İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Her insan gibi bizde çocukken bazen oyuncaklar satın alıp bazen kendimiz yapmışızdır. İsteyip de alamadığımız sadece vitrinlerde izleme fırsatı bulduğumuz oyuncaklar geçti hayatımızdan. O oyuncaklara sahip olamasak da tenekeden, çamurdan, hamurdan yaptığımız oyuncaklarla yetinmişizdir. İşte bu Oyuncak Müzesi hem isteyip alamadığımız hem de kendi yaptığımız oyuncakları görebiliyoruz.

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olarak bilinen İstanbul Oyuncak Müzesi, size çocukluğunuzu yeniden yaşatarak kah duygulanacak kah mutlu olacaksınız. Müze, 4.000’den fazla koleksiyonu ile İstanbul’un yüksek katlı apartmanları arasında gizlenmiş, tarihi bir ahşap köşkte bulunuyor.

Müzenin kurucusu Sunay Akın, dünyanın dört bir yanındaki antikacılardan ve açık arttırmalarda 1000’e yakın oyuncak topladıktan sonra açıyor bu müzeyi.

Müzenin her odasında kategorilere ayrılmış oyuncakları görebilirsiniz. Çizgi karakterler, arabalar, kovboylar, trenler, uçaklar, Müjdat Gezen’in oyuncakçı dükkanı hepsi bu müzede görülebiliyor. Tabi müze sadece oyuncaklardan ibaret değil. Birçok atölye çalışmaları, sergiler, etkinlikler ve seminerler de bulunuyor.

İstanbul’da çocukla gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip bu müzeyi ister turist olun ister İstanbullu, mutlaka İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

Oyuncak Müzesi
Müzenin alt kısmında bulunan çocuklar için özel alan

Oyuncak Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze binasına yani köşke girmeden önce dış kapının sağ ve sol tarafında bulunan sevimli dev zürafa figürleri dikkatinizi çekiyor. Buraya ilk baktığınızda ”burada ne sergileyebilirler ki” havası olsa da müzenin içi gayet başarılı bir şekilde kullanılmış.

Müzeden içeri girdiğinizde ilk olarak çeşitli oyuncakların ve hediyelik eşya satışının yapıldığı yeri görüyorsunuz. Merdivenlerin alt boşluklarından koridorlarına kadar her yer oyuncak dolu.

Oyuncak Müzesi
Müzede birkaç filmin oyuncak maketlerini de görebiliyorsunuz

Oyuncak Müzesi, her ne kadar çocuklu ailelerin tercih ettiği bir yer olarak bilinse de, müzeye adımınızı attığınızdan itibaren öyle olmadığını anlayacaksınız. Çocuklarını bir kez buraya getirmiş ebeveynler yeterli hazzı alamamış olacak ki bir de arkadaşları ve eşleriyle gelerek çocukları olmadan nostalji yaşıyorlar. Yani müzede çocuklardan çok yetişkinleri görebileceğinize emin olabilirsiniz.

Kimisi çocuğunu bahane ederek gelmiş içindeki çocukluğu canlı tutmak ve biraz nostalji yaşamak istiyor, kimisi de Oyuncak Müzesi zaten çocuklar için yapılmamış, ben keyfime bakarım havasındalar. İyi de yapıyorlar aslında, burası çocuklardan çok yetişkinlerin seveceği muhteşem bir müze. Bu yüzden önyargılarınızı bir kenara bırakıp mutlaka bu müzeye bir göz atın.

Oyuncak Müzesi

Bizi dış dünyadan koparıp oyuncakların dünyasına sürükleyen İstanbul Oyuncak Müzesi’nde en çok dikkat çeken bölüm yerli oyuncakların olduğu bölüm oluyor. Türkiye’den derlenmiş bu eserlerin büyük çoğunluğu kumaş üzerine yapılmış eserlerden oluşuyor.

Birinci ve İkinci Kat

Oyuncak Müzesi
Müzedeki oyuncakların büyük bir bölümü Alman yapımı

Bu katlarda ortama uygun bir müzik, nesneler ve ses efektleri ile başarılı bir şekilde süslenmiş. Trenlerin çuf çuf seslerinden Yerli Kızılderililer ve Amerikalılar arasındaki çatışma seslerine, her şey net bir şekilde duyulabiliyor.

Müzede çocukluğunuzun çizgi filmlerinde olan günümüzdeki çocukların bile izlediği Pembe Panteri görebilir, kovboylar ve kızılderililer arasında dolaşabilir, tren vagonunu seyredebilir veya uzay macerasını yaşayabilirsiniz.

Çatı Arası Katı

Oyuncak Müzesi
Müzenin çatı katı arası

Müzenin en dikkat çeken yerlerinden biri de çatı arası katında bulunan bölüm oluyor. Modası geçmiş bozuk elektrikli süpürgeler, bozuk televizyonlar, golf sopaları, modası geçip de evin bir köşesine attığımız birkaç oyuncak ve eşyadan oluşan bu bölüm, çocukluğunda çatı katı olan evlerde yaşamışlar için güzel bir nostalji olurken, çocukluğu apartman dairelerinde geçmiş kişilerin ise, bir çatı katı görme şansı oluyor.

NOT ; Müzedeki oyuncakların geneline baktığınızda malzeme ve işçilik kalitesi yönünden Almanya’nın bizden ve birçok ülkeden çok daha ileri olduğunu da rahatlıkla görmek mümkün. Özellikle 1930-1960 yılları arasındaki Alman oyuncaklarına baktığınızda oyuncakların ne kadar profosyonel bir işçilik ile yapıldığını görebilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Atölyeleri

Çocuklar için birçok etkinliğin yapıldığı bu atölyelerde hacivat-karagöz gösterisi, mini golf, bez bebek dikimi, çizgi film, seramik çalışmaları gibi daha birçok etkinlikler ve eğitimler düzenleniyor. Girişte bulunan broşürlerden alarak aylık etkinlik takvimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde çocuğunuza doğum günü

Müzenin alt katında bulunan cafede çay/kahvenizi yudumlarken oyuncaklar arasında kaybolabilir, düşlere dalabilirsiniz.

Cafenin en güzel yanı ise, çocuğunuz için muhteşem bir doğum günü partisi hazırlayabiliyor olmanız. Doğum gününde yenilen pastadan ve ikramlardan sonra çocuklar müzenin organize ettiği etkinliğe katılarak eğlenceli dakikalar yaşayabiliyor.

Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Kadıköy-Göztepe’de tarihi bir köşkte bulunan bu müzeye Kadıköy’den 10B, 17, 17L, 19F ve 19M nolu otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz. Otobüsle müzeye gidecek olursanız, göztepe durağında inmeniz gerekiyor. Müze bu durağa kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmakta.

Bunun yanında Kartal-Kadıköy metrosunu kullanarak da müzeye ulaşmak mümkün. Metroyu kullanacak olursanız da Yenisahra durağında inmeniz gerekiyor.

Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti 2019

Tam ; 20 TL

Öğrenci ; 15 TL

İstanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

Hafta içi 09:30-18:00

Hafta Sonu 09:30-19:00

Not ; Müzede flaşsız fotoğraf çekimine izin verilmekte.

Anıları canlandıran, sizi çocukluğunuza götürecek bu müzeyi görmeden İstanbul gezinize son vermeyin.

Oyuncak Müzesi

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...