Münih Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi 27 Yer

Eşsiz manzaraların, birbirinden güzel ve zengin barok kiliselerin, dünyaca ünlü müzelerin ve Oktoberfest’in kokteyli olan Münih, Almanya‘nın en turistik ve en güzel şehirlerinden. Bavyera’nın başkenti bu güzelim şehirde, gezip görülecek yerlerin zenginliği ve yapılacak şeylerin bolluğu sayesinde, eşsiz bir Münih seyahati yapabiliyorsunuz.
Münih gezilecek yerler listesi için, saraylar, barok kiliseler, tarihi yapılar ve birbirinden güzel müzeler şehrin öne çıkan yerleri arasında olsa da, bu şehir bundan çok daha fazlası.

Hey yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde düzenlenen 2 hafta süren, Oktoberfest ile ünlü olan bu şehir, zengin tarihinin ve kültürünün yanında, Almanya’nın en iyi eğlence şehirlerinden biri olarak da bilinir. Yani, bir Oktoberfest olmadan da bu şehirde eğlenebileceğiniz yüzlerce şey bulabilirsiniz.

Münih’te Nerede Kalınır Sorunuza Cevap Buldunuz mu ? 

-Münih’te konaklama için en iyi, en merkez ve turistik yerler için en ideal bölge Alstadt Bölgesi‘dir.

-Münih’te gece hayatı için en ideal bölge Maxvorstadt Bölgesi‘dir.

-Münih’te en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölge ise, Ludwigsvorstadt Bölgesi’dir.

Münih’te konaklama için detaylı bir bölge araştırması yapmak isterseniz de, Münih’te nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

1.Alte Pinakothek – Sanat Müzesi

Alte Pinakothek - Sanat Müzesi
Alte Pinakothek – Sanat Müzesi

Münih’teki müzeler arasında en eski olan bu müze, dünyanı  en eski sanat galerilerinden biri olarak biliniyor.

14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar 700’den fazla eserin olduğu bu müze, Dürer, Raphaël, Leonardo, Titian, El Greco, Rubens, Rembrandt, Boucher ve çağdaşlarının eserlerini görebiliyorsunuz.

1826-1836 yılları arasında Leo von Klenze tarafından inşa edilmiş olan bu müze, turistlerin şehirdeki en favori müzelerinden.

2.Marienplatz

Marienplatz - Münih Meydanı
Marienplatz

Münih denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Marienplatz oluyor. Çünkü burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Birbirinden güzel mimari ve turistik yapılar ile çevrili olan bu meydan, Münih gezinize başlayabileceğiniz de güzel bir nokta olabilir.

Birçok turistik yere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor.

Sokak çalgıcılarının ve sanatçılarının bolca olduğu bu meydan, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri.

Her mevsim kalabalık olduğu söylenen bu meydan, haziran aylarında aşırı kalabalık olabiliyor. Özellikle akşama doğru sanki tüm turistler anlaşmışçasına bu meydana akın ediyor. Yaptıkları pek bir şey de yok aslında. Ya çevredeki mekanlarda oturup bir şeyler yiyip içiyorlar yada meydanda içerisinde yüzlerce insan olmadan fotoğraf çekmeye çalışıyorlar.

Meydan, 12. yüzyıldan bu yana burada. Meydanın tam ortasında bulunan anıt ise 1638 yılından kalma ve 30 yıl savaşı sırasında İsveç birliklerinin Münih’ten çekilmesini kutlamak için yapılmış. Meydanda Marian Sütunundan başka görmeye değer birçok yer var. Bu yüzden, şehrin kalbinin attığı bu meydana mutlaka uğrayın.

3.Munich Residenz

Munich Residenz Görülmeye Değer
Munich Residenz

Bir kale olarak başlayan ve saray kompleksi haline gelen Munich Residenz’in tarihi 14. yüzyıla kadar gidiyor. 10 avlusu ve 130 odasıyla oldukça büyük bir saray kompleksi olan Munich Residenz, Münih’in tarihi yerleri arasında kaçırılmaması gereken yapılardan.

Bavyera Dükleri, seçmenleri ve krallarının 1508’den 1918’e kadar ikamet ettiği bu kompleks, Rönesans’la başlayan ve Barok ve Rokoko döneminin ilk dönemlerinde Neoklasikliğe uzanan oda ve sanat koleksiyonları ile ünlü.

Yedi büyük mahkemenin etrafına açılan geniş Residenz kompleksi üç ana bölümden oluşuyor: Max-Joseph-Platz’a bakan Königsbau, Residenzstrasse’ye bakan Alte Residenz, ve Hofgarten’e bakan Festsaalbau (Ziyafet Salonu).

4.Münih Yeni Belediye Binası – Neues Rathaus

Münih Yeni Belediye Binası
Yeni Belediye Binası

Şehrin en sembolik yapılarından biri olarak bilinen Yeni Belediye Binası, yukarıda bahsetmiş olduğumuz şehrin en havalı, en kalabalık ve en turistik meydanı olan Marienplatz’da bulunuyor.

Şehirdeki en çok fotoğraflanan yapılardan biri olması ve şehrin en eşsiz meydanında bulunması, bu binayı görmek için yeterli nedenlerden.

Kartpostallık fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu Gotik Revival Harikası yapı, kulesinin sunduğu eşsiz manzara ile de ünlü. 85 metre yükseklikten şehrin panoramik manzarasını seyretmek için bir bira ücreti ödemeniz yeterli. Görebileceğiniz manzara ve yakalayabileceğiniz fotoğraf kareleri bu ücrete fazlasıyla değecektir.

5.İngiliz Bahçesi

İngiliz Bahçesi - Parkı
İngiliz Bahçesi

Gitmeden önce ve parkın içerisine girene kadar bu bahçeye Neden İngiliz Bahçesi ? deniliyor diye merak edip durdum. Halbuki Almanlar İngilizleri örnek almaktan pek hoşlanmazlar. Ancak parka İngiliz Bahçesi denmesinin sebebi, parkın bir İngiliz köyü tarzında tasarlanmış olmasıymış. Tabi bunu parkı gördüğünüzde anlamakta pek kolay olmuyor.

Her şey 1789’da Seçmen Carl Theodor’un Isar Nehri boyunca halka açık bir park kurulmasını emretmesiyle başlamış. Bu adam projeyi Briton Benjamin Thompson’un ellerine vermiş. Sonuçta ortaya İngiliz Köyü’nü andıran (Söylenene Göre) bu park ortaya çıkmış.

Bu park, turistler ile Almanların bir arada kardeş kardeş oturduğu, yerlerden. İngiliz Bahçesi’nde olmalarından olsa gerek buradaki Almanların hepsi de çatır çatır İngilizce konuşuyorlar. Çok da sıcak kanlılar. Yani, bir grubun yanına bodozlama oturabilirsiniz.

İngiliz Bahçesi
İngiliz Bahçesi

Münih gezilecek yerler haritası içerisinde bu parkın büyüklüğüne baktığınızda, gerçekten şaşıracaksınız. Acayip büyük olan bu parkın tamamını gezmek yarım gününüzü alır heralde.

18. yüzyılda kurulmuş olan bu park, 370 hektarlık büyük alanda çimenler, ağaç bahçeleri, meralar, su yolları ve bir göl ile güzel bir deneyim sunuyor. Dünyanın en büyük şehir parklarından biri olduğunu da söylemeyi unutmayalım.

Park ciddi anlamda büyük. ”Boş zaman Etkinliklerinin Cenneti” diyebileceğimiz bu parkı baştan aşağı gezmeye çalışın. Şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, en az 1-2 saat bu park için ayırın deriz.

6.St Peter Kilisesi

St Peter Kilisesi
St Peter Kilisesi

Gelelim şehrin en eski kilisesine. Aziz Peter Kilisesi’nin tarihi 1100’lü yılların sonuna kadar gidiyor. 1347’de bir yangından sonra kilise yıkılıp gitmiş. Yeniden yapılanma çalışmaları ise, gotik bir tarzda yapılmış. Kilise yıllandıkça da Barok ve Rönesans eklemeler yapılmış ve günümüzde bu etkileyici halini almış.

Etkileyici diyorum, çünkü bir kilisede veya sarayda stillerin kaynaşması gerçekten güzel ve siz de bu güzelliği çok rahat bir şekilde ayırt edebiliyorsunuz.

Kilisenin içerisine mutlaka bir göz atın. Freskler ilginizi çekecektir. Çekmezse 16. yüzyılda Erasmus Grasser tarafından Aziz Peter figürüne sahip olan yüksek sunağa göz atabilirsiniz. Burası da kilisenin en gözde yerlerinden.

Bu kilisenin kulesine de çıkabiliyorsunuz. Fakat, Yeni Belediye Binası’nın kulesi çok daha güzel ve çok daha iyi bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden, bu kuleye 299 basamakla çıkmanıza da gerek yok.

7.Asam Kilisesi (Asam Kirche)

Asam Kilisesi (Asam Kirche)
Asam Kilisesi (Asam Kirche)

Asam Kilisesi olarak bilinen bu değişik kilise, dışarıdan pek bir şeye benzemiyor olsa da, sırf içerisindeki dekoru ve mimari yapıyı görmek için göz atabilirsiniz.

Abartılı bir geç barok kilise olarak ün yapmış olan bu kilise, 18. yüzyılın ortalarındaki, ünlü Asam kardeşler tarafından yapılmış. Bu kardeşlerin biri ressam biri heykeltraş. Bir kilise yapmak için de güzel bir profil, ancak kilisenin dış yapısı sanki, zaten içeriyi o kadar güzel yaptık, dışarıya ellemesek de olur dermişçesine yapılmış gibi.

İçi allah var güzel. Fakat, dışını gördükten sonra, içeriye girmek istemeyen turistlerin çokluğunu hesaba katamamışlar. Size tavsiyemiz bu kiliseye mutlaka göz atın. Yani, öyle diğer kiliselerden aman aman bir farkı yok, fakat iç mimarisi ve dekorları gerçekten de görülmeye değer.

8.Frauenkirche kilisesi

frauenkirche kilisesi - Münih Gezilecek Yerler Listesi
frauenkirche kilisesi

Münih kiliselerle dolu bir şehir. Fraunkirche’de bunlardan bir tanesi. Ama daha güzel olanı.

15. yüzyıldan kalma bu kilise, ölçek anlayışıyla takdirinizi kazanabilecek bir yapı. Soğan tarzındaki kubbeleriyle taçlandırılmış iki kulesi, Münih’in dönüm noktası olarak bilinir.

Kilisenin tasarımı, az sayıda pencere açıklığı ve huşu uyandıran süslenmemiş duvarlarla ünlüdür.

Kilisede, 14. yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru olan Louis IV’e ait bir mezar anıtı ve girişinde de şeytanın bıraktığı söylenen ayak izini görüyorsunuz. Şeytanın iz bırakacağını pek sanmasam da, Alman söylentilerine hep inanmışımdır.

Kilise Yeni Belediye Binası’nın hemen yanında bulunuyor. Belediye Binası da yukarıda bahsettiğimiz gibi Marienplatz adlı meydanda bulunmakta.

9.Bavyera Ulusal Müzesi

Bavyera Ulusal Müzesi Münih Gezilecek Yerler
Bavyera Ulusal Müzesi

Münih‘in başkentliğini yaptığı bir eyalettir. Bavyera Ulusal Müzesi ise, Münih müzeleri arasında turistlerin en takdir ettiği, birbirinden güzel ve etkileyici eserlere ev sahipliği yapan müzedir.

Müze, 1855 yılında, Münih’te ismini bolca duyacağınız Kral Maximilian II tarafından açılmış oldukça etkileyici ve geniş koleksiyona sahip bir müze. Bu müzeye bi 5 dakikalığına uğrayım diye gidemezseniz, gitseniz de 5 dakikada sadece eserlerin olduğu sergiye ulaşabilirsiniz.

Bu müze, ciddi anlamda zaman isteyen müzelerden biri. Fakat, belli başlı turistik eserleri görmek için 1 saatinizi ayırsanız da yeter.

Burada, antik çağlardan Art Nouveau’ya kadar uzanan 40’tan fazla dekoratif eşya odası bulunuyor.

Fayans, silah, zırh, porselen, yağlıboya tablolar, müzik aletleri, mobilya, saat, kostüm sofra ve daha bir çok şey var.

Müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri, Geç Gotik ve Rönesans’ın bir eseri olan, Bavyera çevresindeki dini yapılardan heykellere ev sahipliği yapan Bolllert Koleksiyonu‘dur. Her turistin görmeden geçmediği bu koleksiyona göz attığınızdan emin olun.

10.BMW Müzesi

BMW Müzesi
BMW Müzesi

Münih’e kadar gidip de BMW Müzesi’ne gitmezseniz, şehir yarım kalır. 1973 yılında açılmış olan bu müzede, BMW’nin teknolojik gelişimi boyunca yolculuğa çıkabiliyorsunuz.

Son yirmi yıldan bu yana eski arabalar, uçaklar, motosikletler, türbinler, motorlar ve tuhaf konsept taşıtlar da müze içerisindeki yerini almış.

Elvis Presley’in bile BMW’sini görebileceğiniz bu müzeye, araba merakınız varsa mutlaka bir göz atın.

11.BMW Welt

BMW Welt Münih Görülecek Yerler
BMW Welt

BMW’nin geçmişi hakkında bilgileri öğrendikten sonra, hemen yakındaki BMW Welt’e eşsiz koleksiyonlara göz atmak için uğrayabilirsiniz.

Buraya ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Bu yüzden, araba merakınız yoksa bile bu harika mimari yapıyı görmek için bile gidin.

BMW Welt İçerisi
BMW Welt

Dünyanın en görkemli otomobil galerisi showroom’u olarak ün yapmış BMW Welt, Piyasada bulunan tüm BMW modellerini yakından inceleyebilir, direksiyonuna geçebilir instagram fotoğrafı çektirebilir veya işi biraz daha ileri götürüp deneme sürüşü bile yapabilirsiniz. Evet, burada deneme sürüşü de yapılıyormuş, tabi önceden rezervasyon felan almanız gerekiyor. Çok çetrefilli bir iş olmasa da, zamanınızın kısıtlı olduğunu düşünürsek girdiğiniz zahmete değmeyecektir. Hani Ferrari olsa neyse.

Buradan araba almasanız da, hediyelik birkaç şey alabileceğiniz yer de bulunmakta.

12.Münih Olimpiyat Parkı 

Münih Olimpiyat Parkı 
Münih Olimpiyat Parkı

Dünyadaki birçok Olimpiyat Parklarından artık bahsedilmiyor olsa da, Münih’teki bu Olimpiyat Parkı, hala popülerliğini korumaktadır.

Bu park, gölde su sporlarına katılabileceğiniz veya kışın tepede kayak yapabileceğiniz oldukça büyük bir aktivite/eğlence kompleksidir.

Yiyecek veya içecek için bir yer bulunmayan bu parkta uzun süre kalmayı planlıyorsanız, buraya aç gitmeyin. Ayrıca, yaz aylarında buraya gidiyorsanız, mutlaka bol bol su alın. Yoksa, küçük şişe sulara damacana su ücreti ödeyebiliyorsunuz.

13.Allianz Arena

Allianz Arena Münih te Gezilecek Yerler
Allianz Arena

Dışarıdan görmeyi başarabildiğimiz, içeriden görmenin nasip olmadığı bu Stad, futbola ilginiz yoksa bile ziyaret edilmeye değer yerlerden. FC Bayern’nin evi olan bu stad, 66 bin kişilik kapasitesi ve modern mimari yapısı ile göz kamaştırıyor.

Tabi buraya elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. 1 saatlik pahalı turlara katılmanız gerekiyor. Bu turlara ile soyunma odalarına kadar gidebiliyormuşsunuz. Eğer Münih için yeteri kadar bütçeniz varsa, bu tura katılın deriz. Futbol severler için güzel bir deneyim olsa gerek.

14.Theatine Kilisesi

Theatine Kilisesi - Münih te Gezilecek Yerler
Theatine Kilisesi

Münih’te görülecek yerler listenize bir kilise daha ekleyebilirsiniz. Sapsarı bu güzelim kilise, Odeonplatz’da bulunan, tarihi 17. yüzyıla kadar giden bir kilisedir.

Bu kilisenin en güzel özelliği İtalyanlar tarafından tasarlanmış olması. Zaten kiliseye baktığınızda bir Alman işi olmadığını da çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz.

Barok tarzda yapılmış olan bu kiliseni en güzel yeri, Nişler, kabartmalar, Dor sütunları ve İyonik pilastörler ile zengin boyalı cephesidir. Oldukça fotojenik bir havası olan bu kilisenin içerisine girmeseniz de, dışarıdan mutlaka bir göz atın.


Booking.com

15.Münih Ulusal Tiyatrosu

Münih Ulusal Tiyatrosu
Ulusal Tiyatro

Münih’in gezilecek yerleri arasında güzel bir mimariye sahip olan Münih Ulusal Tiyatrosu, Bavyera Eyalet Balesi, Bavyera Eyalet Orkestrası ve Bavyera Eyalet Operası’nın ev sahibi olmasıyla ünlü.

Burası, Avrupa’nın en iyi opera evlerinden biri olarak da biliniyor. Yani, öyle sıradan bir şehir tiyatrosu değil.

Binanın tasarımı 1825’ten kalma, fakat savaşta yıkıldıktan sonra, 1960’larda mimar Karl von Fischer’in katkılarıyla yeniden inşa edilmiş.

Konserlere de katılabiliyormuşsunuz, fakat dışarıdan görmeniz bile yeterli. Yok içeri de göz atayım derseniz, turlara katılmanız gerekiyor.

Göz At : Hamburg gezilecek yerler

16.Hofbräuhaus

Hofbräuhaus - Birahane
Hofbräuhaus

Birahane, hem de en modern ve en elit olanından. Birayla aranız şöyle böyle ise, mutlaka güzel bir Alman birası içmek için bu birahaneye uğrayın. Yok bira içmem derseniz de, bir şeyler yemek için de burayı ziyaret edebilirsiniz.

Birahanenin daimi müşterilerinden biri şüphesiz, 18. yüzyılda hemen köşede yaşayan Mozart’tı.

İçeri girdiğinizde bir duvarda kilit vurulmuş bira çeliklerini göreceksiniz. İşte bunlar, bu birahanenin ünlü daimi misafirlerininmiş.

Bira zaten Almanya’nın her yerinde ucuz. İnanın burada da ucuz. Yemekler biraz pahalı fakat, ucuz bir bira için göz atabilirsiniz. Tabi, ünlü biralardan içecek olursanız, iki kat ücret ödeyebileceğinizi de unutmayın.

17.Viktualienmarkt

Viktualienmarkt
Viktualienmarkt

Viktualienmarkt, insanların açık tezgah ve taze meyve ve sebze, sosis, peynir ve zeytinyağı, şarap ve çay gibi özel lezzetler satan dükkanlardan oluşan bakkal alışverişlerini yaptıkları pazar gibi bir yer.

Self servis restoranı olan yerlerden bir şeyler atıştırabilir veya sadece etrafa göz atabilirsiniz. Burası, Almanların olduğu kadar turistlerin de favori adreslerinden.

18.Nymphenburg Sarayı

Nymphenburg Sarayı ve Bahçeleri
Nymphenburg Sarayı

Bir yazlık olarak yapılmış olsa da, farklı bölümlerin eklenmesiyle ve revize edilmesi sonucunda bir saraya dönüştürülmüş olan Nymphenburg Sarayı, Münih’te gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

1664-1758 yılları arasında barok tarzda inşa edilmiş olan bu sarayın, İnsan ve Doğa Müzesi, At Arabaları Koleksiyonu, Güzel Kadınlar Galerisi ve Taş Salonu gibi bölümleri en çok rağbet gören bölümlerdendir. Eşsiz bir güzelliğe sahip saray bahçesini de görmeden gezinizi tamamlamayın derim.

Sıkılmadan 1-2 saatinizi ayırabileceğiniz bu saray, Münih’in turistik yerleri arasında ve turistlerin en çok beğendiği yerlerden.

19.Alman Müzesi

Alman Müzesi
Alman Müzesi

Dünyanın en büyük teknoloji müzesi olması bakımından oldukça önemli olan Alman Müzesi, eski astronomik enstrümanların cilalı ahşabı ve pirinçlerinden küresel ısınmaya ilişkin en son bilime kadar uzanan çeşitli sergileri ile görülmeye değer.

Müze içerisinde 17 binden fazla eser bulunuyormuş. Trenleri, uçakları, gemileri, arabaları ve hatta bisikletleri bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Bu müzede, Birinci Dünya Savaşı’ndan kalan Red Baron’un çift kanatlı bir kopyasını görebilir, Venedik gondolunu yakından inceleyebilir ve 19. yüzyıldan kalma bir ahşap balıkçı teknesinin içerisine göz atabilirsiniz.

20.Müllersches Volksbad

Müllersches Volksbad
Müllersches Volksbad

Yüzme havuzu gezilecek yerler için güzel bir yer görünmüyor gibi dursa da, Isar’ın kıyısındaki bu güzel Art Nouveau binası görülmeye değer.

Burası, 1901’de açıldığından beri halka açık bir havuza sahip. Bugün de aynı havuza bir bira ücretine girebiliyorsunuz.

İçeride ayrıca bir Roma buhar banyosu ve renkli aydınlatmalı Fin tarzı bir sauna bulunmaktadır. Sabah 7’den gece 11’e kadar açık olan bu havuzun bulunduğu binaya da bir göz atın.

21.Münih Botanik Bahçesi

Münih Botanik Bahçesi
Münih Botanik Bahçesi

Nymphenburg Sarayı’nın hemen yan tarafında 50 dönümden fazla bir alanı kaplayan Botanik Bahçesi bulunuyor.

Sera kompleksi, güzel tropik ortamında palmiye ağaçlarından terrapine kadar her şeye ev sahipliği yapıyor.

Bahçelerin merkezinde tam öğünler, alkollü içecekler ve eşsiz dondurma servisi yapan bir kafeyi de bulabilirsiniz. Bir bira ücretine girebileceğiniz bu botanik bahçesine, Nymphenburg Sarayı ziyaretinizden sonra, bir şeyler yemek veya içmek yada bitkilere göz atmak için uğrayabilirsiniz.

22.Odeonsplatz Meydanı

Odeonsplatz Meydanı
Odeonsplatz Meydanı

Münih meydanları arasında görülmeye değer en güzel yerlerden biri de Odeonsplatz adlı bu meydandır.

1600’lü yıllarda şehir surları dışa doğru genişletildiğinde oluşturulan Odeonplatz Meydanı, çok sayıda ilgi çekici yer ile çevrilidir. İlk göz atmak isteyeceğiniz şey, meydanı çevreleyen 4 sütunlu geniş açık hava galerisine Field Marshall’ın Salonu’dur. Tabi meydan, bunun dışında birçok turistik ve tarihi yere de ev sahipliği yapmakta. Şehirde kaçırmak istemeyeceğiniz bu meydana da bir göz atın.

23.Siegestor

Siegestor
Siegestor Kemeri

Münih’te görülecek en güzel yerler arasında olan Siegestor, 3 kemerli bir zafer kemeridir. 21 metre yüksekliğinde olan bu kemer, sıradan bir kemermiş gibi dursa da, şehirdeki görülmesi gereken yerler arasında oldukça popüler.

Münih’te yeteri kadar zamanınız varsa, göz atmaya değer.

24.Münih Hayvanat Bahçesi

Şehrin güneyinde, Isar’ın çayır kaplı sağ kıyısında bulunan 40 hektarlık, Hellabrunn Hayvanat Bahçesi, Avrupa’nın en gözde hayvanat bahçelerinden biri olarak biliniyor.

Alpaka, kutup ayıları, Güney Amerika deniz aslanları ve zürafaları gibi 760’dan fazla tür hayvanı burada görebiliyorsunuz.

Çocukların keçileri besleyebileceği bir yer de bulunan bu hayvanat bahçesi, çocuklar ile Münih’te görülecek yerler arasında.

25.Karlsplatz – Stachus

Karlsplatz - Stachus
Karlsplatz – Stachus

Şehir merkezindeki bu meydan da, Münih’in en güzel meydanları arasında. Meydan çevresinde birbirinden güzel tarihi yapıları görebileceğiniz gibi, birçok restoran ve kafeyi de meydan yakınlarında bulabilirsiniz.

Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan, göz atabileceğiniz bu meydanı da listenize ekleyebilirsiniz.

26.Maximillian Caddesi

Maximillian Caddesi - Münih Gezilecek Yerler
Maximillian Caddesi

Münih’teki en gözde ve en hareketli alışveriş caddelerinden biri olan Maximiliian Strasse’de birçok ünlü markayı bir arada bulabiliyorsunuz. Ciddi anlamda pahalı olmasına raümen oldukça rağbet gören bu caddeyi de gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

Bu caddenin daha çok batı tarafı rağbet görmektedir. Caddenin batı tarafında birçok mağazayı bulabiliyorsunuz. Münih’te alışveriş için bir planınız varsa, pahalı ve lüks mağazalara ev sahipliği yapan bu caddeye de göz atabilirsiniz.

27.Königsplatz

Königsplatz
Königsplatz

Münih’te görülmeye değer bir diğer meydan ise, Königsplatz’tır. Burası, diğer meydanlar gibi kalabalık turistler ile dolu bir yer değil. Fakat, birçok turistin favori yerlerinden.

Kültürel bir yaşam merkezi olarak bilinen bu meydan, 19. yüzyılda inşa edilmiş. Ayrıca meydanın çevresi galeriler ve müzeler bölgesi olarak bilinen Kunstareal’e ev sahipliği yapmaktadır. Meydana bi 5 dakika uğradıktan sonra, şehrin en popüler müzelerine ve galerine göz atabilirsiniz.

Münih Çevresi’nde Gezilecek Yerler – Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu
Neuschwanstein Şatosu

Münih’e yakın gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri olan Neuschwanstein Şatosu, Münih’ten sonra görebileceğiniz en güzel ve en havalı yapılardan.

Sarp bir tepeye kurulmuş olan, 6 katlı, 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari tarzıyla dikkat çeken bu yapı, Münih’e araç ile 1.5 saat uzaklıkta bulunuyor. Birçok turistin favori yerlerinden biri olsa da, bizim gibi zamandan ve bütçeden yana sıkıntınız varsa, burayı es geçebilirsiniz. Fakat aracınız veya zamanınız varsa bu eşsiz yapıyı görmek de güzel bir deneyim olsa gerek.

Göz At : Berlin gezilecek yerler

Münih’te Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Münih Gezilecek Yerler Listesi
Münih Gezilecek yerler Blog

Münih’te konaklama için yüzlerce seçenek bulunmaktadır. Daha çok otelleri ile popüler olan bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermekte oldukça önemli. Çünkü bölgeler arasında fiyat farklılıkları olduğu gibi turistik yapılara uzaklık da oldukça önemli. Bu yüzden ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin derim. Daha sonra otel seçimi çok daha kolay olacaktır.

Münih’te otel tercihinizi 3 yıldızlı otellerden yana kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu şehirdeki 3 yıldızlı oteller 4 yıldızlı otelleri aratmadığı gibi konfor ve fiyat bakımından da oldukça ideal.

Münih için birkaç otel tavsiyesi verecek olursak ; bir 3 yıldızlı otel olan Letomotel München City Ost adlı tesise mutlaka göz atın derim. Bu tesis, konum bakımından süper merkezi bir tesis olmasa da, fiyatı ve konforu bakımından tercih edilebilecek bir otel diyebilirim.

Bunun yanında bu otelden şehirdeki hemen hemen her yere toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yürüyerek gidebileceğiniz sadece birkaç yer olsa da, toplu taşıma araçlarıyla aranız iyiyse bu oteli de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ayrıca otelin 8 bine yakın konuktan almış olduğu 8.4 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı olması da bu otelin en büyük artılarından.

Bir diğer 3 yıldızlı otel olan Arthotel Munich adlı tesis ise, biraz daha merkezi otel arayanların tercih edebileceği tesislerden biri. Eşsiz konumu sayesinde şehirdeki birçok noktaya çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Oktoberfest alanına sadece 5 dakika yürüme mesafesinde buluna bu otelin 9 bin konuktan 8.6 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunmakta. Sırf bu puana bakarak bile bu oteli tercih etmek mümkün.

Ve son olarak 4 yıldızlı bir tesis olan Leonardo Hotel & Residenz München adlı tesise göz atabilirsiniz. Sessiz bir bölgede bulunan bu otelden de şehirdeki birçok yere kolay ulaşım sağlayabiliyorsunuz. 5 bin konuktan almış olduğu 7.9 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otelden, Münih gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Münih’in konumuna göz atarak bölgelerin şehir için dağılışı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler Videosu

Münih’te konaklama için daha birçok otel tavsiyesi veya diğer konaklama birimi tavsiyesi vermek mümkün. Fakat geniş çaplı bir araştırma yapmak istiyorsanız, Münih Otelleri adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal ve en güzel otellere göz atabilirsiniz.Münih gezilecek yerler listesi için tavsiye edebileceğimiz ve önerebileceğimiz yerler bu listeyle sınırlı olmasa da 2-3 günlük bir Münih gezisi için sanırım yeterli olacaktır. Bu yüzden bu şehirdeki diğer turistik veya tarihi yerler ile zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim. Ayrıca her yeri görmek gibi bir gayeniz de olmasın. Çünkü bu şehirde her yeri görmek için en azından 4-5 güne ihtiyacınız olacaktır.
Listede belirtilmiş olan yerler, şehirdeki en turistik ve en popüler yerlerden oluşmakta. Bu yüzden ilk olarak sıralamaya uygun bir şekilde ziyaret gerçekleştirecek olursanız, Münih geziniz çok daha kolay olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...