Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio, Floransa’nın en önemli ve en turistik saraylarından biri olarak bilinmektedir. Genel olarak ”Vecchio Sarayı” olarak bilinse de, tam Türkçe karşılığı ”Eski Saray”dır. Sivil gücün ana sembolü olarak bilinen bu saray, Floransa gezilecek yerler bakımından oldukça popüler bir yerdir. İnşaat çalışmalarına 1299 yılında başlanan saray, Floransa’nın en popüler meydanlarından biri olan, Signoria Meydanı‘nda bulunmaktadır.

Palazzo Vecchio,Floransa
Sarayın ana girişi.

Sarayın hemen ana girişinde sizi, Michelangelo’nun Davud Heykeli (Kopyasıdır) ve Donatello’nun iki kopya eseri karşılamaktadır. Palazzo Vecchio’nun, ziyaret için en iyi başlangıç noktası, bana göre ilk avludur. Bu avluda bulunan grift oyma sütunlar ve avlunun genel yapısı, Michelozzo tarafından 1470 yılında tasarlanmış. Avlunun merkezinde, Verrocchio adı verilen çeşme bulunmaktadır. Saray ve saray odalarında birçok kez restorasyon çalışmaları yapılmış. Fakat, tek restorasyon çalışmasının yapılmadığı oda ”Camera dell’Arme” (Cephanelik Odası)’nın olduğu söylenmektedir. Sarayın ana katına ulaşmak için kullanacağınız merdivenler, 1560-1563 yılları arasında Vasari tarafından eklendiği bilinmektedir.

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Palazzo Vecchio,Floransa
Sarayın avlusu ve avluda bulunan Verrocchio Çeşmesi

Salone dei Cinquecento

Palazzo Vecchio Floransa
Salone dei Cinquecento

Ana kat (Birinci kat veya Piyano Nobile olarak da bilinir), Floransa tarihinin ve Medici ailesinin sahneleri ile süslenmiş 38 panel bulunmakta ve bu katın 21 metre yükseklikte olduğu söylenmektedir. Duvarlar ise, oldukça büyük Medici resimleri ve şehir tarihi ile kaplıdır. Katın en dikkat çeken eseri ise, Michelangelo’ya ait genius of victory (1532-1534) adlı eserdir.

The Arnolfo Tower (Arnolfo Kulesi)

Palazzo Vecchio,Floransa
Vecchio Sarayı

Palazzo Vecchio’nun en dikkat çeken yerlerinden biri de, Floransa şehrinin manzarasını seyredebileceğiniz Arnolfo Kulesi’dir. Kuleye 233 basamak çıkarak ulaşıyorsunuz ve sizi muhteşem bir şehir manzarası karşılamaktadır. Kule, sarayın inşaatinin en erken başladığı bölümdür (1299).

Palazzo Vecchio Hakkında Bilgiler

Saraya ulaşmak için hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız yoktur. Palazzo Vecchio, Floransa’nın en popüler yerlerinden biri olan Signoria Meydanı’nda bulunmaktadır ve bu meydan, Floransa’da kaçıramayacağınız yerlerdendir. Saray, Ponte Vecchio (Eski Köprü), Uffizi Müzesi ve Floransa Katedrali‘ne yürüme mesafesindedir.

Palazzo Vecchio 2016 giriş ücreti ; 10£’dur. Bu bilet ile sadece müzeye giriş sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kuleye de çıkmak isterseniz fazladan 4£ ödemeniz gerekmektedir. Yalnız, sadece kuleye çıkmak istediğinizde bilet ücreti 10£ ve sadece müzeye girmek istediğinizde bilet ücreti 10£’dur. Ancak, müze+kule olarak biletinizi alacak olursanız, bilet ücreti 14£ olacaktır.

Sarayın kulesi, 09:00-21:00 arası açıktır. Sarayda bulunan müze ise, 09:00-00:00 arası açıktır (Perşembe günleri hariç).

Not : Palazzo Vecchio için iyi bir ziyaret planlıyorsanız, giriş biletinizi önceden almanızda yarar var. Online olarak biletinizi alabileceğiniz gibi, bilet ofislerinden de biletlerinizi alabilirsiniz. Saray, özellikle Arnolfo Kulesi, aşırı kalabalık olmaktadır. Kuleye çıkmayı düşünüyorsanız, sabahın oldukça erken saatlerinde, iyi bir yer kapabilmek için gelmenizde yarar var. Saray ziyareti için 90 dakika yeterli olacaktır.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...