Eskişehir Odunpazarı Evleri Nerede – Nasıl Gidilir ?

Odunpazarı Evleri, gizemli ve ihtişamlı sokakları ve rengarenk evleri ile hayran kalabileceğiniz tarihi yerlerden. Türk mimarisinin özgün örneklerinden olan ahşap çatılar arasına doldurulmuş, kerpiçle yapılan evler, çok eski olmalarına rağmen modern bir görünümde gayet şık duruyor.

Bu bölge, Eskişehir‘in en eski yerleşim bölgelerinden olan, Odunpazarı bölgesinde bulunmakta. Bu bölgede daha birçok gezilecek ve görülecek yerleri bulmak da mümkün. Odunpazarı bölgesi, biraz karışık bir bölge diyebilirim. Bu yüzden bölgede bulunan Osmanlı Evi içerisindeki turist ofisinden veya turizm acentalarından, bölgenin gezilecek yerler haritasını almanızı ve Odunpazarında herhangi bir etkinlik olup olmadığını sormanızı tavsiye ederim.

Tarihi Odunpazarı Sokakları
Eskişehir

Eskişehir Odunpazarı Evleri Hakkında Bilgiler

Odunpazarı’nda yer alan evler genelde sofa ve etrafında bulunan odalardan oluşmakta. Alt katlarda depo, mutfak gibi servis hizmetlerini görebilseniz de, yaşam üst katta devam etmekte. Odunpazarı bölgesinde bulunan tarihi evler gezilirken genelde merkeze yakın olan bölgeler gezilmekte ve Şelale Park’a doğru olan arka kısım es geçilmekte. Daha farklı renkte ve yapıda evleri görebilmeniz için iyice arka taraflara gitmenizi tavsiye ederim. Dar sokaklarında bulunan küçük küçük evler kaçırılmaması gereken yapılardır. Odunpazarı geziniz için en azından 3-4 saatinizi ayırmanızı ve zamanınız varsa bölgede kaybolmanız bölge keşfi için oldukça mantıklı olacaktır.

Odunpazarı Tarihi Sokaklar
Eskişehir

Odunpazarı Evleri‘nde yemek çeşitleri oldukça fazladır. Özellikle renkli tarihi evlerin alt kısmına yapılmış, küçük bahçelerde ev yapımı öğle yemekleri ve kahvaltıları deneyebilirsiniz. Odunpazarı meydanı olarak bilinen yerde, tam olarak Beyzade Konağı’nın çarprazında bulunan bir büyük çay bahçesi var. Oldukça leziz ve ucuz çibörekleri ile meşhur olan bu çay bahçesi, Odunpazarı’nda kahvaltı için iyi bir seçenek olabilir.

Odunpazarı, her ne kadar renkli ve Osmanlı mimarisi özellikleri taşıyan tarihi evleri ile meşhur olsa da, Odunpazarı bölgesinde gezilecek daha birçok yer bulunmaktadır.

Göz At : Eskişehir’de nerede kalınır ?

Odunpazarı Meydanı
Eskişehir

Odunpazarı’nda Gezilecek Yerler

1.Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Müzesi Eskişehir
Cüneyt Arkın arka planlı Hulusi KENTMEN heykeli-Balmumu Müzesi

Odunpazarı bölgesinde en beğendiğim müze olan Balmumu Müzesi, Eskişehir’in bir simgesi olarak biliniyor, diyebilirim. Birçok ünlüye ait gerçeğine oldukça yakın balmumu heykellerini bu müze içerisinde görebilirsiniz. Balmumu heykellerinin dışında Türkiye, özellikle Eskişehir tarihi hakkında sergileri de, bu müzede görmek mümkün.

Konum için tıklayın.

2.Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Eskişehir
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi’ne iki dakika yürüme mesafesinde olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cam Sanatı ustalarının eserlerinin sergilendiği bir müze olarak faaliyet göstermekte. Müzede yer alan eserlerin çoğu Türk ustalara ait olsa da, yabancı sanat eserlerini de görmek mümkündür. Müze iki katlıdır ve 3 galeri bulunmaktadır. Üst katta bulunan galerilere göz atmayı da unutmayın. Ayrıca, sanata pek ilginiz yoksa, beklentinizi düşük tutmanızda yarar var.

Konum için tıklayın.

3.Kurşunlu Camii ve Külliyesi 

Kurşunlu Külliesi-Lületaşı Müzesi.
Kurşunlu Külliesi’nde yer alan Lületaşı Müzesi.

Camii, benim pek ilgimi çekmese de Külliyesi oldukça güzeldi. Özellikle caminin hemen arkasında, Külliyenin içinde bulunan Lületaşı Müzesi ve hemen karşısındaki küçük el sanatları çarşısı en beğendiğim yerlerdendi, diyebilirim. Müzede yer alan eserlerin hemen hemen hepsi batılı tarzda yapılmış eserler. Müze, oldukça küçük bir müze olduğundan 5 dakikada rahatlıkla gezebileceğiniz bir yerdir.

Konum için tıklayın.

4.Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir gezilecek yerler listenizde mutlaka olmasını düşündüğüm bu tarihi çarşıda, 25 adet el sanatları atölyesi bulunmakta ve bu atölyelere girerek el sanatı ürünlerinin nasıl yapıldığını seyredebilirsiniz. Geleneksel bir el sanatları hediyesi almak istiyorsanız da, Atlıhan bunun için en ideal yerdir. Gerek lületaşı ve toprak kap ürünleri, gerekse cam ve gümüş ürünleri ile Eskişehir’de en iyi hediyelik eşya çarşısıdır, demek yanlış olmaz.

5.Şelale Park

Şelale Park Eskişehir
Şelale Park’tan Eskişehir Manzarası

Kurşunlu Camii’den hafif yokuş çıkarak 10-15 dakika yürüyerek ulaşacağınız park, pek ısınamadığım parklardan biriydi. Parkta, güzel bir Eskişehir Manzarasını seyredebileceğiniz cafeler ve küçük yapay bir şelale dışında pek bir şey yok, diyebilirim. Yani, es geçerseniz pek bir şey kaybetmezsiniz.

Ayrıca, yine Odunpazarı bölgesinde bulunan 300 yıllık tarihi kaymakam çeşmesinden su içmeyi ve Osmanlı Evi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Eskişehir Odunpazarı Sokakları
Eskişehir Odunpazarında yer alan oldukça modern görünümde olan tarihi evler

Odunpazarı Evleri Nerede, Nasıl Gidilir ?

Şehir merkezinin herhangi bir yerinden bu tarihi bölgeye en fazla 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Fakat, tramvay kullanarak bölgeye ulaşmak isterseniz, Atatürk Lisesi tramvay durağını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu durak, bölgeye sadece 3-4 dakika yürüme mesafesindedir. Şehir merkezinin birçok yerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz Odunpazarı için tramvay heyecanını yaşamanıza pek gerek yoktur. Konum için tıklayın

Tarihi Odunpazarı Evleri Eskişehir
Yazıda bahsettiğim çay bahçesi. Kahvaltı için düşünebileceğiniz yerlerden

Ben Eskişehir’de Couchsurfing ile konaklamış olsam da, Odunpazarı Evleri Konaklama seçeneği için, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nin tam karşısında bulunan Abacı Konak Otel‘e göz atmanızı tavsiye ederim. Hem bulunduğu konum, hem de çok fazla ismini duyduğum popüler bir yer olması dolayısıyla, araştırmanızı önerebileceğim bir oteldir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...