Murano ve Burano Adası, Venedik

Venedik’in muhteşem adaları olan Murano ve Burano Adası,merkezden tekne ile sadece 30-40 dakika uzaklıktadır. Renkli evleri ve dar sokakları ile fotoğraf severlerin vazgeçilmez yerlerindendir. Dünya’nın en renkli 10 yerleri arasında olan bu adalar,Avrupa’nın en popüler adalarındandır.

Burano Adası Hakkında Bilgiler

Baldassare Galuppi,Remigio Barbaro ve Pina Donaggio gibi büyük sanatçılara ilham kaynağı olan Burano Adası,yaşlı bayanların evlerinin önünde örgülerini örüp sohbet etmesi,rengarenk evleri ve kanalların yeşil sularına yansıyan evlerin görüntüsü, Venedik’te yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Venedik’te konaklayacağınız yer hakkında henüz karar vermediyseniz, Venedik’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve bölgelerin özelliklerine göz atarak konaklayacağınız tesisi çok daha rahat seçebilirsiniz.

Venedik’te bulunan en ideal ve en uygun konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Burano Nerededir ? Burano Kuzey Venedik Lagünü’nde bulunan küçük bir adadır. Venedik Adası’ndan 11 km uzaklıktadır ve Kanal Bisatto-Kanal Carbonera ile bağlantılıdır. Venedik’in toplam nüfusu 60.000 iken Burano Adası nüfusu sadece 3.000’dür.

Burano Adası,Venedik
Burano Adası,Venedik

Burano Adası Gezilecek Yerleri

Adanın merkezi olan Galuppi meydanı,tüm aktivitilerin toplandığı alandır. Gitmek istediğiniz birçok turistik noktaya bu meydandan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Piazza Galuppi
 • San Martino Kilisesi
 • Gian Battista Tiepolo (Opera)
 • Santa Barbara Şapeli
 • Museo del Merletto (Dantel Müzesi)
 • Belediye Binası
 • İstria Taşı
 • Baldassare Galuppi Heykeli

Venedik’ten adaya ulaştığınızda ilk durağınız Galuppi meydanı olacaktır ve birçok Dantel dükkanları olan bayanlar,siz adaya ayağınızı basar basmaz yanınızda bitmektedir. Dükkanlarına davet ederek birkaç dantel satmaya çalışan bu bayanlar bazen aşırı ısrarcı olabilmektedir.

Not : Burano Adası‘nda konaklamak isterseniz hotel fiyatları,adanın durumuna göre biraz pahalıdır. Turistler tarafından pek tercih edilmemekle birlikte,iyi reytinglere sahip oteller bulmak pek de kolay değildir.

Burano Adası,Venedik
Venedik

Burano Adası’na Nasıl Gidilir?

Adaya ulaşmak için çok çeşitli yollar bulunmaktadır.Bunlar ; tren,kanal taksileri ile ve feribot (Vapur) ile ulaşmaktır. Ancak bunların en uygun olanı Vapur ile gitmek olacaktır.

Adaya vapur ile ulaşmak için ; Tren istasyonundan 41,42 veya 52 nolu vapurlar ile Fondamenta Nuove durağına kadar gitmelisiniz. Daha sonra buradan sağa dönün ve köprüyü geçtikten sonra LN numaralı vapurları göreceksiniz. Bu vapurları kullanarak Burano Adası’na direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. İki vapur değiştirmek biraz zahmetli olsa da en iyi ve en çok tercih edilen yoldur.

Eğer Burano Adası‘nın yanında Murano Adası’nı ve Torcello’yu da görmek istiyorsanız ACTV toplu taşıma tekneleri ile bu turistik noktalara ulaşabilirsiniz. Eğer biletinizi 2 saatlik veya 3 saatlik olarak alırsanız aynı bilet ile Burano Adası’na gidip (35 dakika),oradan Murano Adası’na geçersiniz ve oradanda Torcelloya. Biraz hızlı olursanız toplamda size 9-12£’ya mal olacaktır.

Not : Eğer Venedik’te 1 günden fazla kalmayı planlıyor ve adaların çoğunu ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Turist ulaşım kartı alın.Biz 2 gün kaldığımız Venedik’te ulaşım için kişi başı yaklaşık 65£ ödemiştik ve maalesef ulaşım kartına gerek duymadık. Ancak bu bize fazladan 25-30£ mal olmuştu.Turist ulaşım kartı aldığınızda bu fiyatı 40£’ya kadar düşürebilirsiniz.

San Marco Meydanından Burano Adası’na Ulaşım :

Bir diğer mantıklı olan yol ise tekne turlarıdır.Burano,Murano ve Torcello’yu kapsayan 4 saatlik tekne turu ile bu turistik noktaları 20£’ya görebilirsiniz.Turların büyük çoğunluğu San Marco Meydanı etrafında bulunan Büyük Kanal’dan hareket etmektedir.Fakat unutmamanız gereken, toplam tur süresi 4 saattir. Yaklaşık 2-3 saatin yolda geçeceğini ve dilediğiniz gibi rahat gezemeyeceğinizi unutmayın.

Murano Adası

Murano, Venedik Lagünü’nde bulunan küçük bir adadır. Venedik’in cam adası olarak bilinen Murano Adasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu ; Eğer camdan yapılmış bir vazo,bir çiçeklik ya da benzeri birşey almak istiyorsanız, orijinali yerine sahtesini alabileceğinizi unutmayın. Eğer orijinal bir cam yapımı ürün arıyorsanız ürünün üzerinde,altında,sağında veya solunda ”Vetro Artistico Murano” amblemini görmeniz gerekmektedir. Eğer üründe bu amblem yoksa o ürün sahtedir ve hala sahte olan ürünü almak istiyorsanız sıkı bir pazarlık yapmanız ve ürünün sahte olduğunu anladığınızı satıcıya hissettirmeniz gerekmektedir.

Burano Adası,Venedik
Murano Adası

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise ; sizi ücretsiz olarak kanal turuna davet eden gondolculardır. Ücretsiz olarak davet etmesinin amacı sizi cam ürünlerinin satıldığı bir dükkana götürüp 10 liralık bir ürünü 30 liraya satarak gondol tur ücretinden,daha çok para kazanacaktır. Murano Adası,Burano Adası’na göre daha az popülerdir.

Burano Adası,Venedik
Murano Adası

Murano Adası Gezilecek yerleri

 • Cam Fabrikaları
 • Cam Müzesi
 • Aziz Meryemana ve Aziz Donatus Bazilikası
 • Aziz Petrus Şehitliği Kilisesi
 • Campo Santo Stefano
 • Palazzo da Mula
 • Cam Mağazaları
Burano Adası
Murano Adası

Özetle ; Burano Adası ve Murano Adası Venedik gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken en önemli yerlerden biridir.Toscello Adası hakkında pek bir bilgiye sahip olmasam da fırsatınız varsa Toscello Adası’na da bir göz atabilirsiniz.

Kendi başınızı sadece Burano Adası’nı ziyaret etmek istiyorsanız 120 dakikalık vapur biletleri yeterli olacaktır.Bu biletler ile Burano’ya 30 dakikada ulaşabilir ve 1 saat adayı keşfettikten sonra aynı bilet ile 30 dakikada geri dönebilirsiniz. Ancak 3 adayı birlikte görmek istiyorsanız 20£’dan başlayan 4 saatlik olan turlar sanırım daha uygun ve mantıklı olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...