Paris Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Paris’te üç tane havaalanı bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ve en büyüğü Charles de Gaulle havaalanıdır ve Roissy havaalanı olarak da bilinmektedir.Şehir merkezine 25 km uzaklıkta olan CDG havaalanı büyük ihtimal ile ulaşacağınız havaalanıdır. Paris havaalanı olarak bir diğer havaalanı, Orly Havaalanı’dır. Son olarak Beauvais-Tille havaalanıdır. Fakat, Avrupa’dan Ryanair gibi çok ucuz hava yolları ile Paris’e gelmiyorsanız, bu havaalanı hakkında bilgiye ihtiyacınız yok demektir.

Charles de Gaulle-Paris Havaalanı

Tren : Charles de Gaulle’den şehir merkezine en ucuz ve en hızlı ulaşım aracı, RER trenleridir.RER B (Mavi Hat) trenleri ile şehir merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Bu trenlerin Terminal 2 ve 3’de de durakları bulunmaktadır. (Not: Paris Havaalanı’nda bulunan Terminallere yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi Shuttle Bus adı verilen araçlarla da ulaşabilirsiniz). Eğer, Terminal 1’e varacak olursanız,ücretsiz Shuttle trenini kullanarak Terminal 3’e ulaşabilirsiniz. Tabi, şehir merkezine RER B trenleri ile ulaşmak istiyorsanız. Bu tren biletini havaalanında bulunan mavi bilet makinalarından alabilirsiniz (Sarı olan makinalardan bu tren için bilet alamazsınız). Ya da, tren istasyonunda bulunan uzun kuyruklara girerek RER B tren biletlerini gişelerden almak da mümkündür.

RER B 2016 tren bilet ücreti 9.25£’dur ve yolculuk süresi ortalama 50 dakikadır. RER B trenine bindiğinizden emin olun. Yani, Robinson yönünde giden trene bineceksiniz. Eğer Paris havaalanı’nın en büyüğü olan Charles de Gaulle’ye gece yarısı 00:01-04:45 arası ulaşırsanız, bu saatler arasında trenleri bulamazsınız.

Otobüs : Paris havaalanı’ndan şehir merkezine giden otobüsleri 3 terminalde de bulabilirsiniz. 06:00-23:00 arası faaliyet gösteren bu otobüsleri her 15 dakikada bir havaalanının hemen dışından bulabilirsiniz. Roissybus adı verilen bu otobüslerin bilet ücretleri de 9.25£’dur ve biletleri otobüs içerisinde almanız da mümkündür. Yolculuk süresi trafiğe bağlı olarak genelde 1 saat sürmektedir.

Paris’te nerede kalacağınıza henüz karar veremediyseniz, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en iyi konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Paris’te bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Not : Otobüsler konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer ucuz seçenek olan 350 ve 351 nolu otobüslere binecek olursanız, yolculuk süreniz 2 saatten fazla sürecektir. Bu yüzden doğru otobüse bindiğinizden emin olun (Roissybus). Tabi, bilet fiyatı 5.70£ olduğu için düşünelebilecek seçeneklerden biridir, diyebilirim. 1 saat fazladan zaman kaybediyorsunuz,fakat 6£ gibi bir ücret de cebinizde kalıyor.

Paris Havaalanı’nın en büyüğü olan Charles de Gaulle’ye gece yarısı ulaşacak olursanız, N140 ve N143 nolu gece otobüsleri ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Eğer daha rahat bir ulaşım aracı düşünecek olursanız, 15.50£’ya Air France Coach Service adı verilen firmanın özel araçları (8-12 kişilik araçlar) ile Zafer Takı, yani Paris’in en merkezi yeri olan Şanzelize Caddesi‘nin bulunduğu bölgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, taksi ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz, 1 saatten fazla bir sürede şehir merkezine 50-60£ gibi bir taksi ücreti ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım

Orly Havaalanı, şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan CDG havaalanına göre biraz daha küçük, uluslararası bir Paris havaalanı’dır. Orly havaalanından şehir merkezine ulaşım için, CDG’de olduğu gibi birçok uygun seçenek bulmak mümkündür.

Tren: Orly Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ideal ulaşım aracı RER trenleridir. RER tren bilet fiyatları 11.30£’dur ve yolculuk süresi 10 dakikadır. (Not ; Eğer, Paris’e Türkiye’den direkt olarak gelmeyi planlıyorsanız, Orly Havaalanı’na giden uçakları tercih etmenizde yarar var. Hem yolculuk süreniz daha kısa olur, hem aşırı kalabalık olan CDG havaalanında bunalmamış olursunuz).

Bu havaalanından RER B ve RER C trenlerini kullanarak şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Ancak, en çok tercih edilen tren RER C olduğu için sizin de bu treni tercih etmenizde yarar var.

Otobüs : Orlybus adı verilen otobüsler, en çok tercih edilen ulaşım araçlarından bir diğeridir. 7.20£ gibi düşük bir ücrete 25 dakika içerisinde şehir merkezinde olabilirsiniz. Eğer,Orly havaalanından şehir merkezine otobüsler ile ulaşmayı planlıyorsanız, 183 ve 285 nolu lokal otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bu lokal otobüsün bilet ücreti 1.90£’dur ve yolculuk süresi 45 dakikadır.

Göz At : Paris gezilecek yerler

Paris Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en çok tercih edilen ve en uygun olan ulaşım araçları bunlardır. Eğer, havaalanı tercih etme gibi bir durumunuz olabilirse, kesinlikle orly havaalanını tercih etmenizde yarar var.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...