New York Gezilecek Yerler – En Turistik 25 Yer

Hiç uyumayan şehir New York. herkesin ABD‘de hayal ettiği ilk şehirlerden biri olan New York, birbirinden güzel gökdelenleri, parkları, tarihi yapıları ve eşsiz gece hayatıyla bambaşka bir deneyim sunuyor. Kelimenin tam anlamıyla bu şehirde bir ömür yaşayabilir ve her gün farklı şeyler yapabilirsiniz.
New york gezilecek yerler listesi için, güzel bir liste çıkarmak şart. Sonuçta şehirde gezip görülecek ve yapılacak yüzlerce şey bulunuyor. Seyahat sürenize ve zevkinize göre aşağıdaki 30 yer ve yapılacaklar arasından kendinize özel bir liste çıkarabilirsiniz.

New York’ta Nerede Konaklayacağınıza Karar Vermediniz mi ? 

East Midtown veya West Midtown bölgeleri şehirdeki en merkezi, en ideal ve turistik yerlere ulaşım bakımından en iyi olan bölgelerdir. Bu iki bölgede de, şehirdeki en popüler butik otelleri veya lüks şık otelleri bulabilirsiniz.

Ayrıca bu bölgeler, şehirdeki gece hayatı için popüler olan yerlere de yakın bir konumda bulunmakta ve bölgede, binbir çeşit restoran, kafe ve barları da bulabilirsiniz. Daha geniş bir konaklama rehberi için de New York’ta nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

New York Gezilecek Yerler Listesi

Listeye geçmeden önce, New York CityPass karttan biraz bahsedelim. Aslında bu bir kart değil, yani online olarak New York CityPass alıyor ve size QR kodu gönderiliyor. Dilerseniz bu kodun çıktısını alabilir, dilerseniz de telefonunuzdan direkt olarak geçişlerde kullanabilirsiniz.

New York CityPass İle Neler Yapılabilir ? 

  1. Empire State Binası
  2. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
  3. Metropolitan Sanat Müzesi
  4. Kaya Gözlem Güvertesi VEYA Guggenheim Müzesi’nin Tepesi
  5. Özgürlük Heykeli & Ellis Adası VEYA Çember Hat Turu Gezileri
  6. 9/11 Anıt ve Müze VEYA Intrepid Deniz, Hava ve Uzay Müzesi gibi yerlere ücretsiz girebiliyorsunuz

Listedeki yerler toplamda 223$ tutuyor. Fakat CityPass’ı sadece 132$’a alıyorsunuz. Eğer listedeki yerlerin hepsini gezmeyi planlıyorsanız, 100$’a yakın bir kar edebilirsiniz.

Yazının sonunda şehir hakkında çok daha fazla bilgileri bulabilirsiniz. Şimdi gelelim gezilecek yerler listemize ;

New York Turistik Yerler

Öncelikle, New York’taki en turistik yerlerden başlayabilirsiniz. Özellikle bu şehirde çok fazla zamanınız yoksa, en azında şehirdeki en turistik yerleri aradan çıkarmış olursunuz.

1.Empire State Binası’nın Seyir Terasına Çıkın

Empire State Binası Hakkında
Empire State Binası

New York denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Empire State Binası, New York’un olmazsa olmaz yerlerinden. Şehrin ikinci en yüksek binası olarak ün yapmış bu binayı, New York’un birçok yerinden rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu binanın 86 ve 102. katında bulunan seyir teraslarına çıkıp New York’un eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Bu bina için biletinizi online olarak alın derim. Aksi taktirde bilet için uzun kuyruklarda bekleyebilirsiniz.

381 metre uzunluğundaki 102 katlı olan bu bina, 1931 yılında açılmış şehrin en eski yapılarından biri olmasına rağmen, en yeni yapılarındanmış görünmektedir.

2.Özgürlük Heykeli’nin Her Yerden Fotoğrafını Çekin

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli

Şehrin en sembolik yapılarından bir diğeri olan Özgürlük Heykeli, Frederic Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve 1876 yılında Fransa tarafından ülkenin 100. yıl kuruluş kutlaması için ABD’ye hediye edilmiş.

Yaklaşık 15 metre yüksekliğinde duran ve 450 bin kilo ağırlığında olan bu Özgürlük Heykeli, dünyanın en büyük heykellerinden biri.

Bu heykeli görebileceğiniz en güzel yer ise, Manhattan’ın güney kısmında bulunan Battery Park’tır. Burası, heykeli yerden görebileceğiniz en güzel noktadır.

Bu anıtı daha yakından görmek, çok daha farklı fotoğraf kareleri yakalamak isterseniz de, Özgürlük Adası’na kısa bir tekne turu yapabilirsiniz.

Heykelin içerisini görmek mümkün. Fakat, bu biletler hem ateş pahası hem de pek müsait bir gün yok. 2 ay öncesinden bakmadığınız takdirde, yüksek sezonlarda bilet almak neredeyse imkansız. Bu yüzden, en az 2 ay öncesinden biletlerinizi almanız gerekiyor.

3.New York’un En Güzel Parkı Olan Central Parkı Görün 

Central Park
Central Park

Şehir merkezinde güzel bir konumda bulunan bu park, New York’taki devasa parklardan biri. Birçok çeşmeye ev sahipliği yapan bu park içerisinde bir de göl bulunmakta. Yemyeşil alanıyla farklı bir atmosfer sunan şehrin en popüler bu parkında bisiklet kiralayarak da gezebiliyorsunuz.

Şehrin tam kalbindeki bu park, New York’u bu kadar güzel ve yaşanabilir bir şehir yapan şeylerden biri olarak bilinir, yerel halk tarafından. Sırf bunun üstüne bile bu parka gidilir.

Park içerisinde görülmeye değer yerler arasında, Belvedere Kalesi, Çilek Tarlaları, Central Park Hayvanat Bahçesi ve Göl’dür.

843 dönümlük alanda, bu büyüleyici yer Frederick Law Olmsted ve Calvert Vaux tarafından tasarlanmış ve 1873 yılında resmi olarak tamamlanmıştır.

Park içerisinde yaklaşık 50 çeşme, 21 oyun alanı, 25 binden fazla ağaç ve onlarca simge yapı bulunuyor. Amerikalıların bile gezmeye doyamadığı bu parkı, New York gezinizde mutlaka ziyaret edin. Özellikle çocuklar ile bu şehri ziyaret ediyorsanız, bu parkı kaçırmayın.

Central Park, yakınlarında bulunan bölge, ailece New York’ta konaklamak için en ideal bölgedir. Ayrıca, şehrin önemli sembolik yapılarına da buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu bölgede konaklamayı düşünürseniz, buraya tıklayarak bölgedeki en ideal otellere göz atabilirsiniz.

4.Times Meydanı’na Akşam da Gidin

Times Meydanı'na Akşam da Gidin
Times Meydanı

Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan Times Meydanı, New York’un turistik yerleri arasında acayip popüler bir yer.

Birbirinden güzel gökdelenleri, kafeleri ve restoranları burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Daha çok reklam ve kalabalığı ile ünlü olan bu meydandan şehirdeki birçok turistik noktaya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. New York’ta kaçırılmaması gereken yerler arasında olan Times Meydanı’na yeterli vakit ayırın. Burası aceleye gelecek yerlerden değil.

Burası, New York’un Yılbaşı Gecesi Kutlamaları‘nın ve gece yarısı meydan ve çevresindeki sokakların insanlarla dolu olduğu meşhur “top damlasının” konumudur.

Times Meydanı, akşam çok daha hareketli ve renkli olmakta. Eğer, New York’ta yeteri kadar zamanınız varsa, bu meydanı hem gündüz hem de akşam görün. Yok zamanınız kısıtlıysa mutlaka burayı akşam ziyaret edin.

5.Brooklyn Köprüsü’nde Geçin

Brooklyn Köprüsü'nde Geçin
Brooklyn Köprüsü

New York’ta görülecek Yerler arasında bir diğer yer ise, eşsiz görüntüsüyle muazzam bir manzara sunan Brooklyn Köprüsü‘dür.

Dünyada birçok rekora imza atan köprülerden biri olması ve tarihiyle büyük öneme sahip bu köprü de, turistlerin New York’ta görmeden ayrılmadığı yapılardan biri.

Köprüden yürüyerek geçebiliyorsunuz. Köprüyü keşfetmenin de en güzel yolu bu aslında. 1 saatinizi bu köprü için ayırın. Zaten bir uçtan bir uca hiçbir şey yapmadan bile geçseniz gördüğünüz güzellik yetecektir. Ancak durup durup fotoğraf çekin, çektirin. Burası New York’u izleyebileceğiniz en güzel yerlerden.

Gotik tarzda şekilli kemerleri ve asma kablolarıyla göz kamaştıran bu köprü, uzun zaman boyunca şairlere, yazarlara ve ressamlara ilham kaynağı olmuş yerlerden biri olarak bilinir.

Köprü, 1883 yılında tamamlandığında dünyanın ilk çelik asma köprüsüydü ve Manhattan ve Brooklyn‘i birbirine bağlıyor.

6.Rockefeller Center’a Bir Göz Atın

Rockefeller Center
Rockefeller Center

Manhattan’da oldukça merkezi bir konumda bulunan bu büyük alışveriş ve eğlence merkezi, New York’ta gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça güzel yerlerden.

Turistlerin büyük bir bölümü manzara seyretmek için Empire State Binası‘na çıksa da, bu merkezin 67, 69 ve 80. katlarında bulunan Top of the Rock adlı seyir terası da oldukça eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapmakta.

Özellikle New York’ta gün batımı seyretmek istiyorsanız, bu seyir terasına uğrayın. Şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Hemen hemen her yaştan turist için bir aktiviteye ev sahipliği yapan, Rockefeller Center’daki mağazalardan pek alışveriş yapılması tavsiye edilmiyor. Çünkü, biraz daha turistik bir yer olduğundan dolayı, fiyatlara olduğundan fazlaymış.

7.Broadway Caddesi’ndeki Kalabalığı Görün veya Bir Tiyatro Gösterisine Katılın

Broadway Caddesi'ndeki Kalabalığı Görün veya Bir Tiyatro Gösterisine Katılın
Broadway

Broadway nedir ? burası Manhattan’da bulunan New York’un ünlü caddeleri arasında olan bir yer. ABD’deki birçok müzikal gösteriler bu caddede veya caddede bulunan tiyatro ve konser salonlarında yapılmakta.

Yani, Tiyatro denince Broadway akla gelir. Ayrıca, burası şehrin en kalabalık noktalarından biri ve o filmlerdeki New York araç trafiği, işte tam burada çok daha yoğundur.

Tiyatro seven biriyseniz ve popüler bir gösteriye katılmak istiyorsanız, biletlerinizi 3-4 gün önceden almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde koltuk bulamayabiliyorsunuz.

New York’ta Gezilecek Diğer Yerler

Yukarıdaki 8 yer, New York gezilecek noktalar arasında en turistik olan yerlerdir. Tabi, diğer aşağıdaki diğer gezilecek yerler de oldukça turistik, fakat New York’ta mutlaka görülmesi gereken yerler yukarıdaki 8 yer diyebiliriz.

9.High Line’da Yürüyün

High Line'da Yürüyün
High Line

High Line, şehirdeki caddelerin üzerinde kentsel yürüyüş parkuruna dönüştürülmüş olan eski bir demiryolu hattıdır ve New York’ta yapılacak şeyler arasında oldukça popülerdir.

Parkın çoğu alanı cam korkuluklar ile kaplanmış ve doğal bir his vermekteyken, şehrin eşsiz manzaralarını sunmaktadır. High Line cadde seviyesinden sadece iki ya da üç kat daha fazla olmasına rağmen şehir manzarası burada gerçekten farklıdır.

Güzergahta sanat enstalasyonları, banklar ve güney ucunun yakınlarında tribün tarzında oturma yeri ve şehir manzaralı cam duvarlı bir oturma alanı var.

10.New York Beşinci Cadde’de Yürüyün

New York Beşinci Cadde'de Yürüyün
Beşinci Cadde

New York’un en kalabalık caddelerinden biri olan beşinci cadde dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz oldukça güzel bir yer.

Manhattan sınırları içerisinde yer alan bu cadde, New York’un en ünlü caddeleri arasında. Dünyanın en pahalı caddelerinden biri olarak da bilinen bu cadde Washington Meydan Parkı’ndan başlıyor, kent merkezinin içinden, Central Park’ın doğusundan Harlem Nehri’ne kadar uzanıyor.

Beşinci Cadde‘de bulunan Aziz Patrik Kilisesi de görülmeye değer tarihi dini yapılardan.

Bunun yanında dünyanın en büyük kitap zinciri olarak bilinen Barnes Noble da bu cadde üzerinden bulunmakta.

Bu cadde üzerinden Penti ve Simit Sarayı gibi Türk markalarını da bulabilirsiniz. Bu caddenin en popüler yeri ise, New York Kütüphanesi’nin önüdür. Bu kütüphane önünde sihirbazları görebileceğiniz gibi çizgi film karakterlerine bürünmüş karakterleri de görmek mümkün.

7’den 70’e her turist için bir şeyler olan beşinci cadde için en azından 1-2 saatinizi ayırın.

11.Grand Central Terminali – New York Gezilecek Yerler Listesinin En Eskilerinden

Grand Central Terminali
Grand Central Terminali

New York’taki en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olan bu terminal de New York’ta gezilmesi gereken yerler arasında.

New York’un tarihi yerleri arasında oldukça dikkat çeken bu tren garı, şehrin sembolik yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Terminal içerisinde birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve alışveriş yapabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz.

Bina ilk kez 1913 yılında metro ve tren istasyonları için bir terminal olarak açıldı.

Güzel bir şekilde restore edilmiş tavan buradaki göksel bir sahneyi gösteriyor. İnsan trafiği biraz bunaltıcı olsa da, binanın mimari yapısı gerçekten harika.

12.Bryant Park’ta Amerikan Halkı İle Oturun

Bryant Park'ta Amerikan Halkı İle Oturun
Bryant Park

1847 yılında kurulmuş olan bu popüler park, New York gezinizde duraklayıp dinlenebileceğiniz en güzel yeşil alanlardan biri.

150 yıllık bir tarihi olan bu park 90’lı yıllardan beri turistlerin ve yerli halkın dinlenmek için kaçış noktalarından biri olarak biliniyor.

Parkta, anıtlar, bahçeler ve popüler bir atlıkarınca olan “Le Carrousel” var.

Ayrıca, bu parkta, satranç oynayanları veya diğer oyunlar ile zaman geçiren, yerel halkı turistleri izleyebilir, veya küçük bir ücret karşılığında siz oynayabilirsiniz.

13.Modern Sanat Müzesi olan MOMA da New York’ta Gezilecek Yerler Arasında, Eserlere Bir Göz Atın

New York Gezilecek Yerler
Moma

New York’taki en güzel müzelerden biri olan Modern Sanat Müzesi duvarlarında Picasso’ya ait birçok önemli eserleri görebiliyorsunuz.

Cuma günleri öğleden sonra 04:00-08:00 arası ücretsiz olan bu müzeye de uğramadan New York gezinizi bitirmeyin.

1929 yılında açılmış olan bu müzede heykel, baskı, çizim, boyama, fotoğraf ve mimarlık çalışmalarını görebiliyorsunuz. Picasso’nun yanı sıra Van Gogh, Piet Mondrian, Salvador Dali ve Claude Monet gibi ünlü isimlerin çalışmalarını da bu müzede bulunuyor.

14.Aziz Patrik Katedrali’ne Gidin

Aziz Patrik Katedrali - New York Gezilecek Yerler
Aziz Patrik Katedrali

Rockefeller Center’ın hemen karşısında bulunan bu tarihi dini yapı, 1879 yılında inşa edilmiş New York’un en güzel eserlerinden biri.

Neo-Gotik mimariye sahip en büyük katedrallerden biri olan Aziz Patrik Katedrali, ikiz kuleleri ve bronz kapısıyla turistlerin favori yerlerinden biri diyebiliriz.

15.One World Observatory – Özgürlük Kulesi’nden New York’u Seyredin

Özgürlük Kulesi
Özgürlük Kulesi

New York, yüksek katlı binalarının gözlem evleriyle veya kuleleriyle ünlü bir şehir. One World Observatory de bunlardan bir tanesi.

541,3 metre uzunluğundaki bu bina, dünyanın en büyük altıncı binası olarak bilinir.

Gözlemevinden Yukarı New York Körfezi ve Özgürlük Anıtı’nın yanı sıra Brooklyn Köprüsü ve Midtown gökdelenlerini de 360 derecelik bir açı ile görebiliyorsunuz.

16.Floriton Binası’nın Çevresini Keşfedin

Floriton Binası

New York’un beşinci caddesinde, Madison Meydanı’nın şehir merkezindeki ucunda bulunan bu bina, dünyaca ünlü.

Rönesans Revival gökdelen, 1902’de tamamlandığı zamanda şehirdeki en yüksek binalardan biriymiş. New York’un en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olarak bilinen bu binayı gördükten sonra, Eataly Flatiron adlı mekana gidip İtalyan yemekleri yiyebilirsiniz. Bunun dışında, çevrede birbirinden güzel uluslararası mutfağa sahip restoranları da bulabiliyorsunuz.


Booking.com

17.Chinatown (Çin Mahallesi)

Chinatown New york
Chinatown

New York’un en renkli caddelerinden biri olarak bilinen Chinatown, şehirdeki en ucuz yemekleri bulabileceğiniz yerlerden.

New York’un başka bir şehri olarak kabul edilen bu bölgede daha çok Çinliler yaşıyor olsa da, Malezyalıları, Endonezyalıları ve Filipinlileri de fazlasıyla burada görebilirsiniz.

New York’ta yeme içme konusunda en güzel yerlerden biri olan Çin Mahallesi’nde birçok restoran oldukça uygun. Yani, şehrin diğer kesimlerine bakarak daha uygun.

Mahallede bulunan Colombus Park yaşlı amcaların takıldığı en güzel mekanlardan biri. Eğer ihtiyar Çinli hayatına dair merakınız varsa bu parka da uğrayabilirsiniz.

18.Little İtaly (İtalyan Mahallesi)

Little İtaly - New York ta Gezilecek Yerler
Little İtaly

Çin Mahallesi’nin hemen kuzey tarafında bulunan İtalyan Mahallesi, New York gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli turistik yerlerden biri.

Birbirinden güzel restoranları ve alışveriş dükkanları ile oldukça popüler olan bu mahalle dünya üzerinde İtalya’dan sonra en büyük İtalyan yerleşim merkezi olarak biliniyor.

1900’lü yıllardan beri göç eden İtalyanların zenginleşerek her yeri satın almasıyla bu mahalle bir İtalyan Mahallesine dönüşmüş.

Eşsiz bir İtalyan yemeği denemek istiyorsanız bunun için en ideal yer, İtalyan Mahallesi olacaktır. Fiyatlar çok pahalı olmasa da yine de pahalı diyebileceğimiz düzeyde.

Tabi New York’ta İtalyan yemeği ayrıcalığı için bu fiyatlar normal. Bu mahallede bulunan restoranların ve diğer işletmelerin İtalyanlar tarafından yürütülmediğini bilmenizde yarar var.

19.Soho Bölgesi’ni Karış Karış Gezin

Soho Bölgesi
Soho Bölgesi

New York’un en güzel köşelerinden bir diğeri ise, Soho adlı bu bölgedir.

Manhattan’ın en güzel yerlerinden biri olması bu yerin en fazla turist trafiğine sahip olmasını sağlıyor. Birbirinden güzel gökdelenleri ile meşhur bu caddeyi de görmeden New York gezinize son vermeyin derim.

South of Houston Street olarak veya Soho olarak bilinen bu cadde şehirdeki en pahalı caddelerden bir diğeri. Bu yüzden caddede ne yapacağınıza iyi karar verin derim.

Bu caddede bulunan en güzel yerler ise, Yangın Müzesi ve Çizim Merkezi’dir. Tabi bunun yanında bu cadde üzerinde birbirinden güzel alışveriş mağazalarını da bulabilirsiniz. Ayrıca bu cadde tarihi bakımdan da önemli. Çünkü Soho Koloni döneminde siyahların özgürce yaşayabildiği ilk bölgeymiş.

20.Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ne de Göz Atın

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi
Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Theodore Roosevelt Parkı’n içerisinde bulunan 1869 yılında kurulmuş olan bu müze, şehirdeki en gözde ve en çok ziyaret edilen müzelerden biri.

33 milyona yakın esere ev sahipliği yapan bu müze, dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden biri olarak biliniyor ve birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşmakta. Ayrıca müzede 46 daimi sergi salonu bulunmaktadır.

Müzenin araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi de bulunmakta. Müzede 200’den fazla bilim insanı kadrosu bulunuyormuş. Gerek bilim adına gerekse güzel eserleri görmek adına ziyaret edilebilecek güzel müzelerden.

21.Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi
Metropolitan Sanat Müzesi

ABD’nin en büyük sanat müzesi olarak ün yapmış bu müze, dünyada en çok ziyaret edilen müzelerden biri olarak biliniyor.

2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan bu müzenin kalıcı koleksiyonu ; Avrupa’nın gözde ustalarının imzası olan eserler, Mısır’dan gelen eserler, klasik antik eserler, heykeller ve oldukça detaylı bir Amerikan ve Modern sanat eserlerinden oluşmakta. Bunun yanında Afrika, Asya, Bizans, Hint, Okyanus ve İslam sanatından eserleri de bu müzede görebilirsiniz.

Kostümler, müzik aletleri ve dünyanın dört bir yanında getirilen silah ve zırh örneklerini de bu müzede görebiliyorsunuz.

Amerikan halkına sanat eğitim düzeyini geliştirmek amacıyla 1870 yılında kurulmuş olan bu müzeyi de mutlaka New York görülecek yerler listenize ekleyin.

22.Greenwich Village

Greenwich Village
Greenwich Village

1800’lü yıllarda bir köy olarak hizmet veren Greenwich, günümüzde New York sosyetesinin en güzel adreslerinden biri.

Bir eğlence ve sanat yeri olarak bilinen bu bölgede birbirinden güzel restoranları, kafeleri ve barları da bulabilirsiniz.

Şehirdeki en iyi gece hayatı bölgesine sahip olan bu bölgeye de mutlaka göz atın derim. Rengarenk binalarıyla ünlü bu yer turistlerin en favori yerlerinden. Sırf restoranlar ve kafeler için bile tercih edilebilecek güzel yerlerden.

23.Solomon R. Guggenheim Müzesi

Guggenheim Müzesi New York
Guggenheim Müzesi

 

Dünyanın en iyi modern sanat müzelerinden biri olarak bilinen, Guggenheim Müzesi, New York’ta gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almakta.

Frank Lloyd Wright tarafından 1959 yılında tamamlanmış olan bu müze, dönerek yükselen bir yapı içerisinde hizmet veriyor.

28 metre yüksekliğindeki galeri boşluğu ile popüler olan bu yapı turistlerin New York’taki müzeler arasında ilk tercih ettiği yerlerden. Müzenin organik ve kıvrımlı yapısı sayesinde tüm katlar rahatlıkla dolaşılabiliyor. Zaten en üst kata çıkmak çok da zor değil. bu yüzden kesinlikle göz atabileceğiniz güzel müzelerden biri diyebilirim.

24.Wall Street

Wall Street'de Bulunan Boğa Heykeli
Wall Street

New York’ta gezilecek noktalar arasında olan Wall Street, 8 şehir bloğu içeren oldukça popüler bir yer.

Bu cadde ve çevresinde birbirinden farklı borsaları da bulabiliyorsunuz. Bunun yanında Trinity Kilisesi ve Federal Reserve da bu cadde yakınlarında bulunuyor. Daha çok iş amaçlı seyahatlerin adresi olarak bilinen bu cadde de New York’ta konaklama için de güzel adreslerden biri olacaktır.

25.Birlik Meydanı

Birlik Meydanı Akşam
Birlik Meydanı

Genelde Birlik Meydanı denilince akla iç veya dış savaş kavramları gelmekte. Fakat bu meydanın ismi, Broadway ve Bowery Road Caddelerinin birleştiği yerden geliyor.

Güney tarafında büyük kamu sanat enstalasyonu olan Metronome, parkın anıtları arasında Gilbert Centre’nin Frédéric Auguste Bartholdi heykeli, Centennial için Marquis de Lafayette ve George Washington ve Abraham Lincoln heykelleri yer alıyor.

New York’a Ne Zaman Gidilir ? 

New York Manzarası
New York Manzarası

New York’u ziyaret etmek için en iyi zaman, havanın sıcak ve keyifli olduğu ancak turistlerin kalabalık olmadığı, Nisan-Haziran ve Eylül-Kasım-Kasım ayları arasıdır.

New York’u ziyaret etmek için en ucuz zaman, Ocak ayının ortasından Şubat ayının sonuna kadar hafta sonlarıdır.

New York’a ne zaman gitmeli ? sorusu, şehirden ne beklediğinize göre de biraz değişiklik gösterebiliyor. Yani, düşük bir bütçe ile bu şehri ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Ocak-Şubat ayları, otellerin en ucuz olduğu zamanlardır.

New York Kaç Günde Gezilir,  New York’ta Kaç Gün Kalmalı ? 

New York Akşam
New York Geceleri

Bu soruya en az 3 en fazla 1 hafta diye cevap verebiliriz.

New York, öyle 1-2 güne sığdırılabilecek bir şehir değil. Hele Günübirlik New York gezisi neredeyse imkansız. Zaten, şehirdeki bir yerden diğeri gitmek 1 saatinizi alsa taş çatlasa 3-4 yer ile günübirlik bir gezi yapabilirsiniz.

Doya doya bu şehri gezeyim diyorsanız, en az 3-4 gün New York için yeterli olacaktır. Tabi yukarıdaki 25 yere bir 25, 50 yer daha eklenebilir. Fakat, New York’un olmazsa olmazları arasında ilk olarak bu 25 yer var.

New York Hakkında Bilgiler ve Tavsiyeler

New York ta Görülecek Yerler
New York Gezilecek Yerler Blog

Bildiğiniz veya çevrenizden duyduğunuz üzere, New York, ABD’nin en pahalı şehirlerinden biri. Özellikle New York’ta yeme içme ve otel, ciddi anlamda problem olabiliyor.

New York’ta ucuza nerede yenir ? diye soracak olursanız da, kesinlikle Chinatown derim. Yemek konusunda seçici biriyseniz ve bütçeli bir New York gezisi planlıyorsanız, bu şehirde aç kalabilirsiniz.

Bu yüzden de New York’ta konaklama için kendi yemeklerinizi yapabileceğiniz dairelerde konaklamanızı veya New York hostellerinde konaklamayı düşünün derim.

Eğer kendiniz evde yemek yapabilirseniz, marketlerden uygun fiyatlara malzemelerinizi alabiliyorsunuz. New York’ta evde konaklamak yerine de, yemek yapabileceğiniz mutfağı olan hostelleri de tercih edebilirsiniz.

New York’ta taksiler akıl almaz pahalı. Toplu taşıma araçları da fena değil. Öyle bir yerde konaklayın ki, hem turistik noktalara yakın olun hem de konakladığınız bölge şehrin en uygun fiyatlı otellerine ev sahipliği yapıyor olsun. Evet böyle bir bölgeyi New York’ta bulabilirsiniz. Mesela Financial District olarak bilinen bölge de, çoğu zaman erken veya son dakika rezervasyon fırsat indirimleri oluyor. Bu fırsatlardan yararlanarak %35’a kadar daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

New York’ta Nerede Kalınır ? – New York Şehir Merkezi Otelleri

New York En Turistik Yerler
New York

New York’ta konaklama için en ideal bölgeler Financial District, Times Square Bölgesi, Doğu Midtown Bölgesi ve Chelsea Bölgesi’dir. Bu bölgelere ek olarak birkaç bölgeyi eklemekte pekala mümkün. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bu bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yüzden araştırmanıza bu bölgelerden başlarsanız sanırım yeterli olacaktır.

New York otel tavsiyesi olarak da ;

–Hotel Pennsylvania (2 Yıldız – Süper Popüler ) 

Bu otel aslında şehirdeki en kötü konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri. Fakat süper uygun fiyatlı odaları ile oldukça popüler olan bu otelden şehirdeki birçok önemli noktaya yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Empire State Binası’na ve Times Square Meydanı’na sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otele mutlaka göz atın derim. New York gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan bu otel çok seçici biri değilseniz oldukça ideal olacaktır. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Element Times Square West (3 Yıldız ) 

Times Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu 3 yıldızlı otel şehirdeki birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde bulunuyor. Eşsiz konumu ve uygun fiyatlı odalarıyla popüler olan bu oteli de New York’ta nerede kalınır ? listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri. Bu yüzden gönül rahatlığıyla bu otele de göz atabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–The Hotel @ Fifth Avenue (3 Yıldız) : New York gezilecek yerler listesinin başında gelen Empire State Binası’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen 3 yıldızlı otellerden biri. Ayrıca bu otelden Times Meydanı’na metro ile 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu otelin en güzel yanı da 8.0 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olması. Şık ve modern odalarıyla 4 yıldızlı otelleri aratmayan bu tesise de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Pod Times Square (4 Yıldız ) : Times Meydanı’na ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu merkezi otelden şehirdeki turistik yapıların birçoğuna yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gerek eşsiz konumu gerekse hizmeti ile gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz otellerden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT.

New York gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bu 4 otele göz atarak şehirdeki en güzel yerlere yakın olabilirsiniz. Bunun yanında bu otellerde konaklayacak olursanız, şehrin canlı gece hayatına yakın olacağınız gibi şehirdeki en önemli noktalara da çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu oteller şehirdeki en iyi konuma sahip olduğundan dolayı, fiyatlara diğer otellere nazaran 1-2 tık daha pahalı olabiliyor. O yüzden daha detaylı bir otel araştırması için New York Otelleri adlı yazımıza veya New York Hostelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...