Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonra en büyük üçüncü şehri olan Münih, ülkenin en turistik ve en popüler şehirlerinden biri. Oktoberfest festivaliyle dünyaya adını duyurmuş şehirlerden. Bira festivali olarak da bilinen Oktoberfest için bile bu şehri ziyaret eden milyonlarca turist var diyebilirim.
Münih gezilecek yerler için ise, güzel bir liste oluşturmakta yarar var. Bu şehirdeki turistik ve tarihi yerler arasında uzun mesafeler olduğundan dolayı da, gezilecek yerler listenizi yakından uzağa doğru yapmanızı tavsiye ederim.

Münih’e Oktoberfest adlı festival için gitmeyi planlıyorsanız, otelinizi aylar öncesinden ayarlamanız gerekiyor. Çadır için bile yer kalmayan bu şehirde otel bulmak oldukça zor. Bu yüzden 2-3 ay öncesinden rezervasyon yapmanız şart.

Münih’te konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Münih’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, bölge bölge açıklamaları ve her bölgeye özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Münih’te hostelde konaklamayı planlıyorsanız, Münih Hostel Tavsiyeleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Münih’te bulunan en ideal ve en uygun fırsat indirimi olan konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Münih’te gezilecek yerlerin büyük bir bölümü birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor olsa da, bazı turistik noktalar birbirine uzaktır. Bu yüzden sıralamaya göre gitmenizi tavsiye etmem.

1.Altes Rathaus (Eski Belediye Binası)

Münih Gezilecek Yerler
Eski Belediye Binası

Beyaz renkli bu görkemli bina, II. Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş ve yeniden restore edilerek günümüzdeki haline kavuşturulmuş. Münih’teki en gözde tarihi yapılardan olan bu belediye binası nı mutlaka görün derim.

2.Marienplatz

Münih Gezilecek Yerler
Münih Gezilecek Yerler

Münih’teki en işlek meydanlardan biri olan Marienplatz, çevresindeki tarihi yapılarla, cafelerle ve restoranlarla turistlerin en uğrak yerlerinden biri olarak kabul edilmekte. Sokak çalgıcılarının da en fazla olduğu bu meydan Münih’te kaçırılmaması gereken turistik yerlerden biri.

3.St Peter Kilisesi

Münih Gezilecek Yerler
St Peter Kilisesi

Marienplatz adlı meydanda bulunan bu önemli dini yapı, Münih halkı tarafından Alter Peter olarak da bilinmekte. Tarihi 11. yüzyıla kadar giden bu yapı 1327’de yaşanan bir yangın sonrasında eski yapısını kaybetmiş ve yeniden gotik bir tarzda inşa edilmiş. Bu kiliseye gidecek olursanız, kilisenin çan kulesine mutlaka çıkın derim. Şehri en iyi bu çan kulesi üzerinden seyredebilirsiniz.

4.Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı)

Münih Gezilecek Yerler
Yeni Belediye Sarayı

Yine Marienplatz adlı meydanda bulunan bu yapı, Yeni Belediye Sarayı Olarak da bilinmektedir. 1867-1909 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin en iyi örneklerindendir. 85 metre uzunluğundaki kulesine çıkarak da şehri çok güzel bir şekilde seyredebiliyorsunuz. Kulenin üst kısmında bir seyir terası bulunuyor.

Binanın üst kısmından bulunan Glockenspiel isimli bölüm birçok gösterilere ev sahipliği yapmakta. Bu gösterileri 12:00-17:00 saatleri arasında izleyebilirsiniz.

5.Frauen Kirche

Münih Gezilecek Yerler
Frauen Kirche

Münih gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en ideal yerlerden bir diğeri ise, Kadınlar Kilisesi anlamına gelen Frauen Kirche’dir. Gotik tarzda 1468-1488 yılları arasında inşa edilmiş olan bu yapı içerisinde birçok ünlü ismin mezarları da bulunmakta.

Marienplatz Meydanı’na birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan bu yapının kubbesi, İtalyan Rönesans Üslübunda 1524 yılında daha sonradan eklenmiş. Kilise içerisinde önemli isimlerin dışında farklı figürleri ve heykelleri de görebiliyorsunuz.

6.Maximillian Strasse

Münih’teki en gözde ve en hareketli alışveriş caddelerinden biri olan Maximiliian Strasse’de birçok ünlü markayı bir arada bulabiliyorsunuz. Ciddi anlamda pahalı olmasına oldukça rağbet gören bu caddeyi de gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

Bu caddenin daha çok batı tarafı rağbet görmektedir. Caddenin batı tarafında birçok mağazaya ev sahipliği yapıyor.

7.Deutsches Museum (Alman Müzesi)

Münih Gezilecek Yerler
Alman Müzesi

Bilim ve teknoloji müzesi olarak faaliyet gösteren bu müze, dünyanın en geniş kapsamlı müzelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Münih’in en büyük müzesi olan bu müze her sene 2 milyona yakın turiste ev sahipliği yapmaktadır. 7’den 70’e her yaşa hitap eden bu müze, 1903 yılında kurulmuş.

100 binin üzerinde eseri ile turistleri ağırlayan bu eşsiz müzede uçaklar, müzik enstrümanları, eski arabaları ve daha birçok eseri bir arada görebiliyorsunuz. Sabh 09 akşam 17 saatleri arasında faaliyet gösteren bu müze, oldukça büyük olduğundan gezmesi zaman alıyor. Bu yüzden bu müze için en azından 3-4 saatinizi ayırın derim.

8.Nymphenburg Sarayı

Münih Gezilecek Yerler
Nymphenburg Sarayı

Bir yazlık olarak yapılmış olsa da, farklı bölümlerin eklenmesiyle ve revize edilmesi sonucunda bir saraya dönüştürülmüş olan Nymphenburg Sarayı, Münih’te gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1664-1758 yılları arasında barok tarzda inşa edilmiş olan bu sarayın, İnsan ve Doğa Müzesi, At Arabaları Koleksiyonu, Güzel Kadınlar Galerisi ve Taş Salonu gibi bölümleri en çok rağbet gören bölümlerdendir. Eşsiz bir güzelliğe sahip saray bahçesini de görmeden gezinizi tamamlamayın derim.

İçerisinde eserlerin ve yapısının güzelliği dışında bu sarayda 2004 yılından beri konserler verilmekte. Bunun yanında bahçedeki çeşmeler, ağaçlar ve bitki çeşitleri de saraya farklı bir hava katmakta.

9.Munich Residenz

Münih Gezilecek Yerler
Münih Gezilecek Yerler

130 oda ve 10 avludan oluşan bu kompleks, 1918 yılına  kadar Bayern Krallığı tarafından kullanılmış. Oldukça geniş bir bahçeye sahip bu sarayın içi bir labirenti andırıyor diyebilirim. Bu sarayın en güzel bölümleri ise, Residenz Museum, Treasury, Royal Court, National Theatre ve Allerheiling Kirche bölümleridir.

Sarayı gezmek çok kolay olmadığından, nereye nasıl gidileceği konusunda sıkıntılar yaşandığından dolayı, saray turlar ile gezilmekte. Siz de bur turlara katılarak gerek saray hakkında bilgiler alabilir, gerekse güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

10.Olympiapark & Olypiaturm

Münih Gezilecek Yerler
Olympiapark

1972 yılındaki yaz olimpiyatları için inşa edilmiş bu eşsiz güzellikteki park, 291 metre uzunluğundaki Olypiaturm adlı kulesi ile oldukça popüler parklardan biri. Münih gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm bu parka da bir göz atabilirsiniz. Bu parka gitmenin en güzel ve özel yanı, bu 291 metrelik kuleye çıkmak olacaktır. Eşsiz panoramik fotoğraflar çekebileceğiniz bu kuleden şehrin güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca kulenin seyir terasında Rock Museum adı verilen küçük bir müze de bulunmaktadır.

11.BMW Müzesi

Münih Gezilecek Yerler
BMW Müzesi – Münih gezilecek yerler listesi

Münih’teki en güzel müzelerden biri olan BMW Müzesi, araba severler için eşsiz bir deneyim olacaktır. Bu müzede markaya ait bir tarihçe sunulmaktadır. Bu tarihçe ile, BMW’nin kuruluş hikayesini de öğrenebilirsiniz. Müzede otomobillerin yanı sıra, motorsikletler ve uçak motorlarını da görebilirsiniz. Eşsiz bir deneyim yaşayabileceğiniz bu müzeyi de Münih’te görülecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

12.Theatinerkirche

Münih Gezilecek Yerler
Theatinerkirche

Dış bölümündeki süslemeleri ile dikkat çeken bu kilise, Münih gezilecek yerler arasında güzel tarihi yerlerden biri diyebilirim. Eşsiz ve görkemli yapısı sayesinde turistlerin en beğendiği yapılardan olan bu tarihi kilise, 1663-1688 yılları arasında inşa edilmiş. İtalyan mimarlar tarafından inşa edilen bu yapının en dikkat çeken yerleri ise, ikiz kuleleri ve kubbesidir. Farklı bir dizayna sahip bu kiliseyi de listenize ekleyin derim.

13.İngiliz Bahçesi

Münih Gezilecek Yerler
İngiliz Bahçesi

Münih gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri de eşsiz yeşilliği ile İngiliz Bahçesi’dir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istiyor ve derin bir nefes almak istiyorsanız,  Avrupa’nın en büyük parklarından biri olarak kabul edilen bu parka mutlaka göz atın derim. 1789 yılında açılmış olan bu park yerli halk tarafından da oldukça rağbet görmektedir.

Münih’te Nerede Kalmalı ?

Münih’te konaklama için yüzlerce seçenek bulunmaktadır. Daha çok otelleri ile popüler olan bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermekte oldukça önemli. Çünkü bölgeler arasında fiyat farklılıkları olduğu gibi turistik yapılara uzaklık da oldukça önemli. Bu yüzden ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Daha sonra otel seçimi çok daha kolay olacaktır.

Münih’te otel tercihinizi 3 yıldızlı otellerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu şehirdeki 3 yıldızlı oteller 4 yıldızlı otelleri aratmadığı gibi konfor ve fiyat bakımından da oldukça ideal.

Münih için birkaç otel tavsiyesi verecek olursak ; bir 3 yıldızlı otel olan Letomotel München City Ost adlı tesise mutlaka göz atın derim. Bu tesis, konum bakımından süper merkezi bir tesis olmasa da, fiyatı ve konforu bakımından tercih edilebilecek bir otel diyebilirim.

Bunun yanında bu otelden şehirdeki hemen hemen her yere toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yürüyerek gidebileceğiniz sadece birkaç yer olsa da, toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse bu oteli de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca otelin 8 bine yakın konuktan almış olduğu 8.4 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı olması da bu otelin en büyük artılarından.

Bir diğer 3 yıldızlı otel olan Arthotel Munich adlı tesis ise, biraz daha merkezi otel arayanların tercih edebileceği tesislerden biri. Eşsiz konumu sayesinde şehirdeki birçok noktaya çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Oktoberfest alanına sadece 5 dakika yürüme mesafesinde buluna bu otelin 9 bin konuktan 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunmakta. Sırf bu puana bakarak bile bu oteli tercih etmek mümkün.

Ve son olarak 4 yıldızlı bir tesis olan Leonardo Hotel & Residenz München adlı tesise göz atabilirsiniz. Sessiz bir bölgede bulunan bu otelden de şehirdeki birçok yere kolay ulaşım sağlayabiliyorsunuz. 5 bin konuktan almış olduğu 7.9 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otelden, Münih gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Münih’te konaklama için daha birçok otel tavsiyesi veya diğer konaklama birimi tavsiyesi vermek mümkün. Fakat geniş çaplı bir araştırma yapmak istiyorsanız, Münih Otelleri adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en güzel otellere göz atabilirsiniz.

Münih gezilecek yerler bakımından tavsiye edebileceğimiz ve önerebileceğimiz yerler bu listeyle sınırlı olmasa da 2-3 günlük bir Münih gezisi için sanırım yeterli olacaktır. Bu yüzden bu şehirdeki diğer turistik veya tarihi yerler ile zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim. Ayrıca her yeri görmek gibi bir gayeniz de olmasın. Çünkü bu şehirde her yeri görmek için en azından 4-5 güne ihtiyacınız olacaktır.
Listede belirtilmiş olan yerler, şehirdeki en turistik ve en popüler yerlerden oluşmakta. Bu yüzde ilk olarak sıralamaya uygun bir şekilde ziyaret gerçekleştirecek olursanız, Münih geziniz çok daha kolay olacaktır. Mesela Marienplatz bölgesine giderek şehirde görülmesi gereken birçok önemli noktayı bu meydan etrafında bulabilirsiniz. yani turistik yerlere 5-10 dakika yürüme mesafesinde olursunuz. Münih gezinin için başlangıç noktanızı Marienplatz olarak belirlemenizde yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here