Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali, Paris’in en popüler Kilisesi ve Fransa‘nın en önemli kiliseleri arasındadır. Bu Katolik Kilisenin tarihi 800 yıl öncesine dayanmaktadır. Sen Nehri’nin ortasında yer alan küçük bir ada olan, İle de la Cite üzerinde bulunmaktadır.

Notre Dame Katedrali, Paris gezilecek yerler bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.1804 yılında, kendi kendini taçlandıran Napolyon sayesinde, Katedralin bakım işlemleri yapılmış ve yıkılmaya yüz tutmuş Katedral, tekrardan hayat bulmuştur.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali Sen Nehri Görünümü

Notre Dame Katedrali Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Metro : Katedral yakınlarında bulunan birçok metro istasyonu bulunmaktadır. Bunlardan katedrale en yakın olanları  ; Cite,Saint-Michel,Hotel de Ville,Maubert-Mutualite,Cluny La Sorbonne ve Chatelet istasyonlarıdır.

RER (Transit Trenler) : Saint Michel-Notre Dame İstasyonu

Otobüs : Cite Palais de Justice (Adalet Sarayı)’na giden 21 nolu otobüsleri kullanarak, Saint-Michel, Saint Germain duraklarına ulaşabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali
Katedral Kule Manzarası

Notre Dame Katedrali’nin Kaçırılmaması Gereken Yerleri

1.Katedral’in Ön Cephesi : Katedral’in en dikkat çeken yerlerinden biridir.

2.Katedralin sol tarafında bulunan, Gotik heykeller ve kabartmalar ile süslenmiş kapısı

3.Ana giriş kapısı üzerinde bulunan kabartmalar

4.Katedralin sağ tarafında bulunan Aziz-Anne Kapısı

5.Katedralin ön giriş kapısı üzerinde bulunan 28 adet İsrail Kralları’nın heykelleri

6.Katedralin batı cephesinde bulunan gül (Vitray) pencereleri

7.Katedral Kuleleri ; 68 metre uzunluğunda olan bu kulelere çıkabilir,Paris manzarasını seyredebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali

8.The Choir (Kilise Koro Yeri)

9.Aziz Etienne Kapısı

10.Katedralin Arka Cephesi

Notre Dame Katedrali

Katedralin açılış saatleri ve bilet ücretleri ; Yüksek sezonlarda 09:00-19:30 ve hafta sonları ise 09:00-22:00 arası açıktır. Düşük sezonda (Ekim-Mart) katedral birkaç saat daha erken kapanmaktadır. Katedrale giriş ücretsizdir fakat kuleye çıkmak isterseniz, 7.5£ gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Notre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame KatedraliNotre Dame Katedrali

Tavsiyeler

-Özellikle yaz sezonunda muhteşem kuyruk oluşan bu katedralde, sabahın erken saatlerini, Katedral ziyareti için tercih etmenizde fayda var. Katedral ücretsiz ve oldukça popüler olduğu için epey kalabalık olacaktır. Katedralin kulesine çıkmak istiyorsanız, katedrale gelmeden 1-2 gün önce online olarak kule için bilet alarak uzun kuyruklarda beklemekten kurtulabilirsiniz.

-Katedral için en azında 2 saatinizi ayırmalısınız.

-Kuleye çıkmayı planlıyorsanız rahat ayakkabılar giymeyi unutmayın. 387 basamak çıkarak ulaşacağınız bu kule, oldukça yorucudur.

-Ayinlere katılarak, katedral gezinizi daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Genelde günde 3 defa olan ayinlerden birini mutlaka yakalamaya çalışın.

-İçeride, katedrale ait birçok hediyeler verilmektedir. Mum, kitap, dergi vs bunlardan birini ücretsiz olarak alabilirsiniz. Fakat genelde çoğu turist 1-2£ hediyeler için yardım kutusuna para atmaktadır. Ancak bu zorunlu değildir.

Notre Dame Katedrali Tarihi Özeti

Bu Katedralin yapımına, 1163 yılında VII Kral Louis döneminde başlanmış ve 1345 yılında tamamlanmıştır.Notre Dame Katedrali’nin tarihinden bahsederken,Fransa’nın tarih kitaplarında yer alan köylü bir kız olan Joan of Arc’den bahsetmeden olmaz.Çok cesur  ve Tanrı görüşlerine sahip olduğu söylenen bu zavallı kızın hiçbir maddi varlığının olmamasının yanında,karakter ve manevi varlığı onun en bilinen özelliklerindendi.Onun ileri görüşlülüğü ve cesurluğu sayesinde, Fransa, İngiltere’ye karşı birçok savaş kazanmıştır.

Ayrıca Monarşiye çok fazla desteği olan Joan of Arc, dolaylı yollardan Charles VII’nin taçlandırılmasında etkili olmuştur. Joan of Arc, Burundians tarafından yakalanıp sapkınlıkla suçlanarak, bir kazığa bağlanarak trajik bir şekilde yakılmıştır.Ancak cesur bir kızın sonunun böyle olmaması gerektiğine inanan halk ve toplumun ileri gelenleri, 7 temmuz 1456 yılında Joan of Arc’ı masum bir şehit olarak ilan etmiştir.Bu şehit kız 1909 yılında, Papa Pius X tarafından Notre Dame Katedrali‘nin Azizi olarak ilan edilmiştir.Ayrıca bizim hanım (Our Lady) adı verilen Notre Dame Katedrali, günümüzde Roma Katolik Kilisesi tarafından hala bu isimle bilinmektedir.

Notre Dame Katedrali, Paris’te olmazsa olmaz yerlerdendir. Konumu itibari ile oldukça merkez bir yerde yer alan katedral yakınlarında bulunan önemli turistik yerler ise; Sainte Chapelle (Kutsal Kilise),Louvre Müzesi,Pompidou Merkezi,Pantheon ve Lüksemburg Bahçesi, Katedrale sadece 7-10 dakika yürüme mesafesindedir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...