İstanbul’un en güzel parklarından biri olan Topkapı Kültür Parkı’nda bulunan Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul’un o çetin kuşatmasına, İstanbul’un fethine yeniden tanık olabileceğiniz, topların patlaması, Fatih Sultan Mehmed’in askerlerinin tekbir sesleri ile kulaklarınız çınlayıp o kanlı zaferimize an be an izleyebileceğiniz muhteşem bir yer.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Üç boyutlu görüntüler ve mehter marşı eşliğinde İstanbul’un fethini yeniden yaşamak tarif edilemez bir duygu. Dünyada tek tam panoramik (360 derece) olma ünvanına sahip bu müzede ziyaretçiler fetih sahnesinin an be an canlandırıldığı 360 derecelik muhteşem bir resmin içinde olmaları, ses efektleri ve mehter marşı ile birlikte kendinize savaşa giden askerlerden veya o an savaşa tanıklık eden bir tarihçi veya gazeteci gibi hissedebiliyorsunuz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Kapalı bir mekan içerisinde nal seslerinden kılıç seslerine, kılıçların seslerinden askerlerin tekbir seslerine her şeyi net bir şekilde duyabiliyor olmanız oldukça etkileyici. Resme baktığınızda üç boyut etkisini de rahatlıkla görebiliyorsunuz. Resim ile platform arasına kuşatmada kullanılmış top arabaları ve fıçıların birer kopyası yerleştirilmiş. Bu şekilde aradaki 14 metrelik alan ile resmin bütünleşmesi sağlanmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Müzede bu panoramik görsel şölenin dışında koridorlarda Sultan Mehmed ile ilgili birçok resim, yazı ve belgeler de bulunuyor. Fatih Sultan Mehmed’in çocukluğundan başlayarak fetih ve fetih sonrası devam etmiş olan çalışmalar kronolojik bir sıra içerisinde platform öncesi ve tablolarda yer alıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Fatih Sultan Mehmed’in 3 yaşındayken tuğra çalışmalarının ve birçok dildeki beyit denemeleri ve karamalarının olduğu defter de panolarda yer alan en dikkat çeken eserlerden oluyor. Ayrıca fethin başarısında büyük faydalar sağlayan, devasa topların dökümünden, boğazkesen hisarı yapılışına kadar, tüm hazırlıklara ait bilgiler Fatih’i yetiştiren ona hocalık eden Akşemsettin’in Fatih’e yolladığı mektup da panolarda ziyaretçiler ile buluşuyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Öncelikle müzeden içeri girdiğinizde asansöre binip alt kata iniyorsunuz. Asansörden indiğiniz yerde Fatih Sultan Mehmet ve hayatıyla ilgili birçok dökümanlar bulunuyor. Yolu takip edip Panoramanın, görsel şölenin yapıldığı alana karanlık bir merdivenden çıkarak ulaşıyorsunuz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Resimde bulunan bulutlara dikkatle baktığınızda Fatih Sultan Mehmed’i at üzerinde ve Akşemsettin’i ellerini açmış dua ederken görebilirsiniz. Herkes önceden duymuş olmalı ki ziyaretçiler bulutlara bakarak dolaşıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Panorama 1453 Nerede ? Nasıl Gidilir

Bu müzeye en kolay ulaşım tramvaylar ile sağlanmakta. M1 bağcılar-kabataş tramvay hattını kullanarak Topkapı durağında inerek müzeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Panorama 1453 Giriş ücreti ; Tam bilet ücreti 7.5 TL ve öğrenci 3 TL’dir.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here