Hiç uyumayan şehir New York. herkesin Amerika’da hayal ettiği ilk şehirlerden biri olan New York, birbirinden güzel gökdelenleri, parkları, tarihi yapıları ve eşsiz gece hayatıyla bambaşka bir deneyim sunuyor. Bu şehirde bulunan gezilecek yerler birbirine biraz uzak olduğundan dolayı New York Gezilecek Yerler için güzel bir liste yapmak gerekiyor.

New York’u gezerken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Eğer güzel bir bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerlerin çoğunluğuna yürüme mesafesinde olabilirsiniz.

New York’ta nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa New York’ta nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. New York’ta bulunan en ideal ve en ekonomik otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

New York Gezilecek Yerler – New York’ta Görülecek 22 Yer

New York’ta gezilecek birçok yer bulunmakta. Fakat bu yerlerin hepsini gezmek pek de mümkün değil. Bu yüzden şehirdeki en önemli ve en popüler 22 yer arasından seyahat sürenize uygun olarak bir liste yapabilirsiniz. Bu 22 yeri de 3-4 günde rahatlıkla bitirebilirsiniz.

1.Empire State Binası

New York Gezilecek Yerler
Empire State Binası

New York denince ilk akla gelen yerlerden biri olan Empire State Binası, New York’un olmazsa olmaz yerlerinden. Şehrin ikinci en yüksek binası olan Empire State Binası’nı New York’un birçok yerinden çok rahatlıkla görebilirsiniz. Bu binanın 86 ve 102. katında bulunan seyir teraslarına çıkıp New York’un eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. Bu bina için biletinizi online olarak alın derim. Aksi takdirde bilet için uzun kuyruklarda bekleyebilirsiniz.

Empire State Binası’na yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2.Central Park 

New York Gezilecek Yerler
Central Park

Şehir merkezinde güzel bir yerde bulunan bu park şehirdeki devasa parklardan biri. Birçok çeşmeye ev sahipliği yapan bu park içerisinde bir de göl bulunmakta. Yemyeşil alanıyla farklı bir atmosfer sunan şehrin en popüler bu parkında bisiklet kiralayarak da turlayabilirsiniz.

Central Park’a yürüme mesafesinde olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

3.Times Square 

New York Gezilecek Yerler
Times Meydanı

Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan Times Square şehrin en turistik yerlerinden biri. Birbirinden güzel gökdelenleri, cafeleri ve restoranları burada fazlasıyla bulabilirsiniz. Daha çok reklam ve kalabalığı ile ünlü olan bu meydandan şehirdeki birçok turistik noktaya da yürüyerek ulaşabilirsiniz. New York’ta kaçırılmaması gereken yerlerden biri olan Times Meydanı’nı kaçırmayın derim.

Times Meydanı’na yürüme mesafesinde bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.Özgürlük Heykeli

New York Gezilecek Yerler
Özgürlük Heykeli

New York gezilecek yerler listesinin en başında gelen yerlerden biri olan Özgürlük Heykeli şehirdeki en popüler ve en güzel yerlerden biri. Dünyaca ünlü olan bu heykel Frederic Auguste Bartholdi tarafından tasarlanmış ve 1876 yılında Fransa tarafından ülkenin 100. yıl kuruluş kutlaması için ABD’ye hediye edilmiş. Dünyanın en tanınmış heykellerinden biri olan Özgürlük Heykeli’nin kaçırmayın derim.

Özgürlük Heykeli’ne en yakın konumda bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.Brooklyn Köprüsü

New York Gezilecek Yerler
Brooklyn Köprüsü

New York’ta görülmeye değer en güzel yerlerden bir diğeri ise, eşsiz görüntüsüyle muazzam bir manzara sunan Brooklyn Köprüsü’dür. Dünyada en çok rekor kıran köprülerden biri olması ve tarihiyle büyük öneme sahip bu köprü de turistlerin New York’ta görmeden ayrılmadığı yapılardan. Köprüden yürüyerek geçebiliyorsunuz. New York’ta en güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bu köprü 1883 yılında yapılmış ve Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlıyor.

Brooklyn Köprüsü’ne en yakın olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6.Rockefeller Center

New York Gezilecek Yerler
New York Gezilecek Yerler

Manhattan’da süper merkezi bir yerde bulunan süper büyük bu alışveriş ve eğlence merkezi, New York gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça güzel yerlerden. Turistlerin büyük bir bölümü manzara seyretmek için Empire State Binası’na çıksa da, bu merkezin 67, 69 ve 80. katlarında bulunan Top of the Rock adlı seyir terası da oldukça eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapmakta. Gün batımını seyretmek için güzel bir yer olacaktır.

7.Grand Central Terminali

New York Gezilecek Yerler

New York’taki en çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olan bu terminal de New York’ta gezilmesi gereken yerler arasında. Bir tren garı olsa da, görülmeye değer bir tarihi yapı. Terminal içerisinde birbirinden güzel restoranları, cafeleri ve alışveriş yapabileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz. Eşsiz tarihi ve popülerliği ile meşhur olan bu terminali de kaçırmayın derim.

8.Modern Sanat Müzesi (Moma)

New York Gezilecek Yerler
Moma

New York’taki en güzel müzelerden biri olan Modern Sanat Müzesi duvarlarında Picasso’ya ait birçok önemli eserleri görebilirsiniz. Cuma günleri 4pm-8pm arası ücretsiz olan bu müzeye de uğramadan New York gezinizi bitirmeyin. 1929 yılında açılmış olan bu müzede heykel, baskı, çizim, boyama, fotoğraf ve mimarlık çalışmalarını görebiliyorsunuz. Picasso’nun yanı sıra Van Gogh, Piet Mondrian, Salvador Dali ve Claude Monet gibi ünlü isimlerin çalışmalarını da bu müzede görebiliyorsunuz.

9.Bryant Park

New York Gezilecek Yerler
Bryant Park

1847 yılında kurulmuş olan bu süper popüler park New York gezinizde duraklayıp dinlenebileceğiniz en güzel yeşil alanlardan biri. 150 yıllık bir tarihi olan bu park 90’lı yıllardan beri turistlerin ve yerli halkın dinlenmek için kaçış noktalarından biri olarak biliniyor. Bu parkı da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

10.Aziz Patrik Katedrali

New York Gezilecek Yerler

Rockefeller Center’ın hemen karşısında bulunan bu tarihi dini yapı 1879 yılında inşa edilmiş New York’un en güzel eserlerinden biri. Neo-Gotik mimariye sahip en büyük katedrallerden biri olan Aziz Patrik Katedrali, ikiz kuleleri ve bronz kapısıyla turistlerin favori yerlerinden biri olmaya hak kazanmış.

11.Broadway

New York Gezilecek Yerler
Broadway

New York’un en eski caddelerinden biri olan Broadway, ünlü gösterilerin sergilendiği birçok tiyatronun bulunduğu oldukça işlek bir cadde. Turistik açıdan şehirdeki en popüler yerlerden biri olan Broadway de kaçırılmaması gereken yerlerden biri diyebilirim.

12.5th Avenue (5. CADDE)

New York Gezilecek Yerler

New York’un en kalabalık caddelerinden biri olan 5. cadde dünyaca ünlü markaları bir arada bulabileceğiniz oldukça güzel bir yer. Şehirdeki en popüler yerlerden biri olan bu cadde Manhattan sınırları içerisinde yer almakta. Dünyanın en pahalı caddelerinden biri olarak bilinen bu cadde Washington Meydan Parkı’ndan başlıyor, kent merkezinin içinden, Central Park’ın doğusundan Harlem Nehri’ne kadar uzanmakta.

Beşinci Cadde’de bulunan Aziz Patrik Kilisesi de görülmeye değer tarihi dini yapılardan. Bunun yanında dünyanın en büyük kitap zinciri olarak bilinen Barnes Noble da bu cadde üzerinden bulunmakta. Bu cadde üzerinden Penti ve Simit Sarayı gibi Türk markalarını da bulabilirsiniz. Bu caddenin en popüler yeri ise, New York Kütüphanesi’nin önüdür. Bu kütüphane önünde sihirbazları görebileceğiniz gibi çizgi film karakterlerine bürünmüş karakterleri de burada görebilirsiniz.

13.Chinatown (Çin Mahallesi)

New York Gezilecek Yerler
Çin Mahallesi

New York’un en renkli caddelerinden biri olarak bilinen Chinatown, şehirdeki en popüler yerlerden biri. Şehrin başka bir şehri olarak kabul edilen bu bölgede daha çok Çinliler yaşıyor olsa da, Malezyalıları, Endonezyalıları ve Filipinlileri görebilirsiniz. New York’ta yeme içme konusunda en güzel yerlerden biri olan Çin Mahallesi’nde birçok restoran şehrin diğer bölgelerine nazaran biraz daha uygun denebilir.

Mahallede bulunan Colombus Park yaşlı amcaların takıldığı en güzel mekanlardan biri. Eğer ihtiyar Çinli hayatına dair merakınız varsa bu parka da uğrayabilirsiniz.

14.Little İtaly (İtalyan Mahallesi)

New York Gezilecek Yerler
Little İtaly

Çin Mahallesi’nin hemen kuzeyinde bulunan İtalyan Mahallesi, New York gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli turistik yerlerden biri. Birbirinden güzel restoranları ve alışveriş dükkanları ile oldukça popüler olan bu mahalle dünya üzerinde İtalya’dan sonra en büyük İtalyan yerleşim merkezi olarak bilinir. 1900’lü yıllardan beri göç eden İtalyanların zenginleşerek her yeri satın almasıyla bu mahalle bir İtalyan Mahallesine dönüşmüş.

Eşsiz bir İtalyan yemeği denemek istiyorsanız bunun için en ideal İtalyan Mahallesi olacaktır. Fiyatlar çok pahalı olmasa da yine de pahalı diyebileceğimiz düzeyde. Tabi New York’ta İtalyan yemeği ayrıcalığı için bu fiyatlar normal olmalı. Tabi bu mahallede bulunan restoranların ve diğer işletmelerin İtalyanlar tarafından yürütülmediğini bilmenizde yarar var. Tabi ki birkaç İtalyan işletmecinin olduğu da kesin.

15.Soho

New York Gezilecek Yerler
Soho

New York’un en güzel köşelerinden bir diğeri ise, Soho adlı bu bölgedir. Manhattan’ın en güzel yerlerinden biri olması bu yerin en fazla turist trafiğine sahip olması sağlıyor. Birbirinden güzel gökdelenleri ile meşhur bu caddeyi de görmeden New York gezinize son vermeyin derim. South of Houston Street olarak veya Soho olarak bilinen bu cadde şehirdeki en pahalı caddelerden bir diğeri. Bu yüzden caddede ne yapacağınıza iyi karar verin derim.

Bu caddede bulunan en güzel yerler ise, Yangın Müzesi ve Çizim Merkezi’dir. Tabi bunun yanında bu cadde üzerinde birbirinden güzel alışveriş mağazalarını da bulabilirsiniz. Ayrıca bu cadde tarihi bakımdan da önemli. Çünkü Soho Koloni döneminde siyahların özgürce yaşayabildiği ilk bölgeymiş. Hem tarihi bakımdan hem de diğer turistik yapılacaklardan dolayı gezilecek yerler listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

16.Özgürlük Kulesi

Dünya Ticaret Merkezi’nin merkezi konumunda olan bu bina 104 katlı olan bu bina 541 metre uzunluğunda oldukça dikkat çekici yapılardan. Bu kuleye çıkarak da şehrin eşsiz manzarasını seyredebiliyorsunuz. Dünyanın en pahalı yapılarından biri olan bu kuleyi New York’ta görülmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz. Dünyanın en yüksek dördüncü binası olmasıyla nam yapmış bu bina Empire State Binası’ndan bile yüksek.

Eğer bu kuleye çıkmayı planlıyorsanız, biletinizi online olarak almanızı tavsiye ederim. Çünkü kuleye çıkmak isteyen yüzlerce turist olduğundan bilet trafiği epey yoğun. Eğer biletinizi online olarak alacak olursanız, kuleye dilediğiniz saatte çıkabilirsiniz. Yani ziyaret saatinizi online olarak tercih etmek mümkün. Ayrıca bilet fiyatları biraz daha uygun oluyor.

17.Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

New York Gezilecek Yerler

Theodore Roosevelt Parkı’n içerisinde bulunan 1869 yılında kurulmuş olan bu müze şehirdeki en gözde ve en çok ziyaret edilen müzelerden biri. 33 milyona yakın esere ev sahipliği yapan bu müzeyi de New York gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Müze severler için oldukça farklı bir deneyim olacaktır.

Dünyanın en büyük ve en ünlü müzelerinden biri olan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, birbirine bağlı 25 bina bloğundan oluşmakta ve 46 daimi sergi salonu bulunmaktadır. Ayrıca müzenin araştırma laboratuvarları ve kütüphanesi de bulunmakta. Müzenin 200’den fazla bilim insanı kadrosu bulunuyor. Gerek bilim adına gerekse güzel eserleri görmek adına ziyaret edilebilecek güzel müzelerden.

18.Metropolitan Sanat Müzesi

ABD’nin en büyük sanat müzesi olarak ün yapmış bu müze, dünyada en çok ziyaret edilen müzelerden biri olarak biliniyor. 2 milyondan fazla esere ev sahipliği yapan bu müzenin kalıcı koleksiyonu ; Avrupa’nın gözde ustalarının imzası olan eserler, Mısır’dan gelen eserler, klasik antik eserler, heykeller ve oldukça detaylı bir Amerikan ve Modern sanat eserlerinden oluşmakta. Bunun yanında Afrika, Asya, Bizans, Hint, Okyanus ve İslam sanatından eserleri de bu müzede görebilirsiniz.

Kostümler, müzik aletleri ve dünyanın dört bir yanında getirilen silah ve zırh örneklerini de bu müzede görebiliyorsunuz. Amerikan halkına sanat eğitim düzeyini geliştirmek amacıyla 1870 yılında kurulmuş olan bu müzeyi de mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

19.Greenwich Village

1800’lü yıllarda bir köy olarak hizmet veren Greenwich günümüzde New York sosyetesinin en güzel adreslerinden biri. Bir eğlence ve sanat yeri olarak bilinen bu bölgede birbirinden güzel restoranları, cafeleri ve barları da bulabilirsiniz. Şehirdeki en iyi gece hayatı bölgesine sahip olan bu bölgeye de mutlaka göz atın derim. Rengarenk binalarıyla ünlü bu yer turistlerin en favori yerlerinden. Sırf restoranlar ve cafeler için bile tercih edilebilecek güzel yerlerden.

20.Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York Gezilecek Yerler

Dünyanın en iyi modern sanat müzelerinden biri olan Guggenheim Müzesi, New York’ta gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almakta. Frank Lloyd Wright tarafından 1959 yılında tamamlanmış olan bu müze, dönerek yükselen bir yapı içerisinde hizmet veriyor. 28 metre yüksekliğindeki galeri boşluğu ile popüler olan bu yapı turistlerin New York’taki müzeler arasında ilk tercih ettiği yerlerden. Müzenin organik ve kıvrımlı yapısı sayesinde tüm katlar rahatlıkla dolaşılabiliyor. Zaten en üst kata çıkmak çok da zor değil. bu yüzden kesinlikle göz atabileceğiniz güzel müzelerden biri diyebilirim.

21.Wall Street

New York gezilecek yerler listesine eklenebilecek en güzel yerlerden biri olan Wall Street, 8 şehir bloğu içeren oldukça popüler bir yer. Bu cadde ve çevresinde birbirinden farklı borsaları da bulabiliyorsunuz. Bunun yanında Trinity Kilisesi ve Federal Reserve da bu cadde yakınlarında bulunuyor. Daha çok iş amaçlı seyahatlerin adresi olarak bilinen bu cadde de New York’ta konaklama için güzel adreslerden biri olacaktır.

22.South Street Seaport

19.yüzyılda New York Limanı statüsüne sahip olan bu bölgeyi de New York gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Süper popüler bir yer olmasa da yine de görülmeye değer yerlerden biri diyebilirim. Birbirinden güzel tarihi binalar, müzeler ve bu limanı da görün derim.

New York gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat New York’ta güzel bir 3-4 günlük seyahat planlıyorsanız, sanırım bu liste yeterli olacaktır.

New York’ta Nerede Kalınır ? En İdeal Konaklama Tavsiyeleri

New York’ta konaklama için en ideal bölgeler Financial District, Times Square Bölgesi, Doğu Midtown Bölgesi ve Chelsea Bölgesi’dir. Bu bölgelere ek olarak birkaç bölgeyi eklemekte pekala mümkün. Fakat aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini bu bölgelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yüzden araştırmanıza bu bölgelerden başlarsanız sanırım yeterli olacaktır.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da ;

–Hotel Pennsylvania (2 Yıldız – Süper Popüler ) 

Bu otel aslında şehirdeki en kötü konuk değerlendirme puanına sahip otellerden biri. Fakat süper uygun fiyatlı odaları ile oldukça popüler olan bu otelden şehirdeki birçok önemli noktaya yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Empire State Binası’na ve Times Square Meydanı’na sadece 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otele mutlaka göz atın derim. New York gezilecek yerler bakımından oldukça popüler olan bu otel çok seçici biri değilseniz oldukça ideal olacaktır. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Element Times Square West (3 Yıldız ) 

Times Meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu 3 yıldızlı otel şehirdeki birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde bulunuyor. Eşsiz konumu ve uygun fiyatlı odalarıyla popüler olan bu oteli de New York’ta nerede kalınır ? listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu otel şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri. Bu yüzden gönül rahatlığıyla bu otele de göz atabilirsiniz. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–The Hotel @ Fifth Avenue (3 Yıldız) : New York gezilecek yerler listesinin başında gelen Empire State Binası’na sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otel, şehirdeki en çok tercih edilen 3 yıldızlı otellerden biri. Ayrıca bu otelden Times Meydanı’na metro ile 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu otelin en güzel yanı da 8.0 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip olması. Şık ve modern odalarıyla 4 yıldızlı otelleri aratmayan bu tesise de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

–Pod Times Square (4 Yıldız ) : Times Meydanı’na ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu merkezi otelden şehirdeki turistik yapıların birçoğuna yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gerek eşsiz konumu gerekse hizmeti ile gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz otellerden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT.

New York gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bu 4 otele göz atarak şehirdeki en güzel yerlere yakın olabilirsiniz. Bunun yanında bu otellerde konaklayacak olursanız, şehrin canlı gece hayatına yakın olacağınız gibi şehirdeki en önemli noktalara da çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu oteller şehirdeki en iyi konuma sahip olduğundan dolayı, fiyatlara diğer otellere nazaran 1-2 tık daha pahalı olabiliyor. O yüzden daha detaylı bir otel araştırması için New York Otelleri adlı yazımıza veya New York Hostelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here