Mykonos Gezilecek Yerler | Mykonos Plajları

Kiklad Adaları‘na bağlı olan Mykonos, Ege Denizi’ndeki en güzel ve en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından. Binlerce turistin Mykonos’ta neden her sene düzenli olarak tatil yaptıklarını anlama çok da zor değil. Mykonos plajları, adanın eşsiz doğal manzarası ve birbirinden şirin köyleri ile, Mykonos gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz çok yer var.

Mykonos, birkaç plajı ve köylerden ibaret değil. Bu ada bundan çok daha fazlasıdır. Çok çabuk sevdirir kendisini. Her yaştan turistin hamuruna göre bir şeyleri bulmak da mümkün. Mykonos Adası, ayrıca gece hayatı ile de genç turistlerin gönlüne taht kurmuş yerlerden biri. Birbirinden güzel plaj partileri ve çok daha fazlası ile geceleri plan yapan tatilcilerin de, sevebileceği bir ada.

Mykonos Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Mykonos Gezilecek Yerler Listesi

Mykonos’un en çok fotoğraflanan yerlerinden bir tanesi olan, bembeyaz badanalı evlerle çevrili ve ünlü yel değirmenleri ile süslenmiş Chora (Mykonos Kasabası) bu adada en çok zaman geçirebileceğiniz yerlerden. Bu yüzden de Mykonos gezinize buradan başlamanızda da yarar var.

Mykonos’ta Nerede Kalınır ?

Mykonos Kasabası (Ada Merkezi – Chora) : Mykonos’ta konaklama için birçok farklı bölge bulunuyor olsa da, Chora olarak bilinen Mykonos Merkezi, adada konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, konum olarak en ideal olan yerdir. Burada, aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilir, diğer adalara, köylere veya plajlara en rahat bu bölgeden ulaşabilirsiniz. Bölgedeki Oteller!

Mykonos Turistik Yerler

Mykonos’ta kaçırılmaması gereken turistik noktalardan bazıları, Mykonos merkezde bulunuyor. Bu yüzden, kısa süreliğine Mykonos’a gidiyorsanız ve günübirlik bir ada gezisi için en önemli noktaları arıyorsanız, aşağıdaki en popüler noktalar ile gezinize başlayabilirsiniz.

1.Mykonos Yel Değirmenleri

Mykonos Yel Değirmenleri Manzarası
Yel Değirmenleri

Şüphesiz, Mykonos’un en ikonik yapılarından olan bu yel değirmenleri, limana girmeden önce ilk görülen manzaradır. Bu 7 yel değirmenin oluşturduğu güzel manzara sayesinden, Mykonos’un en çok fotoğraflanan yeri burasıdır.

16. yüzyılda Venedikliler tarafından inşa edildiği sanılan bu yel değirmenleri, adanın sembolü haline gelmiş ve Alefkandra mahallesi çok kısa bir yürüş mesafesinde bulunmaktadır.

Burası, Mykonos’ta en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden. Her turistin farklı açıdan fotoğraf çekmeden ayrılmadığı, Mykonos merkezdeki bu yel değirmenlerine mutlaka göz atın.

2.Delos

Delos Mykonos
Delos

Mykonos’ta görülmeye değer yerler arasında olan Delos, Yunanistan‘ın en popüler ve en iyi arkeolojik alanlarından biri olarak bilinmektedir.

Mykonos’a birkaç km uzaklıkta bulunan Delos Adası kazılarının UNESCO Mirasında olmasından dolayı, adada görülebilecek en özel yerlerdendir.

7. yüzyıldan kalma Aslanların Terası, Delians’ın Dor Tapınağı, Minoan Çeşmesi, bir dizi pazar meydanı ve muhteşem mozaiklerle döşenmiş Tiyatro Mahallesi gibi gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Ayrıca, olağanüstü Helenistik mozaikleri görmek isterseniz de, Dionysos Evi, Maskeler Evi, Trident Evi, Göl Evi ve Yunuslar Evi’ne göz atabilirsiniz.

Mitolojiye göre burası, Apollon ve Artemis’in doğduğu yer. Ada oldukça ıssız bir durumda olsa da, Mykonos Eski Limandan hareket eden birçok feribottan birine atlayarak bu arkeolojik alanı görebilirsiniz. (Pazartesi günleri bu arkeolojik alan kapalı)

3.Eski Liman

Eski Liman Mykonos
Eski Liman

Özellikle geceleri gezip dolaşabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi olan Eski Liman’da denize bakan birbirinden güzel restoranları ve kafeleri bulabilirsiniz. Burası, Mykonos’ta nerede yenir ? sorusuna da en güzel cevaplardan biri. Özellikle çift olarak Mykonos’a seyahat ediyorsanız.

Burası ayrıca, Mykonos’un ünlü Pelekan’ına (Peter) ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu tarafında, önünde mavi bir kubbeyle taçlandırılmış küçük Agios Nikolaos kilisesi olan 1700’lü yıllara ait Belediye Binası’nın kemerleri bulunmaktadır.

Liman çevresindeki ara sokaklara girecek olursanız da, birçok butik mağaza ve hediyelik bir şeyler alabileceğiniz küçük dükkanları da bulabilirsiniz.

4.Little Venice

Little Venice Mykonos Adası
Little Venice

Mykonos’un en fotojenik yerlerinden bir tanesi olan Little Venice, Mykonos’ta en romantik yerlerden bir tanesidir.

Adanın en büyüleyici ve en etkileyici semti burası diyebiliriz. Denize bakan ahşap Venedik balkonları, su kenarına inşa edilmiş evleri ile adadaki en eşsiz deneyimi sunan yerlerden biri.

Eğer Mykonos’ta gün batımını izlemek için güzel bir yer arıyorsanız, Little Venice’e mutlaka göz atın. Burası, güneşin kaybolduğu anın en güzel olduğu yerlerden biri.

5.Panagia Paraportiani Kilisesi

Panagia Paraportiani Kilisesi

Little Venice’in kuzey tarafında, Kastro adı verilen semtte bulunan bu kilise de, Mykonos’ta görülecek yerler arasında.

Adanın tarihi yapıları arasında olan bu kilise, 15. ve 17. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Üzerine inşa edilmiş beşinci birliğin altındaki dört ayrı, birbirine bağlı kiliselerden oluşmaktadır.

Bu kilise, Bakire Meryem’e adanmış bir kilisedir. Bu kiliseler arasında en eskisi ise, Agios Anargyros’tur ve tarihi 1425 yılına kadar uzanmaktadır. Diğer 4 kilise ise, 16. ve 17. yüzyıllarda inşa edilmiş.

Mykonos Adası’ndaki birçok yer gibi burası da, adanın en fotojenik yerlerindendir.

6.Armenistis Deniz Feneri

Armenistis Deniz Feneri
Armenistis Deniz Feneri

Mykonos ile komlu olan Tinos arasındaki boğazın trafiğini yönlendiren bu Deniz Feneri, Mykonos Merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor.

Her 10 saniye de bir sinyalin yanıp söndüğü bu fenerin tarihi, 1891 yılına kadar gidiyor.

Fenerin içerisine giremiyor olsanız da, fenerin ve bu fenerin bulunduğu yerin manzarası gayet güzel. Özellikle gün batımı seyretmek istiyorsanız, bu fenerin bulunduğu yere göz atabilirsiniz.


Booking.com

Mykonos Plajları

Mykonos’ta birbirinden güzel ve canlı birçok plaj bulunuyor. Bu plajlar arasında turistlerin en çok tercih ettiği ve adanın en güzel olanlarına göz atarak dolu dolu 1 gününüzü geçirebileceğiniz bir plaja karar verebilirsiniz.

7.Agios Sostis Plajı

Agios Sostis Plajı
Agios Sostis Plajı

Bu plajda, adanın birçok plajında olduğu gibi, plaj barları, restoranları ve şezlongları bulamıyorsanız. Fakat, sırf bu şekilde olduğundan dolayı, plajın Mykonos’taki en iyi plajlar arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu plaj, daha çok sessiz sakin bir plaj arayanların göz atabileceği yerlerden. Bu plajın kuzeyine doğru gidecek olursanız, taverna ve kilisesi olan bir köy ve parıldayan sularıyla ünlü bir koy daha bulunuyor.

8.Elia Plajı

Elia Plajı Mykonos Gezilecek Yerler Listeesi
Elia Plajı

Mykonos Plajları arasında en popüler ve en hareketli plajlardan biri olan Elia Plajı, adanın en turistik plajıdır.

Adanın en uzun plajı olarak bilinen Elia Plajı, daha çok eşcinsellerin tercih ettiği bir plaj olarak bilinse de, bunu çok bariz bir şekilde görmüyorsunuz.

Kurak yamaçlarla çevrili olan bu plajın suyu temiz ve plajı da, bir plajdan beklediğiniz birçok şeyi karşılayabilmektedir.

Adanın en çok tercih edilen plajı olmasına rağmen, burası pek kalabalık olmuyor. Çünkü plaj yeteri kadar büyük ve geniş.

Dilerseniz plajın ortasındaki yerden jet-ski kiralayabilir veya körfezi yukarıdan çok daha güzel bir şekilde görmek için beyaz Kiklad evlerinden geçen çorak yamaçlarda yürüyüş yapabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

9.Kalo Livadi Plajı

Kalo Livadi Plajı

Mykonos’un en güzel plajları arasında olan Kalo Livadi Plajı, Elia kadar popüler ve kalabalık bir plaj olmasa da, turistlerin en çok tercih ettiği plajlardan biri olarak biliniyor.

Beyaz evler ile çevrili güzel bir vadiye bakan bu plaj, çocukların sığ alanlarda yüzebileceği yerlere ve kendine güvenen yüzücülerin akıntıları dert etmeden uzun bir süre dışarı çıkmalarına izin veren yumuşak bir eğime sahiptir.

Şezlongları ve restoranları da bulabileceğiniz bu plajda, kendi başınıza havlunuzu koyabileceğiniz ücrete tabi olmayan yerlerde var. Fakat tam bir hizmet almak istiyorsanız, bu ücrete tabi olan yerleri tercih edebilirsiniz.

10.Kalafatis Plajı

Kalafatis Plajı
Kalafatis Plajı

Mykonos plajları arasında en çok tercih edilenler arasında olan Kalafatis Plajı, turist kalabalığı ile arası iyi olanların tercih edebileceği plajlardan. Burası, özellikle yüksek sezonlarda süper kalabalık olabiliyor. Bu yüzden, sessiz sakin bir plaj arıyorsanız, aradığınızı Kalafatis’te bulamayabilirsiniz.

Altın kum ve sığ, berrak suları olan bu plajda en fazla göreceğiniz şeylerden biri de rüzgar sörfü yelkenleridir.

Su sporları için en çok tercih edilen bu plajda, Jet-ski ve su kayağı gibi su sporlarını da bulabilirsiniz.

Plajın kuzey kıyısında, deniz kenarındaki restoranları ve tur tekneleri ile dolu olan bir iskele var. Buradan, birçok tura katılabileceğiniz gibi güzel bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Mykonos’ta Gezilecek Diğer Yerler

Mykonos’ta yukarıdaki 10 yere ek olarak birkaç turistik ve önemli yeri de eklemek mümkün. Eğer, adada çok fazla zamanınız yoksa, yukarıdaki 10 yer arasından adadaki sürenize göre bir liste hazırlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız varsa da, yukarıdakilere ek olarak aşağıdaki gezilecek yerlere de göz atabilirsiniz.

11.Matogianni Caddesi – Mykonos’ta Alışveriş’in Adresi

Matogianni Caddesi Mykonos
Matogianni Caddesi

Mykonos Kasabası’nın en canlı ve en güzel yerlerinden biri olan Matogianni Caddesi, kasabada her şeyin gerçekleştiği yer olarak bilinir. Burası gündüzleri birbirinden güzel butik, küçük mağazalara, kafelere ve restoranlara ev sahipliği yaptığı gibi, akşam olduğunda da birbirinden güzel barlara ev sahipliği yapmaktadır. Mykonos gece hayatı için en çok tercih edilen bu cadde, daha çok geceleri turist akınına uğrasa da gündüzleri de görülmeye değerdir.

12.Rarity Gallery

Nadirlik Galerisi olarak da bilinen Rarity, Mykonos’ta gezilecek en güzel yerler arasında. Daha çok sanatseverlere hitap eden bu galeride, 1995 yılında kurulmuş, uluslararası sanatçıların resimlerine, heykellerine, fotoğraflarına ve enstalasyonlarına ev sahipliği yapmakta olan üç odalı bir yerdir.

Mykonos’ta Nerede Kalınır ? – Şehir Merkezi Otelleri

Mykonos Gezilecek Yerler ve Görülecek Şeyler
Mykonos Gezilecek Yerler Blog

Mykonos’ta konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve konum bakımından en ideal olanlar ise, Mykonos Merkez, Psarou ve Ornos Bölgeleridir. Bu 3 bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha detaylı bir yazı için Mykonos’ta nerede kalmalı adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

  • Mykonos Merkez ; Adanın merkezi burasıdır ve hemen hemen tüm plajlara ve diğer bölgelere buradan çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Mykonos’a gidiş amacınız, hem kültürel bir gezi hem de plajlar için ise, bu bölge adada konaklayabileceğiniz en ideal bölgedir. Zaten adanın birçok turistik yeri bu bölge sınırları içerisinde yer alıyor. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Mykonos merkezde otel tavsiyesi olarak da 4 yıldızlı bir otel olan, Ilio Maris adlı otele göz atabilirsiniz.
  • Psarou Bölgesi ; Mykonos’ta canlı ve hareketli bir bölgede konaklamak istiyorsanız, Psarou’ya göz atabilirsiniz. Bu bölge, adadaki en lüks plajlardan birine de ev sahipliği yapmaktadır. Yani bölge, Mykonos’un merkezine göre birazcık daha pahalı. Fakat, adanın en havalı ve en iyi bölgesi olan Psarou, bütçenize uyuyorsa göz atabileceğiniz yerlerden. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Ornos Bölgesi ; Mykonos’ta gezilecek yerlere güzel bir konumda bulunan Ornos Bölgesi de, daha çok plaj partileri ve plajları ile ünlü olan bir bölgedir. Eğer bu adaya gidiş amacınızdaki öncelik plajlar ve parti ise, bu bölgeye mutlaka göz atın deriz. Birbirinden güzel otellere ve diğer konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgeyi de, alternatif olarak düşünebilirsiniz. Ornos’taki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Mykonos’a Ne Zaman Gidilir ?

Mykonos Gezilecek Yerler Listesi
Mykonos Sokakları

Mykonos için en ideal zaman aslında eylül ve ekim aylarıdır. Çünkü bu aylarda konaklama birimlerinin ciddi anlamda fiyatları düşüyor. Tabi, para sorun değil diyorsanız, Mykonos’un en sıcak, en kalabalık ve en iyi olduğu zamanlar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ağustosun sonlarına doğru yavaş yavaş turistler azalmaya başlar.

İlkbahar ayları da konaklama birimlerinin en ucuz olacağı aylardır. Fakat, tam sezonunda gitmek istiyorsanız, otel ücretlerinin biraz pahalı olabileceğini de unutmayın.

Mykonos Evleri
Mykonos Bembeyaz Evleri

Mykonos gezilecek yerler listesi adlı bu 12 yere ek olarak birkaç turistik noktayı da eklemek mümkün. Fakat, gezilecek yerlerden çok plajların ön plana çıktığı bu adada, güneşin, kumun ve denizin keyfini çıkarın. Kültürel geziler ile çok fazla zaman kaybetmek yerine, Mykonos çevresinde gezilecek yerlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...