Pantheon

Yaklaşık 2000 yıl geçmişi olan Pantheon, bugün bile nefes kesen bir yerdir. Büyük Roma İmparatorluğunun muhteşem bir tasarım ve mimari ile yaptığı bu kutsal yer, Romalıların zerafete ve uyuma ne kadar önem verdiklerini göstermektedir.

Pantheon’un Yunanca’da kelime anlamı, ”Tüm tanrıları onurlandırmak” anlamına gelmektedir. Aslında bu kilise, her şeyden önce, tanrılara bir tapınak olarak inşa edilmiştir.

Pantheon Roma
Kilise Çeşmesi

Roma’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Şehirde 10’dan fazla bölge bulunduğundan otel veya diğer konaklama birimlerini seçerken detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Roma’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere göre konaklama birimi tavsiyelerine göz atabilirsiniz.

Roma’da bulunan tüm konaklama birimlerine ve fırsatlara Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Pantheon Hakkında Bilgiler

Bu kilise şehirde en iyi korunmuş antik Roma anıtlarından biridir. Barbar baskınları tarafından zarar verilen Roma anıtlarının yanında, bu tapınağa zarar gelmemesi hala gizemini korumaktadır. Yapımında kullanılan malzemenin bileşimi, günümüzde dahi bilinememektedir. Daha çok yapısal olarak modern betona benzediği söylenmektedir. Kendi görkemi ve güzelliğiyle yaklaşık 2000 yıl boyunca bozulmamış olan Dünyanın tek yapısıdır.

Pantheon Roma
Muhteşem mozaikler ile döşenmiş kilise zemini

Bu kutsal kilisenin kesin yaşı bilinmemektedir. Çoğu tarihçi, M.Ö 27 yılında yapıldığına inanmaktadır. En büyüleyici bölümü ise,oldukça büyük deliği olan dev kubbesidir ve buraya Pantheon’un gözü veya Oculus’un gözü denilmektedir. Kubbe 1300 yıl boyunca Dünyanın en büyük kubbesiydi,  ta ki Aziz Petrus Bazilikası yapılana kadar. Günümüzde desteği olmayan, Dünya’nın en büyük kubbesi konumundadır, kubbenin çapı 43.30 metredir.

Pantheon Roma
Kilise’nin tek ışık aldığı kubbe deliği

Aziz Petrus Bazilikası’nın kubbesinden daha büyük, ancak dışarıdan biraz basık görünmektedir. Tam bir fikir edinmek çok zordur. Kubbenin üzerindeki delik 7.8 metredir ve yağmur çok nadir şekilde delikten içeri girmektedir. Ancak zeminide ona göre dizayn edildiği için, bu pek fazla sorun teşkil etmemektedir. İçinde hiçbir pencere olmadan sadece kubbenin deliğinden aldığı ışıkla içeriyi aydınlatması, muhteşem mimarinin kanıtıdır.

Pantheon Roma
Kilise’nin bulunduğu meydan

Binanın girişinde 16 büyük korint tarzı sütunlar bulunmaktadır ve bu sütunların her biri 60 ton ağırlığındadır. 11.8 metre boyunda ve çapı 1.5 metre olan bu sütunlar Mısır’dan getirtilmiştir. Bu sütunlar ahşap kızaklar üzerinde 100 km sürüklenerek Roma’ya getirilmiştir.

Pantheon Roma
Kilise Kubbesi

Pantheon Tarihi

Kilise, 609 yılında kiliseye dönüştürülerek ilk putperest tapınağı olmuş ve böylece Ortaçağ’da tahrip olmaktan kurtarılmıştır.Kilise’nin hemen önünde muhteşem bir çeşme bulunmaktadır. 1575 yılında ünlü mimar Giacomo Della Porta tarafından tasarlanmış ve Leonarda Sermani tarafından mermerden heykele dönüştürülmüştür. 1711 yılında XI. Papa Clement çeşmenin restorasyon edilmesini talep etmiş ve Filippo Brignore taştan farklı bir havzayı dahil ederek yeni düzen ve tasarım elde etmiştir.

Pantheon Roma
Dekoratif Mihraplar

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...