Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede- Nasıl Gidilir ?

İstanbul’un en güzel parklarından biri olan Topkapı Kültür Parkı’nda bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un o çetin kuşatmasına, İstanbul’un fethine yeniden tanık olabileceğiniz, topların patlaması, Fatih Sultan Mehmed’in askerlerinin tekbir sesleri ile kulaklarınız çınlayıp o kanlı zaferimize an be an izleyebileceğiniz muhteşem bir yer.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Üç boyutlu görüntüler ve mehter marşı eşliğinde İstanbul’un fethini yeniden yaşamak tarif edilemez bir duygu. Dünyada tek tam panoramik (360 derece) olma ünvanına sahip bu müzede ziyaretçiler fetih sahnesinin an be an canlandırıldığı 360 derecelik muhteşem bir resmin içinde olmaları, ses efektleri ve mehter marşı ile birlikte kendinize savaşa giden askerlerden veya o an savaşa tanıklık eden bir tarihçi veya gazeteci gibi hissedebiliyorsunuz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Kapalı bir mekan içerisinde nal seslerinden kılıç seslerine, kılıçların seslerinden askerlerin tekbir seslerine her şeyi net bir şekilde duyabiliyor olmanız oldukça etkileyici. Resme baktığınızda üç boyut etkisini de rahatlıkla görebiliyorsunuz. Resim ile platform arasına kuşatmada kullanılmış top arabaları ve fıçıların birer kopyası yerleştirilmiş. Bu şekilde aradaki 14 metrelik alan ile resmin bütünleşmesi sağlanmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Müzede bu panoramik görsel şölenin dışında koridorlarda Sultan Mehmed ile ilgili birçok resim, yazı ve belgeler de bulunuyor. Fatih Sultan Mehmed’in çocukluğundan başlayarak fetih ve fetih sonrası devam etmiş olan çalışmalar kronolojik bir sıra içerisinde platform öncesi ve tablolarda yer alıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Fatih Sultan Mehmed’in 3 yaşındayken tuğra çalışmalarının ve birçok dildeki beyit denemeleri ve karamalarının olduğu defter de panolarda yer alan en dikkat çeken eserlerden oluyor. Ayrıca fethin başarısında büyük faydalar sağlayan, devasa topların dökümünden, boğazkesen hisarı yapılışına kadar, tüm hazırlıklara ait bilgiler Fatih’i yetiştiren ona hocalık eden Akşemsettin’in Fatih’e yolladığı mektup da panolarda ziyaretçiler ile buluşuyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Öncelikle müzeden içeri girdiğinizde asansöre binip alt kata iniyorsunuz. Asansörden indiğiniz yerde Fatih Sultan Mehmet ve hayatıyla ilgili birçok dökümanlar bulunuyor. Yolu takip edip Panoramanın, görsel şölenin yapıldığı alana karanlık bir merdivenden çıkarak ulaşıyorsunuz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Resimde bulunan bulutlara dikkatle baktığınızda Fatih Sultan Mehmed’i at üzerinde ve Akşemsettin’i ellerini açmış dua ederken görebilirsiniz. Herkes önceden duymuş olmalı ki ziyaretçiler bulutlara bakarak dolaşıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Bu müze, İstanbul’un en popüler ve en gözde müzelerinden. Yılda ortalama 1 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bu müzeyi çocuklar da çok seviyor. Bu yüzden İstanbul’da ailece gidilebilecek en güzel yerlerden biri diyebiliriz.

Müze genel olarak süper kalabalık olmakta. Yani esas şovun yapıldığı platformda yüzlerce insan küçük bir alanda yürümeye çalışıyor. Bu yüzden eğer bu müzeyi ziyaret edecekseniz hafta içi ziyaret edin derim. Hafta sonları müthiş kalabalık olmakta ve 5 dakikadan fazla içeride duramıyorsunuz.

Panorama 1453 Nerede ? Nasıl Gidilir

Bu müzeye en kolay ulaşım tramvaylar ile sağlanmakta. M1 bağcılar-kabataş tramvay hattını kullanarak Topkapı durağında inerek müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Bahçelievler tarafından müzeye gitmeye çalışıyorsanız, metrobüsü kullanarak Topkapı durağında inmeniz gerekiyor. Eğer Eminönü yakınlarındaysanız kabataş tramvayını kullanarak çok rahat bir şekilde müzeye ulaşabilirsiniz.

Panorama 1453 Giriş ücreti ; Tam bilet ücreti 12 ve öğrenci 7 TL’dir.

İstanbul’da konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Ayrıca detaylı bir otel araması için de İstanbul Otelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama Tarih Müzesi Tarihi 

Bu müzenin tarihi hakkında kısaca bilgi verecek olursak : Müze 31 ocak 2009 yılında Topkapı’da açılıyor. Müzenin tasarımı ve projelendirmesi 2003 yılında, uygulamaları çalışmaları ise 2005 yılında başlıyor. Bu İstanbul’un en çarpıcı müzesinin fikir sahibi projeye koordinatörlük yapan kişi ise ressam Haşim Vatandaş’tır. Burada panoramik resim çalışmalarına ise 8 sanatçının katkısı bulunmakta.

Panorama Tarih Müzesi, İstanbul’da kaçırılmaması gereken önemli yerlerden. Özellikle İstanbul’da kalıyorsanız bu müzeyi görmeden olmaz. Bunun yanında İstanbul’da gezilecek yerler arasında popüler olan Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı ve Yerebatan Sarnıcı gibi yerler kadar bu müzenin de popülerliği var diyebiliriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...