Ohrid Gezilecek Yerler ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Kuzey Makedonya’nın en büyük şehirlerinden biri olarak bilinen Ohrid, son yıllarda Türk turistleri tarafından en çok tercih edilen tatil bölgelerinden. Ohri Gölü’nün kenarındaki güzel konumu sayesinde, doğal güzellikleri ile görülmeye değer güzel bir şehir.
Ohrid gezilecek yerler ve yapılacaklar, sadece Ohri Gölü’nden ibaret değil. Bu şehirde birbirinden güzel tarihi, doğal ve turistik yapıları fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu şehirde gezilecek yerler için de güzel bir yerde konaklamak şart. Ohrid’de nerede konaklayacağınıza dair pek bir fikriniz yoksa, Ohrid’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Ohrid’de ki en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Ohrid’de Konaklama

Bütçeli – Orta Bütçeli ; Darni Central Apartments (Daire) | Sky Corner Hotel |

Lüks ; Villa Sofija | City Palace Hotel | My Grandparents House (Daire) |

Bu tesisler, şehirdeki en çok tercih edilen ve en iyi konuma sahip tesislerden olduğu gibi konuk değerlendirme puanı bakımından da şehirdeki en ideal tesislerdir.

Ohrid Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Ohri Gölü kenarında bulunan Ohrid’de gezilecek ve yapılacaklara geçmeden önce, bu şehirde birçok rehberli veya rehbersiz turun olduğunu bilin. Turlar, çok da pahalı olmadığı gibi Ohri Gölü için veya şehirdeki tarihi ve turistik yerler için güzel bir gezi planı sunmakta. Eğer kendi başınıza Ohrid’i halletmeyi planlıyorsanız, en azından 2 gün bu şehir için ayırın derim.

1.Ohri Gölü’nde Tekne Gezintisine Çıkın

Ohrid Gezilecek Yerler
Ohrid’de tekne turları – Danas Boat

Ohrid’de yapılacak en güzel şeylerin başında şüphesiz Ohri Gölü’nde tekne ile gezmek gelmektedir.

Ohrid’e kadar gidip de Ohri Gölü’nde bir tekne turu yapmadan olmaz. Avrupa’nın en eski ve en büyük göllerinden biri olan Ohri Gölü, 138 kilometrekarelik bir alana sahip ve 2 milyon yıldan fazla bir tarihi var.

Göl, hem Ohri kentiyle birlikte, hem de kültürel ve doğal önemlerinden ötürü 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanları olarak ilan edildi.

Bu tekne turlarını Ohrid yat limanında fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Ortalama kişi başı 5-10 euro vererek bu göl üzerindeki eşsiz geziyi deneyimleyin.

2.Aziz Yuhanna Kilisesi’nin Fotoğrafını Çekin 

Aziz Yuhanna Kilisesi
Aziz Yuhanna Kilisesi

Kaneo Manastırı veya St. Jovan of Kaneo Monastery olarak da bilinen Aziz Yuhanna Kilisesi, şehrin en güzel manzarasını sunan bir yerde bulunuyor. Kiliseyi görmek için olmasa bile sırf bu kilisenin bulunduğu yerden manzarayı seyretmek için bile görülmeye değer bir yer.

13. yüzyılın sonlarına doğru kurulup vaftizci Yahya’ya adanmış. Doğal konumu ve kendine özgü Bizans tarzı mimarisi onu Makedonya’daki en çok fotoğraflanan yerlerden biri haline getiriyor. Zaten şehirdeki en turistik yerlerden biri. Kime sorsanız gösterir.

Kilise, Ohri Gölü’nün sakin sularına bakan Kaneo balıkçı köyünün hemen yukarısındaki bir uçurumun üzerinde yer almaktadır.

Uçurumun tepesindeki kilise, Ohri’nin diğer kiliselerinin bir kısmına kıyasla oldukça küçük, ancak görüşü kesinlikle diğerlerinden çok etkiliyor. Kaneo’daki kiliseyi görmenin en iyi yolu, kilisenin gölün üzerindeki klasik görüşünü yakalamanızı sağlayan, doğrudan kilisenin üstündeki küçük gözetleme noktasındandır. Buradan güzel manzara fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

3.Aziz Clement Kilisesi’nin Ziyaret Edin

Aziz Clement Kilisesi
Aziz Clement kilisesi

Ohrid gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel dini yapı ise, Aziz Clement Kilisesi’dir.

Ohri’deki Plaosnik (Plaošnik) Tepesi’nde yer alan bu kilise, aslen 13. yüzyılda inşa edilmiş. 16. yüzyılda yeniden inşa edilmeden önce Osmanlı döneminde 15. yüzyılda camiye dönüştürülmüş ve tekrar kiliseye dönüştürülmüştür.

Bu kilisede, ortaçağ fresklerini, erken hristiyan mozaiklerini ve tüm Balkanlarda yaygın olan Bizans tarzı mimariyi görebilirsiniz.

4.Ohrid Bazaar Olarak Bilinen Ohri Çarşısını Görün

Ohrid Gezilecek Yerler
Ohrid Bazaar

Kuşkusuz Ohrid şehrinin en kalabalık kısmı deniz kenarından akan ve küçük şehir pazarında sonlanan bu çarşıdır. St Clement of Ohrid (Ohrid’in Aziz Clementi) adını taşıyan bu sevimli yaya caddesi, kafelerden ve dondurma salonlarından butik giyim mağazalarına kadar çok sayıda dükkan ve mağaza ile kaplıdır.

Halen ayakta kalan pek çok eski bina bulunmuyor, fakat birkaç tane görmek de mümkün. Sokaklar hala yerel Makedon mermeriyle kaplı. Pazarın kuzey ucunda, 1000 yaşın üzerinde olduğu söylenen su çeşmesi ve tarihi Çınar Ağacı ile küçük bir kare var. Meydanın çevresinde ayrıca şehirdeki camilerden birkaçı da bulunuyor.

Bu çarşının yakınlarında bulunan bölgede Ohrid’de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Ayrıca turistik noktalara oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Dilerseniz buraya tıklayarak bu bölgedeki otellere ve diğer konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

5.Old Town – Eski Şehir Bölgesi’nde Kaybolarak Gezin

Ohrid Eski Şehir Bölgesi
Ohrid’de Yapılacak şeyler

Ohrid gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri, şehrin merkezi olarak bilinen Old Town, yani Eski Şehir Bölgesi’dir.

Harika Eski Osmanlı evleriyle ve dar Arnavut kaldırımlı şeritleriyle karşılaşacağınız Eski Şehir Bölgesi’nde bulunan çarşının herhangi bir yerinden yokuş yukarı doğru çıkacak olursanız, turistlerden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlıyorsunuz. Buradan sonra şehrin eski ve renkli evlerini görmeye başlayacak, Ohrid’i tam yerinden hissedeceksiniz.

Eski Şehir Bölgesi, bazı önemli tarihi yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Eski Şehir surlarının kalıntılarını görebileceğiniz birkaç geçiş kapısını da bu bölgede görebiliyorsunuz.

Kapıların en iyi korunmuşları, şehir pazarına yakın bulunan Üst Kapıdır. Hemen Üst Kapının yakınında, kentin son antik bölgesi olan Antik Tiyatro bulunmaktadır. Buraya da göz atmayı unutmayın. Ayrıca bölgede birçok tarihi kiliseyi de görmek mümkün.

Old Town Ohrid’de konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Bu bölgeyi de şehirde konaklama için düşünebilirsiniz. Bölge, turistik yerlere yakınlığı ve süper turistik olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

6.Samuel Kalesi’ne Çıkın

Samuel Kalesi Ohrid
Samuel Kalesi

Kuşkusuz, Ohri’nin en baskın merkezi eski kentin tepelerinde oturan güçlü kaledir. Çar Samuel’den sonra Samuel’in kalesi olarak bilinen kale, 10. yüzyılın sonlarında Birinci Bulgar İmparatorluğu’nun başkentiydi. Arkeolojik kanıtlar, aynı noktada daha da eski bir kale inşa edildiğini gösteriyor.

2003 yılında yapılan yenileme çalışmaları sayesinde ziyaretçiler kaleyi ziyaret edebiliyor ve surlar boyunca yürümek için dik merdivenlerden çıkabiliyorlar. Kalenin manzaraları, eski şehrin tümünü görebileceğiniz yere ve göle bakmakta. Yani şehirdeki en iyi manzara fotoğraflarını burada yakalayabilirsiniz.

7.Plajda Güneşlen, Biraz da Yüz

Ohrid Gezilecek Yerler
Ohrid Kaneo Plajı

Ohri’deki turistler için aktivitelerin en bariz olanı elbette gölde yüzmek ve sahilde balık avlamak. Ziyaretçilerin bunu yapabileceği şehir merkezine yakın çok sayıda nokta var. Ohri Limanı ile Kaneo Kilisesi arasında küçük halka açık taş plajlar yer almaktadır. İlk olarak bu plajlara göz atmanızda yarar var.

Ohrid’i yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, şehir plajlarının oldukça yoğun olduğunu göreceksiniz. Kaneo’ya yakın plajlarda güneşlenmek ve yüzmek her ne kadar popüler olsa da, daha sessiz ve sakin plajları da bulabilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklaştıkça plajlar daha sessizleşmekte.

8.Deniz Kıyısında Güzel Bir Akşam Yemeği Yiyin

Ohrid Gezilecek Yerler
Ohrid Kaj Kanevche Restoranı

Ohrid’de deniz manzaralı restoranları birçok yerde bulabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Restaurant Kaj Kanevche’dir. Aziz Yuhanna Kilisesi yakınlarında bulunan bu restoran biraz pahalı olabilir, fakat bu restorandan başka restoranları da bulabilirsiniz.

Deniz manzaralı restoranlarda bir akşam yemeği planlıyorsanız, biraz erken saatlerde restoranda yerinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde denizi görmeyen yerlerde oturmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için de Eski Şehir Bölgesi’ndeki restoranlardan daha fazla ücret ödemeye de gerek yok.

9.Turistlerden Kaçıp Struga’ya Gidin

Ohrid Gezilecek Yerler
Struga

Ohrid gezilecek yerler listesinde turistlerin en az olduğu yerlerden biri olan Struga, Makedon yaşamının daha sıradan tarafına bir bakış sunuyor.

Ohri Gölü’nün kuzey ucunda ve sadece 15 km uzaklıktaki Struga, şehre yapılan turizm artışından en az etkilenen yerlerden. Henüz çok fazla keşfedilmediğinden dolayı da, biraz daha sakin bir yer.

Merkezine yakın iki yakın sahil şeridinin dışında pek fazla yapılacak bir şey olmadığı söylense de, bu bölgeyi seveceğinize emin olabilirsiniz.

Black Drin Nehri’ni saran bu Struba’da, yerel halkın tercih ettiği birçok bar ve restoran da bulabiliyorsunuz. Ayrıca bölgenin merkezinde bir pazar yeri ve çarşıyı da bulabiliyorsunuz.

Ohri’den Struga’ya ulaşmak için, şehir merkezinden 60 denarlık bir otobüse binebilirsiniz ancak yaklaşık 150 denarlık bir taksiye binmek de mümkün.

10.Aziz Naum ve Ljubaništa’nın tadını çıkarın

Aziz Naum Manastırı
Aziz Naum Manastırı – Macedoniatimeless.com

Ohrid’de görülecek yerler arasında bir hayli popüler olan Naum ve Ljubanista, Tripadvisor’da Ohrid’deki yapılacak en turistik aktivitelerden biri olarak seçilmiş. St Naum Manastırı’na tekne ile gidiyorsunuz. Zaten bu güzel yere ulaşmanın en eğlenceli ve tek yolu da bu.

Ana bina gerçekten de oldukça lüks bir otel olarak ikiye ayrılan manastır. Fakat birçok turistin Aziz Naum’a gitme sebebi ise, Ohrid’deki en güzel plajlardan birini görmektir. Yaz aylarında Ohrid’i ziyaret ediyor ve güzel bir plaj arıyorsanız Aziz Naum’a da mutlaka göz atın.

Ohrid’de olduğu gibi, burası halka açık bir plaj, bu yüzden ayrılmış alanlar veya benzeri bir şey yok. Plajın hemen dışında turistlerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır bir dizi restoran bulunmaktadır.

Aziz Naum’da biraz daha fazla gezi yapmakla ilgileniyorsanız, Ohri Gölü’nün kaynağı olan yerel kaynakları görmeyi düşünebilirsiniz. Çalıların arasında yürüyüş veya tekne gezintisine çıkma seçenekleriniz var. Her iki durumda da, görülmeye değer eşsiz ve doğal bir yer.

11.Limandan Gün Batımını İzleyin

Ohrid Gezilecek Yerler
Liman

Ohrid’de yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de gün batımını izlemektir. Tabi bunun için birçok seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar arasında en güzel ve en popüler olanı ise, Limandan gün batımını izlemektir.

Limandaki iskelenin hemen yanından eşsiz gün batımı fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

12.Ohri Antik Tiyatrosu’nu Görün

Ohrid Gezilecek Yerler
Ohri Antik Tiyatrosu

Ohrid’in merkezine yakın bir konumda bulunan bu Antik Tiyatrosu M.Ö 200 yılında kurulduğu söylenmekte. Helenistik tarzı bu tiyatro 4 bin kişilik kapasiteye sahip.

Roma döneminde, Hristiyanları öldürmek için yapılan gladyatör savaşlarında kullanılmış ve Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra terkedilmiştir.

Bu antik tiyatro yıllık Ohri Yaz Festivali sırasında sahne alanı olarak kullanılıyor. Tiyatroya giriş ücretsizdir.

13.Sofya Kilisesinin Fresklerine Göz Atın

Ohrid Sophia Kilisesi
Sofya Kilisesi

Ohri’deki Ayasofya Kilisesi, Makedonya’daki en önemli anıtlardan biri ve klasik bir Makedon ortaçağ sanat ve mimarisi örneği. Aslen, Bizans İmparatorluğu’nun Ohri Başpiskoposluğunun katedral kilisesiydi ve bölgenin dini otoritesini veriyormuş.

İnşaatın kesin tarihi bilinmiyor. Diğer Makedon kiliseleri gibi, daha sonra kiliseye geri getirilmeden önce Osmanlı Türkleri tarafından camiye çevrildi. Kilisenin en güzel yeri ise,  11., 12. ve 13. yüzyıllara dayanan hayatta kalan freskleridir.

Ohrid Gezilecek Yerler – Nerede Kalınır ? 

Ohrid’de konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri Old Town ve çevresi olarak biliniyor. Eski Şehir Bölgesi olarak da bilinen bu bölgede birçok konaklama birimini bulabilirsiniz.

Bu bölgede konaklamayı düşünürseniz, çarşı yakınlarında yani Old Bazaar yakınlarındaki konaklama birimlerine göz atın. Bu tesisler şehirdeki en iyi konuma sahip tesislerden olduğu gibi erken rezervasyon fırsat indirimi de var. Erken rezervasyon olayını da çok abartmayın. Yani 5-6 ay öncesinden yapacağınız bir rezervasyonunun size pek bir getirisi olmayacaktır. Bu yüzden 1-2 ay erken rezervasyon için en ideal süredir.

Ohrid’de konaklama için tesis ararken de Ohrid Gezilecek Yerler bakımından popüler olan yerlere de yakınlığınızı kontrol edin. Güzel bir yerde konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik yerleri çok rahat halledebilirsiniz. Bu sayedede şehrin dışındaki diğer yerlere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ohrid Gezilecek Yerler listesi adlı bu yazıda şehirdeki en turistik ve en güzel yerlerden bahsettik. Bu yerlere ek olarak birkaç güzel turistik veya tarihi yeri eklemek mümkün. Fakat zamanınız sınırlı ise, ilk olarak bu listedeki yerleri ziyaret edin. Daha sonra zamanınız kalırsa diğer turistik yerlere göz atabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...