Paris Concorde Meydanı Hakkında Bilgiler

Paris meydanları arasında en çok ismi geçen Concorde, şehrin en anlamlı ve en derin tarihi olanlar arasında Fransa’nın en büyük ikinci meydanı olarak da bilinen Concorde meydanı tüm güzelliği ve tarihi yapısıyla, turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Meydan, oldukça büyük denebilecek bir alanı kaplıyor. Tam ortasında Mısırdan getirtilmiş bir dikilitaş, kenarlarda iki çeşme ve etrafı heykeller çevrili bir alan. Gezmesi 5 dakikanızı almıyor. Fakat, bir rehberden tarihi hakkında bilgi alacak olursanız meydanda 15-20 dakika oyalanabiliyorsunuz.  Ya da, Eyfel kulesi manzaralı bir fotoğraf çekmek için yarım saat zaman harcayabiliyorsunuz. Meydanın bulunduğu alandan bir şanzelizeye bir Madaleine kilisesine, bir de Eyfel kulesine bakıyor, muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabiliyorsunuz.

Daha çok tarihi ile turistlerin ilgisini çeken bu meydan, Paris’te gezilecek yerler arasında en güzel konuma sahip yerlerden. Meydanın bulunduğu konum, Şanzelize caddesinin başı. Fakat, birçok turist tarafından şanzelizenin sonu olarak biliniyor. Sonu veya başı, şanzelizenin başlangıç veya bitiş noktası olarak kabul edilebilecek bir yerde bulunuyor ve bu meydandan Paris’te bulunan birçok turistik noktaya yürüyerek rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.Booking.com

Concorde Meydanı Hakkında Bilgiler

Concorde Meydanı
Dikilitaş (Cleopatranın iğnesi)

Sekizgen kare şeklinde olan meydanın her köşesine heykeller yapılmış. Bunlara  Bordeaux, Brest, Lille, Lyon, Marsilya, Nantes, Rouen ve Strasbourg adı verilmiş. Yani, her heykel Fransa’nın bir kentini ifade ediyor. 1836 yılında Jakob Ignaz Hittorff tarafından bu heykellerin hepsi yeniden tasarlanıyor. Aynı yıl Concorde meydanı‘na ”La fontaine des Mers” adı verilen bronz çeşme inşa edilmiş. ”Elevation of the Maritime” adı verilen ikinci çeşme ise, 1839 yılında yapılıyor. İki çeşmenin de Jakob Hittorff tarafından dizayn edildiği biliniyor.

Meydanın tam ortasında bulunan dikilitaş, Mısır’dan getirilmiş. Birçok yerde, Mısır’dan çalındığı söylense de, Mısır Hidivi tarafından Paris’e hediye edilmiş. Hediye edildikten yaklaşık 100 yıl sonra, 1936’da Napolyon III tarafından meydanın tam ortasına diktirilmiş.

Sağdaki resimde görünen dönme dolabı Paris’e her gittiğinizde göremeyebiliyorsunuz. Benim gittiğimde mayıs ayıydı ve meydana dönme dolap kuruluydu. Ancak, bazı zamanlar kaldırıldığı söyleniyor. Neye göre kaldırılıp, neye göre kurulduğu konusunda pek emin olamasam da, yaz sezonlarında yüksek bir ihtimalle bu dönme dolabı görebilirsiniz. Meydana kurulduğu zamanlarda bu dönme dolaplara binebiliyorsunuz. Fakat, Paris’te en son yapılması gereken şey dönme dolaba binmek olsa gerek. Sonuçta, bir Eyfel kulesi varken, Notre Dame Katedrali‘nin kulesi varken, buna gerek olmayacaktır.

Concorde meydanının bir de acıklı bir tarihi var. XVI: Louis ve Marie Antoinette gibi ünlü simaların yanı sıra, 1119 kişinin idam edildiği yermiş bu meydan. İşte bu yüzden, 1793 tarihinden itibaren meydan, hep ölümle anılmış.

Meydanın tam adı Place de la Concorde (Uzlaşma ve Barış meydanı) olarak bilinir. Bu ismi almasının en önemli nedeni de, Kral Louis XVI ve 13 bağımsız Amerika Eyaleti arasında, barış anlaşmasının bu meydanda imzalanmış olmasıdır.

Meydanda yapılacak pek turistik aktivite olmasa da, bir tarafta Eyfel kulesinin o eşsiz ihtişamı, diğer tarafta şanzelize’nin o kalabalık görüntüsü, güzel fotoğraf kareleri yakalamak için yeterli olacaktır. Ayrıca, meydana turlar ile gelecek olursanız, meydanın derin tarihi hakkında, meydanda bulunan çeşmeler ve heykeller hakkında tarihi bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Meydanının google maps‘te görüntülemek için tıklayın.

Paris Concorde Meydanı, Fransa
Concorde

Concorde Meydanı yakınlarında bulunan turistik yerler

1.Şanzelize Caddesi ; Meydan, şanzelize caddesi‘nin sonu/başı olduğundan dolayı, meydandan bu caddeyi gezmek oldukça kolay olacaktır. Meydan üzerinde Dünyanın en gözde markalarını, birbirinden pahalı kafeleri ve restoranları ve mercedes, peugeot gibi büyük araba markalarının mağazalarını da görebilirsiniz.

2.Zafer Takı : Şanzelize caddesi boyunca 10 dakika yürüdükten sonra, karşınıza çıkacak Zafer Takı, tüm ihtişamıyla sizi karşılıyor. Aşırı kalabalık olmasından dolayı, gündüz vakti ziyaret etmenizi pek tavsiye etmem. Fakat,  akşam saatlerinde takının üzerine çıkarak, muhteşem şanzelize manzarasını seyredebilirsiniz.

3.Orsay Müzesi : Concorde meydanına 10 dakika yürüme mesafesinde olan bu müze, Paris’in önde gelen müzeleri arasında. Binbir çeşit sanat eseri, eski bir tren garında sergileniyor. Tren garının bir müzeye dönüştürülmesi de, müzeye farklı bir hava katmış. Sanatseverler için vazgeçilmez müzelerden olan Orsay müzesi de, meydandan sonra veya önce rahatlıkla ziyaret edilebilecek yerlerden.

4.Jardin des Tuileries (Tuileries Bahçesi) : Concorde meydanı’na 10 dakika yürüme mesafesinde olan Tuileries, tüm yeşilliği ile turistlerin severek zaman geçirdiği yerlerden. Bahçede mutlaka yapılması gereken şey ise, bahçede bulunan yeşil sandalyelere oturup, doğada huzuru bulmak olacaktır.

5.Petit Palais (Küçük Saray) : Yine, meydana yürüme mesafesinde olan bir başka ihtişamlı yapı ise, Petit Palais’tir. Bir müze olarak faaliyet gösteren bu saray, dışarıdan oldukça güzel gözüküyor olsa da, içerideki eserlerin hoşunuza gideceğini pek sanmam. Ama yine de, önünde birkaç fotoğraf çekinmek için uğrayabileceğiniz yerlerden.

Concorde meydanı etrafında diğer gezilecek yerler ise, Grand Palais (Büyük Saray), Madaleine Kilisesi ve Louvre Müzesi’dir. Yani, Paris’in en turistik yerleri, bu meydana sadece 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta.

Concorde Meydanı Paris, Fransa
Elevation of the Maritime

Göz At : Fransa gezilecek yerler

Concorde Meydanı Nerede – Nasıl Gidilir ?

Eğer metrolar ile bu meydana ulaşmak isterseniz, ”Concorde” durağında inmeniz gerekir. Eğer, RER adı verilen trenler ile meydana gidecek olursanız Charles de Gaulle durağında ve otobüsler ile gidecek olursanız da, ”Balabus” durağında inmeniz gerekiyor. Meydana 24, 42, 52, 72, 73 ve daha birçok otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer, şanzelize’yi de görmeyi planlıyorsanız, meydana gelmek için caddeyi kullanın. Hiçbir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan, Zafer Takı’nın oradan (Şanzelize caddesi başlangıcı) dümdüz yürüyecek olursanız, meydana 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Concorde meydanı, Paris’in en anlamlı ve en güzel meydanlarından, Fransa’nın en büyük meydanı olması da, meydanın diğer önemli özelliklerinden. Tarihi dokusuyla, etrafındaki güzellikleri ile, Paris gezinizde kaçırmamanız gereken oldukça ilgi çekici bir yer.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...