Palermo

Palermo, Akdeniz’deki en büyük ada olan Sicilya’nın başkentidir ve İtalya’nın dibinde, Tunus ve Malta’ya yakın bir konumda bulunan tarih dolu güzel bir şehirdir. Bu şehirde birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacakları fazlasıyla bulabilirsiniz.
Palermo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerler genel olarak tarihi yapılardan, saraylardan ve meydanlardan oluşuyor olsa da, bu şehirde daha görülecek birçok yer var.

Palermo’da gezip görülecek yerlere geçmeden önce, bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde de yarar var. Palermo’da konaklama birçok Avrupa şehrine nazaran uygun olsa da, yine de pahalı olarak bilinen şehirlerden. Bu yüzden de, konaklama birimi ve bölgeyi iyi bir şekilde seçmekte yarar var.

Palermo'da Gezilecek Yerler

Palermo’da konaklama için en çok tercih edilen, en merkezi ve Palermo’da gezilecek yerlere yakınlık bakımından en ideal olan konaklama bölgesi, Ruggero Settimo Bölgesi‘dir. Bu bölgedeki birçok tesisten şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Buraya tıklayarak bu bölgedeki en ideal konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

Palermo Gezilecek Yerler Listesi 

Palermo’da mağara çizimleri bulunmuş ve insan yerleşimleri M.Ö 8000 kadar tarihlendirilmiştir. Başlangıçta Roma Kontrolü altında, imparatorluk çökmeye başladığında, Palermo Cermen kontrolü altına girdi ve ardından Arap yönetimi ve sonunda Hıristiyanlar, tarafından fethedilmiş. Böylesine birçok devletin hakimiyeti altına girmiş şehirde de birbirinden güzel tarihi yapıların olması normal.

1.Palermo Katedrali

Palermo Katedrali
Palermo Katedrali

Palermo’da var olan çeşitli fethetici uluslar ve imparatorluklar nedeniyle, bu katedral çok sayıda farklı stillere sahiptir ve gerçekten şehirdeki en etkileyici yapılardan biridir.

Aslen 1185 yılında Papa Gregory I’nin talimatı üzerine inşa edilmiş olan bu kilise, bir cami ve kripti de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılmış.

Katedral, dış kısımda mevcut ve kaliteli bir bazilika ile yüksek bir rönesans saat kulesi sunuyor. Bunlar da katedrali süsleyen en güzel yapılardan.

Ayrıca portik yan giriş, çeşitli süslü sütunlara ve detaylı bir fresk ile üçgen bir alınlığa sahiptir. İçeride, göze çarpan yerler arasında, kilisenin farklı zaman dilimlerinden çeşitli eserler ve ayrıca İmparator Frederick II‘nin mezarı tutan hazine odası görülmeye değerdir.

2.Cappella Palatina Şapeli

Cappelo Palatina Şapeli, Napoli
Cappelo Palatina Şapeli

Palatine Şapeli, Palermo merkezindeki Pallazzo dei Normanni’ye çok yakın bir konumdadır ve Avrupa’nın en iyi korunmuş Bizans mimarisi ve sanat eseri örneklerinden biri olarak bilinmektedir.

Sarayın bir parçası olarak 1132 yılında inşa edilmiş ve Sicilya’dan Roger II tarafından yaptırılmıştır.

Aziz Peter’e adanmış olan şapel, merkezi bir bazilikaya sahiptir ve fantastik Bizans sanat ve mimarisi bolluğuna sahiptir.

Fantastik detay ve renk sergileyen çarpıcı mozaiklerle kaplı duvarlar ve tavanlar dini ve tarihi ikonografi ile doludur. Bunlar şapelin en dikkat çeken yerlerinden olduğu gibi en iyi fotoğraflanacak yerlerindendir.

Döndüğünüz her açı veya köşede başka bir ayrıntı parçası ya da ilginç bir tasvir bulacaksınız. Palermo gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu şapeli kaçırmayın.

3.Normanlar Sarayı – Palazzo dei Normanni

Normanlar sarayı palermo
Normanlar Sarayı

Kraliyet Sarayı veya Normanlar Sarayı olarak bilinen bu yapı, Sicilya Krallarının ana koltuğu olarak hizmet vermiştir.

Avrupa’nın en eski kraliyet saraylarından biri olarak bilinmekte ve ilk olarak 9. yüzyılda Palermo Emirliği tarafından yaptırıldığı söylenmektedir.

Norman ve Mağribi etkisi inkar edilemez ve saray resmi ve görkemli yapısıyla, dikkatleri çekiyor.

Sarayın dış kısımlarının en önemli özelliği, taş kemerli ve dekorasyonlu merkezi bir avluya sahip olmasıdır. Ayrıca Capella Palatina, bu saraya bağlantılıdır.

4.Capuchin Manastırı ve Catacombs (Yeraltı Mezarlığı)

Yeraltı Mezarlığı Palermo
Yeraltı Mezarlığı

Capuchin Friars’ın tarihi 1500’lü yıllara kada gitmektedir ve ve bu manastır onların kullanımına adanmıştır.

Burada, büyük katakomplara yeraltında seyahat edecek ve zamanın çeşitli dönemlerinden itibaren çok çeşitli mezarlar ve iyi korunmuş cesetler göreceksiniz.

Manastırın kendisi çok güzel bir bina olmasa da, yeraltı mezarları gerçek bir mucizedir ve Avrupa’daki diğer yeraltı mezarlıklarına hiç benzemiyor. Çok daha farklı yapısı ve ürkütücü yanı ile Palermo’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almakta.

Capuchin Rahipleri bedenleri korur, orijinal giysilerinde tutar ve ayrıca mumyalama teknikleri kullanırmış.

8000’in üzerinde ceset içeren bu mezarlık alanını listenize ekleyin.

5.La Martorana Katedrali – Amiral Aziz Mary Katedrali

La Martorana Katedrali Palermo
La Martorana

Palermo, antik ve güzel dini binalarla doludur ve Martorana (Amiral Aziz Mary Katedrali) buna en iyi örneklerden biridir.

Palermo Katedrali’nde olduğu gibi, La Martorana’da yıllarca süren fetihler nedeniyle çeşitli mimari stillerin birleşmesi de vardır.

Piazza Bellini’de bulunan bu kilise, ünlü Pretoria Çeşmesi ve Quattro Canti meydanının yanında bulunuyor.

La Martorana Katedrali Palermo
La Martorana Katedrali

Bu muhteşem binanın içinde, tasarım ve sanat eserleri yine mükemmeldir – Ana kubbede Mesih’in altın renkli bir mozaiği vardır ve tavanlar ve kemerler fresklerle ve renkli tasvirlerle doludur.

Birbirinde güzel süslü çalışmalar, gerçekten büyük bir sanat eserini yansıtıyor. Biraz daha farklı bir iç yapısı olan bu dini yapıyı da görün.

6.San Giovanni degli Eremiti Kilisesi

San Giovanni degli Eremiti Kilisesi
San Giovanni degli Eremiti Kilisesi

Gerçekten küçük ve şirin bir kilise olan bu yapının tarihi 6. yüzyıla kadar uzanıyor ve bunca yıla rağmen gayet iyi korunmuş bir kilise.

Kubbeli kuleler kilisenin bir ucuna oturmuş şekilde durur ve hala oldukça canlı olan parlak bir kırmızı renge sahiptir.

Mimari üslup ise, Arapça ve Norman’ın bir kombinasyonu olarak kabul edilir tabi daha sonra roma eklemeleri de yapılmış.

Egzotik bitki yaşamı ve ağaçları ile dolu kilisenin arkasında hoş bir bahçe bulunur. Bu bahçeye de birkaç dakikalığına göz atmanız da yarar var.

7.Teatro Massimo – Massimo Tiyatrosu

Massimo Tiyatrosu Napoli
Massimo Tiyatrosu

Palermo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, mimari yapısıyla göz kamaştıran Massimo Tiyatrosu, 1897’de açılan İtalya’daki en büyük Opera Binasıdır ve akustik özellikleri ile ünlüdür.

Bir saraya benzeyen dış yapısıyla dikkat çeken bu tiyatronun iç kısımları da sanatsal olarak zengin.

Gerçek oditoryum ve kutularının turları dahil olmak üzere bu muhteşem binanın iç kısmında günlük rehberli turlar düzenlenmektedir. Bu turlar ile tiyatronun iç kısmını gezebiliyorsunuz.

Bu tiyatronun asıl büyük önemi ise, üçüncü ”GODFATHER” filminin son sahnelerinin çekildiği yer. Filmi izlemiş olsanız da pek anımsayamıyorsanız, fakat tiyatroyu görüp tekrardan filmin son sahnelerini izlediğinizde az çok benzetme yapabiliyorsunuz 🙂

8.Monte Pellegrino (Pellegrino Dağı)

Pellegrino Dağı palermo
Pellegrino Dağı

Sicilya dağlar ve engebeli bölgelerle doludur ve Monte Pellegrino, Palermo’nun yanında yer almakta olup şehir ve Akdeniz’in eşsiz manzarasına sahip doğaya bir kaçış sunmaktadır. Eşsiz manzarasıyla turistler arasında bir hayli popüler olan bu dağı, bu şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, Palermo’da gezilecek yerler listenize ekleyin. Eğer 1 günlüğüne Palermo’ya ziyaret ediyorsanız burayı es geçin deriz.

Pellegrino Dağı, süper turistik bir yer olsa da, yerlilerin de öğleden sonra zaman geçirdiği yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta bulunan bu dağa kolayca erişebilirsiniz. Politeama’dan zirveye kadar giden düzenli bir otobüs servisi bulunmaktadır.

9.Fontana Pretoria – (Pretorian Çeşmesi)

Pretorian Çeşmesi - Palermo
Pretorian Çeşmesi

Piazza Pretoria’nın merkezinde yer alan anıtsal bir çeşme olan Fontana Pretoria, 1554’te Floransalı bir mimar tarafından yaptırılmış ve 1574’te Palermo’ya devredilmiştir.

Çeşme üzerinde, Zeus, Poseidon, Apollo ve Ares de dahil olmak üzere, antik Yunan Mitolojisinden on iki Olympian’ın mermer heykelleri görülmektedir.

Her heykel yüksek bir şekilde dekore edilmiş ve merkez parçasını mükemmel şekilde çerçevelemektedir.

Diğer heykeller ise, Palermo’nun hayvanlarını ve nehirlerini temsil ediyor.

Palermo’da en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu çeşmenin bulunduğu yeri de gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

10.Ustica Adası

Ustica Adası
Ustica Adası

Ustica Adası, Tiren Denizi’nde bulunan küçük bir ada olarak bilinir ve Sicilya ve Palermo kıyılarına yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kazılar burada yüzlerce yıldan beri yerleşim yerlerine tarihlenmiştir ve mevcut nüfus 1300’ün üzerinde olduğu söylenir. Ustica’ya giden feribotlar Palermo Limanı’ndan kalkar ve gerçekten olağanüstü bir günlük gezi sunmaktadır.

Burada çekiciliğini ve tarihini koruyan muhteşem bir kayalık ada manzarası bulacaksınız. Bu manzara en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden.

Kayalıkları keşfedin ve Spalmatore kulesini görmek için tırmanın buranın manzarasını seveceksiniz.

Eğer Palermo’yu 2-3 günlüğüne ziyaret ediyorsanız, Ustica Adası’na günübirlik bir tura katılabilirsiniz. Fakat zamanınız kısıtlıysa bu adayı es geçmeniz de yarar var.

11.Mondello Plajı

Mondello Plajı Palermo
Mondello Plajı

Palermo’da gezilecek yerler listesine bir de plaj eklemeden olmaz. Eğer yaz aylarında Palermo’yu ziyaret ediyorsanız, şehirdeki en iyi ve en turistik Mondello Plajı’na da mutlaka uğrayın.

Palermo’nun 15 dakika kuzeyindeki hareketli Mondello kasabası yatıyor – Burada Akdeniz’in serinletici sularının tadını çıkarmak ve rahatlamak için harika bir yer olan yüce Mondello Plajı’nı bulacaksınız.

Yoğun zamanlarda kalabalık olmasına rağmen, güneşlenmek veya kumdan kale inşa etmek için geniş bir alana sahip olacaksınız! Plajın merkezinde muazzam Art Nouveau iskelesi ve bir restoran, bar içeren bina bulunuyor.

12.Quattro Canti Meydanı

Palermo Gezilecek Yerler
Quattro Canti Meydanı

Şehirdeki en güzel ve en hareketli meydan olan Quattro Canti Meydanı, bu şehirde en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bir başka yer.

Basit ama etkili ve güzel bir cazibe olan Quattro Canti, Palermo’nun merkezinde bulunan açık bir meydandır.

1608 yılında inşa edilen meydan, Via Maqueda ve VIa Vittorio Emannuel için bir kavşak oluşturuyor, ancak onu ünlü yapan mimari yapısıdır.

Meydanın her köşesinde, mermer sütunlar, yazıtlar ve önemli İtalyan vatandaşlarının ve yöneticilerinin heykellerini içeren yarı dairesel bir yüz yer almaktadır.

Daha çok mimari yapısıyla ünlü olan bu meydandan da şehirdeki diğer turistik noktalara yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Yani dilerseniz, bu meydanı gezilecek yerler listenize başlayabileceğiniz yer olarak tercih edebilirsiniz.

13.Palermo Food Market (Gıda Pazarı)

Palermo Gezilecek Yerler
Palermo Food Market

Aslında burası turistler için değil diyebiliriz. Fakat, yerli halkın alışveriş anını görmek ve anlayamacağınız satıcı-alıcı konuşmasını dinlemek hoş. Burada gıda adına her şeyi bulabiliyorsunuz. Yani, eğer Palermo’da konaklama için dairelerde konaklamayı ve kendi yemeklerinizi yapmayı planlıyorsanız, bu gıda pazarı sizin en iyi adresi olacaktır. Aksi takdirde burayı es geçseniz de olur.

Başlıca gıda pazarları Ballaro, Cap ve Vucciria’yı şehir merkezinde bulunan ve görülmeye değer başlıca yerlerden çok uzakta olmayan yerlerdir.

Burada sokak satıcılarını bulabilir ve lezzetli taze meyveler, sebzeler, kekler, hamur işleri ve daha pek çok şeyle dolu dükkanlar bulabilirsiniz.

14.Porta Nuova – Şehir Kapısı

Palermo Gezilecek Yerler
Porta Nuova – Şehir Kapısı

Norman Sarayı’nın hemen yanında bulunan Porta Nuova, Palermo’da kalan birkaç şehir kapısından biri ve Palermo’nun ana caddesi olan Cassaro’ya açılıyor. (Palermo Katedrali caddeden sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır).

Zaten hali hazır Norman Sarayı’na gittiğinizde mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bu ne diye kendi kendinize sormadan söyleyelim, bu sarayın hemen yanında bulunan şehrin ana kapısı ve özellikle akşam saatlerinde güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden.

15.Giardino Garibaldi – Garibaldi Bahçesi

Garibaldi Bahçesi Palermo
Garibaldi Bahçesi

Garibaldi Bahçesi anlamına gelen Giardino Garibaldi, aslında çok yaşlı bir ağacın dışında pek albenisi olmayan bir yer. Aslında, şehir turunuzun ortasında dinlenmek için bir ara verebileceğiniz güzel bir yer. Fakat buraya gidiş amacınız 20 metreden daha büyük olan ficus macrophylla ağacını görmek olmalı. Bu ağaç, Palermo’da turistler arasında bir hayli popülerdir.

Palermo gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birkaç yer daha bulunuyor. Tabi listedeki 15 yer, bu şehirdeki (Ustica Adası Hariç) en güzel ve en popüler turistik yerlerden biri. 2 günde çok rahat bir şekilde bu 15 yeri gezebilirsiniz. Zamanınız varsa Ustica Adası’nı görün. Yoksa Ustica Adası’nı listenizden çıkarıp, 14 yeri halledin.

Palermo’da Gezilecek Yerler’e Göre Nerede Kalınır ? 

Palermo Gezilecek Yerler Listesi
Palermo

Palermo’da konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, bu şehirdeki bölgeler arasında büyük farklılıklar var diyebiliriz.

Bu şehirde diğer konaklama birimleri bulmak yerine, öncelikle hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Konaklayacağınız bölgeyi seçtikten sonra, tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Ruggero Settimo Bölgesi, Palermo’daki gezilecek noktalara güzel bir ulaşım ağı sunmaktadır. Ayrıca bu bölge şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olarak bilinir. Konum için tıklayın.

Palermo genel olarak güvenli olsa da, şehrin bazı bölgelerinde gerçekten konaklamak istemezseniz: Bu yüzden, tercih yaparken çok ucuza bölge bulacağım diye, hiç istemeyeceğiniz yerlerde de konaklamayın. Eğer derin bir araştırma yapmak isterseniz, tek tek bölgelere göz atabilirsiniz. Yok, en iyi ve en merkezi bölgeye göz atayım derseniz, Ruggero Settimo Bölgesi ile başlayabilirsiniz.

Palermo Gezilecek Yerler Listesi
Palermo

Palermo Gezilecek Yerler Videosu

Bunun dışında ; 

  • Hem Palermo’nun turistik yerlerine yakın olmak hem de bütçeli bir Palermo gezisi planlamak istiyorsanız, konaklama için La Kalsa Bölgesi‘ne de göz atabilirsiniz. Bu bölgede daha çok 2-3 yıldızlı otellerin ve konukevlerinin bulunduğu yerdir. Ayrıca bu bölgede, şehirdeki en uygun fiyatlı restoranları ve kafeleri de bulabilirsiniz.
  • Palermo’da gece hayatı için de bir şeyler planlayorsanız, konaklamanızı tavsiye edebileceğimiz en ideal bölge ise, Castellammare Bölgesi‘dir. Bu bölge ise, şehirde her türden konaklama birimlerini bulabileceğiniz yerlerden. Yani ister 4-5 yıldızlı oteller isterseniz de düşük bütçeli otelleri veya diğer konaklama birimlerini bu bölgede bulabilirsiniz.
  • Palermo’da ailece konaklayabileceğiniz en ideal bölge ise, Mondello Bölgesi‘dir. Bu bölgede Mondello Plajı’nı bulabileceğiniz çocuklar için de yapılabilecek birçok aktiviteyi bulabilirsiniz. Palermo gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere çok yakın olmasa da, toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Palermo’da konaklama için bütçeniz müsaitse, şehir merkezine ve gezilecek yerler bakımından popüler olan noktalara yürüme mesafesinde bulunan Ruggero Settimo Bölgesi’nin dışına çıkmayın derim. Yok bütçeli bir Palermo gezisi planlıyorsanız da yukarıdaki 3 bölgeden birine göz atın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Palermo gezilecek yerler listesi adlı bu yazımızda, şehrin dışında görülebilecek tek yer bulunmaktadır. O da Ustica Adası’dır. Diğer 14 yere şehir merkezinden çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...