Paris Hakkında Bilgiler – Paris Gezi Tavsiyeleri

Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Paris, müzeleri, kiliseleri, anıtları ve caddeleri ile meşhur bir şehir. Paris hakkında bilgiler içeren bu yazıda, Paris’e ne zaman gidilir, Paris’te yapılmaması gerekenler ve Paris hakkında tarihi bilgileri bulabilirsiniz.

Paris Hakkında Bilgiler
Paris Haritası

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Paris için havanın en iyi olduğu zaman, haziran-ağustos ayları arasında. Fakat bana sorarsanız en iyi sezon bu aylar değildir. Paris dışında ki birçok Fransızın tatil yeri için Paris’i seçmesi ve genelde bu aylar Fransızların tatil ayları olduğu için şehir müthiş kalabalık olmakta. Ayrıca, Dünya’nın dört bir yanından gelen turistlerin en yoğun olduğu aylar da bu aylardır. Bu aylarda konaklama ücretlerinin üst seviyeye çıkmasının yanında, müzelere girişte ve önemli noktaları görmekte güçlük yaşayabilirsiniz.

Yılda 27 Milyon turist, Paris’i ziyaret ediyormuş ve raporlara göre en çok yoğunluğun olduğu aylar Haziran-Ağustos ayları arası. Paris için en iyi zaman nisan-haziran ayları ya da eylül-kasım ayları arasıdır diyebilirim. Konaklama ücretlerinin düştüğü bu aylarda, kalabalık olmayan Paris, ziyaret için en ideal zamanlardır.

Paris Hakkında Bilgiler
Paris Opera Binası

Paris’te nerede kalacağınıza henüz karar veremediyseniz, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Paris Hakkında Tarihi Bilgiler

  • Paris Galyalılar tarafından M.Ö 3.yy sonlarında bulunmuş tarihi bir şehir. 508 yılında Clovis I, Krallığın başkenti olarak Paris’i kurmuştur.
  • Ortaçağda Paris için büyük bir refah dönemi Notre Dame Katedrali ile başladığı söylenmekte.
  • Şanzelize caddesi 1248 yılında tamamlanmış.
  • 1600’lü yılların sonlarına doğru Güneş Kral Louis XIV Versay Sarayı‘nda taçlandırılmış.
  • Fransız Devriminden sonra isyanlar başlamış ve 17.000’den fazla isyancı Concorde meydanında kurulan giyotin ile idam edilmiş.
Paris Hakkında
Zafer Takı

Paris gezisi hakkında tavsiyeler

-Turistik yerlere yakın restoranlardan uzak durun : Eyfel Kulesi,Pompidou merkezi, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Caddesi ve Louvre Müzesi etrafında bulunan restoranlar muhteşem pahalıdır. Restoran için şehir merkezinden uzak olan yerleri tercih edebilirsiniz. Bunun için en iyi önerebileceğim yer olan Marais bölgesi restoran ve cafeler için iyi bir seçenek olacaktır.

Paris Hakkında
Paris Popüler Restoranlar

-Eyfel Kulesi’ne çıkmak için kalabalık sıralarda beklemeyin : Bilet almak için o meşhur ve çekilmez bilet kuyruklarına girmeyin. Biletinizi online olarak alabilirsiniz. Ayrıca, biletinizi aldıktan sonra kulenin en üstü katı için beklemeyin 1.kat için bilet alın ve oradan da en son kata asansör ile çıkın. Bu şekilde, hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Uzun kuyruklarda beklememek için bir diğer yöntem, turlar ile kuleyi ziyaret etmektir. Easy Pass adı verilen tur ile hiçbir şekilde sıra beklemeden direkt olarak geçebilirsiniz. Ya da param var ancak sıra beklemem diyorsanız paranızı konuşturabilirsiniz. Nasıl mı ? şöyle ki, öncelikle 2. katta bulunan Jules Verne restoranında akşam veya öğle yemeği için rezervasyon yaptırabilir, 1000 kişilik kuyruklardan VIP olarak geçebilirsiniz. Paris’te en çok yapmak istediğim şeylerden biriydi fakat öğle yemeği için en az 70£ ve akşam yemeği için en az 100£ ödeyebileceğimi duyduktan sonra bu hevesim kaçmıştı. Siz cüzdanınıza güveniyorsanız mutlaka bu deneyimi yaşamalısınız.

Paris Hakkında

-Taksileri kullanmamaya çalışın : Paris, taksi konusunda ciddi anlamda sıkıntılı bir şehirdir. Gerçek taksi bulmanın ya da taksi bulmanın bazen çok zor olduğu bu şehirde, özellikle geceleri taksiciler turist avına çıkmaktadır. Lokal halkın birçoğu Paris’te bulunan çoğu taksinin sahte olduğunu ve normal taksileri bulmanın biraz zor olduğunu söylemektedirler. Bu yüzden, taksi kullanacaksanız bile, taksi duraklarını kullanmaya çalışın.

Her zaman olduğu gibi yine taksi uygulamaları bu gibi durumlarda imdadımıza yetişiyor. Uber ve Lecab taksi bulmak için popüler ve güvenilir uygulamalardır. Ayrıca bilgisayarınızdan da uygulamayı indirmeden rahatlıkla taksinizi çağırabilir, ortalama fiyatı öğrenebilir ve güven içinde dolandırılmadan dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

Paris Hakkında

-Turların sadece turistler için olduğunu düşünmeyin : Paris’te en güzel tur olan yürüyüş turları ve bisiklet turları, birçok yerli halkın katılımıyla daha da eğlenceli olmakta. Paris dışındaki şehirlerden gelen yerli halk, turları daha da eğlenceli yapmaktadır. Bunlardan en iyi olan tur firmaları ise, Paris walks ve Bike about adlı firmalardır.

-Plansız yola çıkmayın : Paris çok büyük bir şehir değil. Fakat Paris gezilecek yerler bakımından zengin ve karışık bir şehirdir. Dilediğiniz her yere yürüyerek gidemeyeceğinizi unutmayın. Güzel bir şehir haritası ile gitmek istediğiniz noktaları seçin ve metro istasyonlarını işaretleyin. Yolculuğunuzu metrolar ile yapmak, hem daha bütçeli hem de daha kolay olacaktır.

Paris hakkında bilinmesi gereken daha birçok bilgi vardır. Eğer, bu şehre 2 günden fazla bir süre seyahat etmeyi planlıyorsanız, ekonomik olmak adına güzel bir araştırma yapın derim. Sonuçta şehir, turist tuzaklarıyla dolu.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...