Orta Avrupa Şehirleri : Görülmeye Değer En Güzel 17 Şehir

Birbirinden güzel şehirleri ve gezilecek önemli yerleri ile Orta Avrupa’da eşsiz bir gezi rotası oluşturabiliyorsunuz. Prag’ı, Viyana’sı Budapeşte’si derken liste uzattıkça uzatabiliriz.

Bugün, Orta Avrupa’daki Bavyera köylerini, eski kale kasabalarını, bölgedeki zengin bir ticaret tarihine işaret eden görkemli pazar meydanlarını ve Roma İmparatorluğu’nun kalıntılarının hala göründüğü ışıltılı eski imparatorluk şehirlerini bulabiliyorsunuz.

Her şehrin, kasabanın ve bölgenin kendine özgü güzelliği, doğallığı ve tarihiyle her turiste hitap eden Orta Avrupa Şehirleri’ni bulabilirsiniz.

Gelelim Orta Avrupa’da Görülmeye Değer 17 Şehre ;

1.Hallstatt 

Hallstatt 
Hallstatt

Avusturya‘nın incisi olarak bilinen Hallstatt, ülkedeki en renkli, en popüler ve en romantik atmosfere sahip şehirlerden biridir. Aynı adı taşıyan gölün batı kıyısında yer alan bu şehir, konumuyla ünlüdür.

Kartpostallık fotoğraf karelerine ev sahipliği yapan bu şehirde, rengarenk tarihi evlerin arasında dolaşabilir, gölün etrafında tekne turlarına çıkabilir ve romantik bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Kış aylarında ziyaret ediyorsanız, kayak yapabileceğiniz yerleri, yaz aylarında ziyaret ediyorsanız da, tepelerde yürüyüş ve su sporları yapabilirsiniz.

Yılın her dönemi görücüye açık bu şehirde yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Daha fazlası için Hallstatt gezilecek yerler adlı yazımızda göz atabilirsiniz.

2.Heidelberg

Heidelberg
Heidelberg

Heidelberg, Almanya‘nın son zamanlarda trend olan şehirlerinden bir tanesi.

Almanya’nın en eski üniversite şehri olarak bilinen Heidelberg, sert partileriyle de ün yapmıştır. Malum öğrenci çok. Öğrenci çok olunca da gece hayatı kaçınılmaz oluyor. Birbirinden ünlü gece kulüpleri, barları ve özel partileri ile Heidelberg parti arayanlar için eşsiz bir deneyim sunar.

Tabi, Heidelberg sadece partilerden ibaret değildir. Yemyeşil ormanlık çevresi ve dinlendirici nehir kenarı ve tarihi ”Altstadt” bölgesiyle, hem tarihe hem de mimariye merakı olanların da çok çabuk sevebileceği bir şehirdir.

Philosophers’ Way adı verilen yol, şehrin dört bir yanında manzaraları olan pitoresk, tarihi bir yürüyüş yoludur ve şehirdeki en önemli turistik noktalardan bir tanesidir.

Heidelberg, genellikle günübirlik turlar ile ziyaret ediliyor olsa da, bu şehir en azından 1 günlük bir süreyi haketmektedir. Heidelberg’de görülecek yerler adlı yazımıza göz atarak şehir hakkında çok daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

3.Krakow

Krakow - Orta Avrupa Şehirleri
Krakow

Polonya‘nın en güzel ve en popüler şehirlerinden biri olan Krakow, her Türk’ün erasmus hayalidir.

Türkiye’de daha çok erasmus ile ün kazanmış bu şehir, ilk olarak partileriyle akla gelmektedir. Onbinlerce uluslararası öğrencisinin yaşadığı bir şehirde parti olmaz mı ? tabi ki olur. Hem de en iyisi. Birbirinden ünlü gece kulüpleri, barları ve Pub Crawl turları ile Krakow, özellikle genç turistlere akıl almaz bir deneyim yaşatmaktadır.

Tabi gece hayatıyla işiniz yoksa, yine de Krakow’u seveceksiniz. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kiliseleri ve müzeleri ile de sanat ve tarih severlerin favori şehirlerinden.

Göz At : Krakow’da gezilecek yerler

4.Lübliyana

Lübliyana
Lübliyana

Lübliyana, Slovenya’nın başkenti ve en güzel şehridir. Başkentin merkezi bir parçası olan ağaçlarla kaplı Ljubljanica Nehri, yaz aylarında daha da cazip hale gelir ve yerliler nehir kenarındaki kafelerde kahve yudumlar ve bankalar boyunca dolaşırlar. Turistler ise, tıpkı yerlilerin yaptığı gibi nehir kenarlarındaki güzel ve şirin kafelerde zaman geçirip, nehir boyunca yürüyüşe çıkar.

Lübliyana da, tıpkı Krakow ve Heidelberg gibi Orta Avrupa’nın parti şehirleri arasında yer almaktadır. Her hafta sonu birbirinden ünlü Dj’lerin katılımıyla gerçekleşen partileriyle ünlü bu şehir, tarih ve kültür konusunda da, beklenenden fazlasını sunmaktadır.

Özellikle Eski Şehir bölgesi, şehirdeki tarih dolu bir yerdir. Orta çağ Ljubljana Kalesi ise, şehrin simgesi ve şehrin etkileyici manzaralarını sunmaktadır. Ayrıca konaklama konusunda da, diğer şehirlere nazaran çok daha uygundur. Bu yüzden gezi rotanıza ekleyebileceğiniz en ucuz güzel şehirlerdendir.

5.Varşova

Varşova
Varşova

Polonya’nın başkenti Varşova, Krakow kadar olmasa da, gece hayatı bu şehirde de oldukça canlıdır. Fakat daha çok kültür gezisi arayanların tercih edebileceği bir şehirdir.

Özellikle Old Town (Eski Şehir) Varşova’nın en eski semtidir ve birbirinden güzel tarihi yapılarla süslüdür. Komünist dönemini ve savaş zamanı trajedilerini geçmişe koyarken, Arnavut kaldırımlı şeritleri boyunca yeni bir yaşam süresi bulunmaktadır.

Varşova, tarihe ve mimariye merakınız varsa çok çabuk sevebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Kraliyet Şatosu, Kültür ve Bilim Sarayı şehrin önde gelen tarihi yapılarındandır.

Göz At : Varşova gezilecek yerler

6.Bratislava

Bratislava
Bratislava

Orta Avrupa’nın en küçük başkentlerinden biri olan Bratislava, Slovakya’nın başkentliğini üstlenmiştir.

Süslü sarayları ve etkileyici Orta Çağ kalesi ile, Eski Şehir Bölgesi Bratislava’da kaçırılmaması gereken noktalardandır.

Katlı Tuna’nın kıyısında yer alan sokaklar şık butikler, kafeler ve barlarla doludur. Gece hayatı çok hareketli olmasa da, ölü de değildir.

Bratislava, çok çabuk ve kolay gezebileceğiniz şehirlerden bir tanesidir. Çok büyük olmadığından ve turistik noktaların birbirine yakın olmasından dolayı, dolu dolu bir günde bu şehri keşfedebilirsiniz.

Bratislava’da görülecek yerler adlı yazımıza göz atarak da şehirdeki en önemli turistik yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

7.Luzern

Luzern
Luzern

İsviçre‘nin en güzel şehirlerinden biri olarak bilinen Luzern, Dört Kanton Gölü adlı bir fiyord gölü ile çevrilidir.

Göl kıyısında bulunan bu şehir, eşsiz manzaraları ve doğal güzelliği ile, özellikle çiftlerin sevdiği şehirlerden bir tanesidir.

Eski Şehir bölgesi ise, Luzern’in tarih dolu kısmıdır. Birbirinden güzel mimariye sahip eski yapıları bu bölgede fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Eski kenti çevreleyen Musegg Duvarı 13. yüzyıla kadar uzanırken, sanat dolu muhteşem Şapel Köprüsü 1333 yılında inşa edilmiş. Ayrıca 15. yüzyıldan kalma Hofkirche St. Leodegar’a göz atabilirsiniz.

Luzern’de oldukça hareketli şehirlerden biridir. Sert partileri ile değil de, ailece oturup eğlenebileceğiniz aile dostu eğlenceli mekanları ile ünlüdür.

8.Salzburg

Salzburg
Salzburg

Almanya sınırında olan bir Avusturya şehri olan Salzburg, Doğu Alpleri’nin kaçınılmaz ve inanılmaz manzaraları ile birlikte gelir. Salzach Nehri’nin yanındaki güzel konumu ile, doğal güzelliği ile adından çokça söz ettiren Salzburg’da yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Salzburg, Altstadt (Eski Şehir) ve Neustadt (Yeni Şehir) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eski Şehir, nehrin sol kıyısında oturuyor ve Ortaçağ ve Barok mimarisi ile yaya caddelerine sahipken, Yeni Şehir 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri ile de ünlü olan Salzburg’da, hem tarih hem de sanatseverler için birçok görülecek önemli yerleri bulabilirsiniz.

Göz At : Salzburg gezilecek yerler

9.Münih

Münih
Münih

Oktoberfest olan uluslararası sansasyonun doğduğu yer olan Münih’ten bahsetmeden Orta Avrupa’dan bahsetmekte pek mümkün değil.

Münih denince akla bira gelir, sosis gelir. Fakat en önemlisi Oktoberfest gelir. Oktoberfest, adından anlaşılacağı üzere her yıl Münih’te ekim ayında düzenlenen bir bira festivalidir. Almanlar bira içmek için bahane arıyor dememek lazım. Bu festival, sadece Almanların değil dünyanın dört bir yanından milyonların katılımıyla gerçekleşmektedir.

Tabi Münih, bu festivalden çok daha fazlasıdır. Altstadt olarak da bilinen Eski Şehir Bölgesi’nin kalbindeki Yeni Belediye Binası ile dikkat çeken bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri bulabilirsiniz.

Şehrin Ana Meydanı olarak da bilinen Marienplatz, Münih’in kalbinin attığı yerdir. Tarihi yapılara ev sahipliği yapmasının yanı sıra, şehirdeki en iyi restoranlardan ve kafelerden bazılarını bu meydan çevresinde bulabiliyorsunuz.

Ayrıca 15. yüzyıldan kalma 12. yüzyıl St Peter Kilisesi ve çok güzel Frauenkirche Katedrali de var. Bunun yanında, Englischer Garten adı verilen oldukça büyük bir İngiliz tarzı parka da ev sahipliği yapmaktadır. Yani kısaca turist olarak ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi bu şehirde fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Göz At : Münih gezilecek yerler

10.Zürih

Zürih - Orta Avrupa'nın En Güzel Şehirleri
Zürih

İsviçre’nin en gözde şehirlerinden biri olan Zürih, ayrıca hem ülkenin hem de Orta Avrupa şehirleri arasında en pahalı olan yerlerden bir tanesidir.

Finans ve bankacılığın dünya merkezi olarak da bilinen Zürih, Zürih Gölü kıyılarına sarılmış muhteşem bir şehirdir.

Su üzerinde asılı olan 17. yüzyıl Belediye Binası ile ünlü olan bu şehirde, birbirinden güzel tarihi yapıları, müzeleri ve kiliseleri de görebiliyorsunuz.

Şehir Limmat Nehri boyunca dökülür ve su kenarında yürüyüş yolları sayesinde kartpostallık manzaralar sunmaktadır.

Zürih, genelde günübirlik turlar ile ziyaret edilebilecek şehirlerden biri. Çünkü şehir genel olarak çok pahalı ve burada bütçeye uygun bir konaklama birimi bulmak da pek mümkün değil. Bu yüzden, düşük bütçede bir Orta Avrupa seyahati planlıyorsanız, bu şehri de günübirlik turlar ile aradan çıkarmakta yarar var.

Zürih, İsviçre’nin diğer şehirlerinden olan Basel, Cenevre ve Bern‘den çok daha turistik bir şehirdir. Bu yüzden bu ülkede tek bir şehir ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Zürih’i listenize ekleyebilirsiniz.

Göz At : Zürih’te gezilecek yerler

11.Budapeşte

Budapeşte - Orta Avrupa'da Gezilecek Şehirler
Budapeşte

Şüphesiz Orta Avrupa denince akla ilk gelen şehirlerden biri de, Budapeşte olmaktadır. Özellikle Orta Avrupa Turları ile tanınan bu şehir, her yaştan turistin çok çabuk sevebileceği bir şehirdir.

Macaristan‘ın başkenti ve en büyük şehri olan Budapeşte’nin kökenlerini Roma dönemine kadar uzanmaktadır.

Şehir Buda ve Peşte olmak üzere ikiye ayrılmış ve her iki bölge de, mutlaka görülmeye değer. Buda, daha çok Buda Kale Bölgesi ile ünlüdür ve şehrin önde tarihi yapılarından olan Buda Kalesi, Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi ve Aziz Stefan Bazilikası gibi yerler ile ünlüdür.

Peşte tarafı ise, daha çok Szechenyi Termal Banyoları ve Eski Kent Meydanı ile ünlüdür. Burası, şehrin en hareketli tarafıdır ve Buda tarafına nazaran çok daha popülerdir.

Eğer Budapeşte’de güzel bir gece hayatı için plan yapıyorsanız, bakmanız gereken bölge de Peşte tarafıdır. Macaristan Parlemento Binası gibi, dünyanın en büyük meclis binalarından birine ev sahipliği yapan bu şehir çok da pahalı değil. Bu yüzden bu şehir için en azından 2-3 günlük bir gezi planı yapmakta yarar var.

Göz At : Budapeşte gezilecek yerler

12.Viyana

Viyana
Viyana

Orta Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Viyana, Avusturya’nın başkenti ve en turistik şehridir. Entelektüel ve sanatsal geçmişi ile tanınan bu şehir, tarih ve sanatseverler için muhteşem bir deneyim sunmaktadır.

Bir zamanlar Freud, Mozart, Lenin ve Beethoven gibi ünlü isimlerin evi olmuş olan Viyana’da, tarih ve sanat adına beklediğinizden çok daha fazlasını bulabiliyorsunuz.

Viyana’da çok fazla İmparatorluk Sarayları bulunmaktadır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun geçmişine dair iyi bir fikir veren bu saraylar, şehrin önde gelen cazibe merkezleri arasında yer almaktadır.

Schönbrunn Sarayı, Habsburg Kraliyet Sarayı ve Hofburg Sarayı bunlar arasında en iyi bilinenlerdir.

Tabi Viyana, sarayların ve tarihin dışında sanatseverlere de hitap etmektedir. Albetina Müzesi, Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Museumquartier adı verilen Müzeler Bölgesi, birçok müzeyi ve birbirinden değerli sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz yerlerdendir.

Göz At : Viyana gezilecek yerler

13.Berlin

Berlin
Berlin

Almanya’nın başkenti olan Berlin, kapitalist Batı ile sosyalist Doğu Almanya arasında bölünmüş, çok fazla tarih görmüş bir şehirdir. Ancak geçmişteki çalkantılı tarihi ile bu modern şehir, şık bir sokak sahnesine, enerjik sanat kültürüne, birçok hipster mekanına ve eşsiz bir gece hayatına ev sahipliği yapmaktadır.

Berlin, öyle günübirlik turlar ile gezebileceğiniz şehirlerden değil. Orta Avrupa’nın en fazla zaman isteyen şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel tarihi yapıları, müzeleri, kiliseleri ve sokak sanatıyla uzun soluklu keşfedebilebilecek bir şehir.

Berlin’de yapılacak şeylerin sınırı yok diyebiliriz. Özellikle gece hayatı için planınız varsa, Almanya’nın bu güzel şehrine bayılacaksınız. Bu şehirde, bitmek bilmeyen partileri fazlasıyla bulabilirsiniz. Özellikle hipster mekanlarına girebilecek bir durumunuz olursa, 72 saat hiç durmadan parti yapabileceğiniz gece kulüplerini fazlasıyla bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Bu şehirde gezip görülebilecek en önemli yapılardan bazıları ise, Brandenburg Kapısı, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı, Berlin Duvarı, Müzeler Adası, Checkpoint Charlie, Berlin Katedrali ve çok daha fazlasıyla bu şehirde 3-4 gün boyunca sıkılmadan gezip görebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Göz At : Berlin gezilecek yerler

14.Prag

Prag - Orta Avrupa Şehirleri
Prag

Orta Avrupa’nın en ünlü şehirlerinden biri olan Prag, Çek Cumhuriyeti‘nin başkenti ve en güzel şehridir.

Orta Avrupa turları ile gezilen şehirler arasında olan Prag, gece hayatıyla ünlü olan bir şehir olsa da, tarihi ve turistik noktalarıyla 2-3 günlük keşfe açık şehirlerden biridir.

Prag’ın en ünlü yeri, şüphesiz Eski Kent Bölgesi’dir. Birbirinden eski yapılara ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer olarak da bilinmektedir.

Şehrin önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden olan Karl Köprüsü, Prag Kalesi, Dans Eden Ev, Astronomik Saat Kulesi, Aziz Vitus Katedrali ve Lennon Duvarı gibi yerlerdir. Tabi bu turistik noktaların dışında, daha birçok tarihi ve önemli cazibe merkezlerini de bu şehirde bulabilirsiniz.

Prag’da gece hayatı ise, daha çok 35 yaş altı turistler ve yerel halk tarafından ünlüdür. Tabi biraz daha yaş ortalaması yükseldikçe gece kulüpleri yerine, daha nezih ortamlara sahip olan barlar tercih edilmektedir.

Bu şehirde özellikle hafta sonlarında Orta Avrupa’nın diğer şehirlerinden getirilen Dj’ler sayesinde, akıl almaz partiler yapılmaktadır.

Her yaştan turistin severek gezebileceği şehirlerden biri olan Prag’ı da Orta Avrupa gezi rotanıza ekleyin deriz.

Göz At : Prag Gezilecek Yerler

15.Nürnberg

Nürnberg
Nürnberg

Orta Çağ’da Alman ressam Albrecht Dürer’in de doğup yaşadığı yer olarak bilinen Nürnberg, Almanya’nın en renkli şehirlerinden bir tanesi.

Kutsal Roma İmparatorluğu döneminden 20. yüzyıla kadar önemli dünya olayları yaşayan Nürnberg, son zamanlarda Almanya’nın en trend olan şehirlerindendir.

Altstadt (Eski Şehir) günümüzde hala tarihi duvarlarla çevrilidir ve şehirdeki en turistik yerlerden biridir. Bu eski şehir bölgesi, Nürnberg’in en iyi bilinen noktalarından. Birbirinden güzel tarihi yapılarının yanı sıra, şehirdeki en iyi restoranlardan bazılarını da bu bölgede bulabiliyorsunuz.

Nürnberg, savaştan sonra Nürnberg Mitingleri, ırkçı Yasalar ve Yargılamalar için Nazilerle ilişkili bir isimdir. Miting sahasındaki Nazi kongre salonunda Nazi rejimi hakkında güçlü bir müzeyi de görebilirsiniz.

16.Leipzig

Leipzig
Leipzig

Orta çağlardan beri fuarları ve pazarları ile tanınan Leipzig şehri, Weisse Elster ve Pleisse nehirlerinin birleştiği yerde Sakson Ovalarında bulunmaktadır.

Önemli ticaret rotalarındaki bu ortam Leipzig’e önemli bir ticari güç sağlamış ve fuar tutma ayrıcalığı kazandıktan sonra Dresden‘den sonra Saksonya’nın önde gelen şehri oldu.

Günümüzde Almanya’nın her geçen gün daha çok ziyaret edilen şehirlerinden biri haline gelen Leipzig’de Orta Avrupa Turunuzda ziyaret edebileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesidir.

17.Hamburg

Hamburg
Hamburg

Hamburg, ülkenin ikinci büyük şehri olup, en turistik şehirlerden biridir. Daha çok dini ve tarihi yapıları ön plana çıkan bu şehir de, tıpkı Berlin ve Münih gibi gece hayatıyla tanınan şehirlerdendir.

Birbirinden güzel nehir kenarlarındaki kafeleri ve nehir turlarıyla ünlü olan bu şehirde gezip görülecek ve yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Orta Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Hamburg’u da, rotanıza ekleyin deriz.

Göz At : Hamburg gezilecek yerler

Orta Avrupa’da gezip görülecek şehirler tabi ki bu liste ile sınırlı değildir. Daha listeye birkaç şehri daha eklemek pekala mümkün. Fakat, Orta Avrupa’nın en ünlüleri arasında yer alan bu 17 yer arasından zevkinize ve sürenize göre güzel bir gezi rotası oluşturabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...