Nantes Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi 13 Yer

Çarpıcı ortaçağ kalesi, atmosferik Eski Kent ve fantastik Jules Verne’den ilham alan eğlenceleriyle Nantes, Fransa‘nın en eşsiz ve dinamik şehirlerinden biri. Gezip görülecek yerlerinin dışında, lokal kültürü en iyi görebileceğiniz noktaları ile, eşsiz bir Nantes gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.
Nantes gezilecek yerler için birçok tarihi ve dini yapı bulunuyor, fakat Nantes, birbirinden güzel eğlenceli aktiviteleriyle bundan çok daha fazlasıdır.

Nantes’te gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza da dair az çok bir fikriniz olsun. Çok karmaşık bir şehir yapısı olmasa da, nerede konaklayacağınız da, uygun fiyatlı tesisleri bulmak veya ve turistik noktalara yakın yerlere yakın tesisler seçmek adına önemli. Buraya tıklayarak Nantes’in en ideal konuma sahip otellerine göz atabilirsiniz.

Nantes Gezilecek Yerler Listesi 

Birbirinden güzel dini yapıları, parkları ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Nantes, gezmeye değer birçok yer bulunuyor olsa da, bunlar arasında en popüler ve en güzel olan 15 yer ise şunlar ;

1.Brittany Dükleri Kalesi – Château des Ducs de Bretagne

Brittany Dükleri Kalesi
Brittany Dükleri Kalesi

Nantes denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Brittany Dükleri Kalesi, dev ihtişamı ve güzel mimari yapısıyla şehirde görülecek en önemli turistik noktalardan biri.

Müstahkem saray, eski kentin doğu tarafında yer alıyor. Düklerın yaşadığı rafine Grand Logis’i çevreleyen büyük duvarları ve kuleleri kaçırmak zor. Bu yüzden, kaleye gitmek için Eski Kent’e gitmeniz yeterli.

Kale 13. yüzyılda inşa edilmiş ve 1500’lerde Fransız kraliyet ikametgahı olana kadar Dükler tarafından 300 yıl boyunca kullanılmış.

Avluya ve surlara girebiliyorsunuz. Derin hendeklerin yeşil alanı, Douves du Château kalenin en güzel bölümlerinden biri.

2.Les Machines de l’Île 

Les Machines

Dele de Nantes’in batı tarafında, Jules Verne’nin yazılarından ve Leonardo da Vinci’nin hayali gizemlerinden esinlenen ve sanatçı François Delaroziere tarafından hayata geçirilen tuhaf animatronik makinelerin bulunduğu yer.

Tüm bu olağanüstü makineler etkileşimlidir: Örneğin Grand Éléphant adı verilen fil, 12 metre yüksekliğindedir ve her adımın titreşimini hissedebileceğiniz bir yürüyüş için sırtında 52 yolcu taşır.

Carrousel des Mondes Marins, hareketli deniz canlılarına sahip devasa bir karuseldir ve Arbre aux Hérons, geniş bir ağaç şeklinde rampalar ve merdivenlerle tırmanılabilir bir heykeldir.

İç mekan Galerie des Machines’te daha birçok heykel var ve bunların nasıl tasarlandıklarını ve inşa edildiklerini gösteriyor.

Özellikle çocuklarınız ile Nantes’i ziyareti ediyorsanız, kesinlikle görülmeye değer.

3.Passage Pommeraye

Passage Pommeraye
Passage Pommeraye

Az da olsa, Milano‘daki galleria vittorio emanuele ii adlı alışveriş merkezini anımsana Passage Pommeraye, Rue de la Fosse ve Rue Santeuil arasında 1843 yılında beri alışveriş için en iyi adreslerden biri olmuş.

Fakat burası, alışverişten biraz daha fazlasıdır. Mimari yapısı ve dekoru ile göz kamaştıran bu pasaj, Nantes’in tarihi yerleri arasında oldukça popüler olmakla beraber şehirdeki en fotojenik yerlerden biri.

Passage Pommeraye, neo-rönesans heykel ve taş işçiliği, galerileri doğal ışıkla dolduran demir ve cam çatılar, ferforje lambalar ve korkuluklarla lüks butiklerin olduğu muhteşem bir yer. Alışveriş için olmasa bile, binanın içi ve dış mimarisini görmek için göz atabilirsiniz.

4.Jardin des Plantes – Nantes Botanik Bahçesi

Nantes Botanik Bahçesi
Nantes Botanik Bahçesi

Nantes’te görülecek yerler arasında olan Jardin des Plantes, Fransa’nın “dikkat çekici bahçelerinden” biri olarak sınıflandırılan en güzel yerlerden biri.

7 hektarlık alan 10 binden fazla bitki bulunuyormuş. Bahçeler kentin tam ortasında, Brittany Dükleri Kalesi’ne yürüyerek sadece 10 dakika uzaklıktadır.

Burası sıradan bir park değil: Buradaki Palmiye Evi, 19. yüzyıldan kalma muhteşem bir metal ve camdan yapılmış olup tropik Amerika’dan bitkilere sahipken, yanlardaki üç seranın Afrika ve Asya’dan orkideleri bulunuyor.

5.Feydeau Bölgesi

Feydeau Bölgesi
Feydeau Bölgesi

Nantes’in en güzel bölgelerinden biri olan Île Feydeau, şehirdeki turistlerin favori bölgelerinden.

Feydeau’yu keşfederken, merkezin hemen güneyindeki bu bölgeye neden ada denildiğini merak edebilirsiniz.

Loire’nin kollarından biri kapatılmadan önce (1930’lara kadar) bir adaymış da ondan.

Düz cepheli evleri, demir balkonları, tavan çatıları ve oyulmuş taş grotesklerle görülmeye değer güzel yerlerden biridir.

6.Nantes Katedrali

Nantes katedrali - Nantes te gezilecek yerler
Nantes katedrali

Nantes’in gezilecek yerleri arasında bir hayli popüler olan bu katedral, şehrin sembolik yapılarından biri. Dev ihtişamı ve etkileyici mimari yapısıyla dikkat çeken bu katedralin inşaati 1434 yılında başlamış ve bitmesi de 400 yıldan uzun sürmüş.

Fransız rönesansının şaheseri olarak kabul edilen  Brittany Dükü  Francis II’nin Mezarı için zaman ayırmalısınız. 1507 yılına tarihlenir ve beyaz Carrara mermerinden unutulmaz heykellere sahiptir. Bunun dışında katedralin iç kısmında dekor da güzeldir.

7.Bouffay Meydanı

Nantes’in gezilecek en güzel meydanlarından biri olan Bouffay Meydanı, Nantes’in en eski bölgesi olan Bouffay’ın merkezinde bulunmaktadır.

Yer isimleri, “Place du Pilori” (pillory) veya Rue de la Juiverie (Jewry), size bu bölgenin yaşı hakkında bir fikir verir.

Yaya caddelerinde, 1400’lerin yanından yarı ahşap evlerin yanı sıra restoranlar, krepler ve kentin en hareketli gece mekanlarıyla karşılaşacaksınız. Yani, Nantes gece hayatı için bir planınız varsa, mutlaka bu bölgeye bir göz atın.

Şimdi görülen meydan, 1700’lerden kalmadır, ancak daha uzak bir geçmişi andıran kalıntıları vardır: Rue des Échevins’in köşesinde, duvardan düpedüz ve 15. yüzyıla tarihlenen gotik bir şömine vardır.

8.Cours Cambronne

Cours Cambronne
Cours Cambronne

18. yüzyılda inşa edilen yeni bir şehir bölgesinin bir parçası olan Cours Cambronne, 180 metre uzunluğundaki iki neoklasik konak terasının arasında yer alan muhteşem bir meydandır.

Nantes’te doğan ve 1815’te Waterloo Muharebesi’nde yaralanan bir askeri general olan Pierre Cambronne’nin heykelini görmek için muhteşem merkezi caddeye mutlaka bir göz atın.

9.Trentemoult

Trentemoult - Nantes Gezilecek Yerler
Trentemoult

Loire’nin sol kıyısında, Trentemoult, Rezé kasabasına ait eski bir balıkçı köyüdür.

Navibus feribotu ile merkeze sadece birkaç dakika uzaklıktadır ve şehirdeki pek çok yenilikçi, sanatçı ve sığınak aileleri Trentemoult’a yaşıyormuş.

18. ve 19. yüzyıllardan kalma renkli boyalı evler ve labirentli sokakları ile görülmeye değer turistik yerlerden.

Evler, üç katın üzerinde, ilginç bir tasarıma sahiptir. Ayrıca, Rıhtımda, modaya uygun  mağazalar, restoranlar ve nehrin yanında teraslı krepler yapan yerler de var.

10.Lu Kulesi

Lu Kulesi
Lu Kulesi

Brittany Dükleri Kalesi’nin hemen önünde bulunan Lu Kulesi, ünlü Nantes bisküvi, “BN” (“Bisküvi Nantais”) üreten eski fabrikanın bir parçasıymış.

İlk olarak fabrika 2 kule ve bir binadan oluşuyordu, ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gördü ve bunlardan sadece biri tamir edilebilmiş.

Kule, pencereleriyle delinmiş kubbesinin yanı sıra altın ve mavi renkleri ile gerçekten fotojeniktir. İçeride, zemin katta, Lu fabrikasının tarihini izleyen küçük bir oda var. Burası, kulenin en popüler yerlerinden. Fakat, burayı ziyaret amacınız, kulenin tepesinden Nantes’in eşsiz manzarasını seyretmek olmalı.

Lu Kulesi’nin yanında, eski imalat fabrikasında, çeşitli sergiler sunan tipik bir sanat merkezi de var. Zamanınız varsa buraya da göz atın.

11.Nantes Sanat Müzesi

Nantes’te gezilecek yerler arasında oldukça popüler bir yer olan bu müze, Nantes Katedrali ve Jardin des Plantes arasındaki gezinti alanının ortasında bulunuyor.

Bu müze, eskiden günümüze sanat eseri, resimler, videolar, fotoğraflar ve sanat enstalasyonları dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sunulan eserlerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Sanat severler için güzel bir deneyim sunan bu müzeyi kaçırmayın.

12.Versay Adası ve Japon Bahçesi

Versay Adası ve Japon Bahçesi
Versay Adası ve Japon Bahçesi

Yeşillik ve doğa sever biriyseniz, Versailles Adası’nı seveceksiniz. Eskiden tabakhaneler ve marangozlar tarafından işgal edilmiş olan bu 1.7 hektarlık yapay ada bir Japon bahçesine dönüştürülmüştür.

Kayaların şekilleri, şelaleleri ve bitki örtüsü, Japon manzaralarının tipik Zen atmosferini yeniden yaratıyor.

Adanın kalbinde, nehrin faunası ve florasındaki sergilere ev sahipliği yapan geleneksel bir çay evi olan “Maison de l’Erdre” yi de mutlaka görün.

13.Erdre Nehir Kenarı 

Erdre Nehir Kenar
Erdre Nehir Kenar

Versay adası, Erdresin kıyısındaki bir yürüyüş ya da bisiklete binmek için harika bir başlangıç noktasıdır.

Nehir boyunca birçok park, malikane ve kale sayesinde Erdre, Fransa’nın en güzel nehri olan François 1. olarak isimlendirilmiş.

Bunun yanında, Chantrerie park ve Beaujoire çiçek parkı da burada görülmeye değer en güzel yerlerden.

Pek çok aktivite Nantes ve Erdre’yi su tarafında keşfetmenize izin veriyor, ayrıca kano kiralayabilir, lisanssız elektrikli tekneler kiralayabilir veya romantik bir seyir tercih edebilirsiniz.

Göz At : Nice gezilecek yerler

Nantes’te Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Nantes Görülecek Yerler
Nantes Turistik Yerler

Nantes’te konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, turistik yerlere yakın olmak adına veya uygun fiyatlı tesisler bulmak için konaklayacağınız semt önemli.

Nantes’te konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bölge, Centre Ville Bölgesi’dir. Burası, şehrin en popüler ve en merkezi bölgelerinden biri. Buradan Nantes gezilecek noktalar arasında popüler olan birçok yere yürüyerek çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

  • Appart’City Nantes Cité des Congrès – 3 Yıldız ; Şehirdeki en merkezi ve en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesis, şehrin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Brittany Dükleri Kalesi otele 5 dakika, Nantes Katedrali ise 7 dakika yürüme mesafesindedir. Yani, şehirdeki gezilecek yerler için en ideal ve en merkezi konuma sahip otellerden biri. Oteli incele
  • Okko Hotels Nantes Château – 4 Yıldız ; Lüks bir 4 yıldızlı otel olan bu tesis, şehrin tam kalbinde bulunuyor. Yani konum olarak bu otelden daha iyisini bulmak biraz zor. Tabi böylesine merkezi bir otelin de gecelik konaklama ücretleri diğer 4 yıldızlı otellere nazaran biraz daha pahalı. Fakat bütçenize uyarsa, tercih edilebilecek en ideal lüks otellerden. Oteli incele
  • Mercure Nantes Centre Grand Hotel – 4 Yıldız ; Yine bir lüks otel olan bu tesis, biraz daha uygun bir 4 yıldızlı otel. Şehrin tam merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden, şehirdeki turistik yerlerin hemen hemen hepsine 5-10 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Oteli incele

Yukarıdaki bu 3 otel, şehirdeki en güzel konuma sahip olan Centre Ville’de bulunmaktadır. Burası, şehrin kalbi ve burda her şey elinizin altında olacaktır. Fakat, bütçeli bir Nantes gezisi planlıyorsanız da ;

Şehrin tam merkezine 4 km uzaklıkta olan 2 yıldızlı Cerise Nantes La Beaujoire adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu otelden, turistik noktalara ve şehir merkezine toplu taşıma araçları olmadan gidemiyor olsanız da, ucuz bir Nantes oteli arıyorsanız, göz atabileceğiniz tesislerden biri. Oteli incele

Nantes’in haritadaki konumuna göz atarak da şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Nantes Gezilecek Yerler Videosu

Nantes Kaç Günde Gezilir ?

Nantes’i 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Zaten, çok fazla zaman alacak yerler bu şehirde yok. Çoğu turistik nokta için 10-20 dakika ayırsanız bile yeterli olacaktır. Nantes’te çok fazla zamanınız kalırsa, Nantes çevresi’nde gezilecek yerler bakımından popüler olan noktalara göz atın. Bu şehirde çok fazla zaman kaybetmeyin.

Göz At : Paris gezilecek yerler

Nantes gezilecek yerler listesindeki bu 13 yere birkaç güzel yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat, şehirdeki en turistik ve en güzel olan bu listeyi bitirdikten sonra, hala zamanınız kalırsa, bu şehirde çok fazla kalmayın. Nantes yakınlarında gezilecek birçok yer bulabilirsiniz. Şehrin dışına günübirlik turlar yapın, başka şehirlere gidin.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...