New Orleans Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Canlı müzikleri, deniz ürünleri ve tarihi yapıları ile ünlü New Orleans, ABD’nin Louisiana eyaletinin en büyük ve en güzel şehridir. New Orleans gezilecek yerler ve yapılacak birçok güzel şeyle dolu bir şehir. Yani bu şehri 1-2 güne sığdırmak mümkün değil.

Son yıllarda ABD’nin en çok tercih edilen şehirlerinden biri olan New Orleans’ta güzel bir gezi listesi yapabilmek adına da nerede konaklayacağınız oldukça önemli. Şehirdeki turistik noktalara yakın bir yerde konaklayarak güzel bir gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz. Fakat çok yakın olup da pahalı konaklama birimleri arasında seçim yapmaya da çalışmayın.

New Orleans’ta hem gezilecek yerlere yakın olan hem de şehirdeki en uygun fiyatlı konaklama birimlerine booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

1.French Quarter – (Fransız Mahallesi)’nde dolaşın

Fransız Mahallesi
Fransız Mahallesi

Fransızları en fazla görebileceğiniz yerlerden biri olan French Quarter Bölgesi, şehrin kalbi olarak bilinir ve hemen hemen her gezi buradan başlar. Siz de New Orleans gezisine buradan başlayarak çok daha hızlı ve kolay bir gezi yapabilirsiniz.

Vieux Carré olarak da bilinen bu mahalle tarihi bir dönüm noktası olarak da bilinir. Orijinal New Orleans kolonisinin bölgesi olarak (1718’de Fransızlar tarafından kurulmuş), Fransız Mahallesi, hala Fransızca olarak listelenen sokak isimleriyle birlikte, mirasına devam etmekte.

Jackson Meydanı, Faulkner Ev Kitapları ve Cabildo gibi ilgi çekici yerlerin bulunduğu dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşın.

Gezinirken, mahallenin mimarisine dikkat edin: balkonlar ve avlulardaki çeşmeler görülmeye değer. Burası, New Orleans’ta konaklama için en iyi yerlerden biri olarak biliniyor olsa da, siz buna inanmayın. Tamam mahalle turistik yerlere ulaşım konusunda ve merkezi bir yer olması bakımından güzel. Fakat bu mahallede oteller süper lüks ve pahalı (Düşük bütçeli birkaç otel bulmak da mümkün).Tabi lüks oteller için bütçeniz varsa buraya tıklayarak bu mahalledeki otellere de göz atabilirsiniz.

2.Garden District’i Keşfedin

New Orleans Gezilecek Yerler
Garden District

New Orleans’ta gezilecek en güzel yerlerden biri olan Garden District, French Quarter kadar popüler bir bölgedir.

Şehrin en güzel evlerine sahip bu bölge, French Quarter’ın 4 km güneybatısında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, bölge bahçelerle ve sarmaşık ağaçlarla dolu bir yer. Bu bölgedeki en çok beğenilen şeyler ise, evlerdir.

Biraz daha sakin olarak tanımlayabileceğimiz bu bölgede de görülecek ve yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Bu alanda mağazalar, kafeler ve 1 numaralı ünlü Lafayette Mezarlığı bulunmaktadır. Mezarlığın hemen karşısında, şehrin en saygın ve zarif restoranlarından biri olan Commander’s Palace Restaurant’ı (ve aynı zamanda en işlek restoranlarından) bulabilirsiniz. Biraz pahalı olsa da, göz atmaya değer.

3.Ulusal II.Dünya Savaşı Müzesi

Gezilecek yerler arasında bir müze arıyorsanız, Ulusal II. Dünya Savaşı Müzesi’ne mutlaka göz atın.

6 haziran 2000’de açılmış olan bu müze, “Saving Private Ryan” (Ryan’ı Kurtarmak) filminde en çok satan yazar ve danışman – Stephen Ambrose, 1940’ların başlarında sivillerin ve askerlerin deneyimlerini sözlü olarak sunmaktadır.

Müze, eşsiz bir eğitim deneyimi sunuyor, ancak bazı gösterilerin çocuklar için rahatsız edici olabileceği konusunda uyaralım. Bunun dışında kaçırılmaması gereken bir müze diyebiliriz.

4.Bataklık Turlarına Katılın

Bataklık Turları New Orleans
Bataklık Turları

New Orleans’ın Mississippi Deltası’ndaki konumu, bataklık ve bataklıklarla çevrili olduğu anlamına gelir.

Bataklık turları ile yabani domuzları, su kuşlarını ve tabi ki timsahları görebiliyorsunuz. Bu bataklık turlarının çoğu, New Orleans şehir sınırlarının hemen dışında, Fransız Mahallesi’ne 30-45 dakika mesafede yapılıyor.

5.Mezarlıkta gezin

New Orleans Gezilecek Yerler
New Orleans’ta Yapılacak Şeyler

New Orleans’ta yapılacak en güzel ve en değişik şeylerden biri de mezarlık gezmektir. Kulağa garip gelse de, birçok turist bu mezarlıklara baya ilgili.

Bu “ölü şehirlerde” bulunan mezarların çoğu, onları yükselen su seviyelerinden korumak için toprak üstünde, Fransız ve İspanyol mimarisinden esinlenilmiş güzel tasarımlarla süslenmiştir. Bildiğiniz veya gördüğünüz mezarlarla pek alakası yok.

St. Louis Mezarlıkları, kentin biraz dış bölgelerinde (Tremé mahallesinin hemen güneyinde) bulunmasına rağmen en popüler yerlerden bazılarıdır.

Film meraklıları, Lafayette Mezarlığı 1 No’lu (Central City’nin güneyinde) ürkütücü duvarlarını “Vampirle Görüşme” ve “Çifte Jeopardy” gibi filmlerden tanıyacaklar.

  • Lafeyette Mezarlığı Garden District adlı bölgede
  • St Louis Mezarlığı ise French Quarter olarak bilinen Fransız Mahallesi’nde bulunuyor.

Açıkçası Lafayette Mezarlığı’nın dışındaki mezarlıkları görmedik. Fakat birçok turist arasında hayalet turlarıyla ünlü olan mezarlık turları bulunuyor. Eğer ilginizi çekiyorsa mutlaka bu turlara da göz atın derim.

6.Aziz Louis Katedrali’ni Görün

Aziz Louis Katedrali
Aziz Louis Katedrali

New Orleans gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri de Aziz Louis Katedrali’dir.

Fransız Mahallesi’nin merkezinde bulunan bu dini yapı, şehrin en tanınmış yerlerinden biri. Kuzey Amerika’da en eski katedral olarak bilinen Aziz Louis’in tarihi 1700’lere kadar gidiyor.

Bugün ayakta kalan yapı aslında ilk binaların yıkılmasından bu yana inşa edilen üçüncü katedral. Dini hizmetler hala burada yapılmakta, ücretsiz konserler de dahil olmak üzere çok sayıda kültürel etkinlikler düzenleniyor.

Katedral ve Eski Ursuline Manastırı’nı (Mississippi Vadisi’ndeki en eski bina) gezdikten sonra, İsa’nın Kutsal Kalbinin etkileyici heykelini görmek için Aziz Anthony’nin Bahçesine de göz atın deriz. Bahçede ayrıca 1857 yılında sarı humma yüzünden hayatını kaybeden 30 Fransız gemi mürettabatının anıtı da bulunuyor.

7.The Cabildo’yu Görün

New Orleans Gezilecek Yerler
The Cabildo

Fransız Mahallesi’nin göbeğindeki Jackson Meydanı’nı çevreleyen Cabildo, aslen 1799’da İspanyol hükümetinin merkezi olarak (New Orleans İspanyol yönetimi altındayken) inşa edilmiş. Daha sonra, Louisiana Satın Alma’nın yapıldığı yerdi ve bundan sonra, bu İspanyol tarzı bina belediye binası ve Yüksek Mahkeme olarak hizmet etti.

Bugün, Cabildo, Amerikan Yerlilerinin nesneleri, Sömürge dönemi resimleri ve hatta Napolyon Bonapart’ın ölüm maskesi sayesinde Louisiana tarihini anlatan Louisiana Eyalet Müzesi’nin üç katlı bir koluna ev sahipliği yapıyor.

Cabildo, Aziz Louis Katedrali’ne birkaç adım uzaklıkta bulunmakta.

Tüm kat Katrina Kasırgası’na adanmıştır – New Orleans’ı ve çevresindeki bölgeleri harap eden 2005 fırtınası. Sergide, Katrina ve Kasırga Rita’nın temizliği sırasında toplanan multimedya gösterileri ve eserleri bulacaksınız.

8.Şehir Parkı’nda (City Park) temiz hava alın

New Orleans Gezilecek Yerler
Şehir Parkı

Çoğu turist için öğleden sonra tercih edilen bu parkı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

2000 farklı bitki çeşidine sahip 12 dönümlük New Orleans Botanik Bahçesi’nde bir doğa gezintisine çıkın veya New Orleans Sanat Müzesi’ne bir göz atın.

1300 dönümlük alana yayılan geniş City Park’ta 26 tenis kortu, 12 futbol sahası, iki futbol stadyumu ve 18 delikli bir golf sahası bulunmaktadır.

Parkın tüm dinlenme tesisleri dışında, aynı zamanda 600 ve 900 yaşları arasında olduğuna inanılan Anseman Oak ve McDonogh Oak gibi dünyanın en büyük olgun canlı meşe bahçesine de ev sahipliği yapıyor.

New Orleans’ın merkezinde, Pontchartrain Gölü’nün güney kıyısına yakın bir konumda bulunan bu şehir parkı çocuk dostu bir park olmadığı söylense de parkta tren bahçesini ve atlı karıncayı da görebilirsiniz.

9.Studio Be Müzesi’ne Bir Göz Atın

Studio Be
Studio Be – Flickr.com

New Orleans’ın Bywater bölgesinde büyük bir depo tesisi olan Studio Be, göz alıcı ve aydınlatıcı bir kamusal sanat sergisidir.

Geniş tesis 35.000 metre karedir, dört bina ve beş kattan oluşmaktadır. Güney Amerika’daki en büyük tek siteli kamu sanat sergisi olarak bilinen bu müze, dünyanın dört bir yanından turistleri ağırlamakta.

Sergiler çarşamba-cumartesi arası 14:00-20:00 saatleri arasında ziyaretçiye açıktır.

10.Louisiana Çocuk Müzesi’ne çocuklarınız ile gidin

Çocuk Müzesi
Çocuk Müzesi

Eğer şehri çocuklarınız ile ziyaret ediyorsanız, bu müzeyi de New Orleans gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

Evet, Bourbon Sokağı biraz kaba bir yer olarak bilinir, fakat bu iki katlı tesis kılık değiştirmiş bir oyun alanı. Müze, vücut mekaniğinden mimarlığa her şeyi kapsayan uygulamalı sergiler sunuyor.

Müze ayrıca günlük hikaye zamanlarından tatille ilgili etkinliklere kadar sayısız özel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Depo Bölgesi’ndeki Fransız Mahallesi’nin güneyinde bulunan Louisiana Çocuk Müzesi, salıdan cumartesiye 09:30-16:30 ve pazar günleri  11:30 – 16:30 saatleri arasında açıktır.

11.Audubon Doğa Enstitüsü

Doğa Enstitüsü New Orleans
Audubon

Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinen Audubon, her yaştan turistin severek gezebileceği devasa bir tesis.

Bu tesiste, hayvanat bahçesinden akvaryuma, kelebek bahçesinden golf sahasına birçok aktiviteyi içerisinde barındırmakta.

Akvaryumda 400.000 galonluk Meksika Körfezi’nde sergilenen dev köpekbalıklarını, tarponları ve ışınları kaçırmayın. Hayvanat bahçesinde yeni açılan Jaguar Jungle sergisi, sadece jaguarları değil, yarasaları, ağaç kurbağalarını, zehirli ok kurbağalarını da görebiliyorsunuz.

12.Longue Vue House and Gardens 

New Orleans Gezilecek Yerler
Longue Vue House and Gardens

Yemyeşil alanlardan görülmeye değer bir başka yer ise, bahçeleri ile meşhur bu tesistir. Yerel bitki yaşamına sahip 8 dönümlük bir bahçeye sahiptir.

Ayrıntılı dört katlı ev 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş ve 20 ayrı oda, eşsiz bir bodrum katı ve çok sayıda İngiliz ve Amerikan antika koleksiyonu içeriyor.

Ziyaretçiler tesisin tamamında bir tur atabilir veya site genelinde sergilenen modern sanatın keyfini çıkarabilir.

New Orleans Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

New Orleans Gezilecek Yerler
New Orleans’ta Gezilecek Yerler

New Orleans gezilecek yerler için en ideal konaklama bölgesi French Quarter olarak bilinen Fransız Mahallesi’dir. Bu mahallede konaklama ücretleri biraz pahalı fakat 2-3 yıldızlı otellerin oldukça fazla olduğu bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne kısa mesafede olursunuz. Zaten mahallenin kendisi birçok turistik ve tarihi yere ev sahipliği yapmaktadır.

Gezilecek yerler için bir diğer ideal konaklama bölgesi ise, Central Business District olarak bilinen bölgedir. Bu bölge şehirdeki en uygun fiyatlı konaklama birimlerinin bulunduğu bölgedir. Bu yüzden bütçeli bir New Orleans gezisi planlıyorsanız, bu bölgeye mutlaka göz atın derim.

New Orleans’a kadar gelmişken bir de gece hayatına göz atayım diyorsanız ve gece hayatı için popüler olan yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız da, Bourbon Street adlı caddeye yakın olan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız da, şehirdeki gezilecek yerlere ve yapılacak aktivitelere yakın olursunuz.

New Orleans’ta ailece konaklayabileceğiniz en ideal bölge ise, Mid-City/Lakeview adlı bölgedir. Bu bölge turistik yerlere çok yakın olmasa da, toplu taşıma araçları ile güzel bir ulaşım ağı sunuyor. Ayrıca şehirdeki en ideal ve en uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

New Orleans gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat üstte belirttiğimiz Garden District ve French Quarter’da daha görebileceğiniz birçok tarihi ve turistik yer var. Bu yüzden bu bölgeleri detaylıca gezerseniz, gezilecek yerler listenize birkaç güzel yer daha ekleyebilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...