Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa‘nın en önemli dini yapılarından biri diyebilirim. Gerek Külliye içerisinde bulunan Türbeler ve Mezar taşları, gerekse tarihi ile, oldukça etkileyici yerlerden biridir. Muradiye Külliyesi, 1425-1426 yılları arasında yaptırılmış ve içinde bulunduğu semte ismini vermiş. Külliye, Muradiye Camii, medrese, hamam, darüşifa ve türbelerden oluşmakta.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Külliyesi giriş bölümü. Kapıda her ne kadar turnikeler olsa da, türbelere girişler ücretsizdir.

Ölüm ve yaşamı, hüzün ve huzuru bir arada hissedebileceğiniz bu mistik mekanın içerisinde yer alan çınarlar, size manevi huzuru hissettirecektir. Bursa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye edebileceğim bu dini yapı, Tophane Parkı‘na yakın olduğu söylenir. Parktan yürüyerek gitmiş olsam da, pek tavsiye etmem. 20-25 dakika yürümeniz gerekiyor ve yollar biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden, 10 TL gibi bir ücrete taksileri kullanabilirsiniz.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Külliyesi

Muradiye Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler

Muradiye Camii, oldukça sade bir yapıya sahiptir. Süslemeleriyle dikkat çeken cami, Külliye içerisinde görülmeye değer yapılardan biri.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Caminin içi

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

II.Murad Türbesi : Muradiye Külliyesi’nin en dikkat çeken yerlerinden olan Türbe içerisinde, II.Murad’ın mezarı bulunuyor. Bu mezarın bulunduğu yerin kubbesi, yağmur suyunun mezara gelebilmesi için açık bırakılmış. Sultan II. Murad, ”Allah’ın Cenneti, ister güneş ve ayın parlaklığı, ister cennetin yağmuru veya çiği olsun, mezarımın üzerine yağsın” diye bir vasiyeti olduğundan dolayı kubbenin açık olarak yapıldığı bilinmekte.

II. Murad hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, II. Murad, Sultanlıktan kendi isteğiyle ayrılan ilk ve son hükümdar olarak bilinen ve Bursa’da görülen son Osmanlı Padişahı’dır.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Külliyesi mezar taşları

Muradiye Türbeleri : Külliyede 12 türbe bulunuyor. Bu türbelerin içerisinde ise, Osmanlı hanedan üyelerinin mezarlarını görebilirsiniz.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Türbeleri
 • Gülşah Hatun Türbesi
 • Mükrime Hatun Türbesi
 • Şehzade Mehmed Türbesi
 • Ebe Hatun Türbesi (Fatih Sultan Mehmed’in ebesi)
 • Gülruh Hatun Türbesi
 • Şirin Hatun Türbesi
 • Şehzade Mustafa Türbesi
 • Şehzade Ahmed Türbesi
 • Şehzade Alaaddin Türbesi
 • Hüma Hatun Türbesi
 • Saraylılar (Cariyeler) Türbesi
Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Külliyesi’nde bulunan türbeler

II.Murad Medresesi : Bursa’da inşa edilen son selatin medresesi olarak biliniyor. II. Murad tarafından yaptırıldığı bilinen medrese, Muradiye Camii (II.Murad)’nin 50 metre batı tarafında bulunmakta. 1425 yılında inşa edilmiş 14 odası, bir kütüphanesi ve büyük bir dershanesi bulunuyor.

Eskiden Verem Savaş Dispanseri olarak kullanıldığı bilinen medrese, 2005 yılından beri ”Döne ocak kanser erken tanı merkezi” olarak kullanılmakta ve içerisinde bir de sağlık müzesi bulunuyor.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Külliyesi mezar taşları

Muradiye Külliyesi ziyaret saatleri : Muradiye Camii açılış saati tam olarak bilinmese de, külliyenin 08:00-17:00 saatleri arasında açık olduğu söylenmekte.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Camii ve Külliyesi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Muradiye Camii ve Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Tophane Parkı girişinde Muradiye Külliyesi’nin tabelasını görebilirsiniz. Fakat, bu demek değildir ki, park külliyeye çok yakın. Eğer aracınız varsa Tophane Parkı’na gelerek buradan külliyeye ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa, yürüyerek gitmek yerine Balibey Han‘ın tam karşısında veya Ulu Camii yakınlarından bulabileceğiniz, E2, C3, 5a, 1a, 35b, B41C, B25, 9p, 2E, 29a ve 40h gibi Muradiye Külliyesi’ne giden otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yok yürüyecem derseniz de, imkansız değildir. Yarım saate ulu camiden Muradiye Camii’ne ulaşmak mümkün.

Muradiye Camii ve Külliyesi, Bursa
Muradiye Camii girişi

Külliyenin hemen karşısında bulunan otobüs durağında 20 dakika içerisinde gelen tüm otobüsler bunlardır. Külliye’ye bu otobüsler ile gidebileceğiniz gibi, 10 TL gibi bir ücret ödeyerek Tophane Parkı önünden taksileri de kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here