Nürnberg Gezilecek Yerler – Görülecek En İyi Yerler

Almanya‘nın 950 yıllık şehri Nürnberg, tarihi ile yaşayan en güzel şehirlerden biri. Münih‘ten iki saat uzaklıkta olan Bavyera’nın başkenti bu şehirde, birbirinden güzel gezip görülecek yerleri bulabiliyorsunuz. Almanya’nın diğer şehirlerine nazaran daha az turistik olan bu şehir, son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde olsa gerek, gitgide turistlerin favori yerlerinden bir tanesi haline geliyor.
Nürnberg gezilecek yerler listesi için, şehirdeki tarihi yapıların dışında birçok turistik yeri de bulabilirsiniz. Bu şehir, sanat severlere, romantik bir gezi planı yapanlara ve yemekler ile arası iyi olanlara eşsiz bir deneyim sunuyor.

Nürnberg, İkinci Dünya Savaşı sırasında en çok hasar gören şehirlerden biri olsa da, Eski Kent Bölgesi‘nde, ortaçağ binalarının birçoğu eski ihtişamlarına kavuşturulmak için restore edilmiş. Zaten, şehirde gezilecek noktaların büyük bir bölümü de Eski Kent çevresinde 5 km kadar uzanan tarihi duvarların içerisinde yer almakta.

Nürnberg’de nerede konaklayacağınıza henüz karar veremediyseniz, şehirdeki en ideal konuma ve en çok tercih edilen otellere ev sahipliği yapan ”Mitte Bölgesindeki Otellere” göz atabilirsiniz. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerler ve şehrin merkezi yanı başınızda olacaktır. Otel tavsiyesi olarak da, şehrin en popüler ve en iyi konumuna sahip 4 yıldızlı Novina Hotel Wöhrdersee Nürnberg City adlı tesise göz atabilirsiniz.

Nürnberg Gezilecek Yerler Listesi – En Güzel Yerler

Şehirdeki gezilecek yerler, genel olarak Eski Kent Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yani, Nürnberg gezinize buradan başlayacak olursanız, şehirdeki birçok önemli noktaya aynı yerde görebiliyorsunuz.

Ayrıca, bu bölgeden şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne de çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Bazıları yürüme mesafesinde bulunurken, bazıları da kısa bir toplu taşıma yolculuğu uzaklığında yer alıyor.

1.Nuremberg Kalesi – Kaiserburg

Nuremberg Kalesi
Nuremberg Kalesi veya Şatosu olarak da bilinir

İmparator Kalesi, olarak da bilinen Nuremberg Kalesi, şehrin en sembolik yapılarından biri.

Bu kale, Eski Şehir Bölgesi’nin kuzeyinde dik kumtaşı kayalıklarında, Kutsal Roma İmparatorluğu zamanında gerçek güç taşıyan bir kale olarak bilinir.

Kalenin en dikkat çeken yapısı ise, ”Sinnwell Kulesi”dir. Bu kulenin gözlem platformundan şehrin panoramik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Avrupa’daki hayatta kalan en önemli ortaçağ kalelerinden biri olarak da bilinen bu kale, meşru İngiliz krallarının ve imparatorlarının yaşadığı yer olarakta bilinmektedir.

Kalede görülmeye değer bir diğer yer ise, ”Deep Well” (Kuyu) adlı yapıdır. 1563 yılında inşa edilmiş bu yapıyı da gördüğünüzden emin olun.

2.Aziz Sebaldus Kilisesi 

Aziz Sebaldus Kilisesi Nürnberg de Gezilecek Yerler
Aziz Sebaldus Kilisesi Kaçırılmaması gereken yapılardan

Nürnberg’in en güzel kiliselerinden biri olan Sebaldus, Lorenzer Meydanı’na bakan, 14. yüzyıldan kalma ikiz kuleli bir kilisedir.

Kilisenin batı tarafı 13. yüzyıldan kalma Romanesk ve erken Gotik bir tarzdayken, doğu tarafı biraz daha geç inşa edilmiş. Burası da 100 yıl sonra Geç Gotik tarzdadır.

Kilisenin içerisinde, Tucher ailesi eseri, vitray pencereler ve Rönesans virtüözü Veit Stoss’un ahşap heykelleri gibi birbirinden güzel eserleri de görebiliyorsunuz.

3.Aziz Lawrence Kilisesi

Aziz Lawrence Kilisesi - Kaçırılmayacak dini yapılardan
Aziz Lawrence Kilisesi

Nürnberg’de görülecek bir diğer kilise ise, Lawrence’dir. Bu kilisenin inşasına da tıpkı Sebaldus’te olduğu gibi 13. yüzyılda başlanmış.

Kilisedeki en değerli parça Veit Stoss’un Melek Selamının Rönesans Oymacılığı ve zamanın bir başka ünlü heykeltıraşı olan Adam Kraft’ın imzası olduğu tavernadır.

4.Schöner Brunnen – Güzel Çeşme

Schöner Brunnen - Güzel Çeşme
Schöner Brunnen – Güzel Çeşme

Şehirdeki en ikonik yapılardan biri olan Schöner Brunnen, ana pazar meydanının hemen kenarında 19 metre uzunluğunda bir gotik çeşmedir.

Çeşme, Heinrich Beheim tarafından 1385-1396 yılları arasında yapılmış oldukça eski bir yapıdır.

Bir kilise kulesine benzer yapısıyla dikkat çeken bu çeşme, dört seviyede kırk çok renkli figüre sahip, bunların hepsinin de Kutsal Roma İmparatorluğu’nun “dünya görüşünü” çağrıştırdığı söylenmekte.

Alt kısımdaki heykeller, dört misyoner ve dört kilise babasının altındaki felsefe ve yedi liberal sanatı temsil ediyor.

Bunların üstünde, kutsal seçmenler ve efsanevi şahsiyetler için idealize edilmiş olan Dokuzlu Kıyafet bulunuyor.

En tepede ise, Musa ve yedi peygamber bulunmakta.

5.Albrecht Dürer Evi – Nürnberg’in Gezilecek Yerleri Arasında En Popüler Yapılardan

Albrecht Dürer Evi Nürnberg
Albrecht Dürer Evi

Şehirdeki en turistik yapılardan biri olan, İmparatorluk Kalesi‘nin altındaki Nürnberg Eski Kenti’ndeki ahşap çerçeveli bu ev, Kuzey Rönesansının en büyük sanatçısı Albrecht Dürer’in yaşamına ve çalışmalarına adanmış bir müzedir.

Sergide, Dürer’in orijinal gravürleri ve resimleri yer alıyor. Ayrıca Dürer’in çalışma tekniklerinin sergilendiği, sanatçının resim ve baskı atölyesini de gezebilirsiniz.

6.Nazi Party Rally Grounds – Nazi Partisi Toplanma Alanları Müzesi

Nazi Partisi Toplanma Alanları Müzesi
Nazi Partisi Toplanma Alanları Müzesi

Adolf Hitler, 1933’te Nürnberg’in “Nazi Partisi Müttefiklerinin Şehri” olması gerektiğini açıklamıştı. Zemin ve Belge Merkezi hiçbir zaman tam olarak gerçekleşmedi, ancak yine de Nazi kitlesel etkinlikleri ve geçit törenlerinde kullanılan anıtsal binalara, arenalara ve yollara ev sahipliği yapıyor.

50 bin seyirci kapasiteli bitmemiş Kongre Salonunun bir tarafında, Nazi Partisi, lider efsanesi, Nazi partisi mitingleri, ırkçılık ve ırkçıların yükselişini araştıran “Büyü ve Terör” sergisini de görebilirsiniz.

7.WEISSGERBERGASSE – Nürnberg Gezilecek Yerler

WEISSGERBERGASSE
WEISSGERBERGASSE

Peri masalı cazibesi yerlerinden biri olarak bilinen Weissgerbergasse adlı bu sokak, şehrin en havalı ve en güzel yerlerinden biri.

Bu sokak, Nürnberg’deki birçok zanaatkârın giderek daha havalı ve zengin hale geldiği günlerde, deri üretiminin yoğun olduğu zamanda inşa edilmiş renkli yarı ahşap esnaf evleriyle dolu güzel bir yer.

Bu sokakta birbirinden güzel kafeleri ve butikleri de fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

8.Ana Pazar ve Frauenkirche Kilisesi

Ana Pazar ve Frauenkirche Kilisesi
Frauenkirche Kilisesi

Nürnberg’de görülecek yerler arasında oldukça popüler olan Ana Pazar, 14. yüzyılın ortasına kadar uzanan Meryem Ana Kilisesi (Frauenkirche) ve dilek vermek için sihirli güçlere sahip olduğu söylenen yaldızlı çeşmeye ev sahipliği yapmakta.

Schöner Brunnen’den yukarıda bahsetmiştik. Yani şehirdeki en güzel iki yeri aynı yerde görebiliyorsunuz. Fakat, Frauenkirche Kilisesi’nin içerisine de mutlaka göz atın. Diğer kiliselerden çok farklı olmasa da, içerisindeki dekoru ve eserleriyle oldukça güzel.

9.Nürnberg Adalet Sarayı

Nürnberg Adalet Sarayı
Nürnberg Adalet Sarayı, şehrin en görkemli yapılarından

Şehirdeki en güzel mimari yapılardan biri olan Adalet Sarayı, 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş, görkemli bir saray.

İçeride, Nürnberg Duruşmalarının yapıldığı mahkeme salonu, duruşmalara adanmış bir bildiri ve duruşmanın tarihini ve kim olduğunu açıklayan bir bildirinin olduğu Nürnberg Parkuru sergisini görebilirsiniz.

10.Nürnberg Hayvanat Bahçesi

Nürnberg Hayvanat Bahçesi
Nürnberg Hayvanat Bahçesi’nin en ünlüleri Bengal Kaplanları

Çocuklar ile seyahat edenlerin favori yerlerinden biri olarak bilinse de, çocuklardan daha çok yetişkinleri görebileceğiniz yerlerden biri.

70 hektarlık büyük bir alan bulunan bu hayvanat bahçesi, Bengal Kaplanlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca bizon, zürafa, geyik ve zebraların yarı serbestlikte yaşadığı çevre düzenlemesi yapılmış ortamlar ve kar leoparı ve yeleli kurtlar için dış mekan alanları da bulunmaktadır.

11.Fembohaus Kent Müzesi

Fembohaus Kent Müzesi Nürnberg Gezilecek Yerler
Fembohaus Kent Müzesi

Fembohaus, Tarihi 16. yüzyıla kadar giden 5 katlı güzel mimariye sahip bir şehir müzesidir.

Fembohaus daha önceden bir aile evi ve harita baskısı atölyesiymiş ve günümüzde Nürnberg’de 950 yıldan beri gelişen kültür ve gelenekleri ziyaretçilere sunmaktadır.

Dördüncü kattaki Nürnberg’in Eski Şehri, belki de oymalı ölçekli modelin en iyi parçalarından biri olarak kabul edilmektedir.

İkinci katın tamamı ise, 1600’lerin dönemi tarzında inşa edilmiş.

12.Handwerkerhof

Handwerkerhof Nürnberg de Gezilecek Yerler
Handwerkerhof

Nürnberg’in eski şehir surları boyunca yer alan, yarı ahşap evleri ve gerçek bir ortaçağ köyünün cazibesiyle dolu sevimli bir Arnavut kaldırımlı avlusu olan Handwerkerhof’a gidin. Burası şehirde en çok sevebileceğiniz yerlerden.

Birbirinden güzel fotojenik binaları ve ara sokakları ile kaçırılmaması gereken yerlerden. Biraz fazla turistik bir yer olsa da, el yapımı ürünler için alışveriş yapabileceğiniz bu avluya mutlaka göz atın.

13.Tiergartnerplatz Meydanı

Tiergartnerplatz Meydanı - Akşam
Tiergartnerplatz Meydanı akşamları çok daha canlı ve güzel oluyor

Şehirdeki en güzel ve en sevimli meydanlardan biri olan Tiergartnerplatz, birbirinden güzel kafeleri ve barları ile Nürnbeg’de gezilecek yerler arasında en turistik noktalardan biri.

Kırmızı ve beyaz evler ile farklı bir havası olan bu meydanda bulunan atmosfer şehrin en iyisi. Daha çok genç kesimin takıldığı yerlerden biri olsa da, orta yaştaki turistlerin en favori yerlerinden biridir.

14.Yeni Müze – Neues Museum

Yeni Müze - Neues Museum
Neues Müzesi – pfnphoto.com

Nürnberg’ün hikaye kitabı estetiğinin aksine modern bir sanat alanı arıyorsanız, dünyanın dört bir yanından binlerce sanat eserini muhteşem, havadar ve çağdaş bir sergi alanında barındıran Neues Müzesi’ne gidin.

Her yıl düzenlenen çeşitli sergiler ve yıl boyunca süren hareketli bir etkinlik programı ile burası, çağdaş sanat ve tasarım için Nürnberg’de göze çarpan ilk yerlerden biridir.

15.Alman Ulusal Müzesi

Alman Ulusal Müzesi
Alman Ulusal Müzesi – Viator.com

Nürnberg’de görülecek yerler arasında bir diğer müze ise, Ulusal Müzedir. Alman kültürü ve sanatı ile alakalı oldukça geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan bu müze 1852 yılında kurulmuş oldukça eski bir müzedir.

Ayrıca bu müze, Almanya’nın en büyük kültürel tarih müzesi olarak da bilinmektedir.

Nürnberg’de Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Nürnbeg Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar
Nürnberg

Bu şehirde konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, yine de tesis seçmeden önce şehirdeki en önemli 2 bölgeden birine karar vermenizde yarar var.

Şehrin en popüler en merkezi ve en çok otele ev sahipliği yapan bölgesi, Mitte’dir. Bu bölgede konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek gidebiliyorsunuz. Bunun yanında, şehrin tam kalbinde olduğunuzdan dolayı da, hem Nürnberg gece hayatı için popüler olan yerlere, hem de şehirdeki en güzel restoranlara çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Nürnberg’in konumuna haritadan bakacak olursanız, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında biraz daha detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz At : Köln gezilecek yerler

Mitte biraz büyük bir bölge olduğundan dolayı, Alstadt, yani Eski Kent Merkezine göz atabilirsiniz. Bu bölge, Mitte sınırları içerisinde bulunuyor. Ancak Alstadt olarak bilinen Eski Kent, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yapmasıyla ünlü. Alstadt’ta bulunan konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nürnberg Şehir Merkezi Otel Tavsiyesi olarak da; 

  • Sorat Hotel Saxx Nürnberg – 3 Yıldız ; Eski Kent merkezinde bulunan bu otel, şehirdeki en merkezi otellerden biri. Diğer 3 yıldızlı otellere nazaran biraz daha pahalı olsa da, güzel ve merkezi konumu ile düşünülebilecek tesislerden. Oteli incele
  • Hotel Agneshof Nürnberg – 3 Yıldız ; Biraz daha uygun fiyatlı bir 3 yıldızlı otel için de bu tesise göz atabilirsiniz. Bu otel, şehrin tam kalbine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ayrıca otel, Nürnberg’de gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan Albrecht Dürer Evi’nin hemen yanında bulunmakta. Oteli incele
  • Adina Apartment Hotel Nuremberg – 4 Yıldız ; Nürnberg otelleri arasında biraz daha lüks bir konaklama için de Adina Apartment adlı bu tesise göz atabilirsiniz. Bu otel, Eski Kent Merkezi’ndeki güzel konumu ile, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri. Otel Alman Ulusal Müzesi’nin hemen yanında yer alıyor. Oteli incele

Nürnberg Gezilecek Yerler Videosu

Nürnberg Kaç Günde Gezilir ? 

Nürnberg için genellikle 1 gün yeterli olmaktadır. Fakat, aceleniz yoksa ve yeteri kadar bütçeniz varsa, bu şehirde 2 gün konaklamanızı tavsiye ederiz. Çünkü, 1 günde şehir gezisi biraz aceleye gelmekte. Eğer Nürnberg Turları ile şehri ziyaret ediyorsanız, alelacele yarım günde şehri geziyorsunuz.

Göz At : Berlin gezilecek yerler

Nürnberg gezilecek yerler listesi için birkaç yerden daha bahsetmek mümkün. Fakat, bu şehirde birçok turistin yaptığı gibi sadece 1 gün konaklayacaksanız, listedeki 15 yer bu süre için yeterli olacaktır. Daha fazla zamanınız kalırsa, Nürnberg çevresinde gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere göz atın deriz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...