Osaka Gezilecek Yerler – En Güzel 17 Yer

Osaka, Japonya’nın en güzel ve en özel şehirlerinden biri olmasına rağmen, Japonya seyahatinde çoğu zaman es geçilen şehirlerden biri. Kansai Bölgesi’nin en büyük şehri olan bu şehir, son yıllarda turist trafiğinin en fazla arttığı şehirlerden.
Tokyo’dan sonra, Japonya’nın en büyük ikinci şehri olan Osaka, Japon mutfağının başkenti olarak da bilinir. Birbirinden güzel yemekleri, tarihi yapıları, müzeleri, modern binaları ve kalabalık alışveriş caddeleri ile eşsiz bir deneyim sunan güzel ve hareketli bir şehir.
Osaka gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birçok turistik nokta olduğu gibi, bu şehirde yapılacak şeyler de oldukça fazla.

Osaka için genelde 2 gün yeterli olmaktadır. Fakat, zamanınız kalırsa, şehirdeki yapılacak aktiviteleri de kaçırmayın. Şehrin biraz daha dışında olan yerlere de göz atın.


Booking.com

Osaka Gezilecek Yerler Listesi

Japonya‘nın birçok şehrinde olduğu gibi, Osaka’da da birçok tapınak görebilirsiniz. Fakat bu tapınaklar, ”Tapınaktan görmekten sıkıldık” dedirtmeyen güzellikte. Bu yüzden, bu şehirde de mümkün olduğunca tapınak görebilirsiniz. Zaten listede, şehirdeki en iyileri ve en popüler olanları bulabilirsiniz.

1.Osaka Kalesi’nde Güzel Fotoğraf Kareleri Yakalayın (Osaka-Jo)

Osaka Kalesi
Osaka Kalesi

Tarihi 1583 yılına dayanan Osaka Kalesi, şehrin en fotojenik yapılarından biri.

Yapımında 100 bin işçinin çalıştığı bu kale, yani günümüzde gördüğünüz bu kale, 1931 yılında eskisinin yerine inşa edilmiş. Japonya’daki birçok kale ve tapınaklarda olduğu gibi, bu kalede zamanla yıpranmış ve düzenlemeler geçirmiştir.

Kalenin orjinal olmaması gerçeğine rağmen, hala Osaka’daki en etkileyici yapılardan biri. Güzel bir yapraklı parkın ortasında yer alan bu kale, hendekler ile çevrili.

Kalede sanat eserlerinin yanı sıra, çeşitli silahları da görebiliyorsunuz. Ayrıca, kalenin tepesinde gözlem yerinden şehrin en güzel fotoğraf karelerini de yakalayabilirsiniz.

2.Sumiyoshi Tapınağı’nı Keşfedin

Sumiyoshi Tapınağı Osaka Gezilecek Yerler
Sumiyoshi Tapınağı

Bu tapınak, sadece Osaka’da değil aynı zamanda Japonya’da da en eski Şinto tapınaklarından biri olarak ün kazanmış olan yerlerden biri.

Tapınağın 1.800 yıldan daha uzun bir süre önce yapıldığı ve süslü mimarisi ve zarif tasarım özellikleri sayesinde türünün en güzel Şinto tapınaklarından biri olduğu söyleniyor.

Gerçek tapınağın yanı sıra, camsı bir gölet üzerinde uzanan bir köprüye sahip olan bir park da bulacaksınız. İşte bu parkın bulunduğu yer de, en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

3.Umeda Sky Building İsimli Efsane Mimari Yapıya Göz Atın

Umeda Sky Building
Umeda Sky Building

Japonya’daki en popüler ve en iyi mimari yapılardan biri olarak bilinen Umeda Sky Building, Osaka’nın en turistik yerlerinden. 100 farklı pozisyondan fotoğraflarını çekmeye çalışan turistler dolu olan bu yerde, kendinize uygun bir yer bulup birkaç dakika binanın mimarisini inceleyin.

173 metre yüksekliğinde olan bu binanın 39.katında ”Bahçe Gözlemevi” olarak bilinen bir yerden şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz. Muhteşem bir şehir manzarası sunan bu binayı bulmak için de kafanızı hafiften yukarı kaldırmanız yeterli. Şehrin birçok noktasından bu binayı rahatlıkla görebiliyorsunuz.

4.Dotonbori’de Osaka Gece Hayatı Deneyimi Yaşayın

Dotonbori Caddesi Osaka
Dotonbori

Gelelim Osaka’nın en ünlü, en kalabalık, en güzel ve en turistik yerine. Dotonbori, barların, kafelerin ve restoranların en bol olduğu oldukça hareketli bir yer. Akşam saatlerinde ışıkların açılmasıyla birlikte muhteşem bir manzaraya sahip olan bu caddeyi kaçırmayın.

Buradaki kafe ve restoranların birçoğunun kendine ait çatı terasları vardır ve bu aynı zamanda dışarıda oturabileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz anlamına da gelmektedir.

Dotonbori’de sokak yemekleri için güzel bir tavsiye isterseniz de, Takoyaki, otantik Ramen ve Yakitori deneyebilirsiniz.

5.Osaka Akvaryumu’nu Ziyaret Edin

Osaka Akvaryumu
Osaka Akvaryumu

Sırf mimari yapısı için bile ziyaret edebileceğiniz bu akvaryum, şehirdeki en turistik yerler arasında. Özellikle çocuklarınız ile Osaka’yı ziyaret ediyor veya deniz canlılarına merakınız varsa, bu merakınızı burada fazlasıyla giderebilirsiniz.

Bu akvaryum, Kaiyukan olarak da bilinir ve Osaka Körfezi’ne dayanan Tempozan Limanı Köyü’nde bulunmaktadır.

Bu Japonya’daki en büyük akvaryumlardan biridir ve balina köpekbalıkları, su samuru, yunuslar ve kaplumbağalar gibi deniz yaşamının bir bolluğunu içeren sekiz sergi katına sahiptir.

Akvaryumda ayrıca yaklaşık dokuz metre uzunluğunda olan ve tropik balıklar ve çevresinde yüzen deniz atları gibi diğer deniz hayvanları sayesinde renkli bir yer olan ana tank var. Bu ana tank, akvaryumun en güzel ve en popüler bölümü olarak bilinir.

6.Shinsaibashi’de Japonların Alışveriş Heyecanını İzleyin

Shinsaibashi Osaka'da Alışveriş
Shinsaibashi

Osaka’da yapılacak şeyler arasında en popüler olanlardan biri de, Japonları alışverişlerini izlemektir. Ellerin kaçıracaklarmışçasına bir alışveriş yapan yerel halkın koşuşturmacısını en iyi izleyebileceğiniz yer ise Shinsaibashi adlı alışveriş merkezidir. Aslında tam bir alışveriş merkezi değil ama Japonlar ve turistler burayı alışveriş merkezi olarak adlandırıyor.

Osaka’da herhangi bir Japona, Osaka’da alışveriş yapılacak en güzel yer neresi ? diye sorsanız %99’u size Shinsaibashi’yi önerecektir. Çünkü burası, aklınıza gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz bir yer olduğu gibi çok da pahalı olmayan bir yer. Yani, bir şey almayacağım diye girip onlarca poşet ile çıkabilirsiniz.

Hediyelik eşya, el sanatları, giysi ve ev eşyaları gibi birçok ürünü bulabileceğiniz bu yer, Osaka’nın sert yağmurlarından kaçmak için de güzel bir yer.

Osaka’ya ait bir hatıra eşyası almak istiyorsanız, gidebileceğiniz en güzel ve en iyi yer Shinsaibashi’dir.

7.Abeno Harukas Binası’na Uzun Uzun Bakın

Abeno Harukas Binası
Abeno Harukas Binası

Osaka’da görülecek yerler arasında mimari yapısıyla dikkat çeken yapılardan biri olan Abeno Harukas da, en az Umeda Sky Building kadar ilgi çekici ve popüler. Bu bina Japonya’daki en yüksek binalardan biri. Ayrıca, binanın 5. katında bir de kafe bulunmaktadır. Böylesine yüksek bir binanın 5.katına çıkmak pek eğlenceli olmasa da, soluklanıp bir şeyler içebileceğiniz güzel bir yer.

Tabi böylesine yüksek bir binada gözlem güvertesi de bulunuyor. Bu gözlem yerinden de şehrin panaromik manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Manzara ile işiniz bittikten sonra bina içerisinde bulunan müzeye ve mağazalara göz atabilirsiniz. Acıkırsanız da bu binada birçok yemek yiyebileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz.

8.Tempozan Dönme Dolabı’na Binmeyin! Pahalı 🙂

Tempozan Dönme Dolabı osaka
Tempozan Dönme Dolabı

Her şehrin dönme dolapları artık bir efsane oldu. Osaka’nınki de öyle.

Şehrin en ikonik yerlerinden biri olarak bilinen bu dönme dolap, Osaka Koyu’nun kenarında yer almaktadır.

Dönme dolap geceleri aydınlatılınca çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca dönme dolap üzerinden de gece-gündüz şehrin en güzel manzarasını seyredebiliyorsunuz.

9.Osaka Gezilecek Yerler Listesinin Olmazsa Olmazlarından Olan Shitennoji Tapınağı’nı Görün

Shitennoji Tapınağı
Shitennoji Tapınağı

Shitennoji Tapınağı, dini, tarihi ve mimari yapılara ilgisi olan herkesin sevebileceği, fotoğraf tutkunlarının da bayılacağı bir yer. Tapınak çevresinde birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerleri bulabiliyorsunuz.

İmparator Suiko altında 6.yüzyılda inşa edilen bu eşsiz tapınak, Japonya’daki birçok yapı gibi İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılmış. Bugün göreceğiniz tapınak orjinal olmasa da, orjinalinden hiçbir farkı olmadığı, hatta çok daha güzel olduğu söylenmektedir.

Buradaki binalar yeniden inşa edilmiş ve bunların bir kısmı 7. yüzyıl mimarisinden ilham almış ve bazıları daha modern bir tarza sahiptir, bu nedenle Japon dini mimarisinin farklı örneklerini incelemek için harika bir yer.

10.Universal Studios Japonya 

Universal Studios Japonya 
Universal Studios Japonya

Osaka’nın tarihi ve turistik noktalarından sıkıldıysanız, biraz eğlenmek için Universal Studios’a göz atabilirsiniz.

Universal Studios Japan, Tokyo’daki Disneyland’dan sonra ülkedeki en önemli tema parklarından biri ve aynı zamanda Japonya’daki en büyük ikinci parkur.

Beklediğiniz gibi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Universal Studios’a benzer ve en sevdiğiniz filmlerle ilgili her şeyi görmek için buraya göz atabilirsiniz.

Fakat, burası Japonları en fazla görebileceğiniz yer. Çok fazla turist olmasa da, turistlerin uğrak yerlerinden. Ancak Japonlar çok fazla olduğundan dolayı, turistler dikkatinizi pek çekmiyor. Binlerce Japonu aynı anda beraber görmek için şehir merkezi yetmediyse, buraya da bir göz atabilirsiniz.

11.Tsutenkaku Kulesi’ni Görün

Tsutenkaku Kulesi
Tsutenkaku Kulesi

Bu kule, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın yoğun bir şekilde bombalanmasının ardından tekrar nasıl yükseldiğinin bir sembolü olarak şehirdeki en önemli yerlerden biri olarak biliniyor.

Kulenin gözlem yeri bulunmaktadır. Bu gözlem yeri, aslında diğer yüksek binalara göre biraz daha güzel manzara sunuyor diyebiliriz. Çünkü bu gözlem yerinden şehrin ara sokaklarına kadar detayları görebiliyorsunuz.

Burada yerel efsaneye göre, dileklerinizi kabul eden ”Gökyüzü Billiken” olarak bilinen şanslı bir cin varmış. Tabi o kadar yüksek bir kuleye çıktıktan sonra, ne kadar iyi huylu, şanslı olarak bilinse de, bir cinin olduğunu bilmek pek hoş olmuyor.

12.Osaka Gece Hayatı Deneyimi Yaşayın

Osaka Gece Hayatı
Osaka Gece Hayatı

Osaka’da eşsiz bir gece hayatı olduğu gerçeği bir sır değil. Bu şehir, Tokyo ve Kyoto kadar güzel bir gece hayatı deneyimi sunuyor. Birbirinden güzel ve kaliteli barları, gece kulüpleriyle, geceleri zaman geçirebileceğiniz, Japon gece hayatı nasıl oluyor ? sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Osaka’nın gece hayatı için popüler olan yerlerinden biri Namba Bölgesi’dir. Fakat yanınızda mutlaka nakit olması gerekiyor. Mekanların büyük bir bölümü kredi kartı kabul etmiyor.

13.Ukiyoe Müzesi’ne Bir Göz Atın

Ukiyoe Müzesi
Ukiyoe Müzesi

Osaka müzeleri arasında en popüler olan Ukiyoe Müzesi, Osaka’daki geleneksel sanat hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz güzel bir yer.

Bir tür Japon baskısı olan ukiyoe sanatı hakkında birçok bilgiyi öğrenebileceğiniz bu müzeye, şehrin merkezinden çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

14.Ulusal Bunraku Tiyatrosu

Ulusal Bunraku Tiyatrosu
Ulusal Bunraku Tiyatrosu – happyjappy.com

Bunraku’nun Japon sanatına göz atmak istiyorsanız, göz atabileceğiniz yerlerden biri.

Bunraku, üç kadar kuklacı tarafından işletilen ve 17. ve 18. yüzyıllardaki Japon destanlarının ve efsanelerinin hikayesini anlatan büyük kuklalara sahiptir. Birkaç gösteriyi de izleyebileceğiniz bu tiyatro da, gösteri izlemeden de binanın içini görebiliyorsunuz.

15.Tenmangu Tapınağı’nı da Görün

Tenmangu Tapınağı Osaka
Tenmangu Tapınağı

10. yüzyılda kurulan Osaka Tenmangu, bursun tanrılığı olan Sugawara no Michizane’yi koruyormuş. Ülkedeki diğer benzer tapınaklar gibi, öğrencilerin sınavlarında veya çalışmalarında iyi sonuçlar almak için dua etmeleri için popüler bir yer

Tapınağın ana salonu ve kapısı 1845 yılına tarihlenmekte.

Temmuz ayında Osaka’yı ziyaret ediyorsanız, 24 ve 25 Temmuz’da tapınağın Tenjin Matsuri festivalini kaçırmayın. Japonya’nın en iyi festivallerinden biri olarak Tokyo’daki Kanda Matsuri ve Kyoto’daki Gion Matsuri’nin yanındadır. Sadece iki gün alayı ve havai fişek gösterisini izlemek için binlerce kişi buraya toplanıyormuş.

16.Nakashima (Nakonoshima) Parkı’nı da Osaka Gezilecek Yerler Listenize Ekleyin

Nakashima (Nakonoshima) Parkı
Nakashima (Nakonoshima) Parkı

Şehrin ticaret merkezindeki gerçek bir adada bulunan Nakanoshima park, Osaka’nın kalbinde yer almaktadır. Yakındaki Kitahama finans bölgesinin telaşından kurtulmak için nefes alıp dinlenebileceğiniz güzel bir yer.

1,5 kilometre uzunluğa uzanan Nakanoshima, iki nehir arasında yer almaktadır: Dojima-gawa ve Tosabori-gawa. Şehrin ortasındaki alçak bir kum üzerinde durduğundan, park muhteşem ufuk çizgisini gözlemlemek için mükemmel bir yer.

1891 yılında kurulan Nakanoshima, Osaka’nın ilk parkı olma özelliğini taşıyor.

17.Kuromon Ichiba Pazarı’nda Dolaşın

Kuromon Ichiba Pazarı
Kuromon Ichiba Pazarı

Şehirdeki en canlı ve hareketli pazar olarak bilinen Kuromon Ichiba, Osaka’da gezilmesi gereken yerler arasında.

Burası bir pazardan çok daha fazlasıdır. Bu pazarın turistler arasında bir hayli popüler olmasının nedeni ise, son yıllarda pazarda taze ürünlerin turistlere servis ediliyor olması. Yani, herhangi bir taze ürünü alıp pazardan çıkmıyorsunuz. İstediğiniz bir ürünü seçip, hazırlattırıp güzelce yiyebiliyorsunuz. Bu yüzden de, turistlerin bu şehirde yemek için en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Osaka’da Nerede Yenir ?

Osaka’da en iyi restoranları ve sokak yemeklerini bulabileceğiniz yer, Dotonbori Caddesi’dir. Burası, birbirinden güzel restoranlara ev sahipliği yaptığı gibi, birçok bar ve kafeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Burada bulunan sokak yemeklerinin büyük bir kısmı oldukça ucuz. Yani yemek için illa restoran aramanıza da gerek yok. Burada aklınıza gelebilecek birçok sokak yemeklerini bulabiliyorsunuz. Ayrıca turizm ofisine göre de burada yemek yemenin hiçbir sakıncası yokmuş, çünkü devlet denetiminde olduğu söyleniyor. Sokak yemeklerinin devlet denetiminde olacağını düşünmüyor olsak da, onlar güvenli diyorsa büyük ihtimal güvenlidir. Zaten taze ürünler olduğundan dolayı da sıkıntı olacağını sanmıyoruz.

Osaka Gece Hayatı

Osaka Görülecek Yerler
Osaka Geceleri

Osaka’nın gece hayatı için en iyi olduğu yer Namba Bölgesi olduğu söylenir. Fakat bu bölgeye gitmeden önce Japonların yaptığı gibi Dotonbori’ye uğrayın. Önce güzel bir yemek ve daha sonra, ucuz bir bar tercih ederek güzel atmosfere sahip barlarda içebilirsiniz.

Bu caddede pek ucuza bar bulamıyorsunuz, caddeden ara sokaklara girip 2-3 dakika yürüyecek olursanız, yerel barları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz. İşte buralarda ucuz içkileri bulabiliyorsunuz.

Ayrıca cadde üzerinde happy hour olan birçok bar da bulunmaktadır. Tabi içmeye akşam üzeri 5-7 saatleri arasında başlayacak olursanız 🙂

Osaka’da Nerede Kalınır ? – Osaka da Gezilecek Yerler

Osaka Gezilecek Yerler
Osaka

Osaka’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bu yüzden bu seçeneği en aza indirgeyebilmek için de ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar verin deriz.

Osaka’da konaklama için en ideal konaklama bölgeleri ise ; Umeda, Honmachi, Namba ve Osaka Bay Bölgeleridir.

Umeda daha çok Osaka’da gezilecek yerler bakımından popüler olan noktalara yakın olmak adına tercih edebileceğiniz bölgelerden. Birbirinden güzel otelleri ve hemen hemen her bütçeye uygun konaklama birimlerini bu bölgede bulabiliyorsunuz. Fakat bu bölgenin diğer bölgelere nazaran 1 tık daha pahalı olabileceğini de unutmayın. Bu bölgedeki otellere göz at

Honmachi ise, Osaka’da ucuza nerede kalınır ? sorusuna en güzel cevaptır. Bu şehirde en uygun fiyatlı konaklama birimlerini bulabileceğiniz bölgedir ve turistik yerlere de çok uzak değildir. Yani birkaç turistik noktaya yürüyerek gidebileceğiniz gibi diğer yerlere de toplu taşıma araçlarıyla çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu bölgedeki otellere göz at.

Namba bölgesi ise, yukarıda bahsettiğimiz gibi bir gece hayatı bölgesidir. Yani Osaka’da gece hayatı için hiçbir planınız yoksa bu bölgeyi es geçebilirsiniz. Bu bölgedeki otellere göz at.

Son olarak Osaka Bay Bölgesi, yani Osaka Körfezi, şehirde ailece konaklayabileceğiniz en ideal bölgelerden biri olarak bilinir. Çocuklu ailelerin favori yerlerinden biri olarak bilinen bu bölge aile dostudur. Bölgedeki otellere göz at.

Osaka’ya Ne Zaman Gidilir ?

Osaka Gezilecek Yerler
Osaka Kalesi

Bu şehir için genelde ilkbahar ve yaz aylarında gidilmeli deniyor. Fakat yaz aylarında da pek fena olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında birçok festivali bu şehirde bulabiliyorsunuz.

Osaka Kaç Günde Gezilir ?

Bu şehirde için en azından 2 günlük bir süre ayırın. Şehirdeki gezilecek ve yapılacak birçok şey bulunuyor ve bu turistik yerlere birbirlerine çok yakın bir konumda bulunmamaktadır.

Göz At : Kuala Lumpur gezilecek yerler

Osaka gezilecek yerler listesine eklenebilecek daha birçok yer bulunmaktadır. Fakat, bu şehirdeki en önemli ve en popüler olan turistik noktalar ve yapılacak şeyler bu listedeki 17 yerden ibaret diyebiliriz. Eğer bunları bitirdikten sonra hala bu şehirde zamanınız varsa, şehir dışındaki tapınaklara ve diğer doğal yerlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...