Mumbai Gezilecek Yerler | En Güzel 12 Yer

Hindistan‘ın en kozmopolit şehri olan Mumbai, birbirinden kaliteli ve lüks otelleri, gurme restoranları, Bollywood megastarlarının lüks yaşam alanları ve birbirinden ünlü cazibe merkezleriyle doludur. Bombay olarak da bilinen bu şehir, Hindistan’ın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi, hal böyle olunca, tüm ülkede olduğu gibi burada da insan trafiği akıl almaz derecede oluyor.
Hindistan’ı en otantik haliyle Mumbai’de yaşamak kolaydır. Diğer şehirlere nazaran biraz daha farklı havası, insanları, yemekleri ve tarzı vardır. Bu şehir, Hindistan’ı her şeyiyle sevebileceğiniz bir şehir diyerek bile abartabiliriz.
Mumbai gezilecek yerler listesi için birbirinden güzel tarihi yapılardan, tapınaklardan, pazarlardan ve çok daha fazlasından bahsedebiliriz. Bu şehirde birçok gezip görülecek yer olsa da, yapılacak şeyler de o kadar fazladır.

Mumbai Gezilecek Yerler Listesi

Her ne kadar yukarıda abartılı olarak bu şehri her yönüyle sevebileceğinizi söylesek de, açıkçası bu pek de mümkün olmuyor. Mumbai, seveceğiniz ve nefret edeceğiniz türden bir şehir. Çünkü bu şehir de, Hindistan’ın birçok şehrinde olduğu gibi, süper kalabalık. Her yer insan dolu ve çok az sayıda kadınları sokakta görüyorsunuz.

Herkesin sizi takip ettiği hissi, sizi bunaltıyor, ürkütüyor ve gezinizin zehir olmasına sebep olabiliyor. Fakat, daha önceden Hindistan için hiçbir araştırma yapmadıysanız, bu şehirde sizi nelerin beklediğini bilmiyorsanız, çok çabuk bir şekilde Mumbai’den, hatta Hindistan’dan nefret edebilirsiniz. Bu yüzden, Hindistan’da insanların sizi takip etme olasılığını, videonuzu, fotoğrafınızı çekme olasılığını ve kapkaç olayları gibi daha kötü olaylar ile karşılaşabileceğinizi unutmayın. Her turistik ülkede olduğu gibi Hindistan’tan turistler için birçok sıkıntılar yaşanabilmektedir. Fakat bu turistik ülke/şehirlerden farklı olarak Hindistan, yalnız seyahat eden kadınlar için bir kaos olabilir.

Tabi bunlar, cesaretinizi kırmamalı ve Hindistan’ın bu eşsiz güzelliğini görmenize engel olmamalı. Her şeyin bir çaresi olduğu gibi Hindistan gibi sokakların milyonlarca erkeklerle dolu olduğu bir şehirde de rahat gezebilecek şekilde önlem alabileceğiniz şeyler var. Biraz araştırma ve güzel bir seyahat planı ile, hiçbir sıkıntı yaşamadan da Hindistan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Mumbai’de Nerede Kalmalı ? 

Colaba Bölgesi ; Bu şehirde en güvenli ve en merkezi bölge olan Colaba Bölgesi, şehirdeki en çok tercih edilen bölgedir. Buranın turistler arasında popüler bir bölge olmasının en önemli nedeni ise, şehrin diğer bölgelerine nazaran biraz daha güvenli, merkezi ve farklı otel seçeneklerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bölgedeki Oteller

Gelelim Mumbai’de gezilecek en güzel 15 Yere

1.Hindistan Geçidi – Hindistan’ın Giriş Kapısı (Gateway of India)

Hindistan Geçidi – Hindistan’ın Giriş Kapısı

Apollo Bunder sahil bölgesinde arap denizi kıyılarıyla gurur duyan, bu giriş kapısı, Roma zafer takılarına benzerliği ile dikkat çekmektedir. Bu Takının Müslüman ve Hindu versiyonu olan Hindistan Geçidi, şehrin önde gelen turistik yerleri arasında.

26 metrelik bu bazalt kemer, 1911 yılında Kral George V ve Kraliçe Mary’ye karşılama hareketi olarak inşa edilmiş.

Bu yapı, şehrin en sembolik yerlerinden biri. Bu yüzden, Mumbai gezinizde buraya mutlaka göz atın. Etrafta yatları izleyin veya bir şeyler atıştırmak için Geçide kısa bir yürüyüş mesafesinde birbirinden çeşitli sokak satıcılarına göz atın.

2.Marine Drive

Marine Drive Mumbai
Marine Drive

Mumbai’nin çok daha modern yüzü olan Marine Drive, Mumbai gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 3.5 km uzunluğundaki bu c şeklindeki bulvar, sahilin eşsiz manzarasını sunuyor. Mumbai’de yapılacak en güzel şeylerden biri de, buradan gün batımını veya denizi seyretmektir.

Bu bulvar, birbirinden güzel art deco binalarla çevrilmiş ve bu binaların büyük bir bölümü de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Bu bulvarı ziyaret için en güzel zaman gün batımına yakın saatlerdir. Mumbai’de gün batımı manzarasını seyredebileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Marine Drive da, listenizde mutlaka olması gereken yerlerden.

3.Bandra-Worli Sea Link Köprüsü

Bandra-Worli Sea Link Köprüsü
Bandra-Worli Sea Link Köprüsü

Bu kablolu köprü de, Mumbai’nin turistik yerleri arasında en çok ziyaret edilenlerden. 2009 yılında açılmış olan bu 8 şeritli köprünün en iyi manzarasını görmek için 1640 yılında Portekizliler tarafından inşa edilen, tarihi bir gözetleme kulesi olan ”Bandra Fort’a gidin. Burası, köprünün en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden.

4.Kanheri Mağaraları

 

Kanheri Mağarası Mumbai Gezilecek Yerler
Kanhei Mağaraları

Mumbai genel olarak modern bir şehir gibi görünse de, sizi huşu içerisinde bırakacak birbirinden çeşitli eski yapıları vardır.

Yaklaşık 2000 yıl önce bazalt oluşumlarından oyulmuş bir anıtlar kompleksi olan Kanheri Mağaraları, Mumbai’nin tarihi yerleri arasında ve kaçırılmaması gereken önemli yerlerdendir.

109 mağara girişinde büyük stupalar, cemaat alanları ve ibadet salonları bulunuyor, bunları da gördüğünüzden emin olun.

5.Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya Müzesi

Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya Müzesi
Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya Müzesi

Sadece Mumbai’nin değil, Hindistan’ın da en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Chhatrapati, daha önceden Galler Prensi Batı Hindistan Müzesi olarak biliniyormuş.

Hindistan’ın en önemli sanat ve tarih müzelerinden biri olması, Hint minyatür resimlerini, Himalaya sanatını, antik Asya sikkelerini, mücevherli kılıçları ve daha fazlasını içeren geniş kapsamlı 70 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor olması ve müzenin bulunduğu binanın mimari yapısı için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Müzedeki eserleri öyle 1-2 saatte göremiyorsunuz. Bu yüzden, müze için mümkün olduğunca fazla zaman ayırmaya çalışın ve önceden hangi koleksiyonlara göz atacağınıza karar verin.

6.Global Vipassana Pagodası

Global Vipassana Pagodası
Global Vipassana Pagodası

Bu pagoda ile, Mumbai’nin huzurlu ve sessiz tarafını keşfedebilirsiniz. Burası, Vipassana adı verilen bir yöntemin kullanılarak meditasyon yapılan yerdir.

Myanmar’ın Shwedagon Pagoda’sından esinlenildiği söylenen bu pagoda gerçek altınla kaplıdır.

96 metre yüksekliğindeki stupa, 8 bin kişilik meditasyon salonu ile dünyanın en ünlü meditasyon merkezlerinden birisidir.


Booking.com

7.Mahalaxmi Tapınağı

Mahalaxmi Tapınağı Mumbai Gezilecek Yerler
Mahalaxmi Tapınağı

Mumbai’de tapınakların çokluğuna şaşırabilirsiniz, fakat şehirdeki en ünlü olanları da kaçırmamak gerek. Mahalaxmi Tapınağı da bunlardan bir tanesi.

Hindu zenginlik tanrıçası Lakshmi’ye adanmış olan bu tapınak Mumbai’nin en eskisi ve en ünlüsüdür. Tridevi (müzik ve eğitimin koruyucu ilahı) ve Kali (yıkım tanrıçası) gibi altın süslemelerle süslenmiş diğer tanrıların putlarını da burada görebiliyorsunuz. Daha çok mimari yapısıyla dikkat çektiğinden dolayı, göz atmaya değer yerlerden diyebiliriz.

8.Bollywood Turu

Bollywood Turu
Bollywood Turu

Gezilecek yerlerden değil de Mumbai’de yapılacak en güzel şeylerden. Bollywood Turu ile, Bombay Talkies film stüdyosunun kentte kurulduğu 1930’lu yıllardan beri Mumbai’de kök salmış bir film endüstrisidir.

Yılda 1000’e yakın film yapılan yeri bu Bollywood Turları ile görebiliyorsunuz. Hepsinin kalitesi aynı olmasa da, içlerinde gişe rekorları kılan filmleri de bulabiliyorsunuz.

Bu turlar ile iki film stüdyosunu görebilir, yıldızlarla fotoğraf çektirebilir, Bollywood aktörlerinin ve aktrislerinin yaşadığı lüks ortamı görebilirsiniz.

9.Elephanta Adası

Elephanta Adası
Elephanta Adası Mağaraları

Mumbai Limanı’nda bulunan UNESCO Dünya Mirası listesindeki bu ada, Mumbai’de görülecek en güzel yerler arasında.

Hindu tanrısı olarak bilinen Shiva’yı onurlandıran kayalara oyulmuş mağara tapınaklarına ev sahipliği yapan bu ada, Mumbai’nin en güzel ve en turistik yerlerinden. Şehir merkezinden turlara katılarak çok daha rahat gidebileceğiniz bu ada için en azından yarım gününüzü ayırın. Gezip görülecek birçok şeyi bu adada görebilirsiniz.

Bu adaya kendi başınıza gitmek istiyorsanız, Hindistan Geçidi’nin oradan her yarım saatte bir hareket eden feribotları kullanabilirsiniz. Adaya yolculuk yaklaşık 1 saat sürmekte ve bu süreye değeceğine emin olabilirsiniz.

10.Taj Mahal Palace Hotel’e Dışarıdan Göz Atın

Taj Mahal Palace Hotel'e Dışarıdan Göz Atın
Taj Mahal Palace Hotel

Dünyaca ünlü bu otel tahmin edebileceğiniz üzere gecelik ücretlerinin tavan yaptığı tesislerden biri.

Mumbai’nin en ünlü simgesi olan bu otel, İslami ve Rönesans stillerinin muhteşem şekilde karışımı ile oluşturulmuş bir mimari yapıya sahip.

Hindistan’ın en çok fotoğraflanan yapılarından biri olarak bilinen Taj Mahal Palace, 1903 yılında Parsi sanayici JN Tata tarafından inşa edilmiş.

2008’te saldırılarında adında çokça söz ettiren bu otel, 2010 yılı restorasyonundan sonra yeniden açıldı ve günümüzde Hindistan’ın en lüks otellerinden biri olarak hizmet veriyor. Otelin gecelik konaklama ücretlerine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

11.Vasai Fort

Vasai Fort Mumbai Gezilecek Yerler
Vasai Fort

Bir zamanlar gemi yapımında kullanılmış olan bu kale, Portekiz Ordusu’na aitmiş. Daha sonra Marathas tarafından üstlenilmiş ve günümüzde ziyaretçiye açık olan bir kaledir.

3 tarafının da denizle çevrili olan bu kale, 3 şapelin ve bir kaya sütunun dışında, bir kalıntıdan ibaret diyebiliriz.

Vasai Fort Mumbai Blog
Vasai Fort

Kalenin terasına gidebilir ve çevredeki güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Her ne yıkık dökük bir kale olsa da, tarihi ve çevresindeki görülecek yerleri ile göz atabileceğiniz yerlerden.

12.Chor Bazaar – Hırsızlar Pazarı

Chor Bazaar - Hırsızlar Pazarı
Chor Bazaar – Hırsızlar Pazarı – Expedia.com

Mumbai’nin gezilecek yerleri arasında oldukça popüler olan bu Hırsızlar Pazarı, bildiğiniz bit pazarıdır. Burada satılan her şeyin çalıntı olduğu söylendiğinden dolayı da bu adı almıştır.

Mumbai’de alışveriş için en iyi adreslerden biri olan bu Hırsızlar Pazarı, Pirinç heykeller, bronz heykeller ve vinatge su ısıtıcıları, Bollywood posterleri, antika lambalar, saatler, kameralar ve gramofon kayıtları gibi el sanatları, biblolar, ev dekorları, hediyelik eşyalar ve antika eşyaların toplanmasıyla oluşmuş, alışveriş tutkunlarının sevebileceği güzel bir pazar.

Fiyatlar çok da pahalı değil aslında. Fakat turist olduğumuzdan dolayı, bize farklı fiyatlar veriliyor. Bu yüzden, 100 deniliyorsa, o ürünün 10-15 civarında olduğunu da unutmayın.

Mumbai’de Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ?

Mumbai Tren İstasyonu Mumbai Gezilecek Yerler
Tren İstasyonu da Mumbai gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi, güzel yerlerden.

Mumbai’de konaklama için birçok bölge olsa da, bu bölgelerin hepsini gönül rahatlığıyla tercih edemiyorsunuz. Çünkü Hindistan’da olduğunuzu, sokakların güvenli olmadığını, insanların problemli olabileceğini unutmayın. Burası, dünyadaki en dikkatli olmanız gereken şehirlerden biri. Bu yüzden nerede konaklayacağınıza çok iyi karar verin.

Mumbai’de konaklama için tavsiye edebileceğimiz 3 bölge bulunmaktadır. Bunlar ; Colaba, Bandra West ve Juhu Bölgeleridir. Bu bölge, şehirdeki diğer birçok semte, mahalleye ve bölgeye göre çok daha fazla tercih edilmektedir.

Colaba Bölgesi ; Mumbai’deki en merkezi bölgedir ve şehirde turistlerin en çok tercih ettiği otellere ev sahipliği yapmaktadır. Buradan, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kolay ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede, lüks oteller bulabileceğiniz gibi düşük bütçeli butik otelleri de bulabiliyorsunuz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bandra West Bölgesi ; Bu bölge, daha çok sırtçantalı gezginlerin tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Burada, birbirinden ucuz butik otelleri bulabileceğiniz gibi, hostelleri de burada bulabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Juhu Bölgesi ; Bu bölge daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Fakat, her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir bölgedir. Birbirinden kaliteli ve lüks otellere ev sahipliği yapan bu bölgeden şehirdeki turistik yerlere de çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Göz at : Mumbai Otelleri

Mumbai Nerede ?

Mumbai Hindistan’ın güneyinde bulunan ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerindendir. Bu şehre, Yeni Delhi veya ülkenin diğer şehirlerinden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Mumbai, Hindistan’ın batı kıyısındaki Ulhas Nehri’nin ağzında, Konkan olarak bilinen kıyı bölgesinde yatıyor. Thane bölgesiyle kısmen paylaştığı Salsette Adası’nda (Sashti Adası) oturuyor. Mumbai, Arap Denizi ile batıya sınırlıdır.

Göz At : Delhi Gezilecek Yerler

Mumbai Güvenli mi ?

Dünyanın en güvenli 125. ülkesindeki bu şehir, Hindistan’ın çoğu şehrine nazaran çok daha güvenli. Bunu kendim edindiğim tecrübelere göre değil, turistlerin yorumlarına, dünyaca ünlü haber ve araştırma kanallarına dayanarak söylüyorum.

Bu şehir, Hindistan’ın en güvenli şehirlerinden biri diyemeyiz (Çünkü böyle bir şehir yok) fakat, turistler için en az tehlikeli olan şehir diyebiliriz. Burada hırsızlık ve kapkaççılık dışında sizi en çok rahatsız edecek şey, tacizler olacaktır. Sevgiliniz ile olun veya yalnız seyahat eden bir kadın olun. Gözle taciz, sözle taciz ve çok daha fazla taciz türlerine bu şehirde denk gelebiliyorsunuz. Zaten Hindistan’da kadınların neden sokağa çok az çıktıklarını da buradan çok iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

O haberlerde, youtube videolarında çıkıp size gaz vermeye çalışan ablalara bakmayın. Hindistan güvenli gelin, istediğiniz gibi dolaşın diyen ablaların yüzde 99’unun başından mutlaka bir hadise geçmiştir.

Hindistan erkekleri sıkıntılıdır. Her yerde öyledir. Malezya’da bile. 6 seneden fazla Malezya’da yaşamış biri olarak, tüm tacizlerin ve problemlerin orada yaşayan Hintliler tarafından yapıldığını söyleyebilirim. Her ne kadar genelleme yapmak yanlış olsa da, Hintliler ile sorun yaşamayan bir allahın kulu yoktur. Olamazda. Bu yüzden gaza gelip elinizi kolunuzu sallaya sallaya Hindistan’a hatta Hintlilerin çok fazla olduğu (Singapur dışında) ülkelere, şehirlere giderken çok dikkatli olun. Gitmeyin demiyoruz. Gidin, fakat araştırma yapın. Nerelerin güvenli olup olmadığını öğrenin. Gecenin bir yarısında sokaklarda tek başınıza dolaşmayın. Hatta gündüzleri tenha yerlerden uzak durun.

Sonuç olarak değil Mumbai, Hintlilerin fazla olduğu hiçbir ülke güvenli değil. Bunu tüm tecrübelerime araştırmalarıma ve yaşanmış olayları 6 sene boyunca hostelde duymuş olan biri olarak söylüyorum. Fakat bu, sizin Mumbai hayalinize ket vurmasın. Her ülkede, kapkaççısı, hırsızı, dolandırıcısı var. Bunlar sizin o ülkeye ve şehre ziyaretinize engel değil. Çünkü, gereken tedbirleri alırsanız, hiçbir şekilde sorun yaşamadan güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Hindistan’da yalnız başına seyahat eden bayanlar için 5 altın kural, çok kalabalık caddelere girme, çok tenha caddelerde dolaşma, toplu taşıma araçlarını kullanma, geceleri dışarı çıkacaksan nereye gittiğini biliyor ol ve mümkünse yalnız dolaşma.

Mumbai gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda daha çok Hindistan hakkında konuşmuş olsak da, 6 senelik bir bıkkınlığın dışa vurumudur bu. Genelleme yapmak doğru olmaz. Fakat, tanıdığım, gördüğüm, duyduğum ve yaşadığım tecrübelere dayanarak, Hintlilerin büyük bir bölümü adamı gerer. Bu da, benim Hindistan’ı sevememde ki en önemli nedenlerdendir. Umarım bu tür olaylara şahit olmaz ve şehrin sunduğu güzellikler ile sevebileceğiniz bir Hindistan gezisi yaparsınız.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...