY TİYATROSU

Bolşoy Tiyatrosu
Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’nın en popüler yapılarından bir diğeri de farklı mimari yapısıyla popüler olan Bolşoy Tiyatrosu’dur. Joseph Bove tarafından tasarlanmış olan bu yapı, Neoklasik tarzda inşa edilmiş. Bu ikonik yapıyı Rusların 100’lük banknotlarında da görebiliyorsunuz.

Sadece Rusya’nın değil, dünyanın da en ünlü ve en popüler opera binalarından biri. Opera sanatçısı Fyodor Şalyapin, Galina Vişnevskaya; balerin ve baletler Galina Uanova, Mihail Barışnikov ve Maris Liepa gibi dünyaca ünlü isimler bu Bolşoy Tiyatrosu’ndan çıkmadır. Rus Sanatçıları burayı, kariyerlerinin bir çıkış noktası olarak görmekte.

Bu tiyatroya ulaşım için en kolay yol ise, Kızıl Meydan’dan Mokhovaya Caddesi’ni takip etmektir. Eğer metro ile buraya gitmeye çalışıyorsanız da Teatralnaya istasyonunda inmeniz gerekmekte.

Daha çok turlar ile haftanın belirli günlerinde burayı da rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

5.LENİN’İN MOZOLESİ

Moskova Lenin'in Mozolesi
Lenin’in Mozolesi

Yine Moskova’daki en popüler yerlerden biri olan Lenin’in Mozolesi de kaçırılmaması gereken yerlerden. Sovyetler Birliği’nin kurucusu olan Vladimir İlyiç Lenin’in tahnit edilmiş naaşının bulunduğu yer. Tarihe merakı olanların kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biri.

1924-1930 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapıdaki küp şeklinde olan yapıdaki kırmızı granit komünizmi, siyah ay taşı ise yası temsil etmekteymiş. Lenin’in dışında diğer Sovyet devlet adamlarının mezarı da burada bulunmakta.

İçeride fotoğraf çekimine izin verilmiyor. Ayrıca biraz sessiz olmanız gerekiyor. Burada konuşmamak Lenin’e saygıyı gösteriyormuş.

6.GUM (SAKIZ) ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Moskova Sakız Alışveriş Merkezi
Sakız Alışveriş Merkezi

Lenin’in Mozolesi’nin tam karşısında yer alan bu alışveriş merkezi de turistlerin en çok görmek istediği yerlerden biri. Tüm dünya markalarını içerisinde barındıran bu yapı tax free olan ender alışveriş merkezlerinden biri. Yemek veya bir şeyler içmek için de bu alışveriş merkezini tercih edebilirsiniz. Restoranlar çok pahalı olmasa da mağazalar biraz pahalıdır.

Yaz-Kış demeden insanların burada dondurma kuyruğunda olduğunda göreceksiniz. Özellikle yaz aylarında burayı ziyaret edecek olursanız kuyrukta saatlerce bekleyebiliyorsunuz. Bu yüzden burada dondurma yemeye çalışmanın pek bir mantığı yok. Gidin memleketinizde yiyin 🙂

AVM’nin en alt katında hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir yer de bulunmakta. Fiyatlar da öyle uçuk değil. Ayrıca dip not olarak eğer şarj aletiniz yanınızdaysa bu alışveriş merkezinin bazı yerlerinde prizler bulabiliyorsunuz. Kullanmak ücretsiz.

7.GORKİ PARKI

Moskova Gorki Parkı
Gorki Parkı

Maksim Gorki anısına 1928’de inşa edilmiş olan bu park, Moskova gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Her yaştan kesime hitap eden bu parkta tekne turlarını, bungee jumping’i ve lunaparkı bulabilirsiniz. Daha çok çocuklu ailelerin ziyaret ettiği bu parkı es geçmeyin. Her yaştan turist burada rahatlıkla eğlenebiliyor.

Bu parkın en güzel aktivitesi ise, at gezintisidir. Kışın oluyor mu bilmiyorum, fakat yaz aylarında atlar ile bir gezintiye çıkabiliyorsunuz. Ücretler de çok abartılı değil. Kış aylarında ise bu pisti kuruluyormuş. Nasıl olduğu hakkında bir fikrim olmasa da, siz kışın ziyaret ediyorsanız, bir göz atabilirsiniz.

Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu park yakınları da konaklama konusunda oldukça popüler. Özellikle bütçeli otellerde konaklamak isteyen çiftlerin veya ailelerin en çok tercih ettiği yerlerden.

Booking.com aracılığıyla bu park çevresinde bulunan otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

8.ARBAT CADDESİ

Moskova Arbat Caddesi
Arbat Caddesi – Moskova Gezilecek Yerler Listesinin en popüler yerlerinden biri

Moskova’nın en hareketli caddelerinden biri olan Arbat Caddesi, daha çok hediyelik dükkanlar ve restoranlar ile çevrili. Birbirinden güzel hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bu caddede araç trafiğine izin verilmiyor. Aslında caddenin en güzel yanı da bu. Bu yüzden de bizim İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Yani birçok Rus’un bir yerlere gitmek için bu caddeden geçmesi gerekiyor.

Denis Davydov olarak bilinen savaş kahramanın evi de bu cadde üzerinde bulunuyor. Ayrıca birçok tarihi yapıyı da bu caddede görebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken bir şey var. Moskova’da iki tane Arbat Caddesi bulunuyor. Eski ve Yeni olmak üzere. Siz eski olanı ziyaret edeceksiniz.

Puşkin’in ve karısının heykelini de bu cadde üzerinde görebiliyorsunuz. Arbat Caddesi, daha çok kafelerde veya restoranlarda zaman geçirmek isteyen turistlerin uğrak yerlerinden olsa da, siz buraya tarihi yapıları da görmek için gelin derim.

Arbat Caddesi ve çevresi de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek yerlerden. Arbat Caddesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da, Pentahotel Moscow, Arbat adlı 4 yıldızlı otele veya 3 yıldızlı bir otel olan Arbat Inn adlı tesise göz atabilirsiniz.

9.PUŞKİN MÜZESİ

Moskova gezilecek yerler listesinde olması gereken bir diğer yer ise, Puşkin Müzesi’dir. Birbirinden güzel sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müzede antik Mısır’dan çağdaş Avrupa sanatçılarının eserlerine kadar süper geniş bir koleksiyonu görebiliyorsunuz. Bunun yanında Batı Anadolu’dan çalınmış olan Troya hazineleri de burada sergilenmekte.

Daha çok kopyalarla dolu olan bir müze olarak biliniyor. Zaten içerideki eserlerin büyük bir bölümü de kopya. Ayrıca ödediğiniz ücrete değer mi ? bence değmez. Fakat güzel sanat eserlerine düşkün biriyseniz de mutlaka göz atın derim. Daha önce görmediğiniz eserleri de görmek mümkün.

Çocuklu ailelerin bu müzeyi gezmesini de pek tavsiye etmem. Çocuklarınız bağırıp çağırıyor ve müze içerisinde koşuşturuyorsa müzeden atılma riskinizde bulunmakta. Şayet benim gittiğim zamanda bir Hollandalı aile dışarı çıkarılmıştı. Çocuğun yaptığı tek şeyde ağlamaktı. Fakat müzede ses yankısı oldukça etkili olduğundan çalışanlar rahatsız oluyor galiba.

10.TRETYAKOW DEVLET GALERİSİ

Moskova Tretyakov Devlet Galerisi
Tretyakov Devlet Galerisi

Yine sanat severlere hitap eden yerlerden biri olan Tretyakow Devlet Galerisi de Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Farklı yapıdaki koleksiyonları ile sanata ilgisi olanlara güzel bir deneyim sunan bu galeriye de mutlaka göz atmakta yarar var.

1856 yılında bir sanayici olan Pavel Tretyakow tarafından kurulmuş bu müzede 11. yüzyıldan 20. yüzyıla binlerce eseri bir arada görebiliyorsunuz. Daha çok tabloları ile ünlü olan bu galeriye de Kızıl Meydan’dan metro ile rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

11.Cathedral of Christ The Savior

Moskova Cathetral of Christ the Savior
Cathetral of Christ the Savior

Moskova’nın en gözde hikayesi olan Cathedral of Christ The Savior’un ilginç bir hikayesi bulunuyor. 1880’li yılların başında halkın bağışları ile inşa edilmiş olan bu katedral 1931 yılında Stalin tarafından yıktırılıyor. Sebebi ise, Stalin’in din karşıtı politikasıdır. Bu katedral yıkıldıktan sonra yerine havuz yaptırılıyor. Bu havuzda yüzenlerde din fanatikleri tarafından boğularak öldürülmüş. Daha sonra 1997 yılında yine halkın bağışlarıyla yapılıyor ve günümüze kadar geliyor.

103 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek Ortodoks Kilisesi ünvanına sahip bu katedralin en güzel fotoğraflarını köprüden çekebiliyorsunuz. Güzel bir mimari yapıya sahip bu katedralden eşsiz fotoğraf kareleri yakalamakta mümkün.

Kurtarıcı İsa Katedrali olarak da bilinen bu dini yapıyı da Moskova gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Hem yapının hemen yanında bulunan nehir ve köprü de görülmeye değer.

12.DEVLET TARİH MÜZESİ 

Moskova Devlet Tarih Müzesi
Devlet Tarih Müzesi

Yine müzelere merakı olanların ziyaret edebileceği Devlet Tarih Müzesi, Kızıl Meydan’a oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Yani Kızıl Meydan’a gidiyorsanız bu müzeye de göz atabilirsiniz. Salı günleri kapalı olan bu müzeye ulaşım için 1 numaralı metro hattını kullanmanız gerekiyor. Okhotny Ryad adı verilen istasyonda inerseniz, kısa bir sürede müzeye ulaşabilirsiniz.

Oldukça büyük bir tarihi müze olan Devlet Tarih Müzesi’nde 40’a yakın oda bulunmakta ve 5  milyona yakın eserin sergilendiği söylenmekte.

1883 yılında açılmış olan bu müzenin en dikkat çeken yeri ise, Orta Çağ Rus Sergisi’dir. Bu sergi sayesinde Moğol İstilası hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

13.TVERSKAYA CADDESİ 

Moskova Gezilecek Yerler Tverskaya Caddesi
Tverskaya Caddesi

Moskova’da tarihi yapıların ve müzelerin olduğu kadar caddeler de oldukça meşhur. Tverskaya da bunlardan bir tanesi. Süper kalabalık olan bu caddede birbirinden farklı mimari yapılara ev sahipliği yapan 19. ve 20. yüzyıl yapılarını görebiliyorsunuz.

Turistler daha çok bölgeyi eğlence ve alışveriş mekanları için tercih etmekte. Ara sokaklarda ve cadde üzerinde birbirinden güzel ve eğlenceli, barları, restoranları ve kafeleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Tverskaya Caddesi, turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği yerlerden biri. Birbirinden kaliteli ve uygun otelleri ile popüler olan bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Tverskaya Caddesi’nde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgenin en iyi fiyat fayda oranına, en iyi konuk değerlendirme puanına ve en iyi konumuna sahip otellerinden biri olan Hotel Neapol (4 Yıldız) veya 3 yıldızlı bir otel olan Hotel Gostika‘ya göz atabilirsiniz.

14.SERÇE TEPELERİ (SPARROW HİLLS)

Serçe Tepeleri Moskova Gezilecek Yerler
Serçe Tepelerinden Görünen manzara

Şehirdeki en yüksek noktalardan biri olan Serçe Tepeleri daha çok manzarası ile ünlü bir yer. Moskova nehrinin sağ kıyısında bulunan bu yer Moskova’yı en güzel görebileceğiniz yer diyebilirim. Birbirinden güzel binalara da ev sahipliği yapan bu yeri de Moskova gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

İster yazın isterseniz de kışın güzel yürüyüşler yapabileceğiniz bu tepe turistlerin ilk olarak görmek istediği yerlerden. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu yer, soğuk kış aylarında çekilmez olabilir. Sonuçta şehrin en yüksek yerlerinden birindesiniz ve hava gittikçe soğuklaşıyor burada.

Buraya gitmeden önce hava durumuna da mutlaka göz atın derim. Hava sisli ise buraya gelmenizin hiçbir mantığı yok. Daha çok spor yapmak için gidilen bu yerde bulunan gözlem yerine gitmeyi de unutmayın. Zaten en iyi manzara fotoğrafları çekebileceğiniz yer burasıdır.

15.OSTANKİNO TV KULESİ

Ostankino Tv Kulesi Moskova Gezilecek Yerler
Ostankino Tv Kulesi

Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, upuzun bu tv kulesidir. 540 metre uzunluğunda olan bu kule 1967 yılında kurulmuş. Dünyanın en yüksek serbest yapıları arasında dördüncü sırada yer almakta.

Kulenin gözlem yerinden 360 derecelik bir Moskova manzarasını seyredebiliyorsunuz. Asansör yardımıyla kulenin güvertesine çıkabiliyorsunuz.

Ekim Devrimi’nin 15. yıl dönümü için yapılmış olan bu kule, Nikolai Nikitin adlı mimar tarafından tasarlanmış. Eğer bütçeniz müsaitse kule üzerinde bulunan restoranı deneyebilirsiniz. Gayet güzel manzaraya sahip bu restorandan Moskova’yı seyrederek güzel bir akşam yemeğinin keyfini çıkarabilirsiniz.

16.KOZMONOTLUK ANIT MÜZESİ

Enteresan bir ismi olan bu müzeyi de Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Daha çok uzay bilgisine merakı olanlar için görülmeye değer olan bu müzenin bence abartılacak kadar güzel bir yanı yok.

Müze Rusya’nın uzay keşifleri hakkındaki birçok faaliyetlerini halka tanıtmayı amaçlıyor. Uzaya gerçekleştirilen ilk insanlı uçuşun 20. yıl dönümü şerefine açılmış bu müze. Bu müzede Sovyet üretimi ilk roket motorunu da görebiliyorsunuz.

Bu müzenin önünde bulunan Uzay Fatihleri Anıtı ise burada görülmeye değer en güzel yapılardan. Bu müzedeki sergilerin en kötü yanı İngilizce bilgilerin bulunmaması. Yani birkaç bilgi İngilizce diğer kalanları hepsi Rusça. Müzeyi kurmadaki amaç turistlere mi hitap etmek Ruslara mı ? bilemedim.

Müze içerisinde uzay gelişimi ile ilgili Amerikalılar ile nasıl yarıştıklarını sergileyen birçok propagandayı da burada görebiliyorsunuz.

17.MOSKOVA HAYVANAT BAHÇESİ

Moskova Hayvanat Bahçesi

Daha çok çocuklu ailelerin Moskova gezilecek yerler listesine ekleyebileceği yerlerden biri olan bu hayvanat bahçesi, 10 bine yakın tür hayvana ev sahipliği yapıyor. Daha çok çocuklu aileler için popüler olsa da, her yaştan gezginin rahatlıkla eğlenebileceği güzel bir yer.

Moskova Planetaryumu’da burada bulunuyor. Yani buraya gelerek iki yeri bir arada görebilirsiniz. Bu planetaryum ise, daha çok uzay ve gezegenler hakkında bilgileri, interaktif gösteriler aracığıyla öğrenebiliyorsunuz.

18.ALEXANDER BAHÇESİ

Buram buram tarih kokan bahçelerden biri olan Alexander bahçesi de Moskova’da görülmeye değer yerler arasında. Kısa yürüyüşler ve yeşil alanda fotoğraf çekmek isteyen gezginlerin ziyaret edebileceği bu bahçenin en güzel yanı da metroya yakın olması. Bu yüzden mutlaka uğrayın.

Açıkçası ben pek beğenmedim fakat buraya birçok gezginin doya doya anlattığını gördükten sonra listeye eklemek istedim. Ayrıca Prens Vladimir’in anıtını da burada görebiliyorsunuz.

19.NOVODEVİÇİ MANASTIRI VE MEZARLIĞI

Moskova Gezilecek Yerler Novodeviçi Manastırı
Novodeviçi Manastırı

Mezarlık da ziyaret edilir mi demeyin. Bu mezarlık başka. Novodeviçi Manastırı’nın hemen yanında bulunan bu mezarlık, Nazım Hikmet’in de mezarına ev sahipliği yapmakta. Mezarlıktan çok sanat galerisi gibi olması yönüyle turistlerin beğenisini kazanmış bir yer.

Birçok ünlü ismin mezarının olduğu bu yer, muhteşem anıt ve yapılarla süslü. Oldukça temiz ve düzenli olan bu mezarlığı da Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Novodeviçi Manastırı ise, Bogoroditse-Smolensky manastırı olarak da bilinmekte. ”Yeni Bakireler” olarak da telaffuz edilen bu manastır dünyaca ünlü. 17. yüzyıldan bu yana sağlam kalan yapı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

20.MOSKOVA METROSU

Moskova Gezilecek Yerler Moskova Metrosu
Bir Saray salonunu andıran Moskova Metrosu

Zaten metroyu çok kullanacak olursanız bu saray gibi yerleri göreceksiniz. Fakat özellikle gitmek istiyorsanız, Mayakovskaya ve Revolyutsii duraklarından başlayabilirsiniz. Metrolar daha çok bir saray yapısını andırıyor. İşte Moskova Metrosu’nun popülerliği buradan gelmekte.

II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş zamanında sığınak olarak kullanabilecek şekilde inşa edilmiş. Moskova’da tam 223 durak bulunuyor. Halkın Sarayı olarak 1935 yılında hizmet vermeye başlamış bu metro duraklarına mutlaka göz atın derim.

21.DOSTOYEVSKİ’NİN EVİ

Dünyaca ünlü yazar Dostoyevski de bir Rus. Sırf bu yüzden bile Moskova’ya gidilir mi ? tabi ki gidilmez :). Fakat Dostoyevski’nin evi Moskova ziyaretinde en çok merak ettiğim yerlerden biriydi. İlk okuduğum kitaplar bu yazara ait olduğundan dolayı bende büyük bir iz bırakmıştır kendileri.

Bu ev içerisinde 16 yıllık bir zamanın izlerini görebilirsiniz. 16 yıl boyunca yaşadığı bu evde ünlü yazarın kişisel eşyalarını, oyuncaklarını ve kitaplarını görebilirsiniz. Evin bulunduğu yer de ise bir morg ve psikiyatri hastanesi bulunmasının da Dostoyevski’nin karakterinin yerleşmesinde etkili olduğu söylenmekte. Tabi ne kadar doğru bilinmez.

Bu eve ulaşmak için metro ile Novoslobodskaya istasyonunda iniyor ve Dostoevskogo’ya kadar yürüyün.

22.LUBYANKA BİNASI

Lubyanka Hapishanesi’ne ev sahipliği yapan bu binayı da Moskova gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 19. yüzyıldan kalma bu yapı Neo-barok tarzda inşa edilmiş. Çok bir popülerliği olmasa da Moskova’ya kadar gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden.

Bina içerisinde ayrıca bir de müze bulunmakta. Günümüzde bu bina Rus Federal Güvenlik Servisi’nin yeri. Bu binaya ulaşmak için Lubyanka istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır.

23.STALİN’İN GÖKDELENLERİ

Yedi kuleler olarak bilinen bu kulelerden her biri farklı bir amaca hizmet ediyor. Birisi otel iken diğeri ise Üniversite gibi. Ukrayna ve Leningard otelleri de bu kulelerde hizmet veriyor. Dilerseniz bu otellerde konaklayabilir veya kuleyi ziyaret edebilirsiniz. Çünkü bu otellerde konaklamak süper pahalı.

24.İZMAİLOVSKY PARK

Nehir turu yapabileceğiniz bisikletleri burada bulabilir, farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yemyeşil alana sahip bu parkın çevresi konaklama konusunda en çok tercih edilen yerlerden. Bu park çevresinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da Park Inn By Radisson İzmailovo Moscow adlı 4 yıldızlı tesise göz atabilirsiniz.

25.MANEJ MEYDANI

Daha çok cam kuleleri ile popüler olan bu meydanı da Moskova gezilecek yerler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Birbirinden farklı birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan bu meydana ulaşım da oldukça kolay. Kızıl Meydan’dan kuzey tarafa doğru yürüyecek olursanız meydanı kısa bir süre sonra göreceksiniz.

Zamanında çarlık askerlerin at eğitimi aldığı yerlerden biri olarak bilinir. Ayrıca Alexander Bahçeleri ve Meçhul Asker Anıtı da burada bulunmakta. Yani her şekilde görülmeye değer bir meydan.

Moskova gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat bu listeden fazlası da sanırım biraz abartılı olacaktır. Zaten toplasan 30-35 yer bulunuyor gezilecek. Bunların hepsini de gezmenin pek bir anlamı yok. Zaten listedeki bu 25 yer içerisinde en az 15 tanesi hoşunuza gidecektir. Bu yüzden ister sıralamaya göre isterseniz de seçerek Moskova gezi planı yapabilirsiniz.

Moskova’da İngilizce bilen sayısı çok az. Bu yüzden adres konusunda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Yön tabelaların çoğu da Rusça olunca iş biraz zorlaşıyor. Bu yüzden Rusça için en azından bir küçük el kitapçığı alın. Yönünüzü Rusça sorabilirsiniz.

Moskova’da Nerede Kalınır ?

Moskova’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih oteller olsa da, bu şehirde daireleri ve hostelleri göz önünde bulundurun.

Moskova’da konaklama için en çok tercih edilen bölgeler ise :

1.ARBAT

Pentahotel Moskova Gezilecek Yerler
Pentahotel

Moskova gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olan bu bölge, Arbat Caddesi ile meşhur bir yer. Birbirinden kaliteli otelleri ve diğer konaklama birimlerini bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Şehrin tam merkezine yakın olan bu yer daha çok alışveriş ve kültür seyahati için Moskova’yı ziyaret edenlerin tercih edebileceği yerlerden.

Arbat bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da : Pentahotel Moscow, Arbat adlı 4 yıldızlı otele veya Azimut Hotel Smolenskaya Moscow adlı daha bütçeli olan tesise göz atabilirsiniz.

2.YAKİMANKA (Tretyakov Galerisi Yakınları)

Moskova Gezilecek Yerler President Hotel
President Hotel

Kremlin ve Kızıl Meydan’a ortalama 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan bu bölge de Moskova’da nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaplardan biri. Birbirinden farklı tarzda otellere ev sahipliği yapan bu bölgenin en güzel yanı da şehirdeki en canlı mekanlara yakın olması.

Yakimanka bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgenin en gözde oteli ise şüphesiz 4 yıldızlı olan President Hotel‘dir. 8.5 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olan, birbirinden farklı fırsat indirimleri olan bu otele mutlaka göz atın derim.

3.TVERSKOY (FAVORİM)

Moskova Gezilecek Yerler Custos Hotel
Custos Hotel

Eğer Moskova gezilecek yerler listesi için güzel bir yerde konaklamayı planlıyorsanız, Tverskoy bölgesi bunun için en ideal olandır. Bu bölge, şehirdeki metro istasyonunun en çok olduğu bölgedir. Yani bu bölgeden dilediğiniz herhangi bir yere çok rahat ve kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Tverskoy’da ister süper lüks bir otel arıyor olun, isterseniz bütçeli bir otel. Aradığınızı bu bölgede rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu bölge merkeze çok yakın değil. Yani ortalama 1-2 km. Fakat ulaşım ağı muhteşem. Bu yüzden tereddüt etmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken zevkinize ve bütçenize uygun olan oteli bulmak.

Tverskoy bölgesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da : 3 yıldızlı bir otel olan Eliseevsky Hotel‘e veya Custos Hotel Petrovsky adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

4.BASMANNY

Moskova Gezilecek Yerler Gregory Urban
Gregory Urban

Moskova’daki en iyi konaklama bölgelerinden bir diğeri ise Basmanny’dir. Moskova gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlerden Kızıl Meydan gibi yerlere ortalama 1-2 km uzaklıkta bulunsa da, otel ücretleri merkezdekilere nazaran çok daha uygundur. Moskova’nın hemen hemen her bölgesinde oteller süper pahalı. Bu bölgede de pahalı. Fakat diğer bölgelere nazaran 1 tık daha uygun denebilir.

Basmanny bölgesindeki oteller Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da, Gregory Urban adlı tesise göz atabilirsiniz.

Moskova’da konaklama için bölgeye karar verdiyseniz artık otellere göz atabilirsiniz. Bölge bölge otel aramanın en güzel yanı ise, aynı tarzda bir oteli çok daha uygun bir fiyata bulabiliyor olmanız. Zaten şehrin tam kalbinde konaklamanın pek bir mantığı yok. Tamam Moskova gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere süper yakın olursunuz. Fakat diğer turistik yerlere gitmek için yine de toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekiyor.

Metro ağı Moskova’da oldukça gelişmiş olduğundan dolayı da dilediğiniz herhangi bir bölgede rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Hemen hemen her yer 5-15 dakika metro yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz. Fakat Moskova gece hayatı için bir plan yapıyorsanız mutlaka gece hayatına yakın olan bölgeleri tercih edin derim. Çünkü gecenin geç saatlerinde otelinize dönmek istediğinizde taksi ücretleri oldukça pahalı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here