Napoli

Napoli, İtalya’nın batı kıyısında Tiren Denizi’ne bakan güzel ve geniş bir şehir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kültürü, yemekleri ve eşsiz mimari yapısıyla bu şehirde yapılacak çok şey var. Napoli ve çevresindeki bölge Neolitik dönemden beri yaşamını sürdürmüştür ve antik Yunan zamanları boyunca Roma İmparatorluğu’na kadar devam eden bir çeşit sürekli insan etkinliği görmüş.
Bu yüzden de Napoli gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yer, tarihi yerlerden oluşuyor diyebiliriz. Tabi bu tarihi yerlerin dışında görebileceğiniz çok daha fazlası olduğunu da söylemekte yarar var.

Bu şehirde güzel bir gezilecek yerler listesi hazırlayabilmek adına da nerede konakladığınız önemli. Bu yüzden, Napoli’de nerede konaklayacağınıza henüz karar vermediyseniz Napoli’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Napoli’de bulunan en ideal tesislere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

 

Napoli Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek ve görülecek birçok yer şehir içinde bulunuyor olsa da, bu şehrin dışında, günübirlik görebileceğiniz yerler de bulunuyor. Eğer Napoli’yi bitirdikten sonra zamanınız kalırsa bu yerlere de göz atabilirsiniz.

1.Lungomare ve Castel Ovo

Castel Ovo Napoli
Castel Ovo

Napoli’nin en güzel ve en renkli sahil bölgelerinden biri olan Lungomare, Napoli’de kaçırılmaması gereken yerlerden.

Lungomare, Chiaia mahallesindeki Via Partenope ve Via Francesco Caracciolo boyunca yaklaşık 2,4 kilometre boyunca kıyıları takip eden, körfezin karşısında Vesuvius’a ve birçok kafe ve dondurma dükkanına bakan güzel bir sahil şerididir.

Manzarası ve canlı atmosferi ile ünlü olan bu bölge, margherita pizza yiyebileceğiniz en güzel yerlerden.

Via Francesco Caracciolo’nun sonunda bir burnun üzerinde oturan, Napoli’deki en eski kale olan 12. yüzyıldan kalma Castel Ovo ise, tarihi ve görkemli yapısıyla, şehrin simge yapılarından biri.

Ayrıca kale içerisinde seramik eserlerin sergilendiği bir müze bulunmakta. Bu müzeye ve kaleye girişler de ücretsiz.

Kalenin ötesinde, Sicilya, Sardunya ve başka yerlere giden feribotların kalkma noktası ve Napoli Limanı’nın en işlek kısmı bulunmaktadır. Daha güneyde, Calata di Beverello’daki iskeleden, tekneler Ponza, Capri ve Ischia’ya yelken açıyor.

Napoli, güney İtalya için ana liman ve liman ise kalbidir. Burayı kaçırmayın.

2.Sansevero Şapeli – Cappella Sansevero

Napoli Sansevero Şapeli
Sansevero Şapeli – Flickr.com

Cappella Sansevero (Sansevero Şaperli), 1590’da Sansevero ailesinin özel şapeli olarak inşa edilmiş ve daha sonra onun mezar kilisesi haline gelen, Napoli’nin en güzel ve özel dini yapılarından biri.

Şapel, 18. yüzyılda, Barok tarzında, Sansevero Prensi mistik ”Raimondo di Sangro” tarafından özenle süslenmiş. Yaptığı heykellerden en dikkat çekici sanatsal özellikleri, Sammartino’nun (1753) eterik Veiled Christ’inde (1753) ve saydam mermer dokusunda görünen şeyleri gösteren dökümlü figürleridir. Bu figürler zaten şapelin en beğenilen bölümlerinden oluyor.

Şapelin en sıradışı sergilerinden biri de, tel, ipek ve balmumu kullanarak gerçek iskeletler üzerine inşa edilmiş insan dolaşım sistemini ve kaslarını gösteren Anatomik Makineler çifti adlı eserdir.

Napoli’nin merkezinde bulunan şapel, Liman ve Castel Nuovo’dan yürüyerek gidebileceğiniz bir uzaklıkta bulunmakta.

3.Catacombs of San Gennaro (Yeraltı Mezarlığı)

Yeraltı Mezarlığı Napoli
Yeraltı Mezarlığı Catacombs

Napoli’de görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer ise, San Gennaro Yeraltı Mezarlığı’dır.

San Gennaro’nun ikinci yüzyıl Katakompları, Roma katakompları gibi, geçitlerin ve mezar odalarının bir labirentidir. Ancak mimari olarak daha iddialı ve Roma’daki meslektaşlarından daha ince dokunuşlara sahip diyebiliriz.

Yeraltına indikten sonra, antik tarihe kadar uzanan mezarlar ve mezarlarla kaplı bir tünel ve geçit ağı bulacaksınız.

İki kata yayılmış alt kat 3000+ mezar içerir ve ürkütücü yeraltı hissini korumak için loş bir şekilde aydınlatılmış. Ürkmem deseniz de, her şey adet ürkülmek için yapılmış gibi.

Üst seviye daha geniştir, ilginçtir ve birçok ayrıntılı fresk ve sanat eseri içerir. Paris’teki Katakompa göre çok daha ince işçiliği ve farklı olan bu yeraltı mezarlığını rehberli turlar ile görün. Zaten bildiğim kadarıyla kendi başınıza gezemiyorsunuz.

4.Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi Napoli
Ulusal Arkeoloji Müzesi

Museo Archeologico Nazionale olarak bilinen Ulusal Arkeoloji Müzesi, çoğu Pompeii’nin ilk kazılarından getirilen dünyanın en iyi antika koleksiyonlarından birine sahiptir.

Aslında, kentin sanatsal vurgularının çoğu burada sitenin kendisinden daha fazla. Ayrıca, Napoli krallarının sanat hazinelerini, Roma ve Parma’dan Farnese koleksiyonlarını, Portici ve Capodimonte saraylarından koleksiyonları ve Herculaneum ve Cumae’den gelen malzemeleri içermekte.

Zemin kat, Roma’daki Caracalla Hamamlarında bulunan 3.17 metrelik devasa bir heykel olan Farnese Herkül ve antik çağlardan gelen en büyük mermer grubu olan Farnese Boğası dahil Farnese Herkül gibi mermer heykellere ayrılmış.

Asma katta, ünlü 6.20 metrelik İskender’in Savaşı da dahil olmak üzere Pompeii’den antik mozaiklerin koleksiyonu yer almaktadır.

Birinci katta, Salone dell’Atlante’nin merkezinde, Farnese Atlası bulunmaktadır. Burada da Pompeii’den (yeşil oksidasyon ile tanınabilir) ve Herculaneum’dan bronz heykel bulunmakta.

Ayrıca bu katta, esasen Pompeii’den değil, aynı zamanda Herculaneum ve Stabiae’den de eski duvar resimlerinin dikkat çekici bir koleksiyonu var. Bronz ev eşyaları ve diğer bronzlar, pişmiş toprak kaplar ve büyük bir Pompeii modeli de görülmeye değer yerler arasında.

5.Capodimonte Kraliyet Sarayı ve Müzesi

Capodimente Kraliyet Sarayı Napoli
Capodimonte Kraliyet Sarayı ve Müzesi

Aslen Kral III. Charles için bir av evi olarak tasarlanmış olan Capodimonte Kraliyet Sarayı, kraliyet ikametgah yeri ve kralın koleksiyonunu barındırabileceği bir yer haline gelmiş.

Koleksiyon, Titian tarafından yönetilen aile üyelerinin portrelerini içeriyor ve şu anda burada bulunan ve İtalya’daki en iyi sanat koleksiyonlarından biri olan Ulusal Galeri’nin (Galleria Nazionale) temelini oluşturur.

500’den fazla resmi, Titianlara ek olarak, Mantegna, Caravaggio, Raphael, Botticelli, El Greco, Bellini ve 17. ve 18. yüzyıllardaki Neapolitan sanatçılarının eserleridir.

Kraliyet dairelerinde, Bourbon ve Savoy hanedanları sırasında sarayda kullanılan mobilyalar, duvar halıları ve porselenleri bulacaksınız. Küçük oda, Salottino di Porcellana, tamamen porselen ile kaplanmıştır.

Kraliyet avlanma alanı olan sarayı çevreleyen parkta, King Charles III, seramik üretmek için Capodimonte atölyelerini kurdu. Bu son derece dekoratif eser oldukça ünlüydü ve atölyenin ürünlerini Santa Chiara manastırında göreceksiniz. Devasa ağaçların gölgelediği caddelerde, hırpalanmış heykellerin ve göletin yanında dolaşın.

6.Bourbon Tüneli

Bourbon Tüneli Napoli
Bourbon tüneli

Bitmemiş yeraltı geçitleri olarak bilinen Bourbon Tüneli, Napoli gezilecek yerler listenizi süslecek en güzel ve en anlamlı yerlerden biri.

19. yüzyılda, Kral II. Ferdinand’ın talimatı ile, Kraliyet sarayından kaçmanın bir yolu olarak, şu an Via Morelli’de olan askeri kışlaların güvenliğine kadar olacak şekilde başlamış. Hiç bitmedi, ancak oyulmuş tüneller daha sonra II. Dünya Savaşı sırasında bir hava saldırısı sığınağı ve acil hastane olarak kullanılmış.

Devasa galerilerine ve ürkütücü tünellerine erişim ile, eski arabalar, Vespas, motosikletler, heykel ve mimari detay parçaları da dahil olmak üzere çeşitli sarnıçları ve çeşitli kalıntıları görebiliyorsunuz.

7.Kraliyet Sarayı (Palazzo Reale)

Napoli Kraliyet Sarayı
Kraliyet Sarayı

Napoli’de gezilecek en güzel ve tarihi yerlerden biri de Kraliyet Sarayı’dır. Şehirdeki ikinci (İlki Capodimonte) sarayı olarak bilinen bu saray, Plebiscito Meydanı’nın doğu tarafında 1600 yılında Domenico Fontana tarafından başlatılan ve 1837-41 yıllarında restore edilmiş. Bourbon krallarının oturduğu bölge olarak kullanılan dört saraydan biridir.

Uzun cephesinde, Napoli’yi yöneten çeşitli kralların sekiz mermer heykeli bulunmaktadır. İçinde, 1651 yılında inşa edilmiş beyaz mermerin büyük merdivenini, tiyatroyu ve devlet dairesinde mobilya, duvar halısı, porselenleri ve heykelleri bulunan iki düzineden fazla odayı görebilirsiniz. Nadiren kalabalık ve turlar ucuzdur. Pek çok turistin favori yerlerinden biri olarak bilinen bu eski sarayı da görmeyi unutmayın.

8.Castel Nuovo 

Castel Nuovo Napoli
Castel Nuovo

Napoli’deki bir diğer Kale ise, Castel Nuovo’dur. Yeni Kale anlamına gelen bu görkemli yapı Municipio Meydanı’nın güney tarafında bulunuyor.

Maschio Angioino olarak da bilinen beş kuleli Castel Nuovo, Napoli’nin kral ve valisi olarak kabul edilmiş.

Tarihi, her biri zamana uyması ve yenilenmesiyle çeşitli cetvelleri (Fransız, Aragon, İspanyol ve Avusturya) yansıtıyor.

Aslen 1279-82 yıllarında Anjou Charles I tarafından yaptırılmış ve 1453-1467 yılları arasında şehre girişini kutlamak için 1453-1467 yılları arasında eklenen kuleler arasında görkemli Erken Rönesans Zafer Kemeri olan Alfonso I, Aragon tarafından genişletilmiştir. Bir kısmı etkinlikler ve sergiler için kullanılıyor, ancak Armory Salonu, güney avlusu, Charles V Salonu ve Sala della Loggia genellikle açık. Avluda Santa Barbara’nın (veya Cappella Palatina) Gotik kilisesi bulunmaktadır.

9.Napoli Katedrali

Napoli Katedrali
Napoli Katedrali

13. yüzyıla kadar uzanan Duomo Katedrali, görkemli bir yapıdır ve Napoli’deki ve aslında güney İtalya’daki ana kilise olarak bilinir.

Via Duomo’da bulunan katedrale Museo metro durağı üzerinden erişilebilirsiniz. Bu dini yapı, Gotik, Rönesans ve Barok da dahil olmak üzere sayısız stilleri birleştiriyor.

Dış cephesinde, ön cephesinde büyük bir merkez kulenin yanı sıra birçok süslü heykel ve taş işi de var.

İç kısımda ana diz üstü bir dizi büyük sütunla çevrelenmiş ve dekorasyon çok güzel.

İnce bir şekilde dekore edilmiş sunak ve azizlerin kanını ve iki gemi içeren, San Gennaro’nun kusursuz bir şekilde dekore edilmiş kilisesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

Katedral, 1456’daki depremler ve restorasyon nedeniyle önemli ölçüde değişmiş, ancak cephenin ortasındaki 1407 kapısı hayatta kalmıştır.

Ana sunağında, gümüş büstü, Diocletian zamanında 305 yılında şehit olan azizin kafatasını içerir. Yüksek sunağın altındaki zengin dekore edilmiş Confessio’da (1497-1506) azizin mezarını, yeraltındaki arkeolojik alanda, Napoli’nin en eski kilisesi olan 4. yüzyıl Bazilikası Santa Restituta’yı, mükemmel tavan freskleri ile görebilirsiniz. Roma tapınağından sütunları da burada görmek mümkün.

Başpiskopos Sarayı ve diğer birkaç kilise, Giotto’nun çağdaş Pietro Cavallini tarafından yükseltilmiş rahibelerin korosunda 14. yüzyıldan kalma fresklerle katedralin etrafını Gotik Santa Maria Donnaregina ile çevreliyor; San Filippo Neri ve San Paolo Maggiore’nin Barok kiliseleri; ve restore edilmiş Gotik San Lorenzo Maggiore Kilisesi (1266-1324). Bu kilisenin altında, bir arkeolojik sit, ziyaretçilerin medeniyet katmanını görmelerini sağlar: Yunan, Roma, Bizans ve ortaçağ.

10.Santa Lucia

Santa Lucia
Santa Lucia

Plebiscito Meydanı’nın batısında, Pizzofalcone’nin eteklerinde, denize uzanan Santa Lucia Bölgesi, şehirdeki görülecek popüler ve en renkli yerlerden biri.

Geniş Via Santa Lucia’nın güneyinde, bu, düzenli bir planda ortaya konan modern caddelerin bir alanıdır, ancak kuzeyde, geleneksel Napoliten yaşamının bir parçası olabileceğiniz, dar ve kademeli şeritlerin pitoresk bir yanıdır.

He iki şekilde de Napoli’nin en güzel ve en canlı bölgelerinden biri diyebiliriz.

Bu dükkan ve pastane mahallesini, esnaf atölyelerini, espresso yerlilerinin yer aldığı küçük kafeleri ve çocukların oynadığı sokakları kaçırmak olmaz. Çamaşırlar dışarıda asılıdır, dar sokaklardaki balkonlar ve pencereler arasında dedikodular yapılır. Günün her saatinde renkli bir yer, ama özellikle akşamları canlı, Napoli’yi Napoli yapan yerlerden biri olarak bilinir.

Şehrin kültürünü tam yerinde görmek istiyorsanız bu bölgeye mutlaka göz atın.

11.Pompei’nin Kalıntıları

Pompei'nin kalıntıları
Pompei’nin kalıntıları

Pompeii, ikonik Vezüv Yanardağı’nın gölgesinde oturan antik bir şehirdi.

Bu yerleşim son derece gelişmiş ve kapsamlıydı ve MS 79’daki volkanın yıkıcı patlaması sırasında en üst seviyesine kadar yıkılmıştı. Yıkım sebebi ve kentin üzerine dökülen lav miktarına rağmen, Pompeii bugün fantastik bir durumda duruyor – Bu, kısmi kalıntıların üzerine biriken ve dolayısıyla koruyucu olarak davranan dev kül tabakasından kaynaklandığı söylenmektedir.

Bugün Pompeii’yi ziyaret edebilir ve geniş kalıntıların arasında yürüyebilirsiniz – Özellikle ilgi çekici yerler arasında Amfitiyatro, case del Fauno, Apollo Tapınağı ve Jüpiter Tapınağı sayılabilir.

Dahası, kül altına gömülen ve ölümlerinde kilitli kalmış, talihsiz mağdurların birçoğunun alçı kalıplarını da görebilirsiniz.

12.Herculaneum Kalıntıları

Herculaneum Kalıntıları
Herculaneum Kalıntıları

Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer kalıntılar ise, Herculaneum Kalıntıları’dır.

Vezüv’in 79. patlamasından sonra harap olan bir başka şehir ise Herculaneum’du – Bu şehir, Pompei’nin daha az bilinen mevkidaşıydı, ancak ziyaret etmeye değecek yerlerden diyebiliriz.

Herculaneum, Pompeii’den daha iyi korunmuş bir örnek olarak kabul edilir ve hala bazı ahşap yapılarına, çerçevelerine ve sağlam çatılara sahip.

Kompleksin içindeki ilgi çekici yerler arasında Papirya Villası ve hem güzel freskler hem de duvar resimleri içeren Argus Evi sayılabilir.

Ayrıca, bu talihsiz insan grubunun ölümünü gösteren bir dizi iskelet kalıntısı da vardır.

13.Napoli Limanı

Napoli Limanı
Napoli Limanı

Napoli’de deniz ticareti kentin ana ekonomi kaynağıdır. Castel Nuovo’dan Piazza San Giovanni Battista’ya kadar uzanan, rıhtımlar ve limanlardan geçerek ve burada gerçekleşen ilgi çekici işi izleyebilirsiniz.

Ayrıca, batıya devam ederseniz, modaya uygun restoran ve kafelerle dolu ve harika bir atmosfere sahip olan Porto di Mergellina’yı bulacaksınız.

Bazı yerel yaşamları denemek için buraya gelin ve limana demirleyen farklı Yatlara göz atın. Birkaç liman fotoğrafı çekmeden de Napoli’den ayrılmayın.

14.Plebiscito Meydanı

Plebiscito meydanı Napoli
Plebiscito Meydanı

Napoli’nin turistik yerlerinden biri olan Plebiscito Meydanı, gerek diğer gezilecek noktalara yakınlığı gerekse şehrin en hareketli yerlerinden biri olmasıyla şehirde kaçırılmaması gereken güzel yerlerdendir.

Napoli’nin ana meydanı olan Plebiscito, Palazzo Salerno (Salerno Sarayı), İl Sarayı ve İspanya’nın Charles III’üne adanmış bir heykel içermektedir.

Aslında bu meydan, Napoli’nin gezilecek yerlerini keşfetmek için güzel bir başlangıç noktası olabilir. Turistik ve tarihi yerlerin büyük bir bölümüne bu meydandan çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Plebiscito Meydanı, Napoli’de konaklama için en çok tercih edilen bir bölge olan Plebiscito’da yer almakta. Bu meydan yakınlarındaki konaklama birimleri şehrin tam merkezindeki tesislere nazaran 1 tık daha uygun olduğu gibi şehirde önemli gezilecek yerlere de yürüme mesafesindedir. Bu yüzden buraya tıklayarak da Plebiscito Meydanı yakınlarında bulunan konaklama birimlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

15.Via San Gregorio Armeno

Şehirdeki Hediyelik Eşyalar
Napoli’de alınabilecek en güzel hediyelikler

Şehirde gezip görülecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri olan Via San Gregorio Armeno, hatıralık ve hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz mağazalar ile dolu.

Şehre özgü eşsiz hediyelik eşyalar arıyorsanız, terra-cotta Nativity figürleri Napoli’de satın alınacak en iyi şeylerdir.

Fakat Via San Gregorio Armeno’da bir gezinti, Napoli’de alışveriş yapma şansından çok daha fazlasıdır, yerel yaşam ve kültürde bir deneyimdir.

Aralık boyunca presepi adı verilen doğuş sahnelerini İtalya’nın dört bir yanındaki kiliselerde ve halka açık yerlerde bulacaksınız, ancak hiçbir yerde Napoli’deki kadar ayrıntılı değilmiş. En iyi bilinen zanaatkarlar da buradadır ve yarattıkları bu figürlerin çeşitliliği ve inceliklerine de hayran kalmamak elde değil.

İtalya’da bu presepi, Bethlehem’deki gece merkezi rakamlardan çok daha fazlasını içeriyor. Ahşap, seramik, pişmiş toprak, sıva ve diğer malzemelerden yapılan sahneleri çevreleyen hayvanları, binaları, dükkanları, çocukları ve gündelik etkinliklerin tüm köylerini bulacaksınız.

Minyatür koleksiyonerler küçük mobilyalar, yiyecekler, hayvanlar, hatta tüm dükkanlar ve odalar bulabilirsiniz. Napoli’nin en tipik örneği pişmiş topraktan yapılmış figürlerdir ve Giuseppe ve Marco Ferrigno’nun stüdyosunda en sanatsal olanlarını bulabiliyorsunuz.

16.San Carlo Tiyatrosu – Teatro di San Carlo

San Carlo Tiyatorsu
San Carlo Tiyatorsu – Flickr.com

Avrupa’daki en büyük tiyatrolardan ve İtalya’nın ilk opera evlerinden biri olan Real Teatro di San Carlo, Kraliyet Sarayı’na bitişik olan Bourbon Kralı Charles tarafından yaptırılmış.

1737’de tamamlanmış ve Avrupa’nın en eski sürekli aktif opera binası olmasının yanı sıra, diğer şehirlerdeki opera evleri için de bir model olduğu söylenmektedir.

Operalara ek olarak, performanslar konserler ve bale de içermektedir. Biraz pahalı olsa da, ilgilenenler için bir konsere katılmalı.

17.San Martino Manastırı ve Müzesi

San Martino Manastırı Napoli
San Martino Manastırı Manzarası

1325 yılında inşa edilmiş ve 17. yüzyılda yeniden inşa edilmiş eski Carthusian manastırı olan San Martino, biz müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Kutsal hazineyi de mutlaka görmeniz gereken kilise, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma mermer, tavan freskleri ve resimlerle zengin bir şekilde dekore edilmiş.

İki beyaz, Chiostro dei Procuratori ve 60 beyaz mermer sütunla çevrili ana manastır var. Manastır, 18. yüzyıldan kalma Charles III’ün devlet koçu porselenleri ve 18. ve 19. yüzyıllarda Napoli ve Güney İtalya’dan çeşitli tarihi eserler içeren müze için iyi bir ortam sunmaktadır.

18.San Domenico Maggiore Kilisesi ve Meydanı

San Domenico Maggiore Kilisesi Napoli
San Domenico Maggiore Kilisesi

1300 yılında inşa edilmiş San Domenico Maggiore, Napoli’de erken Rönesans eserleriyle dolu en güzel ve ilginç kiliseler arasında ve Napoli gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarındandır.

Süslü panelli tavan, gözlerinizi doğrudan Cosimo Fanzago’nun yüksek sunağına götürür. 24 taraflı şapellerinin her biri ilgi çekici, özellikle 10. yüzyıldan kalma bir kilisenin bulunduğu sağ nefenin sonunda San Michele Arcangelo ve Morfisa Şapeli görülmeye değer. Cappellone Crocifisso bir 13. yüzyıl Çarmıha Gerilimi ve 15. yüzyılda Mesih’in Mezarı’nı da görebiliyorsunuz.

Saint Thomas Aquinas’a adanmış kilisenin ötesinde (burada eğitim görmüş), freskli bir tavana sahip, kutsal olan, Dominicans’ın Heresy’ye Karşı İnanç Triumph’i ve Anjou evinin üyelerine ait 45 lahit galerisini de bu kilise de görebilirsiniz.

19.Santa Chiara Manastırı

Santa Chiaira Manastırı Napoli
Santa Chiara Manastırı

1310’da kurulan Santa Chiara Manastırı, deniz kıyısındaki bir tatil beldesindeki bir parka, rahibeler için önemli bir inziva yerine benziyor.

Capodimonte atölyelerinde, canlı renkler ve canlı tasarımlarla üretilen Majolica çinileri, manastırını çevreleyen 66 sekizgen sütunu kaplar ve sütunlar arasında uzun banklar da çinilerle kaplıdır.

Bunlar, laik dünyayı, 1700’lerin ortalarından günlerinin günlük hayatından sahnelerle manastır duvarlarına getiriyor. Portikoların altında, manastırın dört tarafındaki duvarlar 17. Yüzyıl Eski Ahit sahnelerinin freskleriyle kaplıdır.

Şaşırtıcı ve güzel manastırın yanı sıra Santa Chiara’yu ziyaret etmek için daha fazla neden var. Sağda, sıradan bir Napoliten yaşamını ve kutsal kreş sahnesiyle birlikte sıradan bir günlük Napoliten yaşamını kapsayan bir Roma harabesinde bulunan bir presepio (Doğuş sahnesi) var. 18. 19. yüzyıla kadar uzanan bu yapıtlar da görülmeye değer. Roma harabelerinde, belki de 18. yüzyılın başlarında Herculaneum’un keşfine olan yoğun ilgiyi yansıttığı düşünülmekte.

20.Centro Storico Bölgesi ve Spaccanapoli

Napoli Çarşı
Napoli’ Pasarları

Tarihi merkez bölgesi, Napoli’de gezilecek yerler arasında en merkezi ve en hareketli yerlerden biri. Birbirinden güzel tarihi yapılara, evlere ve meydanlara ev sahipliği yapan bu bölge, ayrıca şehirdeki en iyi konaklama bölgelerinden biri olarak bilinir. Birbirinden güzel ve çeşitli otellere, dairelere ev sahipliği yapan bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Spaccanapoli Caddesi, ise bu bölgenin en canlı yerlerinden biri. Birbirinden güzel alışveriş yapılabilecek yerleri ve tarihi binalarıyla ünlü bu 2 km uzunluğunda cadde Napoli gezilecek yerler listesinde en fazla turisti görebileceğiniz yerlerden biri. Alışveriş mağazaları genel olarak pahalı olsa da, uygun fiyatlara birkaç şey bulabileceğiniz mağazaları da bulmak mümkün.

Napoli’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ? 

Şehir Manzarası
Napoli Turistik Yerler

Napoli’de gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir konumda konaklayarak çok daha kısa sürede ve rahat şehri keşfedebilirsiniz. Şehirde birçok bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında merkezi ve turistik yerlere yakınlık bakımından tercih edilebilecek bölgeler ;

  • Centro Storico – Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi ; Napoli’de gezilecek yerlere yakınlık bakımından en güzel bölge olan Tarihi Şehir Merkezi, şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Birbirinden güzel konaklama birimlerine ev sahipliği yapan bu bölgede her tipten tesis bulmak mümkün. İster lüks bir otel, ister daire veya hostel, bu bölgede fazlasıyla bulunabilmektedir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, öncelikle bölgenin için birçok gezilecek yer var. Bunun yanında şehrin önde gelen tarihi ve turistik yerleri de bölgeye yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Bu bölgede konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Chiaia Bölgesi ; Bu bölge ise, şehirdeki en renkli mahallelerden biri. Birbirinden güzel konuk evlerine ev sahipliği yapan bu bölgede dairede konaklamak istiyorsanız, aradığınız zevkte ve bütçede daireleri burada bulabiliyorsunuz. Şehirdeki en lüks semtlerden biri olan Chiaia Bölgesi, şehirdeki turistik noktalara yakınlığı ile de ünlü bölgelerden biri. Şehrin gürültüsünde biraz daha uzak bir bölgede konaklamak istiyorsanız Chiaia adlı bu bölgeye göz atabilirsiniz. Bu bölgedeki konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.
  • Vomero Bölgesi ; Napoli’de gezilecek yerler bakımından en önemli yerlerden biri olan Vomero, konaklama için de en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinir. Daha çok genç kesimin takıldığı bu bölge, gece hayatı için daha çok tercih ediliyor ve şehirdeki birçok noktaya kolay ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca şehirdeki en hareketli ve en turistik bölgelerden biri olduğundan dolayı da bu bölgede sıkılmak imkansız. Birbirinden güzel ve kaliteli barlara, restoranlara ve gece kulüplerine ev sahipliği yapan bu Vomero Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya  tıklayabilirsiniz. Vomero’nun Konumuna da göz atmayı unutmayın.

Napoli Gezilecek Yerler Videosu

Sonuç olarak bu 3 bölge de şehirdeki en iyi konaklama bölgelerinden. Fakat tarihi şehir merkezi biraz daha pahalı olabileceğinden dolayı, öncelikle diğer 2 bölgeye göz atarak araştırmanıza başlayın. Zaten yeteri kadar bütçeniz varsa Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi’nden başka bir bölge aramanıza da gerek yok.Bunlar da İlginizi Çekebilir ;

Napoli gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat şehir genellikle 1-2 gün için tercih edildiğinden dolayı, çok fazla zamanınızı burada harcamayın. Eğer listedeki yerleri gördüyseniz ve hala zamanınız varsa Capri’ye ve Napoli’ye yakın diğer şehirlere ve bölgelere göz atın deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...