Padova Gezilecek Yerler | Padova Gezi Rehberi

Kuzey Doğu İtalya’nın Veneto bölgesinde yer alan bir komün olan Padova (Padua), Venedik ve Treviso’nun büyük metropol bölgesinin bir parçası olarak görülmesine rağmen, Padova çok daha farklı bir şehirdir.

Venedik’ten yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan bu güzel şehir, son zamanlarda turistlerin Venedik gezisinden sonra en çok uğradığı yerlerden. Ayrıca şehir, tarihi 1200’lü yıllara kadar giden ”Padova Üniversitesi” gibi köklü bir yapıya ev sahipliği yapar.

Padova’nın kayıtlardaki belgelere göre, Kuzey İtalya’daki en eski şehirlerden biri olduğu ve M.Ö 1183 yılından beri burada bir tür yerleşim olduğu söylenmektedir.

Günümüzde, Padova’nın sanayi bölgesi Avrupa’nın en büyükleri arasında sayılmakta ve ülke için önemli bir gelir kaynağı olarak görülmekte. Bunun yanında, bir turizm merkezi olarak son zamanlarda adından çokça söz ettiren Padova, tarihi binaları, güzel bahçeleri ve farklı müzeleriyle, tarih ve sanatseverler için güzel bir deneyim sunmaktadır.

Gelelim Padova gezilecek yerler listemize ;

1.Padua St.Anthony Bazilikası

Padua St.Anthony Bazilikası
Padua St.Anthony Bazilikası

Romanesk, Gotik ve Bizans özelliklerinin muhteşem birleşiminden oluşturulmuş olan Padua St Anthony Bazilikası, Padua Aziz Anthony Papalık Bazilikası olarak da anılmaktadır.

Padova’nın tarihi merkezinin tam kalbinde bulunan bu tarihi yapı, şehrin sembolik eserlerinden biri olarak kabul edilir ve şehirdeki en önemli turistik yerlerden biridir.

Padua St Anthony Bazilikası, ilk olarak 1200’lü yıllarda inşa edilmiş.

Padua St.Anthony Bazilikası
Padua St.Anthony Bazilikası

Sütunlu bir mimariye sahip olan bu bazilika, iki ince kulesi ve kubbeleriyle oldukça gösterişli bir dış mimariye sahiptir. İç mekan aynı derecede ilginç ve dikkate değer sanat eserleri ile dolu. Freskler ve güzel renkli sanat eserleri, çeşitli altın kaplamalar ve mermer heykeller ile birlikte bazilikanın her santimini tam anlamıyla kaplıyor. Bu da, iç mekana farklı bir hava katmış.

Donatello’ya ait olan sunak (1443-1450), 1895 yılında restore edilmiş ve Donatello’nun kendi tasarımı olan heykeline sahiptir.

Bronz panellerini görmek zor, ancak taş kabartmaları çok daha iyi görebiliyorsunuz. Son olarak, sunağın sol tarafında bulunan bronz şamdanı da görmeyi unutmayın.

2.Scrovegni Şapeli

Scrovegni Şapeli
Scrovegni Şapeli

Arena Şapeli olarak da anılan Scrovegni Şapeli, dışarıdan baktığınızda pek de dikkat çekmeyen bir yapı gibi duruyor. Fakat, içerisi İtalya’nın en paha biçilmez sanat hazinelerinden biridir.

Bu şapelin en büyük özelliği, duvarlarının 1303-1306 yıllları arasında Giotto tarafından boyanmış fresklerle kaplı olması. Meryem Ana ve Mesih’in yaşamından bu sahneler Giotto’nun en eski, en büyük ve en iyi korunmuş eseridir.

Bu freskler arasında Judas’ın Öpücüğü ve üçüncü sırada bulunan Laminasyon, turistlerin en çok ilgisini çeken bölümlerden oluyor.

Sunakta, Giovanni Pisano’nun seçkin bir heykeli olan İki Melekli bir Madonna bulunuyor.

Scrovegni Şapeli’nde, fresklerin karbondioksit maruziyetini kontrol etmek için halka erişim sınırlıdır ve zamanlanmıştır. Bunu da son yıllarda yıpranan fresklerden dolayı uygulamaya koymuşlar. Fakat günümüzde hala bu şapeli ziyaret edebiliyorsunuz. Ancak, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor ve aynı gün rezervasyonlar da kabul edilmiyor. Eğer, İtalyan fresklerine ilginiz varsa, bu sıkıntıya değecektir. Yoksa, bu şapeli listenize eklemeyin deriz.

3.Piazza dei Signori

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori

Tarihi Padova’nın ana meydanlarından biri olan ”Piazza dei Signori” kentin merkezi toplanma yerlerinden biri olarak hizmet vermekte ve şehirdeki birçok kutlamaya ev sahipliği yapmasıyla ünlü.

Burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biri. Birbirinden güzel tarihi binalar ile çevrili olan bu meydan, şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

14. yüzyılda oluşturulmuş olan Piazza dei Signori adlı bu meydan, ünlü saat kulesinin etrafına inşa edilmiş ve Ortaçağ ve Rönesans detayları ile doludur.

Piazza dei Signori
Piazza dei Signori Meydanında bulunan saat kulesi

Meydanın bir ucunda Chiesa di San Clemente, diğer ucunda Torre Dell’Orologio (Saat Kulesi) bulunur. Yani, tarihe ve mimariye meraklıysanız, burası Padova’da en çok seveceğiniz yerlerdendir.

Otantik İtalyan kültürünü ve yerel yaşamını en iyi deneyimleyebileceğiniz bir meydan olan Piazza dei Signori, kentin en bilindik ve en popüler restoranlarına ve kafelerine de ev sahipliği yapmaktadır. Yeme içme için kentte güzel bir mekan arıyorsanız, ilk olarak bu meydan çevresindeki mekanlara göz atabilirsiniz.

4.Padua Katedrali ve Vaftizhanesi

Padua Katedrali ve Vaftizhanesi
Padua Katedrali ve Vaftizhanesi

Sade bir iç mekana sahip olan Padua Katedrali, Piazza del Duomo adlı meydanda bulunuyor ve bu yüzden de Duomo Katedrali olarak da bilinmektedir. Tıpkı Floransa‘nın Duomo Meydanı ve Katedrali gibi.

İlk olarak 1117 yılında kurulmuş olan bu katedral, çok dikkat çekici bir mimariye sahip olmasa da, Tiepolo ve Bassano’nun tabloları için göz atmaya değer.

Fakat Vaftizhane, katedrale nazaran çok daha güzel ve ilgi çekici. Dördüncü yüzyıl kilisesinin geri kalan kısmı üzerine inşa edilen iç mekan, Giusto de ‘Menabuoi tarafından İsa, Meryem ve Vaftizci Yahya’nın hayatından sahneler içeren canlı bir fresklerle süslenmiştir. Sırf vaftizhane için bile burayı ziyaret edebilirsiniz.


Booking.com

5.Ragione Sarayı

Ragione Sarayı
Ragione Sarayı

Palazzo della Ragione olarak da bilinen Ragione Sarayı, Padova’nın en turistik yapılarından.

Padova’nın eski şehir bölgesinin kalbinde, Piazza della Frutta Meydanı’nda tüm güzelliğiyle duran bu saray, 1218-19 yılları arasında hukuk mahkemesi olarak inşa edilmiş ve Avrupa’nın en büyük Orta Çağ salonuna sahip olmasıyla ünlüdür.

Astronomik, mitolojik ve zodyak temalı yüzlerce fresk ile kaplı olan duvarları görülmeye değer.

Ragione Sarayı, Padova Belediye Binası olarak da biliniyor ve kurulduğu günden beri, çeşitli sivil törenler ve hukuk mahkemeleri için merkezi bir nokta olmuş.

İç mekandaki freskler oldukça etkileyici. Sırf bu yüzden bile bu tarihi binayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Ragione Sarayı’nın bulunduğu meydanı Padova’nın en merkezi yerlerinden biri. Buradan da şehireki diğer turistik noktalara çok rahat bir şekilde ulaşabilir, meydan yakınlarında birbirinden güzel restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz.

6.Padova Botanik Bahçesi (Orto Botanico)

Padova Botanik Bahçesi
Padova Botanik Bahçesi

Orto Botanico, Dünyanın en eski akademik botanik bahçesi ve dünyanın tüm botanik bahçelerinin orijinali olarak biliniyor. Bu yüzden de, sadece Padova’da değil İtalya ve Avrupa’da da oldukça iyi bilinen bir bahçedir.

Venedik’in yurtdışındaki genişleyen imparatorluğundan ve ötesindeki ticaret limanlarından ilavelerle bahçe, Padova’yı egzotik türlerin tanıtılması ve araştırılmasında bir lider yapmış. Günümüzde ise, bilginler için bir kaynak, halkın bitkiler hakkında bilgi edinebileceği bir yer ve nadir ve nesli tükenmekte olan bitki türlerini korumak için bir merkez olmaya devam ediyor.

Bahçenin bir ucunda sayısız farklı bitki türü içeren bir dizi modern sera bulunurken, diğer tarafta dairesel bir şekle yerleştirilmiş ve birçok küçük büyüleyici bölüme eklenmiş tipik bir kreş bahçesi bulunmakta.

7.Prato della Valle

Prato della Valle
Prato della Valle

Prato della Valle adlı bu meydan, İtalya’nın en büyük meydanıdır.

Piazza (Kare) olarak adlandırılıyor olsa da, meydan aslında ovaldir ve Padua tarihinde çeşitli önemli figürleri tasvir eden 90 heykelden oluşan dairesel bir su özelliğine sahip.

Bu meydan, Padova’da en fotojenik yerlerden biridir. Meydanda görebileceğiniz birçok yapılar, meydanın yaz aylarında güneşten kaçabileceğiniz gölgelik yerleri ve 4 köprüsü ile burası listenize ekleyebileceğiniz en güzel noktalardan.

Pazarlar ve tatil kutlamaları için de popüler bir yer olan Prato della Valle, Santa Giustina Benedictine Manastırı, Neoklasik tarzdaki Loggia Amulea ve 14. ila 18. yüzyıllardan kalma saraylar, meydanı çevreliyor. Ayrıca, Padova’da yemek için güzel bir mekan arıyorsanız, meydan yakınlarında aradığınızı fazlasıyla bulabilirsiniz.

Göz At : Roma gezilecek yerler

8.Musei Civici di Padova

Musei Civici di Padova, müzeler ve tarihi binalar kompleksidir. Yani sadece tek bir müzeden oluşmuyor. Burası, yukarıda bahsetmiş olduğum Scrovegni Şapeli’ne ve iki müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Sanat galerilerinde, Titia, Giotto, Bellini ve Veronese gibi ünlü Rönesans sanatçılarının ünlü eserlerini görebilirsiniz. Koleksiyon, İtalya’daki 12. ve 19. yüzyıllar arasında Venedik sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Sanat eserinin yanı sıra, Roma öncesi, antik Yunan ve Etrüsk de dahil olmak üzere çeşitli dönemlerden tarihi eserler koleksiyonu da var.

Multimedya özellikleri de içeren bu sergiyi görmek için bile bu kompleksi ziyaret edebilirsiniz.

9.Piazza del Santo

Piazza del Santo
Piazza del Santo ve Bazilika

Piazza del Santo, St Anthony Bazilikası’nın karşısında bulunan Padova’nın en hareketli bir diğer meydanıdır.

Bazilikanın hemen yanında, 1441’den 1453’e kadar Padua’da çalışan Erken Rönesans heykeltıraş Donatello tarafından yapılmış, Roma döneminden beri ilk anıtsal binicilik heykeli olan, Venedik ordusu komutanı Gattamelata’nın atlı heykeli bulunmakta.

Meydanda daha birçok tarihi yapıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca, kentteki birçok meydan gibi bu meydan yakınlarında da, restoran ve kafeleri bulabiliyorsunuz.

10.Padova Üniversitesi

Padova Üniversitesi
Padova Üniversitesi

Padova’nın Orta Çağ ve Rönesans dönemindeki önemi, Padova Üniversitesi’ne dayanıyor. Bu hümanizmin ilk merkeziydi ve tıp bilimleri, astronomi ve fizikte öncü oldu.

Bu üniversitenin Avrupa’daki en eski üniversitelerden biri olmasının yanı sıra birçok ilke imza atmış olması da oldukça önemli. Mesela, 1678’de dünyanın ilk üniversite derecesi burada bir kadına verilmiş. Bunun yanında, Galileo burada öğretmenlik yapmış ve Copernicus’da burada okumuş. Daha sayılabilecek birçok ünlü İtalyan ismin bu üniversiteden çıkmış olması da, dikkat çekici.

Padova Üniversitesi
Padova Üniversitesi

Üniversitenin en dikkat çeken yeri, öğrencilerin diseksiyonlara tanıklık ederek anatomiyi öğrendiği dünyanın ilk oval anatomik tiyatrosudur. Padova’da yeteri kadar vaktiniz varsa, bu müzeye de mutlaka göz atın derim.

Padova’da Nerede Kalınır ? 

Padova Gezilecek Yerler
Padova

Eğer Padova’ya Venedik’ten sadece günübirlik turlar ile bir gezi planlamıyor, bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, Padova’nın tarihi merkezine yakın olduğunuzdan emin olun.

Tarihi merkez yakınlarında konaklayacak olursanız, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne kısa yürüyüşler sonrasında ulaşabilirsiniz. İtalya’nın bu güzel şehrinde yemek sıkıntısı olmasa da, yemek konusunda seçici biriyseniz, bu bölge yakınlarında çok fazla restoran seçeneğiniz de olacaktır.

Padova’da otel tavsiyesi için de ; 

NH Padova – 4 Yıldız ; Padova Tarihi Merkez’e 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu lüks otel, barı, aile odaları, restoranı ve fitness merkezi ile hizmet veriyor. Şehirdeki en çok tercih edilen otellerden biri olması, yüksek bir konuk değerlendirme puanına sahip olması tesisin en büyük artılarından. Konum olarak süper merkezi bir otel olmadığından dolayı da, biraz daha uygundur.

Hotel Donatello – 3 Yıldız ; Tarihi Kent Merkezi’nin tam kalbinde bir otel arıyorsanız da, bu tesise göz atabilirsiniz. Otel, Padova St. Anthony Bazilikası’nın hemen yanı başında bulunuyor ve şehirdeki cazibe merkezlerinin hemen hemen hepsi kısa bir yürüyüş mesafesinde. Yüksek konuk değerlendirme puanı ve fiyatıyla da, göz atabileceğiniz tesislerden.

İtalya gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Padova, Venedik’i tahmin ettiğinizden çok daha kısa bir sürede bitirecek olursanız, kesinlikle göz atılması gereken bir şehir. Özellikle, Venedik gibi bir pahalı şehirde daha fazla konaklamak istemiyorsanız, İtalya’nın en uygun şehirlerinden olan Padova’da 1 gece kalabilirsiniz. Burada konaklamasanız dahi, sabah çıkıp akşam dönerek güzel bir günübirlik tur da yapabilirsiniz

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...