Mostar Gezilecek Yerler – Görülecek En Güzel Yerler

Bosna Hersek‘e bağlı bir şehir olan Mostar, birbirinden güzel tarihi sokakları, doğal güzellikleri ve eşsiz manzarası ile güzel bir deneyim sunuyor. Mostar Köprüsü ile ünlü olan bu şehirde birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri bulabiliyorsunuz.
Mostar gezilecek yerler için en güzel başlangıç noktası da, ”Stari Grad” yani Eski Şehir Bölgesi’dir.

Burası, şehirdeki birçok turistik noktaya kolayca erişim sağlayabileceğiniz, şehrin kalbi olarak bilinen yer. Şehirdeki en fazla turisti bir arada görebileceğiniz bu bölge, kentin en çok restoranını ve kafesini de bulabileceğiniz yerdir.


Booking.com

Mostar Gezilecek Yerler Listesi

Mostar Köprüsü ve Old Bazaar (Eski Pazar) ile ünlü olan Mostar’da bundan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Birbirinden güzel camileri, tarihi yapıları ve Eski Şehir Bölgesi ile dolu dolu 2 gününüzü bu şehirde sıkılmadan geçirebilirsiniz.

1.Mostar Köprüsü – Stari Most

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

Eski Köprü olarak da bilinen Mostar Köprüsü, şehrin sembolik yapılarından biri. Kentin en turistik yerlerinden biri olan bu köprünün en güzel yanı da, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz manzarayı sunmasıdır.

Köprü, Neretva Nehri üzerinde bulunuyor ve 2004 yılında, 400 yıldan fazla tarihi olan orjinal köprünün Bosna Savaşı’nda yıkılmasından sonra yeniden inşa edilmiş. Orjinal köprünün ve sonuçta ortaya çıkan yıkımın görüntülerini, kent genelinde birçok yerde görebiliyorsunuz.

Mostar Köprüsü Gezisi
Mostar Köprüsü

Bu köprü, Bosna’nın 3 UNESCO Mirası alanından biri. Sırf bu yüzden bile bu köprüye uğrayabilirsiniz.

2.Koski Mehmet Paşa Camii

Koski Mehmet Paşa Camii
Koski Mehmet Paşa Camii

Mostar, birçok camiye ev sahipliği yapıyor. Fakat, bunlar arasında oldukça popüler olan, minaresine çıkmak için sıraya girilen Koski Mehmet Paşa, şehrin en iyilerinden biri.

Mostar birçok camiye ev sahipliği yapıyor – sadece ufka bakın ve gökyüzünü delip geçen minarelerin sayısını sayın.

17. yüzyıldan kalma Koski Mehmet Paşa Camii, Mostar’daki en büyük ikinci camidir ve Neretva’nın sol yakasında Mostar Köprüsü’ne oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.

Camiye girmek için, eşarp takmanıza veya ayakkabılarınızı çıkarmaya da gerek yok. Minarenin tepesine cüzi bir ücret ödeyerek çıkabiliyorsunuz. Burası, Mostar’ı izleyebileceğiniz en güzel manzaraya sahip yerlerden biri, kaçırmayın.

3.Pocitelj Kalesi ve Köyü

Pocitelj Köyü
Pocitelj Köyü

Neretva Nehri’nin kıyısı boyunca Mostar’ın yaklaşık 30km güneyinde bulunan bu köy, kalesi ile ünlü yerlerden biri.

Yüksek tepelerle, arazi uzun süredir stratejik öneme sahip olmuştur. Mevcut yapıların birçoğu – cami, din okulu, hamam ve evler – savaşta hasar görmüş ve yeniden inşa edilmek zorunda kalsa da, tepenin üstündeki kale bozulmadan kalabilmiş.

Günümüzde daha çok fotoğraf tutkunlarının tercih ettiği bu köydeki kaleden güzel bir panoramik manzara seyredebilirsiniz.

4.Kravica Şelaleleri – Mostar Çevresi Gezilecek Yerler

Kravica Şelaleleri Mostar Çevresi Gezilecek Yerler
Kravica Şelaleleri

Mostar’ın doğal güzellikleri arasında en popüler yerlerden biri olan Kravica Şelaleleri, serinleyebileceğiniz ve yüzebileceğiniz yeri ile turistlerin favori yerlerinden.

Mostar’a ortalama 40 km uzaklıkta bulunan bu şelalelere gitmenin en kolay yolu araba kiralamak. Fakat, Mostar’daki 2-3 günlük geziniz için araba kiralamayı düşünmüyorsanız, bu şelaleler için de araba kiralamanıza gerek yok. Kravica’ya Mostar’da taksiciler ile sıkı bir pazarlık yaparak gidip gelebilirsiniz. Zaten siz giderken veya dönerken birçok turisti göreceksiniz. Bu turistlere beraber gitmeyi veya dönmeyi de teklif edebilirsiniz. Ayrıca konakladığınızın otelin servisi olup olmadığını da önceden öğrenebilirsiniz.

5.Blagay Tekkesi

Blagay Tekkesi
Blagay Tekkesi

1520 yılında inşa edilmiş olan Blagay Tekkesi, yüksek bir kayalığın dibinde tüm ihtişamıyla duruyor. Bir turizm bölgesi olarak işlev görev bu yerde, duanızı edebilir ve birkaç güzel fotoğraf karesi yakalayabilirsiniz.

6.Old Bazaar – Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı Mostar Gezilecek Yerler
Bakırcılar Çarşısı

Eski Kent’in arnavut kaldırımlı sokaklarında dolanan Bakırcılar Çarşısı Tarihi, 16. yüzyıla dayanmaktadır ve geleneksel restoranlar, el sanatları dükkanları, biblolar ve hediyelik eşyalarla dolu, şehrin en güzel yerlerinden biridir.

Kalabalık, renkli sokaklar ve hareketli atmosferi sayesinde sıkılmadan gezebileceğiniz bu çarşıdan, Mostar anısına birkaç hediye de alabilirsiniz.

7.Eğri Köprü

Eğri Köprü
Eğri Köprü

Mostar Köprüsü’nün minyatürü olarak da bilinen bu eğri köprüye, Kriva Cuprija da deniliyor. Bu pitoresk köprüyü Eski Şehir Bölgesi’nde görebiliyorsunuz.

Bu köprü, aslında Mostar Köprüsü’nün bir denemesi olarak yapılmış. Fakat, daha sonra hiçbir şekilde değiştirilmeden veya ekleme yapılmadan da günümüze kadar gelmiş.

8.Neretva Nehri

Neretva Nehri
Neretva Nehri

Neretva Nehri, Hırvatistan ve Bosna’da geçiyor ve berrak, turkuaz sular Mostar’dan ve güzel Eski Kent’i bölen Stari Most Köprüsü’nün altından geçiyor. Nehrin etrafındaki gelişmeleri ve gidişleri izlemeyi ve turkuaz yeşil bu nehri izlemeyi de unutmayın.

9.Müslüm Bey Konağı

Mostar Müslümbey Konağı
Müslümbey Konağı

Mostar’da görülecek yerler arasında Türk turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinen Müslüm Bey Konağı da, bu kentte göz atabileceğiniz yerlerden.

Osmanlı dönemin kalma 300 yıllık eski tarihiyle dikkat çeken Müslüm Bey Konağı, Balkanlar’ın en güzel evleri arasında gösteriliyor.

Konak Haremli ve Selamlık olarak iki bölüme ayrılmış. Merkezin etrafında dört katlı olarak inşa edilmiş olan bu konak Osmanlı mimarisinin örneklerinden biraz farklı bir şekilde inşa edilmiş.

Birbirinden güzel bir şekilde antikalarla geleneksel tarzda dekore edilmiş, lüks odaları ve süitlere göz atabilirsiniz.

Boşnak dilinde ”Muslibegovića kuća” olarak bilinen bu konak, Karaçöz Bey Camii’nin yakınlarında bulunuyor. Konak ziyaretinizden sonra dilerseniz, bu camiye de göz atabilirsiniz.

10.Biscevica Evi – Mostar’da Gezilecek Yerler Arasında En Popüler Yapılardan

Osmanlı döneminden kalma bir diğer ev olan Biscevica, 1635’te Neretva Nehri’nin kenarından güzel bir yere yapılmış yapılardan.

Eski Şehir Bölgesi’nde unutulmaya yüz tutmuş evlerden biri olan Biscevica Evi de, Mostar’daki birçok ev gibi Osmanlı mimarisinin izlerini taşımakta.

Türk Evi olarak da bilinen bu yapıya ilk girdiğinizde sizi güzel bir avlu karşılıyor. Dilerseniz evi cüzi bir ücret ödeyerek gezebiliyorsunuz. Fakat, siz de bizim yaptığımız gibi avluya kadar gidip evi gezmeden de Eeski Şehir Bölgesi’nin o efsanevi sokaklarına geri dönebilirsiniz.

11.Karagöz Bey Camii

Karagöz Bey Camii
Karagöz Bey Camii

Mostar tarihi yapılar bölgesi olarak da bilinen Eski Şehir’de bulunan bu camii de, biz Türklerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri.

Zaim Mehmed Bey tarafından 1558’te yaptırılmış olan bu camii, 1993’teki yıpranmadan sonra, restorasyon yapılmış ve günümüzdeki halide bu restorasyon sonrasıdır.

Zaim Mehmed Bey halk arasında Karagöz olarak bilindiğinden dolayı da, camiye Karagöz Bey Camii adı verilmiş.

12.Tara Kulesi

Tara Kulesi
Tara Kulesi

Eski Şehir bölgesinin birçok yerinde rahatlıkla görebileceğiniz Tara Kulesi de, gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel turistik noktalardan.

Uzun yıllar boyunca cephanelik olarak da kullanılmış olan bu kulenin bulunduğu yerden de güzel fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

13.Mostar Saat Kulesi

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Mostar’ın en güzel müzelerinden biri olan Hersek Müzesi’nin hemen yan tarafında bulunan bu saat kulesi, şehrin en ikonik yapılarından biri olarak bilinmekte.

Osmanlı zamanından kalma bir yapı olan kule, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen bu saat kulesinin 1630 yılından önce yapıldığını gösteren belgelerin olduğu söylense de, günümüzde net bir bilgi yok. Kule 15 metre yüksekliğindedir ve şehirdeki en gözde yerlerden biri.

En son 1999 yılında restorasyonu yapılmış ve günümüzdeki halini almış.

14.Partizan Mezarlığı

1965 yılında İkinci Dünya Savaşı’nda Yugoslavya’da öldürülen Mostar Yugoslav Partizanlarının onuruna inşa edilmiş olan bu mezarlık anıtını da Mostar’da yeteri kadar zamanınız varsa görün.

Mostar’da Günübirlik Gezilecek Yerler – 1 Günlük Mostar Gezisi

Blagay Mostar Gezilecek Yerler
Blagay Tekkesi

Mostar’da sadece 1 gününüz varsa, ilk olarak tabi ki Mostar Köprüsü ile gezinize başlayın. Burası şehrin en ikonik yerlerinden biri olduğu gibi Mostar’a gittim demenin de en popüler yolu 🙂

Burada çok fazla zaman harcamanıza da gerek yok. Zaten, köprünün birkaç farklı fotoğrafını çektikten sonra yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Bu yüzden, Mostar Köprüsü ziyaretinden hemen sonra, Eski Şehir Bölgesi’ne gidebilirsiniz.

Eski Şehir Bölgesi, şehirdeki birçok tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, bu bölge için en azından 3-4 saatinizi ayırabilirsiniz. Zaten günübirlik bir Mostar gezisi planlıyorsanız, yapabilecekleriniz de bu bölgede sınırlı olacaktır.

Eski Şehir Bölgesi’nde özellikle kaçırmamanız gereken yerlerden biri Bakırcıla Çarşısı’dır. Bunun dışında daha birçok tarihi Osmanlı evi ve dini yapıları da bulabilirsiniz. Fakat, bu bölge için liste yapmadan kaybolarak gezin. Çok daha güzel yerleri kendiniz ara sokaklarda keşfedebiliyorsunuz.

Göz At : Üsküp Gezilecek Yerler

Eğer Eski Şehir Bölgesi’nden sonra zamanınız kalırsa, Blagay Tekkesi’ne de mutlaka göz atın. Burası dua edip birkaç fotoğraf çekebileceğiniz bir yer olsa da farklı ambiyansı sayesinde sevebileceğiniz yerlerden.

Mostar Sokakları
Mostar Sokakları

Mostar Kaç Günde Gezilir ? 

Mostar için genelde dolu dolu 1 gün yeterli olmaktadır. Fakat, aceleye getirmek istemezseniz de birçok turistin yaptığı gibi 2 gece burada konaklayabilirsiniz. 2 günde şehirdeki her yeri çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Mostar Otelleri – Mostar’da Nerede Kalınır ?

Mostar Görülecek Yerler
Don’t Forget Yazısını görmeyi de unutmayın

Mostar’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar genelde Mostar Köprüsü çevresinde toplanmaktadır.

Otel tavsiyeleri listemize geçmeden önce, Mostar Köprüsü’ne yakın konumda bulunan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Mostar Otel Tavsiyeleri ; 

  • Hotel Mepas – 5 Yıldız ; Şehirdeki en lüks otellerden biri olan Mepas Hotel, şehrin merkezindeki güzel konumu sayesinde şehirdeki en popüler otellerden biri. Mostar’ın gezilecek yerleri otele ortalama 1.5 km uzaklıkta bulunuyor. Fakat, otel yakınlarında birkaç turistik yeri de görebiliyorsunuz. Otel, şehrin tam merkezindeki konaklama birimlerine nazaran, 5 yıldızlı bir otel olmasına rağmen daha uygun fiyatlı. Sırf bu yüzden bile göz atabilirsiniz. Oteli incele 
  • Hotel-Restaurant Kriva Ćuprija – 4 Yıldız ; Eski Kent Bölgesi’ne 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, Mostar şehir merkezi otelleri arasında. Mostar Köprüsü’ne tam olarak 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Oteli incele
  • Hotel Mostar – 4 Yıldız ; Mostar Köprüsü’ne yürüyerek 15-20 dakika uzaklıkta bulunan bu otel, şehirdeki en güzel konuma sahip tesislerden biri olarak bilinmektedir. Güzel konuk yorumlarına ve konuk değerlendirme puanına sahip bu oteline en güzel yanı da, bazen erken veya son dakika rezervasyon fırsat indirimlerinin olmasıdır. Daha çok çiftlerin tercih ettiği tesislerden biri olarak bilinen bu oteli de gezilecek yerlere göre kalınacak yerler listenize ekleyebilirsiniz. Oteli incele 
  • Hotel Patria – Bütçeli ; Mostar’da konaklama için bütçeli bir tesis arıyorsanız, bu otele mutlaka göz atın. Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olması, güzel konuma ve yüksek konuk değerlendirme puanına sahip olması bu oteli tercih etmek için yeterli nedenlerden. Oteli incele

Göz At ; Saraybosna gezilecek yerler

Booking.com

Mostar gezilecek yerler listesi için birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat, bu şehir için çok fazla zaman ayırılmadığından, listedeki yerler sanırım yeterli olacaktır. Ayrıca, bu şehirde bu listeyi tamamladıktan sonra daha fazla zamanınız varsa, Mostar çevresi gezilecek yerler bakımından popüler olan noktalara da göz atın. Aracınız varsa, çok kolay bir şekilde Mostar’ın çevresindeki şehirleri, köyleri keşfedebilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...